Lythemuthen" al tien jaar op de planken fnister Gardeniers jent muziek en iow-spektakel in iidse Groenoordhallen legoslavisch dansensemble [nee komt naar Leiden jnri Knap signeert d Easton met Beryl Bryden Gevilde Shakespeare van 'Globe' Jaarlijks concert 'Echo der Duinen' 'Tekst en teken' in Leeuwenhorst „Leidschendams Kunstenaars Kollektief" en heefl gsbeweB steund.B woordy GenèveR ran seci le CDll raaggesl rken til zo'n 351 e revoll De wj verklal igen va? ten ker :komen| CI SalvJ en. :eft de L ial verz® lpverlel verzoel joen gul aari dit B oerder slach amer iste die) van I nomenj ticaanj ing vai iperso te onti iers in eleden Vatiei de sal; zonder ende ei spelers die goed aan elkaar gewaagd zijn: Links Ton van Tol en rechts in van der Meer. Toneelvereniging „Lythemuthen" in actie tijdens een blijspel. Van links naar rechts: Clara van Vliet, Ton van Tol, Hans Vernooy, Gerda Strobbe, Els Schrijvers, Kees van der Meer en Bert Maurits. JUIDEN Toneelve- RHing „Lythemuthen" M at deze maand tien ^■Ter ere van deze gele- :id zal het gezelschap meelstuk „Een beeld *^een man" opvoeren J. Hemmink-Kamp, lee zij tien jaar gele- let succes van start is n. Ook de entreeprijs 2,50 is dezelfde als •an 1971. „Een beeld en man" wordt mor lotid en zondagavond «le gebracht in ge- 't Spant vanaf acht 19.00 {Kaarten zijn verkrijg- angspr. baar aan de zaal en in de voorverkoop bij de zelfbe dieningszaak van B. Mau rits en bij sporthuis Bal der. Toneelvereniging „Lythe muthen" is ontstaan na het ter ziele gaan van de jonge renvereniging in 1971, waar in ook een toneelgroep werkzaam was. Ton van Tol, bestuurslid van de jongeren vereniging, is toen samen met Steef en Tineke de Graaf het eerste bestuur van Lythemuthen gaan vormen. Het aantal leden bestaat uit 25, waarvan 15 „spelend" en 10 werkzaam op de achter grond. Een voorbeeld van deze laatste groep is grimeu- se Gerda van de Laarse die de spelers al tien jaar van make-up voorziet. De vereniging kan nog een aantal nieuwe leden gebrui ken. „Als we meer leden krijgen, kunnen we stukken met een grotere bezetting spelen. Er is vooral behoefte aan heren en spelers in de leeftijdsgroep van 35 tot 45 jaar, daar zijn er niet zoveel van in de groep", zegt Kees van der Meer, speler en „pu blic relations" man van de groep. Per jaar worden twee uitvoeringen gegeven, één in het voor- en één in het najaar. Daarnaast wordt 30 april een toneelstuk voor de kinderen opgevoerd en laat „Lythemuthen" zich sinds een paar jaar zien en horen op de braderie, waar ze het amateurtoneel in Leimuiden wat meer bekendheid willen geven door enkele sketches te spelen. Dit vrij volle pro gramma houdt in dat er veel geoefend moet worden. Be- al ve in de zomermaanden wordt elke woensdagavond gerepeteerd. „Die avond is een echte ontspannings avond, het is altijd berege- zellig", zo meent een en thousiaste Kees van der Meer. Het enthousiasme waarmee de toneelspelers werken, is gezien de bomvolle zalen die zij met hun uitvoeringen trekken, overgeslagen op net publiek. Ton van Tol, speler van het eerste uur, zegt hier over „Het amateurtoneel is de laatste jaren erg in trek. In de beginjaren was dit an ders, dan kwamen er zo'n 100 tot 200 mensen kijken. De laatste jaren is dit 400 tot 500. Zo'n uitvoering gaat met menig applaus gepaard. Je moet je wel uitsloven om de zaal mee te krijgen, maar dat lukt meestal wel." Be halve populaire stukken, zoals kluchten en blijspelen heeft de groep ook een aan tal drama's opgevoerd, zoals „Mijn huis is mijn cel", tii- dens welke uitvoering de toeschouwers menige traan moesten wegpinken. DEN Minister Gardeniers van CRM opent morgen- Id om acht uur „Muziek en Show", een evenement met ak. Radens van overwegend Leidse muziekverenigingen in 9.00 foenoordhallen. Het is de tweede keer dat de samen- vertr#en(*e verenigingen een dergelijk programma brengen. een I In helF1 voorprogramma, dat begint rond kwart over zeven, tre- 1 van IpP de drumband Confuoco uit Leiden en drumfanfare Ta- en flel0 u*t Leiderdorp. Aan het hoofdprogramma werken uit lee, f#n verder mee Nieuw Leven, muziekvereniging De Burcht, •L band, Werkmans Wilskracht, de Leidse Harmonie K^- .llegro Vivace en de beide korpsen van Concordia, allen un majorettengroepen. Voorts de Senior Showgroep Ak- lajorettengroep De Toekomst en De Kooigirls. Van buiten ;n staan als gasten in het programma: drumfanfare TTH uit iwoude en De Rijntamboers uit Zoeterwoude. Zij brengen meer een Engelse Guard Show. eciale gasten uit Duitsland komen 27 motorpolitieagenten assel. Zij vormen een befaamd stuntteam. Omstreeks elf morgens zal dit team een acrobatisch voorproefje geven bij inkelcentrum De Luifelbaan met muzikale medewerking 'atilo. Het hoofdprogramma eindigt om kwart over elf met iassale finale van alle deelnemers. De toegangsprijs be- ƒ6,50. imenwerkende Leidse muziekverenigingen, die binnenkort n stichtingsvorm hun belangenbehartigingen nog meer it willen geven, houden eerder op de dag een majoretten- Vanaf kwart over tien zullen in de Groenoordhallen uit Leiden, Katwijk, Leidschendam en Den Haag deel- in. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. DEN Het amateur volksdansensemble „Tanec" alt Joegoslavische Skopje treedt vrijdag 10 april op ln de lse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Het optreden (nt om acht uur. [olksdansgroep bestaat uit 24 jongens en meisjes tot 18 jaar. let programma staan zang en dans uit Macedonië en andere ji van Joegoslavië, uiteraard steeds in de bijbehorende tradi tie kostuums. Het 6-man sterke orkest dat voor de begelei- Izorgt, bespeelt originele volksinstrumenten. ■ten kan men vanaf 2 april krijgen bij de administratie van Iroenoordhallen en bij mevrouw H. van der Marei, Schol- Vaat 35 in Leiden, tel.071-125324. ri Knap, de auteur van het boekenweekgeschenk 1981, sig- t zijn werk zaterdag 4 april bij boekhandel De Kier aan de iwe Rijn. De schrijver is van drie tot vijf uur in de Leidse handel te vinden. Met het jubileumboek, „De ronde van heeft Knap niet zozeer bedoeld een boek te schrijven, dat verzet als onderwerp heeft. Het is meer een verhaal over de DEN De populaire jazzband van Ted Easton treedt zon- ivond 29 maart voor de tweede maal op in de binnentuin dome van hotel Holiday Inn in Leiden. Als speciale gast dt op Miss Beryl Bryden, door musici ook wel betiteld als de :en of the wasboard". Zij heeft opgetreden met onder ande- Louis Armstrong en Lionel Hampton en was veelvuldig te in televisieprogramma's. Met Ted Easton en Nat Gonella kte ze enkele elpee's. Het optreden begint om negen uur. Carla Reitsma en Theu Boermans. LEIDEN Toneelgroep Globe uit Eindhoven speelt morgenavond in de Schouwburg Troilus en Cressi- da' van William Shakespeare. De regie en de bewerking zijn van Gerardjan Rijnders die heeft ge probeerd het kunstzinnig vernisje van het stuk af te schrapen om de essentie van Shakespeaere's be doeling over te houden. Troilus en Cressida' speelt in de Trojaanse oorlog vlak voor het twee gevecht tussen Achilles en Hector dat de eerste zegevierend zal verla ten. De Grieken bekampen de Troja nen om Helena, de vrouw van de Griekse vorst Menelaos, die door de Trojaanse prins Paris is geschaakt. De stof is het meest bekend door de Ilias en Odyssee van Homerus, maar bii lezing van het stuk wordt duide lijk dat Shakespeare zeker ook ande re bronnen heeft gebruikt en waar nodig om zijn bedoeling te verduide lijken zijn eigen fantasie. De gangbare Shakespeare-literatuur ziet als centrale thematiek de kwes tie van waarde en waardering. De oorlog wordt gevoerd om Helena, maar geen van beide strijdende par tijen blijkt haar eigenlijk hoog in het vaandel te voeren. Men zet de strijd slechts voort om de reeds gevallenen de waarde van hun offer niet te ont nemen. In wezen is Helena geen hoogstaande vrouw; per slot van re- kening heeft zij Menelaos verlaten voor Paris. De geschiedenis van Troilus en Cressida is het spiegel beeld van die van Helena en Mene laos. De Trojaanse prinses belooft Troilus eeuwige trouw om hem voor de eerste de beste Griek te verraden. Voor Rijnders zijn deze verraderlijke vrouwen de essentie van het stuk. Zij voldoen niet aan het beeld dat de mannen van hen hebben. Die reage ren hun frustatie af in het voeren van oorlog. Al het kwasi-gefilosofeer over waarde wordt door Shakespea re, aldus Rijnders, in Troilus en Cressida' geridiculiseerd. Troilus en Cressida' gaat over sex, gefrustreer de sex en dus over oorlog. Geen klassieke vertolking door Glo be derhalve, maar een grof satirische die recht probeert te doen aan het zwartgallig cynisme van de schrijver in dit stuk. Het gevolg: veel sexuele symbolen op het toneel (vagina, pe nissen, maandverband), regelmatig sexuele handelingen en nadruk op elk sexueel gegeven. Ieder realisme wordt vermeden. De aankleding is tijdloos, vol citaten vanaf Troje tot nu. De figuren zijn typen, vertegenwoordigers van dui delijk herkenbare groeperingen of verwijzingen naar bekende histori sche personages (Luns, Napoleon). Mannen spelen vrouwenrollen en vrouwen mannenrollen om te voor komen dat de sexualiteit aan ge slachten gekoppeld wordt. Door de afstand exacte waarneming moet aan het spel voorafgaan wordt de stereotypie groter en de mogelijk heid tot identificatie kleiner. Op die manier is Globe tot een kalei- doscoop gekomen van sex en geweld, die soms bloedstollend mooie beel den geeft, soms ook banaal is en no deloos bot. De tamelijk lange voor stelling zij duurt tot over half twaalf verliest af en toe haar spanning, maar geeft in doorsnee ge noeg fraai kijk-materiaal om de aan dacht tot het einde toe vast te hou den. PAUL VAN DER PLANK LEIDSCHENDAM De wens naar onderling contact, uitwisseling van informatie en de dringende noodzaak van samenwerking heeft enkele weken geleden geleid tot de oprichting van het Leidschendams Kunstenaars Kollektief. Tpt op heden, aldus initiatiefnemer Hugo Vermeulen, waren in Leidschendam zelfs niet eens adressen bekend van professioneel werkende beelden de kunstenaars. Hieraan zal nu een eind komen zodat, zoals bijvoorbeeld in Den Haag, de gemeente in staat wordt gesteld een veel doelgerichter kunstbeleid te voeren. Bij het aannemen van leden hanteert het LKK de normen van de Bond van Beeldende kunstenaars (BBK), namelijk die van de beroepsmatigheid. Een van de eerste doelstellin gen is het nauwer betrekken van de gemeenschap bij het gebeuren rondom de beeldende kunst. Het LKK wil een brochure samenstellen, waarin alle gegevens over Leid- schendamse kunstenaars en hun werk, die ter inzage komt te liggen bij gemeentelijke instellingen en scholen. Verder ligt het in de bedoeling minstens eenmaal per jaar het werk van leden te exposeren. Zoals onlangs gemeld wil het gemeentebestuur ter gelegen heid van de officiële heropening van het raadhuis in de derde week van mei een tentoonstelling houden van werk van Leidschendamse kunstenaars. Enkele maanden gele den is hiervoor een oproep verschenen. In Leidschendam bestaat sinds tien jaar de door Victor van der Lee opgerich te Leidschendamse kunstenaars Vereniging. Victor van der Lee zegt, dat zijn vereniging nog bestaat, maar wegens weinig belangstelling, ook van beeldende kunstenaars, geen aktiviteiten meer kent. „Om persoonlijke en zakelijke redenen" is hij per 1 april ook gestopt met de organisatie van tentoonstellingen in „de Schakel" in Leidsenhage. Van der Lee heeft in die tijd meer dan 130 meestal maandelijk se tentoonstellingen ingericht van beroeps- en amateur- kunstenaars. NOORDWIJK Het Christelijk muziekgezel schap "De Echo der Dui nen" geeft vrijdag 3 april in het Lido-theater te Noord wijk aan Zee zijn jaarlijks concert Het korps treedt bij die gele genheid voor het eerst op onder leiding van zijn nieuwe dirigent, de heer N. A. Rensen uit Alphen aan den Rijn. Voor deze uitvoering is een aantrekkelijk programma vastgesteld. Het vermeldt onder meer de 'Mars der Medici' van Joh. Wichers, 'De Geuzen in de Bomler- waard' in een compositie van Henk van Lijnschoten, de Triumphmars' uit Ver di's 'Aïda', 'Jezus Christ Su perstar' van Webber-Haut- vast, 'The Ballade of The Green Barets', in een arran gement van K. Mark, 'Hair Selectie' (James Rado - Ge- rome Ragnigalt) en 'The Beatles in concert' (Lennon Mc Cartney-Hautvast). Na de pauze volgt een op treden van majorettes en drumband onder leiding van mej. Tine van der Zwan en de heer A. Timan. Zij werken een programma af met nummers als 'March Accentué II', 'The Band is playing jazz' (A. Bosch/M. Schneider), 'Holland Raspa', The Showmakers' en 'Phi ladelphia' van Jaap Dekker. Na afloop van het concert is er een gezellig samenzijn in de kelder van Lido met me dewerking van 'De Mario's*. Het concert begint om acht uur. NOORDWIJKERHOUT In het kader van wisselex posities, die in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout worden gehouden, exposeert tot eind april Jan KerpeL Deze Papendrechtse dichter en beel dend kunstenaar toont werk onder de titel "Tekst en teken". De kunst van Jan Kerpel beweegt zich tussen twee werel den, die van het beeld en die van het woord. Van zijn hand verschenen een aantal dichtbundels die in eigen beheer werden uitgegeven. Jan Kerpel gebruikt beeldende wobr- den die zijn gevoelens over de natuur, de vrouw, de tijd en de eeuwigheid uitdrukken. Zijn tekeningen en schilderijen beelden dezelfde onderwerpen uit. Zoals bij het schrijven, probeert hij ook daarin met grote lijnen en een minimum aan details tot een zo groot mogelijke uitdrukkingsvorm te komen. Bij het werk dat in Leeuwenhorst hangt componeert hij woorden en beelden tot een geheel. Zijn tekeningen, die bijna tot tekens zijn teruggebracht, worden ondersteund door teksten, die een achtergrond vormen. De geduldige beschouwer zal ze echter ook kunnen lezen, waardoor het gevoel achter de afbeelding nog wordt versterkt VRIJDAG 27 MAART 1981 PAGINA 9 LUXOR De blauwe lagune (a.l.) Mierzoete film van Randal Kleiser vol prachtige plaatjes van de Fidji-eilanden. (tweede week) CAMERA The spy who loved me (12) Een van de bekendste James Bond films, (reprise, eerste week) LIDO I Een vlucht regenwulpen (12) Goede Nederlandse speelfilm naar het gelijknamige boek van Maarten 't Hart. (zesde week) LIDO II Eiland der verschrikking (16) Ouder wetse zeerovers komen weer tot leven. Een nieuwe film van het duo Zanuck/Brown, die na hun succes met Jaws alleen nog maar liiken te geloven in het aaneenplakken van shockeffecten. De film is ech ter de rommelig om huiveringwekkend te zijn. (tweede week) LIDO III The blues brothers (a.l.) Doldwaze musical vol actie van regisseur John Landis (maker van Kentucky fried movie en National Lampoon Animal House). Een super-slapstick film. (twintig ste week) LIDO IV Straw dogs (16) Spannende film van Sam Peckinpah met Dustin Hofman als de nieuwe bewoner van een Schots dorpje, die zo bedreigd wordt door de dorpsbewoners dat hij zich, geheel tegen zijn principes, gedwongen voelt zich met zijn geweer te verdedigen, (reprise, eerste week). STUDIO Le dernier metro (16) Het Parijse theaterleven gedurende de Tweede Wereldoorlog; geen oorlogsdrama met gewelddadige scenes, maar een soms bijna lichtvoetig verhaal, (vierde week) TRIANON Te gek om los te lopen (a.l.) Nieuw ste film van regisseur Guido Pieters. De film, waar in Marloes Fluitsma een van de hoofdrollen ver tolkt, is totstand gekomen in samenwerking met de directeur van de Noordwijkerhoutse psychiatrische inrichting „Sint Bavo". Hier en daar is de film te komisch om geloofwaardig over te komen, (tweede week) REX Sweet surrender (16) Pornofilm. EUROCINEMA I Te gek om los te lopen (a.l.) Zie Trianon (derde week) EUROCINEMA II The jazz-slnger (a.l.) (eerste EUROCINEMA III (Alphen) Een vlucht regen wulpen (12) Zie Lido I. (zesde week) EUROCINEMA IV (Alphen) The blues bro thers (a.l.) zie Lido III. (dertiende week) GREENWAY—THEATER (Voorschoten) De sherrif ziet ze vliegen (a.l.) (eerste week).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9