Spanning te snijden op Cape Canaveral Twintig jaar na Gagarin EERSTE LANCERING SPACE SHUTTLE (Van onze redacteur ruimtevaart) CAPE CANAVERAL Op en rond lanceercomplex 39A van het Kennedy Ruimtecentrum op Cape Canaveral heerst die gespannen sfeer, die mis schien nog het best zou kunnen wor den vergeleken met de situatie, waar in een leerling van een middelbare schooi zich bevindt wanneer hij voor een examen staat en vooral ge plaagd door problemen in de vooraf gaande periode niet bepaald over tuigd is van het uiteindelijk succes. Zo'n periode van strak gespannen ze nuwen en van maagklachten doet op de „cape" meer dan ooit van zich spreken nu daar de laatste, definitie ve voorbereidingen worden getroffen voor de eerste proefvlucht van Space Shuttle „Columbia". Zelfs de koele en uiterst capabele bemanning van de „Columbia", bestaande uit de astro nauten John Young en Robert Crip pen, lijdt er enigszins onder. „Maar", zeggen ze. met bewonderenswaardi ge openhartigheid, „we zouden niet eens geschikt zijn voor deze job als we die spanning niet voelden. Er staat inderdaad ook bijzonder veel op het spel. Na ongeveer twee jaar vertraging is de Amerikaanse ruimte vaart op het punt aangeland, dat de draad op het gebied van de bemande ruimtevaart weer kan worden opge nomen; en dat gebeurt dan voor het eerst met een toestel dat die ruimte vaart met name in economisch op zicht tot een veel rendabeler zaak moet zien om te vormen. Voor de Amerikanen heeft, althans wat de be mande ruimtevaart aangaat, het tijd perk van de onrendabele, slechts eenmaal te gebruiken wegwerpraket- ten definitief afgedaan. De Redstone en de Atlas waarmee de Mercury werd gelanceerd, de Titan II die de Gemini in de ruimte bracht en de Saturnus IB- en V-raketten die Apollo-ruimteschepen in een baan om de aarde en naar de maan tilden, ze zijn allemaal uitgerangeerd. De Atlas wordt in combinatie met de Centaur nog op bescheiden schaal gebruikt voor de lancering van onbemande ruimtevoertuigen, de Titan II speelt wachtend in ondergrondse silo's nog steeds een dreigende rol in Ame- rika's kernwapenarsenaal, maar de Saturnusraketten zijn museumstuk ken geworden, al hun voortreffelijke capaciteiten ten spijt. Eén zo'n meer dan honderd meter lange Saturnus V ligt in volle lengte uitgestrekt bij de hoofdingang van het Centrum voor Bemande Ruimtevaart in Houston (Texas), een tweede aan de voet van het torenhoge assemblagegebouw op de „cape" in Florida, een derde be vindt zich in Huntsville (Alabama). Herinneringen Ze vormen herinneringen aan een tijd die tot het verleden behoort. Indruk wekkende souvenirs uit een periode toen (bijna) alles nog mogelijk was in de ruimtevaart; toen economische achteruitgang en recessie nog niet hadden toegeslagen en toen de plan nenmakers en -uitvoerders van de Amerikaanse ruimtevaart over vrijwel ongelimiteerde budgetten konden be schikken, waarmee ze o.a. in slechts twee jaar tijd het Gemini-project reali seerden en enige jaren later bin nen de door president John F. Ken nedy gestelde termijn voor het eerst in de geschiedenis zelfs mensen op de maan zetten en veilig naar de aarde terug brachten. De meeste lanceerinstallaties, die ja renlang als symbolen van modern we tenschappelijk en technisch kunnen in slagorde langs de zonnige Atlantische kust van Cape Canaveral stonden ge schaard, zijn geslecht, als oud roest verkocht of zonder meer naar de schroothoop afgevoerd. Daartoe be horen de starttorens van de Redstone en de Atlas, een aantal Thor-Delta- versies, de Titan II en de Saturnus I, IB en V. Slechts één van die installa ties is gebleven: het voormalige Apol- lo-Saturnus V-complex 39A, vanwaar eens Neil Armstrong. Edwin Aldrin en Michael Collins van start gingen voor hun historische maanlandingsexpedi tie per Apollo-11 naar de Mare Tran- quilitatis. Eerste vlucht Het startblok van platform 39A zal deze eeuw ongetwijfeld niet meer voor maanreizen worden gebruikt, maar renteloos zal het bepaald niet blijven. Het is namelijk volledig aan Terwijl de Amerikanen op het punt •taan hun Space Shuttle „Colum bia" voor de eerste maal in een baan om de aarde te brengen, ia het toch maar twintig jaar geleden dat voor het eerst een mens een baan om de aarde beschreef. Op 12 april 1961 lanceerden de Russen hun Vos- tok-1 met aan boord de 27-jarige Joeri A. Gagarin. De vlucht duurde van start tot landing 1 uur en 48 mi nuten. Er zouden nog enkele Vos- toks volgen (onder meer de Vostok- 6 met de vrouwelijke kosmonaut Va- lentina Teresjkova), daarna kwamen er twee Voschods (opgepepte ver sies van de Vostok met plaats voor meer dan één kosmonaut) en ten slotte brak het tijdperk van de Sojoez aan, waarvan er nu al enkele tientallen zijn gelanceerd, de laatste tien jaar voornamelijk om beman ningen naar grotere ruimtelaborato ria van het type Saljoet te brengen. Intussen werken ook de Russen al geruime tijd aan een soort „space shuttle", de Kosmoljot, maar het zal naar verwachting nog wel een jaar of drie, vier duren, voordat de Russi sche shuttle dienst gaat doen. Toch is de bemande ruimtevaart in twin tig jaar tijd soms met vallen en opstaan en zelfs met dodelijke on gelukken bijna routine geworden. Joeri A. Gagarin, de eerste mens die in een baan om de aarde werd ge bracht in zijn Vostok I; 12 april 1961. maakte en op 27 maart 1968 tijdens een oefenvlucht met een MIG-15 verongelukte, was wel de eerste ruimtevaarder, maar zeker niet de laatste. De Russen vieren de ver jaardag van zijn baanbrekende vlucht als de „Dag van de ruimte vaart"; een verjaardag die dit jaar nagenoeg samenvalt met de eerste Space Shuttle-lancering van de Amerikanen. De ontwikkelingen zijn ongelooflijk geweest Lancering Space Shuttle vanaf startcomplex 39A op de „cape". gepast voor Space Shuttle-lancerin gen en Young en Crippen zullen er straks als eersten gebruik van maken, wanneer ze hun bijna 55 uur in beslag nemende (eerste) vlucht per „Colum bia" aanvangen. Sinds eind vorig jaar bevindt de „Co lumbia" zich op dat lanceerplatform, wachtend op zijn eerste proefvlucht, die de geschiedenis van de ruimte vaart finaal moet gaan veranderen, althans wat de Amerikanen betreft. De „Columbia" en datzelfde geldt straks voor zijn soortgenoten, de „Challenger", de „Discovery" en de „Atlantis" zal niet na slechts één missie worden afgedankt, maar voor minstens honderd vluchten worden Ingezet en zelfs de revolutionaire ho- gedrukmotoren van het toestel zullen (dat hopen althans de bouwers) voor veertig tot vijftig verschillende lance ringen worden gebruikt. En dat Is na tuurlijk wel. even wat anders dan bij voorbeeld een Saturnus-raket, die hoe sterk en betrouwbaar ook na één lancering toch volledig moest worden afgeschreven, omdat er niets bruikbaars naar de aarde terugkeer de. Problemen De ontwikkeling van de Space Shuttle is overigens niet bepaald van een leien dakje gegaan. Het project bleek veel gecompliceerder en lastiger te verwezenlijken dan de leiding van NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, had gedacht en (in elk geval) gehoopt. Daar kwam nog bij dat de kosten van het pro gramma kennelijk in een bui van grenzeloos optimisme veel te laag waren begroot en dat er uiteindelijk ruim twee miljard dollar bij moest. In de gouden jaren van de Amerikaanse ruimtevaart (1964-'69) zou dat mis schien niet zo'n ernstig probleem zijn geweest, maar nu was het dat wél. Er werd bezuinigd en beknibbeld, er moesten allerlei concessies worden gedaan en voor extra proefnemingen die noodzakelijk werden toen be paalde onderdelen van het project niet zo voorspoedig verliepen en zelfs met regelrechte tegenslagen te kam pen kregen was nauwelijks geld beschikbaar. Dat geld kwam er uitein delijk, maar die extra uitgaven gingen wel ten koste van andere ruimtevaar tactiviteiten. Van president Ronald Reagan heeft de Space Shuttle weinig of niets te vrezen, terwijl allerlei andere projec ten juist op een uiterst zacht pitje zijn gezet of zelfs volledig geannuleerd. Reagan vindt die Shuttle een uiterma te belangrijke zaak, niet in de laatste plaats omdat er over enige tijd ook militaire en semi-militaire missies mee worden uitgevoerd, zoals het in de ruimte brengen van zeer geavanceer de, grote verkenningskunstmanen en enig voorzichtig experimenteren met laserstraal-technologieën, die volgens experts van het ministerie van defen sie grote beloften voor de (naaste) toekomst inhouden. Daarvoor is de Space Shuttle onmisbaar. Vandaar ook, dat er over enkele jaren Shuttles gelanceerd zullen worden vanaf de basis Vandenberg in Californië. Bij lanceringen vanaf die basis kun nen ruimtevoertuigen in banen om de polen worden gebracht en een polaire baan is voor spionagekunstmanen de meest ideale, omdat de hele aarde dan binnen een bepaald tijdsbestek onder zo'n satelliet door draait. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, zal de eerste Space Shuttle lancering vanaf Vandenberg en dat zou dan moeten gebeuren met de „Discovery" in de zomer van 1984 een feit moeten zijn. Er zal dan uiter aard nog wel het een en ander moe ten gebeuren op Vandenberg en met name op en rond het lanceercomplex (nummer 6), dat aanvankelijk zou hebben dienst gedaan voor het in de ruimte brengen van een militair ruim testation (project MOL), maar dat na de annulering van dat programma werd uitverkoren als Space Shuttle startblok. Weglopers De praktijk houdt overigens lang niet altijd gelijke tred met de geduldige theorie van de lanceringsschema's. In Washington, Houston en op de „cape" realiseert men zich maar al te goed, dat de „Columbia" volgens de oorspronkelijke planning al in de vroege zomer van 1979 van start had moeten gaan. Problemen bij de ont wikkeling van de drie hoofdmotoren en naderhand ook nog eens met de uit ruim dertigduizend verschillende tegels bestaande, vuurvaste anti-hit- te-mantel van de Shuttle waren de belangrijkste oorzaken van die vertra gingen, die onder meer tot gevolg hadden dat enkele (ook Amerikaan se!) maatschappijen, die hun commu nicatiesatellieten door de Shuttle wil den laten lanceren, tot de conclusie kwamen dat men misschien toch maar beter een beroep zou kunnen doen op de Westeuropese Arianera- ket. Die Ariane heeft weliswaar zo z'n eigen moeilijkheden, maar toch wordt algemeen aangenomen dat die na de volgende proeflancering (komende zomer) tot het verleden zullen blijken te behoren. Maar hoewel die Ariane als een con currerend systeem kan worden ge zien, maakt men er zich In Amerika toch niet al te druk over. „Als onze Space Shuttle straks een maal op volle toeren draait, zal wel blijken welk systeem vooral econo misch gezien de beste mogelijkhe den biedt", zegt een niet geheel van zelfvertrouwen gespeende projectlei der op Cape Canaveral. Veiligheid Men maakt zich op de „cape" eerder zorgen over de veiligheid van de Spa ce Shuttle zélf. Er zijn ook zeer re centelijk nog al zoveel problemen geweest rond het revolutionaire ruim tevliegtuig, dat er zelfs bij NASA zat mensen zijn, die zich eigenlijk niet eens kunnen voorstellen, dat straks bij de lancering van Young en Crip pen plotseling alles helemaal goed zal gaan. Er staat ontzettend veel op het spel. Wanneer de eerste vlucht van de „Columbia" op een fiasco uitloopt wat overigens niemand hoopt, ook de „concurrentie" niet dan zal dat waarschijnlijk zelfs het einde beteke nen van de civiele tak van de ruimte vaart in de Verenigde" Staten. Vrijwel alle plannen voor de toekomst zijn namelijk gebaseerd op een gezond functionerend Shuttle-project. Vandaar die strak gespannen zenu wen op de „cape". De enigen die zich van het komende vuurwerk niets aan trekken zijn de arenden die met nau welijks bewegende wieken om het as semblagegebouw cirkelen en de kro kodillen, die 's nachts op jacht gaan In de plassen en moerassen van Ame- rika's eerste springplank-naar-de- ruinite. Over enkele jaren kan een Space Shuttle-vlucht een routinezaak zijn. Maar op dit moment is het nog steeds een zenuwslopende toestand, daar op de „cape", én dat zal voorlo pig nog wel zo blijven ook. Met een van de cabine uit bestuurbare mechanische arm wordt door de Space Shuttle een kunstmaan in de ruimte geparkeerd. Op dezelfde wijze zou een defect geraakte satelliet ook weer aan boord kunnen worden ge haald, maar of dat laatste in de praktijk veel zal gebeuren, is nog zeer de vraag. Terugkeer in de dichtere lagen van de aardse dampkring. Lancering (1) van de Space Shuttle vanaf Kennedy Space Centen uitge werkte steunraketten (2) worden afgeworpen (berging door speciale sche pen op de Atlantische Oceaan); brandstoftank (3) wordt afgeworpen en verbrandt in de dampkring; Space 8huttle In baan om de aarde (4); Space Shuttle parkeert kunstmaan In de ruimte (5); terugkeer in de dampkring (6), de meest kritieke fase van de vlucht; tenslotte de landing (7).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16