In Juni supertrio via 2600postkantoren ns de Wolf profiteert n Italiaanse rivaliteit Éeede zege voor Peer Maas Tien geschorste judoka's eisen betere behandeling Overheersende rol strafcorner ingedamd NIEUW TIJDPERK VOOR PAARDESPORT AAN0EBR0KEM yyi\ m EN SARONNI RUZIEN TIJDENS MILAAN—SAN REMO TECHNISCH ADVISEUR HENNEVELD GEKRITISEERD SPELREGELWIJZIGINGEN VOOR HOCKEY LEIDSE COURANT MAANDAG 23 MAART 1981 PAGINA 13 ,G Via radio en maakte minister itermiddag bekend f juni de mogelijk- itaat om in de 2600 ki l°ren en aflent- J van de PTT te op de Nederlandse ^icoers. Co Govers- hr van de Stichting Wior Nederland: "Met -Y_J^lli88«nfl zijn wij erg totalisator zijn wi] I klaar om in juni Vsupertrio op de -y joren te beginnen, ogenblik is de om- het supertrio rond ton. Na enkele we- inspelen op de toren moeten we bale van deze om- len halen". drat-en rensport beslissing voor het >n de wedstrijdba- ip tijd. De paardes- lakt een moeilijke De totalisator is (1 d 4 S f9r'iko bron van 'n" 111 1) van de draf- en 'KfiwpSsL Juist de totalise- toromzet maakte de laatste jaren niet meer die spron gen omhoog als daarvoor. Daardoor gaat het prijzen geld van de koersen niet omhoog en lieten enkele ei genaren het afwMen. Da socialevoorzieningen in de paardesport zijn slecht. Het spel buiten de baan moet daarin nu verandering brengen. Aan het supertriospel op de postkantoren zitten nog wel enkele minder prettige kanten. De wedformulieren voor het supertrio van zon dag kunnen maar tot en met woensdag worden in geleverd. Co Govers:,,De tijd van donderdag tot en met zaterdag heeft de PTT nodig om ons de formulie ren toe te zenden. Later in leveren op de kantoren is iammer genoeg niet moge- ijk. Het publiek dat op het postkantoor gaat wedden, krijgt wel de nodige servi ce. Het hoeft zich niet met het goede wedformulier te melden. Het gewonnen be drag krijgt men bijgeschre ven op zijn giro of per cheque thuis. De supertrio- formulieren zullen gratis op het postkantoor verkrijg baar zijn. Het zijn andere formulieren dan die op de wed8trijdbanen worden ge bruikt. Daar blijft normaal de mogelijkheid om het wedformulier in te leveren tot en met zaterdag". Co Govers kon nog niet mededelen hoeveel procent van de inzet zal worden in gehouden te bate van de hippische sport en de orga nisatiekosten. „Officeel wachten wij nog op bericht van de minister van land bouw. Er is overleg met de staatssecretaris van ver keer en waterstaat, me vrouw Smit-Kroes geweest, maar zij moet nog formeel toestemming geven. Het ministerie van Justitie heeft de toestemming en de ver gunning tot het organiseren van het spel buiten de baan al gegeven". Voor de paardesport breekt een nieuw tijdperk aan. In navolging van vele andere landen is het nu ook in Ne derland mogelijk om wed denschappen af te sluiten buiten de wedstrijdbaan. Co Govers: "De postkanto ren geven de mensen ook het vertrouwen dat hun geld op een goede bestem ming is". ARTHUR VAN RIJSWIJK Er komt nog eens een dag en Saronni elkaar met fiet- m de oren slaan. Dat moment lag, na afloop an de 72e Mi- Remo, heel nabij. Fons de in plaats van Raas, geprofi- 1e vijandschap tussen de Ita- impioenen. De 24-jarige Belg Ie kort voor de top van de de selecte voorste groep en Ireigd op de overwinning af. In lassieker van het nieuwe sei- r$?|ij glans aan de laatste van het y J De Wolf won in de herfst van >nde van Lombardijs. Het werd ^r$xy[en gedevalueerde klassieker <j\e^Jomdat alle internationale kam- moe waren om te starten. 'olf won de 72e MilaanSan rijn mooist. Hij kwam alleen op iep op de Via Roma aan. De in Parijs-Nice, voelde precies moment voor zijn aanval aan. Moser en Saronni op voet van iten. Moser deed niets anders iet wiel van Saronni kleven, imde was bereid om Saronni tot ipkamer te volgen als hij maar >men dat zijn rivaal zou winnen. Saronni op zijn beurt werd hypernerveus van de houding van Moser. Deze situatie gaf ruim baan aan de outsiders. Hinault behoorde daar niet toe. De wereldkam pioen was dertig kilometer voor het einde, aan de voet van de Capo Berta. betrokken bij een massale valpartij, waarin ook Lub- berding, Zoetemelk en Knetemann ver strikt raakten. Dat ontnam Raas zijn voornaamste hel pers. Lubberding en Knetemann waren beschermd geweest tot de Poggio. Daar moesten zij Raas assisteren. De Zeeuw kwam er echter alleen voor te staan tij dens de laatste venijnige helling. Hij moest om te beginnen de Zwitser Mutter terug pakken. Dat lukte, maar er was niemand die hem hielp. Op het moment dat Mutter was achterhaald, twijfelde Raas twee tel len. Die kostten hem uiteindelijk de over winning. Achteraf verklaarde de Nederlandse favo riet: ..Ik had zelf moeten demarreren". Raas had het niet gedaan. De Wolf ging er vandoor. Raas: „Opnieuw lieten de Italia nen en Roger de Vlaeminck de .achtervol ging aan mij over. Ik ben toen blijven zit ten. Ik hoopte nog dat de groep in de af daling bij De Wolf zou komen. Ik moest toch ook reserves voor de sprint bewa ren". Achteraf hoefde dat ook niet, want de Wolf werd niet meer achterhaald. Raas sprintte niet meer voor de tweede plaats. Door zijn teleurstelling heen dacht hij al weer aan de volgende klassieker. Waarom zette niemand de jacht in op De Wolf? Roger de Vlaeminck: „De Wolf is een vriend van mij. Als ik mijn eigen kan sen niet te hoog acht, ga ik een vriend niet terugpakken". Saronni: „Het was een schande wat Moser heeft gedaan. Dit maakt de wielersport kapot. Ik heb willen ontsnappen, ik wilde ook de achtervolging doen, maar Moser bedierf mijn wedstrijd". En Moser: „Saronni is het er nooit mee eens als ik zes knechten wil in de Italiaan se ploeg voor het wereldkampioenschap. Hij heeft ook twee etappes in Dwars door Italië gewonnen, nadat ik het zware werk had gedaan. Saronni is een profiteur. Hij wil een kampioen zijn, maar als hij favoriet is voor een belangrijke wedstrijd (zoals het wereldkampioenschap vorig jaar en nu deze Milaan-San Remo) wordt het nooit iets. Ik ben er trots op dat ik er voor heb kunnen zorgen, dat Saronni niet heeft ge wonnen..." I Peer Maas uit Huijbergen heeft zaterdag bewe- jn zege in da Ronde van Zuid-Holland geen uitschie- feest. In de derde klassieke wegwedstrijd voor ama- J dit seizoen, de K.O.-race boekte de Brabander te zijn tweede triomf. Maas was de snelste van een jvan acht renners. jee renners hebben zaterdag een wedstrijd In het Belgi- me-Slins volledig beheerst. René Koppert uit Poeldijk aiers. Hij legde de honderd kilometer af In 2 uur en 38 ierrlt Solleveld eindigde op vijftien seconden als twee de, gevolgd door René van Dijk, Ron Snijders en Wim Jennen. Han Vaanhold is gisteren in Keulen-Frechen als vijfde geëindigd. De Nederlander maakte deel uit van een achtereenvolgende groep, die met een achterstand van 22 seconden op de drie lei ders over de finishlijn kwam. De Westduitser Dieter Burkhard werd winnaar. De Belg Paul Haegedoorn heeft na de tijdrit en de eerste rit In lijn de leiding in het algemeen klassement van de driedaagss van West-Vlaanderen, Haegedoorn won de proloog in Kemmel; De eerste etappe, Van Kemmel naar West-Outer, leverde een over winning op voor zijn landgenoot Gino Ligheel. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Nederlandse judobond heeft tien judoka's geschorst die deel uitmaak ten van de kernploeg. Het betreft Jean-Piere van Deur- sen, Henk Numan, Peter Ade laar, Rik Bakker, Robert van der Geest, Bert Verhoeven, Hans Hoogendijk, Harry van de Brand, Gó van Elshout en Hennie Pleizier. De oorzaak van de uitsluiting is de wei gering van de „groep van tien", een aantal van hun grieven jegens het techni sche beleid te bespreken met het bestuur. Het bestuur had bepaald, dat de tien judoka's voor aanvang van de eerste centrale training van de kernploeg op zondag hun problemen op tafel moes ten leggen. Dat werd door de dwarsliggers niet aanvaard. Ook op een tweede „verzoen- poging" van het dagelijks be stuur van de judobond werd niet ingegaan. Hierop besloot het bestuur, in volledige overeenstemming met de technische leiding, die bestaat uit de heren Star- brook en Henneveld, de tien judoka's tot nader order uit te sluiten van de kernploegtrai ningen. Bovendien mogen zij voorlopig geen deel uitmaken van nationale ploegen. De kans is dan ook groot dat zij het toernooi om de Europese kampioenschappen in mei in Hongarije moeten missen. De voornaamste grief was het aantrekken van een buiten landse trainer. Men begreep niet goed waarom Peter Snij ders, die tot dit seizoen bond- coach was, was vertrokken. De groep van tien wilde even wel niet met het dagelijks be stuur over de problemen pra ten. De tien uitgesloten judoka's ontkennen dat zij niet wilden ingaan op een toenaderings poging van het bestuur. „Inte gendeel", stelde Robert van der Geest, de woordvoerder van de groep. „Toen vanmor gen een delegatie van ons in Utrecht verscheen, werd geëist dat wij onmiddellijk zouden deelnemen en zo niet, dat er dan ook niet gepraat zou kunnen worden. Een der gelijk standpunt van voorzitter Van Oosten vonden wij on aanvaardbaar, te meer omdat het afgevaardigde drietal niet zonder ruggespraak een be- Betutteling Coach Henneveld: ernstige kritiek van geschorste judo ka's. door over de hekken te klim men. c: het van de mat naar de kleedkamers lopen, dient te allen tijden op slippers of schoeisel te geschieden, d: Het meebrengen van sup porters, c.q. meisjes, verloof des enz. wordt toegejuicht. Al leen vraagt u ze of zij buiten de kazernepoort in een gezel lige koffiebar op u wachten, e: Ingeval van blessures dient men toch te komen, eventueel om verdere verzorging en be geleiding te bespreken. Dit is tevens een controlemaatregel voor de technische begelei ding. Het tiental ergerde zich aan de kinderlijke betutteling van de technische leiding. Naar de mening van de geschorsten worden zij als onmondige kin deren behandeld. Stuitend vond de groep de „gedragsre gels" die aan het slot van de invitatiebrief stonden vermeld. Die belangrijkste gedragsre gels in de uitnodigingsbrief voor de A-selectie zijn: a: De trainingen worden in overleg en samenwerking met de militaire legerleiding in de Knoop-kazerne te Utrecht ge houden. Wij vezoeken alle le den der A-selectie op tijd de kazerne te betreden. Indien u te laat komt, zult u de poort gesloten vinden, b: het is ten strengste verbo den de kazerne te betreden De tien later uitgesloten judo ka's kwamen zaterdag in Ber- licum (Brabant) bij elkaar om te vergaderen over de gerezen onvrede. De tien leden volde den daarmee niet aan de ver schijningsplicht op de eerste centrale training onder leiding van de nieuwe trainer David Starbrook, die 's middags in Utrecht werd gehouden. Collectieve daad Het bestuur van de judobond werd zaterdagochtend van Jeze collectieve daad op de hoogte gebracht. Zaterdaga vond werd het hoofdbestuur ✓an de judobond telefonisch van het resultaat van de ver gadering van de tien in kennis gesteld. Gistermorgen is een delegatie van drie judoka's naar de cen trale training in Utrecht ge gaan om met technisch advi seur en een hoofdbestuurslid een onderhoud te hebben en de ingenomen standpunten toe te lichten. Voornaamste oorzaak van de problemen is dat de leiding de kernploegen niet wenst te mengen in beslissingen die voor de judoka's van wezenlijk belang zijn. Bovendien be staat er bij de judoka's een sterke aversie tegen de wijze van benadering van technisch adviseur J. Henneveld. In het bericht dat de tien judoka's gisterochtend overhandigden, staat onder andere: „Het moet duidelijk zijn dat leden van de A-selectie geen on mondige en onvolwassen kin deren zijn, maar zichzelf res pecterende mensen, die als zodanig ook op een volwassen en niet-autoritaire manier wil len worden benaderd". In de aan het bestuur over handigde berichtgeving stel den de tien judoka's een pe riode van drie weken voor, waarin het bestuur en de technisch adviseur een ant woord op de gestelde vragen wordt verwacht. Bovendien moet binnen deze termijn dui delijk worden gemaakt dat er een harmonieuze werkwijze wordt nagestreefd, die inter nationaal presteren mogelijk maakt. De tien judoka's verklaarden bij het uitblijven van een ant woord op de gestelde vragen en een negatief besluit van de bondsbestuurders met be trekking tot het open stellen van de dialoog, af te zien van deelneming aan de trainingen van de A-selectie en het ge volg hiervan, niet meer voor uitzending in aanmerking te komen, te zullen accep-te- ren". ZZZZ323 DEN HAAG De Hockey Rules Board, het wetgevende lichaam op het gebied van de spelregels, heeft in zijn laatste vergadering te Londen besloten een aantal ingrijpende wijzi gingen door te voeren. De verande ringen, die voorlopig als experiment gelden, moeten nog in het juiste tekstvlak worden geplaatst. De tijdstippen waarop de nieuwe regels van kracht worden, zullen nog nader door de FIH officieel bekend worden gemaakt. Men is overigens wel van plan alle aangesloten landen (waaron der Nederland) de experimenten dwin gend voor te schrijven. De belangrijkste verandering die op komst is, zal waarschijnlijk eerst 1 sep tember 1982 van kracht worden: de bal zal door veldspelers niet meer met de hand mogen worden gestopt. Men krijgt in hockey dus met 'hands' te ma ken. De verandering van deze regel be tekent mede dat bij een corner de bal niet meer met de hand mag worden gestopt. Daardoor zullen de spelers een verbeterde stoptechniek met de stick moeten ontwikkelen en lijken doelpuntrijke wedstrijden als gevolg van een goede dag van een strafcor nerspecialist (Ties Kruize scoorde vori ge week in het duel Klein Zwitserland- Breda liefst elf keer) tot het verleden te behoren. Dat kan jammer zijn, maar daardoor wordt de overheersende rol van de strafcorner wel de kop inge drukt. Met ingang van waarschijnlijk 1 sep tember 1981 zullen de volgende spel regels gewijzigd worden: de lange hoekslag verdwijnt. Deze wordt vervan gen door een vrije slag, te nemen op 4,5 meter van de hoekslag op de doel lijn: wanneer de bal over de zijlijn ver dwijnt, wordt hij weer in het spel ge bracht door middel van een vrije slag: de afstand van 4,5 meter bij een vrije slag dient alleen door de tegenpartij in acht te worden genomen, in de buurt van de cirkel blijft de huidige regel van kracht: het begrip 'sticks' verdwijnt, de regel gevaarlijk spel blijft gehandhaafd en is dus strafbaar; de midden-bully wordt vervangen door een push, zoals in Nederland al enige jaren gebruikelijk is. Het is niet onmogelijk dat de bal daarbij ook naar voren mag worden gespeeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13