f^jbeda: dreiging looningreep blijft ?n tweede ïkkerkerk Krimpen d IJssel VVD geeft fracties vrijheid inzake kiesrecht buitenlanders 'hoeden 'jmans Lid Hoge Raad vóór preventief aanhouden van relschoppers Informatie maatschappij biedt onderwijs kansen weer MARKTEN •NLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 23 MAART 1981 PAGINA 7 1G Als de vakbonden gaan pro- lezuinigingsmaatregelen van de re- liet te doen door het stellen van komt er alsnog een loonmaatre- ieeft minister Albeda van sociale weekeinde gezegd in een radiopro- Volgens de bewindsman maakt >erschil of het kabinet tegen die tijd demissionair is. „Het is immers in het belang van het land", aldus Albeda. Hij liet doorschemeren dat de maatregelen van de regering in elk geval een verhoging van de WW-premie inhouden en zeer waarschijnlijk ook van de AOW-premie. Naar verluidt gaat de eerste met een vol procent omhoog en de laat ste met een half procent. Volgens Albeda was het erg moeilijk geweest in het kabinet eensge zindheid te bereiken. Omdat een bezuiniging „altijd" effect heeft op de werkgelegenheid, diende te worden afgezien van „grote principië le stappen". Volgens Albeda is het echter vrijwel onont koombaar dat het volgende kabinet (waarin hij minister van economische zaken zou willen zijn, „omdat nu alles afhangt van een goede in dustriepolitiek") wel principiële besluiten neemt. Albeda denkt daarbij ook aan een wijzi ging van het stelsel van sociale zekerheid, bij voorbeeld op de manier, die zijn staatssecretaris De Graaf voor ogen staat: één basisuitkering voor iedereen met opslagen. r^SEEN NOODZAAK EVACUATIE 1 a/d IJSSEL De dienst Centraal Milieubeheer begint vandaag een onderzoek in de tuinen van huizen in de Zuidhollandse gemeente Krimpen waar een „alarmerende" bodemverontreiniging jateerd. De woonhuizen bevinden zich in de onmid- ngeving van een door aromaten zwaar vergiftigde at vroeger werd gebruikt door het chemisch afval- 1IK. Lucht- en bodemmonsters die het Rijksinsti- Volksgezondheid (RIV) het afgelopen weekeinde amen, hebben echter uitgewezen dat „er geen acute is om de bewoners van de vijf huizen te evacue- olksgezondheid wordt niet direct bedreigd", aldus entewoordvoerder. i al regelmatig metingen verricht rond de woonhuizen, jgenstelling tot de vorige keren, was de vervuiling van ind opeens de kritische grens gepasseerd". De gemeen- lerder voegde er aan toe dat de directie van de werf ïiessen-De Noord, de eigenaar van de woonhuizen, de ipeeft gegeven tot de bodemmetingen rond de woon- an vandaag de resultaten ontvangen van een door de 1 Krimpen ingesteld onderzoek. Een eventuele afgra- Jpe grond zou 100 tot 150 miljoen gulden kosten. Daar- Kederland een „tweede Lekkerkerk" hebben; de gifaf- j in die gemeente kostten de overheid 200 miljoen gul- wijst examennota af De Katholieke Vakorganisatie KOV wijst de ^Ita voor het voortgezet onderwijs van staatssecretaris om allerlei redenen af: de nota loopt vooruit op een jructuur, waarover het parlement nog een beslissing ten, terwijl het al afgewezen idee van de smalle mid- 1 weer om de hoek komt kijken. geen beslissingen zijn genomen over de structuur van ■ezet onderwijs gaat het niet aan om in de examennota Bezet onderwijs in tweeën te delen, zoals in het ontwik- lan voor het voortgezet onderwijs is gebeurd. De KOV irder dat het afschaffen van diploma's voor bijvoorbeeld ?vo de bedoeling heeft kansarme leerlingen tegemoet te laar dat het gevolg ervan averechts uitpakt. Het is nog vraag of deze uitvallers zoveel beter af zijn met een rift. Naar schatting twaalfduizend gelovigen uit alle delen van het land hebben af gelopen zater dagnacht deel genomen aan de Stille Omgang in Amsterdam, die dit jaar voor de honderdste keer is gehouden. De roomskatholieke voettocht wordt Jaarlijks ge maakt ter vere ring van het H. Sacrament van het Mirakel van Amsterdam. Het mirakel gebeur de op 16 maart 1345 in een huls in de Kalver- straat. Een hos tie die in het vuur was ge gooid, verbrand de niet, maar bleef zweven in de vlammen. Op de foto passeert kardinaal Wille- brands de lamp In de Kalver- straat die de plaats van het wonder mar keert. Bluyssen wil gesprek over „rem op kerkontwikkeling' DEN BOSCH Mgr. J. Bluyssen van 's-Herto- genbosch heeft op een vergadering van de Dio cesane Pastorale Raad, een vertegenwoordiging van de geloofsgemeen schap in het bisdom, voorgesteld te spreken over „afremming van de kerkelijke ontwikkelin gen in ons land". Hij zei dit zaterdag op een vergadering van de raad in Den Bosch. Daar werd een motie besproken, waarin werd voorgesteld om bezorgdheid uit te spreken over „de toene mende remmende invloed van de kerkelijke over heid op de ontwikkelin gen naar een open en plu riforme geloofsgemeen schap". Deze uitspraak werd dan ge koppeld aan de afwijzing van dr. J. Ernst als medewerker aan de (Theologische Faculteit te Tilburg, welke een voor beeld daarvan zou zijn. Mede vanwege die koppeling was de motie voor de bisschop onaan vaardbaar. De motie werd uit eindelijk ook verworpen. Mgr. J. Bluyssen heeft in de DPR-vergadering aangekon digd dat volgende maand een notitie van zijn hand zal ver schijnen over de herindelings kwestie van het bisdom Den Bosch. In de mei-vergadering kan de raad er dan uitvoerig aandacht aan besteden. Ver schillende leden van de raad wilden deze kwestie zeer drin gend bespreken omdat zij in hun parochies en dekenaten te maken hebben met grote on rust over deze zaak. Brand aan boord van tanker DEN HAAG Op de Antil liaanse tanker „Coral Ru- brum", waar gisteren in de machinekamer brand was ont staan, is het vuur sinds van nacht onder controle. De che- micaliëntanker raakte gisteren op de Noordzee in moeilijkhe den bij het luchten van de tanks na het lossen van een la ding para-xyleen. De Coral Rubrum is vanmorgen door de sleepboot Smitbank op sleep touw genomen. Over de oor zaak van de brand is niets be kend. Een van de twintig be manningsleden, die in een reddingsboot was gestapt, is vannacht opgepikt. VAN AGT TOT KATHOLIEK ONDERWIJS: DEN BOSCH De informatiemaatschappij aal het onder wijs opnieuw in beweging houden. De informatiesector om vat nu reeds twintig procent van het bruto nationaal pro- dukt, een percentage dat tot boven de vijftig zal oplopen. Grote arbeidsperspectieven worden voorzien. Het onderwijs zal daarop moeten inspelen. Dit heeft premier Van Agt zaterdag opgemerkt op de jaarverga dering van de bond van schoolbesturen voor het katholiek kleu ter-, basis- en buitengewoon onderwijs, Bond KBO. Op het ter rein van de informatiesector kan Nederland, anders dan bij auto's, een voorsprong kriigen op Japan. In het jaar 2000 zal het hout ontbreken om schoolboeken te maken, en voor elektroni sche informatieoverdracht heeft Nederland de oplossing in huis: het maken van apparatuur en het ontwerpen van educatieve 'e prerriier wees op de hoogontwikkelde uitgeverij, op de pro- duktierijpe beeldplaat van Philips die een centrale rol kan spe len bij de overdracht van educatieve programma's, de kennis van buitenlandse talen en de hoogontwikkelde onderwijsstruc tuur. Verder zei Van Agt dat het onjuist is gelden van de overheid te claimen, die worden verstrekt omwille van het instandhouden van de confessionaliteit en levenbeschouwelijke eigenheid, ter wijl men die niet wil waarmaken. Hij stelde dat ouders die hun kinderen aan een bijzondere school toevertrouwen, er recht op hebben dat de vlag de lading dekt. Taiwan komt inkopen doen SCHIPHOL Met orders ter waarde van vele miljoenen guldens op zak, zijn gisterochtend vertegenwoordigers van het Taiwanese bedrijfsleven op Schiphol aangekomen. Zij vormen een missie die deze week in ons land contracten voor ondermeer baggermatierieel en sleepboten komt afsluiten. De bedoeling is dat hierdoor de handel tussen Taiwan en Nederland in evenwicht wordt gebracht en uitgebreid. In 1980 voerde Tai wan voor 600 miljoen gulden meer uit naar Nederland dan de waarde van onze uitvoer naar dat land bedroeg. De leider van de Taiwanese missie verwacht dat de handel met Nederland zal toenemen van ruim 1,2 miljard gulden in 1980 tot meer dan twee miljard gulden in 1982. Weekendverlof gedetineerden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gedetineerden zullen binnenkort aan het eind van hun gevangenisstraf met regelmatige tussenpozen een lang weekend naar huis mogen. Staatssecretaris Haars (Justitie) heeft hiertoe besloten op grond van de goede er varingen die haar ambtenaren zeggen te hebben opgedaan bij experimenten met deze wijze van handelen. In één opzicht is mevr. Haars afgeweken van het voorstel van haar ambtenaren. Waar dezen een weekeindverlof van eens in de maand wilden, heeft de staatssecretaris er één in de twee maanden van gemaakt. Het weekeinde thuis mag maximaal 60 uur duren. Gedetineerden die gevaarlijk worden geacht of van wie men vreest dat ze zullen vluchten, zijn van de regeling uit gesloten. Dat geldt ook voor mensen die ter beschikking van de regering zijn gesteld en voor buitenlanders, die na het uitzitten van hun straf zullen worden uitgewezen. Lentetocht trekt veel wandelaars HILVERSUM De boswach- terijen in het Noordhollandse Schoorl en in Noord-Brabant hebben bij gisteren gehouden wandeltochten van de Vara en Staatsbosbeheer, de meeste wandelaars getrokken. Ruim 48.000 mensen trokken vanuit veertien plaatsen, gewapend met interessante gegevens over de natuur, erop uit. Deze lentetocht zou nog veel meer tippelaars opgeleverd hebben als het weer 's middags niet zo slecht was geworden. Dergelij ke wandeldagen zullen in vol gende seizoenen herhaald worden. ËDAM Max Heij- jam in zijn lenteshow I sterk verjongde col lar in elke creatie een vas. Hoofdkleur was Undig rood, dat door jrende stoffen die hij ongekend krachtig lief werkt. laat de rokzomen ie knie vallen, werkt ")f klokrokken over in dezelfde kleur en bij pothoeden op die helemaal de ogen ver haar daardoor de tot yhouders bengelende extra pikant doen •4. De split staat sterk tost In een ensemble, eerd met capejas, was de rok asymmetrisch zo diep ingesneden dat bijhet lopen ongeveer het gehele boven been te zien was. Mantels naar de ware zin van het woord, kwamen in de show niet voor. Over variaties van knielange broekrokken, pofbroeken, plissérobes en eenmaal zelfs shorts, ging een soort over- gooier met losse panden, die een geheel vormde met het „onderstel". Een pak van ruwe zijde had een rode toets in de vorm van een singlet en lange puur zij den sjaal om het hoofd, waar op dan weer een rood tophoed- je. Heijmans laat bij veel en sembles snoeren parels dragen. Als iedereen met goud komt, lanceert Heijmans parels. Voor heel sjiek uitgaan veel „off- shoulder-robes" van zwarte taft met glad keurslijfje, grote pofmouwen en wijd uitstaande rok van twee dubbele, brede stroken tot net op de knie. Een ceintuurtje snoert het middel in. „Le blanc toujours le blanc" is een kreet van Heijmans, die hij altijd waarmaakt. Ditmaal een bruid in witte kant en een witte tulen japon met twinke lende pailletten-appliquaties, een geheel vormend met de haarversiering. Sjiek zijn de collecties van Max Heijmans altijd geweest, maar nooit vro lijk en levensblij. Nu wel. TINY FRANCIS (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT VVD-lijsttrekker Hans Wiegel en de liberale Eerste en Tweede-Kamerfractie zullen twee wensen van de algemene ledenverga dering van de VVD niet uitvoeren. Wiegel vroeg zaterdag van het con gres van zijn partij in Amersfoort de uitdrukkelijke vrijheid de invoe ring van kiesrecht voor buitenlan ders en de reorganisatie van de poli tie toch mogelijk te maken. Onder applaus stemde het congres daarmee in. Nog geen dag eerder had de WD-le- denvergadering echter in het nieuwe verkiezingsprogramma opgenomen dat buitenlanders geen kiesrecht bij ge meenteraadsverkiezingen mag worden verleend en dat de huidige organisatie van de politie gehandhaafd moet blij ven. Daarmee ging het congres in tegen het huidige programma van de VVD en de wensen van de Europese libera len, waarbij de VVD zich heeft aange sloten. Voor de huidige vice-voorzitter van de VVD-Tweede Kamerfractie, Annelien Kappeijne van de Coppello, was dit aanleiding haar kandidatuur voor de nieuwe Tweede Kamer in te trekken en na 26 mei de actieve poli tiek te verlaten. Zij blijft bij haar be sluit, ondanks de gegeven vrijheid aan cje fracties. Wiegel prees het VVD-congres zater dag voor de moed een aantal impopu laire maatregelen in het verkiezings programma te hebben opgenomen. Vol gens Wiegel is de VVD het meest rea listisch over de toekomstverwachtingen voor de economie. Het congres besloot uit te gaan van een economische groei van rond het nulpunt. De uitkeringen kunnen hierdoor niet langer worden ontzien. Andere punten die in het VVD-verkie- zingsprogramma komen: Bij teruggaaf van belasting moet de fiscus rente gaan betalen. er moet een landelijke norm voor de onroerendgoedbelasting komen. onderhoudskosten van de eigen wo ning worden niet aftrekbaar, maar de rente-aftrek bij hypotheken moet in stand blijven. De eerste ziektedag mag niet meer worden uitbetaald. Vrije beroepers moeten evenveel ma tigen als anderen, maar er moet niet te veel meer genivelleerd worden. HILVERSUM Mr. R. de Waard, lid van de Hoge Raad, is het eens met de Amsterdamse hoofdcom missaris J. Valken dat de politie bij ernstige onge regeldheden vooraf mensen zou moeten kunnen aanhouden, van wie mag worden aangehouden dat zij aan de rellen zullen deelnemen. Hoofdcommsiarsi Valken denkt hierbij aan burgers die zich met honkbalknuppels, fietskettingen ijzeren staven en dergelijke in de onmiddellijke omgeving van de plaats van de ongeregeldhe den bevinden. Voor de KRO-tv zei mr. De Waard zaterdaga vond dat de gevraagde nieuwe bevoegdheid van de politie dui delijk in de wet moet worden omschreven en dat zij alleen on der „zeer bijzondere omstandigheden" mag gelden. In die situa ties moet je vindt De Waard de burgerrechten „heel tijde lijk en op één bepaalde plaats" drastisch kunnen inperken. Voorzitter H. Teeuwen van de Christelijke Politiebond meent dat Vaikens idee niet past in een rechtsstaat. We moeten alles doen om te voorkomen, aldus Teeuwen, dat eenzelfde situatie ontstaat als in het vooroorlogse Duitsland, waar mensen op voorhand van de straat gepikt konden worden, ook D'66 is, om dezelfde reden, fel tegen het voorstel van de Amsterdamse hoofdcommissaris. De adviesraad van deze partij heeft de Demo craten in de Amsterdamse gemeenteraad en in de Tweede Ka mer gevraagd zich er krachtig tegen te verzetten. WIJZIGINGEN NA ONGELUK NODIG Breguet blijft aan de grond DEN HAAG De Breguets- Atlantique van de Koninklijke Marine blijven voorlopig aan de grond. Op voorstel van de Marine zijn aan de Franse fa brikant naar aanleiding van twee ongelukken (het laatste op 15 januari j.l. in de Ierse Zee) wijzigingsvoorstellen ge daan, waarvan de fabrikant kosten en verwerkingstijd moet aangeven. Een onderzoek naar aanlei ding van het laatste ongeluk heeft aangetoond dat het on verwacht stijl omhoog komen van het toestel te wijten was aan een defect hoogteroer ten gevolge van een breuk in een hefboom in het hydraulisch besturingssysteem. Bij een eer der ongeval, in 1973, was al aangetoond dat het toestel on voldoende mogelijkheid biedt om bij een defect gebruik te maken van een onafhankelijk systeem dat een zekere mate van bestuurbaarheid moet ga randeren. Na dat eerste onge luk waren geen structurele verbeteringen aangebracht, omdat men het internationaal daarover niet eens kon wor den. Wel had de Marine al het mogelijke gedaan om de kan sen op een ongeluk te verklei nen. ENKELE OPKLARINGEN DE BILT - Na het stormachti ge weer van het weekend nam de wind in het binnenland snel af. Tijdens opklaringen kon de temperatuur daardoor in de afgelopen nacht flink da len. Op enkele plaatsen in het land kwam het tot nachtvorst Vandaag kwam het weer bij ons alweer onder invloed van een volgende depressie en ook de komende dagen blijven oceaanaepressies elkaar in snel tempo opvolgen. De depressie die vandaag ons weer bepaalde, is morgen de Noordzee overgetrokken. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam zw.bew. 14 1 Oe Bilt zw.bew. 14 O Deden zw.bew. 15 -O Eetde l.bew. 16 1 Eindhoven zw.bew. 15 3 Den Helder zw.bew. 13 1 Lh. R'dam geh.bew. 14 0 2.-Limburg regen 15 Aberdeen Zw.bew. 5 Athene zw.bew. 14 Barcelona zw.bew. 20 Berlijn zw.bew. 20 Bordeaux regen 16 Frankfort zw.bew. 16 Genéve h.bew. 12 Helsinki l.bew. 4 Innsbruck zw.bew. 17 Klagen hirt I. iv.bew. 17 14 Locarno zw.bew. 12 1 Londen motreg. 9 3 Luxemburg geh.bew. «r.bew. 18 11 inbew. 23 13 Zoekgeraakte poedel terecht SCHIPHOL Het poedeltje Bonnie, dat door ziin ontsnap ping uit een kennel op Schip hol vorige week voor enige consternatie heeft gezorgd, is zaterdag in een schuur van een op Schiphol gevestigde boerderij gevonden. Het dier lag te slapen in een berg hooi. Bonnie en zijn bazin Ilse Mar tens uit Canada waren in Düs- seldorf ingestapt, en bij de tus senlanding in Amsterdam had het dier de benen genomen. Las Palmas l.bew. Beiroet n.ontv. Tel Aviv Tunis VEEMARKT LEIDEN 23 MAART LEIDEN - Aanvoer totaal 1407; slachtrunde- ren 1163; schapen en almmeren 244. Prlf- zen: slieren (resp. Ie en 2e kw.) 7.75-8.25 7.25-7,70; vaarzen (resp. Ie en 2e kw.) 7,20-8,30 6,60-7,15; koelen (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 7,15-8.20 6,60- 7,05 6,10-6,50; worstkoelen 5,10-6,20; dlkblllen 8,50- 14,00; schapen 190-260: lammeren 200-250. IE kwaliteit lammeren 260-370. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunderen goed-prljshoudend; schapen en I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7