ScicUe Qowuvnt j 5ware klap voor '"iiitkeringstrekkers Beraad regering en Solidariteit opgeschort il IEUWE BEZUINIGINGSRONDE: pins Claus regent en voogd over minderjarige Willem Alexander Aantjes wil niet meer terug in Tweede Kamer Dodelijk ongeval Lammenschansweg iders uit de lucht Motorrijder gewond Gunstige ontwikkeling toerisme in Nederland Dode vrouw op strand Geen sprake van 14 cent hogere benzineprijs 'AGll DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Bui|teweg. Advertenties fexcl. BTW) f 0.52 per mm. Telefoontjes 10.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar 186,70; Klachten bezorging tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0.65cent. Donderdag 26 maart 1981, 71e jaargang na 21922 Gif terreinen Zonnige perioden Op Ned. II om 22.20 uur „Ach ter het nieuws" met o.a. repor tage over gifsituatie in Krim pen aan de Ussel en om 19.25 uur tv-serie „De Lemmings". Op Ned. I om 20.00 uur politie serie „Derrick" en om 23.00 uur „Op zicht" over afscheid van Geertjan Lubberhuizen. Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtempera- tuur van ongeveer 12 graden aan de kust tot 17 graden in het binnenland. Matige wind uit zuidwest tot west, aan de kust krachtig. Morgen zon op: 6.27. Onder 19.05. Schev. hoogw.: 6.25 en 18.51. Laagw.: 14.49 en 2.49. elvergiftiging irotop RICHT Tientallen per* lie in het stadhuis van cht en het bijbehorende rum de Eurotop hebben >nd, zijn ziek geworden, ijnlijk als gevolg van een roedselvergiftiging". niddag werden al enkele rallen geconstateerd onder insen en gemeente-ambtena- jebruik hadden gemaakt van I buffet dat de gemeente eer- dag had aangeboden. Giste- let aantal zieken op tot ruim orgen is de uitslag van het •k dat de Keuringsdienst van eeft ingesteld bekend. Opzet joralsnog uitgesloten. „Oma van het jaar" De 43-jarige Brit se Judith Bard- well Is gisteren In Londen uitgeroe pen tot „Oma van het Jaar". Oma Judith staat op de foto met de 3-jarig Aman da Palce, een van haar twee kléinkinderen. Ambtenarenbonden geven geen snipperdag prijs voor 5 mei DEN HAAG Minister Hans Wiegel van binnenlandse zaken is er gisteren niet in geslaagd de organisaties van overheidspersoneel over te halen om een snipperdag van de ambtenaren beschikbaar te stellen voor de 5-mei-vie- ring. De bonden hebben in het periodieke arbeidsvoorwaarde noverleg gezegd er geen bezwaar tegen te hebben dat de regering op die vijfde mei alle rijksdiensten gaat sluiten, maar volgens hen moet het overheidspersoneel dan wel een extra vrije dag krijgen. De minister heeft nu gezegd, dat hij zich nog eens zal beraden over deze kwestie. De bonden staan echter bijzonder sterk. In het reglement voor de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren staat nergens, dat de regering zo maar een nieuwe verplichte snipperdag kan aanwijzen. Daarentegen staat er wel in, dat het aanwijzen van (nieuwe) feestdagen automatisch een extra vrije dag tot gevolg heeft en compensatie achteraf voor diegenen, die op zo n dag onvermijdelijk toch moeten werken. VLUCHT PER PAARDESLEE LINZ Vier volwassen Tsjechoslowaken en drie kinderen zijn onlangs hun land per paardeslee ont vlucht. Met een met hooi en hout beladen slee was de groep de grens overgestoken om in het niemandsland tus sen Tsjechoslowakije en Oos tenrijk hout te sprokkelen. In plaats hiervan nam men echter, zonder problemen, de wijk naar Oostenrijk. De Tsjechoslowaken hebben la ten weten, dat zij hun land om politieke redenen zijn ontvlucht en zich in Canada willen vestigen. Spanjaarden weigeren Brielle te bezetten BRiELLE De jaarlijkse Inname ran Brielle op 1 april dreigt niet door te gaan, na de Spanjaarden" kledinggeld eisen plas een vergoeding voor de vrije dag die ze moeten opnemen om de bezetting van bet stadje ait te voeren. lenaren die de rol van de Spaanse bezetter spelen en zodoende de bevrijding door de Geuzen mogelijk maken, hebben laten we ten dat ze niet meedoen als er geen geld op tafel komt. „Dat er zelfs voor een feest wordt gestaakt is toch absurd!", aldus een boze organisator Rens van Adrighem. De soldaten van Philips II hebben tegenge sproken dat het om een Spaanse variant van de 1-april-grap zou gaan. Goudzoeker doet miljoenen vondst TOKIO Bijna dertig jaar heeft de Japanse goudzoeker Kanichi Mis- hima (65) moeten wachten op succes, maar onlangs heeft hij dan toch zijn gro te slag geslagen. Óp een bouwterrein in Fukuyama waar hij in 1952 begon te graven toen daar „glinste rende steentjes" waren ge vonden, is hij onlangs op een heuse goudader gesto ten. Volgens de eerste schattingen is de ader hon derden meters lang, met een waarde die de 20 mil joen gulden beloopt i. sing laats (Van onze parlementaire redactie) «t 5«N HAAG Dankzij het nste!:uwe bezuinigingspakket van t kabinet gaan de mensen met laagste inkomens er veel irker op achteruit dan tot nog gvane werd gedacht. Eind vorig »n iear werd voor de minima een opkrachtverlies van 0,7 pro nt geraamd. Door recente neliürijsstijgingen en de maatrege- die het kabinet nu heeft aan- ondigd, wordt dit minstens procent met uitlopers naar procent. Het zijn de mensen ie al eerder dan 1 januari 1980 uitkering net iets boven het minimum hadden die het zwaarst worden getroffen: zij le veren dit jaar 5,5 tot zes procent aan koopkracht in. De andere uitkeringen gaan er 3,5 procent op achteruit. De hoogste inko mens komen er relatief goed af. Bij 130.000 gulden treedt een koopkrachtverlies op van vijf procent. De zwaarste klap krijgen tussen de 3 en 400.000 mensen die uitkeringen hebben van boven het minimum (dus geen AOW) van voor 1 januari 1981. Zoals deze krant al eerder deze week meldde, heeft het kabinet tegen de zin van het CDA zijn voornemen doorgedrukt de toeslagen die deze uitkeringen krijgen af te schaffen. Dat betekent voor velen een teruggang van enkele tientjes netto per maand, wat resulteert in een groter koopkrachtverlies dan mensen met een inkomen van meer dan een ton. Een en ander wordt veroorzaakt door het feit dat de premieverhoging van één procent voor de WW en een nalf pro cent voor de AOW niet doorwerkt bij een inkomen van meer dan 50.000 gul den. Het koopkrachtverlies als gevolg van deze premieverhogingen wordt daardoor minder naar mate men meer dan dit bedrag verdient Een belangrij ke oorzaak van de tegenvallende koop kracht is voorts een prijsstijging (van 1,5 procent) in de eerste de maanden van dit jaar die voor iedereen even hard aankomt Pagina 13: Pakket maatrege len «de minst slechte". Tank stoot man voor 't hoofd De aanwezigheid van deze Franse tank In West-Berlijn stootte een man op weg naar zijn werk voor 't hoofd. De wandelaar liep tegen de loop van de tank op. waarna hij, getuige zijn geheven vuist, zijn woede over de aanwezig heid van het gepantserde voertuig kenbaar maakte. Vrouw (86) beroofd van AOW AMSTERDAM Een 86-jarige vrouw is gisteren in haar woning aan de Van Brakelstraat in Amsterdam door een onbekende man beroofd van haar AOW-uitkering, groot 1006,82. De man drong de woning binnen onder het voorwendsel dat hij namens de huiseigenaar een onder zoek moest verrichten. RSTE EN TWEEDE KAMER MOETEN GEZAMENLIJK BESLISSEN: f HAAG De Eer» en Tweede Kamer !n zich over enige In een speciale Ver- Be Vergadering ten uitspreken over I belangrijke wets* terpen die het Ko ninklijk Huis betref fen. Het gaat om de re geling voor het regent schap en. het voogdij schap over kroonprins Willem Alexander, voor het geval dat ko ningin Beatrix zou overlijden als Willem Alexander nog minder jarig is. Volgens de beide wets ontwerpen, die deze week naar de Eerste en Tweede Kamer zijn ge stuurd, zal Prins Claus in dat geval regent en voogd worden over Wil lem Alexander. Aan het wetsontwerp over het re gentschap is de bepaling toegevoegd dat, als Prins Claus eveneens zou over lijden of anderszins niet meer in staat zou zijn het regentschap te vervullen, prinses Margriet tot re gentes wordt benoemd totdat Willem Alexander meerderjarig is. Opmer kelijk is, dat het wetsont werp dat de voogdij re gelt, een dergelijke bepa ling niet kent Wel staat er, dat de voogd over de minderjarige koning ter zijde zal worden gestaan door een Raad van Voog dij. Die raad zal bestaan uit de vice-voorzitter van de Raad van State, het oudste lid in diensharen van de Raad van State, de president van de Al gemene Rekenkamer en de procureur-generaal bij de Hoge Raad alsmede vier nader aan te wijzen Nederlanders. oor een toverdoelpunt old Muhren bleef de r Spanje open. NA INTIMIDATIES: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Willem Aantjes heeft zich teruggetrokken als CDA- kandidaat voor de Tweede Kamer verkiezingen. De voormalige CDA- fractieleider, die in vier provincies op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst stond en alleen met ongeveer 25.000 voorkeurstemmen tot Kamerlid gekozen had kunnen worden, deelde zijn besluit begin deze week schriftelijk mee aan het C DA-partijbestuur. Aantjes is tot zijn besluit gekomen vanwege de toenemende intimidaties en bedrei gingen aan het adres van hem en zijn gezin. Het CDA-bestuur betreurt het dat Aantjes om deze redenen ge noodzaakt was zich van de kandida tenlijst te laten schrappen. In de brief aan het CDA-bestuur schrijft Aantjes, te beseffen dat hij door zijn gedragingen tijdens de Tweede Wereldoorlog niet geheel vrijuit gaat Anderzijds vindt hij echter, dat de ac ties tegen hem en zijn gezin niet in ver houding staan tot de fouten die hij heeft gemaakt Volgens Aantjes wordt het leed van de oorlogsslachtoffers tep onrechte aan hem toegeschreven en „ontbreekt iedere evenredigheid tussen wat mii kan worden aangerekend en wat anderen is aangedaan Pagina 13: Emotionele taferelen bij spreekbeurten Aantjes LEIDEN De 84-jarige mevrouw BLE. Veerman uit Voor schoten is gisteravond in het AZL overleden aan verwon dingen, die zij gistermiddag bij een aanrijding op de Lam menschansweg opliep. Een 35-jarige automobilist uit Zoeterwoude reed rond half vijf over de hoofdrijbaan van de Lammenschansweg. Ter hoogte van de Leliestraat stopte de man om een andere automobilist voorrang te verlenen. De Voorschotenaar had de vrouw niet op gemerkt en hoorde, toe hij weer optrok, plotseling een harde klap. De juiste toedracht van het ongeval is de politie nog niet geheel duidelijk. Zij vraagt dan ook getuigen zich te melden (tel 149961). N De politie heeft gistermiddag In samenwerking opsporingsdienst van de PTT twee illegale zenders ucht gehaald. ;ks één uur werd de apparatuur van een 20-jarige Leide- n de Sneeuwbes in beslag genomen. De roepnaam was >n. De apparatuur vertegenwoordigde een waarde van len. Het zendvermogen bedroeg 20 Watt Aan de Willem lerlaan werd om drie uur de apparatuur van een onder Arpad opererende zender in beslag genomen. Het ver- vas 75 Watt. prachtig mini metro! de wereW bestormer van MstileytmlM. 12995.' te kijk en te koop in onze nieuwe auto LAG Mden rd oMenbenwveltstr. 37 (zijstraat wwmonderwes) toL 071-154909 071-172079 ook open op zaterdag van 9-5 utr kifteen is kopen LEIDEN Een 18-jarige motorrijder uit Voorschoten is gis termiddag met een gecompliceerde beenbreuk en een gebro ken middenhandsbeentje in het AZL opgenomen. De jongeman reed op de Schubertlaan. Aan een automobiliste, die vanuit de Kennedylaan kwam, verleende hn geen voorrang, waarna de aanrijding ontstond. De vrouw heeft vermoedelijhk een lichte hersenschudding. STAATSSECRETARIS HAZEKAMP: LISSE Het toerisme in ons land hoeft niet somber te wor den Ingezien. Ondanks de teruglopende inkomens lijkt het erop dat zowel Nederlanders als buitenlanders nog meer op vakantie sullen gaan omdat ze over steeds meer vrije tijd gaan beschikken. Deze voorzichtige voorspelling heeft staatssecretaris Hazekamp van economische zaken vandaag gedaan bij de opening van de nationale bloemententoonstel ling De Keukenhof in Lisse- Hazekamp maakte het plan bekend om alle VW-informatie- kantoren in ons land te voorzien van een speciaal informatiesys teem. Hiermee zou men door een druk op de knop alle vormen van verblijfsaccomodatie kunnen boeken, met daaraan gekop peld een toeristische informatieverstrekking. Of dit technisch en financieel haalbaar is, wordt momenteel onderzocht Het tekort op de reis-verkeersbalans, dat in de loop der jaren is ontstaan, is vorig jaar niet verder gegroeid, zo deelde Hazekamp verder mee. Ook in vergelijking met andere landen, zijn de in komsten uit het toerisme in Nederland minder ongunstig gewor den. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummëV 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Scherpe waarschuwing Poolse vice-premier WARSCHAU De situatie in Polen is in een gevaarlijke impasse geraakt, nu regering en Solidariteit niet tot harde afspraken zijn gekomen en het beraad is opgeschort Voor vice-premier Rakowski een aanleiding om een uiterst scher pe waarschuwing te richten tot het vrije vakverbond. Voor zondag is het centrale comité van de communistische partij in een plenaire zitting bijeengeroepen, om zich te beraden over de partijtaken in het licht van de toestand van nu. Het Poolse parlement komt maandag bijeen. Walesa probeert olie op de golven te gooien door te verklaren dat de waar schuwingstaking van morgen onmiddellijk afgelast zal worden, indien regering en Solidariteit het eens worden. De opschorting van het beraad is het gevolg van het feit, dat het regeringsrapport over het politieingrijpen in Bydgoszcz nog niet gereed is. „Als de uitkomsten daarvan bekend zijn, zullen wij ons standpunt bepalen en opnieuw in bespreking gaan", aldus Walesa. Een van de eisen van Soldariteit is, dat zij, die verantwoordelijk zijn voor het geweld in Bydgoszcz, ter verantwoording worden geroepen. Andere eisen zijn: volledige garantie aan het vakver bond om zijn taken uit te voeren, intrekking van de strafvervol ging van opposanten, het recht van de boeren op een vakbond en doorbetaling aan hen die gestaakt hebben. Vice-premier Rakowski heeft niet bij name genoemde vak bondsleden beschuldigd, dat zij „aanzetten tot een heilige oorlog tegen de leiding van het land en dat zij op de stoel willen zitten van partij en regering". Rakowski meent, dat „de tijd steeds na bijer komt, dat regeringen en publiek in zowel Oosten als Wes ten overtuigd raken, dat wij niet langer in staat zijn het land op behoorlijke wijze te regeren". Rakowski zei ook, dat hij de ge beurtenissen in Bydgoszcz betreurt en dat hij gelooft in de over winning van het gezonde verstand. ADVERTENTIE ~r DIENSTVERLENENDE INSTELLING in het Westen van het land zoekt stafmedewerker De functie houdt werkzaam heden op administratief- organisatorisch vlak in, en daarnaast een veelheid van taken in de contactsfeer. HBO-niveau vereist. Inte resse voor automatiserings vraagstukken gewenst. Wij zenden u op aanvraag uitgebreide gegevens. Psycft. Adv. Bureau Dr. J.G.H. Boksleg bv Postbus 62004, 3002 GA Rotterdam telefoon 010-771833 NOORDWIJK De Noordwij kse politie heeft gistermorgen rond zeven uur op het strand nabij Huis ter Duin het stoffe lijk overschot aangetrof fen van de 32-jarige mevr. L uit Schie E.O. van G. liedam. De vrouw was op 13 maart in overspannen toestand van huis weggelopen en is vermoedelijk door verdrinking om het leven gekomen. Zij was getrouwd en nad twee kinderen. DEN HAAG Er is geen sprake van dat de benzine op 1 mei 14 tot 17 cent per liter duurder wordt. Een dergelijke werd gisteren lier en daar gesuggereerd. Daarbij werden bij de accijns- en BTW-verhogingen die het kabinet wil doorvoeren opge- i teld de zes tot zeven cent (ex- clusief BTW) die de benzine volgens de directie van Shell nog in prijs zou moeten stijgen. Volgens minister Van der Stee is zo'n optelsom pure onzin. De benzineprijs zal op 1 april wel iswaar omhoog gaan, maar niet meer dan drie cent per 1$- ter. Daarbij gaat het om een naijleffect van de dure dollar. Deze munteenheid is intussen weer wat gezakt, zodat een ex tra verhoging op 1 mei uitge sloten moet worden geacht, zo meent Van der Stee.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1