Raad van Arbeid was een rustig slot van mijn werkzaam leven" leine Zuidhollandse musea hebben te weinig personeel Gordijnen in één dag schoon! reinigen m^40 verven ^8.90 brandweer vraagt geld oor verleende hulp Grootse PaasVebo in Groenoordhallen TkPPORT CULTURELE RAAD ZUID-HOLLAND TOONT AAN: 'OORZITTER B. VAN LOEN [EEMT NA ELF JAAR AFSCHEID: ;°pT JET VOOR NOODGEVALLEN Bussen tijdens afsluiting Breestraat via Langegracht fPotthenette vanTalthe Nieuwe bouwmethode voor agrarische bedrijven in Roelofarendsveen PAfl 'AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 PAGINA 5 DEN De bedrijfsvoering van en de regi- Öe in de Zuidhollandse musea laat vaak te i over. Ook komt het veel voor dat de uitere musea en in mindere mate de ge- atelijke musea in de kleinere steden in ite staat verkeren, dit vooral door een ge gaan deskundig personeel. Een aanzet in de k richting is het aanstellen van streekcon- [itoren (op gemeentelijk niveau), die con- rende werkzaamheden kunnen verrichten t aanstellen van een provinciaal museum- ilent. Deze en andere opmerkingen en aan- en staan in het rapport van de Culture van Zuid-Holland, dat in opdracht 1 gewerkt van de Federatie van musea in ^Holland. De provinciaal consulent zou bijna 100 procent van alle musea dringen aan op het aantrekken van een dergelijke coördinator structuur kunnen aanbrengen in de bedrijfsvoering van de musea terwijl hij tevens als adviseur en vraagbaak kan dienen voor de kleinere musea, Een en ander leidt, zo verwacht men, tot meer samenwerking en on derlinge uitwisseling van tentoonstellingen. De Culturele Raad heeft via een enqüete 103 mu- seadirecties om hun mening gevraagd over de wij- zè waarop de musea functioneren. Aan de hand van een studie van H.J. Aarts, „Taken van een museum", heeft drs. J. Meeter van de Culturele Raad geprobeerd deelaspecten van de verschillen de musea te catalogiseren. Zo heeft hij zijn aan dacht verdeeld over de deelproblemen verzamelen, conserveren, restaureren en beheren van mate riaal, maar ook aan het beschrijven, het documen teren, het presenteren van en informeren over de museumstukken. Bij het onderzoek bleek de sa mensteller dat de behuizing van de musea nogal eens te krap is en ondoelmatig is ingedeeld. Bij de kleinere musea in de kleine steden en de particu liere musea kwam voorts een schrijnend tekort aan leidinggevend, technisch en administratief personeel aan het licht. Ook bleek dat de „persone le basis" van die musea teveel afhankelijk is van vrijwilligershulp en van personeel uit sociale rege lingen. Dat maakt, aldus de samenstellers, dat er sprake is van een wankele basis. Wankel Daarbij komt nog dat het genoemde personeel dui delijk weinig thuis is op het terrein van „museale deskundigheid". Dat hangt weer samen met de slechte staat, waarin de musea verkeren. Voor een aantal beheerders van kleine musea is dit onder meer een reden om weinig of niets te doen aan pu blic relations. Ook heeft dit werken tegen de klip op als consequentie, dat de meeste Zuidhollandse musea nog weinig geïntegreerd zijn in sociaal-cul turele netwerken, zoals samenwerkingsverbanden voor uitwisseling en dergelijke. De moeilijkheden, die de beheerders ervaren, zijn bijna alle weer te rug te voeren op die slechte bedrijfskundige toe stand van het museum. Daaraan gekoppeld laat de behoudstaak, het onderhoud derhalve, veel te wensen over. De provinciaal consulent kan cursus sen geven op museaal gebied, en een uniforme re gistratie bevorderen. Ook kan hij ervoor zorgen, dat op een andere wijze gebruik wordt gemaakt van het Provinciaal Museumfonds. jtan wor. den gezorgd voor een provinciaal restauratie-ate lier. Dit om vooral de kleine musea wat te ontlas ten. Voorts wordt door circa twintig musea aange drongen op de aanwezigheid van een provinciaal depót voor tijdelijke opslag. Als laatste mogelijk heid wordt genoemd het opzetten van een team van tijdelijke hulpkrachten, die musea met regi stratieproblemen terzijde kunnen staan. Schlf nf s rezelscl 21-jai i ons li avond teken j jj od kon REIDEN „Mijn werk bestaat voor Bn S1"00* deel uit het behandelen van ~fceiJrat wij noemen „dubieuze zaken", fen '{egt de heer B. van Loen. Hij is tot \ingra ,orgen voorzitter van de Raad van irbeid. Dan gaat hij op 63-jarige leef- .fijd met de VlIT. „Die dubieuze zaken e '•'ïioet je niet verkeerd opvatten. Bij het uitvoeren van sociale wetten komen er I ltijd gevallen naar voren, waar je biet helemaal volgens de regels mee tót de voeten kan. En om willekeur te 15 m vermijden, is het beter dat één persoon Pel Ut zaken afhandelt." Zijn opvolger is at ompV.G.H. Hoogevest. „Hoogevest wordt bepnorgen geïnstalleerd. Hij werkt van» laag nog bij de Raad van Arbeid in Jtrecht. Je kan dus zeggen, dat mijn plaats overgenomen wordt door ie- nand die uitstekend op de hoogte is het reilen en zeilen van een Raad Arbeid," aldus de voorzitter. geen directeur. Mijn functie luidt 11 om]u eenmaal voorzitter," merkt hij op na 'den «"'Se verwarring over de officiële betite- jng. Vlak langs zijn raam stroomt de lijn. Van Loen: „Je ziet steeds boten foorbijschuiven. Het is jammer, dat je lier niet mag afmeren. Ik heb een heel üein bootje en ik zou zo vanaf mijn huis Kinderbijslag televi\ier naar toe kunnen varen." De voorzit- J reedt ér kan gekenschetst worden als een uit- Kafwjekend causeur. Zijn verhaal is door- ?p/aalbekt met anekdotes. Vooral herinnerin- 36000 gen aan zijn tijd bij het NVV komen veel vuldig naar boven. De ondergang van het Vrije Volk als landelijk avondblad gaat hem nog steeds aan het hart. „Ik ben 25 jaar algemeen secretaris van het het NVV geweest. In die hoedanigheid was ik ook betrokken bij het Vrije Volk en de Arbeiderspers. Dat waren echt droevige tijden. Maar het kon niet anders. Ik ben met mijn werk voor de bond gestopt toen bleek, dat het niet meer te verenigen was met mijn gezin. Ik werkte echt dag en nacht. Nadat mijn vrouw ziek was gewor den, wees één van mijn kinderen mij erop, dat ik als vader meer aandacht aan mijn gezin moest besteden. Ik moest wel even nadenken over wat hij tegen mij zei, maar toen werd het me duidelijk, dat ik me nauwelijks met mijn kinderen be zighield. Wanneer je een dergelijke func tie in een vakbond vervult, kom je er niet onderuit, dat je bijna elke avond de deur uit bent voor de één of andere ver gadering. Dat was allemaal nog in de tijd van Kloos en Roolvink. Ik kreeg elf jaar geleden de tijd om aan de slag te gaan bij de Raad van Arbeid in Leiden en die kans heb ik met beide handen aange pakt." In Nederland bestaan tweeëntwintig Ra den van Arbeid. Van Loen: „Nederland is in evenveel gebieden ingedeeld. Het ge bied van de Leidse Raad van Arbeid wordt zo'n beetje begrensd door Zoeter- meer, Leidschendam, Woerden en de Bollenstreek. We werken met 34 gemeen ten. Iedereen die in deze regio woont, komt bij ons terecht wanneer het over de kinderbijslag, AOW en AWW gaat. Wij zijn belast met de uitvoering van deze wetten. Het gaat om aanzienlijke bedra gen. In totaal keren wij 500 miljoen gul den per jaar uit. Wij stellen vast, wie er recht op AOW of kinderbijslag heeft. Aanvragen van kinderbijslag is erg sim pel. Je kan op het postkantoor een for mulier halen, dat vul je in en dan kan het bijna niet meer fout gaan. We houden ons ook nog bezig met de liquidatie van de voorloper van de AOW. Dat is de ouder domswet. Mensen van mijn generatie kunnen zich nog wel herinneren, dat je vroeger een rentekaart had. Via die kaart spaarde je. Of de kinderbijslag uit de tijd is?" Enige twijfel lijkt zich van Van Loen meester te maken: „Dat is een gewetens vraag. Ja, vroeger kwam de pastoor langs met de vraag waarom er pas één kind was. Het is ook niet voor niets, dat de kinderbijslag uit de tijd van Romme stamt. Zo is het nu gelukkig niet meer. Maar ik vind toch dat het bestaan van kinderbijslag een rechtvaardige zaak is. Een gezin met kinderen onderhouden kost meer dan een gezin zonder kinderen en via de kinderbijslagwet vindt ook her- Scheldend voorzitter Van Loen van de Raad van Arbeid: „Kinderbijslag Is niet uit de tijd. Het zorgt een beetje voor herverdeling van Inkomens." verdeling van inkomen plaats." En la chend: „Tenslotte moet de soort ook in stand blijven." studerende zoon of dochter als uitwonend opgaven dan krijg je drie maal kinder bijslag in plaats bleek dat het studie-adres van zoonlief bij Misbruik de buren was. Het gebeurt ook eens wel dat we geld terugvorderen, maar in mijn In sommige kringen wordt nogal eens ge- jaren als voorzitter heb ik het nog nooit sproken over misbruik van sociale verze- meegemaakt dat we een zaak doorge- keringen. De Raad van Arbeid heeft niet speeld hebben naar de officier van justi tie. Aanvragen voor kinderbijslag wor- slot van mijn werkzaam leven in verge- den altijd bij het bevolkingsregister ge- 1- L - - veel last van misbruik meent de voorzit ter: „Wat de AOW betreft is het erg een voudig. Je wordt 65 of niet. Daar valt controleerd, "dus veel kan °er niet nTis- niet mee sjoemelen. Bij de kinderbijslag gaan. De meeste moeilijkheden heben we ligt het iets anders. Zo heb je studenten, met de buitenlanders. Je krijgt nog wel die zich aanmelden bij een universiteit, eens de indruk, dat de registraties in het maar niet studeren. Ze krijgen dan toch bevolkingsregister in Turkije en Marok- kinderbijslag. En de spaartruc van een ko niet altijd even correct zijn. Maar ja, paar jaar geleden, die ook onder studen- wanneer er eens ten onrechte uitkerin- ten erg geliefd was, maar dat was binnen gen worden gedaan aan buitenlanders de grenzen van de wet. We zijn ook nog noemen we dat maar ontwikkelings- wel eens mensen tegengekomen, die hun hulp." De heer Van Loen ziet de toekomst zon nig tegemoet: „Ik zal me zeker niet ver twee maal en dan velen. Over dat bootje had ik het al. 's Morgens dus vissen op de Kaag. En musea bezoeken. Daar heb nooit de gele genheid voor gehad. In september ga ik een paar maanden naar één van mijn kinderen, die woont en werkt in Oman. De Raad van Arbeid was al een rustig lijking met mijn werk voor het NVV, maar nu ga ik er nog eens echt van ge nieten. Ik stop trouwens niet met al mijn activiteiten. Zo zit ik in het bestuur van het AZL en ben ook voor de Nederlandse Spoorwegen nog actief. Zo trek ik me ge leidelijk terug, want anders zou de over gang van de hele dag werken naar hele maal niet meer werken wel erg groot zijn." MARCEL GELAUFF iet IÉ Ike II 2 a[ met ruizii (prt PPR \ran \t om lijk. Hazi igeiü het hom di DEN De brandweer gaat geld vragen r het verlenen bepaalde vormen van pverlening. Uitbreiding van de krappe loneelsbézetting is de inzet van de op den zijnde maatregel. De heffingen heb- in geen geval betrekking op daadwerke- e noodgevallen. de raadscommissie algemene bestuurlijke i£ gelegenheden kwam gisteren het personeel- bleem van de brandweer aan de orde. „De idweer krijgt honderdzestigduizend gulden overwerk, maar van dat geld mag geen a personeel aangetrokken worden. Zeker in kader van de werkgelegenheid is dat een nzinnige situatie. We moeten de staatssecre- vragen daar verandering in aan te bren- aldus burgemeester C. Goekoop. In een f aan het ministerie van binnenlandse za- heeft Goekoop op de ernst van de Leidse itie gewezen. Momenteel wordt bekeken op welke manieren meer middelen verkregen kunnen worden. Het vragen van een financiële bijdrage is een dergelijk middel. „Nu het aantal verlofdagen van met name het lagere personeel is vergroot, is het vaak niet mogelijk op mini male sterkte te opereren. Er moet iets aan ge daan worden. Bijvoorbeeld als ergens een ruit ingegooid wordt, kan de brandweer het gat tij delijk dichten. Voor zo'n dienst zou een vergoe ding gavraagd kunnen worden. Maar als er sprake is van een werkelijke noodsituatie, wordt natuurlijk niet achteraf een rekening ge stuurd. Er mogen voor de mensen geen rede nen ontstaan om te aarzelen met het bellen van de brandweer", aldus brandweercommandant J. Broekman. Het gaat met name om die zaken, die niet primair tot het takenpakket van de brandweer behoren. In samenwerking met de afdeling financiën van de gemeente worden de mogelijkheden nu verder onderzocht. IDEN De bussen van openbaar vervoer wor- tijdens de gehele afslui- se scX van de Breestraat in rwei oand met de aanleg van e liji ering vanaf het sta- toe,richting Korevaarstraat u'erjffeleid via de Lange- guldpht en de Hooigracht. tig omgekeerde richting (dus Korevaarstraat naar Kort nburg) blijft de huidige idingsroute via de Mark- iute gehandhaafd. Ko- !e vanaf de Langegracht It het verkeer omgeleid 'de route Hooigracht, Klok- Pelikaanstraat, Hooi- gracht, St. Jorissteeg, Leven daal, Korevaarstraat. Er zullen tijdelijke halten op de Lam- menmarkt, op de Pelikaan straat bij de Haarlemmer straat, op de Hooigracht tegen over de Ir. Driessenstraat en in de St. Jorissteeg geplaatst worden. Dinsdag 14 april moe ten de verkeerscommissie en de begeleidingscommissie o- penbare werken zich over deze plannen van B en W uit spreken. De precieze datum van ingang van de maatrege len is nog niet bekend. HOLLAND IN LAST! De PARTIJ TOT LIKWIDATIE VAN NEDERLAND (die ledereen miljonair wil maken) start haar verkiezingscam pagne in het Kiesdistrict Leidenl Gerrit Kreuger, lijsttrekker van de Partij tot Likwidatle van Nederland, spreekt eerst In 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Donderdagavond 2 april a.s. Grote Zaal, open 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. Gordijnen smoezelig? In overleg met de Palthenette- chef hangen ze -'s morgens brengen, 's avonds halen-dezèlfde dag weer voor uw ramen. Gordijnen verven? Duurt wat langer, maar wordt héél mooi, óók van donker naar licht verven. ROELOFARENDSVEEN Het Veense be drijf I.S.B. Holland heeft een revolutionair bouwsysteem voor agrarische bedrijven la ten ontwikkelen, waardoor 60 procent ar beidstijd en 20 procent bouwkosten be spaard kunnen worden. De besparende bouwmethode werd in samenwerking met de Landbouw Hogeschool in Wagenin- gen ontwikkeld door het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG). Het systeem is gebaseerd op goed geïsoleerde prefab elementen die eenvoudig geplaatst kun nen worden. Op een conventionele betonnen vloer worden wandpanelen aangebracht, die een geïsoleerd schuin dak dragen, dat ook weer uit panelen bestaat. Deze panelen kunnen met behulp van een hijskraan geplaatst worden. De methode maakt spanten en draagconstructies overbodig en biedt de mogelijkheid twintig me ter te overspannen. Op het moment neemt men proeven om deze afstand te vergroten. De door het Roelofarendsveense bedrijf ge bruikte methode, biedt vooral mogelijkheden voor fruit-, aardappel- en bloemenopslagplaat- sen, maar ook voor veestallen. Het bedrijf hoopt haar nieuwe methode (gezien de explo sieve groei van de landbouw) onder meer in het Midden Oosten te kunnen slijten. Omdat het in die landen ontbreekt aan vakbekwame bouw vakkers, levert de nieuwe methode werk op voor het bedrijf. De prefab elementen zullen in Roelofarendsveen worden gemaakt. LEIDEN De 31ste Paas veetentoonstelling van de Vebo wordt donderdag 2 april gehouden in de Groe noordhallen. Een groot aan tal inzendingen (321 dieren van 74 inzenders) uit alle de len van het land wordt ver wacht. De jury wordt gevormd door dertig deskundigen. De gehele morgen zullen zij bezig zijn met de beoordeling van de 62 klassen runderen. Voor de eerste maal is dit keer een scheiding gemaakt tussen in zendingen uit de regio en die van daar buiten. Behalve de vele runderen zullen ook scha pen aanwezig zijn. De Paas- veetentoonstelling is de groot ste van ons land. De individu ele keuring begint om negen uur, gevolgd door de groepen- keuringen om half twaalf. Om half een zijn er de kampioens keuringen jongvee geschikt voor de mesterij en om een uur de kampioenskeuring alle categoriën. Óm half drie volgt dan de prijsuitreiking. De toe gangsprijs bedraagt drie gul den per persoon, kinderen tot 12 jaar onder geleide en be jaarden betalen 1,50 gulden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5