GROENTE FRjNT BL EMEIM B#LLEIM Bloemisterij op zoek naar verre markten IpDoe-het-zelf- tuinieren": in J 80 goed voor 31 miljoen Minder snelle daling van aantal landbouwbedrijven nandbouwschap: boer niet mee iten betalen aan EG- beheer MEER SLA AANGEVOERD, HOGERE PRIJZEN BLOEMENSTROOM DOOR ZACHT WEER TROMPETNARCIS: POPULAIRE PAASBLOEM EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 23 MAART 1981 PAGINA 11 tut mi JAAG Het moet ijk zijn binnen vijf tot een Nederlandse enexport naar de igde Staten te komen iarde van 75 miljoen IRedOiet. Dat zegt drs. G. Ho- voorzitter van »niging van bloemen- ïen in Nederland en et door verschillende (saties uit de sier- jctor gevormde „mar (team". zit er al in die ex- Horig jaar ging ze van J^r 16.5 miljoen gulden. sJ/ke bloemen- en plante- van 1.9 miljard is zelfs de nagestreefde -joen, nog maar weinig. In Nederland, aldus de llogewoning, spuit de 'felling voor deze ex- grond uit, terwijl de teelt, Columbia en Is- 'och koopt de Ameri- jf gemiddeld nog maar twee rozen per jaar tegen de Westduitser twintig. Drs. Ho- gewoning wil nu met zijn marketingteam nog dit jaar een gericht verkoopbevorde- ringsbeleid in de Verenigde Staten gaan voeren via le- vensmiddelenbedrijven en via de traditionele groot- en kleinhandel in bloemen. Hij denkt aan export van gerbe- ra's, lelies, alstroemeria, ro zen, trosanjers, tulpen en iris sen. Op het ogenblik gaan vrij veel tulpen naar de Ver enigde Staten. Bij grootwin kelbedrijven in Washington, Cleveland en Detroit lopen Nederlandse bloemenacties en met belangrijke im- en exporteurs zijn afspraken ge maakt voor verkoopbevorde ring. Aan verovering van een markt in Japan denkt het marketingteam ook, maar een probleem daar is de zeer strenge plantenziektenkundi- ge controle. Men wil nu trachten die Japanse inspec tie op Nederlandse kosten naar Nederland te halen. Voor de hele operatie „be vordering verre export" pro beert het bedrijfsleven finan ciële medewerking van de Nederlandse overheid te krij gen. De heer Hogewoning wordt bij gevallen door H. de Boon, directeur van de bloe menveiling in Honselersdijk, hij ziet in die nog nauwelijks bewerkte verre markten ge weldige perspectieven. Wel is er een heel andere afzettech- niek nodig dan voor onze tra ditionele markten. Ons han delsapparaat is er nu nog nauwelijks voor toegerust. Maar samen met de overheid, vindt De Boon, moet het be drijfsleven alles doen om deze export van de grond te krijgen. Ook dichter bij huis, in Enge land en Frankrijk, ziet de heer De "Boon goede perspec tieven voor een betere sprei ding van onze nu grotendeels op Duitsland gerichte bloe menexport. Naar Frankrijk gaan al erg veel Nederlandse potplanten. HAAG „Zullen we wagen, of zullen we aar even wachten", t menig bezitter van olks- of „huistuintje" momenteel met enige af. Dat wil zeggen, ien violen, salvia, vlij- sje, petunia en &nde- j„vroegbloeiertjes" al buiten? Om over de i/um, begonia, lobelia lergelijken voorlopig maar te zwijgen. Al j Eu „doe-het-zelvers-tuin- vaa11' zÜn voor de bloemen- plantenhandel beslist oerEAi 'zonder betekenis; zij in 1980 goed voor Bc, "PRAIomzetbedrag van 31 Ver /4?en gulden aan perk- len en dat betekende &^BV^oename met een mii- ulden sinds het voor- e jaar. ;an momenteel die bak- ijSijmet perkplanten met schroom en twijfel in lilinghallen zien binnen jen. Hoe zal de handel reageren en deze is dan afhankelijk van de e tuinierders(sters). 10.00-12.1 zij zijn het die voor lo. l8.30-2>weg het grootste deel SENHEDEI(je afname moeten zor- commlssie ld 9 (tel. 0 u.). gen. Er zit weliswaar ooK nog een aardig stukje export bij, maar een belangrijk deel is toch voor de binnenlandse handel bestemd. In 1979 werd het record-omzetbedrag van 30 miljoen gulden be reikt en dat is afgelopen jaar dus overschreden. Er werden 46 miljoen stuks perkplanten verkocht ten behoeve van de tuintjes of balkons. Bij elkaar toch een aardig bedrag. Cijfi ers Blijkens de jongste cijfers van het V.B.N. handhaafde afge lopen jaar het aantal perk- plantenkopende huishoudens zich op 29 procent van het to taal huishoudens. Dat bete kende gemiddeld per huis houden 31 stuks perkplanten voor totaal 20,50; een ge middelde prijs van 67 cent. Ondanks de slechte weers omstandigheden geeft het ge kochte volume nog een toe name ten opzichte van de vergelijkbare periode in 1979 met 2,7 procent. Het blijkt dat de terugloop in het aantal kopende huishoudingen na 1976 zich nóg niet heeft her steld. Dat is waarschijnlijk het gevolg van de ongunsti ger weersomstandigheden welke zich na 1976 lieten gel den. Het aantal kopende huishoudingen blijft rond de 30 hangen. Het blijkt dat de meeste perkplantenkopers worden gevonden in de drie grootste steden van ons land, met 28 procent in het afgelo pen jaar en in de overige ste den in het westen 32 procent. Het noorden van ons land blijft met 24 procent onder aan. In het eerste halfjaar van 1980 werden door nog geen derde van alle tuinbe- zitters perkplanten gekocht. Hierbij vergeleken steekt het percentage bij de niet-tuinbe- zitters met 20 procent gunstig af. De bestedingen door de kopers bij tuinbezitters liggen gemiddeld hoger, namelijk f 21,95 dan bij de kopers bij niet-tuinbezitters, gemiddeld f 13,50. Niettemin getuigen de cijfers van een relatief groot enthousiasme bij de niet-tuinbezitters in het ver zorgen van balkon en tegel tuintje, zo constateert het V.B.N. Groei Ten opzichte van 1977 geven de bestedingen van de bal kontuinders een groei te zien van 15 procent. Uit de sa menstelling van het assorti ment van de niet-tuinbezit ters blijkt dat de keuze be perkt is. Bijna tweederde van de aankopen wordt besteed aan geraniums (31 procent), petunia (14 procent) en vio len (19 procent), hetgeen zou kunnen wijzen op een be hoefte aan meer voorlichting ten aanzien van andere va riatiemogelijkheden. Naar aankoopplaatsen bezien blijkt de rol van het tuincen trum groot. Het aandeel in de bestedingen blijft hier op 37 procent gehandhaafd. Ook de kweker bleef op gelijk peil, terwijl de markt en de bloe menwinkel ieder een punt verloren. Groter was het ver lies bij de standplaatsventer. Het levensmiddelenbedrijf voegde een punt aan het aan deel toe. Binnen het assortiment zijn wat kleine verschuivingen te constateren. Er worden meer begina's, salvia's, vlijtig Hes jes en afrikaantjes gekocht. Petunia's waren de grote ver liezers, met een half miljoen stuks minder dan in 1979. Prinses 'SWINKEÖRZITTER Noon arinecompD LUTEIJN ma. en 18.30-iT -N onderzoe !VEN De voorzitter het landbouwschap, ir. Luteijn, verwacht dat BjiuJiantal bedrijven in de ^^Nbouw in de jaren tach- jnglminder snel afneemt 9 min de jaren zeventig. fens hem betekent de ^lopende werkgelegen- een verhoogde druk in de agrarische sector ,kzaam te blijven. V.y hij donderdag in de W^brabantse plaats Hoe- i'ii*»-—^eer Luteiin zeï c'at i ontwikkeling ook met mee zal brengen dat de ■■■■■■rte voor agrarische pro- duktie minder spectaculair zal gaan verlopen. Hij voor spelde dat het accent de ko mende jaren meer komt te liggen op kwaliteitsverbete ring en het nog uitgekiender omgaan met aangekochte produktiemiddëlen als vee voer. kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen. Het uitgangspunt van het landbouwschap blijft voor de jaren tachtig, aldus de heer Luteijn, dat de agrarische produktie plaats moet vinden op zoveel mogelijk zelfstandi ge bedrijven met een gezins karakter. Het meewerken van het gezin moet geen voorwaarde zijn om de conti- nuiteit van het bedrijf te waarborgen, al moet de beno digde arbeid in belangrijke mate vanuit het gezin wor den ingebracht. Ir. Luteijn betoogde dat een gevolg van deze opvatting is dat de ontwikkeling van gro te, industrieel opgezette be drijven moet worden tegen gegaan. De landbouw zal te gen nieuwkomers moeten worden afgeschermd door een vestigingswet voor de in tensieve veehouderij en het stellen van eisen in het kader van de wet agrarisch grond- verkeer. De huidige stagnatie van de economie heeft grote invloed op de land- en tuinbouw, zegt de heer Luteijn. Voor zelf standig agrarische onderne mers moet door middel van extra fiscale maatregelen ruimte worden geschapen. Inkomensverbetering in de jaren tachtig moet volgens het landschap vooral komen uit hogere prijzen voor de produkten. Het Europese markt- en prijsbeleid zal hoeksteen moeten blijven van het beleid, aldus de heer Luteijn. 1 HAAG Het Land- jrschap dringt in een "f aan premier Van Agt -op een tijdige besluit- ning over de EG-land- T~~Vprijzen, op een prijs jegel |0ging en op het niet la- meefinancieren van de lucent aan het EG- ■™"7"fctbeheer. landbouwschap schreef irief met het oog op de Europese top vandaag en morgen in Maastricht. Vol gens het landbouwschap stelt de Europese commissie voor om voor alle belangrijke pro dukten. los van het bestaan van structurele overschotten, een medefinanciering van de producent in te voeren voor het marktbeleid zoals dat door de raad en de commissie wordt gevoerd. Het land bouwschap vindt, dat alleen in een in daarvoor aanmer king komend specifiek geval, zoals bij melk, met een be perkte en tijdelijke medefi nanciering kan worden inge stemd. Het landbouwschap acht ook een verhoging van het prijs niveau noodzakelijk, omdat het agrarisch inkomen in de EG in 1979 en 1980 gedaald is met achtereenvolgens 7 en 18 Firocent. Bovendien, aldus het andbouwschap, moeten de prijzen voor 1 april worden vastgesteld, omdat ?nders sommige lidstaten de eigen landbouw met nationale maatregelen tegemoet zullen komen, waardoor het voort bestaan van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in gevaar komt. Het aanbod van glassla groeide in de afge lopen weken gestadig. De aanvoer kwam wekelijks dichter bij die van vorig sei zoen. In de week van 9 tot en met 14 maart viel het aanbod bijna 1 miljoen kroppen groter uit als vorig seizoen. De prijzen waren in de tweede week, van maart vooral onder druk gekomen door het vrij grote aanbod van lichte sla. Van daar dat er ten opzichte van de eerste week van maart een opmerkelijk prijsver schil ontstond. In de afgelopen week kwam er verandering in het aanvoerpa- troon en onmiddellijk werd er een positie ve prijsontwikkeling waargenomen. De prijs voor de sla trok weer aan en varieer de van 48 cent tot 86 cent per krop. Hier door kwamen de prijzen weer terug op het niveau van het afgelopen wintersei zoen. Als er een vergelijking gemaakt wordt van de gemiddelde prijs voor glas sla over de periode van juli tot en met 7 maart jongstleden, over de afgelopen drie seizoenen, dan ziet deze er als volgt uit. In het seizoen '78/'79 lag de gemiddelde prijs bij een aanvoer van 256 miljoen stuks op 39 cent per krop. In het seizoen '79/'80 lag de aanvoer op 292 miljoen stuks en be droeg de gemiddelde prijs 26 cent bij een zware Franse concurrentie en in het afge lopen seizoen was de aanvoer 280 miljoen stuks waarbij de gemiddelde prijs op 55 cent per krop lag. Komkommers Zoals vorige week gemeld, hebben de ge wassen tijd nodig om zich van de donkere periode van begin maart te herstellen. In de week van 9 tot en met 14 maart werd duidelijk dat de aanvoer van de 13 groot ste veilingen in Nederland met bijna 1 miljoen stuks terugviel. Hiermee kwam het aanbod ook beneden dat van vorig sei zoen terecht, althans in de genoemde week. Ook in de afgelopen week bleef de aanvoer bij de normale groei van het aan bod in deze tijd achter. De vraag naar komkommers bleef echter goed, zodat er voor de geringere aanvoer een uitsteken de belangstelling bestond. Naast de op de Hollandse markt ontstane situatie valt het op dat Griekenland in afnemende mate komkommers aan West-Duitsland levert. Als gevolg van deze feiten trok de prijs voor komkommers in de afgelopen week sterk aan. Voor de sortering van 26/31 tot en met 36/41 lag de prijs tussen de 89 cent en de 1,31 per stuk. In de eraan vooraf gaande week lag de prijs voor dezelfde sorteringen tussen de 70 cent en de 1,16 per stuk. Nu we de afgelopen week meer licht hebben gehad mag men er op reke nen dat het aanbod weer redelijk snel gaan toenemen. Er moet daarom op wat lagere prijzen gerekend worden. Tomaten Het tomatenseizoen is alweer een paar weken oud. De aanvoer is tot op heden groter uitgevallen als vorig seizoen. Dit lag ook wel in de lijn der verwachtingen gezien de aanplantgegevens. Dit grotere aanbod heeft er wel toe bijgedragen dat men met lagere gemiddelde prijzen van start is gegaan. De prijs voor de A-I-ex- port lag in de eerste weken van maart bij na een gulden onder de prijs van vorig seizoen. In de afgelopen week wist de prijs zich op het niveau van vorig seizoen te handhaven en werd er voor de A-I-ex- port 6,41 per kilo betaald. Uit de invoer- gegevens van West-Duitsland blijkt' dat Marokko in februari en maart duidelijk minder tomaten heeft geleverd dan vorig seizoen. Dit heeft te maken met een oog- stverlaging in Marokko. Er zijn daar ook de nodige problemen ontstaan door lage temperaturen. Al met al verwacht men dat de export van Marokko in de periode van maart tot mei niet groter zal worden als in 1980. Uit het oogpunt van concur rentie lijkt er niet veel verschil te ont staan ten opzichte van het vorige seizoen. De aanvoer van Hollandse tomaten zal in de komende weken snel groter worden, als gevolg hiervan zal de prijs geleidelijk dalen. Voor de vleestomaten werd er voor de sortering BBB 7.23 per kilo betaald. Overige gewassen De aanvoer van bospeen is ook weer op gang gekomen. Er werd een gemiddelde prijs van 5.- per bos betaald. De bloem- koolaanvoer wordt geleidelijk groter, de prijs varieert van 1.60 tot 3.50 per stuk. Naast de aanvoer van Hollandse bloemkool is er invoer van bloemkool uit Frankrijk. De Franse kool bracht op de groothandelsmarkt in Rotterdam 1.75 per stuk op. Een andere groentesoort die op het voorjaar duidt is postelein, er werd voor dit gewas 7.50 per kilo betaald. Voor aubergines lag de gemiddelde prijs op 9.- per kilo. Groene paprika's brach ten gemiddeld 7.50 per kilo op. Voor koolrabi varieerde de prijs van 60 cent tot 1.30 per stuk. Een wisselend aanbod op de spinaziemarkt zorgt ervoor dat de prij zen nogal schommelen, de gemiddelde prijs in de afgelopen week bedroeg 2,62 per kilo. Er mag op een groter aanbod ge rekend worden, dat tegen lagere prijzen afgezet zal worden. De aanvoer van radijs stagneerde in de groei, de vraag naar ra dijs bleef sterk. Het gevolg van zo'n situa tie laat zich niet zo moeilijk raden, de ge middelde prijs voor een bosje radijs liep op naar 1,25. De aanvoer zal groter worden en de prijs lijkt net zo snel te kunnen da len als dat hij gestegen is. De prijs van an dijvie begint thans duidelijk lager uit te vallen. De aanvoer neemt merkbaar toe. De gemiddelde prijs voor een kilo andijvie lag op 2,80. Opvallend is het dat er voor de import-andijvie uit Italië op de groot handelsmarkt in Rotterdam eveneens 2,80 per kilo werd betaald. Door het groeiende aanbod van prei werd dit gewas iets goedkoper. De gemiddelde prijs lag echter altijd nog op 2,05 per kilo. Een verdere prijsdaling ligt voor de hand. Een nogal opvallende week in de West- landse bloemenhandel. Grote aanvoer van produkten, ruim 38 miljoen bos of stuks, hetgeen rond de acht miljoen meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Evenwel bedroeg de totale omzet 14.849.395,24 tegenover 13.721.386,16, zodat genoemde acht miljoen slechts een miljoen gulden hoger omzet betekende. En dat geeft al een aardig beeld over de gang van zaken. De zachte weersomstan digheden hebben dan ook niet nagelaten invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van bloemen en planten, hetgeen te zien was in de aanvoer. Veelal drukte dat de prijzen, hetgeen in de laatste dagen van afgelopen week te duidelijker werd. Van trosanjers werd vergeleken bij vorig jaar zelfde week, 50 procent meer aange voerd, chrysanten 40 procent, evenals van freesia, gerbera, van chrysanten 20 pro cent meer, kleine rozen 25 procent. De handel moest maar zien om dat alles te verwerken en dat ging niet helemaal zon der problemen, met prijzen onder zware druk. Vooral freesia. was ruim in aanbod, bijna 14 miljoen, vier miljoen meer dan vorig jaar. Ook anthurium met meer dan een miljoen chrysanten en totaal 4 miljoen ro zen. Naast de bloemen mochten ook de planten er zijn met een aanbod van 1.195,198 stuks en opbrengst van totaal 2.841.235,68 tegen de 830.176 stuks vorig jaar en opbrengst van 1.986.894,30, aan de hand waarvan mag worden geconclu deerd dat het niet zo slecht ging. Toch bleef de belangstelling levendig met een behoorlijke exportmogelijkheid. Als geheel moet worden gesproken van matige prijzen. De irissen, die vorig jaar een aardige opbrengst gaven, hebben nu nogal moeite om wat bij te komen. Hoewel het snijgroen boven het miljoen in aanvoer lag was de gemiddelde prijs toch iets beter-dan vorig jaar. De kwaliteit van dé jaarrond chrysanten neemt af en dat drukte de prijs. De toenemende aanvoer van tulpen, vooral in het laatst van de week met een totaal van tegen de 2 mil joen, veroorzaakte een prijsval tot gemid deld 21 cent vorig jaar tot 17 cent nu. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 38 (41), trosanjers 30 (34), anthurium 2.07 (2,35), snijgroen 27 (24), troschrysanten jaarrond 65 (72), ge plozen chrysanten jaarrond 1.10 (99), free sia 19 (25). gerbera 34 (48), irissen 17 (29), leliekelken 49 (60), lelietakken 85 (74), grote rozen 58 (51), idem klein 35 (36), so- nia 51 (48), belinda 34 (39), red garnette 28 (20), tulpen 17 (21). Wat de importbloemen betreft, die be droeg het dubbele van het vorig jaar met totaal ruim 660.000 stuks en omzetbedrag van 308.312,60. Van importtrosanjers waren de meesten, de statice uit Israël liep terug ook wat de gemiddelde prijs betreft. Bij aanhoudend zachte weersomstandighe den kan ook deze week een stevig aanbod worden verwacht. Ook in de bollenstreek is dat het geval en beginnen de velden zich al aardig te kleu ren door de crocussen, narcissen en hya cinten. Hier en daar worden zelfs al nar cissen buiten gesneden. Violen en gerani um beginnen eveneens de veilinghal te vullen. Op 21 mei zal de CCWS in De Brug te 's Grazenzande een ledenvergadering hou den. Hierin komt aan de orde onder meer bestuursverkiezing en uitbreiding met twee nieuwe leden. Aftredend en herkies baar zijn de heren M. J. Varekamp als voorzitter en bestuurslid J. M. Vijverberg. Als nieuwe bestuursleden worden in dub beltallen alfabetisch voorgedragen G. S. M. Barendse, L. F. Touissaint en P. C. Bregman, B. Sonneveld. De Paasdagen zitten er weer aan te ko men. En in deze weken zullen de gele trompetnarcissen - in bloemenhandeljar gon heel vertederend Paasklokken ge noemd - weer volop in de belangstelling staan. Met name in West-Duitsland geniet deze bolbloemen in deze tijd van het jaar een grote populariteit. Wanneer de kassen leeg zijn en de narcissen op het vrije veld bloeien nog niet, dan worden voor de gele trompetten niet zelden waanzinnig hoge prijzen betaald. Want de handel moet en zal ze hebben! Gevoelig voor zon Voor de buitenstaander lijkt het wellicht wat wonderlijk, dat andere typen narcis sen, zoals bijv. de „roodcuppen" - in feite veel mooier en eleganter dan de altijd wat grove trompetten - toch altijd op het twee de plan zijn gebleven. Deze redcups heb ben inderdaad een veel aantrekkelijker „smoeltje", maar hebben daarnaast ook enkele minder goede eigenschappen. Een onhebbelijkheid is de grote voeligheid voor zonneschijn. Zodra het grote hemel licht een paar uur flink heeft geschenen, is er van het fraaie rode of oranje cupje vaak niet veel meer over dan een zielig verschroeid circeltje. Daarom hebben op zich zeer fraaie narcissen als Prof. Ein stein, Barret Browning, Scarlet 'o Hara, Sempre Avanti, e.a. het nooit verder kun nen brengen dan een bescheiden areaal. Forse oppervlakte Er is maar één grootkronige narcis die het heel ver heeft weten te schoppen. En dat is de kloeke Carlton, de meest geteelde narcis van het continent. In Holland wordt er nu 465 ha van geproduceerd en daar komt nog een flink areaal uit Enge land bovenop. Hoe komt het nu dat een dergelijke narcis wel loopt als een trein? Om te beginnen groeit Carlton uitstekend en is het een Narcis met een mooie gele kleur. Daar komt nog bij dat deze cultivar ook een flink aantal bloemen produceert en dat is voor de broeier een heel belang rijk punt. Een eigenschap die ook de tuin- bezitter natuurlijk hogelijk kan waarde ren. Verder lijkt de bloem vrij sterk op een gele trompet en als de echte trompet ten schaars zijn, wordt Carlton wel een al zodanig aangeboden. Gele trompet gele trompetten zijn gewonnen, heeft geen enkele Golden Harvest ooit serieus kun nen bedreigen. Concurrenten als Gold Medal, Unsurpassable, King Alfred, Jo seph Macleod, e.a. zijn steeds op vele straatlengten afstand gehouden. Alleen Dutch Master kon redelijk meekomen. Er zijn nu opnieuw heel wat nieuwe gele trompetten in aantocht, w.o. Osiris, Pas ternak en nog enkele andere aanwinsten van de fa. P. Pouw Zn. uit Rijpewete- ring. Stuk voor stuk gele beauties van fors formaat en misschien dat dit de plaatsver vangers voor Golden Harvest kunnen gaan worden. Die zullen er moeten ko men, want geen enkele hybride heeft het eeuwige leven. Eenzijdig Gele trompetnarcissen: veel gevraagde „Paasklokken" gele trompet Golden Harvest geklasseerd. Hiervan wordt in Holland dit jaar bijna 300 ha geteeld. Men kan van Golden Har vest met recht zeggen: de oudjes doen het nog best. Deze narcis werd n.l. in de eer ste wereldoorlog gewonnen. Toen voerde de Sassenheimse narcissenkweker Willem Warnaar de kruising van de eeuw uit die resulteerde in Golden Harvest. En hoewel in de jaren die volgden tal van andere Als men het narcissen assortiment bekijkt, dan kan men tot geen andere conclusie komen dan dat het zeer rijk is. Er worden vele tientallen verschillende soorten ge teeld. Kijkt men echter naar de opper vlakten dan heeft men alleen de arealen van Carlton en Golden Harvest maar bij elkaar op te tellen en men heeft de helft van de totale beplante oppervlakte al te pakken. Dutch Master is met ruim 100 ha een goede derde. Een narcis die de laatste jaren behoorlijk naar voren komt is de grootkronige Ice Follies, gewonnen door Konijnenburg Mark te Noordwijk. Dit jaar werd er 65 ha van geregistreerd. Een narcis die voor tuinbeplanting tot een van de allersterk- sten behoort en ook een bevredigend aan tal bloemen voortbrengt. Ook voor de broei heeft Ice Follies goede eigenschap pen. Kleinbloemigen De laatste jaren beginnen de kleinbloemi- ge tuinnarcissen sterk en vogue te komen. De gele Tête a Tête is daarvan de belang rijkste vertegenwoordiger met 13 ha, on middellijk gevolgd door de zeer vroeg bloeiende February Gold. Verder is er nog een reeks minder bekende dreumes- sen, zoals de dubbele Rip van Winkle. Tittle Tattle, Jumblie, Pencrebar, Peeping Tom, die zeer gevoelig is voor virusziek en Bartley die als twee druppels water op Peeping Tom gelijkt, maar veel gemakke lijker uit het virus is te houden. Omdat dit type narcis voor de broei niet geschikt is, kunnen er geen al te grote oppervlakten van komen. Er kan stellig gauw een te véél van zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11