roede start hockeydames RinusMichels wil versterking 'Spelers moeten inleveren voor trainer Reutemann snelste in training GP Brazilië Wim van Til niet tegen Dynamo Tiflis 55 ANJE VERPLETTERT BELGIE IN EERSTE DUEL WK DICK SCHNEIDER VAN GO AHEAD EAGLES: ssen men deel d Giro Ron Ek nieuwe trainer De Danaïden Heer en veen en Amsterdam basis ijshockeyselectie Bongers en Arnouts sterk op NK libre V olleybalheren naar Spring Cup en kwalificatie EK _3RT LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1981 PAGINA 9 rgaderinf issie voo^Q "ffl TB "M >S AIRES Het Ne ts dameshockeyteam de rectjoernooi om de FIH- )eker uitstekend be- De titelverdediger een hoge tempera- li een sponsachtige t weinig problemen pjgië dat met 7-0 ver- n werd. Het over- iwam vooral tot ui- de slotfase, van de 1 met enig vrezen te- geziene openings- 198^ Gijs van Heumen, die in een wereldtoernooi als coach van de damesploeg zijn debuut maakte - en zich dat met een overwinning van 7-0 niet be ter had kunnen wensen - had met de wetenschap dat Oranje bij een belangrijk evenement nog wel eens traag uit de star- blokken pleegt te komen, ge kozen voor een opening in de vrije ruimte, waarbij hij erop gokte, dat dit zou leiden tot strafcorners. Deze taktiek ging overigens niet geheel op, want het duurde tot de tiende mi nuut, eer Fieke Boekhorst zich voor de eerste maal mocht op maken voor een korte corner. In de beginperiode was het dan ook België, dat het initia tief nam en met Brigitte Motte en Francine Stoupel als gang makers werden onze landge noten onder druk gezet. Er ontbrak bij de Belgische dames echter toch te veel aan kwali teit. Toen Nederland, na twee mis lukte strafcorners, in de ze ventiende minuut uit een feil loos door Toos Bax aangesla gen en even sterk door Fieke Boekhorst ingeslagen lange corner de leiding nam, brak er al iets in het Belgische verzet. Drie minuten later Was het door een strafcorner van Boekhorst opnieuw raak. Bel gië was daarmee in feite ver slagen en van dat moment was eigenlijk alleen npg van be lang hoe hoog de score zou op lopen. Met de 'medewerking' van de Argentijnse arbiter Beauchamps werd Nederland in staat gesteld wederom te scoren. Irene Hendriks benut te de strafbal. De Nederlandse dames waren oppermachtig. Na de pauze werd dat overwicht nog meer gestalte gegeven. In de tweede minuut na de hervatting ver zilverde Irene Hendriks haar tweede strafbal (4-0). Nog even kregen de Belgische dames een opleving. Vijf strafcorners in vijf minuten waren het re sultaat van een impulsieve aanvalsdrift. Doelvrouwe Deth de Beus, op het laatste moment opgetrommeld voor de gebles seerde Jolien Mahler, stak echter in een goede vorm. Na haar reddende acties regeerde nog slechts Oranje. Sandra le Poole, Sophie von Weiier en de schietgrage Fieke Boek horst tekenden voor de ove rige doelpunten. Nederland heeft in poule B door dit resultaat de leiding genomen. Australië neemt de tweede plaats in door een overwinning van 6-0 op Oos tenrijk. Canada versloeg Span je met 3-0. In de andere poule wonnen de Russische dames met 5-0 van Frankrijk. West- Duitsland versloeg Mexico met 2-0 en Japan versloeg gastland Argentinië in een sensationeel duel. De opstelling van Nederland was: De Beus; Boekhorst, Anneke Bax, Ze- gers, Hendriks; Sevens, Poelmans, Toos Bax; Kaptein, Le Poole, Von Weiier. De Josselin de Jong Cup BUENOS AIRES Als er één naam verbonden is aan het internationale dameshockey, dan is het die van onze landgenote mevrouw De Josselin de Jong, voormalig presi dente van de dames-com missie van de FIH. Aan de wereldbeker, waarom in Buenos Aires door tien landen wordt gespeeld, is vanwege haar grote ver diensten voor het dames- hockey aan haar naam verbonden. Ondanks haar 82 jaar is zij ook nu weer aanwezig. Zij is nog immer een opvallende fi- Siur en ze blijkt voor ranje een uitstekende ambassadrice. IAAG Rinus Michels wil zo snel om t|k duidelijkheid over de stappen die vergadgtuur van FC Köln zal nemen om het andpurfl'tal van de club te versterken. Tien geleden heeft de Nederlandse trainer tduibse dienst tegenover Peter de voorzitter van Köln, zijn eisen ornoen1 geleed' ïster, anapurf"1 rende <f>eJ 4Jd. fmalige bondscoach heeft laten blijken op verschillende plaatsen in het elftal king wil hebben voordat hij een nieuwe enis met Köln aangaat. „Pas wanneer )r overeenstemming is bereikt, teken ik uw contract", aldus Michels. Het bestuur 4ln, is de mening toegedaan dat er geen ^mogelijk is over het aanblijven van de pammer. k Dusbaba, de oud-Ajacied die bij Ander- Jet meer tot een van de vaste spelers be hoort, wil naar Frankrijk. Dusbaba wenst aan het eind van dit seizoen Anderlecht hoe dan ook te verlaten, omdat trainer Ivic nog steeds de voorkeur geeft aan het trio buitenlanders Lozanno, Brylle en Beruzovic. Ook in België is het niet toegestaan een vierde buitenlander op te stellen. Dusbaba die dit jaar slechts één keer in actie kwam in de wedstrijd tegen Standard Luik heeft verregaande contacten met Nantes. Ook een Nederlandse club zou belangstelling hebben voor de robuuste verdediger. Het be stuur van Anderlecht wenst over een mogelijk vertrek nog niet te praten. Wel heeft de Brus selse club de transfersom bekend gemaakt. Die bedraagt 700.000 gulden. Indien Nantes of een andere club niet bereid is dit bedrag op tafel te leggen, wil Dusbaba zich vrijkopen. Dusbaba heeft Anderlecht gezegd dat hij, via vrienden, over dit bedrag kan beschikken. Het bestuur van Köln gaat er vanuit dat Rinus Michels blijft. BERN Wim van TU. de kleine Feyenoorder, zal in elk geval de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, op 8 april in Tiflis, tegen Dynamo missen. Van Til is door de strafcommissie van de UEFA gisteren in Bern wegens twee gele kaarten voor één wedstrijd ge schorst. Heel wat zwaarder gestraft werd Michel Renquin, de aan- DEVENTER Aanvoerder Dick Schneider van Go Ahead Eagles wil het initia tief nemen tot een actie om trainer Spitz Kohn te behou den. Schneider, die aan het eind van het seizoen een vrije transfer heeft, wil bij een eventuele nieuwe ver bintenis met zijn club de helft van het salaris be schikbaar stellen als aanzet om Kohn voor enkele jaren aan de eredivisieclub te bin den. Schneider: „Door de bezuini gingen en de gewraakte sane ringsplannen van Go Ahead Eagles dreigt de kwaliteit uit de ploeg weg te lopen. Leen Voskamp, Endeman, Körver en De Goey hebben nog een doorlopend contract. De ande re spelers moeten aan de tafel gaan zitten. Ik begin niet daadwerkelijk met een actie, maar wil alleen een gebaar naar Spitz Kohn, Go Ahead Eagles en het betaalde voetbal in Deventer maken. Uiteraard stel ik nog wel enkele eisen". „Als de andere spelers op deze manier ook iets willen inleve ren en daardoor willen bijdra gen aan het salaris van Spitz Kohn dan is de club geholpen. Bovendien heeft Kohn een dergelijk afscheid niet ver diend. Kohn is een toptrainer, die de club erg ver had kun nen brengen. Bovendien is hij een gevoelsmens, humaan en eerlijk. Dat zijn er tegenwoor dig weinig", aldus Dick Schneider, die met deze sport ieve geste hoopt dat het pu bliek en de club erop in zullen springen. Manager Bob Maaskant: „Een sportief gebaar van Dick Schneider, maar helaas niet te realiseren. Bij Go Ahead Ea gles is er geen plaats voor twee topmensen. Aan de genomen beslissing valt niets meer te doen". voerder van Standard Luik. Hij werd wegens belediging van de scheidsrechter in de wedstrijd van zijn club tegen Köln voor zes wedstrijden uit gesloten. De Ierse scheidsrech ter John Carpenter stuurde de Belg, nadat hij al eerder het geel had gezien, van het veld. Met Van Til werden nog vijf spelers voor één ontmoeting uitgesloten. Het zijn: Becalossi (Inter), Ivecic (Sochaux), Haechler (Grasshoppers), Pie- tra (Benfica) en Schilling (Carl Zeiss). De UEFA deelde ook enkele forse boetes uit. Sochaux, de tegenstander van AZ'67 in de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker, werd het zwaarst gestraft. De club zal 30.000 Zwitserse francs (ruim 35.000 gulden) moeten betalen omdat toeschouwers vuurwerk afstaken en na afloop van de ontmoeting met Grasshoppers massaal het veld opkwamen. AZ'67 kreeg een waarschu wing van de UEFA omdat Alkmaarse supporters in de wedstrijd tegen Lokeren op 18 maart een gedeelte van de om heining van het veld hadden omgeduwd. 3ni speelt tin per en Real 9SLONA Quini. de j van Barcelona die flag werd bevrijd door [tie nadat hij 25 dagen intvoerders was vast- |en, zal morgen niet tien in de topper Real fl-Barcelona. f Helenio Herrera vindt ini na zijn ervaringen pldoende in vorm kan h een dergelijk belang- edstrijd te spelen. [voetballers in Italië [lAAG Het Neder- zaalvoetbalteam [dinsdag in Rome een. Schappelijke wed- tegen Italië, ctie van coach Bert van ziet er als volgt uit: ïrandweer), Van Bins- (Fransen), Van der Spil in Boys), Kiers (Dé is), Heygele (De Haan- Iermans (De Haantjes), ir Ley (Longa '30), Van (Marco Fit), La Valetta Fit), Riedijk (VI). AN De Sowjet-Unie een wielerploeg inge- en voor de Ronde van ook wel de Giro ge- de eerste keer dat de die na de Ronde van ijk als belangrijkste lagse wedstrijd staat ehreven, een ,open' ron dvaar zowel beroepsren- s amateurs aan kunnen men. De wielerfederatie Sowjet-Unie selecteer- entien renners, waaruit Deg van tien man werd Ter voorbereiding et de equipe al op 30 laar Italië. De Ronde ilië wordt gehouden van tot 7 juni. RIO DE JANEIRO De ru zie om de nieuwe Lotus 88 Formule 1-wagen gaat on verminderd verder. Bij de trainingen om de Grote Prijs van Brazilië, die mor gen in Rio de Janeiro wordt gehouden, werd besloten dat de revolutionaire bolide, ontworpen door Colin Chap man, niet aan de officiële trainingen mocht deelne men. Zes constructeurs te kenden bij de wedstrijdcom missie bezwaren aan tegen de nieuwe wagen, die is voorzien van een onafhanke lijk verende dubbele ophan ging. De Argentijn Carlos Reute mann was met zijn Williams overigens de snelste in de eer ste officiële training. Reute mann kwam tot een tijd van 1 minuut en 35,39 seconden, het geen neerkomt op een gemid delde snelheid van 189,869 ki lometer per uur. Jan Lammers bereikte in de eerste training, die bij een temperatuur van rond de veertig graden celsius Carlos Reutemann ontspant zich, nadat hij de snelste tijd heeft gerealiseerd. werd gehouden, de 24e plaats, los Reutemann (Arg) Williams Renault 1.37,15; 5. Ricardo Pa- Indien hij die behoudt in de 1 min. 35,39 sec.; 2. Nelson Pi- trese (Ita) Arrows 1.37,15; 6. volgende training mag hij quet (Bra) Brabham 1.35,79; 3. Mario Andretti (VSt) Alfa Ro- morgen starten. Alan Jones (Aus) Williams meo 1.37,93; 24. Jan Lammers De trainingstijden zijn: 1. Car- 1.36,34; 4. Alain Prost (Fra) (Ned) Ats 1.40,33. (Van onze korfbalmedewer ker) LEIDEN Het bestuur van de korfbalvereniging De Da naïden is in beginsel ak koord gegaan met de benoe ming van Ron Ek tot trai ner/coach. De Hagenaar, oud-speler van het Haagse Ready en jarenlang trainer van het eveneens uit Den Haag afkomstige VES, zal met ingang van het komen de seizoen zijn werkzaamhe den aanvangen. Ron Ek wordt opvolger van Gerard Bos die met een onder breking tien jaar lang trainer is geweest van de Leidse pro- motieklasser. Bos besloot zijn contract niet te verlengen na onenigheid over de taak van de trainer/coach. Breekpunt daarbij was zijn weigering om naast de training/coaching van het eerste team ook de trainingscoördinatie voor de overige teams op zich te ne men. Ron Ek is gekozen uit de sollicitanten, nadat een selec tiecommissie bestaande uit voorzitter De Bruyn Prince, TC-voorzitter Ephraim en Hans van der Leek als verte genwoordiger van de selectie een zeer positief advies over hem had uitgebracht. Sportwereld RIYADH Qatar heeft giste ren in Riyadh de kwalificatie wedstrijd in groep 2 van de Aziatische zóne, voor het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal 1982, tegen Syrië met 2-1 gewonnen. GILZE RIJEN De Nederlandse selectie, die zal deelne men aan het toernooi om het wereldkampioenschap ijshoc key, dat van 12 tot en met 26 april in Zweden wordt gehou den, is gisteravond bekend gemaakt. De ploeg bestaat uit 24 man, die voor het begin van het wereld kampioenschap nog een laatste trainingsstage houdt in Finland (3-10 april), waar nog één speler zal worden afgevoerd. De 24 van coach Gustav Bubnik zijn: Doelverdedigers: Ted Lenssen (Heerenveen), John de Bruijn (Amsterdam) en Ed Nienhuis (Amsterdam). Verdedigers: Henk Hillen, William Klooster en Chuck Huizinga (Amsterdam), George Peternousek (Tilburg), Al Pluymers en Rick van Gog (Groningen). Aanvallers: Brian de Bruyn, Larry van Wieren, Jan Janssen, Leo Koopmans, Tonny Collard, Mike Couwenhoven (allen Heerenveen), Ron Berteling, Corky de Graauw en Tjakko de Vos (allen Amsterdam), Henk Krikke (Groningen), Harry van Heumen en Fred Homburg (beiden Nijmegen), Mari Saris (Den Bosch) en Jack de Heer (Arosa). Reserve is Hans Smolders (Tilburg). Zoals bekend zijn Klaas van den Broek (Tilburg) en de in West-Duitsland spelende Dick Decloe niet beschikbaar. Drie wereldrecords voor Russische schaatsters MOSKOU De Oostduitse hardrijdster op de schaats Christa Rothenburger heeft gisteren in Alma Ata nieu we wereldrecords gevestigd op de 500 en 1000 meter. De Russin Natalja Petroesjeva zette een nieuw record op de 1500 meter. Rothenburger liet op de sprint een nieuwe snelste tijd klok ken van 40.28 seconden. Het vorige record stond sinds 1976 op naam van de Amerikaanse Sheila Young met 40.68. De Oostduitse realiseerde vervol gens op de 1000 meter een beste wereldtijd van 1.20.95. Dat was een verbetering van meer dan een seconde van het oude record van 1.23.01 van Petroesjeva. De Russin reed ook zelf een nieuwe recordra ce op de 1500 meter. Het oude record op deze afstand was in handen van een andere Rus sin, Kalida Vorobiova. ROTTERDAM Niet Hans Vultink die was begonnen met drie partijen van één beurt, maar Jan Arnouts was de gelukkigste in poule A van de strijd om het Ne derlands kampioenschap li bre. In een onderling duel beslist Arnouts de strijd in zijn voordeel, door welk re sultaat hij als eerste in de poule eindigde. In poule B plaatste Jos Bongers zich als eerste. Uitslagen: Groep A: Vultink-Maarsman 500- 0/1; Van Deventer-Burgman 500-0/2; Burgman-Maarsman 500-7/4; Van Deventer-Arnouts 500-500/4; Vul- tink-Arnouts 2-500/1. Eindstand: 1. Arnouts 7-500-153.84; 2. Vultink 6- 500-375.50; 3. Van Deventer 5-500- 93.75; 4. Burgman 2-493-55.09; 5. Maarsman 0-181-19.33. Groep B: Koorevaar-Bongers 162-500/1; Koor- evaar-Van de Kruisweg 1-500/1; Adrichem-Velthuis 500-384/6; Van de Kruisweg-Adrichem 500-319; Bon- gers-Velthuis 500-34/3. Eindstand: 1. Bongers 8-500-166.66; 2. Van de Kruisweg 6-500-81.68; 3. Koorevaar 4-398-105.72; 4. Adhchem 2-231- 69.00162-500/1; Koorevaar-Van de Kruisweg 1-500/1; Adrichem-Velt huis 500-384/6; Van de Kruisweg- Adrichem 500-319; Bongers-Velthuis 500-34/3. Eindstand: 1. Bongers 8- 500-166.66; 2. Van de Kruisweg 6-500- 81.68; 3. Koorevaar 4-398-105.72; 4. Adrichem 2-231-69.00; 5. Velthuis 0- 277-31.77. Beginstand voor finalepoule (ie der twee wedstrijden gespeeld): 1 Bongers 4-500-125.00; 2. Arnouts 3- 500-200.00; 3. Vultink 2-500-200.00; 4. Van de Kruisweg 2-500-69.00; 5. Van Deventer 1-467-100.00; 6. Koorevaar 0-162-81.50. DEN HAAG Voor het toernooi om de Spring Cup, het officieuze Europese vol leybalkampioenschap, dat van 12 tot en met 19 april in Portugal wordt gehouden, hebben de bondscoaches Ben Krysik en Pieter Murphy twaalf spelers geselecteerd. De twaalf uitverkorenen zijn: Peter van Jaarsveld, Marcel Sturkenboom, Marcel van Vel- zen (Deltalloyd AMVJ); Bert Goedkoop, Marco Brouwers (Valkenberg Martinus); Errol Rooij (Brevok); Fred Wellink, Pim Raterink (Quick Orion); Ad van der Velden, Ton van der Wiel (WC); Onno Kalf en Jan Snippe (Zaan '69). Het Nederlands team speelt van 27 tot en met 31 mei het kwalificatietoernooi voor de Europese kampioenschappen. Oranje moet zich in het Finse Kuopio meten met gastheer Finland, Tsjecho-Slowakije, .Is raël en Noorwegen. De eerste twee landen plaatsen zich voor het eindtoernooi, eind septem ber in Bulgarije. De overige kwalificatietoer nooien zijn als volgt vastge steld: Heren: Paderborn (West- Duitsland) 15-19 mei: West- Duitsland, Roemenië, Grie kenland, Zwitserland, Dene marken en Turkije. Jerez de la Frontera (Spanje) 6-10 mei: Spanje, Hongarije, Oost-Duits- land, Oostenrijk en Engeland. Dames: Rome (Italië) 28-30 mei: Italië, Tsjecho-Slowakije, Engeland en Finland: Ankara (Turkije) 6-10 mei: Turkije, Polen, Frankrijk, Zwitserland en Spanje; Rheine (West- Duitsland) 13-17 mei: West- Duitsland, Joegoslavië, Israël, Zweden en Noorwegen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9