Politieagent moet verkeer kunnen bijbenen De gedaantewisseling van Heros 5Opendag9 op 4 april NOORDWIJKERHOUTSE VERKEERSSCHOOL GEEFT LES AAN GEMEENTEPOLITIE Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. NOORD WIJKERHO VT De Verkeersschool voor de Ge meentepolitie in het Noord- wijkerhoutse Congrescentrum 'Leeuwenhorst' viert in april het twaalfeneenhalfjarig jubi leum. 'Vieren' is gezien de meest recente bezuinigings drift van de rijksoverheid, evenwel een begrip dat het niet meer zo best doet. Sober heid is derhalve ook de Ver keersschool, ressorterend on der het ministerie van Bin nenlandse Zaken, geboden. Toch wil directeur J.A. Maat- en het jubileum niet helemaal ongemerkt voorbij laten gaan. De Verkeersschool voor de Gemeentepolitie wil van deze gelegenheid gebruik ma ken om belangstellenden een kijkje in de keuken te gun nen. Een 'open dag' (van 10.00 tot 16.00 uur) op zaterdag 4 april is niet in de laatste plaats bestemd om eens ken nis te maken met 'de buren' van de verkeersschool die wellicht nieuwsgierig zijn ge worden naar de oorzaak van de hoge concentratie politie mensen, politieauto's en moto ren in de zo rustige Bollen streek. Tijdens de open dag zijn er onder meer demonstra ties te zien met auto's en mo toren, terwijl er ook een expo sitie is van les- en praktijk materiaal. De mogelijkheid bestaat om het gezichtsvermo gen en de reactiesnelheid te testen, terwijl er ook een aan tal verkeers-instructiefilms te zien zijn. gerend geheel worden. Pas dan kan de motorkgent zonder enig gevaar voor zichzelf en zijn medeweggebruikers vol doende aandacht schenken aan de omge ving, het weggedrag van anderen. Erva ring is daarvoor noodzakelijk, vooral er varing onder extreme omstandigheden, die kunnen worden nagebootst op het circuit. Datzelfde geldt voor de bestuurder van een politieauto. De rijvaardigheid wordt getraind met een opleiding, waar evenals bij de motorrijders wordt geoefend in snel rijden, bochtentechniek, remmen. STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1981 PA G LEIDEN Broodmager, uitgeput en vervuild kwam de herder Her os op 4 februari binnen bij het Leidse Dierenasiel. Nu staat dit levenslustige, beresterke en uiter mate fraai geschapen exemplaar klaar om het nest weer te verla ten. Het schrandere dier heeft een opmerkelijke metamorfose onder gaan. Indien het venijn van de hond in zijn staart zit, kan men beter met een wijde boog om de vijf jaar oude reu Heros heen lopen, want hij heeft een flinke staat. Bij Heros gaat dat in elk geval niet op, althans niet in de kwade zin van hat woord. Wel is de staart het meest in het oog springende onderdeel van de hond. De buitengewoon lange kwispel is omkleed met een degelijke dikke vacht, van boven zwart, van on deren wit. Helemaal aan de andere zijde bevindt zich een sympathieke karakte ristieke herderskop met diepbruine, enigszins vragende ogen. Lange wollige oren, die hij in geval van menselijke toenadering plat in de nek pleegt te leg gen, en een lange lap tongvlees zijn daarin opvallende elementen. De romp van het dier, alsmede de poten, zijn be paald uit de kluiten gewassen. Het li chaam tenslotte, is bekleed met een fraaie volle vacht in zwart en rood bruin, waarop zich een fluweel gouden glans manifesteert. Toch heeft de asielbeherende familie Tiele Heros als een armzalig scharmin kel leren kennen. In het hoge gras van een weide in Zoeterwoude liep de hond op 4 februari doelloos rond. De zwerver zocht rond koffietijd contact met een boer, die zich over de hond ontfermde en hem snel naar het asiel bracht. De toestand van de nieuwkomer was zorg wekkend: behalve dat zijn lange tong van vermoeidheid letterlijk opde knieën hing, staken de ribben door de uitgedunde vacht, waarvan de haren in plukken langs zijn lichaam hingen. In iets minder dan twee maanden tijd is het dier echter veranderd in bovenbe schreven verschijning, warmee slechts weinig honden kunnen wedijveren. Heros is levenslustig en bijzonder speels. Misschien is dat er iuist de reden van, dat het dier de twijfelachtige eer geniet het langst in het asiel te vertoe ven. Zodra adspirant-bazen zich voor de tralies van het uiteraard te kleine hok van Heros vertonen, gedraagt hii zich als een ware dolleman. Hij laat luid blaffend zien, dat hij in staat is met zijn neus alle mogelijke hoeken en gaten van de kooideksel aan te raken. Uitge laten geeft hij blijk van zijn wellevend heid en afkeer van kooien. In zijn dier lijke naïviteit beseft hij echter niet, dat hij daardoor de mensen juist afschrikt. Eenmaal buiten de kooi is de herder rustig. Wandelen met Heros is een aan gename ervaring. Aangelijnd of niet, hij blijft bij degene, die hem chaperon- neerd. Draait rondjes, blaft wellicht en houdt zijn baas goed in de gaten. Als de wollige reus met een klein boomstam metje in zijn bek kan lopen, is hij hele maal de koning te rijk. Hij zal zich in het bijzonder kunnen verenigen met een baas, die zijn zondagse pak soms wil zou natuurlijk bij uitstek geschikt voor hem zijn. Omdat hij totaal geen acht slaat op schapen, paarden, koeien en zelfs niet op aardsvijand de poes, is het waarschijnlijk dat het dier van een boerderij afkomstig is. In de auto neemt Heros parmantig op de achterbank plaats en wacht rustig op de dingen, die komen gaan. Een politieagent moet ook in tlr(ie matie alles met zijn motor k^jen. nen doen. sluit Voorts is er de slipcursus op de door!rc*en, gewerkte olie en water spekgladde pfterJ in Enspijk. Voor het rijden op ongep^3.. veide wegen blijven de bestuurders dij™! a ter bij huis. Op de geestgronden in Zilk ervaart de geüniformeerde autor? bilist metterdaad waar hij zijn voertr'J k kan gebruiken en waar hij zijn vieruf rf. Ier achter moet laten om te voet verdm ïc te gaan. ?6S 01 jnder Wat geldt voor de bestuurders van ^et surveillancewagens, geldt ook voor 'an bestuurders van de grotere voertui£'eve waarmee de korpsen van gemeentep? mal tie zijn uitgerust. De chauffeur van #tvoe manschappenwagenwagen van de biele Eenheid, die zijn M.E.-opleidC O krijgt in Woensdrecht, komt naar j Verkeersschool om te leren zijn voert|HD nog beter te beheersen. Hij leert wat 1 betekent voor de collega's achterin, alsfrii snel wordt geremd. Wat er met de ini tenden gebeurt, als hij in een moeilijQQ] situatie te snel optrekt. Ook bestuurdL, van andere bijzondere voertuigen, zoj"^ waterwerper, hekkenwagen (voert#*65® dat dranghekken moet transporteren)61} paardenwagen, krijgen hun basisopiPj*6' ding van instructeurs van de Verkeefe"ei school. Puur praktijk, hoewel ook hieif®®"» 1 de theoretische basis niet wordt verP"er ten. «rooi D 50C Praktijk Alle cursussen dragen theorie- en prLaöI tijk-kenmerken. Zo wordt in de piy te theoretische lessen aangesloten aan praktijk door voorbeelden te tonen, materiaal wordt verlevendigd en baar gemaakt door ondersteuning audio-visuelè middelen als film, dia video. Gelijkertijd is een praktijkles i compleet als de theoretische basis o(. breekt. In feite is elke cursus een comL natie van beide. In totaal biedt de vl«*l' keersschool te Noordwijkerhout de led{ j van diverse korpsen van gemeentepolitQ0] de keus uit zo'n vijftien standaard pal ketten, in tijdsduur uiteenlopend v&iiy één tot drie weken, voor rij-instructei? zelfs een klein jaar. Daarbij de kanttekDEN ning, dat het altijd mogelijk is het cuheef suspakket aan te passen en/of uit te bréek den. Alles naar de daadwerkelijke b|waa hoefte van de politie-ambtënaar in Nman derland. De school fungeert behalve AS is opleidingsinstituut ook als vraagbaai ove Dagelijks worden vragen beantwooiL,^ die door korpsleden vanuit het geheu^ land worden afgevuurd. Op die manif blijft het onderwijs actueel, kan er gé4vjntj sprake zijn van veroudering. Het is e^,omi opleiding vanuit de praktijk voor ge praktijk. Met als enige doel de politüini|t man vaktechnisch zo optimaal mogeliL m uit te rusten voor zijn taak in de maaL schappij. ?r ha Wandelen met Heros is een aangename ervaring, of hij nu wel of niet aangelijnd is. ruilen voor meer op vrijetijd afgestemde kleding om vervolgens een stevig potje te ravotten. Zijn baas moet dus stevig op de benen staan. Hoewel Heros zich in huis niet mis draagt, moet hij wel de gelegenheid hebben om zich te pas en te onpas bui ten uit te kunnen leven. Een boerderij Igor De Welsh Terriër Igor, de hond aan vorige week een artikel was gewijdt geen stap verder gekomen. ,Welisw[ waren er gegadigden, maar zij achtf hem te oud of vonden zijn schoonl niet imponerend genoeg om zich aai Welshman te binden. NOORDWIJKERHOUT „We geven hier les aan po litiemensen. In feite bieden we aan alle personeelsle den van de gemeentepolitie in ons land gelegenheid om hun werk nog beter te kun nen doen. Dat wordt vooral belangrijk als de politie man zich na z'n basisoplei ding gaat specialiseren. Als hij met z'n korpschef kiest uit het grote pakket aan werkzaamheden en taken dat tot het veelomvattende politiewerk behoort. Wan neer hij zich bijvoorbeeld richt op het vergunningen stelsel voor vrachtvervoer, zich verder verdiept in de bijzondere wetten. Of zich in de praktijk dagelijks met motorrijden gaat be? zighouden. Die extra ken nis kan hier worden opge daan". Aldus directeur Maaten van de Noordwij- kerhoutse Verkeersschool. Dat er voldoende kandida ten zijn voor een cursus bij deze ongewone onderwij sinstelling is duidelijk. Ne derland telt ruim 140 korp sen van gemeentepolitie en bij die korpsen werken zo'n 22.000 mensen, van wie zeker de helft in de geüni formeerde dienst. Die uniformdragers zijn dagelijks actief bezig met het verkeer, belast met het soepel doen verlopen van de vervoers stromen. Om dat te bereiken, bevindt de politieman zich midden in het verkeer, soms te voet, soms in een auto of op een motor. Hij moet in staat zijn om snel en kordaat knelpunten op te lossen, hulp te verlenen bij aanrijdingen en gevaarlijke voertuigen van de weg te halen. Om al die moeilijkheden op te lossen, heeft die politieman vakkennis nodig. Hij leert veel tijdens zijn eerste opleiding, maar de praktijk vraagt nog meer. Vandaar dat er een mogelijkheid is tot het verga ren van extra kennis. Een soort voortge zet onderwijs voor de politieman, die daarmee ook de kans krijgt na jaren praktijkervaring de kennis weer eens op te frissen. Of om over nieuwe ontwikke- Terreinrijden; leren wat er allemaal gaan lopen. lingen in het verkeer en alle daarmee samenhangende gebieden geïnformeerd te worden. Die mogelijkheid wordt de politie-ambtenaar geboden op de Ver keersschool in Noordwijkerhout. De vorming van de politieman is in de zestiger jaren een beetje achtergebleven bij de stormachtige ontwikkeling van het verkeer in ons land. Bij vele korpsen van gemeente- en rijkspolitie werd de noodzaak ingezien om politie-ambtena- ren regelmatig nieuwe instructie en op leiding te geven, met name als de speci fieke taakuitoefening dat nodig maakte. In alle verschillende korpsen werd op verschillende manieren aan na- en bij scholing gedaan. Op 1 oktober 1968 werd door het ministerie van Binnenlandse Zaken de Verkeersschool voor de ge meentepolitie opgericht. Aanvankelijk was de school in Zand- voort gevestigd. De school groeide al snel uit het jasje. In het Congrescentrum Leeuwenhorst werd in juni 1977 een nieuw onderkomen gevonden. Momen teel ontvangt de Verkeersschool in Noordwijkerhout jaarlijks zeker 1600 le den van de diverse korpsen gemeentepo litie. 42 Docenten houden zich bezig met het 'opfrissen' van theoretische en prak tische kennis. De theorie wordt onder wezen in de lokalen in Noordwijkerhout. Voorliet praktijkgedeelte maken de cur sisten gebruik van de oefenterreinen rond Leeuwenhorst of gaan de weg op. Ook wordt gebruik gemaakt van het cir cuit van Zandvoort, een terrein van Pro- mogelijk is en waar je verder moet vinciale Waterstaat in De Zilk en een slipcursus-terrein in Enspijk. In Noord wijkerhout beschikt de Verkeersschool over een klein heuvelachtig terrein voor jeeps en motoren. Op een oefenterrein dat veel wegheeft van een militaire stormbaan, wordt de aspirant-motor agent opgeleid tot een circusacrobaat op de zware tweewieler. „Natuurlijk gaat er weieens wat mis. Er is' bijvoorbeeld weieens wat schade. Voornamelijk aan de motoren. Er sneu velt wel eens een kuip of een koplamp. Maar ik heb liever dat een motoragent hier brokken maakt, dan dat hij met een gangetje van 80 kilometer per uur, op de snelweg van z'n motor afstapt", aldus de heer Maaten. Theorie In de jaren van haar bestaan heeft de Verkeersschool ruim 25.000 cursisten te gast gehad, waarvan een aantal uiteraard op herhaling. Het aantal vrouwelijke deelnemers bedroeg nog geen 750. Een politieman of -vrouw, heeft zijn eerste opleiding afgerond en heeft zijn inwerk- periode in een gemeentelijk politiekorps met goed resultaat achter de rug, alvo rens sprake kan zijn van een opleiding op de Verkeersschool. De eerste aanvul lende scholing vindt gedurende drie we ken plaats in de leslokalen in Noordwij kerhout. Het gaat dan voornamelijk om de verschillende surveillancevormen. Er worden rijlessen gegeven in auto's en op motoren. Ook passeren een aantal ande re onderwerpen de revue, zoals brom fietstechniek, de wet op het rij-onder- richt, het beladen van vrachtauto's en het behandelen van een verkeersonge val. Een vervolgopleiding is wenselijk als deze politieagent zich met meer specifie ke onderdelen van het verkeer gaat be zighouden. Ook in die mogelijkheden voorziet de Verkeersschool met een pak ket aanvullende cursussen, die elk een beperkt terrein zo uitputtend mogelijk behandelen. De meer ervaren man of vrouw, die lei ding gaat geven aan een surveillance- groep, krijgt gelegenheid aanvullende kennis te vergaren. De politie-ambte naar die veelvuldig vèrkeerssurveillance verricht en/of verkeersongevallen be handelt, leert technische gebreken op te sporen. Hij zal bij een ongeval ter plaatse moeten beslissen of het nog wel verant woord is een voertuig te laten doorlij den. Hij leert meer over chassis, banden, schokbrekers, veren, remsysteem en stuurinrichting. Hij buigt zich over de techniek van auto's en motoren. Speciaal voor deze groep cursisten staan in de werkplaats van de Verkeersschool auto's en bromfietsen opgesteld. Een soortgelij ke cursus is er voor de politie-ambtena- ren die zich bezighouden met de zwaar ste categorie weggebruikers: de vracht auto. Speciale aandacht is er hier voor de verschillende remsystemen, met nadruk op de drukluchtremmen en de storingen die hier kunnen optreden. Ook houdt men zich bezig met het beladen van vrachtwagens en leert welke krachten bij het nemen van bochten kunnen op treden zodat de lading kan gaan schui ven. „Een politieagent moet zorgen dat 'ie in zo'n geval de taal van de vrachtwa genchauffeur spreekt. Hij moet gewoon weten waar hij het over heeft. In een overlegsituatie meer kunnen zeggen dan: Ja, maar ik heb een politiejasje aan, dus Ervaring Het is uiteraard niet de bedoeling dat de politieman zich als een kamikaze-piloot door het verkeer beweegt. Indien hij niet snel ergens ter plaatse moet zijn, is zijn ba^isrijvaardigheid voldoende. Maar als de politieman of vrouw op moet tre den, is er meer nodig dan de rijervaring van de doorsnee burger. Hij moet zijn voertuig optimaal beheersen, wil hij geen gevaar betekenen voor zichzelf en de medeweggebruikers. Daarvoor is ex tra scholing nodig. Motorrijders trainen op het circuit van Zandvoort in bochtentechniek,' remmen, en snel rijden. Formatie-rijden wordt ook geoefend, want dat is nodig bij het begeleiden van bijzondere transporten. Hoofddoel van detraining is natuurlijk de voertuigbeheersing. De motor en de bestuurder moeten één automatisch rea-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4