ilbdóe Qowuvnl t/ools centraal comité: eind aan stakingen' Kaping in Bangkok naar dramatische ontknoping Biggs: „Ik ben genoeg gestraft" mfrontatie„haviken99en „duiven99in partijleiding jrhoging ^nzineprijs ~Dg onzeker V rouwenstaking een fiasco Bani-Sadr gaat debatteren met tegenstanders Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. PAGING 'Maandag 30 maart 1981, 71e jaargang no. 21925 dagblad voor zuid-holland Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k. 34.2312 DD Leiden. Postbus 1 Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes f 0.31 per losse nummers: f 0.65 cent. 1.2300 AA. tel 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. mm. Abonnementen: kwartaal 7 49,55; jaar f 186.70: Klachten bezorging, tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Bisschop Simonis Op Ned. I om 21.55 uur tv- reeks „Niet te geloven" met o.m. bisschop Simonis en om 19.55 uur psychologische thril ler „De afrekening". Op Ned. II om 20.27 uur Ne derlandse tv-serie „De fa briek" en om 21.20 uur komi sche reeks „Wordt u al gehol pen?". Koeler Veel bewolking, maar waar schijnlijk droog. Middagtempe- ratuur van 9 graden aan zee tot 15 graden in het oosten van het land. Morgen zon op: 7.18 - 20.12. Scheveningen hoogw: 12.10. Laagw.: 7.10 en 19.59. ttie grupt ;rser m'mT-'TIHT De Utrechtse ieeft in het weekein- man gearresteerd tij- RANKftn poging een juwelier «f» vriisl^6"- man hat* de we aa hajr vrijdagmiddag tele- Chaj met de dood bedreigd 's avonds niet een van 100.000 gulden en elen voor hem zou klaar liggen. De ju- herkende de stem Row! had vier jaar geleden 55i cü Mjeen dergelijke poging (omen en waar- de politie. Toen de 1 de winkel arriveerde, I politie hem grijpen. Toch inneming van Den Briel DEN BRIEL De geuzenstad Den Briel wordt dit jaar toch zoals te doen gebruikelijk op 1 april door „Spanjaarden" bezet Een plaatselijke sponsor heeft zich bereid verklaard de kosten van de soldaten voor zijn reke ning te nemen. Eerder hadden de Brielse Spanjaarden besloten van het gebeuren at te zien om dat zij geen vergoeding voor kledij en voor de op te nemen vrije dagen kregen. De soldaten van Alva hebben toch water bij de wijn moeten doen: ze hebben afgezien van de vergoeding voor de „verleturen". Parachutist verongelukt bij vrije val BRUSSEL De Nederland- se parachutist Petrus Baars (34) uit Nunen heeft zater dagmiddag een vrije val met de dood moeten bekopen. Het ongeluk gebeurde in België op het vliegveld van Oud-Turnhout. De parachu tist, die samen met een aan tal collegaé een formatie tij dens de vrije val had ge maakt, kreeg zijn valscherm niet open. Ook de reserve- parachute weigerde. Vanaf een hoogte van 750 meter stortt slag c LONDEN Treinrover Ronald Biggs vindt dat hij genoeg is gestraft. Dit staat in zijn boek „Mijn eigen verhaal", dat vandaag verschijnt De treinrover, die nu op Barbados gevangen zit, geeft daarin ook te kennen graag zijn vrouw en twee kinderen, die nu in Australië wonen, te rug te zien. De Braziliaanse moeder van zijn zoontje is vorige week naar Rio de Janeiro ge komen om de voogdij te krijgen over het kind. De rechter heeft de voogdij echter gegeven aan het echtpaar dat voor de jongen zorgt sinds de ontvoering van zijn vader. !HAU Na een stormach- uur durende zitting, heeft leden tellende centrale co in de Poolse communisti- de werknemers opge- een einde te maken aan igen en de partijdiscipli- het centrale gezag niet ter ie te stellen. Het centrale heeft verder de ontslagaan- van enkele partijautoritei- melijk van Stefan Olszows- iman Ney en Tadeusz Grabs- ki, alle drie lid van het politbnro, van de hand gewezen. Het beraad tussen regering en Solidariteit wordt vandaag voortgezet Van het resultaat hiervan zal afhangen over morgen een algemene staking uitbreekt of niet De bijeenkomst was daarom zo stormachtig, omdat het centrale co mité sterk verdeeld was in „haviken" en „duiven". De eerste categorie be toogde dat Solidariteit uit was op een machtsgreep, de „duiven" daarente gen meenden, dat de partijleiding bij de behandeling van de onderscheide ne conflicten fouten had gemaakt. De algemene indruk is, dat de confronta tie tussen de beide stromingen onbe slist is geëindigd. De bijeenkomst stond in het teken van grimmige verklaringen van Mos kou over de crisis in Polen en van berichten uit Oost-Duitsland, dat „nieuwe eenheden" zouden worden gezonden, om deel te nemen aan de oefeningen van de landen van het Warschaupact. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken blijft er evenwel bij, dat een Russische mi litaire interventie in Poien niet „op handen dan wel onvermijdelijk" is. Zoals bekend heeft het vrije vakver bond Solidariteit gedreigd om mor gen een algemene staking van onbe perkte duur af te kondigen, tenzij de regering tegemoet komt aan een aan tal eisen, waarondef het ontslag van Onder grote belangstelling verlaat Lech Wa lesa zijn hotel In Warschau om In een auto te stap pen met het op schrift: „Het Is opwindend om Pool te zijn". de functionarissen, die verantwoor delijk zijn voor het politieoptreden in Bydgoszcz. Overigens heeft het cen trale comité aan de regering machti ging verleend om verder met Solida riteit te onderhandelen Dit beraad zal verder op de dag weer op gang ko men. Van de uitkomsten hiervan hangt af, of morgen al dan niet ge staakt zal worden. Het centrale comi té heeft verder besloten, dat op uiter- congres bijeen zal komen. onze parlementaire re dactie) luis vo|UAAG De Tweede kan nog verandering igen in de verhoging benzineaccijns met int en van de accijns op iolie met vijf cent Mi- Van der Stee (finan- heeft dit weekeinde de radio gezegd dat het iet open staat voor ver ingen in de plannen de aangedragen alter- ren maar evenveel geld Barceijeren (250 miljoen gul- m/Aiic o*n een werkgelegen- vn programma te financie- kabinetsplanen zoals die rige week zijn gepresen- is dat geld nodig om de igbouw uit te breiden en ugd werkloosheid te be ft in. Van der Stee verwiep aren van verschillende tegen de plannen om lijnzen te verhogen, om aarmee werkgelegenheid autobranche verloren Volgens de minister dergelijk effect te ver zen. Van der Stee stelde dat het beleid van het :t ook na de verkiezin- iroortgezet zal moeten i. Hij is bereid aan te als minister. t de staking van de Span ten, die op 1 april Den zouden moeten verdedi- niet door. Een bemannningslid van het gekaapte verkeersvliegtuig in Bangkok ligt onder het toestel, nadat hij door de kapers in hals en rug geschoten en uit het vliegtuig is gegooid. BANGKOK De kaping van de Indonesi sche DC-9, die sinds zaterdag op het vlieg veld van de Thaise hoofdstad Bangkok staat, dreigt een dramatische ontknoping te krijgen. Een commando-eenheid scherp schutters heeft posities ingenomen rond het vliegtuig. Vanmorgen heeft premier Tinsu- lanonda van Thailand verklaard dat Indo nesië toestemming heeft geweld te gebrui ken om een einde te maken aan de gijzeling van de ongeveer vijftig passagiers en be manningsleden. stemd om twintig politieke gevangenen vrij te laten. De kapers eisen nu, naast de vrijlating van 84 gevangenen, dat vice-president Malik gestraft wordt, omdat hij steekpenningen zou hebben aangenomen van een Amerikaanse vliegtuigfabriek, en dat alle joden uit Indonesië worden gezet. Dat de kapers geen geweld schu wen blijkt uit het feit dat zij gisteren een be manningslid en een passagier hebben neerge schoten, nadat een Amerikaanse passagier was gevlucht. Het tweetal ligt momenteel in het zie kenhuis. De kapers van het vliegtuig, zeven leden van De kaping in Honduras is gisteren zonder een militante islamitische beweging op Suma- bloedvergieten beëindigd. De kapers hebben tra, hebben hun eioen verhoogd, nadat presi- zich aan de Panamese autoriteiten overgege- dent Suharto van Indonesië erin had toege- ven. DEN HAAG/LEIDEN De vandaag georganiseerde Vrou- ^iastaking is goeddeels een fiasco geworden. Binnen het particillere bedrijfsleven is vrijwel nergens gestaakt. Bij gesubsideerde organisaties, zoals welzijnsinstellingen is het werk in een aantal gevallen wel neergelegd, maar ook hier was de deelname beperkt Aan de oproep om aan het pro test uitdrukking te geven door eén wit laken uit het raam te hangen is slechts door enkelingen gehoor gegeven. In een aantal abortusklinieken legden de vrouwelijke werkne mers hun activiteiten ook enige tijd stil, zij hét met in achtne ming van het „belang van de cliënten". Vrouwen die voor een abortiis kwamen wilae men „niet de dupe laten worden". Net als de WD-vrouwen heeeft het CDA-Vrouwenberaad zich ge distantieerd van de actiedag. De CDA-vrouwen wilden niet meedoen omdat de staking is gericht tegen, al dan niet vermeen de, misstanden van een heel uiteenlopend karakter. Ook door vrouwen wordt over deze protest-onderwerpen verschillend ge dacht, aldus het CDA-Vrouwenberaad. Belangrijkste doel van de staking was te protesteren tegen het abortus-wetsontwerp zoals dat door de Tweede Kamer is aanvaard. Tegelijkertijd werd echter geprotesteerd tegen de verslechterendë (economi sche) positie van de vrouw en tegen de kernwapens. Het CDA- Vrouwenberaad staat achter het abortus-wetsontwerp. Aan de staking zou. hedenmiddig op het Binnenhof kracht worden bijge zet met een demonstratie. TEHERAN Irans hoogste geestelijke leider, ayatol lah Khomeiny, blijkt voorstander te zijn van een tele visiedebat tussen het Iraanse staatshoofd Bani-Sadr en zijn islamitisch-orthodoxe tegenstanders. Bani-Sadr heeft hierover de afgelopen dagen overleg gevoerd met Khomeiny. Eerder had Khomeiny zich gekeerd tegen het houden van politieke redevoeringen in het openbaar en be noemde hij een commissie die de tegenstellingen tussen de libe rale Bani-Sadr en zijn tegenstanders uit de weg moest ruimen. Zeventig mensen geëvacueerd voor opruiming V-I's GORSSEL Ruim zeventig mensen en enige duizenden koeien, varkens en andere dieren zijn vanochtend voor een pe riode van ruim twee weken uit Gorssel geëvacueerd omdat er in hun omgeving negen V-l raketten uit de Tweede Wereldoorlog moeten worden opgeruimd. De Explosieven Opruimingsdienst zou vandaag de eerste bom demonteren, hoewel men eerst nog een grote hoeveelheid grond moest weghalen. De bommen lig gen met hun gezamenlijke lading van 8500 kilo springstof ver spreid over een gebied van 250 m2. In een nabijgelegen zieken huis is alles in gereedheid gebracht voor het geval zich ontplof fingen zouden voordoen. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG! LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043 Zwaargewonden bij ongeval rijksweg 4A NIEUWE WETERING Een 36-jarige man uit Rotterdam is gisteravond, na een ongeval op rijksweg 4 ter hoogte van Nieuwe Wetering, in zeer zorgwekkende toestand overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De 35- jarige vrouw uit Leiden die naast de man in de auto zat, raakte ook gewond. Het ongeluk gebeurde gisteravond omstreeks zeven uur nadat de bestuurder door onbekende oorzaak van de weg afraakte, in de bomen naast de rijksweg terecht kwam en naar beneden stortte. De politie vraagt getuigen van het ongeluk zich te mel den bij de Rijkspolitie in Alkemade tel. 01713 - 4400. adviseert CRM omtrent transfers DEN HAAG - Het Budget Be- waklngs Instituut (BBI), Ingesteld door de over heid ter contro lering van de boeken van be taald voetbalor ganisaties, heeft staatssecretaris Wallis de Vries geadviseerd het transfersysteem te handhaven. Dit advies is in jd met een uitspraak van de Tweede Kamer, die i oordeel is dat het betaald voetbal slechts over heidssteun kan krijgen als onder meer het trans fersysteem wordt afgeschaft en bijvoorbeeld ook over de CAO voor spelers overeenstemming wordt bereikt. PvdA-vertegenwoordlger Worrell: „Dat betekent het einde van het betaald voetbal. Wij tillen zwaar aan de uitspraak van de Kamer". Overigens is Dé Stoop, op volger van Herman Choufoer in het sectlebestuur be taald voetbal, van mening dat de KNVB zelf de boe ken van de clubs moet controleren en niet het BBI. Stoop zei dit zaterdag voor de radio. Verder verklaar de hij dat de overheid zich niet zo kritisch moet op stellen tegen het volgens hem goedwillende betaald voetbal omdat de overheid er ook niet in slaagt de ei gen tekorten in de hand te houden. DEN HAAG Tot groot ongenoegen van de clubs die de halve finales van het KNVB-toekertoernooi hebben bereikt zal de loting pas woensdagavond in Studio Sport plaatsvinden. Go Ahead, dat competi tieleider Jan Huijbregts heeft verzocht de loting te vervroegen vindt woensdag te laat omdat de eerste wedstrijd at een week later, op 8 april, moet worden gespeeld. Manager Bos Maaskant: JDe voorberei dingstijd is dan veel te kort, vooral ala Je eerst een thuiswedstrijd loot. Ik heb contact met de andere clubs gehad en zij zijn ook die mening toegedaan". Piet Schrijvers naar Bordeaux? AMSTERDAM - De kans is groot dat Plet Schrijvers aan het eind van dit seizoen naar Frankrijk vertrekt. De doelman van Ajax, die afgelopen woensdag In het Nederlands elftal sterk presteerde, staat in de belang stelling van Bordeaux. Overigens heeft Ajax als opvol ger voor de naar Valencia vertrekkende Deen Frank Arnesen de Noor Hallvar Thoresen op het oog. Thore- sen, die ai enige jaren bij FC Twente speelt, zou de enige versterking zijn die de Amsterdamse club wil aantrekken, in de opvolging van Schrijvers Is reeds voorzien met het vorig jaar aantrekken van Hans Galjó van FC Den Haag. New York Cosmos doet ernstige pogingen per 1 mei Tommy Kristiansen van Go Ahead aan te trekken. René v. d. Kerkhof uitgeschakeld EINDHOVEN René van de Kerkhof is zaterdag in het ziekenhuis van Geldrop opgenomen voor be handeling van een acute blindedarmontsteking. Hij ie geopereerd en zal vier weken uitgeschakeld zijn. Westerhof voelt niets voor ROTTERDAM MW, dat door de ziekte van Leo Steegman zonder hoofdtrainer is, wilde tot het eind van het seizoen de hulptrainer van Feyenoord, Cle mens Westerhof, In dienst nemen. Westerhof heeft MW evenwel laten weten dat hij voor die „transfer" niets voelt. DEN HAAG - Twee teams, coaches en scheidsrech ters stonden gistermiddag in de Voorburgse sport hal Vllegermolen aangetreden voor de handbalwed strijd tussen Duijveatein Wintersport Hennes an Aalsmeer. Een stampvolle sporthal vol jeugdige ju doka's bleek de eredivisiewedstrijd In ds weg te staan. In de Vliegermolen verwachtte men de wed strijd in elk geval niet en die ging dan ook niet door. Gisteravond gat Cor Brouwer, sinds kort interim voorzitter van de Beleidsgroep Wedstrijdzaken van de afdeling Den Haag ven het NHV, uitsluitsel. J>e fout ligt ergens bij de afdeling, voorzover wij nu kunnen nagaan. Op de een ol andere manier is de hal nlst gehuurd". Wanneer Hermet 'opnieuw' tegen Aalsmeer zal spelen Ie nog niet bekend. Ronselt Meteoor tophandballers? DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Hand- balverbond (NHV) zal In zijn vergadering van morgen avond een beslissing nemen of een officieel onder zoek wordt Ingesteld naar vermeende ronselpraktijken bij de Eindhovense handbalvereniging Stratum Mete oor (eerste divisie). Dat zei Frlts Wijk, vice-voorzJtter van het NHV, zaterdagavond voor de Regionale Om roep Brabant. Wijk verklaarde dat hij de zaak In de bondsraad zal brengen. Nu een aantal spelers open lijk heeft toegegeven door stratum Meteoor benaderd te zijn met lucratieve aanbiedingen. In hetzelfde pro gramma vertelde John Wassink van Pius X dat hem door Stratum Meteoor 12.000 gulden was geboden In dien hij naar de Eindhovense club zou overstappen. Jan Majoor van PSV was 3000 gulden geoffreerd plus een premie van 1000 gulden Indien de club kampioen zou worden. Het bestuur van Stratum Meteoor wijst vooralsnog alle beschuldigingen van de hand. In totaal zou de club zo'n tien spelers van Brabantse en Lim burgse verenigingen hebben benaderd. Onder hen zijn onder meer de internationals Jan Jansen van Swift Roermond en Jan-Willem Hamers en Wil Jacobs van VenL uit Geleen. Voorzitter Jan NIJhof van Stra tum Meteoor erkent dat de verschillende topspelers zijn benaderd maar ontkent dat dit namens de vereni ging is gebeurd en laat zich niet uit over de genoemde bedragen. „Er is een aantal handballers benaderd door supporters, die voor een deel niet eens lid zijn. Daar kan het bestuur toch niet verantwoordelijk wor den gesteld? Op deze wijze wordt In Limburg al jaren gehandeld", aldus de voorzitter.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1