daarheen met ?e vuile grond? Edgar Vos laat taille zakken £cidóC©otncmt Sluiting dreigt voor Borssele en Dodewaard —Inland Hardere lijn van VVD Kanonschot op een mug MINISTER: ALS AFVAL-VERDRAGEN NIET DOORGAAN WITKIEL OPNS- STATION TE DUUR Directrice van malafide huwelijksbureau gearresteerd Door rood rechtsaf straks toegestaan weer LEIDSE COURANT DINSDAG 24 MAART 1981 PAGINA 9 in de voorpagina 5N Op het EMK-terrein ik half verroeste, overvolle et chemicaliën. De wergroep »t met een dam rond het ter- rervuiling van het oppervlak- in de omgeving kan voorko- t grondwater is tot een diepte e meter sterk verontreinigd Istoffen, terwijl op zeventien iepte nog olie is gevonden. rindt zich een zandlaag waar- vuil zich verspreidt, mogelijk de Stormpolder. De werk- eent dat moet worden begon- het opsporen van met cheml- gevulde, onbekende, onder tanks, pntten en leidingen. Deze bijkomende werkzaamheden ma ken de operatie honderden miljoenen guldens duurder. Bovendien weet men niet waar de ernstig verontrei nigde grond heen moet. Het afvalver werkingsbedrijf Rijnmond heeft nog de handen vol aan de vuile grond van Lekkerkerk. Naast de gemeente Krimpen aan den IJssel zijn in de werkgroep ondermeer vertegenwoordigd, de inspectie voor de volksgezondheid, de mi lieudienst Rijnmond, Rijkswaterstaat en het Rijksinstituut drinkwatervoorziening. In de tien afgelopen jaren dat de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) in de Krimpense Stormpolder gevestigd is geweest, waren er moeilijkheden met de gemeente Krimpen over een juiste hinderwetvergunning. Het bedrijf leek 't pleit te verliezen, werd in '80 geliqui deerd en onder de naam Recycling Terminal Moerdijk (RTM) aan de Moerdijk voortgezet. De moeilijkheid is dat de EMK formeel niet meer bestaat en nooit eigenaar, maar huurder van het terrein is geweest. Daarom is het niet duidelijk, of het tot een civiele procedure komt en zo ja, tegen wie. De heer G. van Wijk, sociaal-directeur van de werf Van der Giessen-De Noord, vertelt dat de bewoners aangeslagen waren door het slechte nieuws en dat de meesten zich al tot de ge-' meente hebben gewend voor alternatieve woonruimte. „Volgens mij zit het er wel in dat ze daar weg moeten. Er zit een gezin met drie jonge kinde ren tussen. Voor de rest veel oudere mensen die al hun hele leven in de polder wonen. Mo menteel hoeven ze niets anders te doen dan uit de verontreinigde tuinen te blijven. Verder houdt houdt de Goudse drinkwaterleidingmaat schappij de kwaliteit van het drinkwater in dit gebied constant in de gaten", aldus Van Wijk. n mandje fruit b r een stervende ïhrls drie dagen niet op kantoor was verschenen, er reeds geruchten, dat hij het niet lang meer zou Zijn ongezonde huidskleur was voor vele collega's geruime tijd een bron van speculatie geweest en i lieten we fluks een enveloppe circuleren, waarin aar draagkracht een bedrag kon werpen voor een d afscheidscadeau. opbrengst, die lelijk tegenviel, werd op de markt lit gekocht en met het geld dat daarna was bleven, kon net een doosje wilde havanna's worden icieerd, waarvan de opdruk „miskleur" met een makkelijk kon worden verwijderd, ran de afdeling debiteuren had gelukkig nog een laar puntgaaf fruitmandje van zijn koperen bruiloft n thuis op zolder en dat stond hij ridderlijk af Voor ede, zij het schrijnende doel. ,£o'n mandje Is je winst", legde hij uit. We stoppen er wat houtwol In we daarop die acht peren leggen, moet je eens oe fleurig dat toont. Zo'n mandje verkoopt zichzelf, mijn woorden. Chris zal niet weten, wat hij ziet". igen de volgende dag na kantoortijd met zijn drieën tijn sombere bovenwoning in een gecastreerde bistandswijk: juffrouw Dellepoot van de oncentrale, Janssen met twee essen van het \ijn en ik zei de gek. Omdat het weer eens regende kon je beter zeggen: nog regende? had Juffrouw oot het mandje verpakt in papier van de zaak. papier, dat moet worden gezegdi maar het had als ar dat de naam van de baas er welgeteld zeven i blauwe sierletters op stond. Wat hem overigens valijk kon worden genomen, want per slot van ng blijft het toch zijn papier, hris nou maar niet gaat denken, dat de baas er ook ee heeft betaald", vroeg Janssen zich bezorgd af. ou inderdaad leuk zijn als Chris beseft, dat het een held je van de collega's is", vulde juffrouw Dellepoot rig aan. „Per slot van rekening hebben alleen zijn i's die achttien gulden bijeengebracht", en werd om het papier te verwijderen, voordat we rfkamer binnen gingen. „Dan hoeft Chris zich ook vermoeien", stelde ik hartelijk vast. „En dat stelt ske zeker op prijs". een verrassing", riep Chris, toen we door zijn a naar een erker van haar huis waren gebracht, lij aan een salontafel zat te patiencen. „Jullie zijn Bt op tijd, want maandag begin ik weer met goede antoor zelden ze, dat je er slecht aan toe was pruilde juffrouw Dellepoot verdrietig. „Toen we dat an hebben we spontaan geld ingezameld en wat n sigaren voor je gekocht", is nooit weg", zei Chris opgewekt. „Ee eppel uh dee de dokter awee, zullen we maar denken. Mag ik veten, wat voor sigaren jullie hebben meegebracht", neel Sumatraans dekblad", onthulde Janssen schuddend. „Ze komen op achttien cent per stuk", hoop ik ongematteerde", peilde Chris. ,JZe hebben sol bruine kleur wél van zichzelf, mag ik aannemen", pakte een sigaartje dat hij vervolgens in de rechter boek klemde. „Wie heeft er een vuurtje voor me?", hij. en was de enige, die een aansteker bij zich had. t-ie Chris?", mompelde hij walgend, toen een 1ge wolk opstoomde naar de zoldering, u het wel denken", zei Chris, „geen beter leven dan eed leven, zullen we maar denken. Leuk, dat Jullie er heb Je nou precies gehad?", vroeg juffrouw iot zacht gebiedend. jriepje waarschijnlijk", meende Janssen. „Dat sspotenp dQ ,aatst0 „Men» app schudde zijn hoofd en zel:\Eeriijk gezegd t. Leidik n'ks. Alleen een opgezette keel. Maar die 2000.-.r altijd, sis Ik een avond ben doorgezakt. Dat is niks \ders. Ik was ook echt niet thuis gebleven, als Ik __jpen maandag mijn sokken had kunnen vinden. Ik 'P de normale tijd opgestaan, maar ik kon die CLUBSen nergens vinden. Ik heb zeker vier keer onder het ten kar\,ekeken' maar s°kken, ho maar. En omdat Ik maar aar heb, was Ik wel gedwongen om thuis te blijven". ioclale voorzieningen in dit land zijn gelukkig NV kend", merkte juffrouw Dellepoot verbitterd op. lingen pJpos Chris, heb Je je sokken teruggevonden?" dagiee denk Je", peilde Chris. Hoe zou ik dan anders dag weer kunnen beginnen?". 3 voor yeeg even en vervolgde: „Zeg Jongens, als ik Jullie smetho een plezier kan doen met een stukje fruit. Het staat or hoor". ,i I |n:nend schilden we een peertje. uiiwjjn goe(j flp» ze! Juffrouw Dellepoot met trillende s voon „Vol sap". Leiden fs nog een peertje?", drong Chris grootmoedig aan. 'essenpp er genoeg hoor. Geneer je niet". Zorgelijk aten we - insch[Qn(j loog Heden \)t afscheicj nemen riep Juffrouw Dellepoot nog: „Vind w tel- f goed, dat we het mandje weer meenemen Chris? Ik lamelijk Iemand, die ze spaart". we buiten stonden zei Janssen grimmig: We en in elk geval gered, wat er te redden viel". Op dat :LF ent kwam de bus aanrijden. We moesten nog een insprint inlassen om hem te kunnen halen. Bij het Oen bpen vielen er vier sigaren uit de jaszak van Janssen. bieiz/ havanna's, ongematteerd. Hoofdschuddend keek hij elke t)an en bijna onhoorbaar vroeg hij: „Wie zei nou r of m iHjk, dat ie op sterven lag?". d. Met Overslagbedrijf akkoord met cao-voorstellen ROTTERDAM Ruim tweehonderd leden van de Vervoersbonden FNV bij het Rotter damse container-overslagbedrijf multiter- minals Unitcenter zijn gisteravond, Zij het morrend, akkoord gegaan met het laatste aanbod van de directie in de cao-onderhan delingen. De vergadering besloot door middel van een binnenkort te houden referendum een defini tieve punt te zetten achter de turbulente cao- onderhandelingen. De uitslag van dat referen dum wordt 6 april verwacht. Een dag later zal het grotere overslagbedrijf ECT een definitief standpunt innemen. Zigeuners mogen worden uitgewezen ZWOLLE Tien van de zigeuners, die in ja nuari waren opgesloten in het Huis van Bewa ring in Zwolle en sindsdien op een camping in Almere verblijven, mogen in ons land niet wachten op een uitspraak van de Raad van Sta te over hun uitwijzing. De president van de rechtbank in Zwolle heeft dat gisteren beslist in een kort geding dat tegen de Staat der Neder landen was aangespannen. De zigeuners mogen worden uitgewezen zodra vaststaat dat zij de Joegoslavische nationaliteit bezitten. AMSTERDAM Het leven van een couturier gaat te genwoordig niet over rozen. De in spiratie dwingt tot het maken van fraaie gewaden mooie kleren, maar de economie die op een laag pitje staat, maakt de verkoop er niet gemakkelij ker op. Gelukkig zijn er tal van mo gelijkheden om de basis te verbreden. Edgar Vos, die met een zeer mooie zo mercollectie in de P.C.Hooftstraat te Amsterdam kwam, liet als nouveauté tijdens de show de nieuwe KLM-blau we party dresses met bijpassende mantel voor KLM hostessen zien, waarin iedere vrouw graag zó zou weglopen. Elegant en smaakvol, ge distingeerd van kleur. In de show verder veel ruimte voor de vierkante lijn in kragen, tunieken en robes manteaux met paneldessins, veelal uitgevoerd in wit, zwart en KLM-blauw. Opvallend was de „val van de taille", soms tot bijna hal verwege de heu pen. Zijden mous- selientjes uit de dertig, terugver taald naar de trend van 1980. De blou- sons probeerden de knie te bereiken en hingen vaak over shan tungach tige ragdunne ochtend-, middag-, en strandiurkjes met lang lijf en sluik- vallende laag aan gezette klokrok. Voor zomerse da gen eveneens veel zijdelinnen japon nen, die met kno pen en kruisban den op de rug slo ten. Edgar Vos heeft in Nederland negen boutiques, waarin ondermeer binnenkort een ka toenen genopte crêpe tuniekjurk met primwit kraagje te koop zal zijn voor179,- en een honderd pro cent katoenen lichtkhaki zomer- japon versierd met broderie Anglaise voor 350,-. Nappa was er veel in de show, onder meer blousonpak- ken met kniebroek en witte nappa strandkleding. Voor laat op de avond ontwierp Vos gepailletteerde mousselines in combinatie met goudleer. Een drie delig goudleren pak schitterde als het edelmetaal zelf. Er was dan ook echt goud over heen gewalsd. TINY FRANCIS Hoofdthema uit de shovn Robe manteau met sterk verlaagde talllelijn. Dit ontwerp Is van witte wollen tweed. De aangezette klokkende rok begint pas op de heup. De WD heeft zich scherper geprofileerd tijdens het pro gramcongres van het afgelopen weekeinde. Het ontwerppro gramma liet al weinig aan duidelijkheid te wensen over en met de aangebrachte wijzigingen was dat nog minder het ge val. De VVD gaat uit van de meer bemiddelde burger, heeft moeite met echte solidariteit met de zwakkeren in de samen leving en wil overheidsbemoeienis zo veel mogelijk inper ken, ook als die bemoeienis de samenleving als geheel ten goede kan komen. DAT laatste blijkt bijvoorbeeld uit het terugbrengen van de economische groeiverwachting tot nul procent. De VVD heeft zich daarmee afgekeerd van de plannen van andere politieke partijen, die daarin wél een groeiverwachting heb ben opgenomen. Een verwachting die geen doelstelling zon der meer is, maar die gebaseerd is op een nieuw overheidsbe leid. Onder leiding van de overheid, zo redeneert men, moe ten nieuwe economische impulsen worden gegeven, die tot een stukje economische groei moeten leiden. De moeite die de VVD heeft met echte solidariteit met de zwakkeren blijkt onder meer uit de voorgestane ontkoppeling van lonen en so ciale uitkeringen: uitkeringstrekkers moeten meer inleveren dan loontrekkers. De VVD heeft zich kortom met de programwijzigingen ver der verwijderd van de programma's van andere grote politie ke partijen. Dat is uiteraard het goed recht van de liberalen en het komt bovendien de politieke duidelijkheid ten goede, maar op zichzelf zou het bij de komende kabinetsformatie tot moeilijkheden kunnen leiden. Gelukkig heeft de VVD in het verleden en bij de samenwerking in het huidige kabinet al tijd grote bereidheid tot compromissen aan de dag gelegd. De hardere lijn, die de VVD in het program heeft gebracht, be hoeft daardoor geen echte belemmering voor de regeerbaar heid van het land te zijn, indien de verkiezingsuitslag op een voortgezette regeringsverantwoordelijkheid voor de VVD zou wijzen. HET VVD-kamerlid Kappeyne van de Copello gaat de poli tiek verlaten. Zij stelde dit weekeinde een ultimatum, dat het VVD-congres met gering stemverschil naast zich neerlegde. Op het eerste gezicht is de houding van het kamerlid recht door zee en duidelijk. Zij trekt immers een vérgaande conse quentie uit een door haar niet gewenste opstelling van het VVD-congres. Maar wie wat verder kijkt moet toch tot de conclusie komen, dat mevrouw Kappeyne in hoge mate on solidair met haar partij is. WaNT waar gaat het helemaal om? Kiesrecht voor buiten landers in gemeenteraden; is dat een zó principieel punt dat men zich als nummer vier op de VVD-lijst een ultimatum kan permitteren? Het antwoord daarop moet ontkennend zijn, en dat geldt zeker enkele weken voor de verkiezingen. Door met een kanon op een mug te schieten heeft mevrouw Kappeyne haar partij zeker geen dienst bewezen. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat het partijcongres geen enkele poging meer wénste te doen om het verloren schaap terug te halen in de kudde. DEN HAAG Als de Kamer de af- valverdragen voor de kerncentrales in Dodewaard en Borssele niet goed keurt, zullen deze centrales op niet al te lange termijn moeten worden geslo ten. Dit brengt wat betreft Borssele een schade met zich mee van minstens 3,5 miljrad gulden en wat betreft Do dewaard een schade van enkele hon derden miljoenen guldens. Dit heeft minister Van Aardenne van economi sche zaken gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De verdragen die de ver werking van het kernafval regelen, hebben nu nog een voorlopig karakter en zijn gesloten met een Franse en een Britse firma. De Kamer moet deze contracten bekrachtigen door haar goedkeuring te hechten aan twee volkenrechte lijke verdragen. Tot nu toe deinsde een meer derheid van de volksvertegenwoordiging hier voor terug omdat kennisneming van de inhoud van de contracten alleen mogelijk is, als men schriftelijk verklaart hiervan niets in de open baarheid te brengen. In zijn brief heeft de mi nister deze geheimhoudingskwestie nu omzeild. Indien de Kamer de volkenrechtelijke verdra gen goedkeurt, zo schrijft de bewindsman. stemt zij slechts met de inhoud van de contrac ten in, voorzover men hiervan via de regering op de hoogte is. Betrouwbare bronnen bevesti gen dat deze nieuwe opstelling van de regering de instemming heeft van de CDA-fractie. Om dat de VVD de regering toch al steunde, wordt nu aangenomen dat een meerderheid van de Kamef met de volkenrechtelijke verdragen en daardoor met de contracten akkoord gaat. DEN HAAG Minister Tuijnman (verkeer) is niet van plan weer witkielen aan te stellen op spoorwegsta tions. De kosten die dat met zich meebrengt staan niet in verhouding tot de tarieven die hiervoor op de stations redelijkerwijs kunnen wor den geheven. De minister heeft dit meege deeld aan het VVD-kamerlid Lauxtermann, die in schrifte lijke vragen op de terugkeer van kruiers had aangedron gen. Tuijnman wijst erop dat de NS van plan is de bestaan de kruiersdiensten op de sta tions Utrecht CS en Amster dam CS over enige tijd te sta ken in verband met het grote verschil tussen de inkomsten (65 cent per koffer) en de ge middelde kostprijs (in Amster dam negen gulden en in Utrecht 27,50). DEN BOSCH De directrice van het huwe lijksbureau „De Levensbrug" in Den Bosch, de 49-jarige mevrouw W. A. uit die stad, is giste ren gearresteerd wegens „bedrieglijke bank breuk". De directrice werd door de politie aangehouden op verzoek van de curator van het inmiddels failliete bemiddelingsbureau. Zij zou goederen aan het faillissement hebben onttrokken. Ondertussen is de recherche bezig met een uit gebreid onderzoek naar de praktijken van het huwelijksbureau. Er zijn talloze klachten bin nengekomen over oplichting. De directrice zou heel vaak geld hebben aangenomen voor haar bemiddeling, terwijl er van bemiddeling hele maal geen sprake was. Het failliet verklaarde huwelijksbemiddelingsbureau was niet aange sloten bij de Raad voor de Huwelijksbureaus en kwam al geruime tijd geleden in opspraak, on der meer door een televisie-uitzending. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verkeer en Waterstaat is bezig met een wij ziging van het reglement verkeersregels en verkeerstekens, om rechtsafslaan van fietsers en bromfietsers bij rood licht mogelijk te maken. Er komt een speciaal verkeersbord dat aangeeft dat rechtsafslaan bij rood mag. Op dit moment ontbreekt een dergelijk bord en dus een juridische basis het rechtsafslaan in te voeren. Dit blijkt uit antwoorden van de minister op vragen van het Ka merlid Van Dam (CDA) over het rechtsafslaan bij rood licht Tuijnman meent dat een beperkte toepassing van de nieuwe re geling te verenigen valt met de verkeersveiligheid. Naast de speciale borden wil hij ook speciale verkeerslichten en aanpas sing van de kruispunten, bijvoorbeeld met aparte rijstroken voor het rechtsafslaan. Gouden Kraai voor Vlaamse milieuminister OOSTERBEEK De Stich ting Kritisch Faunabeheer heeft besloten haar onder scheiding de Gouden Kraai toe te kennen aan de Vlaamse mi lieuminister Mare Galle. Dit vanwege diens verbod in Vlaanderen van de jacht op vier zeldzame vogelsoorten: de houtsnip, de watersnip, de, houtplevier en de zomertaling. De eerste drie soorten worden tot groot ongenoegen van Kri tisch Faunabeheer in Neder land nog altijd ruimschoots bejaagd. WISSELVALLIG WEER Overdag volgen enkele opkla ringen, maar er is ook kans op een bui. In de temperatuur komt niet veel verandering. Vooruitzichten voor donder dag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Aanhoudend wisselvallig en weinig verandering in tem peratuur. DE BILT - Aan het stormach tige lenteweer van de laatste dagen komt voorlopig geen einde. Active depressies trek ken van de Oceaan over Ier land en Engeland naar Dene marken. Ze veroorzaken als ze zich boven de Noordzee bevin den bij ons veel wind. In de afgelopen nacht heeft het op onze kust tijdelijk gestormd. De zuidwestenwind voert vochtige lucht aan, waarin de temperatuur in de nacht op ongeveer 8 graden ligt. Over dag loopt het kwik op tot circa 12 graden. Een volgende de pressie die vanmorgen nog on geveer 1000 km ten zuidwes ten van Ierland lag, wordt in de komende nacht boven Schotland verwacht. Vandaar trekt hij verder naar Scandi navië. Ook deze depressie zal bij ons voor veel wind zorgen. In de komende nacht passeert een regengebied ons land. Amsterdam regen De Bilt regen Deel en m. regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Twente regen Vlissingen regen Kopenhagen h.bew. Locarno gehben London regen Luxemburg regen Casablanca h.bew. Las Palmoa onbew. Tel Avtv l.bew. Tunia h.bew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9