Spanning in Polen naar kookpunt Alphense politiechef wordt niet geschorst Vliegtuigkaping in Nicaragua Kabinet wijst olie-embargo tegen Zuid Afrika definitief af "■-"■■■"—irrTi Per KLM naar Atlanta eeste Amerikanen $en militaire un aan El Salvador 1 uw slag op 2,3 en 4 april a.s.s. Zaterdag 28 maart 1981, 71e jaargang no. 21924 f Uitgave Westerpers. behorende Chef redacteur Wim Bui|teweg losse nummers: I 0.65 cent tot Si|thoff Pers Apothekersdi|k. 34 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel, 071-122244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: J J Hallewas. Advertenties texcl BTW) t 0.52 per mm Telefoonties 0.31 per mm Abonnementen: kwartaal f 49.55; jaar t 186.70; Klachten bezorging, tel. 071-122248 (18 00 tot 19 00 uur) La Traviata Vanavond rechtstreekse satel lietuitzending vanuit New York van de o£era La Travia ta om 19.25 uur op Ned. II. Op Ned I om 20.40 uur Schrik draad. Morgen op Ned. 1 om 20.20 uur Paul van Vliet en op Ned II „Nederland nu" om 20.55 uur. Zon en regen Af en toe zon en mogelijk wat regen. Middagtemperaturen van twaalf graden aan de kust tot achttien graden in het zui den. Krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Zon op 07.22, onder 20.08 uur. Scheveningen hoog water: 09.04, 20.58 uur, laag water 04.37 en 17.12 uur. acht [tijd in iuropa \AG Als n twee lok één uur wordt gezet, >t begin van irtijd in alle van de Eu- Gemeen- lleen zullen rittanië, en Portugal eenwich-tijd n, waardoor uur op de West-Euro- irlopen. An- iden hebben ling van de ivergenome- lusland doet het vanaf 1 5: zomertijd »aald door kantie rijdt P \rmengsel Enkele en automobi- Breda heb- 'rvaren dat nog niet op kunnen rij- een lek ondergrondse 'tank bij een arkt, tank afgelopen j een >1 van benzi- iter en mod- wagens spoedig De directie supermarkt 'erklaard de voor haar ng te zullen Men ver- dat de tank 'scheurd door 'lijke grond- kingen. üm- Wg" ndhe ids- CHT Een net de huid- psoriasis, die lke behande- ikele honder kilometers afleggen, het zieken- le kosten van stralingslamp lden) te ver- zodat hij ïlf thuis zou bestralen, weigerde de lamp niet pakket" zat. werden de ten steeds Toen de na een jaar m 25.000 gul- aren opgelo- esloot de pa- elf maar een lan te schaf- Zuidmolukker schreef boek over treinkaping ASSEN De Zuid Molukse Abe Sahe- tapy die op het ogenblik een straf van veertien jaar uitzit voor zijn aandeel in de gijzeling van de passagiers uit de gekaapte trein bij Wijster (1975) heeft over zijn er varingen in die trein en bij de rechtszit ting een boek geschreven. Het boek komt, als de plannen doorgaan, uit op 25 april, de onafhankelijkheidsdag van de Repu bliek der Zuid Molukken (RMS). Op het ogenblik is het boek in druk. De titel is „Minne strijd voor de RMS". Abe Sahe- tapy (27) schreef het boek in ongeveer een half jaar in de Strafinrichting Esserheem in het Drentse Veenhuizen. Zie verder pagina 7 KmfespW/s ff IC Danny Kaye DEN HAAG De Wateier Vredesprijs die jaarlijks door de Carnegie-Stichting in Den Haag wordt uitgereikt, is dit jaar toegekend aan Danny Kaye voor zijn „talrijke en uitzonderlij ke activitieten" voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Danny Kaye heeft daarmee niet alleen miljoenen dollars voor Unicef bij elkaar gebracht, maar ook het be wustzijn van de wereld groter gemaakt ten aan zien van de ellende van miljoenen kinderen in de Derde Wereld, aldus de Carnegie-stichting. „Door aldus de wereldvrede te bevorderen heeft Danny Kaye zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de hele mensheid". - Geen staking maar grote schoonmaak voor VVD-vrouwen DEN HAAG De „Vrouwen in de VVD" zijn niet van plan om maandag gehoor te geven aan de stakingsoproep van wat zij radi cale vrouwengroeperingen noe men. Zij gaan die dag hard aan de slag „omdat er op emancipa tiegebied nog heel wat werk ver zet moet worden in Nederland". „In huis en bedrijf', aldus de VVD-vrouwen, „steken zij de han den uit de mouwen om aan hun toekomst te werken. Ze vegen de vloer aan met de betuttelende houding van extreem linkse vrou wen die anderen voorschrijven wat ze doen, en laten moeten. De mattenklopper gaat over de de magogische kretologie van de sta- kingscomité's, die problemen ver simpelen en ze slordig op één hoop vegen. Het parool van de VVD-vrouwen voor de 30ste' maart en alle andere dagen is en blijft: Samen aan het Werk", zo hebben de liberale vrouwen laten weten. i 'i'l 7">4i<rii NAVO HOUDT VINGER AAN DE POLS Stakers luisteren naar een redevoering van Walesa, waarin deze o.m. zei dat er voor Solidariteit „geen weg terug is". - WARSCHAU Nu de besprekingen tus sen de vakbond Solidariteit en de regering gisteravond zijn afgebroken, zij zouden vandaag worden voortgezet is de span ning in Polen om te snijden en wordt het geduld van het Kremlin steeds meer op de proef gesteld. De internationale bezorgd heid dat het toch tot een Russische in val zal komen is groeiende. Washington heeft in ongemeen scherpe bewoordingen laten weten dat een ingrijpen van de Sov jets een einde zal maken aan ontwape ningsbesprekingen op alle niveaus. In Brussel heeft de NAVO gisteren verga derd over de Poolse situatie. Over het be sprokene is niets meegedeeld, maar de Franse minister van buitenlandse zaken, Poncet, heeft voor de Senaat gezegd dat de Westerse bondgenoten afspraken hebben gemaakt over „enkele maatregelen" als de Russen Polen tóch zouden binnenvallen. In het overleg tussen vakbond en regering in Polen is gisteren alleen gesproken over het rappoi t van de minister van justitie over het politieoptreden in Bydgoszcz. De vice-voorzit- ter van Solidariteit, Gwiazda, zei na afloop dat er enige vooruitgang is geboekt. Van be slissende betekenis voor de toekomst van de vakbond en van Polen is mogelijk de zitting van het centraal comité van de communisti sche partij, morgen. Dan kan blijken of daar de harde vleugel de overhand heeft óf dat de bereidheid tot het sluiten van compromissen gehandhaafd blijft. Volgens welingelichte bronnen heeft gisteren rond de negentig pro cent van de leden van de communistische partij, die tevens lid zijn van Solidariteit, het werk neergelegd, ondanks het feit dat het po litbureau hen had opgeroepen te blijven wer ken. De grote steun voor de vakbond vanuit de basis van de partij kan morgen in het cen traal comité de positie versterken van dege nen die tot een akkoord met de vakbond wil len komen. Het Russische persbureau Tass heeft de sta king van gisteren veroordeeld als een „open lijke politieke staking". Solidariteit, wil poli tieke druk uitoefenen op de Poolse regering om „anti-socialistische eisen" af te dwingen, aldus het persbureau. Tass zei dat Walesa en de zijnen zich hadden getoond „in hun ware gedaante van politieke agitatoren". Non-stop naar Atlanta en dan van daaruit „ver derop", zelfs naar de staat Florida, waar zon en mensen altijd lachen. Met in gang van morgen is dat driemaal per week moge lijk dank zij een nieuwe vlucht die de KLM aan het Noordamerikaan- se routenet heeft toegevoegd. Onze verslagge ver Roel Waal- kens nam alvast een voorproefje en verhaalt daar over op de voor pagina van onze bijlage Finale. Hij reisde van Atlanta naar Savannah aan de Atlantische Oceaan, bracht natuurlijk een bezoek aan Walt Disney World in Orlando en nam en passant ook nog een du|k in het warme zilte nat van de Golf van Mexico. Verder in onze bijlage: Spanning te snijden op Cape Canaveral voor eerste lancering Space Shuttle. Eurovisie Songfestival 1981 kost straat arm Ierland een miljoen gulden. Diplo-1 maat heeft langzamerhand gevaarlijkste] beroep ter wereld. Koningin Beatrix op herhaling naar België. Amsterdamse Bos, een lus toord uit ellende geboren. DOORGEREDEN NA AANRIJDING ALPHEN AAN DEN RIJN De commiisaris van politie in Alphen a/d Rijn, J. Volwerk, zal als hij van zijn ziekte hersteld is weer gewoon aan het werk gaan. De politiechef, die enige weken geleden met de auto een fietser schepte en daarna doorreed, zal weliswaar door het openbaar ministe rie worden vervolgd, maar niet zijn baan verliezen. Burge meester Paats van Alphen a/d Rijn zei gistermiddag dat de strafbare feiten niet ernstig genoeg zijn om de heer Vol werk buiten dienst te stellen. Een onderzoek van de rijksrecherche heeft officieel aangetoond, dat de Alphense politiechef inderdaad is doorgereden na een aanrijding te hebben veroorzaakt. Dit onderzoek is met het oog op de betrokkenheid van de Alphense politie uitgevoerd doör de rijksrecherche. Het is niet duidelijk onder welke omstandighe den het strafbare feit zich heeft afgespeeld. Er is in elk geval geen sprake van een misverstand. De fietser die bij de aanrij ding betrokken was, raakte overigens niet gewond. De heer Vol werk zal te zijner tijd terecht moeten staan. In overleg met de hoofdofficier van justitie heeft burgemeester Paats besloten de commissaris weer gewoon aan het werk te la ten gaan. De Alphense politie heeft verklaard volledig achter de korpschef te staan. IINGTON Het besluit van president Ronald Rea- n militaire steun aan El Salvador te leveren blijkt bij ierikaanse bevolking slecht te zijn gevallen. van de tien brieven die het Witte Huis over dit onder- jereiken, spreken zich tegen militaire steun uit, zo heeft lordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten zaken gisteren meegedeeld. In totaal kwamen er 25.000 n binnen, wat een „buitengewoon groot aantal" werd ge- iefschrijvers vrezen dat zich in El Salvador een „nieuw m" zal ontwikkelen. Uit recente steekproeven blijkt dat :ent van de Amerikanen op de"hoogte is van de situatie in 'ador. De New York Times heeft intussen gemeld dat ook sleden worden overstroomd met honderden brieven per waarin wordt geprotesteerd tegen de militaire hulp aan El A cht nog eve^^jj ^^^Wacht nog even J een gebruikte als u een orgel 0 wilt kopen. wilt kopen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. allemachtig prachtig mini metro! de wereldbestormer van british leyland v.a. 12.995.- te kijk en te koop in onze nieuwe showroom wij durven nog! u ook! maak dan een afspraak auto LAG leiden v.d. oldenbarnevellstr. 37 (zijstraat warmonderweg) tel. 071-154909 071-172679 ook open op zaterdag van 9-5 uur kijken is kopen Zondag 29 maart VERONICA DRIVE-IN SHOW m.m.v. JOHAN TIMMAN Aanvang 20.30 uur. „Blesse Paard" STOMPWIJK. DEN HAAG Het kabinet zal de Tweede Kamer de ko mende week per brief laten weten dat het een eenzijdig olie embargo tegen Zuid A- frika afwijst. De gedachte van een olie embargo vindt nergens grote steun, zo heeft vice-premier Wiegel na af- Minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) heeft het standpunt van de regering al in een concept-schrijven klaar liggen. Hij zal dit morgen nog met premier Van Agt bespre ken naar aanleiding van diens ervaringen in Zimbabwe, buurland van Zuid Afrika. Van Agt heeft daar van minis ter-president Mugabe te horen gekregen dat Zimbabwe wel voorstander is van sancties te gen Zuid Afrika maar een olie-embargo afwijst omdat het voor de eigen olievoorziening van Zuid Afrika afhankelijk In Den Haag wordt verwacht dat dit standpunt van het ka binet opnieuw voor de nodige opwinding zal zorgen. Vast staat dat de oppositiepartijen en een aantal van de loyalisten binnen het CDA nog steeds voorstander zijn van een olie embargo. Het is echter de vraag gezien de a.s. verkie zingen of alle loyalisten be reid zullen zijn een motie van afkeuring zullen steunen. Managua, Nicaragua Vijf met machinepisto len gewapende kapers hebben gisteren een Hondurees lijnvliegtuig gedwongen te landen op het vliegveld van de Ni caraguaanse hoofdstad Managua. Later lieten de kapers 39 van de 89 mensen aan boord vrij. Onder wie de vrouwen en kinderen. De kapers eisen de vrijlating van vijftien linkse Salvadora- nen, die volgens hen door de Hondurese autoriteiten wor den vastgehouden. Het Nicara guaanse leger heeft het vlieg tuig, een Boeing-737 van de luchtvaartmaatschappij Sahsa, omsingeld en het Sandino- vliegveld voor het luchtver keer afgesloten. Honduras deelde mee dat een regeringscommissie naar Nica ragua zal worden gezonden om met de kapers te onderhande len. De kapers hebben een naam vrijgegeven van een van de gevangenen die moeten worden vrijgelaten de Sal- vadoraan Facundo Quardado die volgens hen in februari is gearresteerd. De autoriteiten in Honduras ontkennen dat deze man wordt vastgehouden. Bronnen in Honduras ver klaarden dat de kapers nog negen andere eisen hebben ge steld, maar wilden deze niet bekend maken. JT s*

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1