ace naar Spanje an worden voortgezet Quini vrij >elgië heeft nog maar één punt nodig BELACHTIGE VRIJE TRAP VAN ARNOLD MÜHREN Ceulemans stelt Spanje 1982 vrijwel zeker Stand )RT LEIDSE COURANT i DONDERDAG 26 MAART 1981 PAGINA 15 .DAM Het enthousias- de volle Kuip was toch niet in overeenstemming met Oranje had gepresteerd, "taat was het belang en dat was positief. Op dat d het publiek gelijk dat vreugde tomeloos uitte, iet was een zege die welis- Ifc kijk op Spanje niet ver- de doch die op fabuleuze tot stand was gekomen, rijpe kansen lieten de Fran- iggen tegenover die magi- vrije trap van de absolute nker Arnold Milhren, die In technisch opzicht volop lieten met de Fransen, wier esse en balbehandeling res- velijk groter en vaardiger dan die van de Nederlan- aar de „Haantjes" deden einig mee, zeker in de eer- elft, waarvan ook bonds- Kees Rijvers moest zeggen- domineerden de Fransen, enkele periode na waarin toon aangaven". De coach evenzeer op het resultaat beslist moesten bereiken niet na deze avond ien te moeten houden", dat met 1-0 won van Ier weinig meer gebeuren, i Ieren, Frankrijk en Né- zullen een fiks robbertje strijden om de tweede be- re plaats voor Spanje 'aarbij Oranje er op mag dat de beide concurren- Belgie - elkaar kunnen n", wat Nederland ten n komen. n record gehandhaafd. Sinds 5* november 1969 had Oranje op eigen grond niet verloren. In dit „duel van levensbe lang" speelde die wetenschap evenwel geen rol. Winst was het enige dat telde, niet een record. Vandaar dat Rijvers, het Franse voetbal door en door kennend, had aangedrongen op het forceren van een snel doelpunt. Vandaar ook dat Oranje voortvarend begon, evenwel met een vra gen oproepend concept. René van de Kerkhof en Johnny Rep vormden de aan val waarin Arnold Münren op links voor aanvulling moest zorgen. Een dubbele taak want ook op het middenveld was zijn ondanks Mühren, geen figuur die de wed strijd kon dragen, het verloop kon bepa len. Zowel middenlinie als defensie speel den in „wankel evenwicht". Ook Rijvers had daarover later zijn zorgen. Wat een. grap leek, was bittere ernst toen hij zei:„Ik denk er over om Van Hanegem eens op te stellen. Ik zoek een rust bren gende figuur op het middenveld en hij is dat". Hij zoekt een speler, die in staat is het verloop van een duel een andere wen ding te geven door de tegenstander de greep op de wedstrijd te ontnemen. Zo een was er niet en na een eerste, stormachtige kwartier, drukte Frankrijk hoe langer hoe meer zijn stempel op de strijd. De aanvalsdrift van Oranje was in geperkt door het door het tribunevolk verafschuwde „trekken" in de defensie en terugspelen op de niet altijd zeker optre dende doelman Dropsy. Dat bleek al in „de Nederlandse periode" toen Thijssen een vrije trap nam, Dropsy miste en René van de Kerkhof in zijn haast tegen de Franse doelman opschoot. Maar door die vertragende taktiek werd Oranje wel ont regeld en verhuisde het initiatief naar de balvaardige Fransen, die in de kleine Gi- resse, de even geringe Moizan, de handige Six, de razendsnelle Rocheteau en de ge vaarlijk opkomende Bossis krachten van formaat bezaten. Rijvers werd zelfs ly risch over Bossis. Rocheteau was de eerste die de zeker werkende Schrijvers op de proef stelde met een vlammend schot. Bossis was de man die de bal zodanig voortrok dat er geen Nederlandse verde diger bij kon. Maar er was evenmin een Fransman om de voorzet af te ronden. Het was de eerste réele kans voor Frank rijk. Het publiek onderkende de terugval van Oranje. Het werd ongeduldig en cynisch. Het pure interlandsieertje, dat al lang vóór de wedstrijd was geschapen, werd door de Fransen stuk gespeeld. Oranje verzandde in krampachtig spel terwijl de Fransen juist soepeler en nauwkeuriger optraden. De combinaties aan Nederland se zijde klopten niet, die van de Fransen leken ingestudeerd, zo rap vonden ze el kaar. Want al mocht de defensie de „tal mende taktiek" handhaven, het was ook een teken van zichzelf zeker voelen. Zo dra de bal voorin was, volgde de rappe combinatie, veelal over grote afstand. Ne derland werd op persoonlijke techniek verslagen. Overeind Maar men mocht zich wel afvragen waar de Franse schotvaardigheid bleef waar door Cyprus op eigen grond met 7-0 ten onder was gegaan. De Nederlandse defen sie, waarin debutant Edo Ophof zijn moei- liike taak - hij kreeg achtereenvolgens alle drie Franse spitsen, Six, Rocheteau en Lacombe te bestrijden - knap vervulde en Krol weliswaar niet meer de allesbeheer sende figuur was maar op vitale momen ten de oplossing bracht, bleef overeind. Op die verbluffende Franse aanval na, eindigend met een schot van Rocheteau dat Schrijvers wederom op de vuisten Wonderbaarlijk ONTVOERDERS GEARRESTEERD MADRID Enrique Castro Quini, de Spaanse voet baller die op 1 maart werd ontvoerd, Is gisteravond om tien uur door de politie van Zaragoza bevrijd. De ont voerders rijn gearresteerd. De 32-jarige speler van Barcelona werd op 1 maart na de door Barcelona met 6-0 gewonnen wedstrijd tegen Hercu les ontvoerd. Er werd een losgeld van ruim drie miljoen gulden voor hem gëeist, dat Barcelona bereid was te beta len. Quini, topscorer in de Spaanse competitie, werd gevangen gehouden in een kelder onder een werkplaats in Zaragoza. Daar werd ook een van de ontvoerders, die in het bezit was van een pistool, ingerekend. Korte tijd later werden de andere twee daders gearresteerd. Het zijn alle Spanjaarden. Quini verkeerde in goede gezondheid. Volgens de politie is tevoren niet met de ontvoerders onderhandeld en is ook geen losgeld betaald. Quini verklaarde in een vraaggesprek voor de Spaanse radio dat de ontvoerders hem goed had den behandeld en dat hij zelfs een televisietoestel had ge kregen om de vriendschappelijke ontmoeting Engeland - Spanje (gisteravond) te kunnen zien. Quini wil zondag weer spelen. Dan staat Barcelona - Real Madrid op het programma. Maar Nederland was er niet in geslaagd de vuistregel uit te voeren dat de Fransen zodanig onder druk moesten staan dat hen de adem werd ontnomen. Het keiharde werken kwam er niet uit. Nog niet want er gloorde weer hoop bij de massa, die Oranje bij de rust striemend had uitgeflo ten, toen Tshen-la Ling zich warm draai de in de pauze. Hij was gewisseld voor Hovenkamp (dijbeenblessure). „Er moest toch een verdediger uit, dus zijn vervan ging was geen probleem, want er moest gewonnen worden en daarom ging ik over op drie spitsen", zei Rijvers later. „Maar wel met het gevaar dat dse Fran sen daardoor meer ruimte kregen", rea geerde Krol. i trek op het gezicht van Jan Peters, die Giresse passeert, toont Itatle waarom hij door zijn coach werd vervangen. Ling zou de man kunnen zijn, die met één onnavolgbare actie de strijd zou kunnen beslissen. Hij werd het niet maar Arnold Mühren. Jan Peters - een gele kaart,die ook Ling en Janvion kregen, en halver wege de tweede helft vervangen door Huub Stevens „omdat Peters te geirri- teerd speelde", aldus Rijvers - was op on- oirbare wijze gestuit en ver buiten het strafschopgebied nam Mühren de vrije trap. Krol misleidde de Franse defensie door naar links te lopen waarbij hij twee man mee kreeg. Haarzuiver stuurde Müh ren met zijn geweldige linkerbeen de bal naar de linkerhoek. Dropsy zeilde er nog heen en raakte de bal aan die tegen de paal stuitte en aan de andere kant in het doel rolde. Het onberekenbare publiek. Minuten te voren had het zijn favorieten uitgefloten, na die wonderbaarlijk mooie treffer was het nog in alle staten van opwinding toen Didier Six, de ijskoude, Mühren bijna imi teerde. Schijnbaar ongeinteresseerd ioeg hij de bal naast de stokstijf staande Scnrij- vers tegen de paal. Frankrijks tweede gro te kans was teloor gegaan. En René van de Kerkhof, na de rust op links met Rep en Ling naast zich, dus een echte drie- mansaanval - Rijvers onthulde niet waar om hij met twee spitsen was begonnen - verzuimde de strijd geheel te beslissen door de bal eerst voor zijn rechtervoet te leggen in plaats van ineens te schieten. Maar Nederland had, door de ingreep van Rijvers, wel een gedaantewisseling onder gaan. Er was zichtbaar meer zelfvertrou wen,zeker na de treffer. In de defensie had Willy van de Kerkhof, beter dan broer René, de positie van voorstopper overgenomen van Poortvliet die als lin kerverdediger optrad. Later maakte Pe ters plaats voor Stevens, die vóór Krol werd geposteerd met Willy van de Kerk hof op het middenveld. Een sterk en energiek drietal achter elkaar, dat de Fransen steeds beter in bedwang hield. Een niet eens zo moeilijke taak. „Ik heb het toch gezegd", oordeelde Rep na afloop. „Als ze achter komen, verliezen ze de moed". Frankrijk kon inderdaad niet meer de kracht opbrengen het dikwijls nog virtuoze voetbal met een doeltreffend schot te bekronen. De combinaties werden onzekerder terwijl Oranje juist vlotter speelde, men elkaar gemakkelijker vond en de rol vervulde die Frankrijk in de eerste helft tot zich had getrokken. Blunder Toch kreeg Frankrijk nog een mogelijk heid door een blunder van de Italiaanse sacheidsrechter Agnolin die niet onder kende dat Six buitenspel stond. Schrijvers stormde naar voren en de kleine Six bot ste tegen de vleeskolos op. De derde grote kans voor Frankrijk was voorbij. Het zou ook niet rechtvaardig zijn geweest dat Oranje de dupe was geworden van een buitenspelgeval. De Franse coach Hidalgo, die zijn teleurstelling verborg onder een lofzang voor Nederland maar toch moge lijkheden zag voor de return - maar die is {>as op 5 december en dan pleegt Neder- and met surprises te strooien - geselde zijn ploeg met de opmerking „dat een groot overwicht in de eerste helft door speelsheid geen treffers had opgeleverd". Zimako in te zetten. Zimako's twee scho ten werden door Schrijvers bekwaam ver werkt evenals Dropsy dat deed bij een scherp schot van Rep - een typischer spits is denkbaar - die met Thijssen, Krol en vooral Mühren had getoond dat de „bui tenlandse inbreng" de ploeg meer inhoud had gegeven. Met een ietsje gemeen grijnsje zei Riivers:„Zo, we zijn op de oude toer". En hij keek de kring rond. De race naar Spanje kan voortgezet wor den na deze belangrijke zege. En al zal Rijvers nog zijn problemen hebben - „die zekerheid in middenlinie en defensie moet groter want dan kunnen we in vol gende duels ook met drie spitsen spelen" - hij was dik tevreden. Want alleen het re sultaat van dit treffen telde en minder de manier waarop het tot stand was geko men. HERMAN VAN BERGEM NEDERLAND: Schrijvers: Ophof, Poortvliet, Krol, Hovenkamp (Ling); Thijssen. Pe ters (Stevens), Willy v.d.Kerkhof, Arnold MUhren; René v.d.Kerkhof, Rep. FRANKRIJK: Dropsy; Janvion, Specht. Lopez, Bossis; Moizan (Christophe), Larios, Giresse; Rocheteau, Lacombe (Zimako), Six. ïle duel tussen België land werd overscha- door de belangen die spel stonden. Waarbij rnamelijk uit profs uit- ïgelse competitie be- e Ierse ploeg naarmate !pdsignaal van de Por- scheidsrechter Nazar- lerde, steeds meer te- iheid etaleerde met >or handen zijnde ge- BSEL Drie minuten voor tijd maakte de na- Ijke donder boven het Heizelstadion plaats kunstmatig vuurwerk. Lang, heel lang had pduurd voor de Rode Duivels een gat hadden ?en in de groene Ierse muur, maar toen Jan mans kort voor het einde die bres dan einde- lad gemaakt, kende de vreugde van de Belgen, 1 op als langs het veld, geen grenzen. De ploeg t)ondscoach Guy Thijs had de zege dan ook de poort van de hel weggesleept, want het le niet alleen zeer lang voor de beslissing viel, de manier waarop de Belgen de triomf uitein- bewerkstelligden, was verre van impone- r kwam het niet, hoe- Belgen niet ongeluk- ochten zijn met de be- g van, Nazarre om een it voor de pauze een van de Ier Stapleton ^duidelijke redenen af iren. Waarmede de ge- ïnis zich herhaalde, ook in het eerdere duel 'rankrijk werd een Ier- iffer afgekeurd, waar- Ie ploeg van coach Eoin toen een gelijkmaker onthouden en de Fran- nog een tweede Dank zij het verlies van Frankrijk in Rotterdam, blij ven de Ieren in de race voor één van de twee plaatsen in het toernooi om de wereldtitel volgend jaar in Spanje. Maar die wetenschap kon de boos heid van de eilandbewoners bepaald niet wegpoetsen. Dat werd duidelijk gedemon streerd door de Ierse sterspeler Liam Brady, die de Portugese scheidsrechter na diens rust- signaal bijna te lijf ging. Appèls Nazarre blonk overigens toch niet uit in al te consequente leiding, want ook aan de win nende Belgische treffer leek een overtreding vooraf te zijn gegaan. Maar de Portugees wenste Ierse appèls niet te ho noreren, zoals het overigens toch moeilijk viel vast te stel len of Ceulemans bij zijn sco rende kopstoot zich al of niet. op hinderlijke wijze op een te genstander had afgezet. Het kon de vreugde van de Belgen niet temperen. Met hun zege was Spanje weer on der handbereik gekomen en dat de vice-kampioen van Eu ropa dat niet op oogstrelende wijze had bewerkstelligd, was ook Guy Thijs niet ontgaan. „Wij hebben onder ons niveau gespeeld", verklaarde de ver antwoordelijke man van de Belgen. „Vooral in de eerste helft sloten de linies niet vol doende aan, waardoor de spit sen Ceulemans en Vanden- bergh te veel geïsoleerd kwa men te staan. Daar heb ik in de rust wat van gezegd en het Êng na de pauze beduidend ïter. Overigens zonder dat ze erg sterk speelden". Met die taktische wijzigingen, waarbij rechtsachter Gerets. die al licht geblesseerd aan de ontmoeting was begonnen, op schoof naar het middenveld, trachtten de Belgen meer ver band in hun ploeg te brengen. Het leverde wel een veldover- wicht op, maar erg veel kan- Hoogstaand duel tussen een Belg (links) en twee leren. sen vloeiden er niet uit voort, verdedigingsduo", had Eoin Daarvoor verdedigde Ierland Hand verklaard, maar op dat ook te koelbloedig. „Ik heb punt vielen de problemen in mijn twijfels over net centrale de Ierse ploeg alleszins mee. Evenals dat het geval was met doelman Jim McDonagh, die in het Belgische kamp werd beschouwd als een weinig be trouwbare sluitpost. Welke mening was gebaseerd op het debuut van de Ier, enige we ken geleden tegen Wales, toen hij driemaal schuld had aan een treffer. Gisteren onder scheidde McDonagh zich met onder meer een fraaie redding op een inzet van Vanden- bergh, terwijl hij verder met attent uitlopen zijn defensie bekwaam leidde. Niet geslaagd Hetgeen van Ludo Coeck be paald niet kon worden gezegd. Coeck was door Thijs met een dragende rol belast in het Bel gische team, maar de speler van Anderlecht slaagde niet. Hij was degene die de oude Wil fried van Moer moest doen vergeten, maar die taak heeft hij bij lange na niet kunnen vervullen. Coeck beleefde zelfs een grote persoonlijke te leurstelling toen hij een kwar tier voor het einde moest plaats maken voor Willy Wel lens, die tevens voor meer pressie in de aanvalslinie moest zorgen. Met het falen van Coeck, die tegen Cyprus nog als laatste man door Thijs was ingezet maar voor wie nu weer de tijdens het EK van vorig jaar gelouterde Walter Meeuws speelde, wordt de Bel gische bondscoach overigens voor het probleem geplaatst dat zijn equipe een echte lei dersfiguur mist. En het ziet er naar uit dat Van Moer in de volgende WK-kwalifikatie- wedstrijd, op 29 april uit tegen Frankrijk, ook niet kan wor den ingezet omdat zijn blessu re hem noodzaakt om vier we ken rust te nemen. Waarmee het tevens uiterst twijfelachtig is of de drager van het zilver van het Europese titeltoernooi van vorig jaar nog ooit in de Belgische ploeg zal optreden. Maar dat was gisteravond ge?n zorg voor Guy Thijs, die ver klaarde een zucht van verlich ting te hebben geslaakt toen Ceulemans zijn treffer scoorde. „We hebben nu nog één punt voor Spanje nodig. Wat dat be treft is het gunstig dat Neder land van Frankrijk heeft ge wonnen". In welke ontmoe ting de Belgen dat ene beno digde punt moeten behalen, wenste Thijs niet te zeggen. De Belgen spelen in ieder geval nog uit en thuis tegen Frank rijk en uit tegen Nederland. V eran t woordel i j k De ontmoeting in het met 40.000 toeschouwers goed be zette Heizelstadion kwam niet in aanmerking voor de schoonheidsprijs, waarvoor de Ieren het meest verantwoorde lijk waren. In de eerste helft slaagde de ploeg van coach Hand er nog in om enigszins tegenwicht te bieden aan de Belgische druk, die overigens op een niet al te overtuigende wijze tot stand kwam. In die periode slaagde de voor Ju- ventus spelende Liam Brady er nog in om het spel van zijn ploeg van de nodige regie te voorzien. Maar Brady kon die rol niet lang vasthouden. Hoe- De stand ir volgt uit België Frankrijk Nederland groep twee ziet er als 5 4 1 0 9 8-3 6 3 1 2 7 12- 7 3 2 0 1 4 9-1 4 2 0 2 4 5-3 6 0 0 6 0 4-24 wel hij Coeck verreweg over vleugelde, stokte gaandeweg zijn inbreng, waardoor bij voorbeeld Mick Robinson, die in de tweede helft eigenlijk nog de enige Ierse spits was doordat zijn ploeggenoten zich allen ver lieten terugvallen, weinig rendement kon oog sten. De Brit werd door Mille- camps vrijwel geheel beteu geld en slaagde er slechts een maal in gevaarlijk te worden. Maar op dat moment was de Belgische doelman Preud- 'homme, die verder weinig bij zonder moeilijk werk kreeg op te knappen, attent ter plaatse. De Belgen kregen met de tref- t fer van Jan Ceulemans een verdiende zege, een gevolg van een groot veldoverwicht in de tweede helft. Maar of de formatie van Thijs al weer voldoende potentie heeft om volgend jaar tijdens het toer nooi om de wereldtitel een rol van betekenis te spelen, kon gisteravond niet worden aan getoond. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 88.Ceulemans 1-0. Scheidsrechter Nazarre (Portugal). Toeschouwers:40.000. BELGïE: Preud'homme; Gerets, Millecamps, Meeuws, Renquin; Mom mens (Vercauteren), Vandereijcken, Cluytens, Coeck (Wellens); Vanden- bergh. Ceulemans. IERLAND: McDonagh; Langan, Hughton, Martin, Moran; Daly, Grea- lish, Brady, Robinson, Stapleton (Walsh), Highway. Gele kaart voor Grealish en Daly.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15