E v now nog geen*000= en mijnders heeft meer jjï 1895.- Bisschop Simonis weigert benoeming pater De Lange tot diocesaan katecheet MEUBELEN kerk wereld KORTE METTEN Beschuldiging tegen vastenactie raakt kant noch wal VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. Traditionalisten op zoek naar een bisschop De priester Noël Barbara, directeur van de traditiona listische beweging „L'U- nion pour la fidelité" in Frankrijk, is naar Zuid- Amerika vertrokken om daar een bisschop te zoe ken, die de traditionalis tenbeweging wil leiden in plaats van de gesuspen deerde aartsbisschop Mar cel Lefebvre. Lefebvre is volgens Union pour la fide lité niet meer trouw aan de doeleinden van het tradi tionalisme, omdat hij zich te zwak toont in de bestrij ding van Rome. L'Union pour la fidelité (ver eniging voor getrouwheid) is een beperkte dissidente groep binnen de traditionalistenbe weging van bisschop Lefeb vre. Zij telt in Frankrijk on geveer 15 priester-leden en verder leken in Frankrijk, België. Zwitserland en West- Duitsland. Volgens père Bar bara begeeft bisschop Lefeb vre zich in het schisma, om dat hij het gezag van de paus erkent. De paus houdt Lefeb vre aan het lijntje, aldus père Barbara, die de paus dan ook niet gehoorzaamt Volgens L'Union pour la fi delité zijn de paus en alle bis schoppen ketters, omdat zij de katholieke leer willen veranderen. In een in Parijs gehouden persconferentie verklaarde père Barbara, dat hij en zijn volgelingen „in te genstelling met mgr. Lefeb vre en de progressievelingen. die hem omringen, niet onge hoorzaam zijn. Wij erkennen niet het gezag van de paus en de bisschoppen". AVIFAUNA ALPHEN AAN DEN RIJN plm. 200 occasions A.N.W.B. gekeurd Opel Kadett '78. City '78. Ascona 16 S '78. 20 SR '80, Rekord Berlina 2 L '78. 2 SR Manta HB '79, Manta N '77; Citroën GS Club '77-78, 2CV6 '79; Mercedes 220 D '77; Lan cia 1300 Coupé '79; Mini 1000 en 1100 Special '77- '78, aut. '78; Mazda 616 Coupé. 818 '78. 323 aut. '78; Triumph Dolomite '79; Renault R4 GTL '78. R5 TL '75-'79. R14 TL '77-'79, R18 TS '78. R16 '76; Volvo 122 '73. 343 DL '79. 244 DL aut. '76; Toyota Corolla 30 '76-'78; Liftback DX '80, Carina '78-'79 aut., Celica '78, Cressida '78; Ford 1600 '76-'80, Granada 2.3 L '78, Escort '76-'78; Lada 1200, 1500 S '78; Peugeot 504 GL '78, SR '79. aut. '75. 104 GL '77-78, 305 SR '78-'79; VW Golf Diesel '77, 1200 '74. Passat '78; Simca 1308 '77-'78, 1609 '78. 1100 '77. Horizon GLS '79; Alfasud 1500 S Coupé '80. Alfetta 1.8 '78. GTV '77; BMW 520 '78. 1502 '75; Austin Allegro '76-'78; Datsun 120 Y '78. aut.. 120 AF II '78; Honda Accord 3- d.. '78. Civic '76-'80; Mit subishi Lancer 1400 GLX '80. Sapporo 2000 '79, Colt '79. STATIONCARS: Ford 1600 '77-'80, Escort '78; Peugeot 504 L '76. GL aut. '78. Familiale '77-'78. aut. '78. 304 SL '78-'79; Citroën GS '76; Lada stat- car '79; VW Passat Va riant '77. GLS '78; Datsun '79; Vauxhall Chevette '77; Mitsubishi Galant '77; To yota Starlet '79. Inruil motorrijwielen mogelijk Te koop In Ulft bij Doetinchem. Fraaie vrijstaande Seml- Bungalow. nieuwbouw met grote dubbele garage. Op 600 m2 grond, living plm. 70 m2. 4 grote slaapkamers met balkon. Uitstekend gel- 31S.000.- vrij op naam. Tel. 05730-2226. Het bestuur van het Diocesaan Pas toraal Centrum in het bisdom Rot terdam heeft voor volgende week bisschop Simonis om een gesprek verzocht. Aanleiding tot dit ge sprek is de weigering van bisschop Simonis om drs. A. C. M. de Lange scj uit Vlaardingen te benoemen tot diocesaan katecheet voor vol wassenen in het Diocesaan Pasto raal Centrum. Pater De Lange (37) zou niet orthodox genoeg zijn ten aanzien van de officiële leer der kerk met name voor wat betreft de moraal en de kerkelijke tucht. Pater De Lange is sedert negen jaar dekenaal katecheet in Vlaardingen en daarnaast werkzaam in de parochiële zielzorg. Eind vorig jaar solliciteerde hij naar de vacante functie van dioce saan katecheet en kwam met goed ge volg door de sollicitatiecommissie van het DPC. dat hem als kandidaat aan de bisschop voordroeg. Deze wees hem volgens secretaris C L. M. van Ruyven van het DPC om bovenver melde reden af. De afwijzing is door de diocesane priesterraad op 3 maart met de bisschop doorgesproken. In het officiële communique van de priester raad wordt in verband hiermee mee gedeeld. dat de meningen van bis schop en priesterraad fundamenteel verschillen wanneer het gaat om de visie op orthodoxie, pluriformiteit en het functioneren van het bisschoppe lijk gezag. Volgens secretaris Van Ruyven van het Rotterdamse DPC heeft de afwij zing van pater De Lange, die hij ty peert als ..een integere en oprechte priester" grote deining veroorzaakt niet alleen in de priesterraad maar ook in de dekenvergadering. De ver wachting is dan ook, dat niet alleen het DPC maar ook de andere instan ties de kwestie-De-Lange" tot op de bodem willen uitzoeken. Pastoor W. M. I. van den Ende. voor malig vicaris-generaal van Rotterdam thans pastoor in Rijswijk en lid van de priesterraad, noemt de afwijzing van pater De Lange ..kwetsend". Het bete kent naar zijn mening in feite, dat de bisschop in veel priesters geen ver trouwen stelt. Pater De Lange zelf zegt, dat de bis schoppelijke zeef voor hem te fijn is gebleken. Van hem werd geeist, dat hij letterlijk zou omgaan met de wet en zich daarmee vereenzelvigen. Er werd geen ruimte overgelaten voor het persoonlijke geweten van de men sen. Pater De Lange merkt in ver band hiermee op. dat het persoonlijke geweten niet uitgeschakeld mag wor den, ook niet wanneer het gaat om het encycliek „humanae vitae". Naar zijn mening gaat het om de confronta tie van twee denkwerelden. Pastor Van den Ende is bang. dat een priester als pater De Lange voor het bisdom verloren gaat als gevolg van zijn afwijzing. Pater de Lange sluit niet uit, dat hij in een ander bisdom gaat werken. „Dat is het voordeel van het kloosterling zijn", zegt hij. Priesterraad De priesterraad van het bisdom Rot terdam heeft overigens in zijn laatste vergadering niet alleen gesproken over het niet-benoemen van pater De Lange tot diocesaan katecheet. Ook kwam aan de orde de onlangs door de Diocesane Pastorale Raad uitgebrach te brochure „Ons aandeel gewogen". De raad besloot tot de instelling van een commissie van drie leden die de brochure gaat bestuderen. In de bro chure, waarin de activiteiten werden onderzocht van een aantal bedrijven waarin het bisdom eind 1977 aandelen bezat, zijn ethische kanttekeningen geplaatst met de bedoeling in het bis dom een discussie op gang te brengen over economie en ethiek. De commis sie zal aan de priesterraad een pre-ad- vies uitbrengen over de discussievra gen. die in de brochure zijn opgeno men. De volgende vergadering zal de pries terraad besteden aan de eigen „spelre gels". Men hoopt daarin toe te komen aan een omschrijving van de eigen taak in het bisdom, de regeling van de -positie van de priesterraad alsmede de wijze van werken. In die vergadering gaat men tevens voort met het onder werp „criteria voor ambtsdragers en kandidaten voor het ambt". De verga dering van mei zal gaan over de kern- wapenproblematiek. In de juni-verga- dering wordt gesproken over de rechtspositieregelingen voor priesters en pastorale werkers. Hervormde synode wil inhoudelijke discussie over energievraagstuk De hervormde synode zal op de komende cussie op gang te brengen, geleid door een on- zitting in juli de zedelijke achtergronden afhankelijke commissie. Tijdens deze discus van het energievraagstuk bespreken, sie zouden geen onherroepelijke besluiten Daartoe besloot de synode met geringe uitbreiding van kernenergie genomen meerderheid gisteren in Driebergen op mogen worden, aldus de synode -uitspraak voorstel van de Leidse predikant Meijers, lid van de Gereformeerde Bond. De Amsterdamse hoogleraar ethiek. W. E. van 1977. De synode toonde zich nu voor een deel be zorgd over de onafhankelijkheid van de ko- Enerzijds werd er op gewezen, dat de atoom lobby al jaren bezig is. anderzijds dat de hui dige economische situatie tot fatale beslissin- De synode behandelde het rapport over het gen kan leiden. (kern)energievraagstuk en de daarmee sa- Van verschillende kanten werd er voor ge- menhangende ontwikkelingen in de maat schappij. In juni 1977 besloot de synode met algemene stemmen de vragen van de ener gievoorziening nadrukkelijk aan de orde te stellen. In dat verband riep de synode de overheid op een brede maatschappelijke dis- pleit vanuit de kerk een eigen standpunt ter zake te formuleren. Daarbij werd aan de vol gende criteria gedacht: de relatie met de Der de Wereld, de zorg voor de komende geslach ten, de invloed van de kernbewapening en het probleem van het kernafval. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren vier nieuwe leden benoemd van het Va ticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen. Het zijn kardinaal Agostino Casa- roli, staatssecretaris van het Vaticaan, kardinaal Franciszek Macharski, aartsbisschop van Krakau, kardinaal William W. Baum. hoofd van de con gregatie voor het katholie ke onderwijs en kardinaal Paolo Sertoli, camerlengo van de r.k. kerk (beheerder van de goederen en rechten van de Heilige Stoel met name tussen het overlijden van een paus en de keuze van een nieuwe. De generale synode van de Ned. Hervormde Kerk heeft dr. L. A. Hoedemaker be noemd tot kerkelijk hoogle raar aan de rijksuniversiteit van Groningen. Dr. Hoede- maker zal christelijke ethiek gaan doceren. Hij is momen teel docent voor missiologie en oecumenica namens de hervormde kerk aan de Gro ningse universiteit. De synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft gisteren dr. A. de Kuiper uit Haarlem be noemd tot secretaris alge mene zaken van de Ned. Hervormde Kerk als opvol ger van dr. R. J. Mooi, die in november secretaris-ge neraal werd. Dr. De Kuiper heeft de benoeming in be raad genomen. Mgr. Bluyssen: „De beschuldiging aan het adres van de Bisschoppelijke Vastenactie van communistische sympathieën raakt kant noch wal." Dit schrijft mgr. J. Bluyssen van Den Bosch aan het het begin van de veertigdagentijd in een uitvoerig arti kel in het Bossche "Bisdomblad". Hij wijst erop dat de vas tenactie zich speciaal richt op de hulpverlening in de sector van de maatschappelijke noden, terwijl pauselijke missie werken typisch kerkelijke projecten ondersteunt. „Een kwestie van taakverdeling." zegt de bisschop. Ook in marxistische landen, zoals Vietnam of Mozambique, wordt hulp geboden, in contact met de bisschop of katho lieke lekenorganisaties ter plaatse. „Ik zou mij kunnen voorstellen dat daarbij in de loop van twintig jaar eens een vergissing is gemaakt", aldus de bisschop, maar dat wettigt geen beschuldiging als in het pamflet van deken Gelissen van Gennep inzake de twee vastenacties. Het is een logi sche ontwikkeling geweest bij de vastenactie dat men in het eerlijk gesprek met ginds geleidelijk aan ook de zere plekken in onze eigen samenleving is gaan aanwijzen. Dat de vastenactie deze vragen op tafel legt maakt duidelijk hoe serieus zij haar laak opvat, aldus mgr. Bluyssen. die daaraan de oproep verbindt de vastenactie te blijven steu- Inbreng De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen. heeft een vastenbrief geschreven die tijdens de kerkdiensten komende zaterdag en zondag door de parochiegeeste lijkheid moet worden voorgelezen. Een aantal pries ters zal dit evenwel niet doen. zo heeft één van hen donderdagavond via de Regionale Omroep Zuid laten weten. Deze geestelijken vinden de toon van de vastenbrief erg hard en formalistisch. ..Bisschop Gijsen wijst ons katholie ken alleen maar op verplichtingen (zondags misbezoek, re gelmatig biechten en te communie gaan). Zonder zich pas toraal bewogen te tonen met de moeilijke situatie waarin de hedendaagse mens verkeert." Bovendien, zo vinden zij. doet hij het voorkomen alsof de gezamenlijke boetevieringen geen waarde hebben en alsof er geen nieuwe pastorale praktijken na het Tweede Vati caans concilie zijn gegroeid, ook in Limburg. lulw et wee and! etro et h iet r d eei c hs Iruc alkt wee apit ooIj lusu eleri terki Zo n bankstel voor zo n lage prijs kom je niet gauw tegen. Puur massief eiken. Prachtige gebloemde stof. 2 Extra poten onder de bank... en onze<| volledige garantie, wat wilt u nog meer. 3-Zitsbank 2 fauteuils slechts n vrolijk zitjuweel Sprankelend, speels, massief grenen bankstel bekleed met een sterk, leuk modern blauw/witte streepstof. Zit uit de kunst. Als u 'm nu koopt betaalt u maar yt K typ /P Ofj "4% Leiden Beverwijk LEIDEN Lange gracht (Aan de City Ring) Tel. 071-121645 Parkeerplaats bij molen De Valk donderdag koopavond, maandagmiddag geopend j USSE Kanaalstraat-Heereweg Tel. 02521-14642 donderdag koopavond, maandag gesloten. BEVERWIJK aan de Meubelboulevard, Parallelweg 98 Tel. 02510-29062 donderdag koopavond, maandagmiddag geopend In Lelden vindt u 1000 parkeerplaatsen bij molen V/ 'De Valk' 200 n K «•nMW.d.r.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6