alleen Jantjes Modaal' 1< 'Ik stel mij er weinig van voor' 'Bij ons spelen WK ook in Europa Deurwaarder trouwste bezoeker van Go Ahead Eagles Et® i" TJITSE SMEDING START VOOR HET EERST IN EK PIKEURS DE STUIP TREKKINGEN VAN EEN EREDIVISIECLUB DEN HAAG Evenals het EK zal ook het wereldkampioenschap voor pikeurs zullen dit jaar in Europa worden gehouden. Hieraan ne men rijders deel uit Au stralië, Nieuw Zeeland, Amerika en Canada. Deze gaan het opnemen tegen de drie sterkste van het Europees kam pioenschap en de huidi ge wereldkampioen de Noor Uif Thoresen. Het wereldkampioenschap wordt van 27 mei tot en met 14 juni gehouden. Drie banen hebben tot nu toe belangstelling voor deze draverijen. Oslo op 27 mei, Gelsenkirchen op 7 juni en Rome op 14 juni. Nederland heeft ook inte resse indien Tjitse Sme ding zich voor de wereld titelstrijd kan plaatsen. Bij het Europees kampioen schap gaat Smeding het opnemen tegen de Jean Jacques Chablaix (Zwit serland), Rolf Dautzenberg (West-Duitsland), Paul De- lanië (Frankrijk), Gunnar Eggen (Noorwegen), Lu ciano Bechicchi (Italië), Steen Juul (Denemarken), Pekke Korpi (Finland), Björn Lindblom (Zweden), Gilbert Martens (België), Johann Scherber (Oosten rijk) en Otto Varsany (Hongarije). Trainer spitz Konn; vertrek onder druk van de gemeen- DEVENTER ^,Go Ahead Eagles heeft bijna 3.000 seizoenkaarthouders. We reke nen deze groep tot onze vaste klanten maar er is één bezoeker, die bijna drie keer in de week naar „De Adelaarshorst" komt, ook al wordt er niet gespeeld, en dat is de deurwaarder. Hij komt binnen zonder te betalen en gaat weg zonder te zijn betaald. Go Ahead heeft immers niets in kas. De club heeft een tekort van 1,3 miljoen. Desondanks blijft die deurwaar der ons trouw", zegt de penningmeester van de Eagles, Martin IJzerman, die met de overige bestuursleden per 1 juli zijn functie ter beschikking heeft gesteld, met een wrang glimlachje voordat hij zijn re laas doet over de kritieke periode in het bestaan van de Deventer eredivisieclub. IJzerman werd enkele maanden geleden, toen hij zitting in het bestuur nam, gecon fronteerd met de financiële zorgen van de club, waarvan iedereen dacht dat het een ge zonde betaald voetbalorganisatie was. Im mers, vier jaar geleden introduceerde de toenmalige voorzitter, ir.Van der Werf, Bob Maaskant als nieuwe manager. Vol trots zei Van der Werf, dat Go Ahead zich gelukkig kon prijzen met drie A-trainers: Wiel Coer- ver, Henk van Brussel en Bob Maaskant, want voor het geld hoefde de Deventer club het niet te laten. Anno 1981 hangt de vlag er totaal anders bij, halfstok. En als er niet een oplossing voor het schuldenprobleem wordt gevonden - en wie draagt die aan - kan volgens penningmees ter IJzerman en zijn eveneens vertrekkend bestuurslid Harry Eibers de vlag helemaal worden gestreken. Wanbeheer Go Ahead Eagles is een van de twaalf voet balorganisaties die het afgelopen seizoen meer geld uitgaf dan in de competitie daar voor en ook minder inkomsten boekte. De oorzaak van het dreigende faillissement is evenwel niet het voorgaande seizoen en ook niet de vorige penningmeester Heini Kerk dijk en zijn opvolger Martin IJzerman. De basis van alle ellende ligt jn de voorgaande tien jaren, waarin grove fouten zijn gemaakt. Financieel wanbeheer - mede onder verant woordelijkheid van de gemeentelijke verte genwoordiger in de besturen van de stichting betaald voetbal Deventer en de stichting Go Ahead Eagles - heeft de Eagles aan de rand van de afgrond gebracht. Waar zijn de miljoenen van de verkochte Jan van Deinsen (J 926.000,-), Peter Arntz 800.000,-), Bert van Marwijk (f 415.000,-) ge bleven? Niemand weet het. Harry Eibers heeft wel een vermoeden. Hij zegt „De vori ge besturen moesten met de transfergelden de lopende schulden aflossen. Het ene gat werd met het andere gestopt. Zoiets moet toch eens fout gaan? Ik beschuldig geen indi viduele bestuursleden maar wel het totale be stuursbeleid van de afgelopen tien jaar. Er zijn fouten gemaakt, die in de toekomst, zo die er nog is, niet meer voor mogen komen. We hebben er van geleerd". Harry Eibers: „Schulden wegmoffelen door transfergelden te gebruiken is een kwalijke zaak. Je bereikt e^niets mee. Je verzwakt al leen de kracht van het elftal en als de presta ties minder worden, worden de inkomsten dat ook. Daarom hebben we de laatste twee jaren geen speler meer verkocht. Om Go Ahead te redden, hadden we een sanerings plan opgesteld". Rood Martin IJzerman, in het dagelijks leven een keiharde zakenman, kreeg enkele maanden geleden de schrik van zijn leven toen hij als penningmeester in functie trad. Bijna alle cij fers in de boeken stonden met rood aangete kend. „Onvoorstelbaar", zucht IJzerman. „De schulden bij de gezamenlijke Deventer ban ken en de belastingdienst waren zo hoog op gelopen, dat alleen al voor de aflossing van de rente drie thuiswedstrijden moeten wor den gespeeld. De hoge rentevoet van tegen woordig is daar ook schuld aan. Onmiddellijk zijn we aan een sanerings- en reorganisatie plan begonnen. De gezamenlijke Deventer banken, het bedrijfsleven en de rijksbelas tingdienst, die een vordering van 300.000,- op ons had, waren bereid 6,5 ton kwijt te schelden, maar dan zou de gemeente Deven ter ook iets moeten doen. Het plan kwam rond toen duidelijk werd dat de banken en de belastingen akkoord gingen met het sane ringsplan, mits de gemeente Deventer de oude lening 8 pet 250.000,-) zou kwijt schelden en een extra financiële injectie van twee ton zou geven. Het is bekend: de ge meente wil de oude lening, die inmiddels te ruggebracht is tot 200.000,-, niet laten vallen en is alleen bereid om 200.000,- renteloos te lenen en dan ook nog onder voorwaarde dat de lasten van het jeugdhuis niet meer op de begroting 1981-1982 zouden drukken. In het kort komt het hierop neer, dat de gemeente niets wil doen waardoor de afspraken met de banken en de belastingdienst niet kunnen worden nagekomen. Als ons plan was geho noreerd, hadden wij, inclusief de gemeentelij ke steun, een miljoen kunnen wegwerken Sportwethouder T.Lebbink was van mening, nadat de Deventer gemeenteraad afgelopen dinsdag zijn besluit had genomen, dat Go Ahead met het voorstel van de gemeente niet failliet behoefde te gaan en het jeugdinter naat kon blijven als het in een aparte stich ting zou worden ondergebracht met een eigen exploitatie. IJzerman:„Dat de gemeenteraad akkoord is gegaan met het voorstel, betekent het einde van het betaald voetbal in Deventer. Aan de sanering van het betaald voetbal wordt niet gedacht en ook de werkgelegenheid van on geveer 30 werknemers bij Go Ahead staat op het spel. De club dreigt een speelbal van de plaatselijke politiek te worden en dat is een kwalijke zaak. Het is jammer dat de gemeen teraadsverkiezingen volgend jaar pas zijn, an ders zouden de partijen misschien wel een andere instelling hebben". Garantie IJzerman en Eibers beseffen ten volle dat er veel op het spel staat. Ze zeggen:„In het ver leden zijn kapitale fouten gemaakt. Het zou onredelijk zijn om het huidige bestuur daar voor aansprakelijk te stellen. Wij konden een betere toekomst garanderen als Go Ahead door ons saneringsplan weer op nul was ge komen. Er zouden geen aankopen meer wor den gedaan en alles zou uit eigen omgeving en eigen kweek komen. Het scoutingsappa- raat werkt volop en wij hebben nu al genoeg talent voor het jeugdhuis. Go Ahead is door het jeugdinternaat groot geworden. Johnny Oude Wesselink, Wim Woudsma, Jan Ende man, Martin Koopman, Dwight Lodeweges, Peter Arntz, Hans Voskamp, ze zijn allen af komstig van het jeugdinternaat". „Het gemeentebestuur moet beseffen dat Go Ahead promotioneel veel voor Deventer be tekent. De tijd van de Deventer koek en de Fongersfietsen is voorbij. Nu dragen de Ea gles en de kunstijsbaan de naam van Deven ter uit", aldus Martin IJzerman, die de hele affaire zakelijk wil bekijken en ook zakelijk wil behandelen. „In de zakenwereld bedank je nooit. In dat wereldje betaal je alleen maar. Laat de gemeente dat goed beseffen. Ook het jeugdhuis heeft een naam opgebouwd. In het verleden zijn er ongeveer 200 jongens ge weest. De politie is nog nooit langs geweest en er zijn ook nooit ruzies voorgekomen. Bo vendien zijn de schoolprestaties van de jon gens met sprongen omhoog gegaan. Go Ahead doet, ondanks het betaald voetbal, dus ook iets aan de vorming van de jeugd. Dit dreigt verloren te gaan. De gemeente roept wel dat er zo veel voor het betaald voetbal in Deventer wordt gedaan, maar dan wordt ge doeld op de subsidie van ongeveer 350.000 gulden. Maar er wordt niet bij gezegd dat er 208.000 gulden huur voor het stadion moet worden betaald. Wat blijft'er dan van de sub sidie nog over? Het komt erop neer dat de Eagles de eerste zeven thuiswedstrijden voor de gemeente moeten spelen om een gedeelte van de subsidie, in de vorm van stadionhuur, terug te betalen. Eigenlijk doet de gemeente dus niet veel voor het betaald voetbal". „In het huidige politieke klimaat wordt het particuliere initiatief niet gehonoreerd. Al leen particulieren hebben De Adelaarshorst en Go Ahead in stand kunnen houden. Denk maar aan de kuipstoeltjes op de IJsseltribune, de medische apparatuur die door de suppor tersvereniging werd geschonken en fle nieu we lichtmasten. We laten eventueel een goed onderhouden stadion achter". Harry Eibers en Martin IJzerman tonen en passant aan, dat er niets meer op de salaris kosten kan worden beknibbeld. „Het gemid deld salaris van onze spelers is 26.000 gulden. Bij ons spelen dus alleen maar Jantjes Mo daal. Het is een fabeltje dat bij ons topsalaris sen worden betaald. Sinds wij in het bestuur zitting hebben, Eibers drie jaar en ik enkele maanden, zijn de salariskosten gehalveerd. Wij hebben, helaas, onder druk van de ge meente trainer Spitz Kohn moeten laten ver trekken. De technische staf was te zwaar. Ook deze ingreep heeft veel pijn gedaan. De patient lijkt de financiële operatie goed te doorstaan maar de laatste injectie van de ge meente had ons moeten redden. Na de afwik keling van het saneringsplan zou het betaald voetbal in Deventer weer gezond zijn ge weest. Dat konden wij garanderen.". „Dit bestuur kon die garantie geven omdat niemand er om persoonlijke of commerciële redenen in zit. Bovendien hebben we in het verleden veel geleerd. Wij konden natuurlijk niet de garantie geven dat het stadion weer vol zal lopen. Maar de gemeente geeft ook subsidie aan het zwembad, ook al is het een hele slechte zomer. In zo'n situatie kun je niet alle inwoners van Deventer in het zwembad donderen om verplicht te gaan zwemmen". WIL VAN DER PLAS SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MAAI NIEUW T SEIZOEN BELOOFT J WEINIG OPWINDEI Amerikij voetbal a inde J problem (van onze „fSTGI dent)| zal WASHINGTfring l Het Ameiferkon voetbal Midring weekeinde af h vijftiende [.DeS° Zonder dat erf1 COIT bal getrapt ttten. al vrijwel vjeel za het een weinig zich American Socfctievs gue) zit diejjrag b] problemen. Sde in! vertrek van Hfti' sprekende verdwenen. rVv 1 teams zijn [frkt- z ven. clubs )k ove verhuisd, de kken. stelling van Ie vere en televisie )en, w; steeds zeer m| Amerikaanse W blijft van de de wereld afwf regels hanteij een Amerj voetbalteam liDEN - rig jaar al dodrtier-c co en Canada scendo naar het werte rege nooi in Spanj bijste sneden. nrtier's toonsp Dat wil niet ploeg dat Soccer hetonden delijk niet zalljke he in de Verenigde naar De sport heeft; dels diep woi) weet h schoten bij dep". ver kaanse jeugd. F Cresc mige steden isüngen i zelfs al de fre tege jeugdsport gewoel zoi Maar het oj natuur waarmee me scheppen geld proffesionele erdoor heeft rammen, is strfen". gestraft. VijftiMaart zoenen pro) punt hebben niet n één gerent team opgelevi mos in New club steekt d; jaren met schouders rest uit. Koi zoen zal dat het verlies ckenbauer vrij ker niet anders J Washington Dij het team dat zit jaar via Cruyff Janssen naar e mosachtige posi te spelen, is opgeheven, het feit, dat di mats het gei toeschouwersa; vijzelde van nai 12.000 naar 20.000, bleef h< cieel verlies aa en de schatrijl naar hield het zien. Dat er seizoen toch wt eer in Washir zien zal zijn, kt dat de Detroit- besloot naar X ton te verhui; halve Detroit ook Huston, Philadelphia, en Memphis jaar zonder socc ten doen. De c Huston en Rc zijn opgeheven, ladelphia verhuist naar treal, de Memp/loost gues gaan naar nadese Calgary Boston Tea Men^^^ dit seizoen optn f 1 Jacksonville (F1 Toch kan het I seizoen volgens ge officials een ve invloed heb het Amerikaans bal. Er zullen land v Brenc tal peperdui zal de fin bod komen, het aantal ren basis waarsc versterken en d kriigen een wpDEN makkelijker doordat ze meel 1 strijden spelen „regionale tegfartier ders. Als de Eiiveren competities zijn pen, zullen er n VO 3 aantal Europese worden aangeti niettemin ziet naar uit dat het kaanse voetbal zoen wat minde statie tenlands" zal zij <1. de I de Nederlandse L,-r keert behalve en Jansen ook Krol niet teruj Rijsbergen Cosmos spelen. Cosmos zal doe^t af Johan Neesken rspror inmiddels al wt zen be kele keren spoo porter geweest, is nog zen. E delijk. lissing DICK ijt en één j klass lat die ra dan zede k van u 3 dt nini 3 bleef lijf al: o tense igmaar i i het ni[ derde Jan van Deinsen (midden; in Go Aheadshirt) werd verkocht om he' ene gat met het andere te kunnen stoppen. DEN HAAG In het Zwitserse Yverdon gaat morgen voor de der tiende keer het Europees kampioen schap voor professionele rijders kampioenen in de drafsport van start. De 26-jarige Fries Tjitse Sme ding is de jongste van de twaalf pi keurs uit even zoveel landen die aan deze titelstrijd meedoen. Het is voor de eerste keer dat hij, als kam pioen van Nederland 1980, tussen de grootste "sulky-artiesten" van Euro pa zijn krachten zal gaan meten. In totaal zullen de pikeurs in acht ver schillende landen 33 keer moeten plaatsnemen achter een "vreemd" paard dat hun door loting wordt toegewezen. Achtereenvolgens komt het „circus" in Zwitserland, Noor wegen, Nederland (dinsdagavond in Hilversum), Finland, Denemarken, Zweden en West-Duitsland. De fina le is op zondag 5 april in het Oosten rijkse Wenen. Tjitse Smeding is toevallig in de draf- sport terecht gekomen. Met 187 over winningen op zijn naam als rijder en 239 als trainer brak hij vorig jaar plot seling door. Hij brak toen het recor daantal overwinningen in één jaar, dat op naam stond van Jan Wagenaar en Manus Bouwhuis en ook met de door zijn entrainement en als rijder gewon nen bedragen realiseerde hij totalen, die nog nimmer tevoren waren be reikt. Als rijder won hij 477.848,- en als trainer 616.000,-. Toch zou" men in drafsportkringen nooit van Smeding hebben gehoord als het hem met zijn beroepskeuze had meegezeten. Na zijn studie HBS-B wilde hij tandarts wor den, maar hij werd uitgeloot. Doordat zijn vader dravers had en hij zelf een grote affiniteit met dieren had was zijn tweede voorkeur dierenarts. Ook voor die studie werd hij uitgeloot, net als bij zijn poging om medicijnen te gaan stu deren. Het wereldje is voor hem geheel onbe kend. "Ik zal mijn best doen, maar ik stel mij persoonlijk van dit EK weinig voor. Ik heb amper ervaring in het buitenland opgedaan en dan mis je misschien de routine om tussen de er varen rotten enigzins eten rol van bete kenis te kunnen spelen. Anderzijds is het voor mij ook een uitdaging en bo vendien kun je er ook iets van leren". Heel nuchter constateert de Fries, die als een komeet aan het drafsportfirma- ment omhoog is geschoten, dat de situ atie in de drafsport slecht is. 'Trainers hebben te weinig personeel en de mensen die zij hebben, die ook nog veel en en onregelmatige werkuren maken, kunnen ze niet voldoende be talen. Dat is een schande. Hopelijk kan het spelen buiten de baan, dat op komst is, daar verandering in bren gen". Tjitse Smeding draait ook dit seizoen weer mee in de top van de nationale professionele rijders en dat zal hem in de komende titelstrijd een ruggesteun- tje geven om even lakoniek en onbe vangen aan de reeks van koersen te beginnen als hij in ons land gewoonlijk doet. Favoriet voor de Europese titel is hij in elk geval niet. De verwachting is echter wel dat de nodige Friese sup porters hem komende dinsdag op de Hilversumse drafpiste komen aanmoe digen. In de vier draverijen in eigen land heeft hij behoorlijke paarden ge loot. „Met Sietske Princess heb ik een eerste kans en Perry Hanover, Rix K en Parel Holland zijn ook leuke paar den. Deze paarden moeten mij genoeg punten opleveren om bij de top van het klassement te kunnen blijven", al dus Smeding. Een redelijk succes op Nederlandse bodem behoort dus tot de mogelijkheden van de nationale kam pioen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Tjitse Smeding met voor hem onbekende paarden In het Europees kampioenschap. Die teleurstellingen kon de donkerogi- werd ik pikeur B bij Luut Dooper, die ge vrijgezel maar moeilijk verwerken, toer. net terug was uit Duitsland. Het Een maand of vijf heeft hij wat rond ging toen lekker en in de eerste maand gehangen en had niet voldoende ambi-t wonnen wij tien koersen. Twee jaar la- tie meer om verder te studefen. „Ik' ter hebben wij het entrainement opge- ben wat paarden bij mijn vader uit splitst en ben ik voor mijzelf begonnen gaan rijden. Lekker in de open lucht,- dat beviel me best. In 1974 werd ik deerlingpikeur bij Jan Gorter en in drie jaar tijd reed ik twintig paarden winnend over de eindstreep. Later in Oudeschoot". In'dat plaatsje tussen Wolvega en Heerenveen heeft Tjitse Smeding nu zestig dravers staan. Hij beschikt over een sintelbaan en een trainingsbaan (zand) van 750 meter en heeft vijf man personeel in dienst. Het trainen van paarden vindt hij fascine rend. Leerlingen krijgen bij hem veel kans óm te rijden. Zijn leerling Appie Bosscha boekte in 1980 bijvoorbeeld de meeste overwinningen bij de leerling- pikeurs. Groot avontuur Het Europees rijderskampioenschap ziet Smeding als een groot avontuur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10