m a Vlotter betalingsverkeer moet nog vijf jaar wachten HBH ECONOMIE 7 Beurs van Amsterdam y RPS geef t Kijk op Geld JAPANNERS ONTWIKKELEN ZONNE-BATTERIJ Staalgigant Estel kan Asselbergs redden LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA 11 Benzineprijzen in West-Duitsland 8 pfennig omhoog BONN De benzineprijzen in West-Duitsland zijn gisteren met acht pfennig per liter verhoogd en de prijzen van dieselolie met ruim drie pfen nig. Over het algemeen moet nu voor benzine en dieselolie aan de pomp meer dan 1,40 mark wor den betaald. Volgens minister van financiën Hans Matthöfer is de prijsverhoging bedoeld om besparingen op het ver bruik te bevorderen, de Bondsrepubliek minder af hankelijk te maken van geïmporteerde olie en een verlaging van de rentestand mogelijk te maken ten bate van de economische bedrijvigheid en de werk gelegenheid. Hij zegt dat in een vraaggesprek ip Quick. De prijsstijging is geheel het gevolg van een belas tingverhoging. De opbrengst voor de staatskas wordt op 1,7 miljard mark geraamd. Ook de belasting op al cohol is verhoogd. NSM wil vijf miljoen voor betaling lonen AMSTERDAM De in nood verkerende Am sterdamse scheepswerf NSM wil vóór 6 april van één van de steunverlenende partijen vijf miljoen gulden om de lonen te kunnen betalen en poten tiële opdrachtgevers het vertrouwen te geven dat aan een werkelijke reddingsoperatie wordt ge werkt. Het bedrag van vijf miljoen moet komen uit een totale steun van 25 miljoen, die volgens de directie nodig is om het bedrijf te redden. Dit blijkt uit een brief die de directie en de commis sarissen van de NSM geschreven hebben aan het college van b en w van Amsterdam. Als aan deze voorwaarden niet kan worden voldaan, zullen directie en commissarissen van de werf moe ten concluderen, dat er geen mogelijkheden meer zijn het bedrijf voort te zetten en zullen zij een pro cedure in gang moeten zetten, die zal leiden tot beëindiging van de werf, zo staat in de brief. Nederlander vindt olie in Canada WAGENINGEN Volgens de Nederlandse on derzoeker drs. P. W. Smit zit in de zandsteenla- gen onder de Canadese staat Alberta veel meer olie dan tot nu toe werd aangenomen. Dat blijkt uit een studie, waarop hij volgende week aan de landbouwhogeschool in Wageningen promoveert. In de betrokken zandsteengebieden zijn tot dusver twee grote olievelden van bij elkaar ongeveer 1 mil jard vaten olie gevonden. De onderzoeker meent na uitgebreide studie van de ondergrond in het gebied, „dat er nog vele mogelijk heden bestaan voor andere olievelden". Smit werkt sinds 1966 in de olie-industrie in Canada. PTT sluit overeenkomst met banken over cheques AMSTERDAM Eind 1980 is met de banken een princi pe-akkoord gesloten met de postcheque- en girodienst en de Rijkspostspaarbank. Be gin 1982 zullen deze einde lijk in de gelegenheid zijn betaal- en Eurocheques te ac cepteren van van de reke ninghouders. De banken zul len deze cheques vervolgens ter debitering overnemen. Met de banken vindt thans overleg plaats over de proce dures en de verrekening rondom de acceptatie van deze cheques door de post cheque- en girodienst. Zakelijke rekeninghouders krijgen rentevergoeding. In het eerste kwartaal van 1982 zullen de zakelijke rekening houders rente krijgen over hun tegoeden. Door de compu ters van de PTT wordt met het oog op de rentevergoeding het tegoed op de zakelijke po strekening gesplitst in een niet-rentegevend en een ren- tegevend deel. Beide delen te zamen vormen het totale dage lijks beschikbare transactie-te goed. Voor een overschrijving naar een andere postrekening of een dispositie wordt in de eerste plaats het niet-rentege vend deel aangesproken. Is dit gedeelte van het tegoed niet j toereikend, dan wordt uitge- j weken naar het rentegevend I deel maar pas eerst als ook de bijgeschreven bedragen op diezelfde dag niet toereikend zijn. Bij de start van de rentever goedingen in 1970 bedroeg deze 2,5 procent voor particu lieren en evenals bij de ban ken werd de rente in 1972 ver laagd tot 1,5 procent. Tot dus ver is in dit percentage geen wijziging gekomen. De rente berekening vond tot eind 1980 plaats over het laagste tegoed in de halve maand. Na die da tum wordt de rente berekend over het tegoed dat dagelijks aanwezig is. Voor de zakelijke rekeninghouders is dit interes sant. Het komt er op neer dat er min of meer een rente-giro rekening geschapen wordt, waarbij de PTT kan gaan con- rhet de banken. IU F Dollar-cheques op postkantoor AMSTERDAM De Postgiro en Rijspostspaarbank gaan met ingang van 6 april a.s. alle po strekeninghouders de gelegen heid geven om reischeques te bestellen in Amerikaanse dol lars. Het gaat hier om reische ques van American Express organisatie waarvan de wereldwijde bekendheid een garantie biedt voor een maxi male acceptatie. En dat is dan ook de reden waarom de post giro en rijkspostspaarbank sa men gaan werken met deze organisatie. Als primeur krijgt de postgiro de verkoop van het zogenaam de Express-pac. Deze pacs be vatten een aantal cheques, het zij van tien, twintig, vijftig, honderd of vijfhonderd dollar, zodat verschillende keuzemo gelijkheden ontstaan. Afleve ring van de cheques aan de klant geschiedt op deze wijze eenvoudiger dan bij de ver koop van losse cheques. 280—365; bladsla 85—119; bloem kool 70270; bospeen 360—435; broccoli 750—900; Chinese kool 190—260; courgettes 108—153; kool- "bl 7/8 50115; rode bleten 5358; iprlka rood 65 610—1110, groen 65 lessenbonen 1040—1520; raapstelen 17—28; rabarber 90—175; radijs 1 70—107; rettich 25 59—112; selderij 1020; sla 3045; snijbonen 1040 1070; spinazie 205—275; tomaten CC 2280—3450; vleestomaten B 3160— PROOST EN BRANDT De papiergroothandel Proost en Brandt NV heeft 1980 afge sloten met een winst van f 2,15 min tegen een verlies van f 1,32 min in 1979. Per aandeel van f 100 bedroeg de winst f 45 tegen een verlies van f 28. Over de winst is geen belas ting verschuldigd wegens de aanwezige mogelijkheden tot fiscale verliescompensatie. In verband met de noodzaak om het eigen vermogen te ver sterken wordt voorgesteld de winst over 1980 toe te voegen aan de algemene reserve en het dividend te passeren. NATIONAAL CIRCUIT TECHNISCH AL MOGELIJK (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Technisch is het mogelijk om met behulp van da tacommunicatiemiddelen te ko men tot dè oprichting van een Na tionaal Betalingscicuit (NBC). Dit houdt in dat de betalingscir cuits van postgiro, bankgiro en De Nederlandsche Bank worden geïntegreerd. De realisering van een dergelijk circuit lijkt in de eerste helft van de tachtiger jaren echter niet haalbaar. Dit zei drs. Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT en tevens lid van de stuurgroep NBC gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de Postgiro/Rijkspostspaar bank. Sinds 1975 wordt door de stuurgroep Inte gratie Giroverkeer, bestaande uit de presi dent van de Nederlandse Bank, de thesau rier generaal van het ministerie van Fi- de directeur-generaal van de PTT en vertegenwoordigers van het bankwezen gestudeerd over een nationaal betalingscircuit. Tot op heden klikte het niet zo best tussen banken en giro waar het ging om betalingen. Betaalcheques en eurocheques werden nauwelijks geaccep teerd door de PTT en omgekeerd waren de betaalkaarten van de giro een doorn in het oog van de banken. In de begroting voor 1981 van het ministerie van finan ciën wordt niettemin al melding gemaakt van een nationaal betalingscircuit. Tot op heden bleef het bij een studie, maar er komt vordering, aldus Leenman gisteren. In 1975 werd de zogenaamde commissie Zijlstra ingesteld om te bekij ken of er mogelijkheden waren dat giro en banken samen zouden gaan werken om het betalingsverkeer vlotter te doen verlopen. De PTT bracht in feite de oplos sing met de aanbieding van het datanet, waarbij het mogelijk is, dat abonnees van dit net op efficiëntere wijze dan door het huidig gebruik van het telefoonnet, hun computer-apparatuur wereldwijd te laten aansluiten. In feite betekent.dat dat betalingen in de toekomst met de snelheid van het licht van de cliënt naar de bank en van de bank naar de andere bank kunnen wor den overgeseind. De vraag is of de banken daar wel zo gelukkig mee zijn. De tweede vraag is of deze totale automa tisering niet veel arbeidsplaatsen zal gaan kosten. Drs. Leenman zei gisteren dat dat nogal mee zal vallen, en bovendien „als de werkgelegenheid zodanig in gevaar ge bracht zou worden moeten we ons wel twee keer bedenken voor zo'n plan zal worden doorgevoerd", zei hij. Hij was er dan ook een zeer sterk voorstander van dat vóór een nationaal betalingscircuit zou worden ingevoerd er ook met de sociale partners overleg zou worden gevoerd. Wat houdt een nationaal betalingscircuit in Nederland nu nog tegen? Misschien is het grote bezwaar wel, de angst van de banken voor concurrentie en aan de ande re kant de angst bij de PTT dat er nog steeds geen postbank is, waardoor de re keninghouders bij de giro wel eens-hun tegoeden bij de banken zouden kunnen onderbrengen. Leenman: „De PTT moet in elk geval zo sterk worden dat er geen schade wordt ondervonden van een natio naal betalingscircuit". ADVERTENTIE Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. AMSTERDAM De Postgiro en de Rijkspostspaar bank hebben gis teren de „Kijk-op- Geld-show" gepre senteerd. De Rijkspostspaar bank is honderd jaar oud en dat betekent een eeuw historie rond het geld. De Rijkspostspaar bank heeft daar om een mobiele Sresentatie met eze naam in het leven geroepen die door het land zal trekken en vijftien grote ste den zal aandoen. De bezoekers krij gen een totaal an dere indruk van de Postgiro en de Rijkspostspaarbank dan ze gewend zijn. Een wat feestelij ker indruk. Aan de hand van ruim 400 Nederlandse spreekwoorden en gezegdes over geld en sparen wordt op informatieve, edu catieve en ludieke wijze het thema Kijk op Geld uitge beeld. In een grote circustent is die thans opgesteld bij het Olympisch sta dion in Amster dam. Vanaf 9 april zal deze show voor het publiek te zien zijn in Groningen en Heerlen, daarna trekt men naar Leeuwarden en Eindhoven, Zwolle en Breda, Hengelo en Goes, Arnhem en Rotterdam, Utrecht en Den Haag, Lelystad en Alkmaar om ten sion weer terug te keren naar Am- BOLS Koninklijke Distil leerderijen Erven Lucas Bols zal aan de op 27 mei te houden jaarvergadering voorstellen het dividend over 1980 vast te stellen op 4 in contanten per gewoon aandeel van ƒ10 nominaal. Hiervan is al 1 als interim- dividend contant uitgekeerd. Over 1979 werd naast ƒ4 in contanten 10 pet in agio-aan- delen betaald. Het bedrijfsresultaat daalde mét 0,9 pet van 68,3 min tot 67,7 min. De nettoconcern- winst (na belastingen en bui tengewone baten en lasten) nam af met 4,8 pet van 45,4 min naar 43,2 min. De winst per aandeel daalde vorig jaar van 10,13 naar ƒ9, 65. AUDET Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften AUDET zal aan de op 20 mei te houden jaar vergadering voorstellen over 1980 een onveranderd divi dend uit te keren van 9 per aandeel van 20 nominaal. De omzet van AUDET is vorig jaar gestegen met 5,4 pet van ƒ245 min tot circa ƒ258 min. De nettowinst is met ruim 22 pet gedaald van 13,9 min tot 10,8 min. PAKHOED De nettowinst van Pakhoed Holding is vorig jaar gestegen van 27,8 min tot ƒ30,7 min. In de vastgoed sector is vorig jaar in totaal 90 min voor belastingen ten laste van het resultaat ge bracht wegens afboeking op projecten en deelnemingen en een voor bijzondere projectri sico's getroffen voorziening. Voorgesteld zal worden het di- 'vidend te verhogen van 2,70 tot 3 per aandeel van 20 no minaal, aldus Pakhoed. TOKIO Een groep Japanse onderzoekers heeft een „zon- ne-batterij" ontwikkeld; een nieuwe chemische verbinding die zonnewarmte lange tijd kan vasthouden en op elk ge wenst moment weer kan afgeven. Dit heeft de leider van de groep, professor Zenichi Yoshida van de Universiteit van Kyoto, gisteren verklaard op een bijeenkomst van de Ja panse chemievereniging. Het gaat volgens Yoshida om een kristallijne vaste stof die voor een deel is opgebouwd uit de koolstofverbinding norberdieen. Het leek Yoshida niet al te moeilijk de nieuwe stof op grote schaal te produceren. Met de zonnebatterij, die naar verwach ting overigens flink wat geld moet gaan kosten, wordt het moge lijk in de zomer opgevangen zonnewarmte te bewaren tot de winter, om er dan bijvoorbeeld woningen mei Nutsspaarbank verlaagt hypotheekrente HAARLEM De Nutsspaar bank West-Nederland heeft de hypotheekrente verlaagd. De bank berekent thans voor een basishypotheek een tarief van 11,25 pet (was 11,625 pet), voor een tophypotheek 11,5 pet (11,875 pct> en voor een hypo theek met gemeentegarantie 11,25 pet (11,625 pet). INDUSTRIEBOND FNV: UTRECHT Volgens de Industriebond FNV zouden bij de in moeilijkheden verke rende ijzergieterij Asselbergs Holland in Bergen op Zoom zeker 450 van de 600 ar beidsplaatsen behouden kunnen blijven wanneer het Nederlands-Duitse staalcon cern Estel (Hoogovens-Hoesch) het bedrijf overneemt. Als Estel de aandelen van de voor een faillisse ment staande ijzergieterij overneemt kan wor den voorkomen, dat een buitenlandse onderne ming het uiterst moderne bedrijf met al z'n know how voor een appel en een ei overneemt en in feite mooi weer gaat spelen met de 72 miljoen gulden die de Nederlandse overheid in Asselbergs heeft gestoken, zo stelt de Industrie bond FNV in een gisteren verzonden telex aan de ministeries van economische en sociale za ken en aan de structuurcommissie voor de Ne derlandse ijzergieterijen. Bovendien zou een buitenlandse gegadigde niet gebonden zijn aan afspraken in het kader van de herstructurering van de Nederlandse ijzergieterijbranche en dan zou de totale werkgelegenheid van de Neder landse ijzergieterijen ernstig in gevaar kunnen komen, vreest de Industriebond. Bestuurder H. Stehmann van de Industriebond FNV zei dat Estel de kans krijgt via de overne ming van Asselbergs voor een prikje een zeer modern bedrijf in handen te krijgen met een vaste orderstroom van ongeveer 35 miljoen gul den per jaar en dankzij het faillissement zonder schulden. Asselbergs is circa 80 miljoen gulden waard, maar Stehmann zegt uit be trouwbare bron te hebben vernomen dat de ij zergieterij voor amper tien procent van de wer kelijke waarde „te koop" staat. Unilever gevraagd AMSTERDAM In het spoor van Wall Street heeft het Damrak woensdag over wegend hogere koersen te zien gegeven. Van de inter nationale waarden bereikte Unilever in de ochtenduren een ƒ2.60 hoger niveau van ƒ138.80. Akzo ging 70 cent omhoog naar ƒ22.80. Hoogovens was rond het mid daguur 20 cent beter op 18.40 en ook Kon. Olie en Philips gingen twee dubbeltjes vooruit naar ƒ93 resp. ƒ19.70. KLM deed niet mee en moest na de forse stijging van dinsdag ge leidelijk 1.50 afstaan op 97. De grote banken begonnen in een vriendelijke stemming. Van de hypotheekbanken was Vooral Westland-Utrecht Hy potheekbank in trek met een winst van ƒ3.50 op ƒ179. Ver zekeringen en uitgevers kon den eveneens licht terrein winnen. Bij de aannemers wil de het niet zo erg vlotten. Vol- ker-Stevin en HBG begonnen wat lager, terwijl Boskalis en Ogem zich redelijk konden handhaven. Nedlloyd zette de dinsdag begonnen opmars voort met 2 op ƒ126. Ook Ahold lag vrij goed in de markt met een winst van 1.30 op 76.50. De staatsfond sen gaven stijgingen te zien van rond een half punt, waar mee thesaurier-generaal Wel link op zijn wenken bediend lijkt,wat betreft zijn uitspra ken over een mogelijke rente daling in ons land. Ook op de lokale markt kre gen de stijgingen de overhand, hoewel ze vaak maar gering van omvang bleven. De hoge re winst bij Ceteco viel wel in goede aarde en de koers ging omhoog van 140 tot 152. De winst bij Proost en Brandt leidde tot vraag, waaraan 7 hoger op 95 niet kon yvorden voldaan. Inventum werd, na dat dinsdag een fors hogere biedkoers van 1000 was opge maakt, nu verhandeld op 1050. Oce-Van der Grinten steeg bijna 5 op 110. Schuttersveld liep 3 op naar 47 en Vihamij 2 tot 20. Vrij vast gedroegen zich ook fondsen als Van Gelder, Uni- kap, Twentsche Kabel, Klu- wer en Bredero Vastgoed. Aan de andere kant moest Assel bergs nu 10 terug naar 25 en ook Sanders Behang en RSV, die een groter verlies be kend heeft gemaakt, zaten in de verkeerde hoek. Op de actieve markt hadden de koersen later de neiging verder op te lopen. Bij Unile ver werd een hoogste punt be reikt van 140.50, wat de winst op 4.30 bracht, waarna een lichte reactie begon op te treden. De staatsfondsen trok ken verder aan. Op een levendige Europese optiebeurs bedroeg de omzet op het middaguur 1583 con tracten. Call opties konden overwegend aan waarde win nen. Put opties KLM noteer den hoger. In Akzo was de ac tiviteit groot. VEEMARKT DEN BOSCH 'rijzen (gulden per stuk) rr gewicht): vette ka 6.50, slachtzeugen 1i (In guldens per stuk gustekoeien an) gebruiksvee ruim prijshoudend, t lachtvee ruimer, vlot prijshoudend, gra eren ruim prijshoudend, schapen en COOP. VELUWSE EIERVE1LING BARNE- BARNEVELD - 01/04 Aanvoer 2.030.40C DE LIER, Delft-Westerlee. woensdag 1 parll 1981. Aardappelen 17-23; andijvie 275-340; aubergines 630- 760; bloemkool 80-305; komkommers 53-189; koolrabi 34-111; paprika rood 1150; paprika groen 500-800; paprika geel 920-1050; paprika 99-121; selderij 10-16; sla 27-44; snij- 180-298; tomaten rood 2410- 3500; uien 68-74; vleestomaten 3600; witlof 290-350; ijspegels 24-96. hoofdfondsen Dordtsche pelr Elsevler-NDU Gist Brocades (dK Ho'"&etomGr.d' i Hoogovens Nedlloyd Gr. (dlv.'SI) i NMB (dlv'81) 1 Ogem Holding Pakhoed Holding overige aandelen Bergose Blydenst C NEFIT Ned. Sprlngst. pa"hH Vihamij Bu Wegener X'wi obligaties 175 ld 75-2^ 175 !d 79-89 beurs van New York Boeing Can. Pac Chrysler Citicorp Gen. Electric Gen. Motors Goodyear 1 7/8 Merck Co. 01/8 RCA 5 Rep.Steol 6 3/8 Shell3Oil 0 3/8 |ou»i.J->ac. 7 1/4 unS.esteel 3 1/2 Unlroyal 9 3/4 Un. Techn. 6 1/2 Un. Brands sstlnghouse buitenlands geld Engelse po< Belgische fi Duitse merk (100) Portugese Cenaóeee d Noorss kroon (100) 41 ji Deense kroon (100) 33'51 Oostenr. sefi (100) 15 Speenee pee. (100) 2*5: Griekse drechme (100) 4.3> Fines merk (100) 55,51 r. (100) 120.25 123.25

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11