Aankoop boerderij belemmert woningbouw 75jaar Christelijk onderwijs in Nieuwe Wetering „Algemeen Belang Koudekerk" lijkt einde nabij ALPHENSE VVV: SCHOT IN DE ROOS REGIOCJOURINAAL REGIOCJOURINAAL REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1981 PAGIN/ST KOUDEKERK AAN DEN RIJN De partij „Algemeen Belang Koudekerk" lijkt het einde nabij. De oprichter van de partij, de heer C. Kammeraad, neemt maandag 9 maart afscheid van de ge meenteraad. Geen van zijn partijleden is bereid geweest zijn vacant komende raadszetel in te nemen. Vandaar dat de plaats in de raad terecht is gekomen bij de VVD, de partij die tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen de meeste restzetels behaalde. Pikant detail: De heer Kammeraad besloot destijds tot oprichting van zijn partij uit onvrede met het beleid van de VVD, de fractie waarvan hij tot die verkiezingen deel uitmaakte. De heer Kammeraad boekte destijds met zijn nieuwe lijst „Algemeen Belang Koudekerk" een ongemeen succes: hij veroverde zelfs twee raadszetels. De kieslijst van Algemeen Belang Koude kerk telde een ongeveer tien kandidaten voor een plaatsje in de gemeenteraad. Nu de heer Kammeraad deels uit onvre de met de bereikte resultaten en deels om persoonlijke redenen zijn plaats in de gemeenteraad opgeeft, is niemand van de destijds ingediende kieslijst be reid geweest zijn plaats over te nemen. De plaatselijke VVD, de partij waartoe de heer Kammeraad destijds behoorde, heeft nu haar tweede plaats in de raad gekregen. Deze partij kreeg immers bij de laatste verkiezingen de meeste rest- stemmen. In de gemeenteraad is de laat ste vertegenwoordiger van Algemeen Belang Koudekerk thans de heer W. Rijnsburger. De heer Kammeraad neemt maandag 9 maart afscheid tijdens de raadsvergade ring. Dan zullen tevens de geloofsbrie ven van de nieuwkomer mevr. Z.J. Ro- meijn-Sennema (VVD) worden onder zocht, zodat zij tijdens de volgende raadsvergadering kan worden geïnstal leerd. Verplaatsing Hazerswoudse weekmarkt HAZERSWOUDE Vana- vond staat tijdens een open bare vergadering van de raadscommissie algemene zaken de vraag of de week markt in Hazerswoude-dorp moet worden verplaatst ter discussie. Tot nu toe wordt deze op vrijdag gehouden op en in de nabijheid van het Raadhuisplein. In kringen van het gemeentebestuur echter vindt men deze plaat sen niet zo geweldig, te meer omdat het verkeer in de Dorpsstraat gewoon voort gang moet vinden en het pu bliek dat de markt bezoekt hiervan op de eerste plaats hinder ondervindt én gevaar loopt. Dus gaan de gedachten uit naar verplaatsing van de weekmarkt naar het Am bachtsplein. Maar daar voelen de winkeliers uit de Dorps straat niets voor. Zij vinden ondermeer dat door die ver plaatsing de omzet van de winkeliers uit de Dorpsstraat zal dalen. De marktkooplieden voelen wel voor „verhuizing" naar het Ambachtsplein. Fikse boete geëist tegen koffie- heler DEN HAAG/HAZERS- WOUDE De officier van justitie bij de Haag se politierechter heeft te gen een 31-jarige Hazers- woudenaar een boete van vijfduizend gulden en voorwaardelijk vier maanden gevangenis straf met proeftijd van twee jaar geëist. De man stond terecht wegens he ling van koffie. De politierechter stelde het vonnis twee weken uit om verdachte alsnog in de gele genheid te stellen via kwitan ties te bewijzen dat hij voor de koffie een redelijke prijs had betaald. Het betrof in totaal ongeveer honderd dozen met pakken koffie. De man zou ongeveer vijftig gulden per doos hebben betaald. De Hazerswoudenaar betoogde dat er olie over de pakken koffie was gekomen, waardoor een groot aantal pakken moest worden weggegooid. Hieruit zou de lage aankoopprijs ver klaard zijn. HOOGMADE Het aannemers-, timmerbe drijf H.J. Verbij wordt de nieuwe eigenaar van de uit de zeventiende eeuw stammende boer derij van de heer C.G. van Tol aan de Kerk straat. Hierdoor zullen er in plaats van 34 be jaardenwoningen, 28 van dergelijke huizen worden gebouwd in het gebied rondom de boer derij. Daar tegenover staat echter dat de woonfunctie van de boerderij behouden blijft. De uit het kleine re aantal te bouwen wo ningen voortvloeiende planschade voor de ge meente Woubrugge wordt door de, door de firma Verbij te betalen, afkoopsom gecompen seerd. De gemeenteraad ging in zijn laatste vergadering, ondanks de bedenkingen van PvdA-er Vos, akkoord met een veran dering in het bestemmings plan. Vos had moeite met het voorstel van B en W de boer derij te verkopen, omdat dat tot gevolg heeft dat er minder huizen worden gebouwd. Bur gemeester Brouwer de Koning stelde echter dat het aantal van 34 toch al vrij hoog gegre pen zou zijn. Vos bestreed dit De boerderij met erf van de heer C.G. van Tol aan de Kerkstraat in Hoogmade, waar voor een uit 1972 daterend bestemmingsplan werd gewijzigd. door aan te dragen dat hem di verse gevallen bekend zijn, waarin mensen op zoek naar een kleine woning nul op het rekest krijgen. De raad oor deelde echter anders dan de socialist en ging akkoord met de voorstellen waardoor een voorlopig koopcontract kon worden getekend. Voordeel Voor de heer Van Tol ligt de weg nu open om zijn plannen voor een nieuwe boerderij aan de Groenwegh te realiseren. Van Tol had daar al sinds ge ruime tijd zijn land, nadat de weilanden achter zijn boerde rij in de Hoogmadese Polder, werden aangewend voor wo ningbouw. De eigenaarswisse ling biedt uiteraard ook voor deel voor de heer Verbij. Hij vergroot met de realisering van een dependance, de be reikbaarheid van zijn bedrijf. Bovendien beschikt hij over meer bedrijfsruimte. Iets dat in zijn huidige vestiging aan de Van Fenemalaan vrijwel ontbreekt. De gemeente Wou brugge tenslotte, wint bij deze regeling ongeveer 1200 vier kante meter grond, die zij an ders had moeten aankopen. Tegen het bestemmingsplan Hoogmade-1972 liep nog steeds een beroep bij de Kroon. Het college heeft via diverse kana len aangedrongen op het onge daan maken van dit beroep. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onthielden en kele jaren geleden goedkeu ring aan de eerste herziening van het plan gefaseerde wo ningbouw toe te passen. Om met succes een woningwetpro cedure met gebruikmaking van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te kunnen toepas sen, was een bestemmings planwijziging nodig. De raad moest daartoe de uit 1974 en 1976 daterende bestemmingen voor het betreffende gebied weer in trekken. In ieder geval behoeven de uitbreidings- en modernise ringsmogelijkheden van het al meer dan een eeuw, in Hoog made gevestigde bedrijf Verbij niet te stagneren wanneer de gemeente deze procedure volgt. Tegelijkertijd zal de ge meente voor de nieuwe vesti ging Verbij een hinderwetver gunning aanvragen. Thessa Wanders geplaatst voor nationaal turn- kampioenschap HAZERSWOUDE Thessa Wanders, lid van de vereni ging Aspasia uit Hazerswou- de/Koudekerk aan den Rijn, heeft zich geplaatst voor de halve finale van het turn- kampioenschapstoernooi van ons land. Ze verkreeg dit recht in Rotterdam tij dens provinciale wedstrij den. Ze scoorde het hoogste aantal punten bij. het sprin gen (9.35). Marit Versteegen en Heidi Brussee, ook van Aspasia, le verden op wedstrijden in Den Haag zulke prestaties dat ze mee mogen doen aan de pro vinciale B-wedstrijden. Marit was in de residentie de beste jeugdturnster (B); Heidi werd vijfde. Een ploeg Aspasianen benedem dertien jaar, bestaan de uit Anneke Schellinger hout, Juliette Crass, Mireille Patiwael, Caroline Bekkering, Cécile Herijgers en Nicole Rei- chert, werd in Den Haag eer ste. Ook zij zullen van de partij zijn op de Zuidhollandse B- wedstrijden op 9 mei in Rot terdam. ALPHEN AAN DEN RIJN De oprichting van de Alphense VVV is een schot in de roos geweest. Dit meent althans de lokale afdeling te kunnen afleiden uit de belang stelling die de vestiging van het VVV-kan- toortje tijdens het eerste jaar van haar be staan heeft getrokken. Niet minder dan 1624 keer werd informatrice Cora Schouten om inlichtingen gevraagd. De Alphense afdeling van de VVV werd in mei vorig jaar opgericht. In het kantoor van de Ra bobank aan de Pieter Doelmanstraat werd een kantoortje ingericht. Negenhonderdveertig mensen hebben dit kantoortje sinds mei vorig jaar bezocht en om inlichtingen gevraagd. De informatrice werd 684 maal telefonisch om in formatie gevraagd. Opvallend noemt de VVV het, dat vooral naar inlichtingen over Alphen aan den Rijn werd gevraagd. Meer dan vier honderd mensen vroegen naar plaatselijke be zienswaardigheden en amusementsmogelijkhe den. Ook bleek veel behoefte aan een stadsplat tegrond te bestaan, evenals informatie over ho tels, cafés en restaurants. De opening van het theaterbespreekbureau in augustus van het afgelopen jaar was eveneens een groot succes. Tot 31 december werden via de VVV 444 plaatsen in theaters elders in den lande besproken. Op grond van de ervaringen die in de afgelopen periode werden opgedaan, meent het bestuur van de VVV, dat er zeer dringend behoefte is aan uitgebreide informatie over Alphen. Momenteel wordt overleg met de gemeente gevoerd over de samenstelling van een informatiegids. Peter Faber in De Kuip De acteur Peter Faber komt zaterdag met zijn nieuwt one-man-show „Langzaam haasten" naar Noordwijk Het optreden begint om half negen in het dorpshuis D Kuip aan de Noordwijkse Zeestraat. Peter Faber wee zijn publiek te boeien en mee te voeren naar zijn eigei fantasie- en ervaringswereld. Kaarten voor de shoi (f12,50) zijn verkrijgbaar bij de VVV en kunnen telefo nisch gereserveerd worden: 01719-11612. Muziek-in Qe Culturele Commissie van Leimuiden en Rijnsaterwou de houdt morgenavond in 'het Spant' in Leimuiden eei muziek-in. Muziek-in staat voor: het spelen van muziekin strumenten zowel in groepsverband als door solisten. zan± van diverse koren en enkele cabaretnummers. Aan dit mu zikale evenement doen ruim 175 amateurmusici uit Lei muiden en Rijnsaterwoude mee. De muziekverenging Ma vileo bijt om half acht de spits af. Vervolgens staan er on dermeer kinderkoren, een mondharmonicaspeelsters, eei organist een vioolduo en een heuse drumsolo op het pro gramma. De muziek-in is voor iedereen gratis toegankelijk Wereldgebedsdag Huize Emmaüs aan de Bennebroekweg in Zoeterwou de houdt op vrijdag een gebedsdienst in het kader vai de Wereldgebedsdag 1981. De dienst is voorbereid doo de werkgroep oecumenische diensten. Medewerking wordt verleend door het koor van de Christus Dienaai kerk. De dienst begint om half acht SJJOOS De Tiener Activiteiten Commissie van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest organiseert op vrijdagavont de eerste SJJOOS voor de jongeren van 13 tot en met 1 jaar in de kelder van het Gemeentecentrum aan de Lijt weg 9 in Oegstgeest. De kelder is daartoe speciaal inge richt. Vanaf half acht kunnen de belangstellenden vertel len wat ze precies bij de SJJOOS georganiseerd willet zien. Vanaf acht uur wordt er disco gehouden. De entre bedraagt 1 gulden, de drankjes kosten drie kwartjes. Theatergroep Augustus Theatergroep 'Augustus' brengt zaterdag een prograrr ma met veel zang en mime 'Mister I' voor kind ere. vanaf zes jaar in het Noordwijkse dorpshuis De Kuij. Ook vaders en moeders zijn vanaf twee uur welkoni Het optreden wordt georganiseerd door de Stichtim Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN). Toegang4 kaarten a 5 gulden (f3,50 voor SKAN-donateurs) zijt onder meer verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan d\ Parallelboulevard. NIEUWE WETERING De Vereniging voor Christe lijk Onderwijs te Nieuwe Wetering bestaat op 11 april 75 jaar. In de loop van april zal dit feit uitgebreid ge vierd worden. Een speciaal in het leven geroepen jubi leumcommissie, bestaande uit leden van de oudercom missies. bestuur en perso neel, heeft plannen voor een groots kinderfeest en een reünie van oud-leerlingen en oud-leerkrachten. Om aan de benodigde financiën te ko men wordt een serie bingo avonden georganiseerd als mede een rommelmarkt. De schoolvereniging van Nieuwe Wetering heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Zij is voortgekomen uit de Christelijke School te Oude Wetering hetgeen in die tijd ingr'ipende verandering te weegbracht. Reeds in 1901 werd op de algemene leden vergadering van de Christelij ke School te Oude Wetering uitgebreid gesproken over een op te richten school in Nieuwe Wetering. Een commissie be staande uit de heren J. M. Se- pers, H. van Dommelen en J. Verwey, kreeg de opdracht de zaak uit te werken. Na verloop van tijd kwamen genoemde heren met cijfers aan om tot een financieel haalbaar resul taat te komen: men dacht wel 3.500,- nodig te hebben voor grond en school, de onderwij zerswoning zou dit bedrag nog verhogen met 800,-. Met in begrip van rente zouden de jaarlijkse lasten ƒ1100,- bedra gen. Men beoogde een school voor 40 kinderen. „Broeder" vaw Heek van de Christelijke School te Oude Wetering stel de toen maar voor de bouw van de school te doen uitgaan van de Nieuwe Weteringse commissie zelf. Daartoe werd deze commissie uitgebreid met ds. J. Brouwer en de heer G. Boot. In 1901 bedroegen de tekorten van scholen heel wat minder dan thans. Uit een financieel verslag van dat jaar blijkt na melijk dat de Oude Weteringse school een tekort heeft van 289,-. Het tekort van de nieuw op te richten school te Nieuwe Wetering zou zelfs 403,- gaan bedragen. In 1906 kwam er schot in de zaak; het bestuur van Nieuwe Wetering deelde officieel mede een „centen"-vereniging en een „suppletiefonds ter aanvulling van de schoolgel den der minvermogenden" te hebben opgericht. Tevens zul len er schapen geweid worden door ouders en kinderen, die het schoolgeld van ƒ0,25 per jaar niet kunnen betalen. Het eerste definitieve schoolbe stuur werd vastgesteld, het werden voorzitter H. van Dommelen, secretaris J. M. Se- pers. Penningmeester T. Roe- loffs en de leden P. van der Knijff en A. Steenwijk. In fe bruari 1907 gaven de eerste potentiële hoofdonderwijzers proefles. Voor deze gelegen heid was ook het bestuur van de school van Oude Wetering uitgenodigd. De hoofdonder- Een van de eerste klassen (1911) van de huidige Regenboog-school van Nieuwe Wetering, helemaal links het schoolhoofd Plooy. wijzer, die bij die gelegenheid als beste uit de bus kwam, was de heer Drop. Op 29 juni 1907 werd de „School met den Bij bel" aan de Sluis te Nieuwe Wetering feestelijk geopend. Het eerste jaar had de school direct al 41 leerlingen, zij zijn in de loop der jaren gevolgd door nog 751 kinderen. Uit de leerlingenlijsten van de school blijkt dat van de 792 kinderen, 51 de naam Van der Luit droegen. Hetzelfde aantal was lid van de familie Los, terwijl 43 Van Tollen de school bezocht hebben. Andere namen die generaties lang voorkomen zijn: Weststeyn, Van Es, Steenwijk, Van der Lip en Klomp. Ook nu nog volgen kinderen met boven staande achternamen de lessen aan de school van Nieuwe We tering. Het schoolgebouw is tot na de Tweede Wereldoorlog ook voor andere doeleinden gebruikt, zoals de zogenaamde „winterlezingen". Zo'n vier maal per jaar kwam er een do minee, doktor of professor een lezing houden in de school. Dat was zo rond 1917 een hele organisatie. De spreker moest per koets gehaald en gebracht worden van en naar Den Haag, Amsterdam of een ande re verre stad. Ook het officieel uitnodigen geschiedde per koets. Een en ander vergde in die tijd een niet geringe finan ciële inspanning. Over het be stellen van rijtuigen werd niet licht gedacht. In notulen uit 1918 van het schoolbestuur staat: „De secre taris deelt mede bij drie stal houders te zijn geweest erl^— laagste was.welke het rl den opgedragen is voor buiten fooi der koetsier", -* van de bestuursleden m dan nog op zich nemen EI Dl voor stalling van het paar^ jjai zorgen. Grote problemen ier(je den zich soms voor: „De gende spreker heeft zich K_ 6e januari beschikbaar ges 't welke in 't algemeen, deze datum op maandag irn Z1 een moelijke dag gevonlPan wordt, in verband met ll£e waschdag". rnreu Het oude schoolgebouw i< eter jaar lang als school in gebi Cels geweest, namelijk van 1907 1976. In dat jaar werd de nDO?"0 we school na enige tegern in gen, zoals brand tijdenset nu| bouw, in gebruik genor ntrat; Het gebouw was vanwege luid Soeiend leerlingenaantal :ten k ein geworden. Tevens Miritme de neutrale kleuterschool, hillen ook aan een nieuw onde nd, ir men toe was in den ie ete w school voor leerlingen va were tot 12 jaar ondergebracht, terste leerlingenaantal is in het b jyjj van de jaren '70 behoo ,z toegenomen, vanwege het ihhaIi dat toen ook de kathol hij kinderen van Nieuwe W ring en Kaagweg (Haar, mermeer) de school ginger "-lIUI zoeken. Dit was wel noodz Je? "1 lijk, anders had de school s- *- nig bestaansrecht meer ge 'hach Vanaf die jaren is het gei fnboe deld aantal leerlingen o: Ker, c veer van 27 naar 75 gegn ns de Thans wordt de school bez aardig door 99 kinderen en geve k tot 5 leerkrachten les.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4