Giscard en Schmidt tegenover Thatcher Boze Waalse boeren gooien met kalfjes Engeland geschokt door nieuw spionageschandaal afat afwijzend tegenover IJiropees vredesinitiatief egering wil confrontatie ]nl Oir 981 I ENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 MAART 1981 PAGINA 11 (RICHT Na geda- 1 is het goed napra- een welverdiende moeten de rege- Pers van de tien gisterenavond dacht, toen zij zich lp van de besprekin- Siet Maastrichtse ge- luis naar Chateau ne begaven. Kasteel- fcter Jennen had in met premier Van verfijnd menu sa- ield van vrij luchtige n, overgoten met wijnen en afgeslo- uitgezochte cognacs saumon sauvage aux d'asperges de Lim- wat zoveel als een zalmpaté met Lim- ispergepunten is, ge- op een kervelsaus, ;en Chablis Grenouil- werd gedronken. De ;ang bestond uit dun- jes rauwe eendelever, In met geconcentreer- lon van parelhoender ;lnat. Daarbij werden fammen en dunne truffel geserveerd. In is heette het „Foie de aux Pleurotes poche t de Truffles." lanks de zwaar klin- karnen, toch luchtige WSm werd voortgezet met ^||jÉ|isette de Cerf roti aux j de moutarde", een len fileetje edelhert, ---"hd met een wildsaus .^Jichtere grove mosterd, iablis had inmiddels jemaakt voor een Ge- ^öj^^'hambertin les Caze- ^4||972. De laatste gang j het nagerecht: een iu Sauternes en Milles- t Sorbet". Deze halve •er werd gepocheerd irneswijn, geserveerd bladerdeeg gebakken in een peer en half n met een licht gesla- ide roomsaus met pe en Sauterneswijn en •even peer met siroop. |op de dag hadden de {sleiders en president, ezigheid van koningin al een lichte lunch ge- MAASTRICHT Op de eerste dag van de Eurotop is volgens premier Van Agt „zo nu en dan pittig gesproken, ook al behield de hoffelijkheid de overhand". Volgens waar nemers doelde Van Agt die als voorzitter van de Europese top „minder openhartig moest zijn dan men van mij gewend is" vooral op het betoog dat de Franse presi dent Giscard d'Estaing in de Maastrichtse raadzaal richting Margareth Thatcher had afgestoken. Giscard eiste snelle verwezen lijking van de afspraak van vorig jaar toen, gelijk met de miljardenkorting die Engeland op zijn bijdrage aan de EG-kas kreeg toegedeeld, is overeengekomen om vóór 1 januari 1981 een EG-accoord over on derlinge visvangstverdeling te sluiten. Giscard betoogde dat elke EG-lidstaat het recht heeft zijn nationale belangen te verdedi gen maar dat daarin toch telkens, zoals bij de Fransen het geval zou plegen te zijn, „een uit drukking van Europese solidariteit" dient te liggen. Giscard gaf hiermee openlijk steun aan Bondskanselier Helmut Schmidt, die enkele dagen voor de Maastrichtse Eurotop reeds De twee enige staatshoofden die gisteren In Maastricht bl|een schande had gesproken over het Britse gebrek waren: koningin Beatrix en president Giscard. Tussen hen In aan inschikkelijkheid. In de marge van de Eu- de Britse premier Thatcher. rotoP werkten ambtenaren gisteren hard aan een ontwerpdeelaccoord inzake de visserij. Dat zou eruit kunnen bestaan dat de toegankelijk heid van de EG-kustwateren onderling nog even blijft rusten maar dat al wel het gereed liggende visakkoord tussen de EG en Canada bekrachtigd wordt. Daarmee zouden vooral de Westduitse vissers, die tot hun woede met hun grote fabrieksschepen nu in de haven moeten blijven, geholpen zijn. Inzake de economische crisis hielden de rege ringsleiders elkaar voor niet te vluchten in na tionale beschermingsmaatregelen (protectionis me) en overheidssteun aan zwakke bedrijfstak ken. Op dit punt vonden Thatcher en de Duit se bondskanselier elkaar weer helemaal. Het Nederlandse idee om een „Jumbo-raad" te houden van alle EG-ministers van sociale, eco nomische en financiële zaken teneinde een groots anti-crisisplan te ontwikkelen, bleek met argwaan door de meeste Europese leiders te worden bekeken. Men vreest teleurstellin gen, omdat er nu eenmaal geen wondermiddel tegen de recessie bestaat. Gisteravond laat hebben de leiders tijdens en na het diner ook nog kwesties besproken als de situatie in Polen, de EG-uitbreiding met Span je en de uitnodiging van Sovjet-president Breznjeuom de in Europa opgestelde kernwa pens te Bevriezen. MAASTRICHT Vijftien boeren uit Wallonië, het Franssprekende deel van België hebben gisteren op de eerste dag van de Euro pese Raad veel verontwaar diging gewekt door een bij zondere manier van demon streren. Kort voor drie uur, terwijl de regeringsleiders de een na de ander arriveer den bij het stadhuis op de Markt, drongen de boeren plotseling naar voren pas seerden zij de eerste van de twee politie-afzettingen. Bij de laatste haag gekomen wierpen zij vier kalfjes over de hoofden van de agenten alvorens te probe- Vooral omdat de dieren een ogenblik versuft op de keien bleven liggen, haalden de de monstranten zich de woede op de hals van de omstanders. Dat leidde er toe dat zij al heel wat klappen hadden moeten incasseren, toen zij werden aangepakt door de politie. De leider van de de monstratie werd gearresteerd, nadat er vier man aan te pas waren gekomen om hem te overmeesteren. Hij verdedig de zjch met een stuk hout, waaraan een spandoek beves tigd was geweest. Het hele gedoe diende ertoe de aandacht te vestigen op de beweerde slechte situatie van de kleine Waalse boeren, die vooral veel last zouden heb ben van de import van mar garine in hun land. Opmerke lijk was dat de gearresteerde boer naar Maastricht was ge komen in een nogal dure au tomobiel, een Mercedes 450 SEL, met daarachter een aan hangwagen met de kalfjes. Een van de Waalse boeren, kort voor hij een kalfje over de Er werd nog meer betoogd in afzetting wierp. Maastricht. Enige honderden 9 Westduitse vissers protesteer den vreedzaam tegen het uit- 's avonds werd er betoogd ders vroegen om meer aan blijven van het visserij-ak- door de Europese vakvereni- dacht voor het probleem van koord. Zowel s'ochtends als gingen, die de regeringslei- de werkloosheid. Instituut Europese bestuurskunde open MAASTRICHT Premier Van Agt heeft gisteremorgen tijdens een korte zitting in de Statenzaal van het Gouverne mentshuis in Maastricht het Europees Instituut voor Be stuurskunde geopend. Het In stituut wil ambtenaren weg wijs maken in de bestuurswe- reld vafi de Europese Gemeen schap door middel van cursus sen en tegelijk een onder zoekscentrum zijn van het be stuursapparaat van de EG. Premier Van Agt verwacht van dit instituut een bijdrage tot verhoging van de kwaliteit van het bestuur in Europa le vert. Van Agts loflied: Maastricht Europa's hoofdstad? MAASTRICHT Met een loflied op Maastricht heeft minister president Van Agt aan het begin van de Euro top met het oog op de moeilijkheden rond de zetel voor het Europese Parle ment gezinspeeld op de mogelijkheid Maastricht tot hoofdstad van Europa te maken. „Ik hoop", aldus Van Agt, „dat u zich de gastvrijheid, de mooie en karaktervolle stad waar we ons bevinden, in vol le omvang zult laten welgeval len. Maastricht is een stad die als weinig andere de turbulen ties van de Europese geschie denis heeft ondergaan. Het is een transnationale stad, als het ware op de grens van verschil lende werelden die ik geef u dit maar mee bij wijze van suggestie een goede keus zou zijn voor een Europese hoofdstad. ^ling te vondeling gelegd Slingjongens zijn In een school In Datton, In de Amerl- |aat Ohio, te vondeling gelegd en men speurt naarstig juders. Voorlopig is het tweetal ondergebracht in een lenhuis. Hun toestand is uitstekend. THATCHER GELAST ONDERZOEK NAAR SIR ROGER HOLLIS Sir Roger Hollis (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Verwacht wordt dat de Britse Mar garet Thatcher donderdag in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over wijlen Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 directeur van MI5 en volgens sensationele onthullingen in de Londen- se „Daily Mail" bijna 30 jaar gespioneerd zou hebben voor de Sovjet-Unie. Thatcher heeft voor haar vertrek naar Maastricht een volledig rap port over de zaak Hollis gevraagd. Als premier is ze verantwoordelijk voor de binnenlandse veilig heid van Groot Brittannië. Als directeur-generaal van MI5 had Roger Hollis de verantwoording voor de contra-spionage en voor de algehele bescherming van de binnenlandse veilig heid. Dit laatste wordt veel belangrijker geacht dan het pakken van spionnen. Hollis was 1939 bij de MI5 gekomen. In 1956 werd hij benoemd tot dirëcteur-generaaly In 1960 werd Hollis door koningin Elizabeth gerid derd. Vijf jaar later ging hij met pensioen. Hij stierf in 1973. Na zijn dood kwam een geheime commissie van onderzoek, geleid door de prominente regerings ambtenaar Lord Trend tot de conclusie dat Sir Roger Hollis vermoedelijk gedurende 30 jaar voor de Rus sen gewerkt had. Dit werd officieel geheim gehou den. Volgens de Londense „Daily Mail" heeft de Britse overheid pas lont geroken toen Sir Roger Hollis al vijf jaar gepensioneerd was. Hij werd toen 48 uur lang ondervraagd. Hollis' overlijden in 1973 maakte het onmogelijk om hem nog verder te ondervragen en met absolute zekerheid te achterhalen, dat hij 30 jaar lang een stille medewerker van de Russische KGB was geweest. De onthullingen van de „Daily Mail" hebben in Brit se politieke en andere kringen de gepaste beroering veroorzaakt. Deze is des te groter omdat dit nieuwe spionage-schandaal zo snel volgt op de zaak Anthony Blunt, de Londense kunstexpert, die óók jarenlang gespioneerd heeft voor de Russen. Maar Sir Roger Hollis was veel belangrijker dan Blunt. Als Sir Roger Hollis inderdaad voor de Russen ge werkt heeft, zouden de onthullingen over zijn bedrij vigheid meer klaarheid kunnen brengen in talrijke andere sensationele Britse spionagezaken, waaronder niet alleen de Blunt-affaire, maar ook van de naar Moskou gevluchte spionnen Burgess, Maclean en Philby. Er wordt haast niet meer aan getwijfeld, dat de KGB jarenlang praktisch meester is geweest van de Britse contra-spionage. Yasser Arafat, de leider van itijnse bevrijdingsorganisatie :ft gisteren een Europees vrc- tief voor het Midden-Oosten land gewezen. Hij sprak zich de voorstellen van de Russi- iident Brezjnev. e een toespraak hield op de ver- (van de Afro-Aziatische solidari- teitsorganisatie in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, zei nog nooit van een Euro pees intiatief gehoord te hebben, maar hooguit van enkele ideeën. Het Russische voorstel komt neer op terugtrekking van alle militaire bases en nucleaire wapens uit het gebied rond de Perzische Golf. Saoedi-Arabië heeft gisteren alle voorstel len voor onderhandelingen met Israël af gewezen. Het land reageerde daarmee op berichten in een Israëlische krant dat het bereid zou zijn om te onderhandelen. De krant had onthuld dat de Israëlische op positieleider Shimon Peres over een nieuw vredesplan had gesproken met ko ning Hassan van Marokko en met een broer van de Jordaanse koning. In dat plan zou Saoedi-Arabië een belangrijke rol spelen. OLSE VAKBONDSBESTUURDER: |n onzer verslaggevers) HAAG De Poolse leiten zijn uit op een titatie met de vrije 3le Pr<?d Solidariteit Dit Stefan Lewan- 7, lid van het presi- Solidariteit en ö0raittcr van de afdc" •dietern Gdansk, gisteren Üowski, die door de >m'teqeke Hogeschool van, is uitgenodigd, houdt ■■■■eek een aantal lezin gen in ons land. Ook zal hij gesprekkeix hebben met de vakbondsbestuurders Van der Meulen' (CNV) en Kok (FNV). Als voorbeeld van de machtssstrijd, die de span ning in Polen verklaart noemde Lewandowski het feit dat een aantal punten van het akkoord van Gdansk nog steeds niet zijn ingewil ligd. „Solidariteit heeft nog steeds geen toegang tot de media en er is nog censuur. De regering heeft de aanval len op het comité voor de so ciale zelfverdediging KOR Stefan Lewandowsky nog niet gestaakt en er zitten nog diverse mensen in de ge vangenis". Lewandowski, die het poli- tie-optreden in Bydgoszcz van donderdag een regel rechte aanslag noemde, bena drukte dat zijn vakbond,geen politieke organisatie is. Over de verlenging van de militai re oefening van het War- schau-pact, die zondag zou zijn afgelopen, zei hij dan ook dat dit geen zaak van Solida riteit, maar van de regering was. Water overlast in Belgrado Zware regens hébben in de lagere delen van de Joegoslavische hoofd stad Belgrado een natte troep gemaakt, waar door het oponbare en het particuliere vervoer zich maar moeizaam be woog. Nicaragua keert zich tegen training Somoza-aanhangers in VS NEW YORK Nicaragua heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, in een brief verzocht gedaan te krijgen dat er een eind wordt gemaakt aan de training door aanhangers van de Nicaraguaanse dictator Somoza in Florida ter voorbereiding van een invasie in Nicaragua. Volgens de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Brockmann, is de training in strijd met de Amerikaanse wetge ving. Eerder heeft hij de Amerikaanse minister Haig gevraagd wat de Amerikaanse regering heeft gedaan om de aanhangers van Somoza te vervolgen. Vijf oppositiepartijen in Nicaragua hebben zondag de Sandinisti- sche regering ervan beschuldigd dat zij van plan is een commu nistische dictatuur in het leven te roepen. De verklaring was onder meer ondertekend door leden van de sociaal-democratische, sociaal-christelijke, en conservatief-de- mocratische partij. rië levert ers niet uit Sacharov door KGB bestolen MOSKOU De Sovjetrussi- sche dissident Andrej Sacha rov heeft de KGB, de Russi sche geheime politie, be schuldigd van diefstal van zijn aantekeningen van we tenschappelijke aard en van een manuscript van zijn au tobiografie uit zijn woning in zijn verbanningsoord Gorki. Sacharovs vrouw, Jelena Bon ner heeft een getypte verkla ring van Sacharov aan Wes terse correspondenten over handigd. Volgens deze verkla ring heeft de diefstal op 13 maart plaats gehad. Bij terug komst misten zij een zak met aantekeningen van Sacharovs werk, alsmede brieven en dag boeken. Sacharovs woning in Gorki wordt dag en nacht door de KGB, de Russische ge heime politie, bewaakt. Verzachting van smeergeldwetten bepleit CHICAGO De Ameri- kaanse minister van handel, Malcolm Baldridge, wil een verzachting van de anti-om kopingswetgeving in de VS, dit, om de handel met het buitenland te stimuleren. Hij vindt dat het mogelijk moet zijn om een klein bedrag aan steekpenningen te betalen aan lagere functionarissen. Naar zijn mening zijn vooral de kleinere Amerikaanse be drijven door de strakke wetten tegen tegen het verstrekken van smeergelden aan buiten landse handelsagenten, niet in staat om zich een plaats te ver overen op de exportmarkt. Baldridge heeft dit verklaard in een vraaggesprek met de Chicago Tribune. Sy kap DAMASCUS Syrië zal de drie kapers van het Pakistaan se vliegtuig niet aan Pakistan uitleveren „omdat de twee landen geen uitleveringsver drag hebben gesloten". Dit is gisteren van officiële Syrische zijde vernomen. De drie ka pers, die zich op 14 maart j.l. overgaven aan de Syrische au toriteiten na vrijlating van 103 gijzelaars, verblijven op het ogenblik in Damascus in af wachting van hun vertrek naar een land naar eigen keu- Toneelspeler verbrandt zich om belastingschuld STOCKHOLM De Zweed- sc toneelspeler Per-Axel Arosenius (60) heeft zich als protest tegen het belasting stelsel door zelfverbranding van het leven beroofd. Na.tr de politie gisteren bevestig de, deed hij dat vorige week dinsdag voor het belasting kantoor in de Stockholmse voorstad Nacka. Een belas tingambtenaar doofde de vlammen, maar Arosenius bezweek aan zijn brandwon den. De fiscus had de man, die ook voor de televisie werkte, een aanzienlijke navordering op gelegd. Verzoeken om uitstel werden afgewezen. Arosenius werd er ziek van. De belas tingdienst legde zelfs beslag op een deel van zijn ziekengeld. De belastingheffing in Zweden behoort tot de hoogste ter we reld. Bij een jaarinkomen van 22.000 gulden is zij al 40 pro cent, sterk progressief oplo pend tot 85 procent voor inko mens van meer dan 90.000 gul den. Bij de inning wordt wei nig clementie betracht Overleg Juan Carlos met legertop MADRID De Spaanse ko ning Juan Carlos heeft van daag voor de eerste keer sinds zijn troonsbestijging vijf jaar geleden een bijeen komst gehouden met de hoogstè militaire autoritei ten. De bijeenkomst waar van het „ongekende karak ter" door het ministerie van defensie werd beklemtoond, volgt op de nieuwe onrust in het Spaanse leger naar aan leiding van nieuwe moorden door de ETA op hoge Spaan se militairen. Zowel de regering als de leger leiding hebben de aanslagen veroordeeld als nieuwe pogin gen om in Spanje een staats greep uit te lokken. Gisteren werd bij de begrafenis in Bil bao van een van de vermoorde kolonels geëist dat kolonel Tejero, leider van de coup op 23 februari in vrijheid zou worden gesteld. De Spaanse regering heeft gis teren maatregelen goedge keurd die beogen de strijd krachten een grotere rol toe te kennen in de strijd tegen het terrorisme in Spaans Basken land. Zij hebben onder meer betrek king op samenwerking van het leger met andere veilig heidstroepen bij het patrouille ren langs land- en zeegrenzen in die gebieden die het meest van het politieke geweld te lij den hebben. Ook worden de veiligheidstroepen verder ver sterkt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11