5ezoek aan polikliniek enorm toegenomen £eidóe <3ouna/nt 1t|NNENLAND Productie van nieuwe huizen daalt met 14% AATSTE VIJF JAAR adioactieve grond bij kerncentrale in Borssele Staatssecretaris tegen gratis heroine Veel meer gifvaten in Volgermeerpolder dan eerst gedacht Taiwan: geen schoonheidsprijzen In het politiek gebeuren rond de kwestie Taiwan is er zo langzamerhand geen partij meer, die de schoonheidsprijs verdient. Aan alle kanten zijn fouten gemaakt, kleine en zeer grote. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken echter spant de kroon; hij komt zonder meer in aanmerking voor wat wij de „brekebeen-prijs" zouden willen noemen. Zijn „beleid" was ronduit een wanbeleid. Hij heeft bij herha ling gedemonstreerd steeds de verkeerde of helemaal geen acties te ondernemen. Het begon al in november vorig jaar, toen hij terugkerend uit Afrika luidkeels meedeelde dat hij niet akkoord zou gaan met een besluit van de ministerraad om RSV een exportver gunning te geven voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Na één dag ministerraad en „overleg met mijn vrouw", zoals hij in een televisie-interview verklaar de bleef Van der Klaauw toch als minister zitten. Maar hij heeft zich daarbij kennelijk niet voldoende gerealiseerd, dat hij én zijn ambtenaren vanaf dat moment ook breeduit achter het kabinetsbesluit hadden moeten gaan staan. Want in het nader overleg, onder meer over de vraag of aan de exportvergunning ook de logische kredietgarantie zou moe ten worden gekoppeld, zijn weer negatieve adviezen, ook van Buitenlandse Zaken uitgegaan. PvdA: Geen ontslag voor kritische hoofdagent REGELS VOOR BETER UITZICHT BIJ SPOORWEGOVERGANGEN OPPELING GIRO-BANKEN VERONTRUST PVDA .DA ontevreden over uitblijven Postbank Ambassadeur uit Peking vertrokken >weer tins Claus op com ezoek bij Sadat ?rop J 'ren~ i) HAAG Prins Clans heeft insdagavond een beleefdheids- '/ma gebracht aan president par Sadat van Egypte. prins was met het regerings- jtuig op weg van India naar Ita- naar kon die afstand niet in één overbruggen. De tussenlanding airo werd door Claus aangegre- om de Egyptische president de j te drukken. De prins was in a als adviseur van minister De ing van ontwikkelingssamen- ';ing om besprekingen te voeren de hulp van Nederland aan In- In Italië brengt hij samen met gezin een vakantie door. LEiDSE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1981 fruk- - dl 7 d my) In Nijmegen heb ben gisteravond weer tweeduizend mensen gedemon streerd tegen de aanleg van de par keergarage In het centrum, waarvoor vorige week een aantal kraakpan den moest verdwij nen. De demon stranten hebben aangekondigd elke week op de been te komen, net zolang totdat burgemees ter Hermsen en de verantwoordelijke wethouder, Lanslnk (CDA), zijn afgetre den. AMSTERDAM De totale gebouwenproductie zal dit jaar met ruim negen procent dalen. Het grootste deel van deze daling komt voor rekening van de woningbouw, waar de productie met circa 14 procent zal afnemen. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een rapport van het Eco nomisch Instituut voor het Bouwbedrijf dat gisteren is versche nen. Belangrijkste oorzaak van de dalende woningbouwproduc tie is volgens het rapport de sinds 1979 optredende prijsdaling op de tweedehands woningmarkt. Hierdoor neemt de vraag naar nieuwe woningen af. Verder wijs het EIB op de hoge rentestand, de sombere inkomensverwachtingen en het stringentere beleid van de banken ten aanzien van hypotheekverlening. RECHT Het aantal poliklini- ie behandelingen bij ziekenfondspa- Jiten is in vijf jaar met 78 procent egen. Men probeert al jaren de pa- een korte behandeling te geven van hem lang in het zieken- te houden. Toch komt van deze verschuiving niet veel terecht, omdat het aantal patiënten dat langer in het ziekenhuis ligt, ook is toegenomen, en wel met achttien procent Deze gege vens staan in het jaarboek "79 van het Landelijk Informatiesysteem Zieken fondsen (LISZ). Volgens de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) heeft de sterke stijging van het aantal behandelingen door specialisten drie oorzaken: specialisten controleren meer, ze spe len meer op „absolute zekerheid" en er zijn re latief meer bejaarde verzekerden door de toe nemende vergrijzing. Uit de cijfers blijkt ook dat het aantal ziekenhuisbedden nauwelijks is verminderd. Er zijn er nu nog 74.000; nog altijd 18.000 te veel, uitgaande van de door de over heid aanvaarde norm van vier bedden per 1000 inwoners. In geld uitgedrukt gaat het om hon derden miljoenen guldens. Volgens de VNZ ko men er steeds meer huisartsen bij. Huisartsen die alleen werken of een kleine praktijk heb ben, sturen meer patiënten door naar de specia list, dan huisartsen die in een groep; werken, of een grote praktijk hebben. Spelevaren In de Jaarbeurs hallen in Utrecht wordt deze da gen de tentoon stelling „Tech niek en Vrije Tijd" gehouden. Veel belangstel ling trekken de demonstraties met radiografisch bestuurde minia tuur-bootjes. eech' belsj ld e ISSINGEN Een klein gedeelte van het terrein rond de centrale in Borssele is licht radioactief besmet Dat is leken tijdens metingen na de wisseling van de splijtstof le centrale. ren heeft men de grond drie emmers vol wegge- ipt en hij zal als gewoon radioactief afval worden behandeld. smetting wordt door de directie toegeschreven aan onder in en materialen die via een transportkraan zijn verplaatst ">esmetting werd vorige week vrijdag ontdekt en heeft dan niet te maken met de lekkage afgelopen zondag, aldus de ictie. èelieden op drift TERDAM Drie Noorse zeelieden zijn gisteren door de |tie in Antwerpen opgepakt, nadat zij een Rotterdamse chauf- zijn taxi afhandig hadden gemaakt. De chauffeur had hen r Antwerpen gebracht. Daar aangekomen werd hij uit de éen gezet en begonnen de Noren aan een rondrit door de a. Voordat zij naar Antwerpen gingen hebben zij bovendien I collega aan boord van hun schip, dat in Rotterdam ligt nog Ier bedreiging geld afgenomen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. leveren? ministers van financiën en ale zaken piekeren zich suf uit de financiële zorgen te ïen, en zullen daar heus eens slapeloze nachten hebben, en m.i. terecht, moeten met z'n allen „een terug" doen, zeer zeker! ||||||ir dat wekt protesten op bij rse vakbondsleiders. „De cep modalen" (wat voor ras dat is, is mij nog steeds niet duidelijk) mogen geen stapje terug! In antwoord hierop komt o.a. een mededeling van de ANWB. Het afgelopen weekend gingen plusminus 300.000 Nederlan ders naar de wintersport, dat is 50% meer dan vorig jaar, en dat nog wel als een tussen doortje. „Een stapje terug" gaat niet, maar 1000 km. als extra tripje naar de winter sport? Geen bezwaar. En ik zou er geen hand voor in het vuur durven steken, dat daar geen „modalen" onder zitten. Wat zijn wij een zielig volk. Arm, niet materieel, maar geestelijk. Ik gun ieder pretje, maar dan ook niet mop- Eeren, dat wij het zo slecht ebben, integendeel. Als het moet, en zo is het momenteel, kunnen wij in de meeste ge vallen best een stapje terug. DEN HAAG, L. Henning DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid vindt het „niet wenselijk" om tot legale en gratis verstrekking van heroine aan zwaar verslaaf den over te gaan. De terugkeer van zwaar verslaaf den in de maat schappij wordt naar haar oordeel eerder bereikt met het langer werkende middel methadon dan met de slechts ge durende korte tijd werkende heroine. De staatssecretaris schrijft dit aan de Tweede Kamer in een nota over het wetsontwerp voor de regeling van op name van psychia trische patiënten. Aan de totstandko ming van een der gelijke regeling blijkt de staatsse cretaris „hoge prio riteit" te willen ge ven. Ze benadrukt echter dat de alom gewenste spoed niet mag leiden tot het treffen van overhaaste nood voorzieningen. Een nota over het maatschappelijk herstel van drug verslaafden is deze maand eveneens te verwachten. Gewonde van gasexplosie overleden ROERMOND In het Brandwondencentrum in Beverwijk is gisteren de 29-jarige L. Luyten uit Roermond overleden. Deze moest vrijdag vorige week in allerijl naar het centrum worden overgebracht omdat hij erstig gewond was geraakt door een gas explosie in zijn woning. AMSTERDAM In plaats van 250 vaten met chemisch af val liggen er meer dan 500 bloot op de giftige vuilnisbelt in de Volgermeerpolder. Deze moeten allemaal worden opge schept en verpakt Het „lepelplan" zal daarom veel langer duren dan eerst werd aangenomen. Volgens projectleider W. M. Sierhuis heeft men bij de telling af gelopen jaar een heleboel vaten over het hoofd gezien omdat de begroeiing toen veel hoger was dan op dit moment. „Bij de start van het lepelplan zag men opeens veel meer vaten uit de grond steken. Dezel moeten allemaal worden weggehaald, omdat con tact met de lucht de vaten kan doen roesten, waardoor de giftige stoffen zouden kunnen vrijkomen", aldus Sierhuis. „Elke dan zijn acht mensen druk in de weer de vaten op te vissen en te verpakken, waarna ze in containers worden opgeslagen. Afge zien van de steeds stijgende hoeveelheid vaten, verloopt het plan volgens schema". GEBREK aan activiteit van Van der Klaauw vormt de grootste aanleiding om hem de „brekebeen-prijs" toe te ken nen. De afgelopen twee maanden heeft hij kennelijk op geen enkele wijze gepoogd contact te zoeken met het verontwaar digde China. Binnenslands getuigden de minister en het ka binet bij herhaling van spijt wegens de verslechterde relatie met China, maar aan China zelf liet men niets weten. Op de Chinese nota van begin januari waarin tegen de voorgeno men levering werd geprotesteerd, is volgens China (en Ne derland heeft dat niet weersproken) nog op geen enkele wij ze gereageerd. Dat is struisvogelpolitiek van de eerste orde. Het zou natuurlijk veel beter zijn geweest als Nederland in Peking ruiterlijk voor de situatie zou zijn uitgekomen en al les in het werk had gesteld om tot betere verhoudingen te komen. De minister moet persoonlijk een zeer sympathiek man zijn; wellicht ligt daar de reden voor het feit dat de Tweede Kamer hem in deze zaak bijzonder coulant heeft be handeld. Actie Greenpeace voor nieuwe boot AMSTERDAM De leerlingen van 2100 scholen voor voortgezet onderwijs zijn gisteren door de milieu-organisa tie Greenpeace opgeroepen een „walvisbeeldje" te ontwer pen. De ontworpen beeldjes zullen door een jury, onder anderen be staande uit beeldhouwers, worden beoordeeld en het winnend beeldje zal in grote oplage worden gefabriceerd. Middelbare scholieren zullen daarna de beeldjes huis-aan-huis proberen te verkopen voor de prijs van twintig gulden. Met de opbrengst hoopt Greenpeace een nieuwe boot te kunnen aanschaffen. De „Rainbow Warrior", het vlaggeschip van de organisatie, is aan vervanging toe en zal waarschijnlijk na de actie om zeehondjes op New Foundland te redden, niet meer naar Europa terugke ren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA zal er geen genoegen mee ne men, wanneer de Renkumse hoofdagent De Goede zou worden ontslagen. Deze hoofdagent heeft van de bur gemeester van Renkum ont slag aangezegd gekregen vanwege zijn kritische uitla tingen over het ME-optreden onlangs bij de Nijmeegse kraakacties. „Dit is lijnrecht in strijd met de richtlijnen van het ministe rie van binnenlandse zaken", zo heeft Tweede-Kamerlid Roethof gisteravond voor de tv laten weten. Mocht de amb tenarenrechter, die de zaak nu in behandeling heeft, tot ont slag besluiten, dan zal Roethof minister Wiegel in de Tweede Kamer ter verantwoording roepen. „Ook de ambtenaar heeft recht op vrijheid van meningsuiting'1, aldus Roethof. DEN HAAG Om ongelukken op spoorwe govergangen zo veel mogelijk te voorko men, zal net in de toekomst verboden rijn dat er in de buurt van een overweg een ge bouw, muur, schutting, aarden wal of iets anders staat dat bet uitzicht kan belemme ren. Ook zijn struiken of bomen, hoger een meter verboden. Deze regels worden van kracht als de Kamer een wetswijziging in die zin aanneemt, die gis teren door minister Tuijnman van verkeer en waterstaat is ingediend. In zijn toelichting zegt Tuijnman dat hij bij be veiligde overwegen aan beide kanten van de spoorbaan een strook van 11 meter breed en 500 meter lang wil vrijmaken. Bij onbeveiligde overwegen moet de strook 20 meter breed zijn. bij overwegen vaak belemmerd wordt door hoog opgroeiend graan, vooral mals. Het kan zijn aat grondeigenaren door de maatrege len worden getroffen en Tuijnman wil voor hen een schaoevergoedingsregeling invoeren. (Van onze parlementaire redactie HAAG De CDA-fractie jde Tweede Kamer voelt zich lomen over het uitblijven de Postbank. Tijdens een leg in de commissie voor fi- iën met minister Van der noemde CDA-woordvoer- Couprie het „een trieste en te onverantwoorde dat elke voortgang met ostbank uitblijft WD en PvdA vinden het verder best zo. De liberalen omdat ze van meet af aan niets voor een Postbank# hebben gevoeld, de socialisten omdat ze verwachten de zaak bij de aanstaande kabinetsfor matie definitief in hun eigen voordeel te kunnen regelen. De PvdA is wel boos over de gang van zaken rond de voorbereiding van een nieuw nationaal betalingscircuit, waar in het giraal verkeer tussen banken en giro gemakkelijker zou kunnen verlo pen. De socialist Kombrink deelde gis teren een vertrouwelijk verslag van een vergadering bii de Nederlandsche Bank uit, waaruit bleek dat belangrijke groepen belanghebbenden zoals de con sumenten, het midden- en kleinbedrijf en de werknemersorganisaties, niet bij de voorbereiding van dit geldcircuit be trokken zijn. Kombrink vreest dat een nieuw nationaal betalingscircuit de gelddiensten van de PTT om zeep zal brengen, omdat de zakelijke rekening houders (goed voor 2 tot 3 miljard) dan geen belang meer hebben bij een post girorekening. Minister Van der Stee benadrukte echter dat nog geen enkele beslissing over het nationaal betalings circuit is genomen. CDA en PvdA toonden zich gisteren warm voorstander van een uitbreiding van de gelddiensten van de PTT, om de continuïteit van dit bedrijf te waarbor gen. Minister Van der Stee kon niet zeggen of het bestaande pakket de PTT-^elddiensten voldoende waarbor gen biedt voor overleving tot de komst van een Postbank, die er, naar hij rui terlijk toegaf, onder dit kabinet in ieder geval niet meer komt Premier van Agt en minister Van der Stee gaven acte de présence bij de behandeling van de Talwan-moties in de Tweede Kamer, al was het soms In een rustig hoekje van de vergaderzaal. MOTIES-TAIWAN VERWORPEN DEN HAAG/PEKING De Nederlandse ambassa deur in China, de heer J. Kneppelhout, heeft gisteren met een Brits vliegtuig de hoofdstad Peking verlaten. Via Hong Kong naar Londen, waar hij dit weekeinde bij familie zal verblijven. Maandag wordt hij in Den Haag verwacht, waar hij persoonlijk rapport zal uit brengen op het ministerie. Op het vliegveld van Peking verklaarde de heer Kneppel hout tegenover een verslaggever van de NCRV dat hij met geweldig veel genoegen terugkijkt op de ervaringen en op alles wat hij in China heeft meegemaakt Hij werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door de directeur van de afde ling protocol van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. Cao Yuanxin. De Tweede Kamer heeft gisteren de moties van de opposi tiepartijen PPR en D'66 inzake de order voor Taiwan ver worpen. De eerste motie was van PPR-kamerlid Walt man s, waarin afkeuring werd uitgesproken over de voor genomen levering van twee onderzeeërs. De tweede motie van de Democraten Terlouw en Brinkhorst „betreurde" het dat de regering een eerdere kameruitspraak in deze kwestie niet heeft uitgevoerd. CDA-fractieleider Lubbers had in een stemverklaring vooraf meegedeeld dat een aan tal leden van zijn fractie zich in deze motie herkent, maar omdat deze motie kan worden uitgelegd als een motie van afkeuring, hadden deze kamerleden besloten zich toch te gen de motie uit te spreken. Zacht, maar wisselvallig De Bilt - Vandaag drong zach te lucht ons land binnen. Het binnendringen van deze lucht ging gepaard met regen. De temperaturen bereiken de ko mende dagen dan ook waar den die een aantal graden bo ven normaal zullen liggen. Omdat er van tijd tot tijd re- gengebieden overtrekken, zal het weer echter geen zonnig karakter hebben. Bovendien blijven de depressies nog te dicht bij ons in de buurt en dat is ook niet bevordelijk voor een bestendig weertype. De vorst heeft zich alleen nog in Skandinavie kunnen handha ven. In de streken van de Middellandse Zee brengt een hogedrukgebied in Italië en Griekenland fraai voorjaars weer. Vooruitzichten voor zondag: Opklaringen en overdag bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 10 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 WeeregesteWMd v Amsterdam geh.bew. 5 Eetde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam VI lasingen Barcelona gen.bew. 16 11 0.6 Bordeaux gen bew 16 10 0.6 Brussel gen Dew. 7 4 O Frankfort zw bew. 5 -3 O Genève rw berm. 10 -1 O Londen Luxemburg onbew. -3 -15 02 Stockholm Wenen ZOriCfl Casablanca

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11