99Ordinary pe favoriet in de Oscar-race Paus beklemtoont betekenis van Maria brieven /lezers zeepost kerk wereld Rumoer over jeugdsekten overtrokken T refwoorden-register Thomas van Aquino klaar KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 APRIL 1981 PAGINA 9 ROBERT DE NIRO BOKSTE ZICH NAAR EEN ACADEMY A WARD Los Angeles Na een dag langer in spanning gezeten te nebben wegens de aan slag op president Ronald Reason, is gisterenavond dan toch bekend geworden wie nu de grote winnaar is geworden in de jaarlijkse wedren om de nog steeds meest begeerde filmonder scheidingen, de Academy Awards. Absolute winnaar voor 1981 is „Ordinary peo ple" dat niet alleen de Os car veroverde voor de beste film van het voorgaande jaar, maar tevens Robert Bedford een Oscar oplever de voor zijn regiedebuut De onderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol ging echter naar Robert de Niro voor zijn vertolking van de middengewicht-bok ser Jake La Motta in „Ra ging buil" terwijl de Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol naar Sissy Spacek ging voor „Coal miner's daughter". Timothy Hutton kreeg de Award voor de beste mannelijke bijrol in „Ordinary people", waar mee hij o.a. Judd Hirsch uitschakelde, die een nomi natie had voor zijn vertol king in dezelfde film. Mary Steenburgen tenslotte kreeg de Oscar voor de beste vrou- Een lachende Sissy Pacek ar riveert In het Dorothy Chand ler pavilion, zich nog niet be wust van het feit dat zij straks met een Oscar naar huls zal gaan. welijke bijrol in de film „Meivin and Howard" waarin zij de rol van Mel- vin's echtgenote speelt Als beste niet Engelstalige film versloeg de Russische film „Moskou gelooft niet in tranen" concurrenten als Francois Truffaut's „Le der nier Métro" en Akira Kurosa wa's „Kagemusha". President Reagan sprak via een lang van tevoren opgeno men telerecording de aanwe zigen op deze 53e uitreiking van de Academy Awards toe en naar verluid heeft hij de De 19-Jarlge Timothy Hutton, die de Academy Award kreeg voor de beste mannelijke bijrol In Robert Redford's „Ordinary people"geflankeerd door Mary Tyler Moore en Jack Lemmon. ceremonie via de televisie vanuit zijn kamer in het Was- hingtonse ziekenhuis gevolgd. Iedere Oscar-presentatie kent zijn winnaars en zijn grote verliezers. Tot de laatsen be hoort zeker David Lynch's verfilming van „The elephant Hurt de eer aan Robert de man" vorige week nog in Niro moest laten. Engeland uitvoerig onder- Met „Private Benjamin" ging scheiden maar nu de Ame- het net zo als enkele jaren ge- rikaanse Academy Awards leden met Warren Beatty's mislopend, zowel als beste komedie „Heaven can wait", film en voor de beste regie, Wel nominaties Goldie terwijl titelrolspeler John Hawn als beste actrice, Eileen Brennan als beste vrouwelijke bijrol maar buiten de prij zen vallend. Roman Polanski's „Tess" op de nominatie als beste film de beste kostumering, beste art direction en beste fo tografie. „The empire strikes back" het vervolg op „Star wars" veroverde de Academy Award voor de beste speciale effecten en „Fame", de muzi kale komedie van Alan Par ker veroverde het vergulde mannetje voor de beste oor spronkelijke muziek en de beste oorspronkelijke tielsong. Van de vier candidaten voor de beste korte animatiefilm werd de Hongaar Ferenc Ro- fusz winnaar met „The fly", de reeds in Ottawa bekroonde film over een vlieg opgesloten in een woonruimte en bezien vanuit het oog van de vlieg, die voortdurend wordt opge jaagd. De beste korte speelfilm er waren in deze rubriek slechts drie gegadigden werd „The dollar bottom" van Lloyd Phillips en als korte docu mentaire werd „Karl Hess towards liberty" bekroond. Bij de avondvullende documen taires werd „From Mao to MozartIsaac Stern in China" als beste uitverkoren. De speciale Oscar voor zijn „bijdrage aan de filmkunst" gereserveerd voor vetera nen, die telkens net buiten de prijzen vielen, ging dit jaar naar de thans 75-jarige acteur Henry Fonda, die het beeldje na zijn lange loopbaan echt wel had verdiend. Duizenden jaren achterstand bij musea en archieven DEN HAAG Bij de ma- sea bestaat een achterstand van 3800 arbeidsjaren om de voorwerpen in goede staat te houden. Voor archiefstuk ken is zelfs sprake van een achterstand van 26.000 ar beidsjaren. Aldus een rap port naar aanleiding van een onderzoek dat CRM door het IVA, het Instituut voor sociaal-wetenschappe lijk onderzoek van de Ka tholieke Hogeschool in Til burg heeft laten verrichten. Het rapport is gisteren aange boden aan staatssecretaris G.C. Wallis de Vries. Van de ar chieven heeft ongeveer 60 pro cent geen afzonderlijk perso neel dat zich met de conserve ring kan bezighouden. Van de musea heeft ongeveer 40 pro cent geen personeelsuren be schikbaar. De slechte toestand waarin ons cultureel erfgoed in musea en archieven verkeert is ondqr meer te wijten aan te grote uitdroging als gevolg,van het gebruik van centrale verwar ming. In meer dan de helft van de musea zijn geen gege vens aanwezig over de relatie ve vochtigheid. Het onderzoek is in hoofdzaak verricht op de maatregelen die nodig zijn om de toestand van de voorwerpen te consolide ren; voor de archieven is bo vendien onderzocht welke be hoefte bestaat aan restauratie In het rapport „Het behoud van culturele voorwerpen" wordt onder meer een aanbe veling gedaan om een „mp- seumwacht" in te stellen, naar voorbeeld* van de reeds be staande monumentenwacht. Brieven graag Vort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Buslijn 89 moet blijven l: Het kamerlid Castricum (PvdA) verzoekt minister ""uijnman voorlopig af te zien an een beperking van de dienstregeling van buslijn 89 tot de spitsuren. In uw artikel van zaterdag jl. schrijft u dat de trein (Schip- hollijn) en de buslijn 89 vrij wel dezelfde route gaan en dat de minister daarom verder on derzoek, aanbevolen door de commissie vervoervergunnin- gen, niet zou willen afwach ten. Juist dit argument is volstrekt bezijden de werkelijkheid, zoals de beschikking van de ook aangeeft. Wei rijden bus en trein van Den Haag naar Amsterdam vv, maar de halteplaatsen van de bus zijn voor het grootste deel andere dan die van de trein. Zuid-West Den Haag en Amsterdam-Osdorp zouden bij wegvallen van de bus slechts met grote vertraging te berei ken zijn. Voor de buspassagiers die in Wassenaar, Oegstgeest en Kaagdorp instappen geldt dit nog meer, omdat de Schiphol- lijn deze plaatsen helemaal niet aandoet. Bovendien is buslijn 89 een veel door leer lingen, leraren, ziekenhuisper soneel en bejaarden bevolkte bus die allen vaak buiten de spitsuren reizen. In de bus wordt al maanden actie gevoerd om de lijn te be houden. De passagiers hopen dat de minister naar de hem adviserende instantie, de Com missie Vervoervergunningen wil luisteren. Het zou hem sie- ren- E.P. van der Velden, VOORBURG WK voetbal België heeft nog maar 1 punt nodig las ik in de krant. Geeft de sportredactie dat zelf bere kend of zo maar klakkeloos overgenomen? Hieronder geef ik uitslagen die mogelijk zijn voor de nog te spelen wedstrij den. 29 april Frankrijk - België 1-0 Cyprus - Nederland 0-1 9 sept. Nederland - Ierland 1-0 België - Frankrijk 0-0 14 okt. Nederland - België 0-0 Ierland - Frankrijk 0-1 18 nov. Frankrijk - Nederland 1-0 0-1 En wat blijkt dan? België haalt zelfs nog 2 punten en gaat i.v.m. het doelsaldo niet naar Spanje. LAND PUNTEN DOELCIJ- FERS DOELSALDO Frankrijk 11 12-1 11 Nederland 11 8-3 5 België 118-4 4 A. Drabbe, DEN HAAG. LPG weg ermee Helaas een welvarende tak van de industrie die aardig wist in te spelen op een even wichtig gebruik van energie, en het afvalprodukt LPG wist te benutten, is niet meer. Triest voor investeerders die hun brood wisten te verdienen met de inbouw van LPG-in- stallaties, hun inventiviteit ten spijt. Deze florerende tak, die met de energiecrisis de toepas sing van LPG zag schitteren en veel mensen werk ver schaft, kun je op dit goedgeko zen moment best kwijt. Vin dingrijkheid moet je afstraf fen. Waar praten we over: misschien 1000 werklozen over het hele land verspreid, nou en? Precies, nou en! Een CDA-lid nam de moeite erop te attenderen dat LPG- rijders veel te goedkoop auto rijden. Daar heeft hij n.l. een studie van gemaakt. Als hij tankte zag hij op de benzine pomp een literprijs van 1,56 (wite pomp) en als hij wegreed zag hij tot zijn grote ontstente nis bij de gaspomp een liter- prijs van ƒ0,70 staan. Dat is onrechtvaardig! Nou ja, weet onze geachte afgevaardigd? veel dat de praktijk anders ligt. Een liter gas kost wel f 0,70, maar met een gemiddel de auto kom je met die ene li ter 7,1 km ver, en als je benzi ne tankt kom je met diezelfde auto 10,9 km ver. Dus gas kost voor diezelfde afstand 1,07. Voeg daar nog bij dat de ge middelde auto die op LPG rijdt twee belastingtarieven hoger ligt dat een auto met benzinemotor, plus de investe ring van een gastank raison van 1700 gulden. Dan geeft dit toch een ander beeld dan de geachte afgevaardigde doet voorkomen. Een niet te verwaarlozen as pect is dat LPG milieuvrien delijk is. Nee, toch maar terug naar de benzine/loodpomp; tenslotte merk je niet acuut dat je de giftige stoffen in het milieu loslaat. W.H. Otto, Den Haag oigende schepen kan zee- Australlö ms „Resolution Bay" 3 april; raël ms „Nahost Klipper" 7 april; Ja pan ms „Liverpool Bay" 3 april; Ned. Antillen ms „Astronomer",, (A. B. C. ell) 7 april; ms „Cap Serrat" (S.S.S. eil) 3 april; Nleuw-Zeeland ms ..Reso lution Bay" 3 april; Suriname ms „Hartford Express" 2 april; Ver. Sta ten van Amerika ms „American Al liance" 7 april; Zuid Afrika (Rep.) ms „Helderberg" 7 april. Groot bedrag voor een Dali LONDEN Het schilderij „Le sommeil" van de surrea list Salvador Dali is op een veiling in Londen voor 360.000 pond sterling ver kocht. Voor „Bagneuse de- bout" van Auguste Renoir werd een bedrag neergeteld van 820.000 pond sterling. KRO niet gelukkig met benoeming van mevr. Kappeyne in het NOS-bestuur HILVERSUM De KRO nieuw te vormen raad van staat gereserveerd ten op- beheer (dagelijks bestuur) zichte van de kandidatuur van de NOS. Zij is door Ver- van mevrouw mr. A. Kap- onica, waarvan zij bestuurs- peyne van de Coppello voor lid is, naar voren geschoven, een post, in de eind mei Het zou de bedoeling zijn, dat In kamermotie steun gevraagd voor Gew. Orkest Zuid-Holland DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister Gar deniers van CRM gevraagd het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland dit jaar de vijftig procent rijkssubsidie te blijven geven, zodat het orkest zijn personeelskosten tenminste voor de helft kan strekking van Kappeyne van de Coppello (WD) en Voogd (PvdA). Tegen stemden CDA, SGP en Boerenpartij. op het terrein van koorbege leiding, dirigentenopleiding en onderwijs, en dat er geen al ternatief is als het zou worden opgeheven. Ookvindt de meerderheid in.de Kamer, dat pas over het voortbestaan van het orkest kan worden beslist als er een concreet plan over het Nederlands orkestenbestel op tefel ligt. Minister. Gardeniers wilde de rijkssteun aan het orkest stop zetten, omdat de provincie Zuid-Holland en de betrokken gemeenten hun verplichtingen op het financiële vlak niet na komen. Kappeyne van de Coppello zich bezig zou gaan houden met een deel van de sectie personeelszaken en met het facilitair bedrijf, het tech nisch deel van de NOS. Vol gens een woordvoerder van de KRO vindt men bij de KRO, dat de bedrijfservaring van mevrouw Kappeyne van de Coppello gering is en vraa'gt men zich af of zij, gezien haar politieke herkomst, wel bij uit stek geschikt is voor een der gelijke functie. Daarbij woddt er door de KRO op gewezen, dat de VVD het huidige om roepbestel niet zo'n goed hart toe draagt. Mevrouw Kappeyne van de Coppello verklaarde op het laatste congres van de WD zich niet meer verkiesbaar te stellen voor het kamerlid maat schap. Ze heeft inmiddels een gesprek gehad met de onder leiding van NOS-voorzitter Jurgens staande benoemings commissie, die de nieuwe raad van beheer voorbereidt. Zij is de enige kandidate voor de functie. IKON/KRO-UITZENDING: De nieuwe religieuze groeperingen vormen kwantitatief geen groot pro bleem. In de meeste gevallen gaat het om (zeer) kleine groepen. Verder blijkt dat aansluiting bij zo'n groepe ring vaak heel goed werkt. Slechts in individuele gevallen loopt het mis. Noch bij de rechterlijke macht noch bij de inspectie voor de volksgezond heid komen er veel klachten binnen. In geen enkel geval is zo'n klacht op een rechtszaak uitgelopen. „Ik zie geen zware reden om in te grijpen in de godsdienstvrijheid". Dit zegt de socioloog Paul Schnabel, die voor het Nationaal Centrum voor Gees telijke Volksgezondheid de afgelopen twee jaar de nieuwe religieuze groepe ringen heeft onderzocht, in het KRO- Ikon-programma „de onbetaalde reke ning?" Hierin komen aanhangers en ex- aanhangers van de Moon-sekte, Hare Krishna, de Bhagwan-beweging alsmede kerkelijke gezagsdragers en tal van des kundigen aan het woord. Daarin wordt gepoogd de vraag te beantwoorden of de belangstelling voor deze bewegingen de onbetaalde rekening van de kerken is. Dit programma is minder vooringeno men dan de NCRV-serie „Niet te gelo ven" van Sipke van der Land. Er is niet uitgegaan van een theologische voorin genomenheid, maar van een sociologi sche feitelijkheid, verklaarde KRO-me- dewerker dr. P. W. J. van Hoof na afloop van de opname in een Amsterdams thea ter. De NCRV-serie gaf de makers van „onbetaalde rekening?" bovendien een zekere vrijheid daar veel informatie be kend mag worden verondersteld. In dit programma wordt gestreefd naar con frontatie tussen de groepen en de ker ken. Om uiteenlopende redenen hebben Sip ke van der Land, Ombudsman Firts Bom en de scientologen geweigerd aan dit programma mee te werken. De uit zending is vrijdag aanstaande. Pinksteren 1981 moet volgens paus Johannes Paulus 2 een dag worden, waarop heel de roomskatholieke kerk dankbaar haar geloof in de H. Geest belijdt De paus schrijft dit in een 23 pagina's lange brief aan het werelde piscopaat ter gelegenheid van een dubbel jubileum. Dit jaar is het name lijk 1600 jaar geleden, dat het eerste Concilie van Constantinopel werd ge houden en 1550 jaar geleden, dat het Concilie van Ephese begon. Het Concilie van Constantinopel beves tigde het ^geloof in de Heilige Geest en nart) dat op in de geloofsbelijdenis. Het Concilie van Ephese legde dogmatisch vast, dat Maria de moeder van God is. In zijn brief beklemtoont de paus, dat „het moederschap van Maria ten nauWste verbonden is met het werken van de H. Geest". Dè officiële viering van beide jubilea is door de paus vastgesteld op 7 juni, Eerste Pinksterdag. Hij heeft daarvoor alle bis schoppenconferenties en de patriarchen en metropolieten van de geünieerde oos terse kerken uitgenodigd. De brief van de paus is kennelijk alleen bedoeld voor de kerkelijke leiders. De stijl en het woordgebruik zijn toegesne den op deze groep. Voor leken is de brief zelfs bijna onbegrijpelijk, aldus commen tatoren in Rome. De paus trekt de lijnen van de concilies van Constantinopel en Ephese door naar het tweede Vaticaanse Concilie, dat twintig jaar geleden gehouden werd. Hij schrijft hierover aan de bisschoppen: „Dit werk van vernieuwing moge op be zonnen en geordende wijze in alle plaat selijke kerken en gemeenschappen wor den doorgevoerd". Het concilie „moet zich vooral in de zielen der mensen vol trekken". De kerk mag deze weg „niet met het oog op de geest der wereld ver laten". De paus, die in deze brief niet inhaakt op actuele vragen, wijst er op, dat de conci lies van Constantinopel en Ephese beho ren tot het geloofsbezit van alle christe nen. Hij zegt tenslotte de bisschoppen, dat alle gelovigen in het jaar 1981 „de Heilige Geest op bijzondere manier moe ten bedanken, omdat hij temidden van alle veranderingen in het menselijke denken de kerk in staat heeft gesteld haar geloof - natuurlijk in de terminolo gie van die tijd - in volle overeenstem ming met de totale waarheid tot uitdruk king te brengen". Twee vrouwen kandidaat voor titel kerkleraar Twee vrouwen staan kandidaat voor de titel van kerkleraar der r.k. kerk. Het zijn vrouwen, die vooral bekend geworden zijn door hetgeen zij ge schreven hebben over haar mystieke ervaringen. De eerste is de Duitse mystica Hildegard von Bingen uit de elfde eeuw, de tweede is Veronia Giu- lani, capucines en mystica in Italië uit de 18e eeuw. Andere kandidaten zijn mannen, namelijk de H. Bernar- dus van Siena, de H. Antonius (in de 15e eeuw aartsbisschop van Florence) en de H. Lorenzo Giustiniani, de eer ste patriarch van Venetië rond de eeuwwisseling van de 14e en 15e eeuw. Voor de titel van kerkvader en kerkle raar moet aan strenge voorwaarden zijn voldaan. De titel van kerkvader blijft gereserveerd voor zuivere geloofsvertol- kers uit de eerste zeven eeuwen van de kerk. De periode van kerkleraren komt daarna. De eisen zijn onder meer grote geleerdheid, zuiverheid in de leer, hei ligheid en tenslotte de kerkelijke be krachtiging. Dat ook twee vrouwen kandidaat staan, is bekend gemaakt door kardinaal Palaz- zini, prefect van de Congregatie voor de Heiligverklaringen. Hij deelde voor Ra dio Vaticaan mee, dat zijn curie-departe ment in zijn eerstvolgende algemene vergadering zal beslissen of de kandida ten worden toegelaten. Het wetenschappelijk re gister van trefwoorden van het wetenschappelijke werk van Thomas van Aquino is gereed. Er is der tig jaar aan gewerkt De laatste delen zijn aan de paus overhandigd. In to taal omvat de codering 56 boekwerken van elk 1250 pagina's. De laatste jaren heeft de to- deringscommissie onder voorzitterschap van aartsbis schop Martini van Milaan ge bruik gemaakt van de mo dernste computertechniek. Daarmee wordt het werk van baanbrekende betekenis geacht. De trefwoordertregi- stratie zou ook filosofische en theologische misverstanden uit de weg ruimen. Thomas van Aquino was Na- Ïiolitaan van geboorte. Hij eefde in de dertiende eeuw en was een leerling van Al- bertus de Grote. Hij doceerde in Parijs, waar hij in zwaar conflict kwam met de bis schop, en in Italië. Thomas van Aquino wordt be schouwd als de grootste den ker der scholastieke wijsbe geerte. In 1567 werd hij door paus Pius 5 tot kerkleraar uitgeroepen.. Aartsbisschop Martini van Milaan heeft er bij de paus op aangedrongen, dat ook de werken van andere grote schrijvers gecodeerd zouden worden. Hierdoor zou beter inzicht mogelijk zijn in de ontwikkelingen in filosofie en theologie. Omroepparochie wordt gerestaureerd De parochiekerk van St. Franciscus Xaverius in Amersfoort, beter bekend als de omroepparochie 't Zand wordt tegelijk met de pastorie en het voormalige kosterhuis gerestaureerd. De werkzaamheden begin nen in 1982. De kosten wor den geraamd op ruim 4,5 miljoen gulden. Het kerk bestuur moet zelf daarvoor 13 miljoen bijeen brengen. Kerk en bijgebouwen date ren uit het begin van de ne gentiende eeuw. Zij werden gebouwd in de jaren 1816- 1817 naar de toen geldende opvattingen, neo-classicisti- sche vormen. De subsidie voor de restauratie komt voornamelijk van het rijk. De gemeenteraad van Amersfoort besloot in zijn vergadering van gisteravond tot een aanvullende subsidie van ruim acht ton. Beierse Kerk: bier te goedkoop De synode van de Evange- lisch-Lutherse Kerk van Beieren heeft op haar bij eenkomst in Dinkelsbühl alle kasteleins, hotelhou ders en brouwerijen ge vraagd hun prijzen van al coholhoudende en alcohol vrije dranken te herzien. De synode vindt het „erger lijk" dat alcoholhoudende dranken als bier aanzienlijk goedkoper zijn dan alcohol vrije. Ze maakt zich bezorgd om de jongeren, die hierdoor volgens haar geneigd zijn veel bier te drinken. Volgens de synode leidt het gebruik van alcohol vooral bij de jeugd tot verslaving en ver slechtering van de gezond heid. Nieuwe bisschop Londen benoemd De 59-jarige eerwaarde Graham Leo nard is maandag benoemd tot bis-, schop van Londen, zo heeft het bu reau van premier Thatcher bekend ge maakt Leonard, nu bisschop van Tru ro, zal bisschop Gerald Ellison opvol gen die in april met pensioen gaat Na het bisdom Canterbury en dat van York, wordt Londen als de belangrijkste post beschouwd binnen de Anglicaanse hiërarchie. Koningin Elizabeth 2 is het wereldlijk hoofd van de Engelse kerk. Leonard wordt beschouwd als een con-: servatief in kerkelijke zaken en heeft; zich in het verleden uitgesproken tegen het toelaten van vrouwelijke priesters en het in de kerk hertrouwen van geschei den Britse 'hongermars' met steun van kerken Anglicaanse kerk, de katholieke kerk en de methodistenkerk in Groot-Brit- tannië steunen een demonstratiemars van een maand door Engeland waar mee 500 Britten willen protesteren te gen de grote werkloosheid in Groot- Brittannië. De „hongermars" begint op 1 mei in Liverpool en eindigt op 28 mei in Londen. De mars wordt georganiseerd door het overkoepelend orgaan van de Britse vakbonden en voert o.m. via Manches ter, Wolverhampton en Birmingham. De. kosten van de tocht worden voorname-, lijk gedekt met bijdragen van personen en instanties. Enige toneelspelers en schrijvers alsook een grote onderneming' in Noord-Engeland hebben al financiële" steun toegezegd. Het is waarschijnlijk de eerste keer dat een lid van het Britse' werkgeversverbond geld geeft voor een vakbondsactie. In de kathedralen van Birmingham en: Coventry zullen speciale kerkdiensten worden gehouden. Bovendien zullen de klokken van alle kerken van Birming ham luiden, als de demonstranten de stad binnenmarcheren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9