Eigenaar Pools landhuis vermoedt brandstichting Lisse ontwikkelt actieve grondpolitiek Gemeente koopt flats Bachstraat Ultimatum van redactieraad Mare Stokkers terug bi j CBTB ONDERZOEKNAAR OORZAAK NOG IN VOLLE GANG Twijfels over noodzaak vernieuwing velda ccomm oda ties téGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1981 PAGINA 7 F ASSENAAR „Ik kijk lever niet", is de eerste reac- je van Anna Houtappel- Lulwiéc als we de plaats in iet Kievietduin naderen, [wee dagen geleden stond lier aan de Slingerweg nog aar levenswerk: een Pools bndhuis, geheel uit hout op- jetrokken. Elke balk die in et huis gebruikt werd, ufas het niet meer dan een beitel n een bijl bewerkt. Een met |e hand gemaakte voegcon- tractie zorgde ervoor dat de talken in elkaar grepen, hvee jaar lang is er aan de tapitale villa gewerkt door [oolse vrienden en kennis- ten. Volgende week zou jnna met haar man en kin- leren in het huis trekken. be aanblik is rampzalig. Het luswater lijkt nog steeds niet (elemaal te zijn verdwenen, jveral drupt het nog na. Een lerke houtskoollucht vult de ftmosfeer in het souterrain, (en schoorsteen staat mi- troostig tussen de zwartgebla- ierde restanten van wat eens Ie trots van Anna zou moeten vorden. Een nog nooit ge- iruikt ligbad staat vuil achter len paar zwarte steunbalken. ie politie-agenten zijn bezig ren te zoeken in de puin- p. Sporen van wat eigen- Brandstichting? „Dat is in geval niet ons uitgangs- nt", aldus een van hen. „We hier om uit te vinden die brand ontstaan is. We niet bij voorbaat van ndstichting uit. Helemaal esloten is het echter ook fa", meent hij. Kulwiéc kan het alle- lal nog niet zo goed bevat- ,,Op de avond van de [and zijn we hier nog tot acht i het werk geweest- Politie-agenten proberen tussen de asresten aanwijzingen te vinden over het ontstaan van de brand. Anna Kulwiéc voor de restanten van wat eens een uniek huis in West Europa zou moeten worden. ...hoe is het mogelijk, een paar uur later staat alles in lichter laaie.:.". Op de avond van de brand hadden buren al in een vroeg stadium licht gezien. Omdat er wel vaker laat werd doorgewerkt, werd veronder steld dat dit elektrisch licht te peilen. Waar is de brand haard... Dit laatste acht de po- precies ontstaan? Kan het zijn litie volledig uitgesloten. De dat een van onze mensen niet mannen gaan zwijgzaam voort zorgvuldig genoeg is geweest met het werk. Anna speurt Anna begint de politiemensen met het uitmaken van de open verder, ze laat de badkamer zien, de keuken. Zelfs een sau na zou de toekomstige bewo ners gaan dienen. Anna in specteert de muren van het souterrain. Door de grote hitte zijn de nodige stenen gebar sten. Alles is letterlijk in rook opgegaan. Bouwvergunning Hoe is het mogelijk geweest, dat de gemeente Wassenaar een bouwvergunning heeft af gegeven voor een houten huis? Anna: „Bouw- en Woningtoe zicht heeft hierover niet zo veel problemen gemaakt. Het huis voldeed aan de bouw voorschriften en het stond bo vendien niet te dicht naast an dere huizen". Een woordvoer der van Bouw- en woningtoe zicht bevestigt haar verhaal: „Alle praatjes dat Wassenaar niet zo gelukkig is met rieten daken, laat staan met geheel houten huizen, stoelen nergens op. Wassenaar hanteert de mo del-bouwvergunning, zoals die is opgesteld door de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten. Het huis aan de Slin gerweg voldeed in alle opzich ten aan die voorschriften. We konden dus met een gerust hart een bouwvergunning af geven". De man van Anna Kulwiéc, de heer J.C. Houtappel, heeft zo zijn vermoedens dat er van op zet sprake is: „Wij hebben ons door de bouw van dit pand aardig in de schulden moeten steken. Een van mijn geld schieters heeft mij ooit eens bedreigd toen hij hoorde dat ik het geleende geld nog niet di rect kon terugbetalen. Hij heeft toen letterlijk gezegd: ,Als ik mijn geld niet krijg, ge beurt er nog wel eens wat'. Ik heb uiteraard na de brand on middellijk een gesprek met hem gehad, maar hij blijkt een alibi te hebben". De heer Hou tappel wil verder maar niet op het politie-onderzoek vooruit lopen. Ook bij de politie zijn de nodi ge geruchten al bekend. Het verhaal doet zelfs de ronde dat de eigenaar zélf de brandstich ter is, om aan zijn schulden te kunnen voldoen. Een woord voerder van de recherche: „Wij kunnen ons onderzoek hierop natuurlijk niet baseren. Allereerst stellen wij ter plaat se een onderzoek in. Daar ver vagen de sporen het eerst. Daarna horen wij getuigen en zo die er zijn ook de schuldei sers van de heer Houtappel. Tot nu toe is dat dus nog niet gebeurd, maar als er schuldei sers zijn, zullen ze heus wel in de buurt blijven", aldus de Wassenaarse politie. Financieel zal de familie Hou tappel met de brand nauwe lijks uit de problemen zijn. De villa was voorlopig slechts voor de helft verzekerd om een hoge verzekeringspremie uit te sparen. Ondanks alle te genslag blijkt Anna Kulwiéc nog niet alle hoop te hebben verloren: „Aan mijn moeder heb ik veel steun. Ze heeft me ervan weten te overtuigen, dat alles slechts van materieel be lang is. Ik ben gelukkig nog in staat om alles aan jou na te vertellen. Ik kan nog opnieuw te beginnen. En zo is het toch ook?" Anna is niet bij de pak ken blijven neerzitten. Ze heeft al een ruwe schets voor een nieuw huis op papier ge zet. Of het weer van hout zal zijn? „Nee, ik denk het niet, hoewel ik dat jammer vind. Hout leeft veel meer dan be ton. Het is bijna „menselijk" zou je kunnen zeggen. Het zal nu wel een huis van steen worden, en wat kleiner ook trouwens". Hoewel... ook een stenen huis kan een brand vaak niet weerstaan". LUUD VAN DER HAM 'OOR WONINGBOUW IN BLINKERD EN POELPOLDER LISSE Terwijl de woningbouw in het nieuwbouwplan 'Meerenburgh' ge staag vordert, stellen B en W van Lis- se de raad voor een actieve grondpoli tiek te ontwikkelen met het oog op toekomstige woningbouw. In 1985 zal de woonwijk Meerenburgh volge bouwd zijn. Hierna komen woning bouwplannen ten noord-westen van de Heereweg en ten zuiden van de Poelpolder aan bod. In het gebied 'De Blinkerd', zijn al grondaankopen gedaan. De gemeente raad wordt woensdag 11 maart een kre diet gevraagd voor de aankoop van 3 hectare teeltgrond in De Blinkerd. Het stedebouwkundig bureau Stad en Land schap heeft van de gemeente Lisse in middels opdracht gekregen een struc tuurstudie te verrichten. Na de realisatie van 'De Binkerd', na de planperiode 1985-1990, wordt de dorpsuitbreiding ten zuiden van de slapersdijk in de Poelpol der actueel. De gemeente Lisse heeft nu de kans om in dit gebied 10 hectare wei degrond aan te kopen. Een dergelijke transactie past volgens burgemeester en wethouders in het door de raad gewenste beleid voor dorpsuitleg. Met uitzonde ring van 2,5 ha. waar de gemeente Lisse op korte termijn andere plannen heeft, kan de weidegrond in gebruik blijven bij de huidige eigenaar. LEIDEN De gemeente koopt vijftig flatwoningen aan de Bachstraat. In het be lang van de volkshuisves ting is de gemeente van me ning, dat de te koop aange boden woningen voor de huursector behouden blij ven. De woningen maken onder deel uit van van een totaal complex van vierenzestig wo ningen met bergingen, acht vier bedrijfsruim- ÏUESÏS. huur. De woningen vallen ir de categorie goedkope huur- reeds verkocht. Door bemidde ling van de gemeente wordt niet geprobeerd om nog meer woningen te verkopen en dus blijven de overige vijftig wo ningen behouden voor ver- (volkshuisvesting) gaf gistera vond voor de raadscommissie woningen, die de eigenaar toe, dat de gemeente erop toe wenst af te stoten in verband moet leggen. Overigens had met de slechte ontwikkelingen geen van de commissieleden op het gebied van de rentelas- bezwaar tegen de koopplan ten. Wethouder D.J. Tesselaar nen. DEN HAAG/NOORDWIJK Het be- van deze organisatie. De heer Stokkers stuur van de Nederlandse Christelijke is geen onbekende in CBTB-kringen. Boeren- en Tuindersbond (CBTB) heeft drs. A. Stokkers (42) uit Noord- Van 1970 tot 1974 was hij secretaris sociale wijk benoemd tot algemeen secretaris zaken en akkerbouw van de boeren- en tuindersbond. Daarvoor hield hij zich ge durende vijf jaar bezig met sociaal-econo mische voorlichting bij de CBTB-West- Nederland. De heer Stokkers verliet de CBTB in 1974 om bij het Landbouwschap in dienst te treden als secretaris van de hoofdafdeling Sociale Zaken. In 1978 ging hij als beleidsmedewerker naar het minis terie van Landbouw en Visserij. laan kwijt oor verslaving okautomaten lORDWIJK De Noord- jkse politie heeft gister- iddag proces verbaal opge hakt tegen een 21-jarige nsterdammer die een val- aangifte van gestolen ld had gedaan. Rond drie r meldde een zenuwachti- Amsterdammer zich op t bureau in Noordwijk et de mededeling dat zijn irtefeuille met daarin 560 ilden uit zijn vrachtauto as gestolen. eld dat de man bij het afle ren van enkele goederen incasseerd had. De politie :1de een onderzoek in en ind de bewuste beurs in bos- 5 langs de weg. De inhoud as echter verdwenen. De :rveuze houding van de man d argwaan gewekt bij de op- oringsambtenaren, die dan ik besloten de auto van de an eens te onderzoeken. In n verbandtrommeltje werd :t „vermiste" geld gevonden, e chauffeur verklaarde tot ze daad te zijn gekomen or zijn verslaving aan go- lutomaten. De werkgever, e door de Amsterdammer jna werd opgelicht, heeft de an op staande voet ontsla- alaga wil ostume :rkenning oor Picasso ALAGA De socialistische irgemeester van Malaga, de taoortestad van Pablo Picas- heeft er bij alle grote laanse steden op aangedron- n een van de hoofdstraten s eerbewijs te vernoemen •ar de grote Spaanse schil- „LEDENTAL VAN SPORT VERENIGINGEN ZAL TERUGLOPEN" LEIDEN Wethouder D.J. Tesselaar staat sceptisch tegen over het voorstel van de Sportsticnting om twee miljoen gulden uit te trekken voor renovatie of nieuwbouw van de kleedaccommodaties van de Leidse veldsportverenigingen. De wethouder deed er gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie sportzaken van alles aan niet zonder succes om de raadsleden van zijn visie te overtui gen. „De clubs aan de Boshuizerkade bijvoorbeeld zijn geen van alle echt levensvatbaar. Pogingen in het verleden om tot fuseren over te gaan, zijn mislukt. Ik vraag me af, of je er verstandig aan doet om de zaken door de bouw van nieuwe voorzienin gen voor jaren vast te leggen. Hiermee is veel geld gemoeid. Dat moet u zich goed realiseren", aldus Tesselaar tot de leden van de raadscommissie. Ook zette de wethouder vraagtekens bij de stelling van de Sportstichting dat er op een gemiddeld veld in het weekeinde tien wedstrijden gespeeld worden. De commissie verenigde zich met het voorstel van Tesselaar, om de Sportstich ting te vragen haar renovatie- en nieuwbouwplannen beter te onderbouwen. Tesselaar: „Niemand zal mij kunnen tegenspreken, dat er een kentering waarneembaar is op het gebied van de veldsporten. Er blijkt steeds meer animo voor zaalsporten te bestaan. Op een gegeven moment komt er een natuurlijke selectie en sanering". Raadslid J. Hoekema (D'66) sloot de noodzaak niet uit om „vrij willige fusering" af te dwingen. Met andere woorden, als de clubs gezamenlijk niets ondernemen, onthoudt de gemeente hen geldelijke steun. De VVD evenwel, verklaarde bij monde van raadslid N. Langerak, dat daar nooit sprake van kan zijn. Overigens heeft de voetbalclub LFC fel geageerd tegen de plan nen om hun kleedruimten te renoveren. De club dringt erop aan, dat de gemeente een geheel nieuwe accommodatie reali seert. In de commissie werden de kleedkamers van LFC als „varkenskotten" omschreven. Tesselaar vond dat echter zwaar overdreven (de commissie neemt binnenkort zelf een kijkje in de vermeende „varkenskotten"). De eveneens aan de Boshuizer kade gelegen velden van VN A en Oranje-Groenkrijgen wel ge heel nieuwe kleedruimten. Tevens vindt LFC, dat de norm van twee kleedkamers per veld te laag is. Voorlopig wordt echter afgewacht wat de uitkomsten zijn van het bewijsmateriaal, dat de Sportstichting binnenkort aaa de commissie overhandigt. LEIDEN „Als de universiteitsraad onze alter natieve bezuinigingen niet accepteert, dan stapt de redactieraad van de Mare op. Dat geldt ook voor de hoofdredacteur van de Mare". Aldus Mi- chiel Oosschot, medewerker van het universitai re weekblad Mare. Het conflict tussen de Mare en de universiteit draait om plannen van de universiteitsraad om ruim een ton te bezuinigen op het weekblad. Voor de Mare is dat onaanvaardbaar. Het aantal redactionele pagina's zou gehalveerd moeten worden en de Mare zou een mededelingenblad worden. Michiel Oosschot: „De huidige begroting bedraagt 569.000 gulden. Dat zou teruggebracht moeten worden tot 420.000 gulden. We spitten nu zelf de begroting uit op bezuinigingen, die volgens ons mogelijk zijn. Ik verwacht, dat we eer der bij die 596.000 gulden in de buurt komen dan bij de 42Ó.000 gulden van de universiteit Wanneer ze niet met ons voorstel instemmen stappen we op." Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Noordwijkerhoutse college bij de nieuwe hal. Hoogste punt evenementenhal NOORDWIJKERHOUT De evenementenhal op de hoek van de Maandagse We- tering/Wildlaan heeft het hoogste punt bereikt. Dit feit werd gisteren gevierd in aanwezigheid van het gehele Noordwijkerhoutse college en enkele nauw bij de bouw betrokken ambtenaren. De bouw van de evenemen tenhal loopt nog geheel vbl- gens schema. De geplande op levering in november of de cember van dit jaar staat dus nog recht overeind. Wethou der Van der Klaauw was ge vraagd deze mijlpaal feestelijk gestalte geven. Hij zorgde er voor, dat een drietal vlaggen met een bouwlift naar boven werden getransporteerd. Boven aangekomen werden de vlaggen vervolgens uitgesto ken. In een toespraakje werd de hoop uitgesproken, dat de verdere bouw van de evene mentenhal even voorspoedig zal verlopen als tot nu toe. Met het bereiken van het hoogste punt zijn de stalen contouren van de hal duidelijk zichtbaar geworden. Vanaf gisteren is er een begin gemaakt met het metselwerk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7