CNV tegen nieuwe ingreep op 1 juli jiJJJU'J- - easasQo Voordeel- driedaagse! 5-korting leer en suède CcldAcSomont >weer •■er recepties gesproken WW-PREMIE MAG OMHOOG ffloUhenette vanTalthe LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1981 PAGINA 11 VBÊtSÊSMKBÊÊÊÊÉSM Miljoenen- schade In Gemert is giste ren een kapitale villa-in-aanbouw In de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen. De villa had talloze voor zieningen zoals een installatie om warmte terug te winnen, een zwem bad, een bewegen de dansvloer en tal van elektrische snufjes. Het vuur is vermoedelijk ont staan bij laswerk- zaamheden. oier. atoe- gooier iué en tasje. kak. (49.-). ken. Minder ziekteverzuim in '80 DEN HAAG Het ziekteverzuim is het afgelopen jaar ver minderd, zo melden het CBS en het Nederlands instituut voor preventieve gezondheidszorg TNO. Het ziekteverzuim in '80 voor mannen daalde met 0,6 naar 9,1 procent, voor vrouwen met 0,7 naar 11,3 procent Vergeleken met '79 daalde het meldingspercentage in '80 van 197 naar 193 per honderd mannen en van 305 naar 298 per honderd vrouwen. De gemiddelde verzuimduur daalde voor mannen van 17,9 da gen naar 17,1 en voor vrouwen van 14,3 naar 13,8 kalenderda gen per geval. Neuroloog mag toch promoveren LEIDEN Het college van decanen van de Rijksuniversi teit in Leiden heeft gisteren besloten de promotie van de Eindhovense neuroloog Berendes morgen toch te laten door gaan. De ouders van een 20-jarige jongen eisten vorige week van de RU het proefschrift van Berendes terug te nemen omdat gege vens over de ziektegeschiedenis van hun zoon erin waren opge nomen zonder zijn toestemming. Volgens een woordvoerder van de RU is het ziektegeval, zoals gebruikelijk, anoniem in het proefschrift verwerkt. Vorig jaar oktober, toen Berendes aanvankelijk zou promoveren, eisten de ouders nog dat het ziekteverloop van hun zoon erin zou worden opgenomen. Bij hem is de behandeling mislukt. tsontwerp beperking te-aftrek ingediend LAG De regering heeft gisteren bij de Tweede iet wetsontwerp ingediend dat de aftrek van rente belasting moet beperken. De inhoud van het wets- is in hoofdlijnen al in december bekend gemaakt i de voorgestelde wet is een beperking van de aftrek otheek-rente boven een bedrag van 540.000 gulden, ize grens zal de rente na een overgangsperiode van nog maar voor de helft aftrekbaar zijn. Bij een hy- van meer dan honderd procent, ook al ligt het bedrag otale hypotheek onder 540.000 gulden, zal het bedrag honderd procent ook maar voor de helft aftrekbaar rente-aftrek van hypotheken die niet bij de aankoop ïuis zijn afgesloten, wordt eveneens aan banden gelegd. ïije vest. la, vrijsta 00 m 2 ;che groi 360.00 irlkant van kwaliteitsversnaperingen, die voor zijn ey b.v. o^n jubileum een langwerpig zaaltje In de stad had rd, dat zo te zien een paar keer door de wringer was ruime eefr' >bel glas. e verd.: grote c.v.-gas geen ma 10. Leli pen huls 5.00 uur. Zijn blozend, opgeblazen hoofd was lerenhuiipderen aan Z|jn romp vastgebreld en zijn brede, ii. Vr.pr. ron(je buik lag als een vadsige hond op zijn schoot. Vorhe|kouw zat onbeduidend aan zijn zijde met een reeds gateden ontslapen vos om haar geplisseerde hals. het eindelijk mijn beurt was om hem de hand te en, sloot de man mij fluks met een teder gebaar in rmen en met een snik stamelde hij: „Oh, wat vind ik )ekwoni(feweldi9- Jouw komst is voor mij het mooiste geschenk eze dag." vopnderd bleef ik een moment tegen zijn borst geleund, uchteloos afvragend, welke intieme band er in snaam tussen ons beiden kon bestaan, waarvan ik tot leidetuln moderi °KP®" I^De het bestaan niet wist. ak werd nog gecompliceerder, toen hij mij ontroerd kend, vroeg, of hiermee alles vergeven en vergeten Aannemend, dat hij er prijs op stelde, antwoordde ik tlgend. Hierop keerde hij zich naar zijn vrouw en met ken stem zei hij: „Hoor je dat Lenle? Buisman heeft /[reep onder het verleden gezet. Alles is weer goed ons". De vrouw knikte en antwoordde: „Dat zou tg zijn Herman. Maar wie heeft je dat eigenlijk d?". an wees op mij en zei: „Nou, Bulsman hier. Die goeie. Buis. Jongen, jongen, wat vind ik het leuk om jou ins te zien". uw greep hem resoluut bij de arm en fluisterde hevig ld: „Je vergist je Herman. Dit is Bulsman niet", in liet mij ijlings los en produceerde daarbij een ik, alsof hij bij vergissing zijn hand in een emmer snot stoken. Daarna deed hij een stap terug, wat hij beter ad kunnen doen, want daardoor stortte hij van het In een slerbak met plastic clivia's. |l twee obers hem begonnen op te graven, legde zijn me uit, dat hij abusievelijk zijn leesbril had opgezet verward had met een oude relatie, die hij Indertijd wintig mille aan ondeugdelijke chocolade nad ismeerd. Tnd nog even met de bedrijfsleider te praten over de «barende terugslag van de suikeren beesten In EEG- ]nd, toen ik opeens Henk ontwaarde. HIJ Is al sinds fenheugenis inkoper van snoepgoed voor een jhulsconcern en heeft zich door een uitgekookte ik ten aanzien van de hazelnootrepen een eigen huls issenaar en een snoeverige auto kunnen aanschaffen, [est toegeven: zo op het oog zag 'ie er na al die jaren latent uit. Wat me wel opviel was een smartelijke Jrtrek in zijn gezicht. Het leek net, alsof hij om de twee iden ergens zijn neus voor ophaalde, igenblik nam ik nog aan, dat ik me vergiste en dat hij is bezig was met het neutraliseren van een jekkige kriebel in zijn neus. Maar toen hij het woord Jevraagd en de fabrikant uitvoerig begon te huldigen, ihij volharden in die grimas, waardoor ik het ergste li te vrezen. ft ik er het mijne van wilde weten, besloot ik hem na J buiten op de gang te vragen naar de herkomst van wijking. 3 was hij me in het gedrang nog ontschoten ook, maar tochtdeur kon ik hem hijgend inhalen en op de fders tikken. Terwijl hij zich omdraaide, zag ik tot mijn zing, dat hij geen spier vertrok. Ik wees achter me In Jhting van het zaaltje en riep: „Wat is dat nou. Net SJe-" •doelt dat malle trekje In mijn gezicht". Informeerde willend. „Man, dat Is allemaal flauwekul. Dat heb Ik bij hem. Mijn eigen schuld. Dikke bult", fok me naar een hoek bij de garderobe en legde zijn jongen act hoofdschuddend uit: „Met Sinterklaas wilde b een bonbon aansmeren, die op zich best van ielt was. Maar de prijs die hij vroeg, leek nergens op. Jen ik hem al jaren en daarom wilde ik hem niet voor f P stoten. „Ik zal de zaak bekijken", heb ik gezegd om pijn gezeur af te zijn. Begrijp je? Maar wat doet die fht. Die komt op een drukke middag de zaak binnen ^glnt op de afdeling chocolaterie omstandig diezelfde Ions uit te delen aan de verkoopsters. En maar sarrend pn: Onbegrijpelijk, dat u die niet In uw assortiment I Hij was nog bezig, toen ik de afdeling binnenstapte dreigend gevaar zag. „Foute boel", dacht ik meteen n de dames te waarschuwen begon ik mijn neus op te en. Zo van: „Laat je niks wijsmaken. Het is allemaal b hoor, terwijl Ik dat doe draait 'Ie zich om en kijkt me tchtig aan. Wat kon ik anders doen dan mijn neus n ophalen? Want voor geen prijs mocht hij gaan [en, dat ik hem achter zijn rug belachelijk stond te Nou is hij er tenminste heilig van overtuigd, dat het wijking van me Is". P Ik weer bulten stond zag ik aan de overkant een man r°men, die met zijn been trok. [misschien was dat ook wel nep. ibhhhbbmhbbDi (Van onze sociaal - economische redactie) UTRECHT De verbondsraad van de vakcentrale CNV heeft er geen bezwaar tegen als de premie voor de werkloosheidwet, nu ge middeld L5 procent, op 1 juli aan staande zou worden verhoogd tot 2 procent Voor werknemers zou dit een verhoging met eenachtste procent betekenen, aangezien de staat de helft van de premie op brengt en werkgevers en werkne mers ieder een kwart Het CNV was vorig jaar al van mening, dat de ww-premie 2 procent zou moeten bedragen, gelet op de ontwikkeling van de werkloosheid. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken stelde haar echter vast op 1,5 procent, onder meer omdat de eisen om voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen zouden worden verzwaard. Die verzwaring is echter niet op 1 januari ingevoerd, maar wordt op zijn gunstigst 1 april van kracht. Boven dien is de werkloosheidsontwikkeling in een stroomversnelling gekomen. „Wij vin den, dat uitgaven gedekt moeten worden door premies. Wie de solidariteit propa geert moet de consequenties aanvaarden en de premie verhogen", zo zei CNV-be- stuurder Ad Molendijk gisteren na afloop van de vergadering van de verbondsraad. Daarentegen heeft het CNV nog eens heel nadrukkelijk uitgesproken dat op 1 juli aanstaande niet gekort mag worden op prijscompensatie, uitkeringen en ambte narensalarissen. Geruchten willen dat de regering, die woensdag knopen gaat door hakken met betrekking tot de bezuinigin gen, in deze richting denkt. „De loonaf- spraken, inclusief loonmaatregelen, zijn voor het hele jaar gemaakt. De prijscom pensatie moet op 1 juli hersteld worden", zei voorzitter Harm van der Meulen. Bovendien is het volgens van der Meulen gevaarlijk voor de werkgelegenheid om de binnenlandse consumptie nog meer te beperken als er niet andere arbeidsplaat sen-opleverende uitgaven tegenover staan. Het CNV geeft alle voorrang aan de werkgelegenheid en is bereid daarvoor de noodzakelijke inkomensoffers te aanvaar den; maar het is onjuist, zo zei van der Meulen, dat er eerst ingeleverd moet wor den en dat er pas later wordt gesproken over het besteden van het effect daarvan. DEN UYL: KABINET WEG «Bij verkiezingen om behoud van gelijke rechten" NIBBIXWOUD Tijdens een spreekbeurt in het Noordhol landse Nibbixwoud heeft PvdA-lijsttrekker Den Uyl ge zegd dat het nu tijd wordt dat Van Agt en Wiegel maar eens opstappen. Naar zijn mening is het beleid van heroverweging en bezuiniging van het kabi net er op gericht de grondsla gen van de sociale welvaart staat en sociale zekerheden en verworvenheden ten koste van de zwakken in de maat schappij af te breken. Den Uyl benadrukte dat het bij de ko mende verkiezingen met meer om kleine dingen zal gaan, maar om het behoud en de verdediging van de verkregen gelijkheid van rechten. Veel kritiek had Den Uyl ook op het voorstel van de VVD om de sociale uitkeringen los te koppelen van lonen. Vol gens hem staat op dit punt ook het CDA „op afglijden". Hii vindt dat het kabinetsbeleid niets concreets heeft opgele verd ten aan zien van de wer kloosheidsbestrijding en de woningbouw. VPRO-bestuur praat met de Smit over NOS-functie HILVERSUM - Het VPRO-be- stuur heeft vanmiddag een ge sprek gehad met Frans de Smit, directeur algemene za ken VPRO, over diens over- fang naar een bestuursfunctie ij de NOS. Zoals gemeld werd hem die overstap niet toegestaan, het geen leidde tot consternatie bij de NOS en tot het uittreden uit het bestuur van voorzitter Michel Jager. In het theatermuseum in Amsterdam wordt tot 30 au gustus een tentoonstelling over de geschiedenis van het Ne derlandse toneel gehouden. De expositie, onder de titel „Eeu wen spelen" toont onder meer schilderijen, prenten, maquet tes, miniatuurtoneeltjes, kos tuums en de toneelhistorie van de middeleeuwen tot heden. Vrijwel alle materiaal is af komstig uit.het bezit van het Nederlands Theater Instituut GEDENKBOEK Prinses Margriet heeft gisteren in Odljk het eerste exemplaar van het gedenkboek „Olympische Spelen voor gehandicapten 1980" In ontvangst genomen. De prinses werd vergezeld van haar echtgenoot, Pieter van Vollenhoven. Foto: De auteur van het boek, H. RUckert, in gesprek met het koninklijk paar. ADVERTENTIE Alléén woensdag,donderdag en vrijdag as /op het pekfijn reinigen van Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen Emigranten zoeken rust, ruimte, natuur DEN HAAG De emigratie van Nederlanders vooral in de leeftijd van 25 tot 35 jaar, is vorig jaar toegenomen met on geveer veertig procent. Verge leken met 1979 is de emigratie in totaal met 35 procent geste gen. Ruim 1.724 emigranten gingen naar Canada, naar Au stralië gingen er 1.607 en in Nieuw-Zeeland vestigden zich 894 Nederlanders. Dat zijn enkele van de gege vens die door minister Albeda van sociale zaken zijn gepubli ceerd, uit het in mei te ver schijnen rapport over de emi gratie-onderzoek. In tegenstel ling tot de jaren vijftig emigre ren nu ook meer gehuwden en is het opleidingsniveau geste gen. Ruim de helft van de on dervraagden wil de onvrede met de verzorgingsmaatschap pij ^nruilen voor rust, ruimte en natuur. Plussen en minnen in het Catshuis HET kabinet-Van Agt plust en mint sinds enige dagen over verdere ombuigingsplannen. De harde cijfers vallen zo erg tegen, dat er naast de stevige ingrepen die het kabinet in de afgelopen tijd al heeft gepleegd, nog dit jaar een extra in greep noodzakelijk is. En dat zal de laatste niet zijn. Na de groei waar we de laatste tientallen jaren aan gewend waren geraakt, dienen we ons voor te bereiden op een reeks van jaren, waarin stappen terug moeten worden gedaan. De ministers staan voor een belangrijke beslissing. Na al de ombuigingen van de afgelopen jaren is het niet eenvoudig nog posten te vinden, waarop ook of nog verder bezuinigd of gematigd kan worden. Er is al zoveel geknepen dat er bij verder knijpen een risico dreigt. Men moet er voor waken dat er <3oor gebrek aan tijd met niet voldoende afgewogen maatregelen in het eigen vlees van onze economie wordt ge sneden. Op de departementen bijvoorbeeld is zo langzamer hand geen stuiver meer te halen, zonder dat dit werkgele genheid kost. En die werkgelegenheid is juist een van de be langrijkste uitgangspunten voor de operatie. DAAROM: al staat het water ons economisch gezien zo langzamerhand tot aan de lippen, van onbezonnen maatrege len dient het kabinet zich te onthouden. Het is beter een goed plan voor een iets langere termijn te maken dan op kor te termijn een ombuigingssuccesje te boeken, dat na enige tijd alleen maar extra schade oplevert. DAT is zo ongeveer het dilemma waar de ministers voor staan. Ondanks de acute problematiek verdient een welover wogen benadering van het probleem de voorkeur, maar dat vereist wel de nodige zelfbeheersing. Sommige ministers met name die van de VVD zullen de neiging moeten on derdrukken om vlak voor de verkiezingen nog even den vol- ke te tonen tot welke dappere ingrepen zij in staat zijn. Een fundamentele aanpak van onze economische problemen is belangrijker dan een verkiezingssuccesje. Die redenering geldt overigens ook andersom: het nalaten van noodzakelijke ingrepen omdat de verkiezingen voor de deur staan, getuigt evenmin van karakter. Maar afgaande op de geluiden uit het Catshuis lijkt dat risico niet zo groot. DEN HAAG - Ge huwde, werkende vrouwen met jon ge kinderen ver zuimen minder vaak dan gehuw de vrouwen zon der kinderen en zij blijven ook minder lang weg. Dat geldt zowel voor de industrie als voor het grootwinkelbe drijf en de admi nistratieve beroe pen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Sociale Verzekeringsraad naar het ziekte verzuim van vrouwelijke Werkende vrouw met jonge kinderen verzuimt weinig werknemers. De fractie van D'66 in de Tweede Ka mer wil dat de kos ten voor huishou delijke hulp en kinderdagverblij ven aftrekbaar van de belastingen worden gemaakt. Gehuwde vrouwen kunnen dan mak kelijker buiten shuis gaan werken, hetgeen nu belem merd wordt door de extra kosten die men maakt voor de huishoudelijke hulp en kinderop vang. Proefschriften van huisartsen vaak weinig wetenschappelijk UTRECHT De meeste proefschriften van huisartsen heb ben niet bijgedragen tot een verdere ontwikkeling van de huisartsengeneeskunde. Huisartsen die een proefschrift schrijven profiteren bovendien te weinig van de informatie uit voorafgaande dissertaties. Deze conclusie heeft mevrouw dr. F. Touw-Otten getrokken na het bestuderen van 145 proefschriften van huisartsen, uit de pe riode '45-'79. Over dit onderwerp heeft zij zelf een proefschrift geschreven, waarop zij vandaag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is gepomoveerd tot doctor in de geneeskunde. Volgens haar komen de meeste proefschriften niet verder dan beschrij vingen vanuit de eigen praktijk, waarbij niet is voortgebouwd op het werk van anderen. Tegenpartij voor Raad van State DEN HAAG Als na de Kiesraad ook de Raad van Stat< weigert de naam „TEGENPARTIJ" (met hoofdletters) ii het kiesregister op te nemen, zal de heer W. Koek, voorzit ter van deze politieke groepering, zich aansluiten bij d< Rechtse Volkspartij, de nieuwe benaming voor de Boeren partij van Koekoek. Hij liet dat gisteren weten nog vóór zijn zaak door de Raad vai State was behandeld. Bij Koekoek krijgt hij een elfde plaats oj de verkiezingslijst. De Kiesraad heeft registratie van de naam geweigerd om ver warring te voorkomen met dezelfde naam die wordt gebruik door Koot en Bie van het Symplistisch Verbond voor hun „poli tieke partij". Volgens de woordvoerder van de Kiesraad gisterei voor de Raad van State horen de mensen het verschil niet tus sen hoofdletters en kleine letters. Opnieuw koude nacht De Bilt - In grote delen van het land heeft het de afgelo pen nacht enkele graden ge vroren. De komende nacht kan dit weer gebeuren, maar daarna lijkt een overgang naar een minder koud weertype waarschijnlijk. Bij IJsland is gisteren namelijk een depres sie ontstaan. Aan de zuidflank van deze depressie ontwikkelt zich een westelijke stroming, die zachtere oceaanlucht in de richting van het Noordzeege bied doet stromen. Morgen komt de depressie boven het noordelijk deel van de Noord zee terecht. Hoewel de depres sie morgen dus nog ver vai ons land-verwijdert blijft kaï het bijbehorend regengebie» later op de dag wel tot onz« omgeving doordringen. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- Amsterdam l.bew. Oe Bill mist Eatde mist Eindhoven mist Oen Helder l.bew. Lh R'dam mist VHselngen zw.bew. Z.-Llmburg geh.bev Aberdeen anaauwl Barcelona zw.bew. Berlijn regen 6 -1 0.3 Vooruitzichten voor donder dag: Eerst opklaringen en lich te vorst in de nacht, later mo gelijk regen en vooral 's nachts hogere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp: omstreeks 2 graden Max. temp: omstreeks 9 gra- den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Innabruck Klaganfurl Kopenhagen S3C. snaauw 6 -O Stockholm zw.baw. -1 -10

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11