J Grondig onderzoek patiënten nseudo-radioloog abinet bereid tot srdere steun aan Volvo efinitieve afwikkeling ping weer vertraagd ,os3wee dagen KOOO tonden lood en gevild VANAVOND IEN ROG Zes dagen gratis openbaar vervoer Haagse striptekenaar gevierd in Amerika PAQ Zaterdag 14 maart 1981, 71e jaargang no. 21912 feid&e 0omcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk,34,2312DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10.52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. Marco Bakker Operetteklanken morgen avond in het programma van Marco Bakker, die tal van gas ten ontvangt op Ned. I om 20.05 uur. Op Ned. II om 20.45 uur zijn Koot en Bie in de weer in de zendtijd voor de politieke tegenpartij. Vanavond Mike Burstyn op Ned. I om 21.55 uur en op Ned. II om 20.27 uur KRÓ-serie over Churchill. Weersverwachting van het ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 8 gr. Zwakke ver anderlijke wind, maar aan de kust van Zuid-Holland en Zee land krachtige wind uit west tot noordwest. JLI lag 1 juliL er sterren in Nederland )AM De Franse fijnproevers van de befaamde Gui- n hebben, blijkens hun gisteren verschenen gids voor :emburg en Nederland, 33 Nederlandse hotels en res in of twee sterren waardig gekeurd. Verleden jaar og 35 bedrijven zich de trotse bezitter van Michelin- ;men. Nieuwkomers in de lijst zijn onder meer hotel- De Swaan in Oisterwijk en De Beukenhof in Oegst- ^ederland is geen restaurant te vinden, dat op drie in bogen. Daarvoor moet men bijvoorbeeld bij onze in zijn, dat twee restaurants in deze hoogste Michelin- ielt. (Zie ook pagina 3) ^5>tingen 22 jtfiAG - De KNVB heeft de voor vandaag in de afdeling 22 jyijjastgestelde amateurvoetbalwedstrijden wegens de ge- ,van de terreinen afgelast. Tevens werden gisteren al ider meer de afdelingen Gouda en Rotterdam. N'S In de eerste twee dagen jaarlijkse seizoen voor de zee- pacht hebben Canadese en rtgobrei jagers bijna 10.000 jonge zee- gedood en gevild. Dit heeft vakanptionaris van het Canadese mi- tische I van visserij meegedeeld, Vrai ontvai?nadese en drïe Noorse schepen namen dejacht op de zeehonden, die zich ver- Of vulf °P ^et Pakiïs ten noorden van New- id. Het totaal aantal zadelrobben dat [den gedood bedraagt volgens de mi- iisatie Greenpeace 180.000. Als deze ngen. begint de jacht op de klapmuts- Liln. Van deze soort, die volgens Green- [j^Mt uitsterven wordt bedreigd, mogen in p.000 jonge beesten worden doodge- 3- Het Greenpeace-schip Rainbow is onderweg naar het gebied en ver- '•■kordt dat het omstreeks 20 maart zal >n, juist als de jacht op de klapmutsen r^#%let Canadese schip Baffin- met visserij- LFMMarissen aan boord is eveneens onder- b het gebied en zal proberen de pogin- n en Greenpeace de jacht tegen te gaan te Rouwwimpel Amsterdamse taxichauffeurs bevestigen een rouwwimpel om de antenne van hun auto's in ver band met de moord op hun collega Huib van Os, die eerder deze week In Ab- benes vermoord werd aangetrof fen. ARRESTATIES NA DUIVELSUITBANNING ROME De politie van Rome heeft twee vrou wen en een priester gearresteerd, die ervan worden verdacht in een kerkelijk instituut bij Rome jonge vrouwen te hebben „bevrijd van duivels" door hen vast te binden, hun lichamen te bedekken met ijs en voor hun bevrijding te bidden. Het drietal wordt er verder van verdacht, uitdrij vingen te hebben verricht in een groot aantal Ro meinse woningen. De priester en de vrouwen gin gen blijkbaar na welke jonge vrouwen gezinspro blemen hadden en moedigden haar dan aan deel te nemen aan een „religieuze plechtigheid" omdat zij door duivels bezeten zouden zijn. De politie gelooft dat de drie arrestanten aan hun activiteiten een bedrag van ongeveer 50 miljoen lire (ongeveer 100.000 gulden) hebben overgehouden. ER ZIJN ZONDER MEER FOUTEN GEMAAKT" HEERENVEEN Er komt een gron dig onderzoek naar de eventuele gevol gen voor patiënten van het optreden van de pseudo-arts C. de J. in het Heer- enveense ziekenhuis Tjongerschans. Dit zei de inspecteur van de Volksge zondheid in Friesland, de heer H.T. Kijlstra, gisterenavond op een perscon ferentie in Leeuwarden, waar de zaak rond.de 49-jarige pseudo-radioloog, die negen jaar lang kans heeft gezien als specialist in Leewarden te werken en deze week werd ontmaskerd, uit de doeken werd gedaan. De heer Kijlstra gaf gisteren toe, dat de pseudo-spe- cialst zonder meer fouten heeft ge maakt bij het stellen van diagnoses. Volgens de heer Kijlstra heeft de medi sche staf van het ziekenhuis De J. nogal eens moeten corrigeren. In mei 1979 ging hij vier in plaats van vijf dagen per week werken. In maart van het verleden jaar hadden nieuwe klachten tot gevolg, dat het De J. verboden werd bepaalde foto's te maken. Over de bestraling die hij heeft uitgevoerd wilde men gisterenavond al leen vertellen, dat De J. slechts patiënten in hun laatste levensfase heeft behandeld, om hun pijn te verlichten. De zaak tegen De J. kwam aan het rollen, toen in juli 1980 bij de maatschap van artsen in Heer enveen een vierde radioloog kwam. Voor het opmaken van het nieuwe maatschaps contract waren de papieren van alle vier de specialisten nodig. Iedere keer weer beloofde De J. met zijn papieren op de proppen te komen, tot men argwaan kreeg. Intussen had De J. zijn banden met het ziekenhuis verbroken wegens ziekte. Bovendien heeft hij ook nog geruime tijd als huisarts gewerkt. Waar in Nederland kon of wilde men gisterenavond niet ver tellen. Het is niet zo, dat de inmiddels in een psy chiatrische inrichting verblijvende pseu do-specialist niets van de medische weten schap wist. Van 1956 tot 1958 heeft hij me dicijnen gestudeerd in Amsterdam. Of schoon hij zakte voor zijn propaedeuse, vertelde hij familie en vrienden geslaagd te zijn. Een reeks nalatigheden van zie kenhuizen en medici leidde er uiteindelijk toe, dat De J. negen jaar lang ongehinderd in het ziekenhuis Tjongerschans aan de slag kon blijven. iluksdag Ider van naar l tvang dtje eigenaar n grote ge- i de Japanse 3d Tokio vrijdag 13 1981 een ingeluksdag. .ebouw richt- brand grote aan. Op de phten brand- !en de bo- etage binnen nen, daarbij door de rookontwik- Omdat de eer van To- groot mate- y-Mf maQ uitgerukt, UjCt verkeer in p»|Gnenstad ge- h# ast. Bij de kwam geluk- n liter niemand lieven en liep aar mensen lichte ver gen op. ONTWIKKELING NIEUW MODEL iler noi Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Van Aardenne ïmische Zaken) heeft van het kabinet iging gekregen om met de Zweedse van Volvo te gaan praten over ver- inanciële steun aan de Nederlandse n dit bedrijf. Het Zweedse moederbe- eeft de regering aanmerkelijke finan- eun gevraagd. geld op tafel komen voor de ont- ing van een nieuw type Volvo, dat zuini- milieuvriendelijk is en in de tweede men. Het kabinet is in principe bereid tot ver dere steunverlening aan Volvo, deels om de werkgelegenheid in Zuid-Limburg te steunen, deels ook omdat het rijk al vele tientallen mil joenen guldens in deze autofabriek heeft ge stopt. Hoeveel nieuwe steun verleend kan wor den is niet bekend. Uitgangspunt voor de steunverlening aan Volvo is, dat voor alle be trokken partijen een acceptabele oplossing moet worden gevonden, die de tevens het belang en de continuiteit van Volvo Car BV het beste dient. De vakbonden hebben inmiddels met waardering op de plannen gereageerd. SCUS Op de luchthaven van de [che hoofdstad Damascus wachten de s van de Boeing-720 van PIA, de meer Jf gegijzelde passagiers en de Syrische [iteiten op de aankomst van een vlieg net de groep Pakistaanse gevangenen, I ruil voor de passagiers van het PIA- 1 zijn vrijgelaten. Stad Aleppo landen, waar Syrische func- TÏssen zullen vaststellen of zich aan boord [daad 54 van de 55 gevangenen bevinden. wier vrijlating werd geëist. De Pakistaanse au toriteiten zouden er in zijn geslaagd vijf van de zes gevangenen die eerder deze week nog wer den „vermist" op te sporen. Wanneer de groep vervolgens in Libië aankomt, laten de kapers de gegijzelden gaan. Zowel in Damascus als in Pakistan zelf zijn gis teren tal van voorbereidingen getroffen voor de opvang van de meer dan 100 passagiers, die na hun vrijlating bijna twee weken lang in het vliegtuig zullen hebben gezeten. Veel van de gegijzelden zouden een zenuwinstorting nabij zijn. Nijmeegse psycholoog vermoord NIJMEGEN Een dertig man sterk Gelders recher che-bijstandsteam zoekt sinds gisterenmiddag naar de dader(s), die de ongehuw de psycholoog J.M.S. van Bergen (44) uit Nijmegen om net leven heeft (hebben) gebracht. De politie trof de psycholoog gisteren leven loos aan in zijn woonkamer. Een buurman, die zag dat de gordijnen in de woonkamer dicht waren, vermoedde on raad en waarschuwde de poli tie. In de woonkamer werden sporen van een worsteling aangetroffen. De psycholoog is volgens de politie een gewel ddadige dood gestorven, maar de preciese doodsoorzaak staat nog niet vast. (uit Votendam) Aanvang 20.30 uur Plein 68 Hazerswoude-ffijndijk HTM DREIGT MET NIEUWE ACTIE: DEN HAAG Zes dagen gratis openbaar vervoer. Dat is de actie waarmee het rij dend personeel van de HTM dreigt nu niet alle eisen voor een hogere inschaling en betere honorering worden ingewilligd. De actie, die de komende week donderdag zal moeten beginnen, wordt ondersteund door de ver- voersbonden FNV. Volgens een woordvoerder van die bonden bestaan nog altijd grote meningsverschillen tussen rijdend personeel van de HTM, de raad van beheer van het bedrijf, de gemeente Den Haag en het ministerie van verkeer en waterstraat. De partijen zijn het wel eens over de gewenste hogere in schaling. De meningen zijn echter verdeeld over het door het personeel geëiste voorschot van 68 gulden per maand en een ongemakkentoeslag van zes procent. Of de actie al dan niet doorgaat hangt af van het resultaat van een gesprek tus sen de bonden en minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat, dat maandagmiddag op de agenda staat. Zoals bekend heben de chauf feurs van de HTM al eerder, op 26 en 27 februari, actie ge voerd door mensen gratis van het openbaar vervoer gebruik te laten maken. Prins Charles uit 't zadel LONDEN Prins Charles, de Britse troonopvolger, was gisterenmiddag ruiter te voet. Op ongeveer een mijl voor de finish van de „Grand Military Gold Cup" in Sandown Park werd hij, op de vijftiende hin dernis, door zijn paard Good Prospect uit het zadel gewor pen. De prins, die op dat mo ment op de zesde plaats lag in deze wedstrijd voor amateurs, liep voor het oog van zijn ver loofde, lady Diana, een bloed neus op. Zondag 15 maart VERONICA drive-in show m.m.v. JOHAN TIMMAN Aanvang: 20.30 uur. StompwIJk. Morgen kritieke dag langs Overijsselse Vecht DALFSEN De water schappen langs de Overijs selse Vecht maken zich zor gen over de nog steeds stij gende waterstand van deze rivier, met name voor de streek tussen i Dalfsen en Ommen, waar de dijken nog niet zijn verhoogd en verste vigd conform de eisen van de Deltawet Morgen bereikt het water in de Overijsselse Vecht haar hoogste punt Tussen Hardenberg en Dalfsen is men op alles voorbereid. Vrijwilligers houden de dijken dag en nacht in de gaten en in Hardenberg is een dag en nacht bemand coördinatiecen trum ingericht. In Drenthe, dat eerder deze week wateroverlast had, is het water aan het zakken. Het cri siscentrum in Coevorden is gisterenmiddag opgeheven, omdat er geen gevaar meer bestond. Scheepvaartverkeer blijft echter voorlopig verbo den. „Buitengewoon werk", „Het doet me ontzettend veel plezier zulk spul te kunnen publiceren". En kele Amerikaan se uitspraken over het werk van de Hagenaar Dick Matena, die het van krullen jongen bij Marten Toonder ge bracht heeft tot een erkend strip tekenaar bij het Amerikaanse stripblad Heavy Metal. En nog steeds stuurt Matena zijn nieuwste werk naar Toonders adres in Ierland, enerzijds omdat hij een enorme bewonde ring voor zijn vroegere werkgever heeft, maar anderzijds omdat hij nieuwsgierig is naar diens deskundige commen taar. Op de voorpagina van onze bijlage Finale komt Dick Matena er tegenover onze verslaggever Bert Jansma rond voor uit, dat hij na zijn eerste bezoek aan de directie van Heavy Metal, louter van vreugde, bijna al z'n eerste ver diende dollars reeds in New York kwijtraakte. Verder in onze bijlage: Fokker houdt ons land in de ruimterace. Grootste pacemakerfabriek staat in Ne derland. Alles is weer piekfijn in orde, me neer. Gruwelen op de weg. Een naar binnen gekeerde consument koopt geen lak schoenen. Timothy Hutton, een doodge wone jongen met bijna een Oscar. Autodidact Jeroen En- gelbert kraakt succesrijke noten op het gehoor. Geld de gore drijfveer bij giftige heroïne. Pakistan staat aan voor avond van een revolutie. Togo hard op weg „Zwitserland van Afrika" te worden. MINISTER HAIG: Minister: Voorlopig geen ontmoeting Reagan- Breznjev WASHINGTON De Ame- rikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, heeft er gisterenavond geen twijfel over laten be staan, dat de regering in Washington voorlopig wei nig ziet in een top-ontmoe- ting tussen president Rea gan en de Russische leider Breznjev, zoals de laatste de Amerikanen onlangs heeft voorgesteld. Volgens Haig zullen er eerst besprekingen op laag niveau worden gevoerd. Pas wanneer de Sovjet-Unie de spanning op bepaalde plaatsen in de wereld heeft verminderd, wil Was hington over de voorgestelde topontmoeting praten. Minister Haig herhaalde zijn verklaring, dat met name de terugtrekking van de Russi sche troepen uit Afghanistan het tijdstip van de top dichter bij zou kunnen brengen. Overigens is in Washington een hernieuwde spanning over de toestand in Polen waar neembaar. De reden hiervoor is de omvangrijke oefening van de legers van het War schaupact, die binnenkort langs de Poolse oostgrens zal worden gehouden. Geen krant ontvangen? Bel tueeen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per epeclele koerier wordt de krent alsnog nabezorgd. Huwbare leeftijd meisjes blijft 16 jaar DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie wil vast houden aan 16 jaar als huwba re leeftijd voor meisjes. Dat blijkt uit zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp over de wegneming ongelijk heden tussen man en vrouw in het familierecht. De grote fracties in de Tweede Kamer zouden de huwelijksleeftijd voor meisjes gebracht willen zien op die van jongens: 18 jaar. Minister De Ruiter voelt daar niet voor, omdat hij vreest, dat dan per jaar twee duizend verzoeken meer zul len worden ingediend om op jongere leeftijd te mogen trou wen. Daarmee is volgens de minister minstens 400.000 gul den per jaar gemoeid. Rotterdamse trams en bussen beschoten ROTTERDAM Binnen een paar uur tijd zijn gisteren avond in Rotterdam twee bus sen en twee trams beschoten. De schietpartij begon rond kwart voor zes toen de ruiten van bus 32 en tramlijn 8 in de Mathennesserlaan werden vernield door kogeltjes uit een luchtbuks. Twee uur later werd tramlijn 7 in de Vieram- bachtstraat beschoten met naar de politie vermoedt een katapult. Hierbij raakte een 14-jarig meisje aan haar rech teroog gewond. Om tien voor half negen werd opnieuw in de Mathennesserlaan gescho ten op bus 32, waarbij twee ruiten werden verbrijzeld. On danks uitgebreide speuracties in de omgeving kon de politie de daders niet in de kraag vat ten. <F

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1