loop Westbroeks trimclub ZOS lestaat 15 jaar en de leden ilijven gezond doodmoe" 1,6 miljoen voor verbouwing erderij Ter Weer in Wassenaar oorschoten heeft plannen 'Or 70 Van Dam- eenheden Aanschaf van een gebruikte auto bli jft een zaak van overleg [eiBOVAB paD/REGIO l VEEL VIJVEN EN ZESSEN LLEGE MAAKT UITZONDERING VOOR JONGEREN BURGERLIJKE STAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1981 PAGINA 5 ■ESTELIJKE INSPANNING MET ALLERLEI GENEUGTEN V TENSLOTTE EEN TRIMONTBIJT" hijnt werkelijk zo te dat heel wat irlanders meestal het i-toestel even in de laten om een bak ie in te schenken op het iblik dat tijdens Studio een getekend jelend mannetje ons zoudefk opwekken, om zelf Ie huuite gaan trimmen- de hPmen 's naluurlijk geen niet r v'nt*en vee' at de7Jgenoten" ^an act'eve hppr fbeoefening zo is .Jkend wordt ..^iddeld ^rie uur Per g 5c besteed, en gedurende 'Aatste tien jaar is het ellen |enlage actieve a.„ Jtbeoefenaars niet genomen. Slechts een deel van onze ilking doet regelmatig 'één of andere vorm van jt. Omdat er door de imatisering steeds Her lichamelijke pnning in het werk jg is, en er door de bank ^men nog maar amper uur per week naar het gelopen of gefietst It. dreigt de rlander te veel een n binnenvetter te len. En dan: wie zijn melijke energie niet oende kwijt kan. wordt licht ook wel rijniger en agressiever, iet. evenwel, de nen van Joop itbroek. Die laten zich door het gemak kken: ze belasten hun llren extra, een uur in de Pjj liilük, en zijn dan uiterst |||il"i :r|ent als ze er doodmoe H i geworden zijn... pr van de oudste Jclubs van ons land i„4iji»at dezer dagen vijftien hi j. Het is ZOS. Zaterdag ^>hitend Sport: een geestdriftig gezelschap van meer dan honderd enigszins op jaren gekomen inwoners van Leiden en omstreken (dat wil zeggen, dat ze zo rond de middelbare leeftijd „zitten"). Dit collectief pleegt in drie ploegen op de zaterdagochtenden vanuit en op de atletiekbaan van de Leidse Hout zich bijkans uit de naad te werken, onder de gespecialiseerde leiding en aanmoediging van Joop Westbroek, de onvervangbare, die al dertig jaar lang de korpsleden van de Leidse politie en brandweer op peil houdt wat de lichamelijke conditie betreft. Joop Westbroek, secretaris en trainer van de Leidse Politie Sport Vereniging, kan het niet laten. Elke ochtend om half acht staat hij voor de „klas" bij de Leidse brandweer die haar dagtaak begint met verplichte sport. Dat hoort bij het brandblusvak. Bij de politie idem. Zou Joop dan 's zaterdagsmorgens niet even uitblazen en éen uurtje langer uitslapen? Van z'n leven niet. Hij wordt toch steeds op hetzelfde tijdstip wakker en dan: „Het klinkt misschien wat afgezaagd, maar m'n werk is m'n hobby. Ook 's zondags, als ik werkelijk vrij af heb, trek ik er vaak met m'n vrouw op uit, de natuur in en om wat in een goede „toestand" te blijven". Niet verwonderlijk dus, dat Westbroek zich vijftien jaar terug met een stel „burgers" inliet om hen aan een portie broodnodige lichamelijke ontspanning te helpen. De oudste trimclub van ons land? „Dat geloof ik wel, ja. Joop Westbroek geeft richtlijnen aan zijn 15 jaar oude trimclub ZOS: de leden gaan er (bijna) languit, met hoop voor de toekomst, voor liggen. In de jaren '60 kwam de ene trimclub na de andere opzetten. Lang niet allemaal hebben ze het volgehouden: er zijn veel weggevallen, maar er kwamen later ook ontzettend veel weer bij. ZOS heeft zich staande gehouden. We hebben een zalige, gemotiveerde groep mensen. Velen kennen elkaar niet eens en zeggen gewoon meneer tegen elkaar. Maar ze bleven en blijven komen; verloop kennen we nauwelijks in de ZOS. En gezond hè, kan ik wel zeggen. Het komt niet zelden voor, dat huisartsen patiënten naar ons toe sturen. Ja, het idee is wel aangeslagen, in die jaren na 13 maart 1966". De club heeft haar domicilie dus op de atletiekbaan van de Leidse Hout. Daar komen 's zaterdags al om half acht de eersten zich uitputtend vermaken. Onder de ZOS- trimmers bevinden zich top-functionarissen uit het bedrijfsleven, juristen, eem hoge ambtenaar van Binnenlandse Zaken, ex- sportlui in hun après-dagen, bepaalde persmensen, uitgeslapen tandartsen, toch al vroege metselaars en timmerlieden, winkeliers en zakenlui (die zijn doorgaans bij de eerste ploeg, omdat ook op de zaterdagmorgen hun werk een uurtje later gewoon doorgaat). Bestuurders zijn er ook bij, zoals een tijd geleden, bijvoorbeeld, de steeds gebruinde oud- burgemeester van Warmond, meneer De Vreeze van Friezen bloede, die nu in Leidschendam furore maakt en destijds enigermate anoniem via ZOS zijn fitheid in stand hield, evenzogoed als zijn stembanden, toen hij jaren geleden, in een vorige standplaats, onopvallend deel wenste uit te maken van een gemengd zangkoor. De primair spontaan reagerende trimmers van de regionale ZOS hebben zich vrijwillig nagenoeg vereenzelvigd met ontbering. Als je Joop Westbroek mag geloven. „Ze leven zich uit, desnoods in de modder van het buitenleven. Het komt slechts sporadisch voor, dat we onze toevlucht tot een zaal nemen: Dan moeten de weersomstandigheden wel erg bar wezen. Onze deelnemers men betaalt een contributietje dat de onkosten bestrijdt zijn pas helemaal gelukkig als ze doodmoe zijn. Daar komt het wel op neer ja. Men wil echt vermoeid zijn. Moe naar huis gaan; dat wil men. Iets voelen van dat „afzien", zoals de wielrenner het kent. Het luie zweet moet eruit, ja. Ik breng zoveel mogelijk variatie aan. in dat uurtje wekelijks trimmen of hoe je het noemen wil. Vaak gaan we ook fietsen, een kilometertje of dertig, veertig de hort op. Hl Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mmw, Onderweg een kóp koffie en dan weer terug. We hebben ook wel een „duinprogramma" en 's zomers allerlei vormen van „atletiek". Mooi is dat; dan voelen ze zelf eens aan den lijve wat ze eerder enkel op de teevee hebben gezien) hoe zwaar zo'n „onnozele" kogel van zeveneneenkwart kilo toch wel is". En balspelen. Joop Westbroek laat z'n pupillen ook kennismaken met de bal: honkbal, in de eerste fase van ontwikkeling dan, meppen tegen de harde bal; handbal, voetbal. „Dat vind ik nou zo hartstikke leuk hè, hoe sommige mensen, die nooit aan sport hebben gedaan, daar nu opeens, als bij weersomslag, aardigheid in krijgen. Er zijn lui bij, die na een paar keer willen opgeven. Dan zeg ik doorgaans: kom nou, probeer het nou nog eens een weekje of twee. Meestal doen ze dat; nou, en dan zijn ze niet meer kapot te krijgen! Men komt 's zaterdagsmorgens om half acht, half negen of half tien, en dan zeggen ze wel tegen elkaar: wat zou ie nou weer versierd hebben, die Joop? Ik vind maar: laat ze iets doen, waarbij ze niet in de gaten hebben, dat ze ook echt iets doen. Na afloop staan ze weieens van zichzelf te kijken Dat schijnt aan te slaan, die variatie". Wel wordt door Joop erg op prijs gesteld, als men zich onderwerpt aan een medische sportkeuring: „uiteindelijk zijn de meesten van een leeftijd waarop medische controle wel van belang is". Nu gaat de 15-jarige ZOS feestelijk de bloemetjes, geheel in stijl, even buiten zetten. Eerst een uurtje flink werken, en daarna de „kluif", de beloning. Op zaterdag 28 maart wordt het ZOS-operatieterrein verlegd naar de duinen rond het Jan en alleman uitnodigende Haagse Kijkduin. Westbroek heeft er het gebied al verkend en hij ontdekte paaltjes „waar ik iets mee kan doen". „Onderweg maken we oefeningen en zakken dan af naar het strand; estafettetjes en zo, wat springoefeningen. Drie kwartier ongeveer, want het terrein daar is vrij zwaar". Daarna koerst men af op het hotel Atlantic. Na de trim-inspanningen wordt binnen wat gezwommen in het zwembad („wat gekke estafettetjes weer, of zoiets, want echt zwemmen doe je daar niet") en vervolgens kan men zich (Westbroek verwacht, dat minstens tachtig ZOS-leden acte de présence zullen geven) overgeven aan sauna, solarium, home-trainer of andere fitheids-toestellen die in het Atlantic-hotel ter beschikking staan. Dan is het de beurt aan Spaargaren (men zegt nu alweer, net zoals toen in Leiden: Spaargaren heeft weer eens een gat in de markt ontdekt), die een, voor Nederland, tot nog toe uitzonderlijke vondst in stand houdt: een trim- ontbijt. Dat is een hoogst aangename manier van weer op krachten komen na een duin- en strandloop. Men gaat dan een beetje op de Engelse toer, met verschillende vruchtensappen, melk, yoghurt en cornflakes. Zoveel mogelijk calorie arme substanties. Maar daar zijn ook tal van soorten brood en vleeswaren, gebakken spek en, nou ja, hou maar op... Zo te werken, zou mijn hobby ook kunnen zijn. Geen verplichte nummers bij Joop Westbroek en z'n volgzame kornuiten van de ZOS. Alleen maar inspanning die tot ontspanning leidt. „Wat is het precies? Trimmen? Dan moet ik altijd aan een hond denken. Sport? Dat is ook zo'n groot woord. Joggen? Kom nou: het is een gezonde vorm van bewegen. En daar houden we het op. We hebben een tof stel kerels, en dat ligt echt niet aan mij". Wie interesse heeft in het gezond bewegen zoals dat door de ZOS wordt voorgestaan, wordt door Joop Westbroek uitgenodigd eens te komen kijken (en meedoen) op de zaterdagochtenden op de atletiekbaan van de Leidse Hout: daar is het aantreden om half acht, half negen of half tien. [SNAAR De Wasse- gemeenteraad heeft krond 1,6 miljoen gul- ten laste van de 20,7 i grote saldireserve - |baar gesteld voor de nring en inrichting Jerderij Ter Weer. De Inorganisatie Time prdt de belangrijkste Iter. In principe mag Irlijkse exploitaticte- let groter zijn dan 1,5 I raad vindt de kosten ft geheel zeer hoog. duiten kwamen tot ia enig touwtrekken Ie VVD en de prpgres- rtijen. De VVD drong ie aan op het maxime- de exploitatiesubsidie, Ultifunctioneel gébruik boerderij en een nau- samenwerking tussen put en Nieuw Nijevelt. Is om de kosten te druk- NA, D'66 en mevrouw ;r Heiden (Onafhanke- n bang dat een absolute jan 1,5 ton exploitatiete- weinig ruimte laat en ientaris, voorlopig ge- t> 1.3 ton, van de jonge- bij in dreigt te schieten. enietjNieuwenhoven (D'66) ijkenvan weth°uder H.F. oewe^ Het definitieve besluit voor de verbouwing van boerderij Ter Weer is eindelijk geno men. Dijkstal (VVD) ondanks diver se „aanmaningen" geen uit sluitsel over de hoogte van de inventaris, mochten de bouw kosten (die in verband met plaatsing op de Monumenten lijst subsidiabel zijn) tegenval len. De wethouder is van me ning. dat met het „turn-key- systeem" de bouwkosten een voudig niet hoger kunnen uit vallen. J.C.M. Greep (PvdA) noemde de hele gang van za ken in eerste instantie „mis tig". Hij krabbelde later enigs zins terug, toen de wethouder aantoonde, dat enige haast nu toch wel geboden is en een be tere onderbouwing veel tijd zou gaan kosten. Maar CDA- woordvoerder J. Speelman, en met hem ook anderen, had toch graag een wat concretere uitwerking van het raadsvoor stel gezien. Nieuwenhoven vond dat er bij het principebe sluit van december 78 en later door de voltallige raad flinke fouten zijn gemaakt: „We had den toen al voor één gebouw voor beide jongerenorganisa ties moeten kiezen. Nu kan het niet meer. We hebben een accommodatiebeleid gevoerd zonder voldoende zicht op het jeugd- en jongerenwerk. Het kón destijds niet op". •CHOTEN Het is B en W van hoten ernst met het opheffen woningnood onder Voorschoten ieren. Het college vraagt name- 000 gulden aan de gemeenteraad architectenbureau tekeningen in maken voor 70 goedkope woon- 1en voor één- en tweepersoons- •udens (zogenoemde Van Dam den) in de wijk Noord-Hofland, j r*s is overeenstemming bereikt iaer I de stuurgroep één- en tweeper- - en huishoudens, de werkgroep jonge- [Jsvesting en de Algemene Wo- tingis. fuwvereniging. fa' gesproken hadden de bouwplan nen nog even moeten wachten. Hoewel de Kroon uitspraak heeft gedaan in een aan tal beroepszaken en het 11e deel van het bestemmingsplan Noord-Hofland daar door in principe bebouwbaar is geworden, is nog heel wat studie nodig vóór alle kos tenberekeningen voor sociale woning bouw in het bestemmingsplan Noord Hof land sluitend zijn gemaakt. Een en ander hangt ook samen met de bouwplannen in Bijdorp en Centrum, die nog in voorberei ding zijn. „Wij willen echter voor dit klei ne bouwplan een uitzondering maken", aldus het college. Een van de redenen, dat B en W zich soepel kunnen opstellen, is dat de gemeente geen problemen ver wacht met het krijgen van rijkssubsidie voor de wooneenheden. Dit „gelet op de aandrang die van de zijde van staatssecre taris Brokx van Volkshuisvesting wordt uitgeoefend". De gemeente zet nu de voorbereidingsprocedure in werking en wordt tevens opdrachtgever voor de bouw. De Algemene Woningbouwvereni ging wordt echter eigenaar. Reden waar om de vereniging als volwaardige partner bij alle voorbereidingen wordt betrokken. Het plan kan nu al op een brede steun re kenen. De raadscommissie voor welzijn en volkshuisvesting en de commissie finan ciën kunnen zich met het voorstel vereni gen. Wassenaar krijgt in forma tiegids WASSENAAR Wassenaar krijgt eindelijk een infor matiegids. Deze „Wegwijzer voor Wassenaar 1981-'82" wordt in juli in een oplage van 11.000 stuks huis-aan- huis verspreid. In de gids zijn alle bij de ge meente bekende adressen en informatieve gegevens van in stellingen en organisaties uit het maatschappelijk leven van Wassenaar verwerkt: Een overzicht van onder meer ver enigingsleven, sport, cultuur, jeugdleven, gemeentelijke in stellingen, onderwijs, kerken, bejaardenzorg en medische voorzieningen. LEIDEN Geboren: Klaas z.v. J. Tanis en P. J. H. Davidse, Gijsberta Dieuwertje d.v. P. G. Heemskerk en J. M. van der Marei, René Johannes Maria z.v. M. J. C. van den Berg en H. G. W. W. Hoogervorst, Jacoba Jannigje Maria d.v. R. P. G. Bredero- de en J. A. M. Kortekaas, Denise Dirkje Jacoba d.v. L. Mieremet en Th. C. M. Peschier, Niels Antonius z.v. G. M. Wassenaar en A. J. Her mans, Elisabeth Maria d.v. F. Pijnac- ker en M. C. W. van Olphen, Paul z.v. W. G. Langeveld en M. A. van den Oever, Paco z.v. G. L. C. Schrö- fer en J. J. C. Disseldorp, Alexander Gijsbert z.v. G. G. Guijt en M, van Eden, Johanne Elise d.v. J. de Bruijn en C. Hoek, Kim d.v. B. M. Nieuwen- huizen en H. Pieterse, Renate Corne lia d.v. A. Haasnoot en M. R. G. Niels, Simon Jacob z.v, J. Plug en M. H. G. Binnendijk, Patrick Johannes z.v. W. M. van Gerven en C. C. Scha- kenbos, Maartje Tine d.v. N. Schone- veld en A. Heemskerk, Marijse Wil- lemijn d.v. C. J. Geus en W. F. D. M. Singeling, Rick z.v. G. van Leeuwen en H. Visser, Rob z.v. H. Ottenhof en M. van der Meij, Priscilla d.v. P. G. Kennis en M. Zuidema, Tabe Diede- rlk z.v. J. C. van Hoolwerff en E. C. E. Stillebroer, Hanneke d.v. Ph. H. Rothbarth en A. H. Groeneweg, Li- sette d.v. P. Kole en R. E. Lange, Jonkheer Floris Felix Comelis, z.v. jonkheer K. F. H. Schorer en B. O. van Schelven, Nursen d.v. A. Mengi en E. Aydin. Overleden: C. A. van Beelen, geb. 18-2-1934 vrL, A. A. M. Caron, geb. 15-8-1903 vrl. geh. gew. met J. A. van Weenen, M. J. Langezaal, geb. 25-6- 1899 vrl. geh. gew. met A. J. van de Kwartel, J. van Brussel, geb. 20-7- 1916 man, H. de la Rie, geb. 18-6-1940 man, R. Wolters, geb. 29-10-1898 vrl. geh. gew. met P. Kerkhoven, K. Vos, geb. 12-7-1905 man, S. Abbink, geb. 7-11-1915 man, J. J. Looijestiin, geb. 22-10-1929 man, J. Sinteur. geb. 18-1- 1901 man, M. H. van Kan. geb. 27-4- 1944 vrl., G. D. Heemskerk, geb. 8-3- 1981 vrl. Gehuwd: L. Engberts en A. M. van der Luit, J. C. M. van der Vlugt en G. M. E. B. de Wilde. Voor wie een gebruikte auto wil kopen, blijft het van belang, met overleg te werk te gaan. Het is goed, de hieronder aan» gegeven punten in het oog te houden. Koop uw auto bij een gerenommeerd bedrijf: bij een auto bedrijf zelf, óf op een BOVAG-occasionshow, waarbij leden van deze organisatie hun gebruikte en gegarandeerde auto's gezamenlijk hebben tentoongesteld om u een ruime keus te bieden. Een BOVAG-garantiebewijs kan alleen door BOVAG-leden wor den verstrekt, wanneer de waarde van deoccasion boven de/ 5000,- ligt. De koper ontvangt daarmee de zekerheid dat binnen de termijn van 3 maanden (ongeacht het aantal gereden kilometers) alle voorkómende reparaties van ver borgen gebreken worden ver holpen. Garantiereparaties zijn geheel gratis. De koper behoeft geen eigen bijdrage in de reparatie kosten te betalen. De garantie is dus 100%. Bij de BOVAG-garantie is een regeling ingebouwd die bemid deling door de BOVAG mogelijk maakt voor het geval dat u het niet met het bedrijf eens bent over de uitvoering van de garan tie. Als deze bemiddeling niet slaagt, kunt u zich wenden tot de ANWB- BOVAG-Geschillencommissie, die een bindend advies uitbrengt. (Brieven aan Postbus 441 2280 AK Rijswijk - ZH). Wilt u zich laten informeren over de precieze inhoud van het BO VAG-garantiebewijs, tot in alle détails? Bij alle op de BOVAG- occasionshow getoonde occasions wordt dit garantiebewijs verstrekt. U kunt gerust inzage bij de ver schillende BOVAG-leden of bij de BOVAG-informatiebalie vra gen. Besluit u tot aankoop, vraag dan een schriftelijke koopovereen komst en zie er op toe dat deze volledig weergeeft wat u met het autobedrijf bent overeengeko men. Als u een gedeelte van het aan koopbedrag wilt laten financie ren, wendt u dan tot het autobe drijf of bijvoorbeeld tot één van de financieringsmaatschappijen die ook op deze occasionshow aanwezig zijn. Kortom, oriënteer u goed en doet u dat tijdens de dit weekeinde te houden OCCASIONSHOW op 19,20,21 maart in de Groenoordhallen te Leiden Aan deze BOVAG occasionshow, die vrij toegankelijk is, nemen de volgende bedrijven deel: Autohome, Leiderdorp. A/aztfa «Bogaard's Autobedrijf, Alphen. Mazda de Groot, Noordwijk. Opel/GM 'De Heul', Kwintsheul. VW/Audi den Hollander, Katwijk. Peugeot Huisman, Leiden. Fiat Jansen, Wassenaar. VW/Audi Kamsteeg Alphen, Alphen. Peugeot/Talbot Kamsteeg Bollenstreek, Lisse. VW/A udi Kamsteeg Zuid, Leiden. VW/Audi L.A.G., Leiden. Leyland «Autobedrijf Leithon, Leiden. Peugeot/Talbot «Meijknecht, Voorschoten. Noord, Rijnsburg. Ford van Oosten, Zoetermeer. Citroen Rijnland, Leiden. Ford Garage Rijnstreek, Alphen. VW/Audi Valstar, Kwintsheul. Mazda van Veen en van Vegten, Koudekerk. van de Velde, Leiden. Citroen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5