itichtingWelzijn moet subsidie an ministerie teruggeven brieuen van lezers T 249.- rroblemen financiering! emancipatie opgelost 3„ behendigheid Veel schade bij ongeval lakkers aangehouden Leidenaar ernstig gewond Gemeente heeft geen tijd voor projectgroepen OPENLUCHT-MODESHOW LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1981 PAGINA 3 OflïANCIERING EMANCIPATIE-ACTIVITEITEN WEER IN HET GEDRANG lek. 18.i Jit. re pc 15 Rep^ Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten n. 22.09 mcienng ncipatie Srt,kel ..Problemen fi- doorlering emancipatie op- Morgej" in uw blad van 19 fe it vmr bevat jammer ge- 2.15-22een storende onjuist- U laat een meneer van 100.000 gulden aanbie- 30 Bo'an Stichting Welzijn magaPancier'nS van emanci- i. 19.55 activiteiten. Deze me- 3ng strookt niet met de lijkheid. Er heeft nim- een CRM-ambtenaar - jen dergelijk aanbod bij ckfpidse Stichting Welzijn ^^klopt. De rest van uw matie op dit punt berust iergens op. I.55 Pl 40 Pro| Directie Voorlichting, Kieu| ministerie CRM. 15.30 A LEIDEN De financiering van emancipatie activiteiten in Leiden dreigt opnieuw in het gedrang te komen. Het deel van de activitei ten dat in overleg met de gemeen te, werd gefinancierd door de stichting Welzijn loopt gevaar, nu blijkt dat de stichting hiervoor geld had bestemd dat niet van haar was. Het gaat hierbij om een bedrag van 41.000 gulden dat blij kens mededelingen van de Leidse stichting vrijelijk kon worden ge bruikt voor emancipatiezaken. De stichting had dat geld nog over van een ander project waarvoor men van het ministerie van onder wijs op een uiterst ongewone wijze honderdduizend gulden had ont vangen. Thans blijkt dat de stich ting het overschot van 41 miUe te rug moet geven aan het ministerie. De zaak kwam aan het rollen na een verslag in deze krant op 19 februari van een vergadering van de commissie onderwijs. De heer J. Kamphuis, direc teur van de stichting Welzijn vertelde tijdens die vergadering, dat stichting in 1979 door een ambtenaar van CRM werd benaderd. Deze deelde mee, dat de stichting 100.000 zou krijgen, wan neer ze in staat zou zijn binnen zeer korte tijd een bestemmming te vinden voor het bedrag in het kader van emancipatiewerk. De stichting vond een oplossing in het uitgeven van acht cahiers over vrouw en maatschappij in het en kreeg per kerende post de ton op haar rekening overgemaakt. In de loop van 1980 bleek dat de Stichting maar 34.000 gulden besteedde aan de ,nnn/,oo/ I Uit de Leidse Courant van 19 februari. cahiers. Het leek de heer Kamphuis een goede zaak het overschot aan ande re emancipatie activiteiten uit te geven. Voor de gemeente kwam dat goed uit, omdat de diverse organisaties voor 1981 aanvragen tot subsidie hadden inge diend tot een bedrag van 122.000 gul den, terwijl de gemeente via de rijksbij drageregeling maar 51.500 had te ver delen. De bijdrage van de stichting Welzijn kwam dus als een geschenk uit de hemel. Afgelopen maandag stelde de gemeenteraad de verdeling van de sub sidies voor emancipatie vast. Daarbij werd 41.000 gulden van de stichting Welzijn aan de verschillende emanci patieprojecten gegeven. De stichting had van die ton nog wel wat meer dan de 41 mille overgehouden, maar wat daarmee is gebeurt of nog gaat gebeu ren is niet geheel duidelijk. Doelsubsidie In het verslag van de vergadering ver telde de heer Kamphuis in een vrolijke bui over het bijzondere bezoek van die ambtenaar uit Den Haag, die „zomaar" een ton kwam bezorgen. Het verslag is in ambtelijke kringen in Den Haag kennelijk goed gelezen. Voorlichtings functionaris A. Th Westendorp van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, klom in de pen om wat onjuistheden recht te zetten. Hij schreef, dat zijn ministerie nooit I WWF| l5.ioj i losi och ten er mensen zijn die menen van de verantwoordelijkheid van wet- 17-1buder C. Waal niet verder gaat dan if uitdenken van paaltjes, richels, krkeersdrempels of andere verkeer- 00 c3ffirewmende of -beperkende maatre- Dreifeien, zij hebben het fout. De heer Waal houdt zich namelijk ook nog in ijet onbelangrijke mate bezig met het ,oi. 15|tdenken en invullen van bestem- h (Dr.ungsplannen. ruimtelijke ordening 17-%. Uit dien hoofde ligt hij regelma- m de clinch met de landelijke er he id en met Leidenaren die zich tor de plannen van deze wethouder maakt niet uit wat ik doe, pro- m. doen ze toch wel") benadeeld luz.prielen. De inhoud van zijn portefeuil- M wordt het beste door Waal zelf ge- "peerc/. „Ruimtelijke ordening houdt ff midden tussen een kansspel en in behendigheidsspel" zo wist Waal '~mt*$termiddag ten overstaan van de le- fn van de adviesgroep Schuttersveld melden. Waal verdedigde op deze jze zijn beleid tegenover een aantal geruste Leidenaren, die meenden if de wethouder eerst maar eens >est informeren met welke subsidies overheid over de brug zou komen )rdat hij mooie plannetjes, zoals bij- trbeeld voor het Schuttersveld, uit- fc/if. „Het lijkt wel of ik het CDA or praten aldus de geschokte por- 'euillehouder: „Voor een dergelijk leid voel ik helemaal niets". Gron- nbtenaar Schaap plaatste zich in re vierkant achter zijn wethouder. 1 ls je vantevoren vraagt wat je kan u tijgen, krijg je helemaal niets', aldus heer Schaap. En, om ih de termi- )logie van de heer Waal te blijven: io o3 ^f is juist het spel om van niets iets p°p n maken 100.000 gulden aan de stichting Welzijn had verstrekt. Navraag leerde vervol gens dat de 100.000 gulden afkomstig is van het ministerie van onderwijs. Een woordvoerder van dit ministerie deelde daarbij mee: „We hebben dat geld gege ven in het kader van een zogeheten doelsubsidie. Dat houdt in dat het al leen maar gebruikt mag worden voor één project. Hier gaat het dus om die cahiers. Het bedrag was een voorschot. Als de stichting niet alles heeft uitgege ven, moet wat over is weer terug naar het ministerie. We wachten nog steeds op de definitieve afrekening." Elen en ander houdt in, dat het besluit van de gemeenteraad van maandag wat voorbarig was en de stichting Welzijn in de moeilijkheden zit. Henk Sannes namens de stichting: „Wanneer het mi nisterie ons verantwoording vraagt dan geven we dat. De manier waarop het geld nu is besteed, heeft alles met emancipatie te maken. Er is een margi naal verschil tussen die cahiers en de bestemming die nu aan het geld gege ven is. Het ligt binnen de doelstelling die aan het verstrekken van de 100.000 gulden door het ministerie verbonden is. Het belangrijkste is dat het emanci patiewerk in Leiden goed gebeurt." De stichting Welzijn hoeft van wethou der H. van Dam van onderwijs geen steun te verwachten bij het oplossen van het meningsverschil met het mi nisterie: „Volgens het raadsbesluit geeft de gemeente zelf die 51.500 uit. Het be drag dat de stichting Welzijn geeft, is hun verantwoordelijkheid. Het is dus ook hun zaak om het naar het ministe rie te verantwoorden. Ze zeiden dat het kon en ik heb alle vertrouwen in de stichting Welzijn." Bij een ongeval op de hoek Telderskade en de Boshulzerlaan, dat gistermiddag omstreeks halt één, plaatsvond, is veel materiële schade aangericht. Het ongeluk gebeurde omdat een vrachtwagen, die vanaf de Telderskade richting Churchilllaan reed, geen voorrang verleende aan een van rechts komende personenauto, bestuurd door een 45-jarlge Inwoonster van Lelden. De automobiliste raakte niet gewond. Roken (1) De Leidse gemeenteraad aam twee raadsvergaderin gen geleden het besluit om het roken van sigaretten, sigaren, pijpen, of andere al dan niet schadelijke ge notsmiddelen tijdens commissie- en raadsvergaderin gen niet meer toe te staan. Dit ondanks het verzet van CDA-tractleleider H. Driessen en PvdA-wethouder D. Tesselaar (de één uit sociale bewogenheid, de ander uit eigenbelang) overigens. Driessen vond dat een uitzon dering gemaakt moest worden voor diegenen die be roepshalve bij de vergaderingen aanwezig waren, tee wijl Tesselaar de raad een constructie voorstelde waardoor op bepaalde voorwaarden in de commissies wel gerookt mocht worden. Zowel het roomse als het rode voorstel werden door de raad verworpen. Roken (2) Tesselaar heeft inmiddels toch een, vrij simpele, methode gevonden om in die commissiesvergaderingen, die hij als voorzitter niet eventjes kan verlaten, een sigaret te kunnen genieten. „Om het uur rokerspauze", zo kondigde de wet houder gisteravond bij de aanvang van de vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting aan. De pauze duurt voor zolang Tesselaar nodig heeft om zijn sigaret op te ro ken (ongeveer vijf minuten). En zo trekken de aanwezigen om het uur de gang op om de raadszaal weer te betreden als de wethouder het einde van de pauze aankondigd: Alle verslaafden aan hun trekken gekomen, dan kunnen weer beginnen Roken (3) Met het rookverbod heeft het college tevens ingesteld dat de koffie tijdens raadsvergaderingen niet meer, zoals gebruikelijk, rondgebracht wordt, maar dat de raadsleden deze zelf moeten gaan halen. Alleen aan het college, de pers en de bezoekers wordt de koffie nog geserveerd. Zij kunnen bun plaats immers niet verlaten. Het gevolg van deze maatregel is dat, vooral bij de oninteressante agendapunten, een flink aantal raadsleden zich onder het genot van een rokertje en een kop koffie in de koffiekamer terugtrekt om daar 'de dingen van de dag' nog eens door te nemen. Kenden we het al uit Den Haag, ook in Leiden voltrekken de politieke zaken zich nu letterlijk en figuurlijk 'in de wandelgangen Vakbondsvrouwen De vrouwen uit de ABVA, ABOP, Dienstenbonden en In dustriebond FNV steunen de landelijke acties tegen de abortuswet, die maandag 30 maart worden gehouden. Als bijdrage aan de actie zullen de vakbondsvrouwen een vlag met het opschrift „Abortus Vrij" laten drukken die men uit het raam kan laten hangen. De vlag is morgen aan het einde van de groentenmarkt op de Hooglandse Kerkgracht te krijgen bij de roze bakfiets. Jazz on Sunday Het win terprogramma van Jazz on Sunday wordt zon dag 29 maart afgesloten met een optreden van de 19 man sterke big band van Leidenaar Frits Landesber- gen. Het concert begint om drie uur in het restaurant van Hans Menken aan de Boshulzerlaan 1. Er worden werken gespeeld van Neal Hefti, Stan Kenton, Glenn Miller en Count Basie. Het nieuwe seizoen van Jazz on Sunday gaat 20 september van start met een concert van De Skymasters onder leiding van Tonny Nolte in de Stadsgehoorzaal. Zuidelijk-Afrika De achtste bijeenkomst in het kader van de gespreksronde over Zuid-Afrika en de Apartheid, die door de industrie bond FNV en de Boycot Outspan Aktie (BOA) is georgani seerd, wordt dinsdag gehouden in de BOA-ruimte aan de Oude Vest 79. Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk A- frika, houdt een inleiding met als titel „De macht van Zuid-Afrika in Zuidelijk Afrika". Sietse Bosgra heeft on langs met eigen ogen de gevolgen van de Zuidafrikaanse invallen in Angola en Mozambique met eigen ogen kunnen aanschouwen. De bijeenkomst begint om acht uur. Opvangadressen De Leidse Vrijwilligerscentrale heeft tijdelijke opvan gadressen nodig voor de opvang van in nood verkeren de mensen. De tijdelijke opvangadressen zijn vooral bedoeld voor bijvoorbeeld weggelopen jongeren, kinde ren met moeilijkheden thuis, mensen die mishandeld zijn, alleenstaande ouders met of zonder kinderen en kinderen van alleenstaande ouders. De opvang van deze persoenen duurt maximaal 6 weken. Voor meer inlichtingen: Leidse Vrijwilligerscentrale Langegracht 246a, 2312 PD Leiden, tel. 071-149064. Dinsdag 31 maart wordt er in het gebouw van de Vrijwilligerscentrale een informatiebijeenkomst gehouden voor belangstel lenden. De bijeenkomst begint om acht uur. Kindercen trum Wethouder H. van Dam slaat dinsdag 31 maart de eerste paal voor het kindercentrum in de Meren wijk aan de Mila- nenhorst Wanneer het centrum gereed is, zullen het kin dercentrum van de Stichting Kindercentrum Meren wijk en de peuterspeelzaal van de Stichting „Het Meerkoetje" 'hierin onderdak vinden. DEN De politie heeft gistermiddag een 24- en een 19- "E Leidenaar aangehouden, die affiches aan het plakken i, waarop een demonstratie tegen de sluiting van Ad- ngekonaigd werd. i mannen werden in de kraag gevat, toen zij een affiche op puur van de Hollandse Constructie Groep aan de Zoeter- ïseweg plakten. Dat gebeurde om twaalf uur. De politie de overige affiches in beslag genomen. ADVERTENTIE electrisch jereedschap tijdelijk in >rjjs verlaagd. '^MAN-LEIDEN B.V. Zijlsingel 2 - Leiden lOltoend van maandag l/m vrijdag 08.00 tot 12.30 uur en van 10 tot 17.30 uur. Burgerlijke stand Lelden Geboren: Chrlstlaan Mar tin zv. A. de Vreugd en W. Kuljt; Tlmmy zv. P. Kluivers en M. C. Schlagweln; Esther Hendrlak dv. H. Tegelaar en M. K. van der Neut; Bou- dewljn Willem zv. L Oldenhage en C. W. van der Plas; Dilek dv. A. Kara- man en E. Karaman; Joyce dv. J. G. Aanhane en Y. A. M. Melissen; Elisa beth dv. C. Starkenburg en C. van der Bent; Alain zv. C. T. E. Küppers en S. Herklots; Sabrlna dv. W. Berk- hel) en M. Wlelders; Dirk zv. J. van Meeteren en M. A. van Rijt; Wendy dv. R. G. J. Keereweer en J. Hoppen brouwer. Rende dv. R. Otto en J. J. H. van der Voort; Sonja Maria dv. C. A. W. M. van Zuljlen en J. F. M. van Berge Henegouwen; Paula dv. H. J. M. Steenvoorden en A. Voorma; Eve lien Gwendolien dv. J. T. E. Blnne- kamp en M. C. van Delft; Pleter zv. A. Lever en B. W. Kersbergen; Alexan der Hendrlcus Frederlk zv. H. de Moedt en A. van der Neut. Overleden: H. Sloos, geb. 3-2-1913 man; M. C. de Jong. geb. 5-6-1921 vrl. echtg. van W. Schoonderbeek, F. Bel), geb. 19-7-1900 man; M. de Graaf, geb. 22- 1-1911 man; M. H. de Jong, geb. 23- 4-1900 vrl. echtg. van J. Oldrlks; T. Fransen, geb. 6-5-1905 man; M. de Ridder, geb. 3-11-1887 vrl. geh. gew. met A. A. Janssen; G. H. Pelle, geb. 17-2-1939 vrl. echtg. van W. van NA SPRINGEN WATERRESERVOIR AUTO LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar is gistermiddag met ernstige brandwonden in het gelaat naar het AZL overgebracht. Een rat is de indirecte oorzaak van het ongeval. Toen de man de motorkap van zijn auto opende, sprong een glazen waterreservoir uiteen. Het kokende water trof de man in het gezicht. Later bleek, dat een rat in de ventil- torruimte achter de radiator was gekropen. Toen de venti lator ging draaien, werd de rat gedood door een van de bla den. De ventilator werd daar door vernield en zodoende ontstond oververhitting. Het glazen reservoir met daarin kokend water barstte waar schijnlijk door plotselinge tem peratuurstijging, die ontstond fjpert de motorkap geopend werd. LEIDEN De projectgroepen Pancras Oost, Heren- gracht/Zijlsingcl, Academiewijk, Levendaal, Mare- dorp en de Camp zullen tot de zomervakantie op een zeer laag pitje draaien- De gemeente is vooral door personeelgebrek niet in staat tijd vrij te ma ken voor bijeenkomsten van deze projectgroepen. Dit bleek gistermiddag tijdens een gesprek tussen wethouder C. Waal en vertegenwoordigers van de projectgroepen. De projectgroepen hadden in een brief om een gesprek gevraagd naar aanleiding van een besluit van Ben W om de project groepen minder frequent bij elkaar te laten komen. De reden is het gebrek aan personeel, een reorganisatie van het ambte lijk apparaat en de weinig rooskleurige financiële positie van de gemeente. Momenteel wordt prioriteit gegeven aan het opstellen van verbeteringsplannen in het kader van de inte rim-saldo-regeling voor andere buurten. Wethouder Waal zei te verwachten, dat na de zomervakantie deze werkzaamhe den afgerond zullen zijn. De gemeente is dan toe aan het uit voeren van de plannen. De projectgroepen pleitten voor een verbetering van de informatiestroom van de gemeente naar de groepen. „We worden regelmatig geconfronteerd met be sluiten van B en W, waar we ons zegje over hadden willen doen." De wethouder stelde de projectgroepen voor om eens na te denken over het samenvoegen van een aantal kleinere groepen tdt een paar grotere. Onder de overkapping van de Koorenbrug flaneerden gisteravond mannequins, die afwisselend gehuld waren in de kleding van enkele winkeliers aan de Botermarkt en de Nieuwe Rijn. De modeshow, die in het kader van de actie „Leiden modestad" werd gehouden, trok veel bekijks van winkelende Leidenaars. Ongeveer alle stijlen kwamen gisteravond van half acht tot half negen aan bod; chique, elegant, gekleed sportief.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3