/fuiven dwingen partijtop oncessies af Wij waren geen desperado Belgische premier biedt ontslag regering aan DEELl DE ACTIE llTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 PAGINA 11 RSCHAU Het centra- omité van de Poolse com- istische partij heeft zich Teren uitgesproken voor e verkiezingen met ge ne stemming binnen de tijgelederen. Dit bete- t, dat voor alle partij- cties op alle niveaus in icipe meer dan een kan didaat gesteld moet worden. Deze nieuwe manier van kiezen is een belangrijke concessie aan die partijlei ders, die op hervormingen in het partijwezen uit zijn. Voor het overige is het centra le comité vastbesloten om bin nen de partij geen speelruimte toe te laten aan de conserva tieven (haviken) of aan de li beralen (duiven). Het centrale comité spreekt zich verder uit voor eenheid van de vakbeweging. Leden van de partij moeten alles op alles zetten om het vrije vak verbond Solidariteit uit de in vloedssfeer van tegenstanders ÏNGS ISLAND Een leeuwin uit het Amerikaanse safa- r>ark van Kings Island moet dit jaar bevallen van een tij- TiisdJr Dit is het gevolg van een proeftransplantatie van een J pbryo. .operatie is in februari uitgevoerd met behulp van het me- sch centrum van de universiteit van Cincinatti. Dergelijke foeven zijn al eerder genomen met andere dieren. Ze kunnen plpen om het uitsterven van bepaalde diersoorten tegen te jan. Zo worden in een dierentuin in Memphis proeven geno ten met melkkoeien, waarin embryo's van Afrikaanse en Indi- i veerassen worden geplant. van het socialisme te halen, opdat de vakbeweging niet on taardt in een politieke organi satie. „Stakingen", zo zegt de be trokken resolutie van het cen trale comité, "zijn aanvaard baar als middel voor de verde diging van sociale belangen, maar niet als zij worden ge bruikt om het grondwettelijke gezag uit te hollen" Tijdens de marathonzitting van het 140 leden tellende centrale comité, zijn harde woorden gewisseld tussen de leden van het politburo, die zware kritiek hebben op Soli dariteit en de „basis" van de partij, die politburo en secreta riaat verwijt, dat geen duide lijk programma is ontworpen, om net land uit de crisis van thans te halen. Het centrale comité keerde zich uiteindelijk tegen een confrontatiepolitiek en droeg de partijleiding op, om tot een akkoord met Soli dariteit te komen. Deze „opstand van de basis" (de lagere partijkaders) leidde tot een collectieve ontslagaan vrage van de partijtop, maar het centrale comité wees die aanvrage af door het uitspre ken van een motie van ver- trouwèn. Tevens kreeg de par tijtop de opdracht om uit de ivoren toren te komen en te gaan deelnemen aan de verga deringen van de partijcellen in de grote bedrijven. Daarmee nam het centrale comité af stand van de verklaringen van het politburo, waarin de ver antwoordelijkheid voor de cri sis in Polen geheel bij Solidari teit werd gelegd. Russische ruimtevaarders geland MOSKOU De ruimtevaarders van de Soyoez-39 hebben na zeven en een halve dag in de ruimte hun opdracht voltooid. Gisteren zijn zijn naar de aarde teruggekeerd. Het tweetal, de 38-jarige Dzjanibekov en de 31-jarige Gurragcha, de eerste Mongool in de ruimte, kwam neer aan een parachute de open vlakte van. noordelijk Kazachstan. Beiden verkeren goede gezondheid. In het ruimtestation Saljoet verblijven nu nog de twee mannen, die op twaalf maart zijn gelanceerd. Dzja nibekov en Gurragcha werd benoemd tot Held van de Sovjet unie en onderscheiden met de Orde van Lenin en de.Gouden- Stermedaille. Boerendemonstratie kost mensenleven Bij de demonstratie van enkele honderden Franse en Belgische boeren in Brussel is een Fransman om het leven gekomen. De man werd gegrepen door een auto. De boeren, die hogere prijzen voor hun producten eisen, demonstreerden voor het gebouw van de Europese Gemeenschap, waar de landbouwministers van de lidstaten In vergadering waren. Toen de boeren bij het vallen van de avond enkele autobanden in brand staken, greep de rijkswacht in. GEEN GENADE VOOR MARTENS' RAMPENPLAN BRUSSEL Den Belgische premier, Wil- fried Martens heeft vanmorgen koning Bou- dewijn het ontslag van zijn regering aange boden. De koning heeft het aanbod in be raad gehouden De crisis is het gevolg van een nieuw economisch rampenplan, dat pre mier Martens heeft afgekondigd. De Vlaam se en Waalse socialisten in de rooms-rode coalitie verzetten zich vierkant tegen het be langrijkste onderdeel van het plan: afschaf fing van de volledige prijscompensatie. De christen-democraten daarentegen eisen een ogenblikkelijke doorvoering van het ram penplan. De belangrijkste ministers van het kabinet- -Martens en de vier voorzitters van de rege ringspartijen zijn gisteravond nog bijeen ge weest in een uiterst moeizame poging om de val van de regering alsnog te voorkomen. Om half 10 werd dat beraad zonder resultaat afgebro ken. Vanmorgen deed het kabinet nog een laat ste poging om uit de moeilijkheden te komen. De crisissfeer in België is acuut geworden na de alarmkreet van de Nationale Bank, die een steeds hopelozer strijd voert tegen de waarde vermindering van de frank. Het rampenplan van premier Martens kwam bovenop het „crisisplan" (ter bezuiniging van 2,2 miljard gulden op de rijksbegroting) waaro ver de regering pas vorige week overeenstem ming had bereikt. De nieuwe maatregelen voorzagen in het opschorten van elke loonin dexering tot het eind van dit jaar, behalve voor het minimumloon en voor de AOW. Vanaf 1 ja nuari 1982 zou de prijscompensatie niet meer volledig zijn. In elk geval zouden benzine, ta bak en alcohol uit de index worden verwijderd. Voorts wüde Martens een vermindering met 10 pet van de lonen in bedrijven die met over heidssteun op de been worden gehouden. Ten slotte zou er ook een prijzenstop moeten ko- Zoals het er nu naar uitziet zal het kabinet nog maar enkele uren levens toegemeten krijgen. Volgens de Belgische regeringsleider is het nog maar anderhalve maand oude centraalloonak- koord voor 1981 door de de dramatische ver slechtering van de economie achterhaald en Zou over de hele lijn een sterker loonkostenma tiging noodzakelijk zijn. Het centraal akkoord voor het lopende jaar staat nog een gemiddelde reële loonsverhoging van 1 pet toe. Premier Martens riep afgelopen zondagavond onverwacht het sociaal-economisch „kernkabi net" bijeen om zijn plan te bespreken. De mi nisters gingen gistermorgen om 4 uur echter weer zonder akkoord uiteen. De aktie van Mar tens gebeurde mede op aandrang van de Natio nale Bank, die waarscnuwde dat een devaluatie van de Belgische franc onvermijdelijk dreigt te worden en dat de munt dringend „vertrouwen wekkende maatregelen" nodig heeft. Drughandelaren in Iran op straat terechtgesteld TEHERAN In Iran rijn gisteravond 23 drughandela ren, onder wie zes vrouwen, terechtgesteld. Volgens het Iraanse persbureau zijn sommigen zelfs in de straten waar rij hun handel bedre ven geëxecuteerd. In Teheran werden zestien mannen en vijf vrouwen schuldig bevonden aan „pro fessionele handel in heroïne en opium". Een man en een vrouw uit Hamdan kregen de kogel voor het bezit van vier kilo heroïne en morfine. Dayan:„Ik doe mee aan verkiezingen" MADRID Moshe Dayan heeft gisteren in Madrid ver klaard dat hij zich bij de verkiezingen in juni in Is raël kandidaat zal stellen voor het premierschap. Dayan, voormalig oppperbe- velhebber van het Israëlische leger en ex-minister van bui tenlandse zaken en defensie, is op bezoek in Spanje op uitno diging van de joodse gemeen schap. hij maakte bekend deel te zullen nemen met een spe ciale lijst van onafhankelijken. Hij zei diplomatieke betrek kingen te willen aanknopen met Spanje en te hopen op er kenning van de joodse staat door dat land en Griekenland. VIJF MAN VERMIST Brand op Griekse tanker bedwongen TARRAGONA Blusboten hebben gisteren het vuur op de Griekse tanker „Cabo" bedwongen. Het vuur ont stond na een explosie in de machinekamer. Te hulp gesnelde boten heb ben 25 opvarenden opgepikt, die overboord waren gespron gen. vijf mensen worden nog vermist. Men vreest dat zij bij de ontploffing zijn gedood. De met achttienduizend ton nafta geladen Griek bevond zich op net moment van de ontplof fing voor de oostkust van Spanje, ter hoogte van Tarra gona. Omdat de nafta in goed afgesloten laadkisten zat, raak te hij niet in brand. MINNE STRIJD VOOR DE RMS Molukse jongere schrijft boek over treinkaping Abe Sahetapy is een van de Molukse jonge ren die in 1975 de pas sagiers van de trein bij Wijster gijzelden in hun strijd voor er- kenning van de RMS, lu de Republiek der Zuid-Molukken. Het was de eerste gekaap te trein in de wereld- •schiedenis. Tegelij kertijd bezette een an dere groep Zuidmo- lukse jongeren het In donesische Consulaat in Amsterdam. Abe Sahetapy werd voor zijn aandeel in de gijzeling veroor deeld tot 14 jaar ge vangenisstraf die hij uitzit in Esserheem, Veenhuizen. Een deel van zijn tijd heeft hij gebruikt voor het schrijven van een boek over zijn indruk ken bij de kaping. Het boek heet „Minne strijd voor de RMS" en wanneer de plan nen lukken komt het boek op 25 april de Onafhankelijkheids dag van de RMS) uit Het boek is verlucht met foto's. Op deze pa gina het eerste van een serie van drie de len die wij voor onze I lezers uit het boek ko- \zen. Het boek bestaat uit drie delen: De Actie, Mijn jeugd en bewust wording Molukse strijd en RMS 1950- 1980. Vandaag: De Ac tie. De taal die Abe Sahe tapy in zijn boek ge bruikt is niet hele maal correct Neder lands: het is wel het Nederlands dat Zuid- molukkers gebruiken en het geeft daarom het boek iets eigens. 99 99 Minne strijd voor de EMS begint met een beschrijving van de ochtend die vooraf ging aan de kaping van de trein bij Wijster. De overwegingen die geleid hebben tot juist een trein als doel, het afscheid van de schrijver van zijn moeder en het moment waarop de actie werkelijk begint: „Snel graaide ik mijn wapen uit de tas, deed de twee deuren voor mij open en stond toen oog in oog met de inzittenden aldaar. We tende dat ik van achteren gedekt was door een andere kameraad keek ik rustig naar hen met wie ik op dat moment te maken had. Op rustige toon zei ik: „Dit is een kaping, blijft u rustig op uw plaatsen". Onze actie was Op dat moment begonnen!!! Tot de strijders, die met mij aan deze actie hebben deelgenomen behoorden voorname lijk jongens met karakter, die ver durfden te gaan, als het maar voor de verwezenlij king van de Molukse strijd zou zijn. Wii be hoorden niet tot de zogenaamde harde kern in Molukse groeperingen, omdat die groepe ringen er niet zijn of bestaan. Wij waren ook geen desperado's die in het wilde weg zouden zijn gaan schieten. Wij waren ook geen werkloze avonturiers, die toen niks te doen hadden en daarom het plan gemaakt hadden om een trein te kapen. Wij zijn en waren doodgewone eenvoudige jonge Molukkers met de overtuiging en het geloof in onze Molukse strijd. De overtui ging en het geloof in onze strijd, die wij van onze ouders hebben overgenomen. Kobus, Paul, Eli, Nelis, Joop, Cor en ik wa ren geen jongens met een bijzondere opvat ting van de strijd, of wat dan ook. Als indi vidu hebben wij ieder een gewone schoolop leiding gehad, de ene iets meer dan de ande re, maar als collectief was het niet moeilijk geweest elkaar te vinden. Zowel voor als tij dens de acties wisten wij wat wij aan elkaar hadden. Vanaf het begin al wisten wij, dat wij als broeders van elkaar hielden, en deze actie ook zouden voltooien. Wij zijn tot de gewapende strijd overgegaan, omdat wij vonden, dat er toen een spel aan de gang was tussen Nederland en Indonesië om de Molukse vrijheidsstrijd de grond in te boren. Onze toennjalige leiders waren te passief in hun opvattingen jegens de Moluk se strijd. Men durfde niet te handelen maar nam iedere keer weer die afwachtende hou ding aan. De schade die wij zouden kunnen aanrich ten met deze gewapende strijd, zou in de ge meenschap misschien groot zijn. Toch zijn wij tot onze daad overgegaan, omdat wij. wisten, dat wij er niet alleen voor stonden, dat wij het niet voor ons zelf deden, maar ook voor het Molukse volk, dat ook dezelfde Geloof en Overtuiging in de Molukse strijd heeft, waarin wij samen met hen delen. Waarom iuist een trein om de Molukse strijd te verdedigen? Het was een vaak voorkomende vraag ge weest, die ons voor de actie echt bezig hield. We hebben geleerd en vaak ook gezien, dat De gijzelingsactie bij De Punt in volle gang. Zuidmolukkers controleren de ge kaapte trein. er allerlei wegen waren om tot een gewa pende strijd over te gaan^We kwamen sa men tot de conclusie, dat het ons geen groot verschil was, wat het object was waar wij onze gewapende strijd zouden uitvoeren. Een gebouw of een trein, dat deed er niet toe. Punt was, dat wij ons positief moesten en zouden instellen op deze gewapende strijd, waar het zich ook zou afspelen. Voor miizelf was de instelling niet zo moei lijk, omdat ik zelf al de keuze had gemaakt waar ik deze strijd graag zou zien afspelen. Het moest op een terrein zijn, dat je blinde lings kunt volgen. Voor mijzelf heb ik mij toen al voorgesteld, om als plaats van actie een trein te kiezen. Waarom zouden mijn kameraden en ik een gebouw moeten binnenstormen, als je net zo goed rustig een trein kunt binnenwandelen? De gedachte aan dez<? twee voorbeelden deed mij besluiten, om voor zekerheid te kiezen. Ik wist dat een trein op een open plek een makkelijke prooi voor onze vijand was en daardoor erg kwetsbaar, maar ik wist ook dat onze Molukse strijd op dat ogenblik ook kwetsbaar en aan het afbrokkelen was. Met de gedachte, dat de trein ook iets niguws was, wist ik dat de gehele wereld op dat ogenblik de Molukse strijd zou volgen. Ik (persoonlijk) had erg weinig contact met de passagiers die daar toen waren. Laat ik voorop stellen, dat het nooit bij mij opkwam om maar met één van hen te praten, behal ve dan als men iets over de Molukse zaak wilde weten. Voor mijzelf had ik besloten geen enkele band met één van hen te scheppen, wetende dat op bepaalde kritieke momenten je alles zou moeten doen wat van jou werd ver wacht. Ik zie het moment nog voor mij, waarop ik oog in oog kwam te sta^n met de passagiers in de coupé, die ik voor mijn re kening nam". Over de situatie in de trein op de eerste dag van de gijzeling worden verschillende de tails gegeven in het boek. Abe Sahetapy be schrijft ook regelmatig zijn eigen gevoelens: „Ik besefte dat ik wellicht één passagier zou moeten laten schrikken opdat het voor an deren duidelijk zou worden dat het echt me nens was. Ik kon nog op het laatst een lach gauw onderdrukken achter de bivakmuts, omdat die passagier van schrik ziin krant liet vallen en nog hoog opsprong ook, alleen vanwege het feit dat ik de armsteun van mijn wapen naar achteren deed en het toen een klik gaf, waardoor die passagier als het ware uit een (boze) droom ontwaakte. Ik wist dat ik nooit mijn gevoelens aan de pas sagiers en mijn gedachten over hen kon la ten merken. Ik neb expres vanaf het begin al een soort muur opgetrokken tussen mij en de passagiers. Mijn enige contact met hen was het verstrekken van wat zij op dat mo ment nodig hadden, zoals lektuur, sigaret ten, etc. etc.! Het was ook nooit bij mij opge komen om contact met hen te hebben, om dat het voor mijzelf een soort gevaar kon betekenen. De passagiers zelf waren, voor zover ik van mijn kant kon bekijken, rustig en zo nu en dan emotioneel, maar ook opge wekt en behulpzaam. Ik merkte dat ze zel den in paniek raakten, zelfs niet bij de kri- tiekste en moeilijkste momenten. Het is altijd gemakkelijk praten achteraf, wanneer er slachtoffers zijn gevallen. Tij dens onz? strijd ziin er slachtoffers gevallen. Persoonlijk heb ik geen contact genad met deze mensen. Wat er in mij omging op die momenten, dat zijn mijn persoonlijke- gevoe lens die ik met niemand kan delen, behalve met mijn kameraden. Ik zal er altijd bij stil staan dat deze mensen gevallen zijn voor de- Molukse strijd. En ik zal ook nimmer verge ten, dat deze mensen gevallen zijn voor het leed van de Molukse volk en strijd! Mijn kameraden en ik werden verweten, dat wij onschuldigen troffen. Maar wat is het verschil met doden op de grond of van uit de lucht, zoals in Vietnam en later in Oost-Timor? In beide oorlogen stond Neder land achter de imperialisten die met hun bommen de burgerbevolking uitroeiden. Dacht tijdens de tweede wereldoorlog ie mand aan de onschuldigen? Onze vijand verwijt ons aanvallen op de burgers. Maar net zoals in Nederland vroeger de Duitsers, zijn voor ons alle imperialisten de schuldi gen". Manusama voerde beleid van overgave Al vanaf het begin van de gijzeling werd door het beleidscentrum getracht contact met de Zuidmolukkers in de trein te krijgen met behulp van contactmensen. Er zijn ver schillende gesprekken geweest tussen de ka pers en het team contact-mensen dat be stond uit mevrouw Soumokil en de heren Kuhuwael, De Lima en Manusama. De schrijver van het boek heeft zich weinig met die contactmensen bemoeid. „Het had het karakter van: Manusama is de baas en hij is de enige die zijn mond open kan doen en de rest moet maar stil zitten en ja knikken, als hij wat zegt. Het was te ver wachten, en daarom waren de gesprekken voor mij toen ook niet zo denderend. Meest al bleef ik daar niet zo lang bij. Manusama voerde een beleid op dat moment en op de daarop volgende ogenblikken, dat nooit zui ver gericht was op onze Molukse strijd. Hij voerde meer het woord voor de Nederland se autoriteiten dan dat hij onze politieke strijd verdedigde. Het was meer een beleid om ons tot overgave te bepraten dan ons te bemoedigen om verder de strijd voort te zet ten. Het was meer de chaotische situatie waarin op dat moment de Molukse bevol king verkeerde, die hij ons voorlegde om ons te doen zien, dat misschien de Molukse gemeenschap buiten niet onze mening over de strijdwijze deelde, en ons daarom liet val len. Zelfs inlichtingen vragen naar de huidige toestand in Amsterdam, waar onze andere kameraden zaten, werden beantwoord door Manusama met: dat weet ik niet, dat is mijn terrein niet! Ik heb mij toen afgevraagd: Is dit nou degene geweest, waarop ik vanaf het begin heb vertrouwd als leider van onze Molukse strijd? Door deze antwoorden ontmaskerde Manu sama zichzelf en zagen wij wie hij werkelijk was. Mijn kameraden en ik bleven onszelf en lieten ons niet verleiden door wat hij zei of .voorstelde. Zelfs het voorstel dat mijn ka- meraden en ik aan hem deden om het met de Nederlandse autoriteiten te bepraten dat wij alle eisen zouden laten vallen, behalve onze politieke, wilde hij onder geen enkele voorwaarde overbrengen. Manusama toonde voor mij ook aan dat er geen wilskracht, durf en verantwoordelijk heid aanwezig was, die men wel nodig heeft bij een politieke strijd". De schrijver van „Minne strijd voor de RMS" spreekt in het boek wel zijn vertrou wen uit voor de andere drie contactperso nen. Over mevrouw Soumokil staat in het boek: Als moeder zijnde was haar ongerust heid groot, maar ook zij kon begrip tonen waarom mijn kameraden en ik de wapens hadden gehanteerd: om onze Molukse strijd te verdedigen. Zij wist wat de gevolgen kon den zijn, zij bleef er rustig onder. Een per soonlijkheid die erg groot was op dat mo ment, waaraan Manusama niet kon tippen. Volgende keen De afloop van ,de gijze ling en de rechtszaak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11