Geruststellende gedachte: het Bouwfonds ruilt uw huis in. Geheime dienst van DDR was uit op chantage van Aantjes" CcidócGoivtant Veede Kamer >pde bresvoor deine scholen Prof. Stevers keert PvdA de rug toe Aantjes ontkent contact met DDR IINISTER PAIS WIL lONTESSORI-PA'S Arrest ex-notaris verlengd CDA voorzichtig inzake Zuid-Afrika weer BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA 13 OLITIE VINDT OLVO NIET BEST (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG „De Volvo 345 legt het or het gebruik als politieauto af te- i de VVV Golf. De Volvo is veel 'repa- iegevoeliger', hij moet om de twee r worden vervangen tegen de VW i de drie Jaar, er moeten er méér van men omdat ze vaker voor reparatie de garage staan, en ze rijden aan- nlijk duurder, zowel op gas als op ïzine. sghrijft de hoofdcommissaris van de nsterdamse politie aan burgemeester lak, naar aanleiding van het besluit van nister De Ruiter van justitie de rijkspo- met Volvo's uit te rusten. Naar aan- ding van deze brief hebben de kamerle- n Nijpels en Jacobse (beiden VVD) de nister gevraagd waarom en hoe hij tot besluit is gekomen. Minister De Geus van defensie heeft gisteren het comité Verzetsher- denklngskruls geïn stalleerd. Dit comité Is belast met het toeken nen van het herden- klngskruls bijvoor beeld aan hen die tij dens de oorlogsjaren In het verzet hebben gezeten en aan leden van de Binnenlandse Strijdkrachten. Ook mensen uit het voor malig Nederlandsch- Indië komen voor het verzetskruls in aan merking. Op de foto vlnr W. C. van Lan- schot, voorzitter van het comité, minister De Geus, en de staats secretarissen Kraaye- veld (CRM) en Koning (binnenlandse zaken). DEN HAAG De Tilburgse hoogleraar in de openbare financiën Th. Stevers, heeft zijn lidmaatschap van de PvdA op gezegd. Hij schrijft dit in het blad de Werkgever, waarin hij zich sterk afzet te gen het economische beleid dat de PvdA voorstaat Het programma van deze partij mikt op een sterk geleide economie, zo schrijft Stevers, eraan toevoegend dat hij voor het VVD- plan is voor ontkoppeling van lonen en uit keringen. Zowel de belastingen als de over heidsuitgaven moeten oidlaag. Na anderhalf jaar daalt het financieringstekort en staat de economie er beter voor. Belastingverlaging moet de kosten voor de bedrijven en de ar beidsmarkt drukken; de mensen moeten meer kunnen besteden, aldus de hoogleraar. „We halen de winst weg en we geven die terug via subsidies. Zo vermoord je het eco nomisch stelsel. Dat oerwoud van subsidies: afschaffen, 't zijn hobby's van parlementa riërs", aldus Stevers. (Van onze parlementaire redactie) 3EN HAAG De geheime dienst van de DDR, de Staatssicherheits- Bdienst (SSD), heeft al sinds de jaren een dossier over mr. Willem lAantjes. Dit schrijft de journalist N. ■van Nieuwenhuysen in zijn vandaag (verschenen boek van bijkomstig belang", waarin hij verslag doet van ween nader onderzoek naar het oor- Blogsverleden van de oud-fractielei- ™der van het CDA. I De auteur zegt gegevens en documenten van de SSD te hebben verkregen op voorwaarde I niets over Aantjes te publiceren „voordat ge durende 1980 de discussie in het Nederlandse parlement over kernwapens haar beslag heeft gekregen". Daarmee suggereert Van Nieuwenhuysen de mogelijkheid dat Aantjes (zich vorig jaar tot mogelijk voordeel van het Oostblok bemoeid heeft met de meningsvor- ming over atoomwapens (kruisraketten) in zijn partij, in verband met de opstelling van het verkiezingsprogramma. Van Nieuwenhuysen werkt die suggestie niet verder uit. Wel zegt hij dat de „heren in de DDR bewust naar belastend materiaal ge zocht hebben". Volgens hem laat zich gemak kelijk raden met welk doel dit gebeurde: chantage. Van Nieuwenhuysen meent dat het toch een bekend feit is dat bepaalde inlichtin gendiensten „zich heel concreet bezighouden met het volgen, juist van de persoonlijke ach tergronden en kwetsbare punten daarin, van hen belangrijke en invloedriike politici", lij meent dan ook dat de Nederlandse rege- de DDR opening van zaken moet ei- officiële stukken als particuliere briefjes uit het bezit van de inmiddels overleden oud-burgemeester Herbert Theuermeister van Klein Schiesow, een dorpje dat nu in de DDR ligt. Het gaat hier om de man, die in 1943 gevangenisstraf kreeg, pmdat hij een be ledigende opmerking had gemaakt aan het adres van ae weduwe van een gesneuvelde buurman. Willem Aantjes, postbesteller in het naburige Güstrow, trad op als kroongetui ge in het proces tegen deze Theuermeister. Tegenover de Commissie van Drie (de com- jnissie-Enschedé die het gedrag van Aantjes in de oorlogsjaren moest nagaan) had Aantjes in 1979 de volgende verklaring voor het ge loof dat de rechtbank had gehecht aan zijn getuigenis: „Het feit dat je in zo'n situatie een gesneuvelde besmeurt, heeft waarschijnlijk zwaarder gewogen dan het feit dat hij (Theu ermeister) partijman was". „TOCH IN ZEKERE ZIN BLU MET BOEK" (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Willem Aantjes ont kent ooit iets van doen te hebben gehad met de geheime dienst van de DDR. Sug gesties in het boek van N. van Nieuwen huysen dat hij gechanteerd zou zijn door de Staatssicherheitsdienst wijst hij beslist van de hand. „Het enige contact dat ik ooit met Oost-Duitsland heb gehad was in 1978 een verzoek aan de ambassadeur om mij, wanneer ik dat zou vragen, snel aan een visum te helpen. Ik wilde namelijk weieens terug naar Güstrow, waar ik in de oorlog postbesteller was". De conclusie in het boek dat hij fout is ge weest in de oorlog noemt Aantjes nergens op op hem betrekking heeft. Het hele boek hangt volgens Aantjes aan elkaar van „onbe wezen verdachtmakingen". In die laatste ca tegorie valt volgens hem met name de vele pagina's lange beschrijving van de SS. Toch is de hoofdpersoon in zekere zin wel blij met het boek. „Ik heb altijd gezegd: laat er toch eens iemand naar Güstrow gaan om die rechtszaak te onderzoeken". Volgens Aantjes bewijzen het relaas en de documenten van Van Nieuwenhuysen dat hij in 1943 inder daad in Güstrow in moeilijkheden was ge raakt. „Ik had immers getuigd tegen die bur gemeester, toendertijd de hoogste nazi. Ik moest weg, anders had men mij, net als een Tsjechische postbesteller, die vrijde met een Duits meisje, misschien te pakken genomen". Van Nieuwenhuysen verklaart Aantjes' ver trek uit Güstrow uit angst voor de Russen. Van Nieuwenhuysen trekt dat in twijfel. Vol gens hem was Aantjes zo geloofwaardig, om dat hii sympathiseerde met de nazi's. Hij wijst erop dat Aantjes naar eigen zeggen be vriend was met de weduwe van de gesneu velde, ene Ursula Wehr. Volgens de huidige stadsarchivaris Griesbach van Güstrow was de gesneuvelde Erwin Wehr, de hoogste nazi (Ortsgruppenleiter) ter plaatse. Allëen met die wetenschap is het te verklaren, aldus Van Nieuwenhuysen, dat burgemeester Theuer meister, hoewel zelf ook lid van de NSDAP, veroordeeld werd tot (elf weken) hechtenis. In het in 1943 uitgesproken vonnis (dat in het bezit is van de auteur) staat te lezen dat Theuermeister „in aanwezigheid van de post besteller Aantjes en anderen gezegd heeft: Nu is Wehr ook gesneuveld, dan heeft zij (de echtgenote) tenminste haar straf). Uit een brief van Theuermejgter, die Van Nieuwen huysen gedeeltelijk publiceert, valt te lei den dat deze opmerking het gevolg was van een gewone burenruzie. De Commissie van Drie vond het niet nodig deze zaak verder te onderzoeken. Zij deed haar af met dé opmer king van bijkomstig belang". Voor Van Nieuwenhuysen is deze zaak ech ter aanleiding een heel bouwwerk op te trek ken, dat uitmondt in de conclusie dat Aanties niet alleen fouten heeft gemaakt, maar dat hij ook fout is geweest. Hierbij dient wel opge merkt dat de auteur alleen in de zaak-Tneu- ermeister documenten produceert. Voor het overige is zijn verhaal gebaseerd öp veron derstellingen in de geest van: als Aantjes zich heeft aangemeld bij de Germaanse SS, is het waarschijnlijk dat hij de eed op de Führer Van Nieuwenhuysen heeft zich dat kennelijk gerealiseerd. Op de laatste bladzij van de 103, die zijn boek telt, zegt hij: „De door ons bijeengebrachte bewijsvoering is zeker niet volledig RIK IN T HOUT (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De fracties van CDA, WD en PvdA in de reede Kamer vinden dat kleine scholen in kleine kernen i betere wettelijke bescherming moeten krijgen in de uwe Wet op het Basisonderwijs. Nu is het nog zo dat ïolen met minder dan 50 leerlingen in de praktijk afhan- lijk zijn van een ontheffing van de minister. )A,VVD en PvdA hebben tijdens de behandeling van de Wet het Basisonderwijs in de Tweede Kamer gevraagd om het mi- numaantal leerlingen waarop een school in kleinere gemeen- mag blijven bestaan, omlaag te brengen naar ongeveer 30 rlingen. Staatssecretaris Hermes hield woensdag echter de it af met het argument dat een dergelijke verlaging van het 'inanciële consequenties kan hebben voor an- ontheffingenbeleid van de regering is volgens n zodanig ruim dat die scholen ook nu niets te vrezen heb- Een definitieve beslissing over deze zaak kan naar de me- van Hermes pas genomen als de formatieregeling voor de isscholen aan de orde komt. A en VVD houden echter vast aan hun ingediende wijziging de ondergrens moet komen te liggen op 29 leerlingen, indien nen een straal van drie kilometer geen andere school van zelfde type te vinden is. De PvdA-wijziging gaat uit van een limumaantal van 30 kinderen. In beide wijzigingen wordt i drie onderwijzers noodzakelijk geacht. ken. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Pais heeft De Tweede Kamer laten :ten dat hij van plan is één van de nieuwe rijks-pedagogi- he academies voor het basisonderwijs (PABO's) wil aan- zen als Montessori-PABO. Pais zei tijdens de behande ld van de Wet op het Basisonderwijs ook dat hij het zou ejuichen wanneer ook een of meer katholieke en protes- nts-christelijke pedagogische academies op Montessori- ondslag zouden gaan werken. „Er zijn immers ook veel itholieke en protestants-christelijke scholen die op Mon- isori- of Jena-grondslag werken", zo betoogde de bewinds an. Pais zei daarmee de vrijheid van richting in het onder ijs waar te willen maken. bewindsman zegde de Kamer ook toe dat de 1500 arbeids- aatsen, die als gevolg van de samenvoeging van kleuter- en [er onderwijs overbodig zouden worden, in ieder geval voorlo- gehandhaafd zullen blijven. Ook ten aanzien van de 140 ar- Isplaatsen die door inkrimping van het aantal pedagogische ademies verloren dreigen te gaan, zei Pais dat hij zijn uiterste st zal doen om deze te behouden. Pais kondigde verder een iderzoek aan naar de extra kosten van het instandhouden van it bijzonder onderwijs in ons land. Prinses opent dagverblijf In haar functie van voorzitter van de Nationale Commissie voor het Jaar van Gehandicapten heeft prinses Juliana gistermiddag In Amstelveen het dagverblijf „Nifterlake" voor meervoudig gehandi capte kinderen officieel geopend. Zij deed dit door het loslaten van zesendertig ballonnen, een voor elk kind dat in het dagverblijf zal wonen. Op de foto de prinses In gesprek met een van de bewoonertjes. uniiiiiiiiiiiiiuniiniiiiiiiiiiiinninuiiuiuiiiiii AMSTERDAM De raad kamer van de rechtbank in Amsterdam heeft besloten de voorlopige hechtenis van de Amsterdamse ex-notaris mevrouw Slis-Stroom met nog eens dertig dagen te ver lengen. Mevrouw S. werd op 18 febru ari aangehouden. Zij wordt ei ondermeer van verdacht drie miljoen gulden ten nadele cliënten te hebben verduis terd. Dit geld betaalde zij als provisie aan twee zakenlieden, om voor haar een lening van twaalf miljoen dollar te ver zorgen. Zij verlieten echter het land na de drie miljoen te heb ben ontvangen. iiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiininiiniiHiiiini Geen uitstel debat over kerncontracten OPPOSITIELEIDER Den Uyl heeft vergeefs geprobeerd opnieuw uitstel te bewerkstelligen van het debat over de contracten tussen exploitanten van Nederlandse en buiten landse kerncentrales over opslag en verwerking van ge bruikte splijtstoffen. Zonder die contracten zouden de Neder landse centrales dicht moeten. ElND vorig jaar kreeg Den Uyl met CDA-steun de behan deling in de Kamer van het wetsontwerp ter goedkeuring van de contracten uitgesteld. Een meerderheid van de ka merleden, onder wie Den Uyl, sprak zich bij die gelegenheid niet uit tegen het principe van de contracten, maar maakte slechts bezwaren van procedureel-staatsrechtelijke aard. De Kamer achtte het bezwaarlijk, dat via goedkeuring van het wetsontwerp de Kamer tegelijk de contracten tussen de be drijven zou goedkeuren, zonder de inhoud van die overeen komsten te mogen kennen. Kamerleden mochten slechts kennis nemen van een samenvatting van de contracten. Inmiddels heeft de regering het wetsontwerp echter zo danig aangepast, dat de Kamer zich slechts bindt aan die punten in het contract, die in de samenvatting staan. De staatsrechtelijke bezwaren zouden daarmee zijn weggeno men. Niet echter voor Den Uyl, die tevergeefs heeft getracht een kamermeerderheid te vinden voor de redenering, dat de wijziging in het wetsontwerp zó ingrijpend zou zijn, dat op nieuw advies aan de Raad van State zou moeten worden ge vraagd. Het wetsontwerp zou dan niet meer kunnen'worden aangenomen vóór het reces en de verkiezingen van volgende maand. ZOU het plan van Den Uyl zijn geslaagd, dan hadden de kerncentrales vervolgens gesloten moeten worden, omdat ze hun kernafval niet meer kwijt zouden kunnen. Daardoor rijst de vraag of Den Uyl slechts heeft beoogd om langs een achterdeurtje de kerncentrales gesloten te krijgen, zodat daarmee alvast één hobbel op de weg naar het door hem ge wenste kabinet-Den Uyl II zou zijn weggeruimd. DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal in het komende debat over de Nederlandse houding ten opzichte van Zuid-Afrika voorzichtig opereren. Men heeft er geen behoefte aan zich kort voor de verkiezingen op sleeptouw te laten nemen door de oppositie. De fractie heeft zich gisteravond beraden over de brief die het kabinet begin deze week heeft gezonden over de mogelijkheid een eenzijdige olieboycot in te stellen. In het alge meen zijn de christen-democraten het met het kabinet eens dat apartheid verwerpelijk is, maar dat bestrijding daarvan alleen goed mogelijk is in het kader van internationaal gesteunde ac ties. D. Grasman (CNV) overleden UTRECHT Op 58-jarige leeftijd is in Utrecht de tweede voor zitter van het CNV, D.H.Grasman, plotseling overleden. Dick Grasman was in het verbondsbestuur belast met o.m. arbeids marktaangelegenheden en woningbouwvraagstukken. Hij kwam in 1947 als plaatselijk bestuurder in dienst van de toenmalige Nederlands Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid. In 1962 kwam hij in het bestuur van de NCB. In 1966 werd hij bondssecretaris. Op 1 juli 1971 volgde de benoe ming tot lid van het verbondsbestuur van het CNV. Warmer DE BILT (KNMI) - Voor mor gen wordt vrij zonnig weer verwacht. Een hogedrukge- bied nabij Finland heeft ver sterking gekregen van een nieuw hogedrukgebied boven Engeland. Door deze ontwik keling stelt zich een oostelijke stroming in. In deze stroming wordt drogere lucht vanuit Duitsland naar ons land ge voerd. Het ziet er naar uit, dat de bewolking geleidelijk af neemt. Het zal vrij zonnig zijn. In gebieden waar de zon over vloedig kan schijnen loopt de temperatuur op tot omstreeks 20 graden. Terwijl in meer be wolkte streken de tempera tuur bij de 15 graden blijft ste ken. Boven Zuid-Europa handhaven zich gebieden met lage druk, met als gevolg over het algemeen veel bewolking en hier en daar regen. Vooruitzichten voor zaterdag: Droog en zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 19, graden. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 6 gra den Max. temp.: omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam geh.bew. temp temp slag Vllsalngen geh.O Luxemburg geh.bew. ADVERTENTIE Infocentra Als u verhuist naar zo'n royaal en goed geïsoleerd Bouwfonds-huls, krijgt u voor uw oude huis een goede prijs. Dat garandeert het Bouwfonds. Nodig uzelf uit voor een rondrit. Wij rijden u graag langs de nieuwe huizen. Bel het dichtstbijzijnde Bouwfonds-infocentrum vooreen afspraak. Alkmaar 1072112 24 19 Amersfoort (033) 3 04 70 Amsterdam (020) 26 72 32 Apeldoorn (055) 21 64 13 Arnhem (085) 42 21 52 Assen (05920) 1 59 57 Den Haag (070) 65 08 00 Doetinchem (08340) 3 31 51 Enschede (053) 31 30 90 Groningen (050) 18 30 33 Haarlem (023) 31 38 52/32 12 47 Hilversum 1035) 23 43 55 Hoorn (02290) 3 40 98 Leeuwarden (05100) 5 04 35 Leiden (071) 13 43 43 Lelystad 103200) 2 74 74 Middelburg (01180)2 71 58 Nieuwegein (03402) 4 33 70 Nijmegen (080)23 22 80 Rotterdam (010) 13 65 10 Utrecht(0301 31 97 44 Zutphen (05750) 1 55 44 Zwolle (0520011 16 41 Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13