Rita Jenrette zorgt voor nieuw schandaal in Amerikaanse politiek VLIEGTUIGEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR' Amerikanen in Mozambique moesten voor Cuba spioneren Kremlin toenemend bezorgd over ontwikkelingen in Polen ^hatcher ontkent lansluiting erland en Ulster Geen twijfel dat Spenkelink stierf op elektrische stoel Verdachten 'linkse coup' vrijgelaten 12% LENING 1981 PER 198*7/1991 lUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1981 PAGINA 13 n van de gegijzelde passagiers verlaat de gekaapte eing op het vliegveld van Los Angeles. De kaper, die g een passagier in gijzeling hield, heeft zich aan de itie overgegeven. aping in Los Angeles voorbij IS ANGELES De kaper, die op de luchthaven van Los igeles een vliegtuig van Continental Airlines in zijn cht hield, heeft zich vannacht overgegeven. man had gedreigd het toestel op te blazen, als hij geen drie joen dollar kreeg. Hij had alle gegijzelden op een na losgela- toen hij zich tenslotte aan de politie overgaf, kapers, die op het vliegveld van Kaboel (Afghanistan) een kistaans vliegtuig met 116 inzittenden in hun macht houden, jben zich ook verantwoordelijk gesteld voor de bomontplof- g in Karatsji tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II. -FAST Premier Thatcher van Engeland is gistera- 1 onverwacht naar Noord-Ierland vertrokken en heeft iar de Noordierse verzekerd, dat haar regering niet van ns is te werken aan een uiteindelijke aansluiting van oord-Ierland bij de republiek Ierland I protestantse kring had men, bij monde van dominee Paisley, vrees geuit dat dit zou gebeuren. Gesproken werd van een heim Brits-Iers akkoord, dat vorig jaar in Dublin gesloten zou nmiddellijk na haar aankomst in Belfast, in welke stad als pro pt tegen haar komst een aantal bomaanslagen plaats had, is evrouw Thatcher doorgevlogen naar het Stormontkasteel, par de Noordierse regering zetelt en waar zij een ontmoeting d met politici, zakenlieden en vakbondsleiders. De leiders van Noordierse afdeling van het Ierse congres van vakbonden bben deze ontvangst geboycot. Ook dominee Paisley was niet Inwezig: de Noordierse protestanten vonden hem minder ge hikt om als woordvoerder op te treden, femier Thatcher zou vandaag naar Londen terugkeren. ONTHULLINGEN IN PLA YBOY OVER UITSPA TTINGEN CONGRESLEDEN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Rita Jen rette (31) Is blond en heeft reebruine ogen. Voor de rest van Rita's fysieke kwalitei ten kan men terecht in het aprilnummer van de Ameri kaanse zachte porno-gigant Playboy. Daarin wordt een door haar geschreven ver haal opgesmukt met een 12- tal onthullende foto's. De ti tel van het verhaal, „The li beration of a Congressional wife", ofwel „De bevrijding van de vrouw van een con greslid" doet al vermoeden dat het hier niet om de ge wone Playboy-zaken gaat. Dat vermoeden is juist. Rita is de vrouw van John Jen rette, tot voor kort vertegen woordiger in het Huis van Afgevaardigden voor het zesde district van South Ca rolina, een staat die associa ties oproept met tabak en katoen, maar niet met enige vorm van openlijke wulps heid. En als de foto's van Rita nog niet genoeg moch ten zijn, dan zorgt haar ver haal er wel voor dat menig Amerikaan de sidderingen over het goed bedekte lijf lo pen. Het lijkt er op, dat sinds con servatief Amerika het politie ke roer heeft overgenomen, geen schandaal de Amerikaan se politiek bespaard blijft. ABSCAM, de operatie, waarbij congresleden door als sjeiks optredende FBI-agenten wer den verleid steekpenningen aan te nemen, hakte al diep in de Amerikaanse gemoedsrust. Nu is het Rita Jenrette, die pu riteins Amerika versteld laat staan. Zij studeerde geschiede nis aan de Universiteit van Texas met als bijvak Russisch, dat ze vloeiend schijnt te spre ken. Haar fysieke kwaliteiten werden eveneens gewaar deerd, getuige enkele zeges in lokale schoonheidswedstrijden. Haar eerste huwelijk met een straaljagerpiloot liep na een jaar stuk, waarna zij uiteinde lijk terecht kwam op het na tionale bureau van de Republi keinse partij in Washington DC. Daar liep ze John Jenrette tegen het lijf. Hij was in 1974 door zijn district in South-Ca- Het echtpaar Jenrette, kort nadat John schuldig was be vonden aan het aannemen van steekpenningen. rolina naar het Huis afgevaar digd, 38 jaar oud, net geschei den, en banjerde even ambi tieus door de politiek als door het met vrouwelijk schoon overladen sociale circuit van Washington. Succesvol John vroeg haar mee te gaan op een reisje naar de in Was hington als lustoord bekend staande Maarteneilanden. Rita zei nee, maar viel een maand later toch voor de uitbundige charmes van John. Ze trok bij hem in en ze trouwden in sep tember 1976. Op het oog leek het huwelijk redelijk succes vol, maar achter de zwoele schermen van het uitbundige sociale verkeer stapelden de frustraties voor „congressional wife" Rita zich op. „Ik heb er nooit echt in gepast", schrijft Rita. Overal waar John met Tiaar verscheen ontlokte ze de mannen schalkse knipogen en voelde ze de priemende blik van de meeste vrouwen in haar rug. Strom Thurmond, de bejaarde en invloedrijke sena tor uit South-Carolina, zelf ge trouwd met een jonge bloem die zijn kleindochter zou kun nen zijn, bleef tegen John zeg gen: „Elke keer als ik je zie, heb je een knap blondje bij je". Minutieus beschrijft ze, hoe een gouverneur waar ze met John logeerde, haar dagenlang door alle kamers en gangen van zijn huis achtervolgde. Liefhebbend paar Begin vorig jaar werd John Jenrette, in het kader van de operatie ABSCAM, beschul digd van het aannemen van steekpenningen. Jenrette werd in november niet herkozen als lid van het Huis van Afge vaardigden. Een maand later trad Rita voor het eerst in het volle licht van de publiciteit. Ze kondigde een carrière aan als zangeres en actrice en liet in enkele grote kranten een door haar geschreven „dag boek van een boze congres vrouw" verschijnen. Een groot deel van haar frustraties lag op de ontbijttafel van miljoe nen Amerikanen. Toen ze op een avond in janu ari thuiskwam ontdekte ze, dat Rita Jenrette, op straat in Washington. John bij een vroegere liefde in Florida verbleef. Rita kondig de een echtscheiding aan. Rita Jenrette is sedertdien vrijwel geen dag meer uit het nieuws verdwenen. Tijdens een optre den in de bekende praatshow van Phil Donahue deed zich een opmerkelijk incident voor. Aan het eind van zijn show mogen mensen bellen om vra gen te stellen. En daar was John Jenrette zelf aan de lijn. Hij zei haar nooit toestemming 'te hebben gegeven voor Play boy te poseren en vroeg haar ten overstaan van een miljoe nenpubliek waarom ze al het geld van zijn bankrekening had afgehaald. Rita bleef kalm. „Goodbye John and good luck to you", zei ze en de lijn mët John werd verbroken. Tegenaanval Waarom ze naakt voor Play boy heeft geposeerd, een actie die om en nabij de 100.000 gul den heeft opgeleverd? „Mis schien om er zeker van te zijn dat ik nooit meer de vrouw van een congreslid hoef te zijn. Maar in de eerste plaats om het geld, ik had het geld hard nodig". Ze zegt alle deining niet te begrijpen. „Vrijwel alle betrokkenen bij Watergate, van de inbrekers tot en met president Nixon, zijn schatrijk geworden aan hun onthullin gen. Maar als een vrouw iets onthult, krijg je dit". Een tegenaanval is inmiddels al geopend. Rita zou haar voorkomen via silicone heb ben opgevijzeld, ze zou haar buik hebben laten innemen bij een plastisch chirurg in Balti more en verontwaardigde con gresvrouwen verschijnen her en der in nieuwsshows om mijlen afstand te nemen van de door Rita geschetste activi teiten. Maar Rita Jenrette lijkt al lang niet meer te stoppen. Uitgevers en filmproducers hebben een levendige belang stelling voor haar wederwaar digheden opgevat. Binnenkort verschijnt een boek van haar hand, waarin de frivole con greszaken nog wat meer gede tailleerd op een rijtje zullen worden gezet. Een pittige opla ge lijkt verzekerd. Menig con greslid zal het boek straks met trillende handen open slaan. TE KOOP: Z.g.a.n. Boeing 747F. Voorz. v. alle comf. Div. asses. P.n.o.t.k. an onze correspondent Roger Simons) )NDEN Vanwege recessie is het nu een {ede tijd om grote, eedehands passa- fcrsvliegtuigen te ko- n. Een nauwelijks ge- uikte Boeing 707 kost renwoordig maar een [ljoen pond. Voor een euwe moest je vroe- j acht miljoen pond ertellen. iddenenigen tot wie men asgoe^h voor dat soort koop- iuis; lu jes in vertrouwen kan wenden, zijn gespeciali seerde vliegtuigmake laars. Maar die zijn niet dik gezaaid in deze we reld. Een van de bekend ste is de firma D.K.Avia tion in het Noordengelse Grimsby, die momenteel zowat vijfnoderd lucht reuzen te koop heeft,- waaronder meer dan tweehonderd Boeings 707, honderd 727's en ze ventig 747's. D. K. Aviation-president Dave King geeft volmon dig toe, dat de kopers vandaag de prijzen bepa len. „In heel de geschie denis van de burgerlijke luchtvaart is het over schot aan vliegtuigen nog nooit zo groot geweest", zei hij gisteren in een in terview met de BBC. „Daardoor kunnen aspi rant-kopers een veel be tere prijs bedingen dan vijftien maanden geleden mogelijk was". Volgens King zijn er wel vliegtuigen, die voorlopig nog niet in prijs zullen dalen, waaronder de nieuwere 747's en 727's. De markt van de 707's is praktisch volledig inge stort. „Vliegtuigen van dat type raak je bijna niet meer kwijt aldus King, volgens hem is de prijs in een jaar tijd ge daald van zestien naar 2,5 miljoen dollar. „En nog verkopen ze niet!". King is overigens van oordeel dat binnenkort zelfs eigenaars van Boeings 747 en 727 veel geld zullen verliezen, als ze hun machines verko pen. Britse en Amerikaanse zakenlui vergelijken de markt met een bodem loos vat. De oorzaak daarvan is volgens King een combinatie van ver schillende faktoren. „Het is begonnen met de duur te van de brandstof. Vliegtuigbouwers zijn gaan uitkijken naar zui niger motoren, om daar mee hun nieuwe model len uit te rusten. Dit had tot gevolg, dat de lucht vaartmaatschappijen der gelijke nieuwe vliegtui gen begonnen te kopen". „Maar toen kwam de re cessie die het zakenleven op dramatische wijze beïnvloedde en de de rente van de noodzakelij ke leningen voor de aan schaf van nieuwe Boeings fors deed stijgen. Onder druk van Freddie Laker is een scherpe concurrentiestrijd begon nen om de tarieven zo laag mogelijk te houden. Bovendien hebben de Verenigde Staten en de meeste Europese landen besloten, na 1985 op hun luchthavens geen vlieg tuigen meer te dulden, die teveel geluidshinder veroorzaken. De 707 is er zo een", aldus King. „De enige mogelijke kopers zijn ontwikkelingslan den, die het nodige kapi taal daarvoor zullen moe ten lenen in het Westen". WASHINGTON Mozambique heeft besloten vier Ameri kaanse diplomaten uit te wijzen, omdat een van hen heeft geweigerd voor Cuba te spioneren. Zo heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het ministerie verklaarde dat twaalf hoge Cubanen, onder wie twee van de inlichtingendienst, een van de diplomaten heeft vastgehouden en proberen te recruteren als spion. Men zou hem geld hebben aangeboden en zijn familie hebben bedreigd. Woensdag, enkele uren daarna, gelastte Mozambique de uitwij zing va'n vier diplomaten, onder wie de betrokkene, wegens spionage, ondermijnende activiteiten en inmenging in de bin nenlandse politiek. Mozambique daarentegen heeft gisteren de Amerikaanse inlich tingendienst CIA ervan beschuldigd aan Zuid-Afrika inlichtin gen te verschaffen over verblijfplaatsen van het in het buurland verboden Afrikaans Nationaal Congres ANC. De uitgewezen di plomaten en hun echtgenoten zouden deel uitmaken van een CIA-spionagenet, dat in het verleden diverse operaties heeft uit gevoerd. Negen diplomaten hebben Mozambique al eerder verla ten. Volgens waarnemers kan men in officiële Zuidafrikaanse krin gen zijn vreugde nauwelijks verbergen. De toenadering tussen Washington en Pretoria voor een strategie tegen de uitbrei- dingsdrang van de Sovjet-Unie zal wellicht door de ontwikke lingen versneld worden. Demonstratieverbod in Londen LONDEN De Britse minister van binnenlandse zaken, Wil liam Whitelaw, heeft uit vrees voor rassenonlusten een verbod van bijna een maand op demonstraties in Londen uitgevaardigd. Het is voornamelijk gericht tegen een mars door het rechtsradi- cale National Front, die deze in het weekeinde door een overwe gend zwarte wijk van de stad wilde maken. LOS ANGELES Het leven van de wegens moord ter dood veroordeelde Amerikaan John Spenkelink is twee jaar gele den geëindigd op de elektrische stoel. Dit is gebleken uit de lijkschouwing, die in opdracht van de moeder van Spenke link is gehouden en waarvan het resultaat gisteren is be kendgemaakt. Een man die zichzelf tot predikant heeft uitgeroepen, Warren Folks, had mevrouw Spenkelink weten aan te praten dat haar zoon door een samenzwering van corrupte ambtenaren al vóór de terechtstelling om het leven was gebracht. Zij wilden zo voorkomen dat Spenkelink hun rol in drugszaakjes aan de grote klok zou hangen. Folks opzet zou zijn geweest door het ontdekken van een te rechtstellingsschandaal aan ruim geld te komen: mevrouw Spenkelink zou wegens „moord" op haar zoon door het breken van diens nek een schadevergoeding van 1 miljoen dollar eisen, die zij dan zou vermaken aan zijn „conservatieve kerk". Lois Spenkelink krijgt nu geen geld in tegendeel, zij moet de opgravingskosten van duizend dollar betalen. Folks is onverbe terlijk: hij houdt vast aan zijn samenzweringstheorie. VS reserveren geld voor maken van chemische wapens WASHINGTON Uit het Amerikaanse ministerie van de fensie is vernomen, dat in de verhoogde militaire begroting die door de regering van president Reagan is voorgesteld, 20 miljoen dollar zijn opgenomen voor het bouwen van een fa briek die de produktie van chemische wapens zou kunnen hervatten. Het bedrag zit verscholen in een onderdeel van het 220 miljard grote budget, dat nog afzonderlijk is gepubliceerd. Het Pentagon wees erop, dat het opzij zetten van het bedrag niet betekende dat de regering van Reagan had besloten de sinds tl jaar opgeschor te produktie van chemische wapens te hervatten, maar de nei ging ertoe bestaat wel. PARAMARIBO De vier leiders van de zogenaamde 'linkse tegencoup' in Suriname zijn gistermiddag in Parma- ribo op vrije voeten gesteld. Dit meldde het Surinaams Nieuwsagentschap SNA. De vier, de drie oud-leden van de Nationale Militaire Raad, B. Sital, C. Mijnals en S. Joeman en de student M. Naarendorp, werden begin december door een krijgsraad veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van een half tot tweeëneenhalf jaar omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan samenspan ning tot omverwerping van het wettige gezag in Suriname. De vrijlating werd mogelijk door een decreet dat door de rege ring en de legerleiding werd uitgegeven. Aan het besluit ging een vergadering vooraf, waaraan werd deelgenomen door de raad van ministers, de legerleiding, de Nationale Militaire Raad en de vier veroordeelden zelf. Eergisteren werd het hoger be roep in deze zaak afgelast. ederland wil derzoek naar ensenrechten El Salvador VEVE Mr. Max van Stoel, voorzitter van de derlandse delegatie naar il 37ste zitting van de VN- ensenrechtencommissie, *eft gisteren namens ons pd een internationaal on- rzoek geëist naar de bending van de mensen- hten in El Salvador, i der Stoel noemde het on- ofwaardig, wanneer de ^-mensenrechtencommissie [het licht van het overweldi- ide bewijs van schending mensenrechten in El Sai lor niets zou doen. Gezien [urgentie van de zaak zou speciale VN-vertegen- |ordiger die met het onder- k zou moeten worden be- al op korte termijn een tentijds rapport moeten uit ingen. MOSKOU De topconferentie over Polen, die woensdag in het Kremlin is gehouden, heeft aangetoond, dat de Russische leiders zich meer dan ooit bezorgd maken over de ontwikkelin gen in het buurland. Er zijn met name grote verschillen van mening tussen de partijleiders in Warschau en die in de Sovjet-Unie. Dit is de voorlopige con clusie, die diplomaten in Moskou ge trokken hebben. In het officiële communiqué zeggen de Russen aan Polen volledige steun toe en veroordelen zij de tekenen van „anarchie en wanorde". Zij vertrouwen er op, dat het bewind in Warschau „de kracht en de mogelijkheid heeft de gevaren, die het so cialisme bedreigen, uit te bannen". Waar nemers beschouwen het communiqué als een van de nadrukkelijkste waarschuwin gen aan het adres van Polen. Een andere aanwijzing, dat Moskou de za ken allerminst onderschat, blijkt uit de omstandigheid, dat partijleider Leonid Brezjnjev op de conferentie verscheen met een grote groep collega's uit het polit- buro, zoals defensieminister Oestinov, KGB-chef Andropov en partijideoloog Soeslov. „Bepaald geen beleefdheidsbe zoek", aldus een diplomaat. Kremlin en Warschau schijnen zeer van mening te verschillen over de manier waarop de Poolse situatie moet worden aangepakt. Het Kremlin vindt dat in Po len lang niet alle middelen zijn toegepast om de „contra-revolutie" neer te slaan en er werd van die zijde duidelijk gezegd, dat „de sociaalistische gemeenschap onver breekbaar is en dat haar bescherming niet uitsluitend de taak van een land alleen is. Diplomaten in Moskou achten het even wel niet waarschijnlijk dat de leiders in het Kremlin nu al een besluit hebben ge nomen over een mogelijk directe inter ventie in Polen, maar wel zijn alle aspec ten van de situatie diepgaand besproken. Men meent ook, dat nu het 26e partijcon gres is afgesloten, de Russische leiders de mogelijkheid hebben zich veel vrijer bezig te houden met wat zich in het buurland afspeelt. Een van de punten, die de Russen onge twijfeld dwars zit, is het feit, dat de Polen zich thans vrijwel onbeperkt naar het bui tenland mogen begeven. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 maart 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 april 1987 af Inschrijving 10 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 april 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13