in Jok derde mislukte coup i uriname met rookgordijn omgeven Ir Britse begroting met hakken over sloot VS: Sovjet-Unie aan kaping medeplichtig iLITIEKE STABILITEIT BLIJFT VER TE ZOEKEN» oolse ïgerings- elegatie >mt praten in idom Onderzoek naar conflict tussen Iraanse leiders Polisariocomité contra kamerleden Hawker gewond «ET. GENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1981 PAGINA 13 PAGr" JLil X ILiIVLJ O X /IDILiI X lltl. 1 DLilJT 1 V LJII A JLJ LiULir smee indw rrabb gemeen renigd IsraêP hap, rrabbl it woi r 1 rrabbiji M. ract za d. De els terdam eeds deo»' rai ïommi! raad ift het irder t( ïring waarin :n één) nmissie rer het ale con a bewi kelingsjfel 100.000 i kenne^ -tento" van A atschap i Palest maakt lit van t „de P elingspi ie, die en wei dt dit Alphen ilisch e >emd. AAG De Repnbliek Suriname s korte tijd een fikse sprong ge- op de ranglijst van landen met jaarlijks staatsgrepen-gemid- ids de onafhankelijkheid van ind op 25 november 1980 heeft het |J middels vier staatsgrepen achter waarvan de laatste afgelopen middag op een mislukking uit* :n lot dat ook de twee daaraan inde pogingen beschoren was. ed Suriname zich aan het Zuida- ;e patroon van opeenvolgende .ies, omwentelingen en opstanden igiangepast blijkt wel uit het feit vier de staatsgrepen zich in een I itek van nog geen dertien maan- •(l)ben voorgedaan. Alleen de coup februari 1980, waarbij de regering «mier Henck Arron naar huis estuurd en militairen de macht men, heeft tot wezenlijke verande- geleid. De overige drie mislukte :n tot een staatsgreep zijn er op te plaats een bevestiging van dat leke stabiliteit in Suriname voor* ir is te zoeken. vier al dan niet geslaagde coups met E vergelijkt, komt tot merkwaardige ies. Slechts over de authenticiteit lerste staatsgreep op 25 februari 1980 geen twijfels. Het onlangs in Para- onthulde monument op de plaats Maandenlang de verkoolde overblijf- n het bij de staatsgreep in brand ge- politiebureau lagen, moet de Suri- blijvend aan het belang van deze ■inneren. Dat de bij de coup betrok- ,p ierofficieren, verenigd in de Natio- lilitaire Raad (NMR), er nooit over gedacht wat er na een coup met het stuur zou moeten gebeuren, is men mogelijk vergeten. Toch moeten de telingen na 25 februari 1980 voor it deel aan dit manco worden gewe- De 25-jarige sergeant-majoor Hawker, naar verluidt de leider van de opstan dige militairen, die gisteren zwaar ge wond raakte. Rond de resterende drie pogingen om de macht in Suriname in handen te krijgen hangt, zoals gezegd, een waas van geheim zinnigheid. Begin mei van het vorig jaar kwam plotseling het bericht dat een vroege re adjudant van het Surinaamse leger, de 56-jarige in Nederland wonende Fred Orms- kerk, met een huurlingenlegertje tevergeefs had geprobeerd Suriname binnen te vallen. Ormskerk stierf in de gevangenis van de Membre Boekoekazerne, onder nog steeds niet opgehelderde omstandigheden. Volgens een verklaring van de NMR was de in Ne derland verblijvende ex-minister van land bouw ir. J. Kasantaroeno het brein achter de coup. Ook de vroegere Nederlandse mi nister van ontwikkelingssamenwerking Pronk, die zich kort tevoren nogal negatief over de ontwikkelingen in Suriname had uitgelaten, zou in het complot zitten. Be schuldigingen overigens, die nooit hard zijn gemaakt Volgens de publicist Rudie Kagie, die in die tijd correspondent voor NRC-Handelsblad in Suriname was, kwamen de activiteiten van Ormskerk de militairen uitstekend van pas. De NMR zat in zijn maag met de lastige volksvertegenwoordiging. Dit obstakel kon alleen worden genomen wanneer de nood toestand van kracht was. Het plan om een opstand te ensceneren bleek overbodig. In plaats van in de lucht kon op mensen wor den geschoten; reden genoeg voor de afkon diging van de noodtoestand, aldus Kagie, die na het doorbellen van dit verhaal naar zijn krant zelf uit Suriname moest vluchten. Bij het preciese verloop van de gebeurtenis sen kan men wellicht nog enige vraagtekens zetten, feit is wel dat in de maanden na 25 februari het enthousiasme van de Surina- mers voor de „revolutie" danig was getem perd. En een afgeslagen bedreiging van de „nieuwe orde" was natuurlijk een prima manier, om het vertrouwen van de bevol king te herwinnen. Nog schimmiger De omstandigheden rond de „linkse coup" van 13 augustus 1980 waren zonodig nog schimmiger. Een drietal revolutionaire mili tairen van het eerste uur, Mijnals, Sital en Joeman, verdween in de gevangenis op de beschuldiging een „extreem-linkse coup" te hebben willen plegen. Met name Sital had enige verdenkingen op zich geladen door hoog op te geven van de contacten, die hij bij de viering van de eerste veijaardag van de Nicaraguaanse revolutie had met onder meer de Cubaanse leider Castro en PLO- voorman Arafat. Maar bewijzen van serieu ze pogingen de macht van Bouterse en Chin A Sen over te hebben willen nemen, zijn nooit op tafel gekomen. Ook niet tijdens de rechtszaak in december van het vorig jaar, aan het slot waarvan de drie tot gevangenis straffen van twee tot twee en een half jaar werden veroordeeld. Aan de macht van Inmiddels opperbe velhebber Bouterse en president/premier Chin A Sen leek na de vonnissen niet te tornen, zeker niet toen ook de lastige minis ter André Haakmat het veld had moeten ruimen. Groot was daarom de verbazing toen een kleine veertien dagen geleden, kort na de feestelijke herdenkingen van de 25e februari, de drie verdachten van de „linkse coup" werden vrijgelaten. Nog gro ter werd de verbazing toen bleek dat Mij nals, Joeman maar vooral Sital direct weer bij het landsbestuur werden betrokken. Zonder dat de regering van president Chin A Sen ervan wist, legden de drie samen met opperbevelhebber Bouterse een verklaring af, waarin voor de Surinaamse toekomst een „socialistische koers" werd aangegeven. Vakjargon In uit Nederland overgewaaid revolutionair vakjargon kwam Bouterse een paar dagen later wat op zijn woorden terug. Zo kwalifi ceerde hij onder meer het Surinaams socia lisme als „positief neutralisme". Desondanks werd er verleden week gespan nen gewacht op een openlijke confrontatie tussen de regering, die weigerde af te tre den, en de legerleiding. Een massa-bijeen komst ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de regering Chin A Sen, die voor zaterdag op het programma stond, werd op het laatste moment zonder opgaaf van reden afgelast. Verschillende groeperingen uit de Suri naamse maatschappij hebben de afgelopen dagen hun steun voor ofwel de legerleiding, maar vooral de regering van president Chin A Sen uitgesproken. Zo belegden de leiders van de kerken in Suriname het afgelopen weekeinde een persconferentie, waarop zij hun bezorgdheid uitten over de uitlatingen van de militairen. Hierna betuigden zij hun steun door middel van een demonstratief bezoek aan de president. Bedreiging De bedreiging voor de Surinaamse militaire machthebbers bleek echter uit een zeker voor de meeste waarnemers totaal onver wachte hoek te komen: het leger zelf. Maar liefst zeven van de zestien onderofficieren die vorig jaar de „helden van de revolutie" waren, zouden volgens de verklaringen uit Suriname bij de jongste coup betrokken zijn. Het is verre van denkbeeldig, dat de plotse linge rehabilitatie van Mijnals, Sital en Joe man mede de aanleiding tot de mislukte staatsgreep is geweest. Ook nu moet echter niet vergeten worden, dat het voorkómen van een staatsgreep het geschonden prestige van de militairen danig heeft kunnen her stellen. Over de politieke kleur van de daders (rechts of links) wil men in Paramaribo voorlopig niets kwijt. Verklaringen over een tot nu toe onbekende „contra-groep", de financiering van de coup door een drietal Chinezen, de betrokkenheid van naar Ne derland gevluchte ex-ministers en de om schrijving van de zwaargewonde rebellen leider sergeant Hawker als „een domme, dappere man, die eerst schiet en dan pas praat" klinken vooralsnog weinig indruk wekkend. Het heeft er momenteel veel meer van weg, dat zij voorlopig alleen be doeld zijn om rond de gebeurtenissen van afgelopen zondag net zo'n rookgordijn te leggen, als de afgelopen maanden al met de mislukte staatsgreep van Ormskerk en de „extreem-linkse coup" van 13 augustus 1980 is gebeurd. JOS. TIMMERS KING DRLOPIG AFGELAST De leider van het vrije Poolse vakverbond Soldariteit, Lech Walesa, tijdens een bij eenkomst van Solidariteitleden in de Poolse Industriestad Radom. Onder het spreek gestoelte het opschrift „Welkom aan Lech voor een betere dag van morgen". IM De stakings die dreigend boven de industriestad Radom (s voorlopig weggedre- I het wachten is nu op geringsdelegatie, die, [leiding van vice-pre- ttakowski, voor over- fct de. plaatselijke lei- ran Solidariteit naar Radom komt Voor vandaag was een staking van twee uur aangekondigd, maar op sterk aandringen van Solidariteitleider Walesa en van de dissident Jacek Kuron is deze staking afgelast. Wale sa toonde zich nogal optimis tisch over de toekomst: „Ik ben er van overtuigd, dat alle problemen opgelost worden", zo zei hij en hij drong er op' aan om een eventueel compro mis te aanvaarden. „Jullie wil len te veel en geven te weinig. Laten wij de bronnen van het kwaad verwijderen, maar wij moeten dat wel in vrede doen", aldus Walesa. De twee uursstaking was uit geroepen, om de regering te dwingen te komen onderhan delen over een pakket van 17 eisen, waaronder het ontslag van plaatselijke functionaris sen, die verantwoordelijk zou den zijn geweest voor het hardhandig neerslaan van de arbeidsonrust in 1976. Aan deze eis is, schoorvoetend, ge volg gegeven. Dat bleek even wel nog niet voldoende om de staking af te gelasten. De be kendmaking, dat een rege ringsdelegatie zou komen on derhandelen bleek wel vol doende om de staking niet te laten doorgaan. lachte irdaanslag rouw 't in cel IS De 34-jarige Ro* ran P. uit Brunssum, rdacht wordt van een nslag op zijn vrouw, /olg waarvan zij beide verloren is, blijft pig in de gevangenis trijs. jft daar tot het onder dat nog in Nederland is afgerond. Mocht er uidelijkheid in de zaak dan zal hij waarschijn- ij komen. Van P. blijft Inen dat hij iets met de maken heeft. Ook zijn is van zijn onschuld -bewoners dni vragen Omln IHINGTON Onge- 1000 voormalige be- rs van het atol Biki- aar de VS na wereld- g II atoomproeven gedaan, eisen van de rikaanse regering een levergoeding van 450 en dollar. De eisers en aan, dat hun va- nd onbewoonbaar is akt door verwoesting idioactiviteit. LONDEN De omstreden begroting voor 1981-1982, die voorziet in een fikse lastenver zwaring voor de Britse belastingbetalers, is gisteravond met een meerderheid van slechts veertien stemmen door het Lager huis goedgekeurd. Normaal bedraagt That chers meerderheid in het Huis 44 zetels. De begroting stuitte evenwel niet alleen op hef tige bezwaren van de oppositie, maar ontmoett*» ook ernstige bedenkingen van de kant van eni ge traditionele aanhangers van de Conservatie ven en van de zijde van de ondernemingswe reld. Acht Conservatieven stemden tegen en waarschijn twintig onthielden zich van stem ming. De kleine stemmenmeerderheid wordt gezien als een ernstige tegenslag voor de Conservatie ve regering. WASHINGTON De Vere nigd^ Staten hebben giste ren de Sovjet-Unie ervan be schuldigd medeplichtig te zijn geweest aan de kaping van het Pakistaanse lijn- toestel op de luchthaven van Kaboel op 2 maart. De VS. zien niet hoe de Sovjet-Unie de verantwoordelijkheid voor het gebeurde in Kaboel uit de weg kunnen gaan, al dus woordvoerder Dyess van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse za ken. De drie kapers van het toestel hebben hun gevangenen soms met pistolen slagen toege diend, zo heeft een van de ex- gegijzelden, de 30-jarige Ame rikaanse mevrouw Hubbell, verklaard. Volgens haar heb ben de kapers ook de Paki staanse diplomaat Tariq Ra- him, die op 6 maart door hen werd doodgeschoten, gedwon gen „Russische roulette" te spelen. Mevrouw Hubbell zei ooggetuige geweest te zijn van de moord op Rahim. Volgens diplomaten in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad gebruikt de Pakistaanse presi dent generaal Zia-Ul-Haq de kaping om zijn belangrijkste politieke tegenstanders uit te schakelen. De generaal ziet, aldus de diplomaten, de ka ping als een poging om hem en zijn militaire bewind in dis krediet te brengen. Honderden studenten hebben in Karachi evenwel hun steun betuigd aan het optreden van de ka pers. De ex-gegijzelde Pakistanen zijn vandaag in Saoedi-Arabië waar zij op uitnodiging van de Saoedische regering een pel grimstocht houden naar Mek- Stakings acties Britse ambtenaren verscherpt (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De acties van de Britse staatsamb tenaren voor een loons verhoging van meer dan 7 procent breiden zich voortdurend uit. Gister middag hebben de amb tenarenbonden een cam pagne aangekondigd, ge richt tegen het transport tussen Groot Brittannië en Frankrijk. De douane- en Immigra tiebeambten van elf ha vens op de Engelse zuid kust van Dover tot Ply mouth, doen het van de week langzaam aan. Toe nemende actie wordt ook verwacht in Britse defen sieinstallaties. Een van de belangrijkste doelwitten van de stakers is sabotage van de geldtoe- voer naar de ministeries. Duizend ambtenaren heb ben voor onbepaalde tijd het werk neergelegd in de twee belangrijkste belas tingcentra van Groot Brit tannië, het ene in Schot land en het andere in Noord-Engeland. TEHERAN De Iraanse revolutionaire leider, ayatollah Khomeiny, heeft gisteren bekend gemaakt dat een speciale commissie benoemd wordt, om de meningsverschillen tus sen de Iraanse leiders te onderzoeken. Op Khomeiny is herhaaldelijk druk uitgeoefend om de crisis te bezweren die is ontstaan door gewelddadigheden tijdens een po litieke bijeenkomst van president Bani-Sadr. Toen raakten aan hangers van de president slaags met militante moslems. Bani- Sadr dreigde in het Iraanse parlement af te treden, als de schul digen niet worden opgespoord. De Islamitische fundamentalisten in het parlement beschuldigen Bani-Sadr van machtsmisbruik. Het is mogelijk dat de president voor het gerechtshof moet verschijnen. Wanneer het hof hem schuldig acht, kan hij van zijn functie worden ontheven. Een kleinzoon van Khomeiny heeft in een krant, die eigendom is van Bani-Sadr, verklaard dat de meeste Iraanse geestelijken de gematigde politiek van de president steunen. Volgens hem deelt in Iran een kleine minderheid van de geestelijken de la kens uit. De Iraanse president Bani-Sadr zoekt zijn heil In een greppel tijdens zijn bezoek aan het front, toen Iraakse straalvliegtuigen het slagveld ten zuiden van de provin- ciehoodfstad Ahvaz bombardeerden. AMSTERDAM Het Poli- sario Comité is van mening dat de Nederlandse kamer delegatie, die vorige week een bezoek bracht aan de Westelijke Sahara, is mis leid door Marokkaanse pro paganda. Het comité, dat het Nederlandse publiek wil voorlichtdh over de Saha- raansc bevrijdingsbeweging, haalt zijn gegevens echter zelf ook in hoofdzaak uit persberichten en Polisario- communiqué's. Het comité heeft ook ver klaard dat het van mening blijft dat het Polisario vecht voor een goede zaak, de onaf hankelijkheid van de Westelij ke Sahara. De kamerleden wa ren tot de conclusie gekomen dat het front hen had misleid wat betreft de grootte van het bevrijde gebied en het aantal inwoners. (vervolg van voorpagina) Bij de schietpartij raakte Haw ker zwaar gewond. De chauf feur van zijn wagen, soldaat Weisenbruch, werd direct do delijk getroffen. Een derde in zittende van de wagen liep lichte verwondingen op. Op Hawker zou een lijst zijn gevonden met namen van mensen, die uit de weg moes ten worden geruimd. Op deze lijst prijkten de namen van de voltallige legerleiding, inclu sief opperbevelhebber Bouter se en de drie „linkse" sergean ten Joeman, Mijnals en Sital. Nog geen veertien dagen gele den maakte Bouterse bekend dat dit drietal, dat in december nog voor langere tijd achter de tralies verdween, weer in ge nade was aangenomen en bij het landsbestuur werd betrok ken. Over de preciese beweegreden van Hawker is nog weinig be kend. In de officiële verkla ringen wordt een verhulde link gelegd naar kringen rond het vorig jaar verdreven bewind Arron. Andere bron nen menen, dat de actie van Hawker op de eerste plaats was gericht op de vereffening van een persoonlijke rekening met Bouterse. Mislukte coup in Mauretanië NOUAKCHOT In de Noordafrikaanse staat Mau retanië is gisteren een staatsgreep tegen het be wind van president Haidal- lah verijdeld. De poging werd ondernomen door een groep Mauretaniërs, die in Marokko in ballingschap le- De leiders van de coup, twee verbannen kolonels die een aanval uitvoerden op het pre sidentiële paleis in de hoofd stad iNouakchot, zijn gevangen genomen. Volgens premier Bneijara van Mauretanië is de actie van het Marokko uitge gaan. Het Marokkaanse minis terie van buitenlandse zaken, dat deze beschuldiging ont kende, heeft verklaard dat niet aanvaard kan worden dat „het gebied van een buurland gebruikt wordt om aanvallen uit te voeren tegen Marokko". De betrekkingen tussen beide landen zijn aanzienlijk ver slechterd sinds Mauretanië zich terugtrok uit de strijd te gen het Front Polisario, dat vecht voor de door Marokko betwisttte onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara. Twee leden Unifil gedood BEIROET Twee Nige- riaanse militairen, een offi cier en een korporaal van het Unifil-leger van de VN in zuidelijk Libanon, zijn gisteren om het leven geko men bij een beschieting door de militie van majoor Had- dad. De spanning in het gebied is volgens de militie van majoor Haddad de laatste tijd weer toegenomen „sinds Libanese eenheden vorige week hebben geprobeerd in het gebied door te dringen, met name in de buurt van het dorp Kantara". In dit gebied wordt ook gepa trouilleerd door het Neder landse Unifilbataljon. Sinds de aankomst van de VN- vredesmacht in Libanon, drie jaar geleden, zijn 58 militairen gesneuveld, onder wie zes Ni- gerianen. Handelaren boos op Dali BARCELONA Verschei- dene kunsthandelaren in Barcelona hebben verklaard dat de schilder Salvador Dali de gewoonte heeft off setreproducties van zijn werken te verkopen als lit ho's. Dali, zeggen de handelaren, maakt een tekening en sig neert vervolgens blancovellen welke hij naar een drukker brengt die er vervolgens een offset van de oorspronkelijke tekening op drukt. Een echte litho veronderstelt dat de schilder direct op een steen werkt. Volgens dezelfde handelaren maakt Dali verder verscheide ne genummerde uitgaven van- zijn litho's of wat daar voor door moet gaan. Zo kan hij „litho's" met nummers 1 tot 200 verkopen in Europa maar ook in de VS en Japan. De handelaren verklaarden dat zij weigeren litho's van Dali te kopen of verkopen. Het gezaghebbende Spaanse dagblad „El pais" meldde, dat Dali voor een Parijse gerechts deurwaarder 4000 blanco vel len had gesigneerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13