Turninternaat heeft langste tijd gehad Anderlecht legt Ivic en Lozano vast COMMISSIE KOMT MET VERNIETIGEND RAPPORT SPORTWERELD NATIONAAL INSTITUUT VOOR SPORTGEZONDHEIDSZORG Drie Marokkanen veroveren Nederlandse bokstitel ^SORT LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 PAGINA 17 ;kka Korpi rukt in E.k. iroepspikeurs Isberg Ook op de twee dag van het Europees jpioenschap voor beroep- _;eurs in het Noorse Jerls- f heeft Tjitse Smeding aan de verwachtingen ptwoord. Hij klom welis- op van de twaalfde de tiende plaats in het iment maar bleef daar- ver Richter bij Pekka ti (Finland) die met ling na Zwitserland de ilfde plaats met hem le. its een keer heeft Sme- op de door opdooi lood- re baan - de binnenkant jst zelfs worden afgezet ins het gevaar voor de rij- aan de overwinning ge in. Dat gebeurde in hel le onderdeel toen hij uit positie naar voren n in de slotfase slechts iwitser Jean Jacques Cha- voorrang moest geven. Ier werd Smeding achtste, inde en tweemaal tiende, ix-Europees kampioen bij amateurs, de Zwitserse Jacques Chablaix, en de isman Paul Delanoë blij de grote verrassingen in oernooi. ikleine Zwitser scoorde in irwegen twee zeges en de hsman een en een tweede lts. Hiermee draaide Cha- x de rollen, die in Zwitser- J op de eerste meeting ge- »ld werden, om. Hij werd inaar van het dagklasse- |it, vóór Delanoë. Zij kun- i dan ook op de derde dag - idaag in Hilversum - met i riante voorsprong aan de <rsen beginnen. Desondanks ioft niemand in het veld zij deze posities zullen men behouden. Men ge it meer in de Fin Pekka pi die, evenals vorig jaar, ds dichter bijsluipt om in iinki zijn grote slag te n. Maar er kan in dit toer- nog van alles gebeuren lat de twaalf kandidaten 25 koersen voor de boeg ben. klassement luidt na twee en: Ï.Paul Delanoe (Fra) punten; 2.Jean-Jacques iblaix (Zwi) 93; 3.Gunnar en (Noo) 74; 4.Luciano Be- :chi (Ita) 70; 5. Pekka Kor- Fin) 65; 6. Steen Juul (Den) 7.Johann Scherber (Oos) t.Rolf Dautzenberg (WDld) Gilbert Martens (Bel) 49; Tjitse Smeding (Ned) 45; Björn Lindblom (Zwe) 41; Otto Varsany (Hon) 39. lubgebouw van ezenlijke ietekenis por uitoefening an de sport IN HAAG De Sport lb Denekamp krijgt toch p clubgebouw. De Kroon eft het besluit van Gede- teerde Staten van Overijs- i geen goedkeuring te ver- len aan een krediet van lm 92.000 gulden vernie ld. Dat krediet, ter be- likking gesteld door de tneenteraad van Dene- mp, is bestemd voor de liw van een kantine annex (bgebouw. n clubgebouw leidt tot vele fenigingsactiviteiten en „is h wezenlijke betekenis voor uitoefening van de sport", at in het advies van de id van State aan de Kroon, irgelegd in een Koninklijk duit als gevolg van een oonberoep dat de gemeente- d tegen GS aanspande, voelde niet voor het kre- t omdat voor;, de sportbeoe- ing een kantine niet strikt idzakelijk zou zijn. Verder :ft naar de mening van GS ervaring geleerd, dat een itine altijd een sluitende ex- itatie heeft. Maar ten op- ite van andere horècabe- jven in Denekamp zijn er ïcurren tie vervalsende as- :ten, aldus GS. Kroon vinst het krediet l aan de hoge kant, maar dat de begroting van de ge- ente Denekamp dat bedrag 1 „trekken" (dat is het punt ar GS bij de goedkeuring i een raadsbesluit op dient letten), is daar verder geen :waar tegen. Gemeenten daarin vrij. Het optreden concurrentievervalsing, ar GS voor vreesde, is naar mening van de Kroon niet memelijk. ps voor Duindigt LSSENAAR Acht dra- ijen en twee rennen an morgenmiddag op het Dgramma van de renbaan lindigt De eerste start is 14.00 uur. Onze tips voor s meeting luiden; STDUINPRIJS: Utopoa D, Tos- Fortuna en Thor Volo. STDUINPRIJS: Utelia Uiterdijk, Ursus H en Uptodate Laren 1. NTON PRIJS: Preciou» View. Im- lente en Capital City. >RGENSTONDPRIJS: Tachos Ha ver, Sofia en Ster Breedjlag. IKDUINPRIJS: Torpedo Fortuna. ne de Pomme en Ravino. P MARTINPRIJS: Shirley Raap- *t, Tendermeat en Cashmere Girl. RGVLIETPRIJS: Rodachs G, fry N en The Import Laren. ftTERPARTIJPRIJS: Sef Haze- r, Rio del Sol en Olympic Marseil- Bibl Vos, voorlopig het laatste „slachtoffer" van het turnlnternaat op Papendal. DEN HAAG Nu er in de moderne tijd steeds wezenlijker wordt nage dacht over verschijnsels als topsport, is het logisch dat het turninternaat op Papendal hevig ter discussie is ko men te staan. Zo zelfs, dat door het bestuur van de turnbond een commis sie in het leven werd geroepen om te bezien of dat scmi-internaat nog wel bestaansrecht heeft. Het had er overi gens alle schijn van dat de bezorgd heid voornamelijk werd ingegeven door het uitblijven van prestaties. De discussie kwam op gang en een jaar later, gisteren om precies te zijn, is die commissie met een vernietigend rapport gekomen. Voortzetting van het semi-internaat, zo staat er te lezen onder het kopje conclusies en aanbe velingen, op middellange termijn on der dezelfde omstandigheden acht de commissie ongewenst en onverant woord. Nadat de Nederlandse dames bij de wereldkampioenschappen in Fort Worth de kwalificatie voor de Olympische Spe len van Moskou bij lange na niet hadden gehaald, werd er alarm geslagen. Sinds het schrikbewind van Eva Bartha onder meer een negende plaats bij de Spelen van Mtlnchen had opgeleverd, liepen de prestaties terug. Uitgerekend in de tijd, dat het internaat op Papendal volop draaide. Het KNGV verslond buiten landse trainers (een enkeling kwam zelfs helemaal niet opdraven) en de ene na de andere turnster hield het voor gezien. Bibi Vos, ooit een grote toekomst voor speld, is het laatste „slachtoffer". In die depressie, die inmiddels de vorm van een heuse crisis heeft aangenomen, werden ook de geluiden sterker dat het onmenselijk is kinderen uit het gezin te halen om ze voor het topturnen klaar te stomen. Naast die ethische bezwaren kwamen andere, zoals pedagosiche en medische. Een trieste stoet waarover de commissie (officieel evaluatiecommissie genoemd) zich een jaar heeft gebogen. Daaruit kon bijna niets, anders komen dan een negatief oordeel over de situatie zoals die vijf jaar heeft geduurd. Aanbevelingen Zonder direct handelbare alternatieven aan te dragen (Voorzitter Van der Lin den: „Dat was onze taak ook niet".), heeft de commissie wel enkele aanbeve lingen gedaan. De belangrijkste daarvan zijn: a) Volledig internaat in de vorm van een nationaal turncentrum, eventu eel in samenwerking met andere bon den, b) Decentralisatie, c) De bondscoach van het KNGV dient een Nederlandse trainer/trainster te zijn, d) De leeftijd sopbouw en het geringe aantal turnsters in het huidige semi-internaat zijn mede oorzaak van de vele blessures. Een bete re selectie en een beter doorstromingsbe- leid is beslist noodzakelijk, e) Het ver dient aanbeveling om te komen tot één nationale turnbond. Oplossingen Eén ding staat overeind, het semi-inter naat heeft zijn langste tijd gehad. Ook al liet het bestuur van het KNGV, bij mon de van voorzitter John Tielrooy weten, dat dat allemaal nog lang niet zeker is. „De conclusie van de commissie weegt voor ons zwaar", zei hij, „maar mis schien zijn ei; geen echte oplossingen. Bovendien kunnen we het internaat niet van de ene op de andere dag opheffen, we hebben verplichtingen aan de meisjes die er nu zitten. We zullen op korte ter mijn naar verbeteringen moeten zoeken en daarna wellicht gaan afbouwen. Zoiets kan een periode van twee, drie jaar in beslag nemen." „We zullen met alle betrokkenen moe ten gaan praten om te zoeken naar ande re mogelijkheden. Over decentralisatie heb ik in elk geval mijn twiifels. Zo'n si tuatie hebben we in het verleden al eens gehad en dat was beslist geen succes. Ac commodatie en technisch kader zijn in deze het grootste probleem. Wij onder schrijven overigens niet dat de bonds- trainer uit Nederland moet komen. Ie mand uit het buitenland is objectiever. Waarmee de tweeslachtigheid de turn- wereld (opnieuw) is binnengedrongen. De zaak lijkt zo duidelijk, maar het be stuur weet het nog niet. En dat terwijl de commissie, die zijn oordeel in belangrijke mate heeft getrokken naar aanleiding van een enquete onder de betrokkenen, niet is mis te verstaan. Het enige „com promis" is de huidige situatie laten be staan, maar dan met een aanzienlijke professionalisering in organisatie en fi nanciële begeleiding. Bovendien onder streept de afdeling keurturnen dames de conclusies volledig. Voorzitster Marieke Willems: „We zullen in elk geval voor het volgend seizoen al geen meisjes van twaalf jaar meer moeten opnemen, maar turnsters die direct inzetbaar zijn voor de WK van 1983. Ik voel wel iets voor decentralisatierDe nationale ploeg wordt dan geselecteerd uit de meisjes die ge woon bij hun club trainen. In Canada werkt dat systeem heel goed." DICK HOFLAND BRUSSEL Tomislav Ivic blijft nog twee jaar bij Anderlecht. Hij hernieuwde giste ren zijn verbintenis met de toekomstige Bel gische kampioen. Nadat het zeker was, dat Ivic niet naar Ajax zou vertrekken, legde Anderlecht hem een aantrekkelijk contract voor. Ivic vroeg nog eni ge bedenktijd, omdat hij er eerst zeker van wil de zijn, dat het kampioenschap dit seizoen be haald zou worden. Anderlecht heeft, met nog zeven wedstrijden te spelen, een voorsprong van zeven punten op Beveren. Anderlecht verzekerde zich ook van de dien sten van de "Spanjaard Lozano. Deze 25-jarige aanvaller is momenteel de grote vedette bij An derlecht en heeft zich ontpopt als de dirigent bij de ploeg. Toen de concurrentie uit binnen- en buitenland blijk gaf van interesse voor de Spanjaard, talmde Anderlecht geen ogenblik en liet hem voor drie jaar tekenen. Lozano zal zich zo snel mogelijk tot Belg laten naturaliseren. Hij heeft zich hiermee akkoord verklaard, na dat zijn wens een dure sportwagen te bezitten, werd ingewilligd. Sinds enige dagen rijdt hij in een Porsche, die meer dan een ton heeft gekost. De kapitaalkrachtige baas van Anderlecht, Ge orges Denil, heeft het bedrag beschikbaar ge steld. De mogelijke naturalisatie van Lozano is geen toeval. Nadat de Spanjaard zijn intrede in de Belgische competitie had gedaan - hij komt sinds december uit voor Anderlecht - heeft bondscoach Guy Thijs zich meermalen laten ontvallen, dat hij Lozano best zou willen opne men in de nationale selectie. Michels De beslissing over een contractverlenging van Rinus Michels met de Westduitse Bundesliga- club FC Köln zal vandaag vallen. De gesprek ken die gisteren plaatsvonden, leverden geen overeenstemming op. Er doemden enige pro blemen op, waardoor een verlenging van de overeenkomst onzeker is geworden. De besprekingen tussen Ernst Happel en mana ger Günther Netzer van de Bundesligaclub HSV zijn in een dusdanig vergevorderd stadi um, dat wordt aangenomen, dat Happel vol gend seizoen de oefenmeester van HSV wordt. Morgen of donderdag zullen de besprekingen worden afgerond, waarbij Happel - als hij te kent - zich voor twee jaar aan de Hamburgse voetbalclub verbindt. Happel verklaarde gisteren, dat wat hem be treft alles voor elkaar is. „Als Netzer verder geen problemen maakt over de duur van de overeenkomst is wat mij betreft alles okay", zei hij in Luik. FRANKFURT In -het WCT-tennistoerjiooi in Frank furt schakelde de Amerikaan Steve Denton (434e op de we reldranglijst in de eerste ron de de als zevende geplaatste Vijay Amritraj (Ind) uit met 3- 6,6-3,7-6. NEWQ YORK Voor de Amerikaanse competitie won New York Cosmos met 3-0 van San Jose Earthquakes. GEEL De Belg Etienne de Wilde won gisteren het eerste gedeelte van de eerste etappe van de Driedaagse van De Panne. Gerrit van Gestel (Bel) zegevierde in het tweede deel, de tijdrit. De beste Nederlan ders waren resp. Sylvester Aarts (22e) en Fedor den Her tog (7e). DEN HAAG Nederland neemt niet deel aan het schermtoernooi voor junioren om de wereldtitels dat deze .inaand in Lausanne wordt ge houden. Er zijn geen compe tente kandidaten. DUBLIN De Ierse rugby- ploeg gaat in mei niet op tour nee door Zuid Afrika. Negen spelers zegden om principiële redenen af. LUGANO Coureur Clay Regazzoni (Zwi)die vorig jaar tijdens de Grote Prijs van de Verenigde Staten tegen eqn muur botste en ernstig gewond raakte, is thuis. Het ziet er naar uit dat hij zijn gedeeltelij ke verlamming te boven zal komen. SOEST Vier landelijke organisaties heb ben besloten een nationaal instituut voor sportgezondheidszorg op te richten. De Vere niging van Sportgeneeskunde, de Federatie van Bureaus voor Medische Sportkeuring, de Nederlandse Sport Federatie en de Ko ninklijk Nederlandse Voetbalbond zullen voor een dergelijk nationaal instituut een voorlopig bestuur vormen. De bundeling van landelijke taken in het insti tuut wijkt af van de in 1975 door de Vereniging voor Sportgeneeskunde ontwikkelde beleids plannen. Er is geen sprake meer van een inte runiversitair instituut met koppeling naar één universiteit maar van een onafhankelijk insti tuut met relatie naar alle in aanmerking ko menden instellingen waar wetenschappelijk on derzoek op het terrein sportgezondheidszorg plaats kan vinden. Als uitvoerend apparaat van het instituut zul len voorlopig het Bureau van de Vereniging voor Sportgeneeskunde en de Federatie van Bureaus voor medische sportkeuring fungeren. Door de NSF en de KNVB is medewerking toe gezegd met hun sportmedische afdelingen in Papendal en Zeist. WILSKRACHT EIS ENERGIE WINNEN VAN TECHNIEK AMSTERDAM Wie als immigrant twee jaar lid is van de Nederlandse Boks- bond mag uitkomen in de nationale titelstrijd, ook als de bokser niet is gena turaliseerd. Daardoor kon den drie titels, waar gister avond in de Amsterdamse kunsttempel Carré de fina les voor werden gebokst in de kampioenschappen 1981, in handen komen van Ma rokkanen, lid van de Am sterdamse Vereniging Al- bert Cuyp. Zij leverden daarmee bijna de helft van de zeven titels die in het westen terecht kwamen. Tweemaal werd een zuider ling kampioen en één par tij moet wegens een blessu re worden overgebokst. Alle vier kampioenen 1980, die in eenzelfde gewicht uit kwamen, prolongeerden hun titel. Dat was vedergewicht' Lahcen Oumghar (Albert Cuyp) die de zeer passieve Sjef Zwakhalen (MTS, Maas tricht), die zelfs in de tweede ronde door scheidsrechter Klijnoot tot actie moest wor den gemaand, op simpele wij ze versloeg? Zwakhalen, geen schim meer van de bokser uit de eerste voorronde, wachtte tevergeefs tot Oumghar een risicovolle aanval zou inzet ten. Dat deed de Marokkaan niet en zo bleef Zwakhalen, die vorig jaar kampioen ban- tamgewicht was, met lege handen. En Oumghar prolon geerde zijn titel in het veder- gewicht. De Limburger werd in het bantamgewicht opge volgd door de Marokkaan Said Kwijasse (Albert Cuyp), die zo fanatiek bokste dat Fons Delmotte (Bredase Ring) in de eerste ronde al acht tellen rust moest nemen na drie rechtse opstoten en daarna weerloos door de ring ging, zodat de scheidsrechter hem naar zijn hoek stuurde. De ontwikkeling van de titel strijd is zodanig dat vechtlust en agressiviteit van groter belang zijn geworden dan techniek. Zowel Zwakhalen als Delmotte was technisch sterker dan de tegenstanders, die evenwel wilskrachtiger, en zelfs furieuzer, boksten. Dat ondervond ook lichtge wicht Piet Xhofleer (BVE, Eindhoven) die zo energiek bestookt werd door Muha- med Elfallah (Albert Cuyp) dat hij zelfs geen tijd had om stopstoten te gebruiken als afweer. Dat kon hij pas in de tweede ronde toen de Marok kaan voor zijn onstuimige eerste moest boeten. Maar in de derde ronde gaf hij Xhof leer wederom weinig kansen. En zo won ook ditmaal over grote ijver het van techniek zonder voldoende tempera ment. Dieptepunt weltergewicht, waarin Eric Huigenvoort (Doorenbosch, 's Hertogenbosch) zijn titel be hield doordat Reginald Saro (ABOV, Amsterdam) in de eerste ronde werd gediskwa lificeerd. Saro had een open bare waarschuwing wegens afklemmen gekregen, ont ving weer een vermaning en maakte toen de scheidsrech ter duidelijk dat hij niet goed bij zijn hoofd .was. Voor zijn vlegelachtig optreden werd hij natuurlijk gediskwalifi ceerd en wacht hem onge twijfeld een schorsing. Weltergewicht Gerrie Sloof (Crooswijk, Rotterdam) kon zijn enorme techniek ook al niet kwijt tegen de woest op tredende Hamafi Hady (Bis schop, Amsterdam) die al snel een openbare waarschu wing kreeg voor incorrect boksen. In de tweede ronde was Hady wat gekalmeerd en hoewel Sloof verre van over-.- tuigend bokste, prolongeerde hij de titel. De fraaiste partij was die in- het middengewicht tussen de clubgenoten van Crooswijk, Jan Lefeber en René van de IJssel, van wie de eerste in de. onlangs gehouden Zuid hollandse kampioenschappen de titel had veroverd. We derom kon in dit meeslepend duel, dat het volle Carré tot een ovatie verleidde, de tech niek (van de IJssel) niet op tegen de felheid, snelheid van series stoten en fysieke kracht (Lefeber). De clubge noten spaarden elkaar geens zins en nadat Lefeber de eer- De beste partij van de finale-avond boksten de clubgenoten Jan Lefeber (links) en René van de IJssel die een linkse hoek van de kampioen moet incasseren. ste ronde op zijn naam had geschreven, kreeg Van de IJssel in de tweede een wat overbodige openbare waar schuwing voor stoten met de binnenkant. Die ronde was hij dus ook kwijt en omdat Lefeber geen kans weggaf op een k.o. werd hij de kam pioen. Met deie boksers bezit Crooswijk in feite twee kam pioenen, die helaas in het zelfde gewicht uitkomen. Voorbij Toen was de avond wat bok sen betreft, al was de kwali teit al matig geweest, voorbij. In de zwaardere gewichten viel weinig te genieten. Ru ben la Cruz (Hoogenband, Den Haag), werd kampioen halfzwaargewicht door René Giljou (Zeemacht, Den Hel der) zo onophoudelijk en fel te bestoken dat de Noordhol lander na de tweede ronde opgaf. André van den Oete-, laar (Gemertse Boks Club) trad in het zwaargewicht aan tegen zijn vriend Gerrie van Haen (de Amateur, Munster- geleen). Van den Oetelaar wilde zijn zware k.o.- stoten niet plaatsen tegen zijn vriend en verspeelde daar door bijna het kampioen schap omdat Van Haen vriendschap in de ring ne geerde. Van den Oetelaar haalde met een juryscore 3-2 de titel binnen. Superzwaar gewicht Ben Tiben (Bisschop, Amsterdam) die de enige in schrijver in dit gevecht was, prolongeerde zijn titel na een slechte prestatiepartij tegen de in Duitsland wonende Joegoslaaf Dimitrovic. Het gewicht dat nog op een kampioen wacht, is het zwaarwelter. In de tweede' ronde liep Henk van der Tak (Te Pas, Den Haag) tegen John van Elteren (BSM, Ubach over Worms) een oog- wond op en moest op me disch advies de strijd staken. Volgens de reglementen volgt dan geen uitslag en moet de partij binnen twee maanden worden gebokst. HERMAN VAN BERGEM Beker- nederlaag Van Rooyen ROTTERDAM De Rotter- damse opdracht bleek uit eindelijk toch te zwaar voor Van Rooyen Kaas. De Leid- se bekerhouder zaalvoetbal, die in de interregionale be kerstrijd eerder al PMI De Bron (Gouda) en het Haag se Bombers aan de zegekar had gebonden, kwam in het alllesbeslissende treffen te gen Voetbal International net iets tekort. VI klopte Van Rooyen met 7-5 en werd door dit resultaat onbereik baar voor de Leidenaars. Van Rooyen heeft het het fa voriete VI overigens wel tot in de laatste minuut uiterst lastig gemaakt. Pas op het moment dat de Leidenaars in de 24ste minuut van de tweede helft bij een 6-5 achterstand besloten doelman Wim van As in te wisselen voor een vijfde veld- speler (Wim Oppelaar), viel het doek definitief voor Van Rooyen. Een slimme kopbal van Maarten Polderman bracht VI niet alleen de beslis sende 7-5 voorsprong, maar ook de beker van District West 2. Bij de doelwisseling kende Van Rooyen, zonder de gebles seerde Bennie de Roo (gebro ken jukbeen) uitkomend, nog een voordelige marge. John Jansen en Jan van der Reijden verzorgden in het eerste part vier Leidse treffers, VI kwam door Piet de Vries, Frans Bou- man en Arie van der Sluis slechts aan drie. Een sterke start van VI leverde na de pauze drie Rotterdamse goals op. Bouman (2x) en weer De Vries zetten VI op 6-4, een score die door André Pracht in 6-5 werd omgebogen. Een sterk keepende Koos van El- leswijk voorkwam vervolgens erger voor VI, waarna de Rot terdamse sterrenploeg in de laatste minuut de partij defini tief besliste: 7-5. Crama naar DOCOS LEIDEN Met ingang van hét komende voetbalseizoen neemt J. Crama de selectie van DOCOS onder zijn hoe de. Crama is momenteel nog trainer van Leidse Boys. Crama is de opvolger- van Siem van der Ham die voor het seizoen 81/82 al een nieu we werkgever heeft gevonden. Van der Ham is volgend jaar als oefenmeester actief bij LDWS. Winst hockeyteam Sowjet-Unie BUENOS AIRES De Sowjet-Unie heeft gisteren in Buenos Aires de overge speelde wedstrijd in poule a van het toernooi om het wereldkampioenschap hoc key voor dames tegen Japan met 5—0 gewonnen. De wedstrijd was zaterdag ge staakt wegehs hevige regen val. De stand in groep A: 1. West Duitsland 6 punten uit 3 wed strijden; 2. Sowjet Unie 4 uit 3; 3. Argentinië 4 uit 3; 4. Frank rijk 2 uit 3; 5. Japan 2 uit 3, 6. Mexico 0 uit 3.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17