DA Leiden pleit voor eigen gemeentelijk vervoerbedrijf Gemeente klaagt nood bij rijk over werkgelegenheid PARKEERGARAGES EN SNELLERE BUSVERBINDINGEN JMOETEN BINNENSTAD AUTOVRIJ MAKEN" eisje (8) in ist opgesloten erkeerscontrole ijnsburgerweg Hoog bejaarde dames gewond na ongeval LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1981 PAGINA 3 '"Dl jsm«fclDEN Enkele grote ondergrondse par- Re 25 crgarages rond de binnenstad en een hoge g tquentie (om de zevenëneenhalve minuut de spitsuren) van het openbaar het centrum vormen de uitgangspunten n het CDA om de binnenstad autovrij te 0; iken. De Christen-Democraten pleiten er- 9.351 or het openbaar vervoer in Leiden onder brengen in een Openbaar Vervoersbedrijf iden (OVL). Gisteren is een nota van het )A-steunfractielid A. Abcouwer (voorzit- van de Adviesraad Leidse Binnenstad en van de begeleidingscommissie Ruimtelij- tordening) verschenen dat een eerste aan- 2.4o Itot de totstandkoming van een dergelij- organisatie moet geven. De CDA-gemeen- nadsfractie is, met de christelijke fracties de omliggende gemeenten, al eerder met in het rapport vastgelegde uitgangspun- akkoord gegaan. CDA gaat er vanuit dat voor een adequate q lossing het lokale en interlokale vervoer van iaar gescheiden moeten worden. Het interlo- onder beheer kunnen blijven bij de huidige exploitanten, het lokale zou beheerd moeten gaan worden door een ge meentelijk vervoersbedrijf. In andere grote ge meenten (Den Haag, Amsterdam) bestaat een dergelijke scheiding reeds langer. De interloka le lijnen eindigen volgens het rapport bij een aantal busterminals. Deze kunnen bijvoorbeeld geplaatst worden op de Garenmarkt (of station Lammenschans) en bij het station. Alle lokale bussen zouden via de binnenstad moeten rijden, de interlokale lijnen zouden het centrum juist moeten mijden. Voor het plaatselijk vervoer zou gebruikt gemaakt moeten worden van klei nere bussen (max. 20 personen). Het lokale net moet gelijktijdig met de realise ring van nieuwe stadswijken worden aangepast zodat de nieuwe wijken zo direct mogelijk (als het kan zonder over te stappen) met de binnen stad, het station en de andere stadsdelen zijn verbonden. Daarbij wordt niet uitgesloten dat ook buurtgemeenten op het net van het OVL kunnen worden aangesloten. Deze moeten vol gens het CDA dan ook bij de plannen betrok ken worden. Als aanvulling op de stadsbusdiensten wil het CDA een opstapbus/taxi in het leven roepen. Deze kan buiten de spitsuren en buiten de nor male diensten voor het openbaar vervoer zor gen. Afhankelijk van de grootte van de groep te vervoeren personen zou één van de twee vervoermiddelen ingezet kunnen worden bij voorbeeld ook bij speciale evenementen, bij het vervoer van minder-validen of bij groepsver- voer (schoolkinderen). Het is de bedoeling dat iemand die van deze regeling gebruik wil ma ken dit van te voren bekend maakt. Groene golf Los van het eigen openbaar vervoer-plan staat een aantal andere verkeersmaatregelen die de verkeersafwikkeling moeten vergemakkelij ken. Op alle doorgaande verkeersroutes in de stad zou een groene golf ingevoerd moeten worden. „Dit bespaart energie en miljoenen- verslindende Vetag-installaties voor het bus- verkeer", zo staat in het rapport. Langs deze hoofdroutes moeten de parkeerplaatsen ver dwijnen behalve die welke gebruikt kunnen worden voor minder-validen, artsen, apothe kers en alarmverkeer. Overige parkeerplaatsen kunnen omgezet worden in laad- en losplaatsen zodat het doorgaande verkeer niet gehinderd wordt door in- of uitladende vrachtwagens. Wat niet in de nota is opgenomen is de finan ciële consequentie van het plan. De ontwerper van de nota, de heer Abcouwer zegt hierover: „Ik vind dat je eerst de uitgangspunten van het beleid vast moet stellen om daarna te bekijken wat de financiële mogelijkheden zijn. Dat komt later nog wel aan de orde. Bij de uitvoering van het plan moeten zoveel mogelijk instanties be trokken worden want dat vergroot de (finan ciële) haalbaarheid. Dan denk ik bijvoorbeeld aan de busondernemingen, de taxibedrijven in Leiden en in de regio, de ondernemersvereni gingen, het ziekenfonds... Er zijn in Leiden nog zoveel mogelijkheden niet onbenut blijven om dat ze niet samengekoppeld worden." Overi gens verklaarde wethouder C. Waal zich tijdens de laatstgehouden begrotingsbehandelingen ook geen tegenstander van een Leids Openbaar Vervoerbedrijf. „Als we het geld hadden was ik al lang met een eigen plan", zei Waal bij die ge legenheid. jn is zo ongeveer vanaf het mo- nt, dat de automobiel gemeengoed bezaaid geweest met foutparkeer- Enige maanden geleden greep de jneente uit pure noodzaak naar gro- 9 middelen om de meest opstoppen- jnio loutparkeerders letterlijk uit de weg oo puimen. Het auto-wegsleepbedrijf Van Ameele uit Oegstgeest werd in de. 3 genomen. de Breestraat op de operatietafel komen de takelwagens armen ta rt. De cijfers wijzen op een toenemen- activiteit van het slepersbedrijf Van Ameele, op de Marktenroute. De af- 16 topen drie weken werden 36 auto's en iwijderd. De meeste foutparkeerders Ml rden genoteerd op de Koornbrug- $g. Zo blijkt maar weer, de Leidse eermisère sleept zich nog immer tigd is tussen een zeer acceptable rij verbodsborden, tracht de Leidse Her mandad de autobezitters er van te weerhouden hun voertuig op de trottoir randen langs de marktenroute te statio neren. Het in verband met de werk zaamheden aan de Breestraat langs de Rijn voortrazende openbaar vervoer wordt hierdoor namelijk ernstig gehin derd. Behalve dat velen op de marktenroute in de weg staan, wordt niet van de ge woonte afgeweken om het vehikel op in valide-parkeerplaatsen neer te planten. Een argeloze Fransoos had zijn voiture gisteren op een invalide-parkeerplaats op de Apothekersdijk geparkeerd. Het verkeer ondervond daar geen hinder van. Totdat „een sterke arm" besloot de wagen weg te laten slepen..De Apo thekersdijk vertoonde plotseling over eenkomsten met de Katwijkse boule vard op een van die schaarse, extreem warme zomerdagen. Even later werd de vierwieler van een vriendelijke mevrouw op dezelfde foute parkeerplaats bij de wielen gevat. Toen de dame terug kwam van boodschappen doen, hing haar auto reeds pontificaal in de lucht. Na de gang naar het politiebureau kon ze haar ver voermiddel in Oegstgeest tegen een fik se betaling ophalen. Dat was althans de bedoeling. Maar welke middelen de vrouw ook aangegrepen mag hebben, het feit ligt er, dat zij. gezeten naast de bergingschauffeur, met haar tasje en twee stuurloze handen op haar schoot, richting Oegstgeest vertrok. Dergelijke succesvolle onderhandelingen waren voor de onfortuinlijke Fransman niet weggelegd. Na een waarschijnlijk goed gevallen lunch liep de man voldaan weer terug naar zijn auto. Althans, dat dacht hij, want even later gebaarden agenten op het politiebureau, dat Oegstgeest de andere kant uit is. e waarschuwing „Hier wordt ge- die sinds enkele weken beves- Waarom geen erfpacht? In de vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting kwam gisteravond een voorstel van het college ter sprake om het gemeentepand Schagensteeg 23 met bijbehorende grond 23 te verkopen. Het immer kritische raadslid F. van Oosten (PPR) was er als de kippen bij om aan wethouder D.J. Tesselaar te vragen waarom de grond wordt verkocht en niet in erfpacht wordt uitgegeven. Met het te verwach ten vuurwerk over de erfpachtnota ongetwijfeld in het achterhoofd moest de wethouder het antwoord schuldig blijven. Het zou onderzocht worden. Het voorstel, dat ge ruisloos de revue leek te gaan passeren, kreeg zodoende nog een staartje. Van Oosten liet de socialistische wethou der (ook niet vies van erfpacht) weten, dat hij tegen het voorstel stemt, indien hij geen bevredigend antwoord krijgt. J. Hoekema (D'66) was de eerste om zich met de uit spraken van Van Oosten te conformeren. Op het gelaat van de VVD'er N. Langerak, die door beide rode broeders werd geflankeerd, verscheen een veelbetekenende gri mas... Petruskerk Volgende week dinsdag is het 45 jaar geleden dat de Petruskerk aan de Lammenschansweg werd geconsa creerd en in gebruik genomen. De liturgie van de dien sten op zondag zullen daarom in het teken staan van het feest van de kerkwijding. In dit kader voert het dames- en herenkoor van Thijs Kramer in de Hoogmis van 10.30 ondermeer de Krönungsmesse van Mozart uit. Leiden uw stad De werkgemeenschap De Ratel houdt komende zondag morgen in de grote zaal van het Leidse Volkshuis een film programma met als motto „Leiden uw stad". De heer Her man Kleibrink vertoont twee nieuwe films met als titels „Molen De Valk" en „Van overweg tot spoorbaan". De voorstelling begint om half elf. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Van steensnijden tot urologie Onder de titel „Van steensnijden tot urologie" hield prof. dr. U. Jonas, gewoon hoogleraar op het vakgebied van de urologie, vanmiddag een oratie waarmee hij zijn ambt aan de Leidse Universiteit officieel aan vaardde. De bijeenkomst vond plaats in het Groot Au ditorium van het Academiegebouw. Prof. Jonas pleitte voor een wijziging in de opleiding tot uroloog. Drie jaar chirurgie en drie jaar urologie zou gewijzigd moe ten worden in twee jaar chirurgie en vier jaar urolo gie. Kriebels Kinderteater Rats speelt komende zondag in het LAK- theater het toneelstuk kriebels. Dit stuk is bedoeld voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar en handelt over liefde. Een vijftal kinderen organiseert een feest voor de verjaar dag van de meester. In het stuk wordt uitgebeeld hoe de kinderen naar het feest toewerken, de gebeurtenissen van die avond en hun reacties erop. De voorstelling begint om 15.00 uur. Van Gogh tot Cobra In het Centraal museum in Utrecht wordt tot 20 april tentoonstelling „Van Gogh tot Cobra" gehouden, die een overzicht geeft van het tijdvak in de Nederlandse kunstgeschiedenis, waarin zich de overgang naar de moderne schilderkunst voltrok. Aan het begin ervan staat Vincent van Gogh en aan het eind ervan de kun stenaarsgroep met onder meer Constant en Karei Ap pel. Het K&O, Oude Vest 45 houdt dinsdag 10 maart een excursie naar deze tentoonstelling. De bus vertrekt om 9.00 uur vanaf Molen de Valk. K&O-ischrijvers be talen 22 gulden en niet-inschrijvers 24 gulden. Aanmel dingen bij K&O. Flying Wilma Wegens enorme belangstelling zal Rob Sperna Weiland, bemanningslid van het schip Flying Wilma" maandag voor de tweede keer de film van de „Nedloyd Specerijen Race" vertonen en over zijn ervaringen vertellen. Dit was een race van 22.000 kilometer, die werd gewonnen door de „Flying Wilma". De lezing vindt plaats in de Kapelzaal van het K&O, Oude Vest 45 en begint om 20.00 uur. Esotherische psychologie Een lid van het Theosofisch Genootschap houdt ko mende dinsdag een lezing over „Esotherische Psycholo gie" in de Vikingzaal van hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg. De lezing begint om acht uur. La Bergamasca Het Barokensemble „La Bergamasca" geeft zondag een concert in de Stadsgehoorzaal. Op het programma staan composities van telemann, Corelli, Remeau, C.P.E. Bach en J.S. Bach. Het optreden begint om 11.30 uur. Kaarten kun nen besteld worden bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnum mer 141141. IDEN De Leidse politie heeft gistermorgen een 8-jarig isje uit een dekenkist moeten bevrijden in een woning de Fregatwal. Het meisje was in de gloednieuwe deken- gekropen en had de deksel van binnenuit in het slot rokken. Een hevig geschrokken moeder moest constate- dat ze nog geen sleutel van de dekenkist had. Te hulp :1de politieagenten slaagden erin het slot van de kist te teren. iililiiiiilllllllllllllllliiilillilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilli JEN De Leidse politie heeft gistermiddag tijdens een hnische verkeerscontrole op de Rijnsburgerweg tussen te en vier uur tegen 15 automobilisten proces verbaal op- naakt. e 24 gecontroleerde voertuigen, had er één een doorge- bodem, terwijl in vier gevallen de handrem niet functio- 5fde. Eén automobilist reed op gas, terwijl hij wegenbelasting 'aaide voor het gebruik van bezine. Tegen één automobilist proces verbaal opgemaakt omdat zijn auto gladde banden LEIDEN De omvang van de werkloosheid in Leiden neemt dermate ernstige vormen aan, dat stimuleringsmaatregelen niet langer uit mogen blijven. Dit schrijft het college van B en W in een brief, gericht aan regering en parlement. In de brief wordt de nood geklaagd over de slechte situatie in Leiden en geeft het college een op somming van de recente ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Het college wil onder meer, dat voor het Leidse gebied extra investeringspre mies beschikbaar gesteld worden en dat bepaal de heffingen aan Leiden voorbij gaan. Het colle ge noemt met name de heffing in het kader van de Selectieve Investeringsregeling. Het stadsbestuur toont in de brief met feitenmate riaal aan in welke mate de arbeidsmarkt gedurende de laatste maanden is verslechterd: de totale werkloosheid is in één jaar tijd gestegen met 33 pro cent en is daarmee gekomen op 3.100 personen; het aantal werkloze mannen is in één maand tijd gestegen met 4,5 procent (als dit zo doorgaat komt het stijgingspercentage over een jaar uit op 54 pro cent!); de totale werkloosheid is inmiddels geste gen tot 9 procent van de Leidse beroepsbevolking (in september 1979 was dit percentage 6,6 procent en was toen al hoog in vergelijking met het GAB- rayon en in Zuid-Holland); de toename van de werkloosheid bij mannen komt voor het overgrote deel voor rekening van de bouwvakkers, terwijl het probleem van de schoolverlaters in deze sector eveneens schrijnend is; dit alles klemt temeer daar het aantal vacatures is gedaald met circa 73 procent. Vervolgens meldt de brief, dat door het vertrek van soms hele bedrijfstakken (textiel-, conserven-, en gedeeltelijk de metaalindustrie) het werkgele- genheidspatroon sterk is verschraald. B en W noe men in dit verband veertien bedrijven (waaronder uiteraard Adler), die tezamen goed waren voor meer dan tweeduizend arbeidsplaatsen. Een andere onrustbarende ontwikkeling vindt de gemeente, dat naast de toegenomen werkloosheid de uitgaande pendel (mensen, die buiten Leiden werken, maar hier wel wonen) sterk is toegenomen (van 9.500 personen in 1971 tot 17.000 in 1979). Het aantal Lei- denaars, dat binnen de gemeentegrenzen werkzaam is, daalde van 25.500 in 1971 tot 19.900 in 1979. het bijzonder zullen er maatregelen nodig zijn i de bouw, waarop wij als gemeente kunnen inspe len. Vast staat, dat de gemeente Leiden één der meest getroffen gebieden van Zuid-Holland is voor wat betreft de instorting van de bouwmarkt. Wij bepleiten in dat opzicht actieve medewerking van het Rijk bij de uitvoering van bouwprojecten, meer mogelijkheden om bouwwerken uit te voeren als bouwplaats voor leerlingen en financiële steun bij de ontsluiting van nieuw aan te leggen bedrijfster reinen in Roomburg", aldus de gemeente. Met be trekking tot het verzoek om medewerking van nieuwe bouwprojecten worden onder meer het nieuwe politiebureau en het nieuwe onderkomen voor de gemeentelijke Reiniging genoemd. Voorts vragen B en W om oplossing van de proble men (capaciteit) van zowel de Gemeentelijke Socia le Dienst als het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB). Het GAB moet naar het idee van de gemeente om gevormd worden tot een Arbeidsbureau Nieuwe Stijl. Daarnaast acht de gemeente het noodzakelijk, dat er een Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening in Leiden wordt opgericht Voortzetting van de spreiding van de rijksdiensten vanuit het Haagse stadsgewest heeft zeker ook'na delige gevolgen voor de regio Leiden, zo vermoedt de gemeente. Het ministerie wordt daarom ver zocht deze spreiding ondgedaan te maken. De gemeente besluit de trieste opsomming met het uitspreken van de hoop, dat de geschetste proble matiek zal leiden tot een snelle en doeltreffende aanpak door regering en parlement. „Mede gelet op een verdere groei van de beroepsbevolking (met name het vrouwelijke deel) is een actief werkgele genheidsbeleid van het Rijk dringend noodzakelijk om de werkloosheid en de kans op toekomstige werkloosheid in Leiden ir. te perken." WASSENAAR Een 85-ja- rige automobiliste uit Was senaar en haar 79-jarige pas sagier raakten gistermiddag gewond bij een ongeval op de Rijksstraatweg in Wasse- Het ongeval gebeurde rond vier uur. De bejaarde dame reed met haar voertuig op de Raaphorstlaan en wilde de Rijksstraatweg oversteken. Daarbij verleende ze echter geen voorrang aan een auto mobilist die uit de richting Den Haag kwam. Bij de bot sing die daarop volgde, wer den beide auto's totaal ver nield. De 85-jarige Wassenaar- se liep een beenfractuur op en werd overgebracht naar het Haagse Rode Kruisziekenhuis. Haar medepassagier kon na onderzoek in datzelfde hospi taal huiswaarts keren. De au tomobilist uit Den Haag kwam met de schrik vrij.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3