Reorganisatie bij Alkeburcht op komst „Constructief" gespreid1 over verhoging gasprijP h Raad Nieuwkoop verkoop raadhuis toch aan bank tt Zoeterwoudse raad fluit college terug .Lrroene hart wordt bedreigfc Reconstructie Westerdijk in aantocht Van der Vlies (PvdA) verwijt Alphen inconsequen beleid REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1981 PAG OM FINANCIËLE PROBLEMEN HET HOOFD TE BIEDEN ROELOFARENDSVEEN De financiële problemen bij de Alkeburcht worden onver antwoord groot. Insiders verwachten dan ook dat binnenkort een ingrijpende reorga nisatie onvermijdelijk is. Hét bestuur van "De Alkeburcht" heeft aan b. w. van Alkemade gevraagd de financiële nood te lenigen, maar het gemeentebestuur bléek hiertoe niet bereid. Naar verluidt willen B en W het dorpshuis voor een groter deel of in zijn geheel als bibliotheek inrichten. Dit nu hangt het bestuur van „De Alkeburcht" als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Het héëft aan de Stichting Jeugd Alkemade (S. J. A gevraagd mee te helpen aan een oplos sing voor de problemen. Dit overkoepelend or gaan van het Alkemadese verenigingsleven is er in beperkte mate in geslaagd wat meer vere nigingen gebruik te laten maken van „De Al keburcht". Echter de financiële problemen zijn daarmee niet opgelost, want het verenigings- gebruik is niet kostendekkend. De problemen over de beperkte bezetting van „De Alkeburcht" zijn niet van vandaag of giste ren. Zoals bekend doet men al jarenlang pogin gen het dorpshuis rendabel te maken. Echter moeilijkheden van persoonlijke aard tussen de diverse verenigingen enerzijds en het beheer dersechtpaar van „De Alkeburcht" anderzijds staan sommige oplossingen in de weg. Thans wordt het dorpshuis overdag vrijwel niet ge bruikt en 's avonds is slechts circa 50% bezet De beschuldiging als zouden verenigingen niet terecht kunnen in „de Alkeburcht" vanwege frequent voorkomende bruiloften en partijen, is overdreven, vindt het S. J. A.-bestuur. „De Al keburcht" heeft slechts 10 a 20 bruiloften per jaar en die zijn vrijwel alle op vrijdag of zater dag als het dorpshuis toch niet bezet is". Het feit dat in Alkemade een gebouw als „De Alkeburcht" dag in, dag uit niet optimaal ge bruikt wordt, is velen een doorn in het oog. Met name Jan en Léon Zoet van het bestuur van „Our House" geven ongezouten hun mening in een perscommuniqué: „De Alkemadese theater bezoekers moeten zich gelaten naar Leiden, Den Haag of Amsterdam begeven om aldaar vertier te vinden. Zij realiseren zich vaak niet dat er thuis een, voor welke theatervorm dan ook, uitermate geschikte Alkeburcht is, die door het ontbreken van enig cultuurbeleid avond aan avond leeg staat of als bruiloftszaal dienst doet. Het zal daarom deze theaterbezoe kers interesseren en het gemeentebestuur het schaamrood naar de kaken doen stijgen dat jon gerencentrum „Our House" in haar beperkte accommodatie begonnen is met het organiseren van een reeks film-, cabaret- en theatervoor stellingen, die de culturele oogst in Alkemade zowel kwantitatief als kwalitatief zal verveel voudigen". Nadat Jan en Léon Zoet in het com muniqué een aantal aktiviteiten in „Our Hou se" opgesomd hebben, eindigen ze met: „Boven genoemde veelbelovende experimenten kun nen alleen worden voortgezet bij voldoende belangstelling. Het is te hopen, dat deze poging om een cultuurbeleid in te voeren in Alkema de, al is het dan geen gemeentelijk initiatief, niet door gebrek aan belangstelling in de kiem gesmoord zal worden". LEIDEN Betogers zetten gistermiddag voor het gebouw van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) de grieven kracht bij, die een actie comité aan directeur Brooshooft van het Energiebedrijf binnen kenbaar maakten. De fi nancieel in het nauw ge brachte Leidenaars wa ren tevreden over het verloop van het ge sprek, maar stelden zich behoudend op over de praktische gevolgen. Bewoners van met name de wijken Noorderkwartier, De Kooi en Groenoord zijn in verzet gekomen tegen de verhoging van de aardgas- prijs. Het gesprek, dat een afvaardiging van de bewo ners gisteren met de directie van het EBR had, heeft er toe geleid, dat de wensen van de Leidenaars nader be studeerd worden. Beide par tijen nemen 6 mei wederom rond de tafel plaats. Allereerst werd aan de di rectie een protestlijst met daarop 1863 handtekeningen overhandigd. De EBR direc tie onderkende de door de actievoerders geschetste pro blemen. „Maar we vonden, dat het niet afgedaan kon worden met simpele ant woorden. We hebben con crete voorstellen gedaan", aldus J. Jacobs, lid van het actiecomité. Ten eerste vin den de actievoerders, dat het EBR zich tegen de verho ging van de gasprijs had moeten verzetten. In de Vereniging van Gasdistribu- tiebedrijven in Nederland (VEGIN) zijn alle gasdistri- buerende bedrijven van Ne derland vertegenwoordigd. Zo ook het EBR. De VEGIN onderhandelt met de Gas unie over de gasprijzen. Het actiecomité is van mening, dat het EBR niet akkoord De protesterende wijkbewoners voor het pand van de EBR aan de Langegracht. had moeten gaan met de ten opzichte van de gebrui- kunnen niet betalen. In die het goed als het EBR Claus laatst voorgestelde verho- ker. „Er moet een einde ko- gevallen moet niet de gaslei- die instanties overleg voen om ging. men aan het uiten van drei- ding afgesloten worden. De meent het actiecomité. Thhorstl gementen. De ernst van de mensen met financiële pro- slotte vinden de betog&sis, w Ten tweede vinden de de- betalingsproblemen moet blemen moeten naar hulp- dat de voorschotnota's in monstranten, dat het EBR onderkend worden. De verlenende instanties door- toekomst nauwkeurij zich soepeler moet opstellen mensen willen wel, maar verwezen worden. Tevens is moeten worden. „S.J.A." staat voortaan voor: „Stichting Jouw Alkemade" ALKEMADE Tijdens de jaarvergadering van de Stichting Jeugd Alkemade (S.J.A.) gisteravond, heeft dit overkoepelend orgaan van het Alkemadese vereni gingsleven zich een nieuwe naam gegeven. Dit wordt nu: „Stichting Jouw Alke made". Het blijft dus S.J.A., er is al leen gekozen voor een andere invulling van de beginletters. Overigens ziet men in de let ters „J.O.U.W." ook de beteke nis „Jeugd - Ontspanning - Uw - Welzijn. Met behulp van bovengenoem de naamswijziging hoopt de S.J.A. toegang te krijgen tot of lid te kunnen worden van di verse regionale, provinciale en landelijke sport-, cultuur- en jeugdraden. Pleidooi voor geluids- werende maatregelen op Rijndijk Hazerswoude Het wordt de hoogste tijd dat het la waai dat door het verkeer dat over de Hazerswoudse Rijndijk voortraast, wordt veroorzaakt, teruggedrongen wordt. CDA-gemeenteraads- lid E. van Elderen pleitte tij dens de gemeenteraadsver gadering bij burgemeester en wethouders voor maatre gelen. Beter gezegd: het col lege moet met deskundigen rond de tafel gaan zitten waarbij de vraag van de be strijding van het verkeersla waai centraal staat Burgemeester J. ten Heuvel hof kon geen enkele toezeg ging doen. Wél is de geluids hinder aan de Rijndijk, waar veel lintbebouwing is, gemeld bij het ministerie van Volksge zondheid en Milieuzaken. Wellicht kan de bestrijding van de herrie worden gefinan cierd uit de rijkspot. Raadslid Van Elderen droeg een suggestie aan om het pro bleem enigszins aan te pakken. Zijns inziens is een invoering van een „groene golf" in het gebied waar zich verkeerslich ten bevinden (tussen Gemene- weg en Bruggestraat), al een aardige oplossing. Wellicht kqn dat worden gerealiseerd, wanneer de uitrit vanuit de wijk Zonneveld op de Rijndijk is verwezenlijkt (dan komt wél de uitrit van de Zonneveld straat op de rijksweg te ver vallen). Immers, het is niet denkbeel dig dat na de verwezenlijking van dit plan wederom een ver keerslichteninstallatie wordt toegevoegd aan de reeks die thans al aanwezig is. Het eindrapport van de regio nale verkeersstudie Rijnstreek werd door de raad over het al gemeen met positieve reacties benaderd ZOETERWOUDE De visie van het Zoeterwoudse college op de accommo- datieproblematiek wordt niet gedeeld door de gemeenteraad. Gisteravond was de kritiek van de raad op het voor stel dermate hevig, dat het college be sloot het voorstel terug te nemen. De raadsleden waren vooral bevreesd voor de financiële consequenties van de plannen en de gevolgen die zouden ont staan voor de bestaande accommoda ties. Het nieuwe raadslid mevr. A. Kolff-Haantjes (Progressief Zoeter- woude) verwoordde de kritiek met ver ve: „We steken ons in een wespennest. We gaan uit van het verkeerde uit gangspunt: we moeten beginnen vanuit de bestaande accommodatie en pas dan kijken wat er extra nodig is". De fractie van het CDA wees bij monde van R. Hogenelst op de dreigende over-ac- commodatie. „Don Bosco blijft behouden, evenals 't Centrum. De onzekerheid in het verleden heeft er toe geleid, dat onder meer de aanvraag van het bestuur van de Hervormde Jeugdraad (van Ons Huis) voor subsidiëring van uitbreiding in de ijskast is blijven liggen". VVD-woord- voerder Michielsen noemde het college voorstel niet evenwichtig. „De opstelling heeft de gedachte doen postvatten, dat ge werkt wordt aan een prestige-object. De bestaande accommodaties dienen meer aandacht te krijgen. Daarbij dienen de be langen van de Hervormde Jeugdraad op nieuw in de beschouwing worden meege nomen. De jeugdraad dreigt nu het slacht offer te worden en dat hebben ze zeker niet verdiend". Het financiële aspect werd belicht door CDA-woordvoerder Engel- kes: „Met 3.250.000 gulden zit Zoeterwou- de echt aan het plafond van zijn draag kracht. Ik ben van mening, dat binen dat bedrag tevens de uitbreiding van Ons Huis dient plaats te vinden". Na de stortvloed van vragen en opmer kingen schorstte burgemeester Houdijk de vergadering. Na collegeberaad werd be sloten het voorstel terug te nemen. De heer Hogenelst pleitte voor behandeling in de commissie sport-, recreatie en jeugd zaken. Verwacht wordt, dat in april of mei een nieuw vorstel aan de raad wordt voorgelegd. VOS-cursus De gemeenteraad stond gisteravond uitge breid stil met het verzoek om subsidie van de VOS-cursus. Dit verzoek wordt niet gehonoreerd. Zelfs een voorstel (van mevr. A. Kolff) om een waarderingssubsi die te geven van 15 gulden per ochtend, werd niet gehonoreerd. ZOETERWOUDE „We zullen krachtig stelling moeten nemen tegen de plannen van Zoeter- meer. Tot het bittere ein de. Desnoods met harde acties van de bevol king." Met deze woorden hekelde VVD-raadslid R. Michielsen gistera vond de voorgenomen plannen van Zoetermeer om een nieuwe wijk Noordhove te bouwen. Het plan Noordhove is gesitu eerd in het „Groene Hart" van Zuid-Holland tussen de be staande bebouwing van deze groeistad en de gemeenten Zoeterwoude en Benthuizen in. Een nieuwe verbindingweg tussen Zoetermeer en Leiden zou de aantasting van het pol- ZOETERWOUDE NEEMT STELLING 3 TEGEN BOUWLOCATIE NOORDHOV ERDG nee 01 /I irk w< iraar t derlandschap nog verergeren. „Door de voorbereiding van woningbouw in Noordhove zullen vele belangen worden geschaad. Te denken valt aan horizonvervuiling van het pol derlandschap, verplaatsen van verkeersdruk en aantasting van het gebied, waarin gere- creëerd kan worden. Het be stuur van Zoetermeer kent kennelijk zijn verant' lijkheid niet met beti tot het behoud van de zóne. Wij betreuren het] om dat G.S. grondaaf door Zoetermeer hëeft gd keurd", aldus de heer nelst (CDA). Overigens"^ ook de gemeente Bentlj| "B" 4 stelling genomen tege* 4 Zoetermeerse bouwplann Met oüde raadhuis toch onder de slopershamer. NIEUWKOOP Het voormalige ge meentehuis aan de Dorpsstraat wordt verkocht aan de AMRO-bank. Dit besluit werd gisteravond in een overvolle zaal door raad genomen. De verkoop aan de bank betekent te vens het einde van het gebouw, im mers de bank had van tevoren al la ten weten het pand bij aankoop te willen slopen. Aan de verkoop aan de bank kleeft een financieel voor deel. De AMRO bood ruim 2 ton meer dan de andere gegadigde, de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. PvdA-er Jaap Bijker pleitte voor be houd van het gemeentehuis, hij kwam zelfs met een plan op tafel om het ver schil in opbrengst te dekken. Ook D'66 wilde het pand behouden en er een be zoekers-, voorlichtingscentrum van ma ken. Kees Rademaker (fractie „Nieuw koop/Noorden") was nog duidelijker in zijn vuur het pand voor sloop te behoe den. Hij sprak over „politiek onfatsoen" als de fracties aan verkoop aan de bank zouden meehelpen. De drie partijen dienden dan ook een motie in, met het voorstel tot verkoop aan natuurmonu menten over te gaan. Herman Bos (CDA) zei de besluiteloosheid die in deze affaire getoont is, te betreuren. Hij rekende voor, dat dit de gemeente nu al 180.000 gulden aan renteverlies en in standhouding heeft gekost. Hij vroeg de raad derhalve een beslissing te nemen om verdere verspilling te voorkomen. Het college ging hier echter niet nader op in. Binnen de CDA-fractie was men het niet eens over de toekomst van het bloei ihof. ladru oude gemeentehuis, de meerdels he van de cristen democraten was eikenl voor verkoop aan de bank. Eén va^ CDA 'dissidenten' was Dick Boo f- die betoogde dat niet alleen de finé le kant van de zaak in het geding 4- Hij wees op de maatschappelijke m*L de, die het gebouw voor de gem fWM heeft. De VVD liet weten voor he lege voorstel (verkoop aan AMR zijn en vond het zakelijk gezier goede transactie. Bij stemming ded indieners van de motie een laatst ging de CDA-ers er toe te bewegei verkoop aan natuurmonumentej stemmen. Het bleek uiteindelijk baten. Met 8 tegen 5 besloot Nieu' het voormalige gemeentehuis o1 doen aan de AMRO, die na sloo] nieuw kantoor zal gaan neerzette) LEIMUIDEN Voor het filan tot reconstructie en rio- ering van de Westerdijk heeft de gemeenteraad, na bijna 20 jaar besprekingen te hebben gevoerd, gistera vond een krediet beschik baar gesteld van 1.300.000 gulden. De lozing van de rio- A.s. zaterdag 19.00 uur waterpolowedstrijd De Zijl/LGB-Polar Bears Zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door: Mercasol/ML Station Perquin lering zal voorlopig nog in open water plaats vinden, maar zal na toekenning door het Rijk van een bij drage in de kosten op de zui veringsinstallatie worden aangesloten. Een voorstel van de heer E. Tijselink (CDA) de werkgroep die zich met dit plan heeft be ziggehouden, tijdens de uitvoe ring te handhaven en te laten functioneren, werd positief aanvaard. De hoge populieren, die eigen lijk niet thuishoren op de wa- terkerende dijk, zullen ver dwijnen. Staatsbosbeheer zal na afloop van de uitvoering ingeschakeld worden om een plan ter tafel te brengen voor groenvoorziening rondom. De heer J. van Dam (VVD) maak te zich zorgen omtrent de kos ten, de prijsopvoering, maar burgemeester G. van der Kroft was de mening toege daan binnen de financiële uit gaven te blijven. Mejuffrouw J. van Duyn en de heren J. van Helden en W. van Puffelen werden gekozen in de nieuwe commissie van advies en bijstand voor exploi tatie en beheer van zwembad „De Kleine Oase". De heer G. Verweij chef financiën ter sekretarie, werd voorgedragen om als burger deel te nemen en hij werd als zodanig geko zen. Als afgevaardigde van de raad werd de heer J. van Dam het meest geschikt geacht. Rijnsaterwoude zal zich nog moeten uitspreken over een in te vullen zesde plaats. De com missie zal zich gaan bezighou den met ondermeer kaartver koop, het aantrekken van per soneel, schoolzwemmen en het organiseren van aktiviteiten. De financiële administratie zal worden ondergebracht bij de afdeling Financiën op de sek retarie. Het derde sportveld komt er. De raad stelde een krediet be schikbaar van 193.000 gulden. Er deden zich enkele proble men voor over de waterafvoer, mede met betrekking tot „kat- teklei en klapzand", waar de heer L. Treur uitleg over gaf en meedeelde dat hij zich ver der landbouwkundig had laten voorlichten over een overdre ven goede drainage. Mochten de financiële uitgaven binnen het krediet blijven, dan zal alle aandacht worden geschon ken aan het eerste veld, waar van de toplaag erg slecht is en de drainage te wensen over laat. Voor het U.W.-gebied achter de Ieplaan, waar reeds met be bouwing begonnen is, zijn de volgende straatnamen geko zen: Verlaat, Rielanden en Gietpolderweg, passende na men die nauw verbonden zijn met het verleden van Leimui- den. ALPHEN AAN DEN RIJN „De meerderheid van de raad functioneert slecht, ik ben er dan ook niet onder de indruk van". Harde woor den van PvdA-raadslid Joop van der Vlies naar aanlei ding van de discussie over de bouw van het buurtcen trum de Gouwehoek, gister avond tijdens de raadsverga dering. Van der Vlies meen de dat het besluit, bij nader inzien geen nieuwe accom modatie te bouwen, een ty pisch voorbeeld was van het functioneren van de raad; de raad neemt een beslissing, die wordt niet uitgevoerd en vervolgens wordt er een be sluit genomen dat „haaks" staat op het eerste. De raad had eerder dit jaar het plan geopperd het buurtcen trum in de Alphense wijk Gouwsluis een nieuwe accom modatie te geven. Hierop kwam bij de gemeente een groot aantal bezwaren binnen. Veel van die bezwaren bleken afkomstig van de leden van Gouwehoek zelf. Voorts bleek het buurtcentrum wél een functie te vervullen voor Alp- henaren van buiten de wijk en slechts voor een klein i voor wijkbewoners. Het doel werd dus voorbij geschoten en de gemeente besloot af te zien van de bouw van een nieuw onderkomen. Joop van der Vlies meende echter dat er een vergelijking kon worden gemaakt met bezwaren die binnen zijn gekomen tegen nieuwbouw voor Midas en het buurtcentrum Ridderveld. Ge vallen waarin de raad niet af wijzend beschikte. Waarom nu wel?, zo vroeg het PvdA- raadslid zich af. Zijn beschul digingen aan het adres van zijn mede-raadsleden stuitte op verweer van de VVD- en CDA-fracties. CDA-aanvoere- der Hopman trachtte Van der Vlies duidelijk te maken dat dp bezwaren anders lagen. Volgens hem was het in d val een zuiver planolog kwestie. Van der Vlies echter bij zijn uitspraak gemeente „geen consei beleid" voert. SLOOPGOUk 15,- per gn legitimatie verplicht VAN RUITEI ANTIQUAIR Kort Rapenburg 12 L< IN een oede b rekk :t CC nstell ad is

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4