uiten gespierde taal aan idres van Rusland en Europa Bakkers willen meer brood op de plank Kamerleden tegen invoering verschillende diersoorten op Veluwe r Grondwater nu nergens meer betrouwbaar Ch èque- verkeer groeit, chèque-fraude ook Ravage in West- Berlijn 'iebel-demonstra ties Rotterdam: investering van 300 miljoen op Maasvlakte D'66: Noodfonds bodem- schoonmaak ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1981 PAGINA 15 inze correspondent Dick Toet) INGTON In de iding tussen de Vere- Staten en de Europese enoten lijken barre aangebroken. Terwijl kCAI *e^ers vriende- itll. }n welwillend hun op maken bij de :rse Amerikaanse re- laten diverse top- lonarissen in de bui- idse politiek van de :n gelegenheid onbe- i naast de Sovjet-U- k West-Europa een lt de pan te geven. ter van buitenlandse za- Uexander Haig, die tot de minste behoefte om op Europese tenen m staan, heeft zijn tijd eld tussen priemende chuwingen aan het unisme in het algemeen e Rus" in het bijzonder in het rondzenden van iten, waarin van alles worden rechtgezet, heeft tot nu toe een reffelijke pers gehad in herenigde Staten. Hij overtuigend en be- m genoemd, maar de usie in veel van deze den dat Haig de touwtjes le buitenlandse politiek in handen heeft, lijkt logenstrafd. Integendeel, én zaak in de eerste den van de nieuwe rege- duidelijkis geworden, j het dat het veld van de nlandse politiek uitslui- is omgeploegd. Méér vi- an een bijna dramatisch rommunisme is niet ge- 1. Er is al meer onder 's duiven geschoten dan ly Carter in zijn hevigste tmerries moet hebben ■houwd. Haig is inmid- ook gepasseerd als leider iet crisisteam dat Ameri- oor ernstige binnenlandse auitenlandse problemen leiden. Die eer viel te aan vice-president rge Bush, die als een van weinige kopstukken nog bogen op een „onbespro- u gedrag". Voor het eerst de interne strijd om de püiüandse politiek naar liten. Haig toonde zich te- toom verslaggevers open- verontwaardigd en leek b even met aftreden te 15. dreigen. Toch begon Haig zo aardig. Al meteen nam hij het op voor de Europese bondgenoten. „Er is geen reden laatdunkend te doen over de defensie-inspan ningen van de NAVO-part- ners", hield hij de senaat voor. Haig, voormalig NAVO- -bevelhebber in Europa, weet dat Amerika zich op defensie gebied weliswaar minder heeft ingespannen dan de Sovjet-Unie, maar dat de NAVO als geheel meer aan defensie heeft gedaan dan het Warschaupakt. Ook defensieminister Wein berger begon op welwillende wijze. „Van de reële verho ging van het defensiebudget met drie procent, die in NA- VO-verband was afgesproken, moeten de bondgenoten zich maar niet teveel aantrekken, want wat zegt nou zo'n per centage", aldus Weinberger. Maar intussen is wel duidelijk geworden dat hij bedoelde dat net genoemde percentage veel hoger moet zijn. Conflict Veel politici in Europa heb ben hun wenkbrauwen ge fronst over de Amerikaanse houding ten opzichte van El Salvador. Maar het eersté echte conflict ging over een voorstel van Reagans begro tingsdirecteur David Stock man om de Amerikaanse ont wikkelingshulp met meer dan een derde te besnoeien. Met minister Haig liepen ook de EG-landen onmiddellijk te hoop. Het ziet er nu naar uit, dat de hulp „slechts" met on geveer 25 procent zal worden bekort. Sedertdien is het niet meer rustig geweest. Weinberger liet het woord neutronenbom vallen en Haig moest de za ken rechtzetten. Voor de lei ding van het bureau voor de mensenrechten, onderdeel van het ministerie van bui tenlandse zaken, werd Ernest Lefever aangewezen, een man die zich de laatste vier jaar heeft opgewerkt tot lei der van de oppositie tegen on geveer alles wat met mensen rechten te maken heeft Staatssecretaris Lehman van de marine liet weten dat de Verenigde Staten zich niet ge bonden voelen aan welke SALT-afspraak dan ook en dat gewapend ingrijpen tegen Cuba niet wordt uitgesloten als de wapenleveranties aan de rebellen in El Salvador niet worden stopgezet. Meer rechtstreeks zette de nieuwe regering West-Europa onder druk in zaken als de EG-hulp aan Granada, een klein eilandje in de Caraïbi- sche Zee dat volgens de Vere nigde Staten te nauwe banden onderhoudt met Cuba, en de geprojecteerde pijplijn tussen de Sovjet-Unie en West-Euro pa, die onder meer West- Duitsland, Nederland, Oosten rijk, Italië, België, Zwitser land, Zweden, Engeland en Spanje van aardgas zou kun nen voorzien. De vriendelijke Amerikaanse woorden zijn tot nu toe gere serveerd geweest voor in Eu ropa weinig populaire regiems als die in Argentinië, Chili en Zuid-Afrika. Het geheime be zoek van vijf hoge Zuidafri- kaanse militairen heeft overi gens ook in Amerika zelf nog al wat onrust gewekt, zeker nu duidelijk is geworden dat het ministerie van buiten landse zaken op de hoogte was van het bezoek en dat de vijf behalve met vertegen woordigers van de Nationale Veiligheidsraad van Richard Allen ook gesproken hebben met de Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Na ties, mevrouw Jane Kirkpa- trick. Warrig Hoewel Haig daartoe keihar de pogingen in het werk schijnt te stellen, is de warrige situatie de laatste dagen alles behalve verbeterd.Vorige week liet Richard Pipes, een Harvard-professor uit de staf van de Nationale Veiligheids raad, tegenover een verslag gever van het persbureau Reuter weten dat economi sche problemen in de Sovje t-Unie naar zijn mening of tot ingrijpende binnenlandse her vormingen of tot gevaarlijke Russische avonturen in net buitenland zullen leiden. Ook sprak hij zijn bezorgdheid uit over de intenties van het be zoek van de Duitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher aan Moskou. Opnieuw moest Haig te hulp snellen, Een peinzende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig verklharde gisteren voor een commissie van de senaat dat hij niet zal aftredep. Daarmee ontzenuwde hij sterke geruchten die hierover de laatste dagen de ronde hadden ge daan, toen hij gepasseerd was voor de benoeming tot voorzitter van een crisisteam. Voor de commissie verklaarde Haig dat de uitwerking van de Amerikaanse buitenlandse politiek aan hem Is toevertrouwd en dat dat belangrijker is dan de vorm of organisa tie van die politiek. ditmaal zelfs in een persoon lijke brief aan Genscher. Het bontst maakte nationale veiligheidsadviseur Richard Allen het echter het afgelo pen weekeinde. Voor het eerst „losgelaten" in een o- penbare toespraak, beklaagde hij zich onder meer over een groeiende hang naar pacifis me en neutralisme in Europa onder het motto „Beter rood dan dood". Hoewel Allen in dat verband alleen de Engelse Labourparty met name noem de, was het duidelijk dat hij daarbij vooral Nederland twee dagen tevoren in de Washington Post afgeschil derd als leider van het nieu we atoompaciffisme in Euro pa voor ogen had. Nog op merkelijker vinden veel Eu ropese diplomaten Aliens kri tiek op de economische situa tie in Europa. Volgens Allen moeten de Europese defensie inspanningen verhoogd wor den ten koste van naar zijn mening volledig uit de hand gelopen sociale programma's. Die uitlating was des te op merkelijker in het licht van de voor Europese begrippen volstrekt ontoereikende socia le programma's in de Vere nigde Staten, waarop door de nieuwe regering bovendien nog fors bezuinigd zal wor den. Amerika telt meer ar men (circa 25 miljoen) dan alle andere geïndustrialiseer de landen bij elkaar. Een dag na Aliens uitspraak vestigde begrotingsdirekteur Stock man daar nog eens extra de aandacht op. Zonder blikken of blozen zei hij in een televi sie-interview dat naar zijn mening niemand in de Vere nigde Staten recht kan doen gelden op enige dienst van de overheid. „Het is in geen en kel opzicht een taak voor de regering om te zorgen voor zaken als huisvesting of psy chiatrische en rechtskundige hulp", aldus Stockman. Ambassadeurs Ook met de bendeming van nieuwe ambassadeurs heeft Reagan tot nu toe de nodige irritaties opgewekt. In Mexico is men gepikeerd over de be noeming van een 52-jarige ac teur, John Gavin, die als voornaamste bagage een vloeiend mondje Spaans mee brengt. Nederland kan, getui ge de namen die tot nu toe voor Europese posten zijn ge vallen, rekenen op een oudere rijke zakenman, die Reagan financieel krachtig in de ver kiezingscampagne heeft ge steund en die de kunst ver staat een luisterrijk feest te geven. Voor de kleinere Eu ropese landen zijn tot nu toe slechts enkele namen inge vuld: Oostenrijk krijgt Theo dore Cummings (72), een voormalige supermarkteige naar, als ambassadeur en De nemarken John Loeb (51), een bankier uit New Vork. William Mc.Cann, een gefor tuneerde 50-jarige verzeke ringsman uit New Jersey, is inmiddels benoemd tot am bassadeur in Ierland. Officieel zeggen de meeste Westeuropese diplomaten nog: „Ach, een nieuwe regering, dat zijn /aanloopmoeilijkhe den". Maar achter de scher men neemt de zorg over een groeiend isolement van de Verenigde Staten en een toe nemende spanning binnen de NAVO toe. Een Westduitse diplomaat zei onlangs: „Zo lang zich in de Verenigde Sa- ten zelf nog geen duidelijke oppositie heeft gevormd, ge loof ik niet dat enig land in Europa bereid is die rol op zich te nemen". NOORDWIJKERHOUT Door de toenemende bodemver ontreiniging is het grondwater, tot voor kort de betrouw baarste bron voor de drinkwatervoorziening, in de gehele westerse wereld ernstig aangetast. Met het oog op de volks gezondheid is het dringend noodzakelijk geworden dat het grondwater wordt gezuiverd voordat de bevolking het ge bruikt. Tot deze conclusie kwamen gisteren de ongeveer 300 deskundi gen uit 35 landen, die gisteren in Noordwijkerhout deelnamen aan een internationaal symposium over het grondwater. Zowel het storten van huisvuil en industrieel afval als het gebruik van kunstmest jn de land- en tuinbouw zijn in sterke mate verant woordelijk voor de vervuiling. Om de drinkwaterbronnen te be schermen, aldus de deelnemers, is het terugdringen van de groeiende afvalstroom een absolute voorwaarde. In verband hiermee zal de bevolking in die zin moeten worden opgevoed dat onnodige bodemverontreiniging wordt voorkomen. Verder zullen er beschermingszones moeten worden ingesteld rond de plaatsen waar de waterleidingbedrijven grondwater winnen. UTRECHT Het gebruik van chèques neemt toe, maar de fraude dieermee ge- Ïtleegd wordt ook. Vorig aar werd 117 miljoen maal met een bank- of eurochèque betaald, veertien miljoen maal méér dan in 1979, of wel een groei van vijftien procent Tegelijkertijd ziet het bankbedrijf het aantal fraudegevallen jaarlijks met twintig tot dertig pro cent toenemen. De stichting bevordering chè- queverkeer, een overlegorgaan van de banken, heeft uitgere kend dat er elk jaar vbor „en kele miljoenen" mét chèques wordt gefraudeerd. Gezien te gen het bedrag van twaalf mil jard gulden dat jaarlijks met chèques wordt betaald, is de fraude niet zo imposant, maar toch baart dit de banken zor gen. Zij nemen namelijk de schade voor hun rekening om dat de chèques gegarandeerd zijn. Volgens de stichting zijn veel mensen er nóg niet van doordrongen dat chèques en pasje gescheiden bewaard moeten worden en: „een auto is bovendien geen brandkast", want de meeste chèques wor den uit auto's gestolen. Kamerleden: Hulp voor gearresteerde Greenpeace-man DEN HAAG De Tweede Kamerleden Verkerk-Terpstra, Bolk es te in (beiden VVD) en de CDA'ers Cornelissen en Gu- althérie van Weezei hebben gisteren minister Van der Klaauw gevraagd ervoor te zorgen dat de in Canada gear resteerde Greenpeace-vrijwilliger Willem Beekman bij stand krijgt van de dichtstbijzijnde consul. Beekman is woensdag door de Canadese kustwacht gearresteerd op beschuldiging van overtreding van de visseriiwet in Canada. Hij was bezig jonge zeehonden met verf te behandelen, zodat hun pels waardeloos werd voor de handel. De Canadese wet verbiedt zulks. De kamerleden willen ook dat Van der Klaauw Canada en Noorwegen nog eens duidelijk het Nederlandse rege ringsstandpunt over de zeehondenjacht laat weten. ia-as 5KOU Automobilis- op de Krim bij de rte Zee hebben giste- norgen vreemd opge- en toen zij bij hun i's kwamen. De wagens n onder een dikke laag Ibruine modder. Het t vulkanische as te van de Etna. De uit- van de tweeduizend meter verder gelegen liaanse vulkaan is door westenwind over de DEN HAAG De „Stichting Voorlichting Brood" gaat vanaf vandaag proberen het broodverbruik van de Nederlanders te be vorderen. Omdat in ons land wordt steeds minder brood wordt gegeten, vrezen de bak kers dat hun bedrijfstak, die in *74 al een grote herstructurering onderging, opnieuw In de problemen zal komen. De Stichting heeft een en ander gisteren in Den Haag be kendgemaakt. Het broodverbruik is van 115 broden van 800 gram in '55 gedaald tot 100 in '70 en 65 broden in '80. De campagne start met pagina-grote ad vertenties in de dagbladen. Vervolgens zal de Stichting de naar haar mening belangrijkste doelgroepen benaderen: de huisvrouwen met opgroeiende kinderen, de medische wereld, de onderwijssector en de publiciteitsmedia. De Stichting is vorig jaar opgericht door de vier bakkersorganisaties in ons land en hun samen werkingsorgaan, de Nederlandse BakkerijstichT ting. De Stichting Voorlichting Brood is be zorgd, omdat maar een kwart van de Nederlan ders het goed zou vinden om meer brood te eten, terwijl twintig procent daar helemaal geen mening over heeft. Ze wil de mensen tot nadenken aanzetten en wat terugdoen tegen de 45 miljoen reclameguldens, die jaarlijks worden uitgegeven voor broodvervangers zoals beschuit en knSckebröd. Een klein beeld van de enor me ravage, die gisterenoch tend In West-Berlljn werd aangericht, toen politie en demonstranten elkaar te lijt gingen. Wat weken terug be gon als krakersrellen, Is de afgelopen weken uitgegroeid tot regelmatig terugkerende gewelddadigheden van op roerige jongeren, waartegen de politie met harde hand optreedt. „Dodewaard' weer op manning van dit zijspan laat wat evenwlchtstechnlek zien is de persdag op de Verkeersschool Gemeentepolitie In riJ tMJkerhout. Ook het publiek kan op 4 april aanstaande van uur In de ochtend tot vier 's middags terecht voor dit soort onstratles en andere activiteiten van de Verkeersschool. DODEWAARD De kern centrale in Dodewaard zal eind volgende week weer in vol bedrijf worden gesteld. De wisseling van 33 splijt stofstaven in de reactor is tegen die tijd voltooid en de eerste zogenoemde reactive- ringsproeven met de nieuwe staven zullen dan worden gehouden. Zodra de reactor weer in vol bedrijf is („kritisch" is gewor den), kan de centrale moeilijk worden stilgelegd. Op het tij delijk stillegggen is van ver schillende kanten aangedron gen omdat de opslagplaats voor afgewerkte splijtstofsta ven overvol dreigt te raken. Zoals gemeld heeft de Arn hemse rechtbank gisteren de eis van de actiegroep Stop Do dewaard om de kerncentrale te dwingen de activiteiten stil te leggen, van de hand gewe zen. Volgens de rechtbank is de dreiging van een overvolle opslagplaats nog .niet zó nabij, dat ingrijpen door de rechter geboden is. ROTTERDAM Rotter dam gaat driehonderd mil joen gulden investeren in de vestiging van een nieu we container-terminal van ECT op de Maasvlakte. De meerderheid van de Rot terdamse gemeenteraad is hier vannacht mee ak koord gegaan. Van dat be drag is 164 miljoen be stemd voor investeringen in de infra-structuur en 148 miljoen is bedoeld als voorfinanciering van het herstructureringsproces van de Rotterdamse haven, we vestiging van ECT (nu De gemeente verwacht naast twaalfhonderd werknemers) een verdubbeling van de over twintig jaar ook een op- werkgelegenheid bij de nieu- brengst van 1 miljard gulden aan havengelden en terrein- huur. Havenwethouder drs. J. Rie- zenkamp kreeg op twee pun ten toch veel kritiek: De ren te die ECT aan Rotterdam moet betalen, ligt lager dan de rente die de gemeente zelf moet betalen voor een lening op de kapitaalmarkt. In ruü voor het risico dat gemeente loopt moet zij proberen een winstdeling zien te krijgen. Het eerste punt kreeg nau- weliikjs bijval, het tweede brede steun. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er mogen op de Veluwe geen experimenten gedaan worden met het introduceren van dieren die in ons land niet meer bestaan of hier zelfs nooit geleefd heb ben. Dergelijke proeven bedreigen namelijk de inheemse fauna. Het rijk moet het ver bod op deze experimenten als voorwaarde stellen bij het geven van subsidies aan in stellingen die natuurterreinen aankonen. Dit hebben de WD-kamerleden Waalkens en Evenhuis in schriftelijke vragen gesteld aan minister Braks van landbouw en staats secretaris Wallis de Vries (CRM, natuurbe houd). De Kamerleden stelden hun vragen naar aan leiding van een projectvoorstel van het Insti tuut voor Milieuvraagstukken. Daarbij wilden zij een bevestiging horen van de bewindslieden, dat de door het Instituut opgestelde plannen in derdaad in het eerste jaar een miljoen gulden zouden gaan kosten. Voorts hebben de Kamer leden gevraagd naar de inhoud van een ge sprek dat de medewerkers van het Instituut hebben gehad over de experimenten, met het Rijksinstituut voor Natuurbehoud. Ten slotte wülen zij weten hoeveel de ontwikkeling van het plan door het Instituut voor Milieuvraag stukken heeft gekost Trio schoot op trams en bussen ROTTERDAM De Rotter damse kinderpolitie heeft dinsdag drie jongens aange houden in verband met de beschietingen van trams en bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf. De knapen, veertien en vijftien jaar oud, hebben tot nu toe bekend dat op 13 en 16 maart vijf trams en twee bussen heb ben beschoten. Ze maakten, volgens de politie gisteren, gebruik van knikkers die werden afgeschoten met een „professioneel geconstru eerde katapult". In een geval belandde een meisje dat in een beschoten tram glasscherven in haar oog kreeg, in het zie kenfonds. De jongens zullen op 8 april voor de kinderrech ter moeten verschijnen. NUENEN J. Terlouw, fractievoorzitter van D'66, lanceerde gisteren in Nue- nen het idee voor het instel len van een noodfonds voor bodemreiniging. Aan een dergelijk fonds in te stellen op basis van vrijwil ligheid zouden Rijk, provin cies en gemeenten moeten deelnemen naar mate waarin er urgente gevallen van ver ontreiniging voorkomen. Ook de vereniging van chemische industriën zou een bijdrage moeten leveren. Terlouw be cijferde dat de verontreinigin gen die in iedere geval moeten worden aangepakt zeven tien miljard gulden zullen ver gen.. Het fonds wil Terlouw zien als een „voorfinancie ring" om snel aan de slag te kunnen. Minister Ginjaar zei gisteren in „Achter het nieuws" dat hij niet direct voelt voor de instelling van een dergelijk fonds.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15