Turken martelen ons volk Haig overweegt aftreden van Politie België doet grote hormonenvangst Kamer: Ongelukkig met houding regering in Maastricht Politiechef als neo- izi ontmaskerd 'ainbow Warrior" ►gebracht door jandese kustwacht HONGERSTAKENDE KOERDEN: PA1TENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 MAART 1981 PAGINA 7 )e ov j|; Rotte stuur theol pi JP"dkt. bouw g ingen leerst doges n de g in i er toelei |i :eit in nisch« Ensch I thO! jnder de voor iristeij;: ie in i dooi e worden. Ze namen echter tijdig de en vonden een veilig onderkomen in ber ii visi n col theol [roep tie G itnan Gelo ïke en is van n onze correspondent Roger Simons) t aan EN Het van tegenwoordig 'übinSPionnen Britten in de war. I960 sten gewoon niet meer wat ze mogen n en krijgen de indruk, dat de weg Londen en Moskou meer dan 30 Jaar eplaveid is geweest met Britse spion- erst waren er de atoomspionnen Alan May, Klaus Fuchs en Bruno Pontecor* i dit drietal was het de beurt aan de or dem Office-spionnen Donald MacLean, nerli Surgess en Kim Philby om ontmas- nier, Van an is ies o aar lgens de marine-spionnen: Gordon Lons- itij «Het echtpaar Kroger, Ethel Gee en Henry op Aton. Hun bron van informatie was de t aie-basis van Portland. Maajm Vassell, een niet erg belangrijke amb- van het departement van de Britse ma- t Londen, spionneerde voor de Russen, n animofiele chantage pleegden. Sir Anthony 3 in die al sinds de tweede wereldoorlog een nenWnnoot van de KGB was, had als kun- k vo»rt toegang tot de beste Britse kringen, >fiele»nder zelfs Buckingham Palace. sieiandverraad gepleegd door Sovjet-spion oorke Blake (een Brit met een Nederlandse et djer), die ook in dienst was van het Foreign uit <1 veroorzaakte de dood van niet minder teit MO Britse geheime agenten, vooraleer hij rbellwvtmaskerd, gepakt en veroordeeld werd. en-ete tijd later ontsnapte Blake op onverklaar- wijie uit een zwaar bewaakte Londense ngenis en vluchtte hij ongezien naar Mos- an die Sir Roger Hollis, een voormalige di- ir-generaal van de Britse geheime dienst MI5. Heeft hij inderdaad bijna dertig jaar voor de Russen gewerkt? Intussen lijkt de lijst wel eindeloos, want nu wordt ook gezegd, dat wij len Tom Driberg, links-socialistisch Lagerhuis- lid en gewezen voorzitter van de Labourpartij een zogenaamde dubbel-agent was. De man die dat aan het licht gebracht heeft, is ook de bron van de onthullingen, via het Lon dense dagblad „Daily Mail", over Sir Roger Hollis. Hij heet Chapman Pincher, is 67 jaar en was vroeger als defensie-redacteur verbonden aan de Londense sensatiekrant „Daily Ex press". Pincher is een vuurvaste Britse patriot. Hij dient zijn vaderland door middel van defen sie- en spionage-onthullingen, waarmee hij zelf schatten verdient. Chapman Pincher houdt van perfecte timing. Alles wat hij sinds afgelopen maandag onthuld heeft in de Daily Mail, komt uit zijn nieuwste spionage-gewrocht, het boek „Their Trade is Treachery" (Verraad is hun vak), dat vandaag is verschenen. Het lijdt geen twijfel, dat Chapman Pincher, die er al geruime tijd warmpjes bij zit, dankzij zijn nieuwste spionageboek multimiljonair zal worden. De conservatieve regering Thatcher helpt hem daarbij nog een handje. Ze kan er kennelijk niet toe komen om Pinchers onthul lingen tegen te spreken. Minister van Binnen landse Zaken en Justitie William Whitelaw, die verantwoordelijk is voor de MI5, zwijgt als het graf. Premier Margaret Thatcher, op wier trotse schouders de volledige verantwoordelijkheid voor 's lands binnenlandse veiligheid rust, zou pas vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de zaak Hollis. De verklaring van premier Thatcher zal ook steunen op informatie, verstrekt door rege ringsambtenaren. In november 1979, na de o penbare ontmaskering van Sovjetspion Ant hony Blunt, is Thatchers uiteenzetting in het Lagerhuis aan de vage kant gebleven. Toen werd al voorspeld, dat er nog meer spionage- koeien uit de sloot zouden komen. Nu dit laat ste gebeurd is, wordt door de meeste Lagerhuis- leden gehoopt, dat premier Thatcher nu een onafhankelijk onderzoek zal laten instellen. Aangenomen wordt, dat de Britse regerings ambtenaren premier Thatcher en haar illustere voorgangers nooit volledig ingelicht hebben over de omvang van de Sovjet-infiltratie in de Britse geheime dienst. De onthullingen door Chapman Pincher zijn dan ook van dien aard, dat ze Thatchers ongenoegen ten aanzien van het ambtenarenkorps nog sterk zullen doen toenemen. Dit is trouwens een gevoel dat door de meeste Lagerhuisleden gedeeld wordt. Ze krijgen er stilaan genoeg van, dat de ambtenaren geregeld allerlei dingen in de doofpot stoppen. De vraag wie Groot Brittannië bestuurt, de regering of haar ambtenaren, zal zonder twijfel opnieuw gesteld worden. De situatie van thans is wel erg pijnlijk voor het huidige MI5-personeel, dat in afwachting van Thatchers verklaring gewoon overgelaten wordt aan zijn lot. Geen enkel lid van de rege ring Thatcher heeft het immers nodig gevon den, onthullingen van Chapman Pincher tegen te spreken. Betekent dit, dat alles wat hij schrijft, zuivere waarheid is? In dat geval mogen de MI5-beambten een ware heksenjacht verwachten. Ze zullen het dan niet gemakkelijk hebben om te kunnen bewijzen, dat zij nu eens geen stille vennoten van de KGB zijn. Eén van de vele Britse reacties op het geschrijf van Chapman Pincher is, dat sir Roger Hollis, voor hij in 1965 met pensioen ging, beslist een heel stel communisten aange worven zou hebben, die zijn werk konden voortzetten. De MI5 is nog relatief jong, en werd pas in het begin van de jaren dertig in het leven geroepen. Toen hield deze dienst zich hoofdzakelijk bezig met koloniale problemen. De eerste MI5-staf was uiterst klein en hoofd zakelijk gerecruteerd uit lieden die in de kolo niën gewerkt hadden. Maar het duurde niet lang of er kwam verandering in de stijl van de nieuwe dienst: zij begon jonge academici aan te werven. Deze jonge salonsocialisten verdienden maar 300 pond per jaar en ze hadden geen recht op een pensioen. Het grootste deel van de ontmaskerde Britse verspieders heeft gestudeerd aan de universiteit van Cambridge of Oxford. Ze waren niet zel den homofielen. Wijlen Guy Burgess, aan drankzucht in Moskou gestorven, was een ho mofiel. Hetzelfde geldt voor Anthony Blunt. Blunt was in Cambridge als het ware de „talent scout" van de Russen. Zelfs vandaag de dag worden in Cambridge en Oxford nog steeds jonge afgestudeerde mannen en vrouwen gerecruteerd voor de MI5, al is de selectie veel strenger geworden. In een klein kader van oudere vaste ambtena ren bij M15 speelde Roger Hollis dertig jaar ge leden al een belangrijke rol bij de aanwerving van intelligente mannen en vrouwen voor de MI5. Ze kwamen toen allemaal uit de toplaag van de Britse maatschappij. Eén van deze nieu welingen was Anthony Blunt. Veel van diens recruten werden later ontmaskerd als Sovjet- spionnen. Als premier Thatcher morgen de vraag onbeantwoord laat, waarom Hollis, ge steld dat hij inderdaad zelf ook voor de Russen werkte, nooit in zijn ware gedaante voorgesteld is geworden, zal de Britse storm van veront waardiging zeker niet snel gaan liggen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgische politie heeft deze week bij vijf veehouders in de omgeving van Gent een grote hoeveelheid hormoonpreparaten gevonden. De vijf, onder wie zich ver moedelijk ook de handelaar bevindt, zijn in hechtenis geno men. Vijfhonderd runderen worden nader onderzocht Maandag heeft de politie gelijktijdig een tiental boerderijen doorzocht. Bii vijf veehouderijen werden preparaten aangetrof fen in cola-flesjes en mayonaisepotten op hooizolders, in schu ren, kelders en ijskasten. Een vrouw die zich met een emmer vol naar de beerput haastte, kon nog net worden tegengehou den. De actie is mede op aanwijzingen van Nederland gehouden. Volgens de Belgische werkgroep Hormonenvrij Vlees krijgt het grootste deel van de Belgische veestapel hormonen middels in jecties, staafjes in het oor of vermengd met het voer. Veeartsen en meelfabrikanten, die ook tot de handelaren behoren, maken woekerwinsten, want de boeren betalen vaak tienmaal de kost prijs voor het lucratieve materiaal, dat spectaculaire gewicht stoename van het vee tot gevolg heeft. Een kalvermester uit Baarle-Nassau, wiens veestapel gedeelte lijk op Belgisch grondgebied staat, heeft de Belgische justitie om een tegenonderzoek gevraagd naar het gebruik van het kanker verwekkende hormoon DES. De algemene inspectiedienst van het Nederlandse ministerie van landbouw heeft dat geconsta teerd, maar volgens de kalvermester is niet nagegaan of de ge vonden reacties niet zijn veroorzaakt door andere, wel toegela ten stoffen. DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is diep ongelukkig met de medewer king die Nederland heeft gegeven aan het unanieme besluit van staats- en regeringsleiders op de Maa strichtse top, de status quo wat betreft de voorlopi ge vestigingsplaatsen van de Europese instellingen te bevestigen. In de praktijk betekent dit, dat het Europese Parlement vooralsnog heen en weer zal blijven trekken tussen Straatsburg. Luxemburg en Brussel. De oppositie PvdA en D'66 verweet premier Van Agt een wijziging van de ook volgens de regering onbevredigende stand van zaken vooralsnog onmogelijk te hebben gemaakt. CDA en VVD drukten zich in mildere bewoordingen uit, maar lieten eveneens blijken het besluit diep te betreuren. Minister Van der Klauw sprak, in navolging van de premier, over een „in zekere zin teleurstellend besluit", omdat geen nieu we regeling is getroffen, maar voegde hieraan toe dat men „de politieke realiteiten onder ogen moet zien". De premier had in Maastricht verklaard dat „er in het beëindigen van een dispuut, als het in de afzienbare toekomst toch niet kan worden opgelost, toch iets moois zit". ilwBangehouden politie- De oud-SS'er Arpad Wi re plLohmüller gand vinj KLINGHAUSEN Het hoofd van de recherche in de stad jflinghausen in de aan Nederland grenzende Westduitse Itaat Noordrijn-Westfalen, Ernst-Albrecht Lohmüller, is gis- uit zijn functie ontheven, nadat gist.eren bij een razzia te- .ieonazistische elementen in zijn woning een grote hoeveel- pazi-propaganda was aangetroffen. Hij zal worden beschul- van het verspreiden van antisemitisch materiaal. jimburg is gisteren een proces begonnen tegen de 75-jaïige fl Wigand, die kolonel was van de SS. Hij wordt ervan be- Migd zeker 150 Poolse joden te hebben laten terechtstellen, (ïem staan nog een aantal medeplichtigen terecht. Wigand jjna de oorlog in Polen tot vijftien jaar gevangenisstraf ver teld. fïT ANTHONY (NEWFOUNDLAND) De Canadese wracht heeft gisteren de „Rainbow Warrior", het schip [de milieu-orgranisatie Greenpeace, aangehouden. De op- jnden probeerden in de Canadese wateren de jacht op 6 zeehonden te verhinderen. et"lmensen werc*en gearresteerd toen zij bezig waren jonge j 3ndjes te merken met onuitwisbare verf, waardoor hun f.lvoor de handel waardeloos wordt. De „Rainbow Warrior", fich zonder toestemming binnen de Candese 12-mijlsgrens p Aid, wordt onder escorte naar St. John's op Newfounland Ticht. Volgens een functionaris van de Canadese visserij- it zal de jacht een dezer dagen worden gestopt, voordat de lOEèstane vijftienduizend jonge zeehondjes zijn gedood. Brazilië vraagt uitlevering Biggs BRASILIA Brazilië heeft Barbados om uitlevering gevraagd van Ronald Biggs en zijn zes ontvoerders. Als argu ment voor dit verzoek is genoemd dat Biggs, die als Braziliaans burger wordt aangemerkt, zich betrekkelijk vrij in Brazilië kon bewegen. De verklaring heeft waarnemers in verrast, omdat de regering zich tot nu toe op de vlakte had gehouden door te zeggen dat de zaak haar niet aanging. Barbados heeft verklaard nog geen aanklacht variuit Groot-Brittannië te hebben ontvangen. Het is nog niet duidelijk wat er gaat ge beuren met de man, die gisteren door Scotland Yard is geïdentificeerd als de beruchte treinrover. Giscard stelt besluit over doodstraf uit PARIJS President Giscard d'Estaing wil wachten met het bekendmaken van zijn besluit over het verzoek om het leven te sparen van de ter dood ver oordeelde Philippe Maurice tot na de presidents verkiezingen. Het is mogelijk dat het besluit over het verzoek van Philippe Maurice nog voor dé verkie zingen moet worden genomen, maar Giscard zei gisteren voor de Franse radio dat het besluit dan geheim zal blijven tot na de verkiezingsdag van 10 mei. De Franse president wil niet, zoals hij meedeelde, „dat het lijkt alsof de uiteindelijke be slissing poliiek is beïnvloed". WASHINGTON Een woedende mi nister van buitenlandse zaken Alexan der Haig is gisteren voor een privé-be- zoek aan New York vertrokken. Bi; zijn staf heeft hij het idee gewekt dai hij het spoedig voor gezien zal houden nu president Reagan tegen zijn zin ir vice-president Bush heeft aangestelc tot voorzitter van een crisisteam inzakt de buitenlandse politiek. Een topmedewerker op het departe ment die onbekend wenste te blijven zei dat men bang is dat Haig binnen kort aftreedt. Haig had tijdens een ont moeting met zijn staf met de vuist op tafel geslagen en was zeer vertoornc vertrokken over de gang van zaken. Volgens dezelfde zegsman zou Haig ooi geen genoegen willen nemen met Rea- gans verklaring dat hij de „belangrijk ste raadgever" op het terrein van d€ buitenlandse politiek blijft. Hij zou van van Reagan de verzekering willen krij gen dat de minister van buitenlandse zaken als enige verantwoordelijk is voor de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Als gevolg van de nieuwe werkverdeling zal Haig niet langer de volmachten hebben van vroegere ministers van buitenlandse zaken als Henry Kissinger en John Foster Dulles. Een andere functionaris zei dat wan neer Haig nu niet aftreedt, andere „vernederingen" door het Witte Huis hem wel spoedig tot aftreden zullen no pen. Haig zou vandaag voor een subcommis sie van de Amerikaanse senaat een verklaring afleggen over buitenlandse aangelegenheden. Daaruit zou dan moeten blijken welke plannen hij voor de naaste toekomst heeft Een veiligheid sagent van de Amerikaanse ambassade be kijkt zijn wa gen, die de aanslag op de ambassade van gisteren niet zonder schade heeft doorstaan. Nieuwe aanslag op Amerikaanse ambassade in El Salvador SAN SALVADOR -~ De Amerikaanse ambassade in de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, is vannacht voor de derde maal in drie we ken door onbekenden bescho ten. Het gebouw werd bestookt met granaten en lichte hand wapens. Omdat de lege vierde verdieping werd getroffen, raakte niemand gewond. Wel werd zware schade aangericht Verder werden gisteren in San Salvador de lijken gevonden van 38 mensen, die door onbe kenden zijn vermoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wijvechten tegen de systematische schending van de rechten van de mens in Turkije. Veel Koerden worden voortdurend door Turkse militairen gefolterd en vermoord". Dit zeggen de acht Koer dische hongerstakers in het Em ma usgebouw aan de Haagse Prinse- rracht over hun actie die zij eerder deze week begonnen en tot zaterdag willen volhouden. Zij pleiten voor de oprichting van een Europese commissie, die de misstanden in Turkije aan de kaak stelt. De Koerden vechten al lange tijd tegen de wat zij noemen „Turkse bezetting van Koerdistan". Het land werd in 1926 verdeeld over Turkije, Iran, Irak en Syrië. Sindsdien wordt, met name in Turkije, een bloedige strijd gevoerd voor het recht op onder meer eigen taal en cultuur. Een van de organisatoren van de hon gerstaking: „De gevangenissen van Turkije zitten vol met Koerden. Zij worden gefolterd en vermoord. Regel matig worden in Koerdistan de lijken gevonden van de vrijheidsstrijders, die ■vaak onherkenbaar verminkt znn als gevolg van de folteringen. Het "ïurkse leger brandt hele dorpen plat, slaat en martelt de bevolking". Volgens hem zijn op dit moment zes van hen in di rect levensgevaar of al om het leven gebracht. Het zou gaan om personen die meer dan een half jaar geleden door de Turkse autoriteiten werden opge pakt Sindsdien heeft niemand meer iets van hen gehoord. „Dergelijke prak tijken kunnen alleen maar voorkomen in landen met een fascistische dicta tuur", aldus de woordvoerder. Volgens de actievoerders is het klimaat voor de Koerden nog beroerder geworden sinds generaal Kenan Evren in september vorig jaar aan de macht kwam: „Hij heeft enerzijds de communisten, socia listen en democraten en anderzijds de Koerden de oorlog verklaard. Koerden die de dorpen uit angst voor de Turkse militairen zijn ontvlucht in de richting van de bergen, worden daar met raketten en bommen bestookt Weer onderscheiding voor Ad Visser HILVERSUM Ad Visser, televisiepresentator van het poppro gramma „Toppop" wordt binnenkort onder scheiden met het Zilveren Oog. Deze prijs, beschikbaar gesteld door de Stichting Nationale Platenbon, kent de Jury hem toe voor op po pulaire wijze waarop hij de jeugdige kijkers informatie over muziek weet te geven. De Zilveren Oorprijs gaat dit jaar naar Hans van Willigen- burg voor zijn radioprogram ma's „In antwoord op uw schrijven", „Van twaalf tot twee en „Punt uit", en de Zil veren Pen naar de Stichting Nederlandse Top 40. Zes miljoen schade door vandalisme in openbaar vervoer (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Vandalen hebben vorig jaar het open baar vervoer in de grote ste den een schadepost van on geveer zes miljoen gulden bezorgd. Talloze wachthuis jes, hal te palen, borden, stoe len in bus en tram, dienstre gelingbordjes, TL-buixen, tochtrnbbers en noodrem- glaasjes werden vernield. Dit heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) de Eerste Kamer laten weten in antwoord op vragen over zijn begroting voor 1981. Volgens hem zijn bezuinigingen op de rijksuitgaven aan net openbaar vervoer onontkoombaar. Oor zaak daarvan zijn de sterk ge stegen brandstofprijzen, rente kosten, verhoging van het ba sisverlof voor personeel, rijtij denbesluit, uitbreiding van het voorzieningenniveau en har monisatie van de arbeidsvoor waarden in stad- en streekver voer. Toch wil de minister het openbaar vervoer in de steden blijven stimuleren, om de leef baarheid van de stad te verbe teren en om de auto minder beslag te laten leggen op de toch al beperkte ruimte.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7