Dijk bii Dalfsen op doorbreken eè iel ^litiebonden Sedend op jmeegse raad er; Vliegtuigkapers kregen wapens in Afghanistan Stakingsdreiging blijft boven Radom hangen Alphenaar verongelukt Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. 31 PA( ateicUe @omattt Maandag 16 maart 1981, 71e jaargang no. 21913 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. De fabriek Op Ned. II om 20.27 uur nieu we Nederlandse serie „De fa- briek"en om 22.25 uur komi sche reeks „Soap". Op Ned. I om 19.46 uur Franse speelfilm „Als een draai om je oren" en om 21.55 uur de in Polen verboden film „Arbei ders '80". Vrij koud Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met sneeuw. Minimumtemperatuur dicht bij 0 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Krachtige noordwestenwind. Morgen zon op: 6.50. Onder: 18.47. Schev. hoogw.: 0.51 en 13.16. Laagw.: 8.36 en 21.21. ma stapt Mj Drs Jaap Minister van Socia- het kabinet Den feijn lidmaatschap f CDA opzeggen, ^afkomstig uit de jijd een tegenstan- rtkt van het samen- de confessionele één CDA.Hij .joud ARP-er niet lid te zijn van iBoersma, die zijn kondigde voor de heeft nog geen benomen over toe- *een andere partij. HONDERIEM KOST VROUW DRIE VINGERS EN DUIM DEN HAAG Een 58-jarige vrouw uit Den Haag is dit week einde drie vingers en een duim kwijtgeraakt door een ongeval in een lift. Zij wilde met haar aange lijnde hond naar boven en drukte op de knop, maar toen de liftdeu ren zich sloten, bleef de hond in de hal staan. De deurbeveiliging rea geerde niet op het dunne riempje, dus ging de lift normaal omhoog. De vrouw kon het riempje niet snel genoeg losmaken en moest dat bekopen met het verlies van drie vingers en een duim. In het zie kenhuis bleek aanhechten geen zin meer te hebben. Gemakkelijker leven voor Trappisten Achelse Kluis BRUSSEL De Trappisten van de Achelse Kluis in het uiterste noorden van de Belgi sche provincie Limburg heb ben het sedert vrijdag iets ge makkelijker gekregen: ze eten niet meer in de refter, die in België was gelegen en bidden het Officie niet meer op Ne derlands grondgebied. De grens is nu zo gewijzigd, dat die niet meer door het klooster loopt, maar dat de Achelse Kluis nu geheel op Belgisch grondgebied ligt. Daarmee heeft België er 1200 vierkante meter bij gekregen. Mini- Portugezen Comfortabel is het niet, maar 27 Por tugezen zijn er gis teren in geslaagd een plaatsje te vin den in een Austin Mini. De jongelui, die allemaal onge veer twintig jaar waren, hebben hiermee een we reldrecord gebro ken. Of het Gui- ness' World Book of Records hun prestatie voor het nageslacht zal vastleggen, is nog niet bekend. BURGEMEESTER: GEEN GEVAAR VOOR BEVOLKING iter als toeristische attractie DALFSEN „De situatie is kri tiek, maar er is beslist geen spra ke van gevaar voor de bevol king". Aldus vanochtend burge meester L.P.Quarles van Ufford van de gemeente Dalfsen. Een stuk dijk ter lengte van 400 meter langs de Overijsselse Vecht ter hoogte van Dalfsen staat op door breken, maar de eventuele gevol gen daarvan zullen volgens des kundigen van Provinciale Water staat en het Waterschap Noorder Vechtdijken meevallen. Vannacht is achter de dijk, die slecht van kwaliteit is, een tweede ring van zandzak ken gelegd. Mocht de eerste dijk het niet houden, komt in eerste instantie een pol- dertje van zeven hectare onder water te staan. Houdt de noodddijk het ook niet, dan komt er een oppervlak van 7.400 hec taren onder te staan. Het water zal dan uitstromen. Het water zal dan uitstromen tot Hasselt, Meppel en Dedemsvaart. Maar volgens W.D.van der Schrier van Provin ciale Waterstaat zal het zover niet komen. „De dijk is slecht, maar ik durf om dui zend gulden te wedden dat hij het houdt". De hoge waterstand bleek gisteren en za terdag overigenms een toeristische attrac tie van de erste orde. Er kwamen zoveel kijkers dat de wegen in het getroffen ge bied verstopt raakten. Niet alleen Nederland heeft te kampen met de (te) hoog water. Ook in Oost-Euro pa heeft de voortdurende regenval en het smeltwater geleid tot overstromingen. In Noord-Roemenië zijn op verscheidene plaatsen weg- en spoorverbindingen ver broken. In Hongarije geldt langs de grote rivieren de alarmstoestand. Het peil van de Donau is de laatste 24 uur met ruim dertig centimeter gestegen. In Oostenrijk bestaat na de afnemende wateroverlast nu een toenemende gevaar voor lawines. Tal rijke wegen zijn afgesloten. Het waterpeil in de Rijn stijgt nog, maar volgens Rijks waterstaat niet onrustbarend. erend uit: RDAM De Nederlandse politiebonden dat de tweeduizend politiemensen en mare- 5S die enkele weken geleden de ontruiming veertien kraakpanden in de Nijmeegse bin- hebben uitgevoerd, door het Nijmeegse be- illege ernstig zijn misbruikt. [ging van Hogere Politieambtenaren (VHPA), de Alge- istelijke Politiebond (ACB) en de Nederlandse Politie- reageren hiermee op het voornemen van de Nij- ieenteraad om toch maar geen parkeergarage te bou- 0 A f van ontru'mc^e en gesloopte panden. ^n het uiterst merkwaardig dat er eerst een halve bur- Js&B|in Nijmegen moet uitbreken en dat het gemeentebe- pas beslissingen neemt. Het gevaar bestaat nu dat lie ergens tegen protesteren, er extra hard tegenaan le hoop dat het gerechtelijk bevel dan teruggedraaid vraag me af hoelang de politie gemotiveerd blijft om bntruimingen uit te voeren", aldus de heer Van der oordvoerder van de NPB. P) i ",he kandidaat-af De populaire Fran- Coluche heeft zich |kken als kandidaat presidentschap in Daarmee is een ein- aan een campag- i Frankrijk geregeld janieuws opleverde W de professionele politici is omschreven als „een belediging voor de democra tie". Coluche heeft geweigerd commentaar op de beslissing te geven. Hij zou, volgens de opi niepeilingen, op 26 april, bij de eerste verkiezingsronde, op zo'n 10 tot 15 pet van de stem men hebben kunnen rekenen. 'ant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur ,071-122248 en per skoerier wordt de krant slbezorgd. De Pakistaanse kapers op het moment dat zij zich zater dagavond overgaven. AMERIKAANSE GEGIJZELDE: DAMASCUS Een van de drie Amerikaanse gijze laars in het gekaapte Pakistaanse lijntoestel heeft gisteren na zijn vrijlating in Damascus gezegd dat de kapers in Kaboel nieuwe wapens hadden gekre gen. Volgens Craig Clymore kregen de drie Paki staanse kapers op het vliegveld van Kaboel machi negeweren. Ze hadden al automatische wapens, tijd bommen en handgranaten. Ook Pakistan heeft Af ghanistan verweten dat het de kapers als officiële gasten had behandeld en hen van extra wapens had voorzien. De uitgeputte passagiers die gisteren na dertien dagen in het vliegtuig gegijzeld geweest te zijn, konden uitstappen, hebben de afgelopen nacht doorgebracht in een ziekenhuis in Damascus. Naar verluidt zouden zij het allen redelijk goed maken. Via een bezoek aan Mekka zijn de POakistanen onder hen vandaag naar huis teruggekeerd. De kapers die naar Libië hadden willen uitwijken en de 54 poli tieke gevangenen die in het weekeinde uit Pakistan naar Da mascus werden overgebracht als voorwaarde voor de vrijlating van de vliegtuigpassagiers, zijn ondergebracht in een hotel op het vliegveld van Damascus. Een functionaris van het Syrische staatspersbureau zei dat de kapers met hun gevangenen vrij zijn om te gaan waar ze naar toe willen. Zij krijgen in Syrië echter geen politiek asiel, aldus een hoge regeringswoordvoerder. Het vliegtuig met de vrijgelaten Pakistaanse gevangenen vloog zaterdag van Karachi naar de Syrische hoofdstad Damascus, waar zij overstapten om naar Libië te worden overgebracht. De Libische leider Khadaffi liet echter weten dat het vliegtuig niet welkom was in Libië, waarop het naar Damascus terugkeerde. WALESA PROBEERT TE BEMIDDELEN WARSCHAU In de Pool se industriestad Radom is de stakingsdreiging nog niet van de baan, ondanks het feit, dat de plaatselijke par tijleider, Janusz Prokopiak is afgetreden en een nieuwe partijleider vandaag geko zen zal worden. Prokopiak is betrokken geweest bij het gewelddadige neerslaan van de arbeidsonlusten in Ra dom in 1976. De leden van het vrije vakver bond Solidariteit hebben ge dreigd woensdag prikacties te gaan houden. Voor 23 maart hebben zij een algemene sta king aangekondigd als de re gering niet bereid is te onder handelen over de reeds in 1976 gestelde eisen. Behalve het ontslag van Pro kopiak hebben de vakbondsle den ook het heengaan van gouverneur Mackowski geëist. Deze eis is inmiddels ingewil ligd. De leider van Solidariteit, Lech Walesa is vandaag be gonnen met besprekingen met de plaatselijke vakbondsbe- stuurderen van Radom. Hij heeft opgeroepen om zoveel mogelijk de kalmte te bewa ren. Hij toonde zich geen ent housiaste voorstander van ver dere stakingsacties. De vakbondsleiders in Radom willen met name, dat er een einde komt aan de intimidatie pogingen, waaraan zij zouden bloot staan en verlangen ver der, dat een nieuw gebouw voor de politie wordt overge dragen aan de gezondheids dienst. ALPHEN AAN DEN RIJN De heer G. Paling uit Alp hen aan den Rijn is om het leven gekomen bij een be drijfsongeval op het terrein van de firma Boot aan de Industrieweg. Het 44-jarige slachtoffer, in dienst bij een oliehandel, ver ongelukte tijdens het takelen van een grote tank. Toen de tank losschoot, raakte het slachtoffer beklemd tussen de dit gevaarte en een oliedrum. De Alphense politie en de ar beidsinspectie stellen een na der onderzoek in naar de oor zaak van het ongeval. ADVERTENTIE Trein-Toegang-biljetten bi/ NS-stations. Kind gewond na val uit raam WASSENAAR Een 7-jarig jongetje uit Dordrecht is gis termorgen ernstig gewond geraakt door een val uit een raam op de tweede verdie ping van de Ursulakliniek aan de Wassenaarse Rijks straatweg. Het kind had tijdens een fami liebezoek kans gezien in een ruimte van 40 centimeter tus sen dubbele beglazing te klim men. Hierdoor ging het raam open en viel het kind van de tweede verdieping naar bene den. Het jongetje is met een bovenbeenbreuk en inwendig letsel opgenomen in het Bro- novo-ziekenhuis in Den Haag. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG! LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043 Twee auto's vernield LEIDEN Twee auto's zijn totaal vernield bij een aan rijding zaterdagochtend op de Hoge Rijndijk. De twee bestuurders raakten licht ge wond. Zij konden het Elisa beth ziekenhuis na behande ling verlaten. Een 22-jarige inwoner uit Ha- zerswoude reed over de Hoge Rijndijk richting A4 toen een auto, bestuurd door een 22-ja- rige Leidse, plotseling de weg opreed, vermoedelijk om te keren. Ondanks pogingen van de Hazerswoudse automobilist de auto tijdig tot stilstand te brengen kon een aanrijding niet worden vermeden. zorgen LEVANTE Een kwartier voor afloop van het duel dat Cruyffs nieuwe club Levante speelde voor de Spaanse com petitie moest de Nederlander uitvallen. Er wordt gevreesd dat hij een teen heeft gebroken. Vandaag zou den röntgenfo to's worden ge- n. Indien Cruyff inderdaad deze blessure heeft opgelopen, zal hij volgende week woensdag niet kunnen aantreden in het duel met Frankrijk. De zorgen voor coach Kees Rijvers werden nog ver groot doordat Wim Jansen te kennen heeft gegeven geen deel te willen uitmaken van de selectie. „Ik kom niet terug op mijn besluit niet meer voor Oran je te spelen", heeft Jansen de coach meegedeeld. Ook Dick Nanninga is wegens een blessure afgeval len. Rijvers' zorgen worden gedemonstreerd door het feit dat hij gisteravond zijn tot 20 spelers ge slonken selectie zou aanvullen tot 22 maar daaraan niet is toegekomen. Vastlopers Het zal je sport maar zijn. Het cross-seizoen is begon nen en dat gebeurde onder erbarmelijke omstandig heden. De aanhoudende regen had het circuit 't Zand In Hengelo (Geld.) in een modderpoel herschapen en de coureurs, die altijd in eikaars spoor rijden, zaten al spoedig muurvast in de prut. Rob Hogeboom (67) zelfs tot halverwege zijn wielen. Onder de modder en met inspanning van alle krachten konden de coureurs hun ronden afleggen. Voor de zijspancombinaties was het onbegonnen werk. De wedstrijdleiding zond hen maar naar huis. Piet Franken overleden DEN HAAG Voor de start van de 28e Ronde van Zuid-Holland heerste onder de officials in de per manence grote verslagenheid. In de nacht van vrij dag op zaterdag verleed Piet Franken uit Ooster hout in het ziekenhuis in Tilburg. De renner van de formatie De Markthof botste enkele weken geleden tijdens een trainingskamp in Spanje tegen een vrachtauto en lag vervolgens drie weken in coma. Piet Franken, twee jaar geleden winnaar van de In ternationale Wieleravond Zesdaagse, bereikte de leeftijd van 30 jaar. Manager Henk Plat van De Markthof: "Wij hebben het de jongens niet voor de start willen vertellen. Gerard Tabak heeft hem vlak voor zijn dood in het ziekenhuis gezien en is er ka pot van en was niet in staat om in de Ronde van Zuid Holland van start te gaan. Piet Franken was een geweldige jongen voor de ploeg. Hij was een echte levensgenieter en een fijne renner". Zoetemelk anoniem in Italië ROME Onbekend maakt onbemind. Voor de Ita liaanse wielerliefhebbers is Joop Zoetemelk een vols lagen onbekende. Bij de start van de zestiende Dwars door Italië in de antieke binnenstad van Rome bracht zelfs de mededeling van de speaker, dat Zoetemelk de winnaar van de laatste Ronde van Frankrijk was. de handen niet op elkaar. Italië leeft tegenwoordig met Moser en Saronni als ve detten. Raas en Knetehiann versloegen hen in wereld kampioenschappen. Zij bleken zaterdag wel bekend te zijn. Zoetemelk reed in stilte en plichtmatig zijn pro loog en omdat hij nog niet in vorm is, bleef hij ook „anoniem" in de uitslag: 84e. Alan Jones wint Grand Prix van Long Beach LONG BEACH Alan Jones, de wereldkampioen van 1980, heeft zondag in Long Beach de eerste Grand Prix van het seizoen gewonnen. Achter Jones werd de Argentijn Carlos Reutemann, eveneens met een Williams rijdend, tweede. De Braziliaan Nelson Piquet werd in een Brabham derde. Jan Lammert, in zijn Ats, staakte de strijd. Voor Alan Jones, die al zes seizoenen uitkomt in het Grand Prix circus was het zijn elfde overwinning. De Australiër nam revanche voor zijn uitvallen in de Grand Prix van de Verenigde Staten (west) van 1980. Toen moest hij in Long Beach de strijd staken wegens problemen met zijn bolide. Jones nam in de 32e van de tachtig ronden de leiding. Vanaf dat moment is hij door geen van de 23 andere rijders meer bedreigd. De wedstrijd werd gereden bij een temperatuur van 25 graden. Rond het 3200 meter lange stratencircuit, dat twaalf bochten telt, stonden 60.000 toeschouwers. Alan Jones reed de 261,7 kilometer in 1 uur 50 minu ten en 41 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 140,9 kilometer per uur. Alan Jones zorgde ook voor de snelste ronde. Hij leg de de 3251 meter af in 1 minuut en 20.80 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van 144,846 kilome ter per uur. De uitslag: 1. Alan Jones (Aus.) Williams 261.7 km. In 1.50.41 (gem. 140,9 km./u.); 2. Carlos Reutemann (Arg.) Williams op 9 sec.; 3. Nelson Piquet (Bra.) Brabham op 34 sec.; 4. Marto An- dretti (Vst.) Alta Romeo op 49 sec.; 5. Eddle Cheever (Vst.) TyrreJI op 1.06 sec.; 6. Patrick Tambay (Fra.) Theodore op een ronde; 7. Chlco Serra (Bra.) Fittipaldi op twee ronden; 8. Rene Arnoux (Fra.) Renault op drie ronden; 9. Marc Surer (Zwi.) Ensign op tien ron den. De andere coureurs staakten de strijd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1