fieuwe partij achtmerrie voor Labour a Conservatieven paanse leger dringend aan hervorming toe Biggs tegen uitlevering Zimbabwe doet niet mee aan sancties tegen Zuid-Afrika Koningin Victoria omver getrokken' Spionage-onthullingen niet waar VS willen steunpunt in Rode Zee fENLANP LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1981 PAGINA 17 SOCIAAJL. DEMOCRATISCHE PARTUOFFICIEEL OPGERICHT onze correspondent Simons) In een grote taal is giste- i nieuwe poli* ten doop ge- Vier gewezen La- die hun oude partij de rug toe- presenteerden de Democrati- >P>. De op- Jenkins, dr. BUI Rodgers r Williams, gaan de besturen. In i het eerste wordt de eer ste partijleider gekozen. Vrij algemeen wordt ver wacht, dat de keus dan valt op de zeer populaire Shirley Williams. De SDP zou in Groot-Brittan- nië een ware revolutie kunnen veroorzaken. Dit land zit in de knoei met het zogeheten twee- partijensysteem, dat voort vloeit uit het onbillijke Britse kiesstelsel. In totaal 635 kiesdi stricten wijzen elk een Lager huislid aan, met als gevolg dat de winnende partij niet nood zakelijk het grootste aantal stemmen op zich verenigt. Sinds jaar en dag wordt het land bestuurd door de Conser vatieven of Labour. De kleine re partijen hebben nooit kans gezien voldoende zetels te ver overen. Dat kan alleen als zij een aantrekkelijke coalitie vormen. En dat zijn de SDP en de Liberale Partij kennelijk wel van plan. Volgens opinie lende verkiezingen, die in 983 of 1984 worden gehouden. Shirley Williams beloofde de diepe kloven te overbruggen, die de Britten van elkaar scheiden. Op dit moment kan de SDP rekenen op veertien zetels in peilingen kan een dergelijke' het Lagerhuis: dertien sodalis- combinatie op dit moment ge makkelijk 46 procent van de stemmen krijgen, met slechts 27 procent voor Labour en 25 procent voor de Conservatie ven. SDP-voorman Roy Jenkins tische overlopers en een con servatief, plus een indrukwek kend aantal gewezen socialis ten van het Hogerhuis. Het po litieke programma van de SDP bestaat voorlopig uit twaalf punten, waarvan de be- üeastelsel van evenredige vertegenwoordiging is. Een programmapunt overigens, waarvan de verwezenlijking wel zal moeten worden be vochten over de «„politieke lij ken" van Margaret^Thatcher en Michael Foot Bovendien belooft de SDP sociale vrede, meer gelijkheid, economische voorspoed en trouw aan de NAVO en de EG. De komende campagnes gaan de SDP geld kosten. Er wordt gerekend met een gemiddeld bedrag per lid, maar niemand zal worden verplicht dat be- De vier voorlopige leiders van de Britse Sociaal Democratische Partij: van links naar rechts Roy Jenkins, David Owen, William Rogers en Shirley Williams. drag te betalen. Iedereen mag beroep te doen op de zakenwe- cialisten door de vakbonden, zelf bepalen wat binnen zijn of reld. De Conservatieven wor- De SDP wil boven alles onge- haar financiële bereik ligt. De den al financiëel gesteund bonden blijven, al brengt dat SDP is ook niet van plan een door de zakenlieden en de so- heel wat minder geld in kas. 3 „Aan de andere kant van de Pyreneeën'', n Spaans journalist gespecialiseerd in militaire enheden, „overheerst de gedachte dat de rol paanse leger vandaag de dag speelt in de poli- gszins abnormaal is. Niets is minder waar. Voor dit een volstrekt normale situatie", t maand na de mislukte staatsgreep lijken de van de coup voorill van psychologische aard. )t-kolonel Tejero, die de bestorming op het par- ebouw leidde, en luitenant-generaal Milans del ie in Valencia troepen en tanks de straat op hebben een betovering verbroken. Zij hebben nd dat er iets gedaan kan worden, staatsgreeppoging zijn de (militaire) tegenstan- de grondwet met de dag overmoediger gewor- ultra-conservatieve dagblad El Alcazar, dat in paanse kazerne wordt gelezen, is van een aan- neutrale houding langzaam maar zeker over- 'op openlijke lof voor de samenzweerders. Met nieuwde terreuroffensief van de ETA dat in het jide de levens heeft opgeëist van twee kolonels anning binnen het leger opnieuw tot een kook- stegen. weinige militairen zijn van mening dat het voor irtbestaan van de democratie noodzakelijk is dat iaanse leger zo snel mogelijk een a-politieke wordt, net als in de andere Westeuropese landen is- om die doelstellingen op korte termijn te «n\\ken zijn uiterst gering. Als koning Juan wi/overleven moet hij op de een of andere ma- ra verstandhouding' bereiken met een leger, iets e hij deze week een poging ondernam. Momen- rden zijn kansen op succes geschat op vijftig pro-' li Hervorming taboe Deze week werd bekend dat het Spaanse leger naar aanleiding van de nieuwe aanslagen van de ETA een directe rol krijgt toebedeeld In de bestrijding van bet Baskiscb ter rorisme. De betrokkenheid van bet leger bij de politiek wordt daardoor indirect opnieuw vergroot Guar dian-correspondent John Hooper be schrijft de opbouw en de rol van het Spaanse leger dat in de afgelopen eeuw vaker een bedreiging voor Spanje zelf is geweest dan voor zijn vijanden. nim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mg «dreigd geweest. Daartoe droeg mede het feit bij dat met de bevrijding van de Spaanse kolonies het Spaanse leger zijn taak in het buitenland in de afgelo pen eeuw kwijtraakte. Het richtte zijn geweren dan ook steeds vaker op binnenlandse dan op buitenlandse doe len. Momenteel heeft Spanje zo goed als geen vijanden meer. De enige rechtvaardiging voor het in stand hou den van een leger van ruim 260.000 man is nog de zoge naamde dreiging die uitgaat van de „anti-Spanjaarden" onder de bevolking. Dit wordt weerspiegeld in de opbouw van het leger. De Spaanse strijdmacht valt uiteen in twee categorieën. Al lereerst zijn er de territoriale verdedigingstroepen, die min of meer gelijkelijk verdeeld zijn over de negen mi litaire districten waarin Spanje en de Canarische Eilan den zijn opgedeeld. Zij zijn bereid een guerrilla-rol te aanvaarden als Spanje van buitenaf wordt bedreigd of om de burgerlijke gezagsdragers te hulp te schieten, als de staat van binnenuit wordt bedreigd. In de tweede plaats zijn er de onmiddellijk inzetbare intervenüetroe- pen, gemechaniseerde eenheden, die selectief zijn gesta tioneerd. In en rond Madrid is de Brunete Divisie gelegerd, een elitekorps dat als enig denkbare taak lijkt t« bebben het beschermen óf bedreigen van de regering. Een aantal soldaten van deze divisie was actief betrokken bij de laatste staatsgreep. Het is niet waarschijnlijk dat het leger van gedachten verandert over zijn taak zolang Spanje zich niet aan sluit bij de NAVO. De landmacht heeft zich tegen even tuele aansluiting echter altijd feller verzet dan de lucht macht en de marine. In de eerste plaats zou Spanje als het lid zou worden van de NAVO, gedwongen worden de defensieprioriteilen van Spanje in een realistischer daglicht te zien en eqi dergelijke herbeoordeling zou zo goed als zeker tot gevolg hebben dat er meer geld wordt uitgetrokken voor de luchtmacht en de marine, hetgeen ten koste zou gaan van de landmacht. Bovendien zou het de Spaanse generaals op dit moment veel moeite kosten het lidmaatschap van de NAVO met opgeheven hoofd onder ogen te zien. Hoewel niemand het met zoveel woorden durft te zeggen is de voor naamste reden hiervoor dat het Spaanse leger hopeloos verouderd is. Er zijn weliswaar uitstekende eenheden, maar met het leger als geheel is het bedroevend gesteld. Het is het systeem dat niet deugt en toch blijft hervor ming taboe. Een groot deel van de kostbare trainings- tijd wordt besteed aan leerstellig onderwijs. Officieren kunnen tot op het uur en de dag af vertellen wanneer ze bevorderd zullen worden omdat de promotie ver loopt in de volgorde waarin officieren het Militaire Col lege van Saragossa verlaten. De enige uitzondering wordt gevormd door de enkeling die tijdens zijn klim op de sociale ladder voor zijn examens zakt Iedere offi cier weet bovendien dat hij, wat er ook gebeurt op een goede dag kolonel zal worden en de meeste officieren hebben twee taken: 's ochtends zijn ze officier en 's- middags leraar, ingenieur of directeur van een firma. In de hogere regionen van het leger lopen teveel hoge functionarissen rond, hetgeen te wijten is aan de enor me toestroom tijdens en na de Spaanse Burgeroorlog en de daaropvolgende Tweede Wereldoorlog. De cijfers van 1979 wijzen uit dat er 1400 kolonels rondlopen in een leger met slechts 700 luitenanten. Ondanks het feit dat de dienstplichtigen zeer slecht worden betaald, slokken de „personeelskosten" (voed sel, kleding en salaris) meer dan 65 procent van de Spaanse defensiebegroting op. Het gevolg is dat er maar geld overblijft voor de aankoop van nieuw ma- weinig teriaal. Suarez zijn zo goed als helemaal vastgelopen als gevolg van oude, gevestigde belangen op het ministerie van defensie. Spanje inag dan nu een burger hebben als mi nister van defensie, dat is dan ook ae enige burger in het hele departement. Hervormingen in het leger zijn absoluut noodzakelijk voor een voortbestaan van de democratie. Maar een hervormingsoperatie heeft alleen kans van slagen als de Spaanse strijdkrachten, die zich in de loop der jaren hebben weten te ontwikkelen tot de machtige eenheid die ze nu zijn, omzichtig en tactisch worden aangepakt JOHN HOOPER THE GUARDIAN ranging naals istigd G De vervanging Guofeng, de opvolger 0 aan het hoofd van de oor Hu Yaobang is ook >collair niveau een vol- feit. Partijsecretaris was deze week voor st partijman nummer het bezoek van presi- lius Nyerere van Tan- in Peking. 1 zal Hua, die in okto- '6 het voorzitterschap >artij overnam, worden in op een voltallige bij- st van het centrale mité, die spoedig zal gehouden. Hem wordt >n dat hij de politieke heeft voortgezet, die ir was tijdens de Cultu- mlutie, na de dood van 1976. ibang is een naaste me er van China's sterke e ondervoorzitter van tij Deng Xiaoping. In dt Hu de partij al sinds irig jaar. in tegen aars anese leger VIV .De Israëlische Menachem Begin en Saad Haddad, com- nt van de christelijke langs de Libanees-Is- e grens, hebben be- [emaakt dat zij zullen deren dat het Libanese losities inneemt in de ilometer brede grensen- Üe door Haddad's troe- cht wordt gecontro- lun verklaringen volg- een interview, dat ge- majoor William Callag- opperbevelhebber van •vredesmacht in Zuid- V gaf. Callaghan zei dat het zijn taak was gebied tot aan de grens «v onder het gezag van anese centrale regering leger te stellen. Voorbijganger* In de Ierse hoofdstad Dublin staan bl| de brokstukken, die tot gisteren het In 1900 opgerichte monu ment voor dis toenmalige Britse vorstin Victoria vorm den. Het monument, dat her innerde aan het bezoek van koningin Victoria aan Dublin, werd door aanhangers van de IRA neergehaald. De poli tie heeft de vermoedelijke daders aangehouden. BRIDGETOWN Ronald Biggs, de Engelse treinrover die momenteel in Bridgetown, de hoof stad van Barba dos, gevangen zit, heeft gisteren voor de rechter geprotesteerd tegen eventue le uitlevering aan Groot-Brittannië. Het Nationale Dagblad van Barbados daarentegen schrijft in een interview dat Biggs naar Engeland terug wil om opnieuw met zijn eerste vrouw te trou wen. Groot-Brittannie heeft nog niet officieel ,om uitlevering verzocht. Waarschijnlijk wacht men al wat de Barbadaanse rechter beslist inzake het Braziliaanse uitleve ringsverzoek. Biggs wordt op het eiland vastgehouden ornaat hij zonder paspoort reist. De hoofdcommissaris van politie van Barbados is niet tevreden met de monde linge mededeling van Scotland Yard, dat de gevangene inderdaad Biggs is. John Miller, die wordt beschouwd als het brein achter de ontvoering, heeft toegege ven voor de ontvoering te zijn betaald, maar hij wilde niet zeggen door wie. Er gaan geruchten dat de ontvoerders hun relaas aan een krant wilden verkopen en dat Biggs geld zou krijgen van een Engel se zakenman voor ieder jaar dat hij in een Engelse gevangenis doorbrengt PREMIER THATCHER: LONDEN Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 hoofd was van de Britse contra-spionagedienst (MI 5), is geen spion voor de Sovjet-Unie geweest. Dit heeft premier Mar garet Thatcher gisterenmiddag in het Lagerhuis verklaard. Zij verwierp hiermee de beschuldiging van de journalist Chap man Pincher, die in zijn boek „Their trade in treachery" en in een reeks sensationeel gebrachte artikelen in de „Daily Mail" heeft gesteld, dat de in 1973 overleden sir Roger gedurende bijna 30 jaar voor Moskou zou hebben gespioneerd. Mevrouw Thatcher kondigde echter aan dat er. een speciale commissie zal worden ingesteld die falie procedures en praktij ken betreffende de staatsveiligheid zal onderzoeken en voorstel len zal doen over eventuele wijzigingen. De premier herinnerde eraan dat na de pensionering van Sir Roger Hollis een onderzoek was ingesteld naar aanleiding van „aanwijzingen die suggereerden, maar niet bewezen dat er zich in de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog een agent van Hollis was een van de personen op wie enige aanwijzingen van toepassing waren. Het onderzoek toonde niet onomstotelijk zijn onschuld aan. Aangezien echter evenmin bewfysen werden ge vonden van zijn schuld, werd tenslotte geconcludeerd dat hij geen Russische agent was geweest SALISBURY Zimbabwe kan niet actief deelnemen aan economische sancties tegen Zuid-Afrika, hoewel het zulke acties inhoudelijk toejuicht Dit heeft pre mier Mugabe gisteren gezegd tegen minister-president Van Agt, die gisteren in Salisbury Is aangekomen om het laatste deel van de donorconferentie te bezoeken. de economische afhankelijkheid van Zuid-Afrika. Volgens Van Agt hoopt Zimbabwe dan ook op Westeuropese steun wanneer er internationale sancties, als een olieboycot, te- fen het buurland komen. 'remier Van Agt, die na zijn bezoek aan de vroegere En gelse kolonie naar de V.S. gaat, zal-president Reagan de bezorgdheid van Zimbabwe overbrengen over de richting van het Amerikaanse beleid tegen Zuid-Afrika. „Het zou erg zijn", aldus Van Agt, „wanneer de V.S. geen druk uit oefenen op Zuid-Afrika om de situatie in het land zelf te veranderen en Namibië een internationaal aanvaardbare onafhankelijkheid te geven". Minister-president Van Agt werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Salisbury verwelkomd door premier Mugabe. WASHINGTON De Vere nigde Staten willen van de Rode-Zeehaven Ras Banas een steunpunt maken voor het geval grote militaire ac ties nodig zijn rond de Perzi sche Golf of in het Midden- Oosten. De transactie wordt zoveel mogelijk ondershands gere geld. Volgens de Amerikaanse functionarissen die dit gisteren bekendmaakten wordt Egypte door een contract geïsoleerd van de andere Arabische lan den. Bovendien wordt zo het Egyptische nationaliteitsbesef het minst aangetast. Voor vier honderd miljoen gulden kan de haven, die ook over een vliegveld beschikt, geschikt gemaakt worden voor dezelfde functie als die, welke Taiwan en de Fillipijnen tijdens de oorlog in Vietnam hebben ver vuld. Egypte heeft inmiddels ver klaard een vredesmacht van de Verenigde Naties in de Si- naï niet nodig te vinden, wan neer de Israëlische troepen die de woestijn sinds 197Ó bezet houden zich in 1982 hebben te ruggetrokken. „We zijn van plan de vrede voor altijd te be waren en kunnen het daarom best zonder vredesmacht", al dus de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Has san Ali. Boi ment maanslae in parle- :nt Honduras TEGUCIGALPA In bet parlementsgebouw van Hon duras is gisteren een zware bom ontploft op het moment dat de 71 leden van de wetge vende vergadering in zitting bijeen waren. Volgens de auto riteiten werden drie mensen verwond, van wie één ernstig. Het parlement, dat afgelopen jaar werd gekozen, bereidt een grondwet voor die in werking zal treden als het land na ze ventien jaar militair bestuur weer een burgerregering krijgt. EG-parlemcnt: Landbouwprijzen 12 procent hoger STRAATSBURG Het Euro- pees Parlement heeft zich gis teren met overweldigende meerderheid uitgesproken voor een verhoging van de prijzen van landbouwproduk- ten in de EG met twaalf pro cent De voorstellen voor een verhoging met 7,8 procent (Europese Commissie) en 15,3 procent (landbouworganisa ties) werden verworpen. De ministers van landbouw moe ten zich de komende week over deze kwestie uitspreken. „Zwarte Schapen" uit partij gezet BOEKAREST De comau- nistische partij van Roemenië heeft zich van 30.000 zwarte schapen" in haar gelederen ontdaan. De gelegenheid daar toe bood een vernieuwing van de partijboekjes, een gebruike lijke controle in de Oostblok landen. Staats- en partijleider Nicolai Ceausescu noemde volgens persberichten het aantal ge- royeerden relatief klein, ge zien het aantal van 3,04 mil joen partijleden of 19,7 procent van ae totale bevolking. Het ia niet geoorloofd, zai Ceausescu, lid van de parttt te worden alleen om persoonlijk voordeel.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17