Vastenactie: „Armoede is geweld" U WILT TOCH OOK SNEL WETEN DAT ER EEN NIEUW, ZUINIGER MODEL IS UITGEBRACHT? KIJKINDE KRANT. IKV BLIJ MET CONSULTATIE OVER KERNWAPENS kerk wereld Brief van Wagner teruggevonden mms- lApm LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1981 Rome prijst Neder landse ontwikke lingsorganisaties De activiteiten van hulporganisaties als Solidaridad, Bisschoppelijke Vas tenactie, Ama en Cebemo worden in Rome bijzonder gewaardeerd. Dit blijkt uit de brief, die kardinaal Bag- gio als voorzitter van de pauselijke commissie voor Latijns Amerika (Co- gecal) heeft gestuurd aan bisschop Zwartkruis, lid van de Cogecal. Kardinaal Baggio. prefect van de curie- congregatie voor de bisschoppen, spreekt in die brief de ingenomenheid van Coge cal uit. „Met het werk dat geschiedt ten bate van de kerk van Latijns Amerika en met de broederlijke hulp, die van de kant van de betrokken organisaties van de kerk in Nederland met verantwoor delijkheidsgevoel tot stand komt ten aanzien van het personeel, zowel reli gieus als wereldlijk, dat bestemd wordt voor de Latijnsamerikaanse bisdom men". Kardinaal Baggio spreekt namens de Co gecal de hoop uit, dat de Nederlandse katholieken steeds edelmoediger zullen reageren op de initiatieven, die organisa ties als Solidaridad, Bisschoppelijke Vas tenactie, het fonds Ama en de medefi nancieringsorganisatie Cebemo nemen ten bate van Latijns Amerika en andere noodlijdende gebieden in de wereld. Aanleiding tot de brief, waarvan een sa menvatting is gepubliceerd in het infor matieblad 1-2-1 van de Nederlandse kerkprovincie is de vergaderinjg van Co gecal in november van het vorige jaar in Rome. Daarbij was bisschop Zwartkruis aanwezig. Pater W. Saelman hield een inleiding over de hulp, die katholiek Ne derland aan Latijns Amerika geeft. Kar dinaal Baggio schrijft dat de pauselijke commissie de uiteenzetting van pater Saelman, specialist voor Zuid-Amerika, met zeer veel belangstelling heeft ge volgd. De stichting Bisschoppelijke Vasten actie organiseert van 4 maart tot aan pasen (19 april) haar 21ste landelijke campagne ter ondersteuning van een groot aantal kleinschalige ontwikke lingsprojecten in de Derde Wereld. Het motto van de vastenactie van dit jaar is „Armoede is geweld", waarbij wordt aangetekend dat armoede ver oorzaakt wordt door egoïsme en heb zucht van enkelen of groepen. „En dat noemen wij geweld", aldus de stich ting Bisschoppelijke Vastenactie. De vastenactie van 1980 bracht 12.836.000 gulden op. Dat betekende een stijging van meer dan 3 procent ten op zichte van 1979. De stichting meldt dat zij in 1980 12.706.000 heeft besteed aan activiteiten die gericht waren op „een samenleving die rechtvaardig is voor alle mensen en vriendelijk voor hun leefmilieu". De steun ging naar alle de len van de wereld. De stichting Bisschoppelijke Vastenactie organiseert met de gereformeerden en hervormden op 14 maart in Zwolle een landelijke werkdag over het voedsel- vraagstuk. Op deze oecumenische dag worden vertegenwoordigers verwacht van zo'n 1200 plaatselijke vastenactie- groepen. Een andere oecumenische acti viteit is deelname aan een onderzoek naar de voedselsituatie in de wereld van het Oecumenisch Studie en Aktie Cen trum voor Investeringen (Osaci). In dit project wordt nagegaan wat de relatie is van veevoer in Nederland tot situaties van honger, uitbuiting en onderontwik keling. Volgens de stichting Bisschoppelijke Vastenactie is er in de wereld geen voed seltekort. maar is het voedsel niet voor iedereen bereikbaar. Ze meent tevens dat er genoeg geld is om de honger in de Derde Wereld uit te bannen. Volgens de stichting werd in 1979 22 keer zoveel geld besteed aan bewapening. De vasten actie wil dit jaar weer veel landbouw-, vormings- en medische projecten steu nen. Met haar actie „Aan deze kant van het prikkeldraad", vooral gevoerd op scholen, wil ze kinderen helpen in o.m. Uruguay, Zuid-Afrika, Chili en Indone sië. De landelijke vastenactie wordt gesteund door alle Nederlandse bisschoppen be halve door bisschop Gijsen van Roer mond. Hij zegde in 1976 zijn medewer king eraan on en begon een aparte vas tenactie in zijn bisdom. In februari be gon de deken Gelissen uit Gennep met de verspreiding van een folder waarin hij tekeer ging tegen de landelijke Bis schoppelijke Vastenactie. Hij beschuldig de haar o.m. van steun aan communisti sche projecten. Ad van Veldhoven van de stichting Bisschoppelijke Vastenactie zegt echter dat de stichting geen commu nistische projecten steunt, maar projec ten die zijn ingediend door de rk geeste lijkheid in de Derde Wereld zelf. LPO eind oktober De najaarszitting van het Landelijk Pastoraal Overleg is vastgesteld voor vrijdag 30 oktober tot en met zondag 1 november van dit jaar. De bisschop pen en delegaties uit de zeven bisdom men komen bijeen in het congrescen trum Leeuwenhorst in Noordwijker- hout. De openingszitting is vrijdaga vond. De vergadering zal zondag rond 17 uur sluiten. Het LPO zal zich in zijn najaarszitting bezighouden met de katechese, in het bijzonder de geloofsoverdracht van ou- derén aan de jongerengroep in de leeftijd van 13 jaar en ouder. Het is de bedoe ling, dat de diocesane delegaties ter voorbereiding op deze zitting in het ei gen bisdom op zoek gaan naar goede ini tiatieven. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is blij met het initiatief van de Nederlandse bisschoppenconferentie in brede kring een consultatie te hou den over de kernwapens. Het IKV zou wel graag zien, dat de consultatie werkelijk op zo breed mogelijk vlak plaats vindt en dat in de consultatie ook het huidige veiligheidsdenken en het afschrikkingssysteem ter discus sie wordt gebracht. Dit kwam naar voren tijdens een ge sprek tussen vertegenwoordigers van de bisschoppenconferentie en van het IKV, maandag in Utrecht. Het gesprek was niet bedoeld om inhoudelijk van gedach ten te wisselen over het vraagstuk van de kernbewapening. Wel gaven de bis schoppen informatie over de gang van zaken bij de consultatie. Vanuit het se cretariaat van de bisschoppenconferentie zijn katholieke landelijke instanties aan geschreven om zich te bereden over het Pax Christi-rapport over de kernwapens. De bisdommen zelf zullen in eigen kring het gesprek op gang brengen, bijvoor beeld in de diocesane Pastorale raad en de dekensvergadering. Deze instanties zullen voorgelegde vragen beantwoor den. Op 1 januari 1982 moeten alle ant woorden binnen zijn. Deze zullen rond maart 1982 gebundeld zijn. Tegen die tijd zullen bisschoppen en IKV een nieuw gesprek aangaan, dit maal wel over de inhoudelijke kanten van het kernwapen- vraagstuk. Van de zijde van het IKV werd er bij de bisschoppen op aangedrongen het beraad zo breed mogelijk te houden, bijvoor beeld door ook parochies er bij te betrek ken. Het zou, aldus het IKV, geen zaak zijn, indien vanuit de r.k.-kerk al leen diegenen bij de consultatie worden betrokken die al jaren met het kernwa- penvraagstuk bezig zijn. De bisschoppen spraken met het IKV ook over de verhouding van het IKV met de r.k.-kerk. Tot nu toe lopen de contacten tussen bisschoppen en IKV via de vredesbeweging Pax Christi. Deze be noemt ook de katholieke vertegenwoor digers in het IKV. Het IKV zou graag zien, dat deze benoeming door de bis schoppen wordt bekrachtigd, zodat de katholieke vertegenwoordigers binnen het IKV een duidelijkere zending heb ben vanuit hun kerk. Dat geldt ook voor vertegenwoordigers uit de andere ker ken. die niet een aparte vredesbeweging hebben. De bisschoppen zegden toe dit in eigen kring te zullen bespreken. Referendum Italiaanse abortuswetgeving De katholieken van Italië zijn door de kerkelijke leiding opgeroepen om in het komende referendum in mei a.s. de huidige abortuswetgeving ten val te brengen. Volgens het tijdschrift „Civilta Cattolica" van de jezuïeten, dat een officieus kerkelijk karakter heeft, is het niet de bedoeling om van dit verzet tegen de abortus een soort kruistocht te maken. Het gaat om het belang van de burgers bij een rechts staat, aldus het blad. Volgens de huidige wetgeving is abortus strafvrij, wanneer er medische of sociale indicaties zijn. In het komende referen dum streeft men naar verandering van de wetgeving. Het streven van de radica le partij is erop gericht de abortus hele maal vrij te geven, ook voor minderjari gen. De katholieke beweging voor het leven wil de wet in die zin veranderen, dat abortus alleen toegestaan is wanneer het leven van de moeder in gevaar is. De maximale eis der katholieke beweging, namelijk een algeheel verbod van abor tus. is door het constitutionele hof van Italië niet ontvankelijk verklaard. „Civilta Cattolica" merkt op, dat het hui dige streven van de katholieke beweging voor het leven niet helemaal overeen stemt met de kerkelijke eisen, maar dat het toch wel aanbeveling verdient om daarvoor de katholieke stem bij het refe rendum uit te brengen. Stemonthouding der katholieken zou volgens het jezuïe tentijdschrift betekenen, dat het streven naar algehele vrijgave van abortus zou winnen. De oproep van de kerkelijke autoriteiten heeft overigens gezorgd voor tweespalt binnen de katholieke vakbond Cisl. Deze heeft namelijk besloten zich neutraal op te stellen en de katholieke eis niet te steunen. Dit heeft geleid tot protesten van Cisl-leden. De oproep krijgt ook niet de steun van de christenen voor het so cialisme. Deze groepering raadt aan óm geen stem te geven aan het katholieke voorstel. Illegale vuilstort in Wassenaar onderzocht WASSENAAR De door de afdeling Leiden van de So cialistische Partij aangewe zen illegale vuilstortplaat sen in Wassenaar zullen op korte termijn worden onder zocht De gemeente Wassenaar heeft na het ontvangen van een af schrift van de brief van de SP gelijk contact opgenomen met de inspectie van de volksge zondheid, de provincie Zuid- Holland en de Duinwaterlei ding van Den Haag. Het resul taat van dit overleg is dat de door de SP genoemde stort plaatsen zullen worden meege nomen in het door de minster al in gang gezette onderzoek naar de aanwezigheid van ille gale stortplaatsen in Neder land. Omdat één van de aan gewezen plaatsen in een wa terwingebied ligt zal ten aan zien daarvan op korte termijn, vooruitlopend op het landelijk onderzoek al een grondwate- ronderzoek worden gehouden. Volgens de gemeente Wasse naar bestaat er geen enkel ge vaar voor vergiftiging van het grondwater dat wordt opge pompt door de zuivelfabriek van Menken in Wassenaar. Dit op grond van het grondwater- stromingsbeeld, dat overigens al door de SP in de brief al werd geschetst. Schuur Hillegom uitgebrand HILLEGOM Een bloembol- leftschuur aan de Molenlaan in Hillegom is gistermorgen vol ledig uitgebrand. De brand weer van Hillegom heeft een uur nodig gehad om het vuur te blussen. De schade bedroeg 10.000 gulden. De brand is zeer waarschijnlijk aangestoken met lucifers. De politie, die de daders op het spoor is, stelt momenteel een onderzoek in. Curacao moet Shell terugbetalen WILLEMSTAD Het ei- landgebied Curasao zal een bedrag van tachtig miljoen Antilliaanse guldens moe ten betalen aan de Shell Cu rasao en het Shell overslag bedrijf op Bullenbaai. Het gerechtshof in Willemstad heeft beslist dat de geheven tankbelasting onwettig is en dat Shell de vanaf 1976 betaal de tankbelasting onmiddellijk kan terugvorderen. Biljartstanden Rijn/Veenstreek C 1. De Sport De Schelp De Verg. Vos Nw Wetering De Plas 't Fort Rijnegom 't Scheepje C 2a. Jacobswoude De Sport De Verg. Vos 20 Ons Genoegen De Kroon R a. veen De Driesprong £rVe°rg. Vos 't Scheepje Rijnegom C 2b. De Kroon R a. v i 40 Jacobswoude D.V.H. Ons Genoegen Nw Wetering ^Scheepje Rijnegom De Sport R.a. veen De Verg. Vos C 3a. De Kroon Nw Wetering Monopole De Plas De Sport D.V.H. R.a. veen C 3b. De Driesprong RB.V. D.V.H. Rijnegom 't Scheepje De Schelp De Fransche Brug C 4a. Nw Wetering Jacobswoude Monopole De Kroon De Sport R.a. veen Ons Genoegen C 4b. R.B.V. De Rijnstreek Rijnegom 't Scheepje Westerhaven D.V.H. Harago C 5. R.B.V. De Driesprong Jacobswoude Monopole D.V.H. 't Scheepje De Kroon De Fransche Brug 19-65 19-60 19—56 19—46 19-26 19—80 18—78 18—73 18—69 19-63 1861 18—59 19—59 1848 18—41 18-34 19—79 19—77 19—75 19—74 19—72 19-68 19-63 19—61 19—60 19—58 19—55 19—55 19—104 19—94 19—92 19-85 19-80 19—75 19—67 19—107 19—105 19—95 19—99 19-88 19—59 19-47 19—110 19—102 19—99 19—98 19—94 19—67 18-40 19—114 19—105 19—81 19—78 19—68 18—64 19—59 18—104 18—95 19—91 19—88 19-68 18—84 18—75 18—72 18—64 18-64 18—30 Bromfietser tegen paard NOORDWIJK Een 16-jari- ge Noordwijkse bromfietser is gisteren gewond geraakt na een botsing met een paard. De bromfietser reed op de Vin- kenlaan en zag te laat dat er iemand met een paard de weg overstak. Er volgde een bot sing waarbij de bromfietser letsel aan beide benen en het onderlichaam opliep. Hij is uit eindelijk naar het Diacones- senhuis in Leiden overge bracht. De bromfiets werd be schadigd, het paard bleef on gedeerd. MÜNCHEN In het dorpje Haan bij Düsseldorf is een brief van Richard Wagner teruggevonden. De brief, waarvan men aannam dat hij verloren was geraakt, is gericht aan Louis Schin- delmeisser, een vriend van de componist. Wagner geeft er enke le bijzonderheden in over de moeilijkheden die opvoeringen van Tannhëuser in Breslau (nu Wroclaw) en Leipzig ondervinden en over de auteursrechten van Lohengrin. Volgens de Neue Musikzeitung in Miinchen, die over het terug vinden bericht in haar jongste nummer, wil de eigenaar van de brief hem van de hand doen. Aanbiedingen alleen in Digros Leiden en Katwijk .Bij aanschaf van nieuwe meubelen zijn uw oude meubelen bij Kooreman GELD WAARD!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6