B.cademisch Ziekenhuis uitstekend voorbereid Dp ongelukken en rampen „Leiden is hard op weg een slaap stad te worden" ÏNË) ANKZIJ MEDISCH MOBIEL TEAM or ierste paal kinder- :entrum in Merenwijk PAGIN TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 APRIL 1981 PAGINA 3 I.40 Die J.15 Aduall progr.). 20 Ue be. 21 last der Hi Vor dem progr. 21 22.05 Informs .30 Journaa 5 Journaal. I NET 1 Tekenfl 5.27 Battlei door lis lmSm r Ï0.40 Oe SI SI e. 22.15 Jo J 1DEN „Het Me- jo.4o',Der8jsch Mobiel Team MT) is een ad hoc- am van een chirurg, aneasthesist, een NET 2 27 TRke[1fl leratieverpleegkundi- iding dS!J® eventueel een reani- 9.45 journi atideskundige en een 3 auffeur dat 24 uur per ig beschikbaar is en ia een speciale oproep een speciaal ingerich- AZL-ambulancewa- kan uitrukken naar iie. 20.45 i in ongeval." Aldus chi- Lo irg Kees Welvaart en ur man anaesthesist Jelle auta. Zij zijn twee art- in, die vanaf het begin A A ebben meegewerkt aan totstandkomen van aan het Leidse Aca- tmisch Ziekenhuis ver- n 11m TnfoJ inden MMT. Dgr. 12.55 Pa Ji°7U9 MMT ontstond naar aan- ongeluk, het selste, op de provinciale ter hoogte van Oude We lig. Dit ongeluk bleek in 1977 de druppel, die de Verbekende emmer deed (verlopen. Direct nadat de leiding van het ernstige on- leluk op het AZL was binnen- ekomen, sprong dr. Jelle auta met assistent en zuster chterin het gereedstaande po- liebusie om te bezien of er hulp kon worden geboden de chauffeur, die zijn Mer es met een vaartje van nderdveertig kilometer te- .30 Mede i een boom had gestuurd, n voorbeeld van een op zich [waardige gang van zaken, echter in de praktijk min- resultaat afwierp dan aarop mocht worden ge- oopt. Immers: zonder het be- uitzenö ndigde materiaal kan ook een '.^^skundig arts maar erg wei- uitrichten. En hoewel im- op zich best wel re- lijke resultaten kan geven, helpen blijft behelpen, aan dit improviseren een 2*(S) waihaii id te maken, besloot hel Het MMT is niet te verwach ten bij elk ongeluk, waar ge wonden te betreuren zijn. „Nee, dat is niet de bedoeling. Slechts in die gevallen, waar bij bijzondere nulp bij onge lukken geboden is, dat wil zeg gen wanneer anaesthesie en/of chirurgische ingrepen ter plaatse geboden zijn, dient het team uit te rukken. Het ligt dus niet in de bedoeling dit team te laten uitrukken voor de routinehulp bij onge vallen. In deze gevallen zal de normale hulpverlening ter plaatse moeten worden inge schakeld, zoals huisarts, plaat selijke EHBO, snelle afvoer door ambulances naar zieken huizen, etc." Ramp Kees Welvaart en Jelle Nauta: „Mocht er dan toch een ramp, een ernstig ongeluk, moeten gebeuren, dan maar hier in de buurt..." AZL tot de oprichting van een Medisch Mobiel Team (MMT). Dat ongeluk bleek derhalve het begin. Maar al eerder was binnen de muren van het AZL gesproken over een MMT, dat op dergelijke momenten zo op timaal mogelijk op de plaats van het ongeval zou kunnen functioneren. Een werkgroep werd ingesteld en de mogelijk heden om een dergelijk team inderdaad op te richten wer den bezien. Eind 1978 was het MMT een feit. Een oude GG&GD-wagen werd voor zien van alle mogelijke medi sche snufjes, die het mogelijk maken ter plekke van het on geval alle denkbare specialisti sche, traumatologische hulp te verlenen. Tot opereren Inklemming Welvaart en Nauta: „Af en toe zijn er slachtoffers bij (ver keersongelukken, die meer dan de gebruikelijke eerste hulpverlening ter plaatse no dig hebben. Door bijvoorbeeld inklemming in een autowrak etc. kan specialistische hulp van de zijde van de chirurgie en/of anaesthesiologie ter plaatse levensreddend zijn. Deze vorm van onmiddellijk te mobiliseren specialistische hulpverlening op de plaats van een ongeval bestond nog niet in de regio Zuid-Holland. Daar het Academisch Ziekenhuis te Leiden het enige ziekenhuis in de regio is, waar op elk mo ment van de 24 uur deskundi gen aanwezig zijn om voor een dergelijke hulpverlening el ders ter beschikking te komen, heeft dit ziekenhuis hiervoor een Mobiel Medisch Team op gericht." Het MMT is opgericht, vinden beide heren „omdat in de praktijk gewoon duidelijk ge worden is, dat er regelmatig behoefte is aan specialistische hulp vanuit het AZL op de plek van het ongeluk. Daarom is de oprichting en de huidige aanwezigheid van het team belangrijk." Tot op dit moment heeft het MMT zijn nut nog niet echt kunnen bewijzen. En, hoe vreemd dat ook moge klinken, Welvaart en Nauta vinden dat eigenlijk niet prettig. „Niet dat we nu direct op een ernstig ongeval, of zelfs een ramp zit ten te wachten", stelt Wel vaart voorzichtig, „maai hebt bij een dergelijke organi satie wel praktijkervaring no dig om de ideeën te kunnen toetsen aan de werkelijkheid, eventuele fouten uit het draai boek te kunnen verwijderen." En Nauta, vriendelijk verdui delijkend: „Laten we het zo zeggen. Mocht er dan toch ramp, een ernstig ongeluk moeten gebeuren, dan n hier in de buurt..." Het team wordt dus niet alleen bij ernstige verkeersongeluk ken gebruikt? „Nee, ook in het geval van een ramp, dat is een gebeurtenis, die door de direc tie van het AZL tot een „offi ciële" ramp wordt verklaard in het kader van het zoge naamde Rampenplan, zal hel MMT naar het rampterreir uitrukken om triage te ver richten, eerste hulp bij zwaar gewonden te geven en het re- g'onaal rampencentrum te eiden te informeren". inzeil* in Porto* choslowa* et interna- gehouden, uitgezon- filmpor- nnaar van ;ember het i Danube" IKON en bouw van een nieuw kindercentrum aan de Mllanenhorst de Merenwijk Is gistermiddag begonnen. De wethouder van Klerwl|s H. van Dam sloeg met zijn Jongste spruit Eva In n draagband op zijn buik de eerste paal de grond in. Als es volgens plan verloopt, wordt de nieuwbouw volgend Jaar si In gebruik genomen. In het nieuwe centrum worden de ichtlng Kindercentrum Merenwijk en de peuterzaal van de Ichting „Het Meerkoetje" gehuisvest. De peuterspeelzaal Is omenteel ondergebracht In het buurtcentrum „Op Eigen teken". Het kindercentrum Is ook bestemd voor het opvan- I van kinderen na schooltijd. Per dag zullen ongeveer vijt- kinderen van het centrum gebruik maken. Het centrum ordt gebouwd in het kader van een leerlingenproject. Dit tudt In dat acht leerling-timmermannen en zes leerllng-met- üaars onder deskundige leiding het kindercentrum bouwen, centrum kost 1,5 miljoen gulden. Op de toto de wethou- van onderwijs met zijn twee kinderen. D'66 IN COMMENTAAR OP ECONOMISCH BELEIDSPLAN: i LEIDEN „Leiden is hard op weg een slaapstad te worden. De uitgaande forensen- stroom is misschien wel het belangrijkste probleem voor de economische ontwikke ling van Leiden". Dit zegt D'66 in een com mentaar op het Economisch Beleidsplan (EBP) zoals dat onlangs door het gemeente bestuur is gepresenteerd. Behalve waarde ring voor het EBP doorspekt D'66 het com mentaar met scherpe kritiek op de verant woordelijke wethouder mevrouw M. Fase- Dubbelboer. De fractie meent, dat in de aan eenschakeling van analyses, beleidsvoorne mens en conclusies geen lijn zit, laat staan een politieke prioriteitenstelling. De fractie van D'66 constateert, dat de kwaliteit van de onderzoekingen en analyses die aan het EBP ten grondslag liggen, goed is. Vooral ge zien de beperkte personele bezetting van de ambtelijke afdeling dwingt dit waardering en bewondering af. Een politieke visie in het plan wordt echter gemist. De democraten noemen het beperken van de uitgaande pendel („witte boorden") meer dan wenselijk om van Leiden weer een werkstad te maken. Met name mist men de positieve invloed die een verdere ont wikkeling van het toerisme voor Leiden kan hebben. Daarbij zou ook de aanwezigheid van vergader- en congresfaciliteiten een positieve werking hebben (bijvoorbeeld op het Schutters veld). Het aantrekken van een rijksdienst naar Leiden is een goede zaak. Met spoed dienen ge richte acties ondernomen te worden om die rijksdienst aan te trekken. In de nota wordt de nadruk gelegd op verdere ontwikkeling van de kantorensector; D'66 meent dat de industriële sector er„in het EBP nogal bekaaid vanaf komt. Voor het aantrekken van bedrijven lijkt het raadzaam externe wervingsbureaus aan te trek ken. Het Leidse college zou de hogere overheden agressiever moeten benaderen ten aanzien van de komst van een rijksdienst, het afschaffen van de SIR-heffing (Selectieve Investerings Re geling) en de nieuwe nota regionaal beleid. D'66 noemt de regionale aanpak (Leiden - Alp- hen) een goede zaak. Gezamenlijke initiatieven met betrekking tot het werven van werkgele genheid zouden zoveel mogelijk moeten wor den nagestreefd. Daarbij lijkt de Rijnstreek (Alphen) meer geschikt voor industrievestiging, terwijl de Bollen- en kuststreek (Leidse agglo meratie) meer geschikt lijkt voor de vestiging van diensten en voor de ontwikkeling van het toerisme. D'66 sluit het commentaar af met de wens de bestaande vacatures binnen de ambte lijke afdeling Economische Aangelegenheden zo snel mogelijk te vervullen. CNV icompliment De Leidse afdeling van het CNV is zonder meer complimenteus ten aanzien van het Eco nomisch Beleidsplan. Het plan getuigt volgens de vakorganisatie van visie en speelt in op maatschappelijke ontwikkelingen. Gelet op de huidige verslechterende economische situatie stelt het CNV het werken voor Leiden centraal. Thans lijkt de stadsvernieuwing de meeste aan dacht van het gemeentebestuur op te eisen. Wellicht is een nieuwe afweging van belangen noodzakelijk, waardoor de economische sector voorrang Krijgt. In dit kader pleit het CNV voor een personele uitbreiding van de ambtelij ke afdeling Economische Aangelegenheden. Binnenstad De stichting Leidse Binnenstad is het in grote lijnen met het Economisch Beleidsplan eens, maar heeft veel kritiek op de uitwerking die de gemeente er aan geeft: „De huidige stand van zaken ten aanzien van het bedrijfsleven vereist een krachtdadig en actief economisch beleid. Voor de stichting is het onaanvaardbaar dat de in het plan geformuleerde maatregelen tot op heden niet of nauwelijks zijn gerealiseerd." Het uitblijven van verbeteringen ten aanzien van parkeervoorzieningen is daar volgens de stich ting een goed voorbeeld van. De stichting meent, dat het bedrijfsleven meer tot ziin recht zou komen, wannneer een aantal beleidsterrei nen losgemaakt worden uit de sfeer van de ruimtelijke ordening. Leiden was Delft en omgekeerd LEIDEN 1 april beeft vanmorgen in alle vroeg te ook de automobilisten, die nuchter achter bet stuur zaten, aan hun ver standelijke vermogens doen twijfelen. Op de plaats waar er sprake is van Leids grondgebied (bij het Lammenschans- plein) was bet plaats- naambord vervangen door de aanduiding ,J)elftn. Voor zover bekend heeft deze studenten-1 april grap er niet toe geleid, dat auto mobilisten terug naar huis zijn gereden om toch maar een degelijke wegenkaart in de binnenzak te steken of om een afspraak met de sinds jaren niet meer gecon sulteerde psychiater te ma ken. De politie heeft de bor den vanmorgen gedemon teerd, zodat Leiden een poosje niet Leiden, niet Delft, maar gewoon naam loos was. Overigens werd de politie vanmorgen ge beld door de Delftse Her mandad. Delft bleek name lijk van de plaatsnaam Leiden te zijn voorzien. Rechtswinkel helpt onderbetaalde LEIDEN De Leidse rechtswinkel aan het Noor deinde 2a wil zich inzetten voor de vrouwen die in het bedrijfsleven worden gedis crimineerd. Zo zon uit een recent onderzoek zijn geble ken dat ongeveer 50 procent van de werkende vrouwen nog steeds te weinig betaald krijgt In 1975 kwam de Wet Gelijk Loon voor Vrouwen tot stand, waarin vrouwen recht kregen op gelijk loon. Als vrouwen zich te kort voelen gedaan door hun werkgever, bijvoor beeld door ongelijke promotie kansen, ontslag van vrouwen of vrouwen die bang zijn hun baan te verliezen, kunnen zij zich wenden tot de Leidse rechtswinkel. Nog te weinig vrouwen maken van de moge lijkheden die de wet biedt ge bruik. De rechtswinkel is maandag en woensdag van tien uur tot half een en op dinsdag en donderdag van half zeven tot half negen open. Stremming rijksweg 4 LEIDEN BUksweg 4 is gistermiddag tijdens spitsuur enige tijd gestn geweest, doordat dieselolie op het wegdek terecht was gekomen. Een vrachtwagen verloor op de snelweg een stuk hout, dat tegen de brandstofleiding van een achteropkomende bestel wagen sloeg, waardoor er een lek in de leiding ontstond. De brandweer bepaalde, dat het èuvel verholpen kon worden door zand op het wegdek te strooien. Motoragenten hebben gedurende de stremming een half uur het verkeer veel mogelijk in goede banen geleid. Hoera (1) De notulen: Een kort schriftelijk verslag van hetgeen behandeld is, zulks ten behoeve van de leden, zo meldt het woordenboek. Uit een dergelijke omschrijving zou men de indruk kunnen krijgen dat het geenszins on aardig is zo nu en dan de notulen van een gemeente- raad- of commissievergadering op te slaan om zich een beeld te vormen waar men zich ten stadhuize mee doende houdt Maar dan wordt alras duidelijk wat deze notulen in praktijk voorstellen: Een saaie droge notering van meningen en feiten die geenszins weerge ven wat er in een vergadering werkelijk is voorgeval len. De notulist beeft zich veelal beperkt tot het zake lijke en laat de humor, beledigingen of zo men wilt handtastelijkheden, buiten beschouwing. Hoera (2) Een uitzondering hierop vormen de notulen van de ge meenteraad van Voorschoten. Hier geen saaie kost maai een maandelijkse boekwerkje waarin letterlijk staat geno teerd wat de dames en heren raadsleden meenden te moe ten declameren. Een werkje om elke maand naar uit te kj- ken. Ook de gemeente Leiden lijkt nu te beschikken over een creatieve kracht die behalve de in de bijeenkomst ge maakte relevante opmerkingen ook een beeld tracht te ge ven van de sfeer op de desbetreffende vergadering. Wij hebben het over notulist H. Amptmeijer en citeren uit zijn verslag van de gezamenlijke vergadering van de commis sies Onderwijs en Maatschappelijke Aangelegenheden op 11 maart. Hoera (3) deelt, dat zijn partij (D'66) vindt dat een *welzijnsin- specteur' het programma van de gesubsidieerde instel lingen moet controleren wordt bet mevrouw Van Dee (CDA) te veel: ,J>e baren rijzen mevrouw Van Dee ten berge", zo vermelden de notulen. Dit is nog eens wat anders dan bijvoorbeeld: .JHevrouw Van Dee zegt het hier niet mee eens te zijn". De heer Brands constateert vervolgens, dat de financiële middelen uiterst gebrek kig zijn. Maar, zo voegt bij er hoopvol aan toe: „Er kan naar Den Haag gegaan worden voor meer geld". Voor wie niet duidelijk is hoe dat in zijn werk gaat noteert de alerte notulist de bijdrage van wethouder Schoute: ,J)an kan je een treinabbonnement nemen". De VVD op de bres voor bet openbaar vervoer; daar waren we zonder deze notulist toch nooit achter gekomen Hoera (4) Een laatste staaltje uit het werk van heer Amptmeijer. De commissie praat inmiddels over een instandhoudingsbeleid voor bestaande instellingen. Wethouder Van Dam heeft nog maar net gevraagd of een dergelijk instandhoudings beleid er moet komen of mevrouw Van Dee roept enthou siast „Ja". De blik van de notulist reikt echter verder. Hij constateert: „Maar ze kijkt er heel vies bij". Zomaar een drietal voorbeelden van wat men zou moeten kunnen le zen in een verslag van een vergadering. Hoe relevant zijn deze drie constateringen, die de lezer in de notulen oude stijl had moeten ontberen, niet voor een geïnteresseerde die zich een beeld van deze vergadering wil vormen. Vier- werf hoera, meneer Amptmeijer. Dansperformance Ter gelegenheid van de opening van de expositie „Ro ger Busschots - Monotypes" wordt morgen een dan sperformance gegeven door Michele Segond von Ban- chet en Roger Busschots. De dansperformance en de tentoonstelling sullen beide in het LAK theater aan het Levendaal 150 III in Leiden te zien zijn. De dan sperformance is van half acht tot half negen. Winter's Tale De Engelse Salford University Theatre Company brengt morgen een voorstelling van „Winter's Tale" van Shakes peare in het Lak-theater, Levendaal 150. De voorstelling begint om negen uur. Een kaartje kost7.50 en CJP-hou- ders betalen 5. Vanaf twee uur (bij voldoende belangstel ling vanaf tien uur) worden er die dag door leden van The Royal Shakespeare Company workshops gegeven. De toe gangsprijs hiervoor bedraagt een gulden vijftig. Zelfvertrouwen De vakgroep klinische psychologie van de Leidse uni versiteit houdt een cursus zelfvertrouwen voor vrou wen. De deelneemsters mogen niet meer dan 1900 den per maand verdienen. Voorts mag bun opleiding niet meer zijn dan mavo of mulo of middelbaar be roepsonderwijs. De bedoeling van de cursus is, vrou wen te leren om van vervelende gevoelens af te ko men, zoals spanning, angst, drift, paniek, enz. Gemma Engels en Ruud Rieuwers, beiden van de vakgroep kli nische psychologie, zullen de cursus geven. Gebleken is dat vrouwen met mavo, mulo of middelbaar be roepsonderwijs, omdat blijkt dat deze groep het minst profiteert van de mogelijkheden die er al op dit gebied zijn. Er zullen eerst individuele gesprekken met de deelneemsters gehouden worden. Daarna beginnen de 10 groepsbijeenkomsten op 4 mei. De kosten bedrageb 25 gulden per deelneemster. Aanmelden kan aan de Hooigracht 15 tel. 071-148333 toestel 4008 of 4646 op woensdag van 09.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Andere dagen alleen van 09.00 tot 17.00 uur. Bouw water sportcentrum Havenkade van start Wethouder D.J. Tesselaar heeft gisteren de eerste paal geslagen van het watersport centrum aan de Havenkade- /hoek Minnebroersgracht. Het centrum, dat in eigen be heer wordt gebouwd, kost ongeveer zeven ton en is over een half Jaar gereed. Degene, die tot de klanten kring van de nieuwe vestiging behoort, kan gratis gebruik maken van de 15-tons kraan om het onderwaterschip op de vaste wal te kunnen In specteren. Naast de kraan komt er een showroom met een winkel in watersportarti kelen. Ook Is er personeel voor het uitvoeren van allerlei reparaties aan motoren tot het compleet betimmeren van schepen. Een kleine zeil makerij maakt tevens deel van de nieuwbouw uit. Ten slotte Is het de bedoeling, dat er een bootje wordt aan geschaft, zodat tijdens woes te stormen aan noodruftige watersporters hulp geboden kan worden. In eerste instan tie richt het watersportcen trum zich op de pleziervaart, maar beroepsvaarders wor den bepaald niet gemeden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3