Oma opende voor jou het Kinderspaarplan. Rabobank S Componist Louis Andriessen prominent op Holland Festival 35.- 39- BIJ MS OOK DIT VOORJAAR WEER DE LAAGSTE Bank voor peuters ook. Globe vraagt bezoekers ook na de pauze te blijven EINDHOVEN De toneelgroep Globe vraagt In een adver tentie, de bezoekers van het stuk „Troilus en Cressida" niet weg te lopen tijdens de pauze. Globe-medewerkers willen na afloop van de voorstellingen met bezoekers discussiëren. „Troilus en Cressida", een van de minder bekende werken van William Shakespeare, ging op 14 maart in Den Bosch in Premiè re. De reacties na afloop waren zeer uiteenlopend. De belang stelling voor de voorstellingen na de première was over het al gemeen minimaal. In Tilburg werden zelfs twee voorstellingen afgelast. De Globe-medewerkers hebben ook gemerkt, dat van het geringe aantal bezoekers tijdens de pauze meestal nog een aantal de schouwburg verliet. Oscar-uitreiking een dag uitgesteld Los Angeles De jaarlijkse uitreiking van de Motion Pic ture Academy Awards, in de wandeling Oscars genoemd, die gisterenavond zou plaatsvinden, is in verband met de aanslag op president Reagan één dag uitgesteld tot vana vond tien uur Los Angeles-tijd. President Reagan, die in de jaren dertig en veertig zelf filmac teur was, zou zijn bijdrage hebben geleverd aan de ceremonie met een redevoering, die van tevoren was opgenomen. Het is voor het eerst in de 53-jarige geschiedenis van de Oscar dat de uitreiking niet op het maanden van tevoren vastgestelde tijdstip plaats vindt en de candidaten nog een dag langer in spanning worden gehouden. KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 Vest in honingraat in 100% acryl. Kleuren: geel. bleu en marine. Mt. S, Men L Mooie polyester blouse in schaduwstreepdessin. Kleuren: wit, bleu, rose, lichtgeel en khaki. Mt. 38 t/m 50 Geheel gevoerde rok in polyester/viscose. mm Kleuren: grijs/wit. rose/wit. J*#— rood. wit en blauw. Mt. 38 t/m 48 Fraaie blazer in linnen- struktuur in ècru en wit. Mt. 38 t/m 48 Polyester blouse met embroidery in wit, gebroken wit en bleu. Mt. 38 t/m 50 Volledig gevoerde plooirok in linnenstruktuur. Kleuren: khaki, bleu en rood. Mt. 36 t/m 46 ueneei gevoeroe pus se- japon in crêpe. Kleuren: bleu, turquoise en deneer gevueiue in zijdenjersey. Kleuren: bleu. turquoise en grijs Mt. 38 t/m 50 Leiden: Haarlemmerstraat 163a. Winkelcentrum Leidsehage. Deze oma komt bij ons op de bank: m'n eerste kleinkind, zegt ze, hebt u daar ook een soort spaar rekening voor? Mevrouw, zeiden wij, prima idee. Het Rabobank Kinderspaar plan is onder andere bedacht voor uw kleinkind. Met een rente die bepaald niet kinderachtig is. Hier hebt u f 100,- zegt ze. En kunt u dan voortaan van mijn rekening iedere maand f 50,- op haar overmaken? In orde mevrouw, ze*'"1 wij. Dat loopt dan ongemer lekker op. ast rul DEN HAAG De componist Louis Andriessen is, ook als commentator, de centrale figuur van het 34ste Holland Festival. Tal van nieuwe en oude werken van zijn hand worden uitge voerd. Hoogtepunt zal zijn het muziektheater „De Tijd", dat bij de opening op 1 juni in het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag voor het eerst wordt uitge voerd. Een ander hoogtepunt is „De nacht van Andriessen" op 9 juni in het Concertgebouw in Amsterdam. In de tussenliggen de dagen is de componist dan een jaar ouder geworden. Louis Andriessen (41) is leraar in strumentatie aan het Koninklijk: Conservatorium, aan welke instel ling hij in '62 de compositieprijs be haalde. Hij deed in '68 van zich spreken als een van de organisato ren van het demonstratief experi menteel concert in Carré in Am sterdam. Later was hij een van de initiatiefnemers tot de Notenkra kers-actie, die tegen het program mabeleid van het Concertgebouw orkest was gericht. In '72 richtte hij het orkest De Volharding op. Vier jaar geleden werd hem de Matthijs Vermeulenprijs toegekend. Het vocaal- en instrumentaal en semble van het Koninklijk Conser vatorium voert „De Tijd" uit. An driessen maakte het als opdracht bij gelegenheid van het gereed ko men van de nieuwbouw van het Conservatorium. Het is het eerste stuk voor een nieuwe ruimte, de Kees van Baaren-zaal. Het gaat uit van het idee, dat de ruimte niet ge bruikt, maar geëxposeerd wordt. Dit gebeurt volgens de componist door objecten en lichten. Parallel aan het uitgangspunt wordt in de muziek, waar tijd de plaats van ruimte inneemt, getracht de tijd niet te doen vergeten door hem hoorbaar te maken. Het stuk duurt 41 minuten. Het is een continuum, waarin regelmatige aangehouden akkoorden gecombineerd worden met zich uiterst langzaam versnel lend uitklinkende akkoorden. Eni ge vrouwenstemmen zingen in lang aangehouden tonen een tekst over tijdperceptie uit de 'belijdenissen' van Augustinus. Voor de scènische vormgeving van „De Tijd" tekenen Paul Gallis en Paul Vermeulen Windsant. De nacht van Andriessen wordt een concert van vijf uur. Daarop worden werken van de componist uitgevoerd en werken van anderen die door hem zijn uitgekozen. Daarbij is ook „Einde" van An driessen, dat hij samen met Frans Brüggen speelt. Andere uitvoeren den zijn die nacht: het Radio Phil- harmonisch Orkest, Hoketus, De Volharding en Het Klavierkwar tier Maarten Bon. Rechtstreeks voor uitzending uit Carré in Amsterdam komt verder ren nieuw werk voor stem en klein ensemble met de componist aan de piano: „De listen van Max en Mau- rits". Het is een stripachtig geheel in vier afleveringen, naar aanlei ding van een beeldverhaal van Wilhelm Busch. Uit het programma van het Hol land Festival blijkt nog, dat het Amsterdams Philharmonisch Or kest en het koor van de Vrije Uni versiteit „II Principe" van Louis Andriessen uitvoeren en dat de film „The Family" wordt vertoond, waarbij Andriessen de muziek schreef. Gedurende het Holland Festival zal Andriessen voorts op persconferenties en voor publici teitsmedia als commentator optre den. De winnaars van de prijsvraag voor muziektheater worden ook gepresenteerd: op 14 juni in het Centrum Vredenburg in Utrecht. De winnaars zijn de Amerikaan D. Kessner met „The telltale heart", de Roemeen L. Alexandra met „Sneeuwkoningin" en I. McQueen uit Engeland met „Mirrors of the truth". Nog meer nieuw muziek theater is te verwachten met „De slungels", een mechanisch ballet Louis Andriessen met Lodewijk de Boer. In De Lan taarn in Rotterdam gaat deze pro- duktie met vier robots op 6 juni in première. In deze categorie horen verder voorstellingen thuis van de Neder landse Opera: Parsifal van Richard Wagner en Fidelio> van Ludwig von Beethoven, de speciale festi- valproduktie „Euridice" van J. Peri onder leiding van Ton Koop man, „Opera" van Berio door een Italiaans gezelschap, „Laboratori um" van Globokar door het Queek- hoven-ensemble, „Einstein" van P. Dessau van het muziektheater lm Revier uit Gelsenkirchen en „De vuurtoren" van P. Maxwell Davies door The Fires of London. De eerste drie weken in juni valt het meeste in het Holland Festival te beleven. De laatste voorstelling in de categorie opera en muziek theater is op 26 juni. Officieel loopt het festival door tot en met 15 juli, maar voor deze maand staan alleen voorstellingen van het Nationaal Ballet genoteerd: de avondvullende „The sleeping beauty" van Peter Wright naar Marius Petipa op mu ziek van Tschaikowsky. Het Nederlands Danstheater komt met twee nieuwe balletten: Sinfo- nia da requiem van artistiek leider Yiri Kylian op muziek van Benja min Britten en „De vertegenwoor diger" van Pavel Smok op muziek van Franz von Suppé. Nog zeven gezelschappen dragen in deze ru briek bij: Werkcentrum Dans uit Rotterdam, Stichting Dansonder- zoek, Tanzforum uit Keulen, en uit New York David Grondon-Pick up co, twyla Tharp dance foundation. Kei Takei's moving earth en The kitchen. In de rubriek toneel worden elf verschillende voorstellingen gebo den door negen gezelschappen. Daarbij zijn het Koninklijk Conser vatorium in Brussel, Glasgow Citi zens' Theatre, Schauspielhaus Bo- chum, Lumiere and Son, Londen, Mickery-Amsterdam en onafhan kelijk toneel uit Rotterdam. Traditionele muziek en dans biedt het Holland Festival deze keer uit zes verschillende stromingen van de Islam: India, Pakistan, Joegosla vië, Tunesië en twee uit Turkije. Bij de orkestconcerten beleeft een werk van K. Huber zijn wereldpre mière: „Erniedrigt-geknechtet-ver- lassen-verachtet...". Het wordt 11 juni ten gehore gebracht door het Radio Kamerkoor en het Omroep koor. De andere concerten worden verzorgd door het Concertgebouw orkest en -koor, het Nederlands Kamerkoor, het Radio-orkest, het Radio Philharmonisch Orkest en het Residentie Orkest. Andere con certen worden gegeven door onder meer het Gaudeamus strijkkwartet, de Slagwerkgroep Den Haag, en enkele ad hoc-ensembles. Bij de koorzang zullen Electric Phoenix en The Tallis Scholars uit Engeland te beluisteren zijn. Vier gezelschap pen brengen oude muziek. Ook prijkt poppenspel op het program ma: een Wajang koelit voorstelling van zes uur en twee, voorstellingen van een Hongaars theater.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6