lurotop vooral over „probleem- Amerika Kamerleden betreuren steun aan Polisario Reagan wij wapens ami Arsentinië en Z.-Afrika leveren Brand Rijksdaggebouw in kiem gesmoord Tweede hongerstaker in Ierse gevangenis Franse regisseur René Clair overleden fENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1981 SMAKij precies een week, op maandagmiddag 23 j-|—-opent koningin Beatrix in het Gouverne- N6U6 ITWjuis in Maatricht de Europese Raad, de half- zoekt pee vergadering van de negen regeringslei- van 38fn een president van de landen van de Euro- tshof ^Gemeenschap. De Eurotop, die tot dinsdag- dsveenjjg duurt, wordt in Maastricht gehouden, om- iederland momenteel het Europees voorzitter- bekleedt. jweiijk jjneenfe Maastricht en de provincie Limburg eeiheidjn ge Eurotop, die behalve de komst van de leiders en hun staven ook de aanwezig- ie. C Han honderden journalisten en duizenden tot .eiderds za^ hebben, aangegrepen om op grote schaal 18.00 p voor het zuiden van ons land te maken. In ider van de reclame-campagne is ook het afgedrukte vignet ontworpen. De tien stre- 'mboliseren de tien EG-nationaliteiten, die ide week naar Maastricht toestromen. X/MSmiCHT Giscard en Schmidt „zeer positief" over politiek VS idereen is het met de Nederlandse organisa- i de Eurotop en de daaraan verbonden kos- jis. In totaal is voor de twee dagen 6,25 mil- georganiseerd, werden minister Van der Klaauw \ulden uitgetrokken. Zaterdagmiddag, bij de en enkele ambassadeurs die hij vergezelde beko- dg van de Europese week die de Maastrichtse gold met verfbommetjes. De daders werden direct \nstand met het oog op de conferentie heeft opgepakt STRAATSBURG Frankrijk en West-Duitsland staan „zeer positief" tegenover de buitenlandse politiek van de Amerikaanse president Rea gan. Dit hebben de Franse president; |i Giscard D'Estaing, en Bondskanselier Schmidt gisteren, na hun informele beraad in de buurt van Straatsburg, verklaard. Gedurende hun drie uur durende ontmoeting hebben Schmidt en Giscard vooral gesproken over de relatie tussen hun landen onderling en de verhouding tot de VS. Ook de mfrwhliJufffr President Giscard en Bondskanselier Schmidt werden gisterenavond door men- werd daarover ni^s^irf de verkla- sen omstuwd- toen zii elkaar ontmoetten voor hun informele beraad in de buurt ring gezegd. van Straatsburg. (Van onze correspondent Mare de Koninck) JSSEL De Europese top van rege lleiders, die over negen dagen in itricht begint, zal voornamelijk spre- -|ver de bestaande tegenstellingen tus- tfuropa en de Verenigde Staten op zo- liandels- als buitenlands politiek en isie-gebied. Verder komen zaken aan Jde als afremming van de importen apan, afslanking van de Europese Industrie, de aansluiting van Spanje prtugal bij de EG en de vraag waar luropees Parlement definitief geves- moet worden. EG-kringen in Brussel in er voorts ernstig rekening mee dat ilands minister-president Van Agt 7 druk van de Franse president Gis- Jd'Estaing zal moeten afzien van zijn lemen om als voorzitter van de Euro top verslag te gaan uitbrengen bij het s Parlement in Straatsburg. iderwerpen die de Maastrichtse Eurotop en 24 maart gaan beheersen, beginnen lijke vormen aan te nemen. Vandaag en én komen in Brussel de tien EG-minis- fan buitenlandse zaken bijeen voor een p voorbereidende vergadering. Hngen in Brussel weten te melden, dat ^gen eerste ministers, de Franse presi- piscard en de tien ministers van buiten- l zaken de mogelijkheden zullen onder zoeken om de dramatisch verslechterde han delsbalans met zowel Japan als de Verenigde Staten van Amerika tot staan te brengen. Met name de Engelse premier Thatcher voelt voor een beperking van de Amerikaanse im porten. Op hun beurt zouden de Amerikanen vooral hun import-heffingen op Europees staal moeten afzwakken, omdat deze mede oorzaak ziin van de malaise in deze sector. Vooral Bondskanselier Schmidt zal echter waarschuwen tegen een „protectionistische kettingreactie" in de toch al teruggaande wereldeconomie. Ook de kwestie El Salvador zal diepgaand door de regeringschefs en de ministers van buitenlandse zaken worden besproken. Het is echter lang niet zeker dat men tot een una niem antwoord komt op dit „visite-kaartje" van de verharde Amerikaanse buitenlandse politiek. Hetzelfde geldt voor de voorwaar den waaronder VS-president Reagan de uit nodiging zou moeten aanvaarden voor een to- p-ontmoeting met Sovjet-president Brezjnev én voor het zwaaromstreden Amerikaanse Minister Van der Klaauw was zaterdagmid dag in de wolken, toen hij bij een bezoek aan Maastricht met een luchtballon een tochtje mocht maken. Veel vertrouwen in de ballonvaarder had de minister, getuige zijn valhelm, klaarblijkelijk niet. idee om samen met enkele grote Europese NAVO-landen een snelle, militaire interven tie-macht te vormen voor het gebied van de Perzische Golf. Dit zijn eigenlijk NAVO-on- derwerpen, maar de EEG-top is ideaal voor ongedwongen gedachtenwisseling over zulke kwesties op het allerhoogste niveau. Amerika staat ook centraal in het verslag dat de Nederlandse minister van buitenlandse za ken uitbrengt over zijn half voltooide ron dreis door het Midden-Oosten met een alter natief EG-vredesplan op zak. De missie-Van der Klaauw heeft totnogtoe weinig concreets opgeleverd, ondermeer omdat Israël en Egyp te vooralsnog blijven mikken op voortzetting van hun vredesonderhandelingen onder lei ding van de Verenigde Staten (Camp Davi- d-akkoord). Velen in de EG hebben meer hoop gevestigd op de Britse minister van bui tenlandse zaken, lord Carrington, die vanaf 1 juli, als Engeland voor een half jaar EG-voor- zitter wordt, de Midden-Oostenmissie zal overnemen. Afhankelijk van de vraag of het op de voor bereidende vergadering van vandaag en mor gen in Brussel tot besluiten komt, kan de EG- -top in Maastricht ook nog over de volgende onderwerpen gaan: De visserij-problematiek. Voedselhulp aan China Nederland is na de duikboot-affaire de bootste voorstander; Uitvoer van Europees graan naar Rusland. Frankrijk wil een extra hoeveelheid van 600.000 ton leveren. beraamt tsgreep in Eambique" TO De Amerikaan- [ichtingendienst CIA sen samenzwering op »zet om Samora Ma- president van Mo- ie, te vermoorden. j§ft de Mozambikaanse l in Maputo zaterdag de Mozambikaanse van voorlichting Ca- |-eidt de CIA een blan- tsgreep voor, die zou J uitgevoerd met Zuid- fVolgens de verklaring ïClA ook inlichtingen Afrikaanse bevrij- jveging ACN naar jrika doorspelen en ge- verzamelen over de Russische advi- i Mozambique, dat sinds jaren vriendschappelij- rekkingen onderhoudt I Sovjet-Unie. Eerder iand heeft Mozambique Jerikanen het land uit- die van spionnage A beschuldigd, lenigde Staten hebben week de voedselhulp wzambique opgeschort, regering de tijd te ge- te beraden over stap- |n dat land. De maatre et in verband met de provocatieve acties Amerikaanse burgers", Amerikaanse ver- SP ïsitie in Iragua gen opgelegd GUA Een opposi- tering in Nicaragua, raguaanse Democra- Beweging (NDB), teren een massabe- gen de regering af- t „agressie van San- |che benden", aldus er van de beweging, Robelo Callejas. laakte tot voor deel de Sandinistische re- inkomst die zou plaats in Nandaime, tachtig ir ten zuiden van de id Managua, werd af- ladat aanhangers van dng zaterdagavond de 'an een NDB-leider in in brand hadden en drie onafhankelij- ■tations in de hoofd- tagua onklaar hadden „Een meer-partijen- een holle frase ge zonder enige werke- zei Robelo. „Wij 'or een nieuwe dicta- je geen enkele gewe- -ging kent om de ar- |or haar karretje te [onstratie zou de eerste 5-manifestatie van be- I z'jn geweest sinds de prlog in Nicaragua ein- piet een overwinning pandinisten. SCHIPHOL De kamerleden Waltmans (PPR) en Gual- therie van. Weezei (CDA) betreuren de motie die zij in 1977 hebben ingediend en waarin wordt aangedrongen op terug trekking van alle Marokkaanse troepen uit de Westelijke Sahara. Beide kamerleden hebben dit gisteravond op Schip hol gezegd, toen zij met een kamerdelegatie uit het land te rugkwamen. De delegatie, waarvan ook de heren Van den Bergh (PvdA), Brinkhorst (D'66) en mevrouw Krijnen (VVD) deel uitmaakten, voelde zich bedrogen door het Front Polisario, dat zich opwerpt als enige vertegenwoordiger van het Saharaanse volk. Volgens deze bevrijdingsbeweging wonen er een miljoen mensen in de Westelijke Sahara. Volgens Marokko, dat het gebied in 1975 sa men met Mauretanië inlijfde, gaat het slechts om honderddui zend inwoners. De kamerleden zeiden geneigd te zijn deze laat ste schatting te onderschrijven. Waltmans, de initiatiefnemer van de oriëntatiereis, excuseerde zich voor het feit dat hij vergeten was zijn medereizigers een rapport van Amnesty International te geven, waarin het Polisa rio er niet zo goed van af komt. Van den Bergh, die eerder was teruggekeerd, zei zich te hebben geërgerd aan een tafereel bij de grens met Marokko. Daar lagen de lijken van drie Marokkaanse soldaten te vergaan in de bran dende zon. Volgens hem tekende dat de mentaliteit van het Front Polisario. BELFAST In de Maze-gcvangcnls In Belfast is gisteren de 25-jange Frank Hughes, lid van het verboden Ierse repu-, blikeinse leger IRA, in hongerstaking gegaan. Hij volgt daarmee het voorbeeld van Bobby Sands, die sinds 1 maart weigert te eten. Hughes en Sands behoren tot de vierhonderd IRA-leden die in de zwaar bewaakte Maze-gevangenis zitten. Zij willen als poli tieke gevangen worden behandeld, maar de Britse regering heeft dit steeds geweigerd. Veel gedetineerde IRA-leden weige ren gevangeniskleren te dragen en hullen zich in dekens. Ook besmeuren zij hun cellen met uitwerpselen. Hughes werd vorig jaar veroordeeld tot levenslang wegens de moord op een Britse parachutist. Daar kwam nog zeventig jaar bij voor terroristische activiteiten. Sands, de andere hongersta ker, hoopt rond Pasen in 1 vensgevaar te verkeren. Dan herden ken de Ierse republikeinen hun mislukte Paasopstand van 1916. Eind vorig jaar weigerden zeven andere IRA-leden twee maan den lang ieder voedsel. Zij gaven hun actie op, toen geruchten de ronde deden dat de katholieke kerk een compromis bewerk stelligd had. PARIJS De filmregisseur René Clair, die wordt be schouwd als een van de grootste meesters van de Franse ci nema. is gisteren op 82-jarige leeftijd in Parijs overleden. Zijn regisseurscarrière nam een aanvang in de begindagen van de cinema en overspant meer dan 42 jaar van produktiviteit. In die tijd stond hij aan de wieg van 28 films, ten tijde van de Tweede Wereldoorlog verbleef Clair in Engeland en de Vere nigde Staten. Daar begon hij Engelstalige films te maken, zoals „The gost goes west", „I married a witch" en „It happened to morrow". Moskou steunt Giscard d'Estaing PARIJS Het feit dat de Sovjet-Unie bij monde van de Pravda haar morele steun aan president Gis card d'Estaing voor de aanstaande presidentsver kiezingen heeft verleend, heeft in Franse politieke kringen aanzienlijke op schudding verwekt. Vol gens de Pravda heeft pre sident Giscard zich in de zeven iaren van zijn presi dentschap "een persoonlij ke autoriteit" verworven door "consequent en voor zichtig" te handelen. Het Russische partijblad ont houdt zich ervan de kri tiek van Giscards tegen standers te onderschrijven. De Gaullistische kandidaat Chirac en socialistenleider Mitterrand worden door Moskou afgewezen. Van Mitterand schrijft het blad dat hij "naar rechts glijdt" Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse pre sident omhelst haar zoon Ron, na diens optreden in het Joffreyballet in New York. Het was voor het eerst, dat het echtpaar Rea gan een optreden van Ron hebben bijgewoond. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken is in grote verlegen heid gebracht door een bezoek, dat vijf hoge Zuidafrikaanse mili tairen deze week onder valse voorwendsels aan de Verenigde Staten hebben gebracht. De vijf, onder wie de chef van de militai re inlichtingendienst van Zuid- -Afrika, luitenant-generaal Van der Westhuizen, hadden via de Amerikaanse ambassade in Zuid- -Afrika een visum gekregen zon der te melden dat ze militaire enigde Staten de wapenteveranties aan functionarissen waren. Zuid-Afrika wil herstellen. Sedert 1963, toen de Verenigde Staten een wapenembargo tegen Zuid-Afrika afkon digden, zijn geen Zuidafrikaanse militaire vertegenwoordigers meer in de Verenigde Staten toegelaten. De vijf Zuidafrikaanse militairen waren op uitnodiging van de Amerikaanse Vei ligheidsraad, een onafhankelijke conser vatieve organisatie. Volgens de president van de organisatie was het ministerie van buitenlandse zaken vorige maand op de hoogte gebracht van het komende bezoek. Het geheimzinnige bezoek komt temidden van steeds sterkere geruchten, dat de Ver- Behalve Zuid-Afrika staan nog andere omstreden wapenleveranties op Reagan programma. Komende week zal de Ame rikaanse regering gebruik maken van het bezoek van de Argentijnse president Viola om het Congres voor te stellen het drie jaar oude wapenembargo tegen Argentinië op te heffen. Ook het wapenembargo te gen Chili staat op de nominatie om her zien te worden. De economische boycot tegen Chili, ingesteld in 1976 na de moord door de Chileense geheime dienst op de vroegere Allende-medewerker Letelier in Washington, is inmiddels al grotendeels opgeheven. Contra revolutionairen oefenen in Florida NEW YORK Gewapende Cubaanse en Nicaraguaanse ballingen, behorend tot pa ramilitaire organisaties, oe fenen openlijk in speciale kampen in tiet zuiden van Florida om zich voor te be reiden op invasies in hun moederland, zo meldt het Amerikaanse „Parade Ma gazine". Fotograaf Eddie Adams meldt, dat het nieuwste trainings kamp op slechts 20 minuten rijden ligt van internationale vliegveld van Miami. Het ter- reion is ongeveer 28 hectare groot. Volgfens Adams recru- teren de paramilitaire organi saties mensen via Spaanstalige stations in Miami. „Parade ■Magazine" zegt, dat de ultra rechtse organisaties aangemoe digd worden door de politiek van Reagan. Carter schrijft memoires ATLANTA Oud-president Jimmy Carter van de VS heeft een contract getekend met Bantam Books Inc. in New York voor de publikatie van zijn memoires over zijn jaren in het Witte Huis. Het boek zal eind volgend jaar verschijnen. Aanhoudingen wegens ontvoering Aldo Moro ROME Bijna drie jaar na de ontvoering van en de moord op de Italiaanse premier Aldo Moro, heeft de Italiaanse poli tie zes niet bij name genoemde personen, onder wie een vrouw aangehouden op ver denking van medeplichtigheid van ontvoering en moord. De zes worden ook beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de moord op de procureur-ge neraal van Salerno, Nicola Giacumbi. Verzoek om Nobelprijs voor Juan Carlos LAS PALMAS De burge meesters van de 20 grootste Spaanse provinciehoofdsteden hebben zaterdag bekend ge maakt, dat zij zullen verzoe ken om de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen aan ko ning Juan Carlos. Dit „omdat hij tijdens de mislukte staats greep de Spaanse grondwet en democratische instellingen zo krachtig verdedigd heeft". Prostitutiefilm alsnog op Italiaanse tv ROME De uitzending van een film over prostitutie door de Italiaanse televisie gaat als nog door, nadat er veel ver ontwaardiging was gerezen over het besluit van de Ita liaanse minister Mauro Bubbi- co die uitzending van de film op donderdagavond als een morele aanslag op de waardig heid van de vrouw op het al-' lerlaatste moment verbood. De film AAA Offresi, die door zes feministen voor de RAI was vervaardigd, was na toe stemming van een Franse prostituée opgenomen met be hulp van een verborgen came ra terwijl zij 'aan het werk was'. Het feit dat de verborgen op nameapparatuur een inbreuk maakt op-de persoonlijke vrij heid van Veronique's bezoe kers, had overigens voor de minister geen rol gespeeld. Dat doet het wel bij sommige bla den als de „Corriere della Sera" uit Milaan (gematigd links) en II Tempo uit Rome (katholiek), die vrezen dat de tijd niet ver meer is of de RAI stelt verborgen apparatuur op in het toilet. ONRUSTIG WEEKEINDE IN WEST-DUITSLAND (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Bondsrepubliek heeft een onrustig: weekeinde achter de rug. In tenminste achttien steden zijn grote beto gingen gehouden waarbij het hier en daar tot ongeregeldhe den kwam. De meeste demon straties waren gericht tegen de acties in Neurenberg, waar een week tevoren meer dan 140 deels onschuldige jongeren ge vangen waren genomen cn eni ge dagen in de ccl moesten doorbrengen. Zeventig zitten nog steeds in het Huis van Be waring. ging gedaan om brand te stichten in Rijksdaggebouw. Drie personen, van wie er twee konden worden aangehou den hadden in het portaal twee jerry cans benzine leeggegooid en in brand •gestoken. Dankzij de automatische be veiligingsinstallatie kon het vuur snel worden geblust. De schade bedraagt circa 50.000 gulden. Burgemeester Vo gel noemde deze poging "om e.en ordi naire gewelddaad een historisch tintje te geven" mislukt (in 1933 brandde de Rijksdag af waarbij de Nederlander Marinus van der Lubbe een nooit vol ledig opgehelderde rol heeft gespeeld). Tegelijk werd in Berlijn het 115e huis door krakers bezet. Op verschillende plaatsen in de stad werden aanslagen op gebouwen gepleegd. Beierse politici hebben nogmaals hun onvrede uitgedrukt over de tolerante houding die SPD- en FDP-bestuurders tegenover huisbezetters en demon stranten innemen. Minister- president Strauss bepleitte een hard optreden te gen gewelddadige jongeren die hij ver geleek met de knokploegen van de na zi's in de republiek van Weimar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7