f S UW sdoel n KLM: lanta i Georgia left er weer een nieuwe luchtlijn bij: j>ze nieuwe bestemming is vooral voor bijzonder aantrekkelijk, omdat vanuit mogelijkheden legio zijn. Een van jaggevers maakte de tocht naar dit Bdoel en nam een kijkje in tal van sto et ingang van morgen ook voor de Ne- toerist binnen het bereik liggen. Be- Jen onder meer de stad Savannah aan »che Oceaan, Orlando in Florida met jsney World, Tampa en St.-Petersburg If van Mexico en New Orleans, de ba ll de jazz. vikkelingl iet ver- j lerzoekej n en bui-| edrags- 'ing met nschapi lepassini e TBR; ing SCHIPHOL Morgen opent de KLM |fe non-stopvlucht op het Noordameri- vens Bufitenet. Daarmee wordt dan driemaal per tlanta, in de zuidelijke staat Georgia, ge in en veijet deze nieuwe luchtlijn bereikt de KLM spreiding over de Verenigde Staten, rerwierf zij landingsrechten voor Los An- horage, Chicago, Houston en New York. )r toeristen heeft de nieuwe bestemming ekkelijks: het klimaat in Georgia en om- staten is aangenaam.en Florida ligt ie niet in Atlanta wil blijven en liever de attracties van Florida wil zoeken, krijgt .M zo goed als zeker een gratis door onder bijbetaling van een kleine toeslag) ewenste bestemming, ei wordt er op zondag, woensdag en vrij- tlanta gevlogen. Vanaf 18 mei tot eind wordt er een vierde vlucht aan toege wei op de maandagen. In de Introductie- ot 15 juni, moet voor een ticket 999 gul- _6n neergeteld. Daarna (tot en met 14 ok- t een retour 1550 gulden. In het laagsei- de prijs tot 1333 gulden, istelling voor Amerika is in de afgelopen Nederland sterk toegenomen. Zo'n tien en bracht de KLM per jaar niet meer dan Jansen over de P,as' een aantal dat vorig Ingelopen tot ruim 300.000! In Atlanta is getting voor de retourvlucht naar Neder- vallend groot. In februari was van de be- rep/aatsen reeds zo'n 60 procent geboekt. Ï013, 0 tot >13. tatie- de toeristenofficers in Atlanta (V.S.) dat uitgerekend nu er Europese belang- Jtoond wordt voor de groeistad in het t, de stad wereldnieuws is geworden als een reeks kindermoorden. Belangrij- in de toeristische zakenwereld van At- de twaalf jaar geleden geëmigreerde, jikaan geworden oud-Hengelo'er Tony l.We vinden die interesse van de nfeuws- venste^r£jreven ^et komt omdat er weinig an- Daarom wordt dit extra groot opge- a,ure r radio, televisie en kranten". posl* lijdelijk: voor deze zesde, rechtstreekse lenst, immjng van de klm was er ggp betere inkbaar geweest dan het nieuws over de ongrijpbare moordenaar. En hoewel het ïhijnlijk niets met het ander te maken iet de KLM al helemaal niet, wordt er in ik alweer gepraat over de voorkeur, die ce bewoners van deze in meerderheid |stad hebben voor een beweging als de (Ian. Atlanta (bijna een miljoen inwoners) [wel de snelstgroeiende en welvarendste /an de staat Georgia, het mag dan zelfs ssief te boek staan met zijn zwarte bur- r, veel negers in datzelfde Atlanta heb- fijfels over de toekomst behouden. btisch leagans aanval op de barre economische Jjheden. Het is de blènke Tony Bulthuis, Atlanta zegt: „De Amerikanen zijn weer (ch. Ze geloven er weer in. Onder Jimmy jeigde het land socialistisch te worden, kgan draait gelukkig de klok terug. En iet ziet, zien de meeste Amerikanen het erikaan is best bereid iets voor een an- |en. Maar hij is niet van plan te werken ind die daar te lui voor is", i dat niet bepaald wordt gedeeld door i De televisiestations van Atlanta (het zijn aten Amerikanen aan het woord, die er [anders over denken. Wij hoorden en za- erkloze (blanke) metaalarbeider, een ge elzwart vrouwtje en een vakbondsman. Het Je minder bedeelden in de Amerikaanse ■ing zal er met Reagan niet beter op wor- un overtuiging. Maar nog verder naar het Een gedeelte van Disney World is River Country, een paradijsje om te baden, spelen en op rub berbanden van de rotsrivier te tuimelen. De „Big Thunder Mountain", de Rots van de Gro te Donder, compleet met goudzoekeretrein, die zich in pijlsnel tempo een weg door de gangen van de mijn zoekt confrontatie vanuit de I uitgehouwen Amerikaanse ex-preektenten. Zuiden in Florida waait een andere wind. Daar zegt, tijdens een autorally tussen Tampa en St.- Petersburg (deelname van twintig journalisten; winnaar onze verslaggever) Thomas B. Coonerty van de American Automobile Association: „Het is prima wat onze president doet. Iemand moest ten slotte iets ondernemen, want zo ging het niet lan ger". America Dé toeristen die vanaf morgen driemaal per week naar Atlanta (en van daaruit verder de Zuidoost hoek in) worden overgevlogen, zullen waarschijnlijk vooral Het Grote Optimisme ontmoeten. En dat kan ook bijna niet anders: in die zonovergoten va- kantiepretwereld van Georgia en veel meer nog: Florida. De staat waar de zon én de mensen la chen. Waar geloof heerst in „America, America", de hymne die de duizenden bezoekers van Orlan do's Walt Disney World minutenlang na afloop nog in de oren nadreunt. 0 De Hartsfield Atlanta International Airport geldt als de grootste luchthaven ter wereld met een capaci teit van 75 miljoen passagiersbewegingen per jaar. Nog zijn de passagiersaantallen op de. luchthavens van Chicago en New York groter dan op dit, op het eerste gezicht waarlijk magnifieke vliegveld, dat duidelijk bezig is die achterstand snel in te halen. En het is de KLM die daar nu een steentje toe bij draagt. Een van de redenen om voor Atlanta te kiezen, was het feit, dat Atlanta een snel in bete kenis groeiend zaken- en handelscentrum is. En een andere: omdat de KLM met Atlanta een goede spreiding van landingsplaatsen over heel Amerika tot stand kon brengen. De belangrijkste evenwel was, dat de stad een uitstekend vertrekpunt is voor een vakantie „verderop". Vermoedelijk zullen niet zoveel reizigers uit Neder land hun gehele vakantie in Atlanta doorbrengen. Een stad Is een stad, ook in Amerika en wie niet blijvend gecharmeerd wordt door verkeersdrukte, hemelhoge hotels en liften aan de buitenkant die Jn een soort doodsverachting op en neer vliegen, die zal toch de voorkeur geven aan genoegens van heel andere aard. De KLM sluit die mogelijkheid voorlopig bij het ticket in door een gratis door- vlucht met een Amerikaanse vliegmaatschappij aan te bieden. Een goedkope gelegenheid om via een simpel overstapje Savannah (ook in Georgia) op te zoeken.. Andere mogelijkheden zijn, zoals ge zegd, Orlando In Florida, of nog zuidelijker Tampa met de mogelijkheid om in een huurauto door te rijden naar St.- Petersburg aan de Golf van Mexi co. Niet bij de prijs inbegrepen, maar wel tot de mogelijkheden van doorvliegen, behoort de door reis naar New Orleans, muziekstad aan de Missis sippi waarvan al een heel bijzondere bekoring uit gaat Hap geld Wie met kinderen in het gezelschap de oversteek naar Atlanta maakt zal vooraf waarschijnlijk zo ge programmeerd zijn, dat hij na de landing in de hoofdstad van Georgia nog maar één vakantie hoofddoel kan kiezen: Orlando met zijn Walt Dis ney World. Het probleem zal slechts dit ene kun nen zijn: waar te logeren zonder dat het een af schuwelijke hap geld kost? Maar wie het zich kan permitteren.er is geen plezieriger vakantie voorstelbaar dan hier. Pretmaken in luiheid bij een zalige temperatuur! Geen wonder dat dagelijks zo'n 50.000 Amerika nen, Mexicanen en vele andere nationaliteiten Walt Disney World binnenstromen. Het bezoek uit Ne derland is nog niet groot. Van de ongeveer dertien miljoen bezoekers per jaar, zijn er niet meer dan 8000 afkomstig uit Nederland. Sprookjespaleis Wij hadden slechts één middag en een deel van de avond om een fractie van het park te bezoeken en enkele attracties te „ondergaan". Het was nauwe lijks voldoende voor het verkrijgen van een indruk. Maar als die toch is verkregen, dan 13 het deze: in het Di9ney-pretpark komen vooral de Amerikanen om simpelweg de zorgen van alledag te vergeten. Er wordt gelachen, men draaft de attracties bin nen, men geniet en ondergaat de geneugten van deze schijnwereld als, ware het een werkelijk para dijs. Ongemerkt komt iedereen onder de Indruk van de sprookjesachtige omgeving, net even te sterk aangedikt door het overheersende sprook- jespalels van Assepoester, het handelsmerk van Orlando's Disney World. Discipline Wat opvalt Is, dat de bezoekers van Disney World een opmerkelijke discipline aan de dag leggen. Meest opvallend trouwens is de netheid. Het pret park heeft honderden mensen in touw om elk pa piertje dat achteloos wordt weggeworpen terstond op te rapen. De bezoeker mag zich niet ergeren, moet plezier hebben en dient het gevoel te krijgen dat hij waar krijgt voor z'n goeie geld. Overigens, de entreeprijzen zijn matig. Walt Disney World Is niet goedkoop, maar ook niet overdreven duur. En haasten hoeft zich niemand: het park Is tot 10 uur 's avonds open. Wie meer van Amerika wil zien dan alleen Walt Disney World, kan met een gerust geweten (óók als de kinderen tegenstribbelen) na enkele dagen ►en deel van Walt Dieney World, met op de i mm River Boet Restaurant". I het drukbe- Atlanta en zYi bewonderde „skyline*. H Peech Tree hotel, het hoogste hotel ter i gebouw Is het Plaza Het sprookjeepeleis van „Cinderella* ter in Walt Disney World in Orlando, Florida. Een symbool, zoels de Amerikanen zelf zeggen, van piet en fantasie. Voor de Iets objectiever oorde lende Nederlandse bezoeker is het kasteel net even te uitbundig neergezet om echt sprookjes achtig te zijn. het pretpark de rug toekeren. Het zou jammer zijn om élle tijd aan Disney World te besteden. En bo vendien: 't is bijzonder plezierig om in een „slee van een Amerikaan" over de highway te koersen. De prijs van zulk een genoegen valt mee, ofschoon de auto dan niet té groot en te luxueus moet zijn. Voor een normaal autootje is men op een paar centen na 100 dollar kwijt In een week, bij welk bedrag nog de verzekeringskosten komen. Wie „duur" wil rijden, kan dat uiteraard ook. De kostén bedragen In dat geval zo'n zestig dollar per dag! Wie in Tampa landt, heeft uitstekende mogelijkhe den, omdat Sint-Petersburg als het ware uitnodigt voor het maken van een autorit ernaar toe. Het is er ook nu warm genoeg om ('s morgens om half zeven) een duik in de immer warme Golf te nemen. Savannah Overigens, een geslaagde vakantie is óók te ma ken door eenvoudigweg binnen de grenzen van „The State of Georgia" te blijven. Savannah Is royaal de moeite waard om er een aantal dagen te verblijven. Savannah is een vroegere katoenstad, groot gemaakt door zeerovers en de legers van de nog alom geëerde stichter van de stad, de Engelse zeevaarder James Edward Oglethorpe. De stad heeft veel unieks om te bezichtigen. Gek genoeg moet de toerist die rondgeleid wordt, er rekening mee houden dat hij zal worden meegetroond naar het hoekhuis op Marshall Row, waar hij zal worden geconfronteerd met antiquiteiten van.Europese makelij. Wie evenwel een beetje over een speur neus beschikt en liever zelf op pad gaat (dat kén uitstekend op die lange, zwoele zomeravonden van Savannah), kan veel leukere dingen ontdekken. Zoals de vroegere alarmklok bij de rivier, die placht te worden geluid bij elke brand die in de stad woedde. De klok blijkt z'n herkomst te verra den door de inscriptie op de rand: „Imported from A'dam 1802". De maker blijkt C. Sees geweest te zijn. Tomo-chi-chi Van bijzondere schoonheid zijn de pleinen van Sa vannah, zonder uitzondering opgeluisterd door het standbeeld van een historische held. Niemand In de stad schaamt zich voor de wijze waarop eer is betoond aan één van haar zonen, de Indiaan Tomo-chl-chl, behorende tot de stam der Yama- craws, Tomo-chl-chi's resten bevinden zich thans aan de zijkant van het plein, op eerbiedige afstand van de beeltenis van William Washington Gordon, eerste president van de Central Railroad. Diens beeld staat op de plek waar eerst Tomo-chi-chi begraven lag, de plek die het opperhoofd zelf had uitgekozen: bij zijn Engelse vrienden. Aan zijn laat ste wil werd voldaan, toen Tomo-chi-chi daar op 5 oktober 1739 met militaire eer werd begraven. La tere geslachten in Savannah vonden evenwel dat Gordon meer recht had om daar te rusten en zo verhuisden de overblijfselen van Tomo-chi-chi naar de zijkant. Nog niet zo lang geleden hebben Savannah'ers, die dit toch te gortig vonden, een gedenksteen aan de zijkant van het plein neerge zet met de tekst: „In memory of Tomo-chirchi. Hij Savannah aan de Amerikaanse oostkust eert zijn helden, al kwam Indianenopperhoofd Tomo-chi- chi er minder goed van af. was een vriend en steunpilaar van de staat Geor gia". Tussen Atlanta in het Noorden en New Orleans in het Zuiden ligt een wereld van verschil. In Atlanta overheerst de zakelijkheid, de business, die de be zoeker van alle kanten tegemoet straalt. De stad heeft een „skyline" waar de bewoners trots op zijn en die vrijwel elke VVV-folder beheerst. De aanblik van de stad vanuit het Oosten is inderdaad fraai en heeft iets weg van die op New York, zij het min der hoog en minder omvangrijk. De „skyline" van Atlanta wordt vooral beheerst door het hoogste hotel ter wereld, de Peach Tree Plaza, een gebouw van staal en veel glas en 73 verdiepingen hoog. De naar hier overgevlogen toerist die er wil slapen, moet al gauw rekenen op een nachtlogies raison van ruim honderd dollar. Maar daarvoor krijgt hij dan ook, behalve het fraaie uitzicht, een met de slaapbeweging meewiebelend bed en het genoe gen van waarschijnlijk de snelste lift ter wereld. Dat is de buitenlift die dienst schijnt te doen als proefraket voor de niet zo ver weg gelegen Cape Kennedy. Als eenvoudige Hollander zulk een liftra- ket te mogen binnengaan om vervolgens, totaal argeloos, van dit aardse toneel weggeschoten te worden als ware het de sterrenhemel tegemoet. het is een ervaring die de vakantieganger bij alles wat hij tegenkomt op z'n tocht door het wijde Amerikaanse land zich niet mag laten -ontgaan. „Mountain" Atlanta schijnt buitenshuis, dat wil zeggen in de omgeving, ook veel aardig natuurschoon te bie den, met name de Stone Mountain, met in de rot sen uitgehouwen afbeeldingen van Amerikaanse presidenten uit het verleden. Amerikanen reizen trouwens zelf zonder een moment met de ogen te knipperen honderden kilometers om een begeerd vakantiedoel te bereiken. Eén opmerking in die zin: „Als we drie uur rijden, zijn we in de bergen". (Wij ook dus, maar naar ons gevoel is het Sauer- land of de Hartz tóch verder weg). New Orleans Doorvliegen naar New Orleans kan, maar niet op kosten van de KLM. 't Is wél de moeite (en ook het geld) waard. New Orleans is een stad met een ge heel eigen charme. Wie een kijkje wil nemen bij de Mississippi moet zich min of meer een weg banen langs musici, die al spelend een zakcent proberen te verdienen. Languit gestrekt spelen ze zomaar op het trottoir een (vals) potje jazz. Op de kade trekt een doedelzakspeler de aandacht. In het plantsoen liggen slapende jongelieden. En in het oude stadskwartier krioelt het van toeristen. Wie van jazz houdt, wie oude negers wil zien tapdan sen, wie die enthousiaste muziekmakers in actie wil zien en vooral horen, voor hen heeft New Or leans nog altijd veel te bieden. En voor de sfeer, dat „eigene" van de geboortegrond van de jazz moet men toch in „Bourbon Street" zijn en niet op de jazz-brunch, hoe goed good old Alvin Alcorn dóór ook z'n best doet. 't Is, zoals zoveel in Ameri ka, gewoon te commercieel. ROEL WAALKENS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13