rotest van eurenbergse ugd slaat als Z0°°jen prairiebrand rifver op geheel r^ïVest-Duitsland Strauss een voorbeeld willen stellen. Geen toegeeflijkheid a la Vogel in Berlijn, maar de harde koers van het schrik inboeze men. Dat het met de in de grondwet vast gelegde rechtsbeginselen daarbij niet zo nauw wordt genomen, is van later zorg. De gebeurtenissen in Neurenberg staan wat dit betreft niet op zichzelf. Strauss her haalt voortdurend dat in de (gewelddadi ge) huisbezettingen het zaad wordt gelegd voor een nieuw terrorisme. Zijn minister van binnenlandse zaken verordonneert dat de Beierse politie ter bescherming te gen lichamelijk letsel moet worden uit gerust met (zeer omstreden) gummikogels die ernstige verwondingen kunnen toe brengen, met scherpere chemische wa pens en dat zelfs het schieten met scherp buiten de discussies mag blijven. Dat er allerwegen om een herziening van het de- monstratierecht wordt geroepen, is in dit verband niet opmerkelijk. Met dit alles is de (voortdurend onder de oppervlakte levende) Noord-Zuid-tegenstelling in de Bondsrepubliek weer eens dui delijk aan de oppervlakte geko men en ook bij politici heeft deze tegenstelling weer tot hefti ge controverses geleid. Terwijl in het „Noorden" (Berlijn, Ham burg, Bremen, Noordrijn-West- falen. Hessen) gepoogd wordt het rechtsgevoel en de rechts beginselen aan te passen aan maatschappelijke veranderingen en flexibel op actuele gebeurte nissen te reageren, houden deelstaten als Beieren, Rijnland- Paltz en Baden-Württemberg keihard vast aan het legaliteits principe dat de waarde van wetsparagrafen hoger schat dan een soepel functioneren van de samenleving. Dat bij dit alles ook een politiek verschil van mening in het geding is (CDU en vooral CSU contra SPD en FDP) is eigenlijk een bijkomstigheid. Strauss c.s. heeft duidelijk de harde hand gesteld tegenover de zachte heelmeester, in de wetenschap dat een groot deel van de bevolking hem daarin steunt. De ingezonden stukken in de kranten laten er geen twij fel over bestaan dat vooral ou dere lezers de „losbandigheid" van die huidige jeugd zat zijn, en dat velen terugverlangen naar de grimmige orde van het Derde Rijk. Maar dat het machtsvertoon van de staatsorganen ook een pro vocerende uitwerking Zou heb ben, was te verwachten. Het protest van de jeugd, of het nu ging om krakers, om „drop-outs", om kernenergie tegenstanders of welke beweging dan-ook, sloeg na de gebeurtenissen in Neurenberg als een prairiebrand over geheel West- Duitsland. Na Bremen, Brokdorf en Ber lijn nu Freiburg, Frankfurt. Augsburg, het Rheln/Main- en Ruhrgebied. Zodanig dat men langzamerhand weer van een nieuwe jeugdbeweging kan spreken, na het (veel meer intellectueel gerichte) studentenpro test aan het eind van de jaren zestig. In wezen Is datgene wat in West-Duitsland gebeurt, niet anders dan in Nederland. De Amsterdamse krakers, zoals zij ook hier bekend zijn. kunnen zelfs als voorbeeld worden beschouwd voor de huisbezetters in Berlijn en andere grote Duitse steden. Veel Nederlandse voorbeelden worden hier zelfs nagebootst, aan de hand van ge schriften, banden en films, zoals o.a. in Neurenberg kon worden aangetoond. Iets dergelijks was ook het geval in de tijd van de provo's, die indertijd de voorlopers wa ren van het grote studentenprotest in de Bondsrepubliek. Maar evenals toen blijkt ook nu weer een wezenlijk verschil, name lijk dat de tegenstellingen hier in de Bondsrepubliek direct een veel grimmiger en daardoor gevaarlijker karakter aanne men. Wat in Nederland in zijn totaliteit nog altijd iets incidenteels, een verschijnsel in de marge is, wordt in Duitsland al snel tot een bedreiging van de rechtsstaat, van de democratie zelfs, waar de media bol van staan. De spookbeelden van de Republiek van Weimar die de aanzet vormde tot het Hitler-regime, liggen nog vers in het ge heugen, worden althans voortdurend in herinnering geroepen als recht vaardiging voor de onderdruk king van „afwijkende menin gen". Met als gevolg een polari satie die niet van gevaar is ont bloot. Café „Max und Moritz" in Kreuzberg. Een jazzbandje speelt New Orleans-melodieën voor een ontspannen publiek dat je alleen maar in Berlijn kunt aantreffen. Op de herentoiletten doe ik een merkwaardige ont dekking. De muren zijn nog al tijd van onder tot boven beklad met teksten die bezoekers zo nodig kwijt moesten. Maar in te genstelling tot vroeger, toen erotica en de misvormingen daarvan de hoofdmoot vorm den, zijn het nu uitsluitend „agit-prop"-leuzen die de wan den sieren. „Ze schieten al op ons; waarop wachten we eigen lijk nog?"; „Ein. zwei, drei, lasst die Leute frei!" (dat slaat op de gevangen genomen demon stranten). Een humorist heeft aan de tekst „De RAF overwint" toegevoegd: „Of ook niet". Ik praat met een aantal oudere joodse artiesten die, ondanks alles, naar Berlijn zijn terugge keerd omdat zij die stad liefheb ben. Zij houden van Kreuzberg, die naargeestige en verwaar loosde, maar volop levende wijk waar zij iets van het onbedreig de vooroorlogse klimaat terug vinden. Maar ze zijn ook bang. Niet alleen voor de politie die zich tijdens de december-onlus- ten van zijn hardste kant liet zien en hen deed terugdenken aan de ge vreesde Gestapo. Maar veel meer nog door de niet thuis te brengen, ondefinieer bare groepen die zich in de demonstraties van idealistische jongeren mengen: „pro fessionals" die „weer eens aan het werk moeten" en dan ruiten ingooien van kleine Turkse winkeliers die niets met de huisbe zettingen van doen hebben. Meer dan anderen zijn deze joden nog al tijd bang voor het fascisme, in welke vorm dan ook. Een fascisme dat zowel aan de kant van de overheid als van de demon stranten voortdurend onderhuids aanwe zig is en dat zijn vleugels weer kan uitslaan als het niet tijdig lukt om democratische bewegingen van extremistische uitwassen te scheiden. AMI VAN VREE Duitse krakers krijgen in het Noorden een zachte en in het Zuiden een harde hand gebeurtenissen in Neurenberg sloeg het protest van de Jeugd, over naar andere Duitse plaatsen. Hier In Freiburg staan oproerpolitie en demonstranten tegenover elkaar bij een protestactie tegen de ontruiming van een aantal panden in ae etaa. PACfAT HIER GEBEURT, AL JAREN NG, IS SCHUNNIG" volging van Amsterdam (en Nijmegen), dan wel op veel grotere schaal, is met |e in West-Berlijn het bezetten van huizen •groeid tot de belangrijkste vorm van st tegen de huidige maatschappij in de srepubliek. Keiharde maatregelen van lie en justitie in Zuid-Duitsland tegen een lelijk overslaan van dit jongerenprotest ben geleid tot een sfeer van polarisatie, lelijkbaar met de stemming aan het eind jastafel, ijde jaren zestig. Tevens wordt een Noord- verschil zichtbaar dat de vraag opwerpt: brengt het beste resultaat, de harde f325.oooH of de poging tot toenadering? Onze ie"ha"mkfsPondent 'n Bonn, Ami van Vree, was in ien haardtjn en gaat in op ontwikkelingen die, te- té'taïïrn met andere protestbewegingen, wel kame, rit het begin van een nieuwe buitenparle- Terwijl de politie in Frankfurt met geweld een huis ontruimt, worden de agenten door sympatisanten met stenen bekogeld. in perfec 31 is hier passiert ist, Jahre lang, das ist ai alles Schweinerei", weet de taxi- jffeur op weg naar Kreuzberg in zijn lige Berlijnse dialect te melden. Even- meesten van zijn collega's onder- ^^^^t hij zich graag met zijn passagiers. 220.000/ als wij hem naar de woonsituatie in n, vrij u'$tad vragen, vervalt hij in een opge- uitboujden monoloog. Hij vertelt van de af- van hele woongebieden zonder dat ',c'|eld voor nieuwbouw aanwezig was; de verdrijving van huurders die vaak 175.000,jsntallen jaren in die buurt hadden ger id en helemaal niet weg wilden; van achtkanten die panden laten verrotten Woonkjer |ater ge^ Ujj te S|aan; van een bu- douchlcra,ie die alles op de lange baan vesf'ft en van politici die verstrikt zijn in [opeenhoping van niet meer doorzichti- incties en bevoegdheden, is niet nieuw wat hij vertelt, maar in- jsant als uiting van de „vox populi", :em des volks. 8ehalve deze chauffeur in we in Berlijn talloze mensen aantref- ie alle begrip hebben voor de krakers 40-000,Juiteindelijk het heft in eigen handen genomen. Alleen voor de geweld- wde^Aig0 rel,en d,e er af en to© me© ge- Hd gaan hebben weinigen begrip. En steen wacht met spanning af of het de live Senaat onder leiding van burge- istór Hans Jochen Vogel, die speciaal tor zijn ministersstoel in Bonn heeft sgeven, er in zal slagen om aan de itoestanden in Berlijn een eind te ma- fcelfde Vogel heeft al meer dan acht J geleden, toen hij nog burgemeester I München was, als een roepende in de istijn gewaarschuwd wat de grote ste- 1 te wachten stond als zij op de golven [jeconomische groei door zouden gaan Jkaalslag en het volstorten van hun ge- met beton, dat alle menselijkheid ver ijl. Men luisterde niet naar hem. En uit eend dezelfde Vogel moet nu in Ber- proberen de rommel op te ruimen die [negeren van zijn woorden ten gevolge jt gehad. si het in Berlijn het eerst tot uitbarstin- ïijkwam, is niet zo verwonderlijk. In deze 'ijleelde stad leeft een proportioneel '^pt aantal maatschappelijk zwakkeren: leniers, buitenlanders en studenten die iewezen zijn op -goedkope woningen, jr juist hier bleek een gezonde stads- Jwoningbouw volledig de mist in te li. De overheid bleek niet in staat te 1de eigen, fraai klinkende plannen te I seren. Huiseigenaars, onder wie ook tsbedrijven, zagen meer in afbraak J in het moeizaam renoveren van overi gens nog heel goed bewoonbare panden. Wie ooit de tv-beelden heeft gezien van de manier waarop fraaie huizen met voorbeel dig stucwerk en schitterende Jugendstil- -haarden opzettelijk zijn verwoest om ze onleefbaar te maken, begrijpt wat er gaan de was. Maar zelfs als plannen werden uit gevoerd. betekende de modernisering vaak twee tot drie keer hogere huurprij zen. In Berlijn zoeken 80.000 mensen een woning; 7.000 huizen staan leeg. Krakers die zich tegen deze ontwikkelingen verzet ten, werden door de politie met harde hand verwijderd! In december van het afgelopen jaar kwam het tot de voorspelbare uitbarstingen die Berlijn ineens schaarden in het rijtje Am sterdam en Zürich. Op de Kurfürsten- damm gingen ruiten aan diggelen, auto's in vlammen op. Heftige gevechten tussen uiterst mobiele en geharde eenheden van de politie en militante demonstranten lever den talloze gewonden op. De beelden van het oproer gingen over de wereld. Deze onlusten alsmede een omvang rijk bouwschandaal dat de stad miljoenen kost te, leidden tot een re geringscrisis en tot de komst van Vogel. En tévens tot een diep gaande verandering in het beleid van de Se naat die zonder meer opmerkelijk kan wor den genoemd. Vergadering Zaterdagmiddag, 5.00 uur. In de Marianne- strasse nr. 48 houdt de „Mieterselbsthilfe", het alternatieve comité van legale en illegale bewo ners van „blok 103" in Kreuzberg een verga dering. Het gaat om de uitwerking van een plan van studenten van de technische hogeschool om eigenhandig de wijk en de huizen ervan te verbeteren. Circa 25, meest jonge mensen zijn aanwezig. Het is ro kerig in het lokaal; er wordt koffie en fris drank uitgedeeld. De sfeer is zeer ontspan nen en vooral zeer de mocratisch. ledereen laat elkaar uitspreken. Solidariteit, dat is duidelijk, speelt een belangrijker rol dan het doorzetten van eigen ideeën. „Ja", zegt een baardige bewoner die zijn zoontje in een wagentje heen en weer wiegelt, „jullie praten nu wel mooi over groenvlak- ten en speelterreinen, maar de mensen die hier zitten te bevriezen omdat hun kachel door de eigenaar in elkaar is geslagen, hebben voorlopig heel andere dingen aan hun hoofd. We moeten eerst beginnen om de allerbelangrijkste zaken te verbeteren; daarna zien we wel verder". Verslaggevers van Bild Zeitung, die hier waarschijnlijk nog nooit zijn geweest (en waarschijnlijk ook niet zouden worden toe gelaten) zouden verbaasd zijn over het ge brek aan agressiviteit en opstandigheid in dit gezelschap. Journalisten van hun slag schilderen krakers en andere alternatieven immers voortdurend af als „wereldvreem den" en „herrieschoppers", in de mening dat veel lezers dit nu eenmaal "tjraag ho ren. Ik vraag aan een meisje van het comi té of men niet bang is voor een politiè- overval, aangezien in dit blok toch veel panden zijn bezet. „Ach", zegt ze, „er staan verkiezingen voor de deur en tot die tijd zullen ze ons waarschijnlijk wel met rust laten". „Voeren jullie namens de be woners ook wel onderhandelingen met het nieuwe stadsbestuur?"', vraag ik haar. „We zijn daar wel toe bereid, en zij ook", legt zij uit. „Maar zolang de demonstran ten van december niet worden losgelaten, willen we geen gesprek beginnen". Vorige week is in Berlijn het 115e huis be-, zet. Het kunnen er inmiddels al. wel meer zijn. „Instandbezetters", noemen de kra kers zich; „bezetten om het huis in stand te houden". Heeft de Senaat zich neerge legd bij de acties van de jongeren? Burge meester Vogel, die inderdaad heeft bijge dragen tot een aanmerkelijke kalmering van het politieke klimaat in Berlijn, be strijdt dit. „Het recht moet zijn loop heb ben. Maar wat zal ik met een grote politie macht een huis laten ontruimen, met alle consequenties van dien, als In dezelfde wijk nog talloze andere huizen leegstaan die daarna onmiddellijk zullen worden ge kraakt?", is zijn wedervraag. „Het gaat toch om de verhoudingen die men in acht moet nemen!". Wat Vogel voor ogen staat, Is een gediffe rentieerde benadering van een probleem dat in zijn ogen niet losstaat van de alge meen maatschappelijke verhoudingen waarin een groot deel van de jeugd zich helemaal niet meer thuis voelt en waarin men een onderscheid moet maken tussen datgene wat de verschillende groeperin gen voor ogen staat. De „Szene", het milieu, dat zich in de Bondsrepubliek openbaart, heeft inder daad vele gezichten. Krakers bestaan niet. alleen uit „alternatieven", die zich van onze consumptiemaatschappij afwenden, maar ook uit gewone studenten en slecht betaalde of werkloze arbeiders die het niet meer zo zien zitten of een huis zoeken. Als het tot demonstraties komt, mengen zich daar vaak „Polit-Rockers" en andere agressieve elementen bij wie het helemaal niet om maatschappelijke veranderingen, maar uitsluitend om rellen en vernielingen gaat. Tegen deze gecompliceerde achtergrond van het jeugdproces, waarbij huisbezettin gen voornamelijk een symboolfunctie ver vullen, wil Vogel genu anceerd optreden. Hij wil in eerste instantie de bokken van de schapen scheiden en met de overtuigde idealisten en anders denkenden een ge sprek beginnen. Juist dit nu is een alarmsig naal voor al degenen in de Bondsrepubliek die van mening zijn dat „dé jeugd" eindelijk eens tot de orde moet wor den geroepen. Het feit dat in Berlijn een func tionaris van de politie weigerde om een door het Openbaar Ministe rie gevraagde ontrui ming van een pand door te Voeren wegens het gevaar van een ern stige escalatie van geweld, werd door de conservatieve krachten beschouwd als „een daad van lafheid en toegevendheid", die niet meer kon worden geduld. De rechtsstaat is in gevaar! Amsterdam Neurenberg, donder dagavond. Bezoekers van het jeugdcentrum „KOMM" waar een film over het kraken van huizen in Amsterdam is getoond, gaan spon taan de straat op om te demonstreren. De politie grijpt vooralsnog niet in als zes winkelruiten worden inge gooid. Maar daarna is het raak. Een grote politiemacht neemt 's nachts alle aanwezi gen in het jeugdcentrum gevangen en zet ze dagenlang in een cel vast. Een deel van hen was niet actief bij de acties betrokken, of had zelfs helemaal niet aan de demon straties deelgenomen. Het is de grootste razzia die ooit in de Bondsrepubliek na de Tweede Wereldoorlog is uitgevoerd. De 141 arrestanten, vaak nog minderjarig en thuis-wonend, worden behandeld als mis dadigers. Elementaire rechtsbeginselen zoals een individuele aanklacht (de beve len tot inhechtenisneming komen aan de lopende band) of juridische begeleiding worden aan de laars gelapt. Het is duidelijk dat de Zuidduitse autoritei ten onder aanvoering van Franz Josef Bij een demonstratie van krakers in Berlijn kwam net tot ernstige ongeregeldheden, waarbij de politie hard is opgetreden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15