Reagan regeert vanaf ziekbed Staking in Polen opgeschort mil Gekaapt vliegtuig ™Z'glTnd! met succes bestormd ongedeerd Geen geld voor afgraven EMK-terrein wj&/ SS s 1 DADER AANSLAG AL EERDER „VERDACHT FIGUUR' DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 31 maart 1981, 71e jaargang no. 21928 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersc1i|k. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) I0.52 per mm. Telefoontjes I 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar 186,70; Klachten.bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) losse nummers: f0.65 cent. Aanslag op Reagan De aanslag op Reagan vana vond in „Hier en Nu" op Ned. II om 22.35 uur. Vooraf de uit gestelde documentaire bewa peningswedloop". Op dit net om 18.59 uur „Hotel De Witte Raaf". Op Ned. I om 22.10 uur hon derd jaar Bela Bartok. Bewolkt Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Matige wind uit noord tot noordwest. Morgen zon op: 7.15. Onder 20.14. Scheveningen hoogw.: 1.19 en 13.43. Laagw.: 9.23 en 22.01. bezotli scheii jev, te ge\ jiderl eeft i lyen in de ales I in itterd ruwel lood kind len in Atlanta <fA In de buurt van in de Amerikaanse rgia, waar de FBI be- een uitvoerig onder- de moordenreeks op leren, is opnieuw het overschot van een ronden. Het stoffelijk van een meisje moet netijd in het water [elegen en kon niet lijk geïdentificeerd BORGSOM TEGEN KERMISHERRIE APELDOORN Op een even doel treffende als unieke manier dempt Apeldoorn dit jaar het kermislawaai. Exploitanten die door te veel herrie aandacht op hun attractie vestigen, lo pen het risico te worden gestraft met een boete van duizend gulden. Om $an de jaarlijkse luidsprekeroorlog een ein de te maken, hebben vijftien van de 25 exploitanten van de zaterdag te openen voorjaarskermis, dit bedrag in de ge meentekas moeten storten. Na de ker mis krijgt de exploitant het geld terug, mits hij zich aan het aantal toegestane decibellen heeft gehouden. Geen verdere bezuiniging op stroom ARNHEM Ruim de helft van de Nederlandse bevolking wil of kan niet nog meer bezuinigen op het ge bruik van elektriciteit Dat is geble ken uit een onderzoek van de elektri citeitsbedrijven. Driekwart van de 83 procent Nederlanders die op stroom- februik hebben bezuinigd, zegt dit te ebben gedaan omdat elektriciteit zo duur is geworden. Veel van de onder vraagden hebben als reden om niet nog meer te bezuinigen, opgegeven dat zij bang zijn dat door minder ver bruik de elektriciteit nog duurder zal worden. „Roek"-loos tijdperk voorbij DEN HAAG De roekenpopolatie in ons land de nek ia een wat groter uit gevoerd familielid van de kraai is de laatste vijfjaar voor bet eerst sinds 1950 weer gestegen. In 1924 waren er nog 30.000 roekennesten in ons land. Via 55.000 in 1950 daalde dit aantal tot minder dan 10.000 in 1975. Uit ondersoek van het ministerie van landbouw en visserij is nu gebleken dat bet aantal roekennesten is gestegen tot iets boven de 19.000. De groei is waarschijnlijk veroorzaakt door bet gebruik van minder giftige bestrijdings middelen in de landbouw. Benzineverbruik sterk gedaald DEN HAAG vergeleken met dezelfde pe- riopde in 1980 is volgens Esso de verkoop van benzine met tien procent gedaald. De verkoop van LPG is eveneneens omlaag ge gaan, die van dieselolie is enigszins geste gen. Een woordvoerder van Esso verwacht dat de daling in deze keer blijvend zal zijn. De plannen van de overheid om LPG even zwaar te gaan belasten als benzine, zal aan de daling van de gasverkoop niet vreemd zijn, zo meent de oliemaatschappij. Argentijnse diplomaten als folteraars herkend LONDEN Drie leden van het personeel van de ambassade van Argentinië in Londen zijn gisteravond in een uitzending van de Britse televisiemij ITV beschuldigd van het folteren van politieke gevangenen in Buenos Aires. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in. ITV haalt de getuigenis aan van twee Argentijnse vrou wen, die nu in Europa wonen. Zii hadden de drie mannen op films en foto's herkend als degenen door wie zij met elektrische stroom gefolterd waren geweest. Het betreft een ad junct-militaire attaché en twee leden van een aankoopcommissie voor de Argentijnse mari- John Hinckley wordt In een po litiewagen afge voerd, nadat hij door een federa le rechter In Washington In staat van be- Taki een os, si met in li o dik' ziem mot de ij is inl t - VJ John oefdi uwart beelden van de luttele seconden, waarin president Reagan werd getroffen: op bovenste foto zwaait hij nog naar het publiek, dan kijkt hij verbaasd naar de kant i waar de schoten klinken om tenslotte door veiligheidsagenten In de klaarstaan- wagen te worden geduwd. WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Rea gan die gisteravond in de borst werd geschoten door een gewa pende man die hem probeerde te vermoorden door een regen van kogels op hem af te vuren, zal na de succesvolle twee uur du rende operatie van vannacht vanaf vandaag weer in staat zijn tot het nemen van beslui ten, al duurt het zeker nog twee weken voordat hij het zieken huis mag verlaten en het herstel nog wel drie maanden kan du ren. Dit hebben zijn artsen na de operatie van de 70-jarige presi dent in het George Washington- ziekenhuis verklaard. Perschef James Brady, die een kogel in de hersenen kreeg, zou echter nog steeds voor zijn leven vech ten, nadat hij een vier uur du rende operatie had ondergaan. De kogelregen verwondde te vens twee veiligheidsagenten. Hun toestand is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De aanslag op Reagan en zijn gevolg vond plaats om vijf voor half drie 's middags plaatselijke tijd (21.25 uur Ne derlandse tijd) buiten epn hotel in Was hington waar Reagan even daarvoor een toespraak had gehouden voor een zaal met vakbondsleiders over zijn be zuinigingsplannen. Reagan wilde net zijn gepantserde limousine instappen om terug te keren naar het Witte Huis, toen een 25-jarige jongeman op hem begon te schieten. Enkele ogenblikken nadat hij zijn pis tool van zeer nabij op de president nad gericht en had gevuurd, werd John Hinckley, die afkomstig is uit Ever green, Colorado gearresteerd. Hij werd door veiligheidspersoneel tegen de grond geworpen en gehandboeid wegge voerd. Een ooggetuige verklaarde dat de aanvaller, op ongeveer drie meter van Humor laat Reagan niet in de steek WASHINGTON Grappenmakend is president Ronald Rea gan gisterenavond de operatiekamer van het George i Washington ziekenhuis binnenge gaan. Voor de kogel uit zijn long werd verwij derd verontschuldigde hij zich tegenover zijn vrouw, die op het mo ment van de aanslag eiders in de stad ver bleef: „Ik vergat te duiken, schat". Vervol gens keek hij zijn me dewerkers aan en vroeg: „Wie let er op de winkel"? Vlak voor de operatie zou hij de chirug hebben verzocht ,JZeg alstjeblieft dat je een Republikein bent". Na de operatie haalde de president de komiek W.C. Fields aan: „Eer lijk gezegd zat ik nu liever in Philadelphia de president „was begonnen te vuren en de trekker maar bleef overhalen". Hij loste minstens zes schoten voordat hij kon worden overmeesterd. Reagan leek even stomverbaasd. Lijfwachten trok ken hun pistool en anderen duwden de president de wagen in. De woordvoerder van het ziekenhuis, dr. Dennis O'Leary zei dat Reagan, die zelf het ziekenhuis was komen binnen wandelen tijdens de operatie geen ogen blik echt in gevaar heeft verkeerd. Hij slaap en de kogel ging dwars door de heeft een goede conditie en zijn vitali- hersenen. O'Leary achtte het waar- teit staat vast als een rots, aldus schiinlijk dat de 40-jarige Brady, indien O'Leary. hij de aanslag overleeft, permanent her- Bij de operatie werd een een kogel uit senletsel zal nouden. zijn linkerlong verwijderd, die ongeveer Pagina 13: 7,6 centimeter was binnengedrongen en Commentaar Brnnt geweld in VS zijn hart slechts op enkele centimeters Amerikaanse presidenten veelal had gemist Over Brady waren de art- doelwit van zonderlingen sen minder optimistisch. Zijn conditie is Eenzelvige Hinckley liep al vaker kritiek. Hij kreeg een schotwond in zijn met moordplannen rond gaat er in ons land X) miljoen gulden aan eschenken over de )k. de zvi vi Ja n zulke snufjes als een rech M Ingebouwde radio de meeste relatlege-' zijn bedoeld voor Eisen Solidariteit goeddeels ingewilligd eisen van de delegatie van het vrije vakverl ingewilligd en daarmee is de algemene staking, die van daag zou zijn begonnen, voorlopig opgeschort. Een'definitie ve beslissing over bet al dan niet doorgaan van de staking zal door de landelijke coördinatiecommissie van Solidari teit genomen moeten worden. Een van de belangrijkste in gewilligde eisen is, dat alle, voor het politieoptreden in Bydgoszcz verantwoordelijke personen uit bun functies sul len worden ontheven. Andere concessies zijn: •Er zal in versneld tempo worden gewerkt aan een nieuw vak- bondsbestuur, waarin de akkoorden van Gdansk beter zullen zijn verwerkt. •De kwestie van de erkenning van een onafhankelijke vakbond van boeren, waar de Poolse regering tot dusverre niet aan wilde, zal nader door een parlementaire commissie worden bestudeerd. •De regering zal een speciale delegatie sturen naar Bydgoszcz, om zich op de hoogte te stellen van de grieven van de boeren, die de aanleiding hebben gevormd voor de protestacties. •Een andere regeringscommissie zal ingaan op de door de vak beweging geëiste beëindiging van het harde optreden tegen dis sidenten. •De regering heeft toegezegd, dat alle arbeiders, die vrijdag heb ben gestaakt hun volledige loon uitbetaald zullen krijgen. Solidariteistleider Lech Walesa heeft verklaard, dat hij met 70 pet van het bereikte akkoord kan instemmen. De landelijke coördinatiecommissie van Solidariteit komt later op de dag bijeen om zich over het akkoord te beraden. Henk Slessem, de enige Nederlander in het gekaapte In donesische vlieg tuig, heeft vannacht nog naar huls ge beld, om zijn vrouw gerust te stellen. BANGKOK Een speciale eenheid van Thaise en Indonesische com mando's heeft vannacht het eekaap te Indonesische verkeersvlJ bestormd, dat sinds saterdag op het vliegveld van de Thaise hoofdstad Bangkok staat. Bij de bevrijdingso peratie, die slechts drie minuten duurde, zijn alle passagiers gespaard gebleven. Geruchten dat een vierja rig kind zou zijn gedood bleken on juist; alleen de piloot raakte ge wond. Vier van de vijf kapers zijn om het leven gekomen. Kort voor de actie maakte de Indonesi sche regering bekend in te zullen gaan op de eis van de kapers om tachtig ge vangenen vrij te laten. Dit was kenne lijk bedoeld om de kapers, leden van een rechts-islamitische beweging op In donesië, gerust te stellen. Rond tien uur Nederlandse tijd, meer dan drie uur voor het verstrijken van het ultimatum van de kapers, plaatsten de comman do's ladders tegen de DC-9 en forceer den de toegangsdeuren. De enige Nederlander onder de passa- f'ers, de Nederlander Henk Siesem uit wanenburg, heeft gisteravond telefo nisch laten weten ongedeerd te zijn. Siesem, getrouwd en vader van een driejarig zoontje, was op weg naar At- jeh voor onderhoudswerk, toen het toe stel gekaapt werd. De kapers dwongen de piloot koers te zetten naar Bangkok. Aanvankelijk eisten de kapers de vrij lating van twintig gevangen. Later werd dat aantal verhoogd en verlang den de kapers een losprijs en de be straffing van de Indonesische minister Malik, omdat deze steekpenningen zou hebben aangenomen van een Ameri kaanse vliegtuigmaatschappij. LEIDSCHENDAM Voor lopig wordt het ernstig ver ontreinigde terrein van de voormalige exploitatiemaat schappij Krimpen (EMK) in Krimpen aan den IJsael, niet afgegraven. Het beno digde geld hiervoor, ruim een half miljard gulden, is niet aanwezig. Bovendien kan een dergelijke boeveel heid verontreinigde grond onmogelijk ineens verwerkt worden. Dit heeft minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne giste ren meegedeeld op zijn mi nisterie in Leidschendam. De minister wilde volledige afgraving niet uitsluiten, maar voorlopig wordt volstaan met het opvangen van verontrei nigd drainagewater (opdat de omgeving niet verder ver vuilt), het speuren naar nog onbekende leidingen en putten in de grond en het nader on derzoeken van vervuiling ver onder het maaiveld. De pro vincie zal dit najaar voorstel len het terrein te isoleren door het slaan van een damwand tot op dertien meter diepte (kosten: driekwart miljoen gulden). Opvangen van het arainagewater kost ongeveer vier ton per jaar. De juridische aspecten van de zaak worden nog geheim gehouden; de zaak is in handen van de strafrech ter. Het is echter al vrijwel ze ker dat de overheid voor de kosten van welke operatie dan ook moet opdraaien. De laatste gebruiker, de EMK, bestaat namelijk formeel niet meer. In gebieden waar gif is gevon den, zal de prijs van het drink water flink stijgen, omdat het water er extra gezuiverd moet worden, aldus de Vereniging van Exploitanten van Water leidingbedrijven. Scheepswerf Van der Giessen-De Noord in. Krimpen heeft de bouw van een scheepshelling stilgelegd, omdat men waarschijnlijk ver giftigd grondwater oppompt van de buurman, de voormali ge Exploitatie Maatschappij Krimpen. Een ondergrondse doorstroming van het vervuil de water over een afstand van 800 meter is namelijk moge lijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1