Geheimzinnigheid rond bouwprojecten in Rijpwetering en Oud Ade Raad Leiderdorp tegen bouw Het Wedde vraagt grote financiële offers Rijkspolitie hoopt met boot beter toezicht op milieu te kunnen houden Kammeraad neemt afscheid OF ZE GEMEENTE LEGT BETROKKENEN ZWIJGPLICHT OP Digros neemt Familiemarkt Winkelhof Leiderdorp over Auto ramt bestelauto Hazekamp opent Keukenhof W oningbouwver ening lonkt naar kruisgebouw Feestelijke,^ laatste paalve REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 10 MAART 1981 PAG/\D/ LEIDERDORP De raad heeft zich gistera vond uitgesproken tegen de bouw van een gym nastieklokaal in de wijk Voorhof. Eerder had wethouder Verdier het college er van weten te overtuigen, dat sportzaal „Op Dreef" in het Binnenhof voldoende opvangmogelijkheden bood. Het hoofd van de protestants-christelijke school „De Regenboog" de heer H. Koster hield bij de aanvang van de raadsvergadering een vurig plei dooi om van de raad de vereiste medewerking te verkrijgen. De heer Koster herinnerde wethouder Verdier eraan, dat hij destijds in 1978 als raadslid zich een voorstander van de bouw van een gym nastieklokaal had getoond. De raad bleek er in' meerderheid niet van overtuigd, dat voor het ge ven van gymnastiekonderwijs aan „De Regen boog" f 40.000,- per jaar op tafel moet worden ge legd. Alleen de PPR-raadsleden J. Gordiin en R. Mommaas en de socialist F. Leijnse spraken zich tegen het collegevoorstel uit De kwestie van de subsidiëring van de werkgroep Vietnam Leiderdorp heeft de raad wederom ver deeld gehouden. Mevrouw C. Huigen-van Boven (VVD) stelde zich op het standpunt, dat de kosten van de voorlichtingscampagne tot de kosten van de collecte moeten worden gerekend en daarom niet voor subsidiëring in aanmerking zouden moeten komen. De PvdA vond daareentegen dat alle kos ten gesubsidieerd zouden moet worden. Uiteinde lijk is deze partij zich met het CDA en de PPR ver enigen met het compromisvoorstel van het 1)/] J de kosten van de voorlichting te rekenen tot| tiviteiten gericht op de bewustwording van i woners van Leiderdorp. De werkgroep Vij Leiderdorp kan hierdoor aanspraak maken a subsidie van 1.606,96. In overeenstemmin] M het collegevoorstel worden de kosten van lecte ad 119,05 niet gesubsidieerd. RIJPWETERING/OUD ADE Over de risicoverrekening loon- en materiaalkosten betreffende de 18 zo goed als gereed gekomen premie- nen zeer geheimzinnig gedaan. Het blijkt dat iedereen, zowel kopers van de premiekoopwoningen, als ambtenaren van het gemeentesecre tarie, en zelfs de aannemer een zwijgplicht opgekregen hebben van het Alkemadese gemeentebestuur. Deze zwijgplicht is ingesteld om het overleg tussen gemeentebestuur en kopers in alle rust te laten verlopen, maar ook om in alle rust te kunnen vaststellen of een van de ambtenaren van het secretarie nu wél of niet een fout gemaakt heeft in het contract tus sen de gemeente Alkemade en de kopers van de premiekoopwoningen. Het strijdpunt betreft het woord „inclu sief" (risicoverrekening), hetgeen „ex clusief" had moeten zijn. Duidelijk is dat dit kleine vergissinkje grote conse quenties ten nadele van de gemeente Alkemade kan hebben, want de risico- verrekening loopt, afhankelijk van de koopprijs op tot 5.000,- per woning. Een niet onaanzienlijk bedrag, dat geen van de achttien kopers, op grond van de prettige samenwerking, zomaar aan de gemeente Alkemade wil schenken. Zoals bekend liggen de koopprijzen van de desbetreffende premiekoopwonin gen tussen de 145.000,- en de 190.000,-. Sommige woningen komen zo extreem duur uit door de grote tui nen. Er zijn huizen bij die gebouwd zijn op 200, 250 en zelfs 300 vierkante meter grond. De gemiddelde bouwprijs komt neer op zo'n 120.000,-, waarvoor dege lijke goed geïsoleerde woningen zijn geleverd. Over de kwaliteit van de hui zen hebben de kopers dan ook geen klachten, maar wel over de gemeente lijke interpretatie van het koopcon tract Zij vinden dat de gemeente Alke made verplicht is de uit het contract voortvloeiende extra kosten voor haar rekening te nemen. Overigens wordt in andere gemeenten vaak een risicoverzekering op premie- bouw afgesloten. De gemeente Alkema de is hiertoe in het onderhavige geval, waarschijnlijk uit bezuinigingsoverwe gingen, niet overgegaan. LEIDEN De Familiemarkt in het winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp zal worden overgenomen door groot grutter Digros. Halverwege deze maand zal de Familie markt worden gesloten voor een ingrijpende verbouwing. Jan van der Broek hoopt zijn nieuwe Digrosvestiging, de eerste in Leiderdorp, half april te kunnen openstellen voor het publiek. De Familiemarkt liep minder goed dan aanvankelijk werd ver wacht De hoge aanloopkosten maakten het de eigenaar niet be paald gemakkelijk. „Voor ons li^ dat anders", meent Jan van der Broek. „Wij doen alles zelf en kunnen het veel goedkoper doen. Winkelhof is voor ons erg aantrekkelijk. Er bestaat daar zeker nog behoefte aan een supermarkt die met zeer lage prijzen werkt We hebben in Leiderdorp een Digros voor ogen die onge veer op dezelfde manier is opgezet als die aan de Langegracht in Leiden, dus met een poelier, een kaasafdeling, een warme bak ker en een slager. Het zal alleen een iets kleinere supermarkt worden. Het assortiment verschilt niet zo van dat van de Fami liemarkt, alleen staat ons een volkomen andere wijze van aan bieden voor ogen en daarom is een ingrijpende verixniwing no dig. We zijn van plan het personeel van de Familiemarkt over te nemen en bovendien het personeelsbestand verder uit te brei den. We verwachten erg veel belangstelling. We zijn geschrok ken van de enorme belangstelling die er in Leiden bestaat voor de vestiging aan de Langegracht, ondanks de ongunstige par keersituatie. Ik hoop dat onze collega's in Winkelhof erg blij met ons zullen zijn. Toen de Digros-vestigingen in Noordwijk en Sas- senheim werden geopend bleek dat de omzet van de andere winkeliers ter plaatse met dertig tot veertig procent steeg door de aantrekkingskracht van onze vestigingen. Winkelhof kan' volgens mij ook wel zoiets gebruiken, want zo goed draait het daar nog niet", aldus Van der Broek. De Noordwijkse supermarktmagnaat hoopt op korte termijn ook in andere Leidse randgemeenten vestigingen te kunnen opzet ten. Waarschijnlijk zal de gemeente Wassenaar binnen afzienba re tijd ook een Digrosvestiging binnen haar grenzen toelaten. Overigens heeft Jan van der Broek al eerder geprobeerd in Lei derdorp vaste grond onder de voeten te krijgen. Hij was één van de gegadigden voor het oude raadhuis, dat nu aan aan water schap De Oude Veenen is verkocht. In Leiden zelf zou hij bij voorkeur in de wijk de Oude Mors nog een Digros-vestiging op poten willen zetten. De heer Immink, manager van winkelcentrum De Winkelhof in Leiderdorp wilde nog geen reactie geven op de plannen van Van der Broek. „Voor mij is er nog geen sprake van de overna me van de Familiemarkt zolang de nieuwe huurcontracten nog niet zijn getekerA A"~ s1* u~u Au - - aldus Immink. HAZERSWOUDE RIJN DIJK Een 21-jarige inwo ner van Hazerswoude Rijn dijk heeft gisteravond ern stig hersenletsel opgelopen nadat hij met zijn auto te- Kn een bestelauto was ge- tst op de Rijndijk. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. De bestuurder raakte door on bekende oorzaak van de weg en ramde de bestelauto, die ge parkeerd stond. De politie stelt een onderzoek in. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De Kinderdijk; dit jaar op een dia van 30 m2 te zien op de Keukenhof. LISSE Staatssecretaris Th.M. Hazekamp van Economische Zaken verricht donderdag 26 maart de officiële opening van de 32ste Keukenhof-tentoonstelling. Er wordt op dit moment hard gewerkt aan de jaarlijkse bol- bloemententoonstelling die traditiegetrouw ook een aantal andere exposities bevat. de nadruk liggen op de kas en het paviljoen. In april staat de bloei van bolbloemen centraal. De Keukenhof wordt evenals vorig jaar medio mei besloten met de lelietentoonstelling 'Lilliade'. In het Keukenhof-paviljoen wordt dit jaar veel aandacht geschonken aan het reilen en zeilen van de provincie Zuid-Holland. Evenals andere jaren is hier „de grootste dia van Nederland" te In de eerste weken na de officiële opening zal molenlandschap van de Kinderdijk ALKEMADE Nadat de Vereniging In ter kruis te Roelofarendsveen aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt had dat zij best an dere huisvesting zou willen hebben, bleek dat er van di verse zijden nogal wat belangstelling was voor het huidige onderkomen van de kruisvereniging aan de Spoorstraat Zo is dit gebouw onlangs aan geboden aan Waterschap „De Oude Veenen", enige gemeen- Kees Karstens naar DOSR NOORDWIJK Kees Kar- stens is de nieuwe trainer van voetbalvereniging DOSR in Roelofarendsveen. Kees Karstens maakte jaren lang deel uit van het eerste elftal van de prominente voet balvereniging Noordwijk. Ook is hij enige jaren als voetballer actief geweest in het buiten land. telijke afdelingen zouden erin ondergebracht kunnen wor den en de thans krap gehuis veste woningbouwvereniging ziet zich graag in dit gebouw haar werkzaamheden verrich ten. Het kantoor van de woning bouwvereniging, tijdelijke on dergebracht in de vroegere fy- siotherapieruimte in de Gog- herweide, ligt ver van de hui dige werkplaats en het ge meentehuis. Zij bestaat slechts uit een spreekkamer en een kantoortje, waarin de admini strateur, twee assistentes en de opzichter werken. Als een huurder de administrateur wil spreken, moet dit geschieden in het toch al overvolle ka mertje, waar doorlopend de te lefoons rinkelen. Het gebouw van de Kruisvere niging echter is veel royaler van opzet en ligt centraal. Het zou goed bereikbaar zijn voor huurders, dichtbij het gemeen tehuis en nabij de werkplaats van de woningbouwvereni ging. De mensen, die in de werkplaats werken, moeten zich thans behelpen in een ruimte aan de achterzijde van de brandweergarage aan de Spoorstraat. Binnenkort verhuist deze afdeling tijdelijk naar een gedeelte van het nieuwe gebouw van Openbare Werken aan de Korte Goog. De Woningbouwvereniging gaat, indien zij het gebouw van Interkruis zou kunnen be machtigen, de benedenverdie ping vergroten door middel van aanbouw, ten behoeve van de werkplaats. Op de boven verdieping zou dan haar kan toor gehuisvest kunnen wor den. De plannen van de Woning bouwvereniging kunnen ech ter alleen maar verwezenlijkt worden, indien het bestuur van de kruisvereniging erin slaagt medegegadigden te vin den voor de oprichting van een gezondheidscentrum. De heer Lim, voorzitter van In terkruis, acht vooralsnog de mogelijkheden voor een brede opzet en de daaruit voort vloeiende verhuizing, erg klein. Postcommandant M. Portengen. k>k o Iteder ipeler in pr Stede ludiel het b< fcxtra toege Leek ral m het Z een 1 ALKEMADE De Rijkspolitiegroep Al kemade moet sinds vier jaar steeds meer tijd steken in het houden van toezicht op schending van de milieuwetten. Groeps commandant M. Portengen heeft daarom besloten een van de korpsleden, de heer BJ.M. Scheepens voor een wisselend deel van zijn werktijd tevens de functie van milieuwachtmeester te geven. Om de over tredingen tegen de wet op het milieu beter te kunnen uitvooeren heeft de rijkspolitie sinds kort de beschikking over een bootje. Eind vorig jaar heeft de rijkspolitie in Alke made de beschikking gekregen over de boot, waarmee de milieuwachtmeester samen met wachtmeester Bonnet, vanaf 1 april regelma tig gaat surveilleren in de waterrijke gemeen te. Tijdens deze controles let men op alle za ken die met het milieu te maken hebben, zoals het afmeren van plezierjachten in riet kragen waarbij de oeverkanten vaak ernstig beschadigd worden. Volgens de heer Porten gen zijn de surveillances hoofdzakelijk be doeld om allerlei uitwassen te voorkomen. Het afgelopen jaar heeft de rijkspolitie een groot aantal schendingen van het milieu I constateerd en getracht daar in positieve r'i* c aan te doen. Bekeuren is daarbij een uiterf100™ zo stelt Portengen. De politie was het afg£oed' pen jaar onder meer betrokken bij het ruimen van een verongelukte tankwagen aceton en een bom uit de Tweede WereldorT-. log, die tijdens baggerwerkzaamheden gevw den werd. Voorts heeft men maatregelen nomen tegen het illegaal deponeren van 11 towrakken, puin en ander vuil. Verder 1 diverse vormen van dierenmishandeling constateerd, zoals ernstig verwaarloosd loslopende dieren op de openbare weg, giftigde en/of uit de auto gezette huisdier! Bovendien stuitte men nogal eens op het iEN gaal afvoeren van dood vee of het helen niet afvoeren daarvan. Portengen denkt met het aangeschafte booslec meer controle te kunnen uit oefenen op |L A ken als vervuiling van het water, illegjgen woonboten en het toenemende aantal ov|e ti tredingen te water, die mede worden veronee. zaakt door het nog immer groeiende aaneit z recreanten. Een andere, niet onbelangrijkg v taak van de bemanning van het bootje zal Èrust waken voor illegale lozingen zijn. lid A. l Le „EEN MARKANT RAADSLID VERDWIJNT" KOUDEKERK AAN DEN RIJN De heer C. Kammeraad heeft gisteravond officieel afscheid genomen als raadslid. Hij zal worden opgevolgd door mevrouw Z. Romeijn-Senne- ma van de VVD. Zoals bekend kon de groepering Algemeen Belang Koudekerk, die in 1978 door de heer Kammeraad in het leven werd geroepen, geen geschikte opvolger voor het scheidende raadslid vinden. Vandaar dat de vakante zetel gaat naar de VVD, die bij de laatste verkiezingen het groot ste stemmenoverschot had. Burgemeester G. Swaan overhandigde de heer Kammeraad de legpenning van de gemeente Koudekerk en een tinnen kan. Daarna sprak de heer J. Wondergem (PvdA) als nestor van de raad de heer Kammeraad toe. Hij noemde het scheidende raads lid een markant figuur. In dit verband herinnerde hij eraan dat niet de fractie van de VVD in 1978 het vertrouwen in Kamme raad opzegde maar dat de laatste het vertrouwen in de fractie opzegde. De verkoop van grond voor de bouw van zes premiewoningen aan de Hogewaard was aanleiding tot vragen over de uitvoering van de bouw. Deze zal zo goedkoop mogelijk moeten geschieden en vooral in de woningbouw geldt: „tijd is geld". De voortgang van de bouw zal evenwel niet worden vertraagd. VOORSCHOTEN De behandeling van de gemeentebegroting 1981 van Voorscho ten kan samengevat worden als een droe vig verhaat De prognoses van eind 1980 blijken nu al in 1981 door de late indie ning van de begroting veelal ten nadele van de gemeentekas achterhaald te zijn. Zo staat onder meer voor zwembad „Het Wedde" een tekort op de begroting van 400.000 gulden per jaar. Volgens de laat ste cijfers echter wordt dat tekort aan zienlijk meer. Een algemeen beroep op de Voorschotenaren om in het eigen enige methode om Voorschoten i den voor een financiële ramp. zaken die gisteravond bijeen kwam. De heer J. Aikens (D'66) noemde een sluitende be groting het sprookje van burgemeester en wethouders, terwijl de heer J. Visser (PvdA) sprak van de operette van B en W. De heer C.J.M. Meershoek (CDA) meende echter dat nu eindelijk eens opgehouden moest worden met klagen over het zwembad. Het kan vol gens hem best allemaal nog meevallen. Wet houder J.D. van Dalen maande de commis sieleden aan om zich te houden bij de wer kelijkheid. Indien de tekorten van het zwembad groter blijken te zijn dan geraamd, dan dient hiermee volgens hem rekening gehouden te worden bij net opstellen van de begroting voor 1982. De heer E.J.J. de Keu- ning (VVD) was het daar allerminst mee eens. Hij vroeg zich af of Voorschoten mo gelijk de saldi-reserves moest aanspreken, wethouder Van Dalen antwoordde hierop dat de saldi-reserves gewoon nodig zijn om het gehele gemeentelijke apparaat draaien de te houden. Zo heeft het gasbedrijf een re serve van ongeveer zes miljoen gulden. Deze reserve is echter noodzakelijk om ver nieuwingen uit te voeren. Met name de ver vanging van het buizenwerk in de Vlietwijk vraagt al ruim drie miljoen. In de subsidieposten zit een drastische ver hoging, welke nauwelijks op te vangen is. Door diverse uitbreidingen en salarisverho gingen zal spoedig een extra beroep moeten worden gedaan op de gemeentekas. Ook het grondbedrijf kampt met moeilijkheden, om dat de bouwsector vrijwel plat ligt. Al met al reden genoeg voor de commissie financiën om tot de conclusie te komen dat Voorschoten, mede door het zware offer van zwembad „Het Wedde", eigenlijk ook dit iaar weer geen reëel sluitende begroting heeft. pa; ZEVENHOVEN lijf krachten en leerlingen J de christelijke kleutehjg. basisschool vierden gisr o het heugelijke feit, dat Ln hun nieuw te bouwen se"* aan de Heemraadstfev /Vrijenhoek de laatste fAf geslagen werd. Vorige r was reeds met heien 1 nen; door de voorja kantie werd de feesti gebeurtenis van de paal naar de laatste ver}*£" ven. De vreugde was er^ minder om. Nadat hoofdleidster S. de houten paal en schoollf K. de Bree het betonnen L kapot gegooid was, lietef leerlingen hun ballonneif^n' de vrolijk in oostelijke ricP ov over Zevenhoven weg**61 den. De nieuwe school moet (uzll_r 16 oktober 1981 gereed zijif gemeente zal ook toezien <j bouw en er naar streven!' deze datum de school inen bruik te laten nemen. ,me .De nieuwe school zal gaai ^en vatten: 3 lokalen, een genr; m schapsruimte voor de I school, 2 lokalen, een sp< 's.' kaal en een activiteitenn voor de kleuterschool. De noodlokalen, die nu doo ee; kleuterschool gebruikt f, f den, zullen in gebruik blr bij de basisschool. De heer K. de Bree riep lingen en leerkrachten oj( naam voor de school te vef0 nen. Op 18 maart, de na tut boomplantdag, zullen de f lingen van de 5e en 6e kla men planten voor de e aankleding van het scho« rein.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4