rerugkeer- projecten i^oor gastarbeiders reinig succesvol jUJj'i - CttSSSQD CeidoeSoina/nt Opschieten met voorbereiden van wettelijke pensioenplicht Ook Eerste Kamer geheel vernieuwd Congres PvdA reden tot zorg - be jonke klare-over scheidslunch voor ibassadeur in Peking MARKTEN weer INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1981 PAGINA ÏN HAAG De huldi- arbeiders, die lange tijd vorm van de terug- in ons land hebben ge- er-projecten voor gast- werkt en gewoond, moet Dit klamme klimaat laat ons dappere volk slechts twee mogelijkheden open: het drijft ze óf naar de kroeg óf naar de jeugdbeweging. Een andere keus is er niet. De jeugdbeweging is natuurlijk een stuk gezonder, maar blote knieën moeten je liggen (en staan). Mooie idealen trouwens ook. Je hebt mensen, die langs een gracht lopen en alleen maar denken: „Als er nou maar een hond in lag of een onmondig kind, dan zou ik tenminste een extra goede daad kunnen doen". Maar achter hem sloft op dat moment zo goed als zeker Iemand, die verbitterd denkt: „Als ik nou maar echt eens durfde, zou ik er nü inspringen en geen moeite meer doen om boven te komen". Jammer: tot zijn vliesdunne opluchting blijkt hij inderdaad filet te durven. Hij vindt de kademuur bij nader inzien te hoog en het water te groen. Groen kleurt trouwens niet bij rijn pak. dat fletsblauw is met een bibberig krijtstreepje. Daarnaast vraagt hij zich af, of hij in zijn verdrietige opzet zou slagen. Want de man die achter hem loopt, springt hem zo goed als zeker na. En dan is hij weer even ver. Daarom dragen zijn willoze benen hem vanzelf naar het buurtcafé, die heet gestookte anti-chambre tussen trekkebekkerig leven en het bevrijdend hiernamaals. En daar drinkt hij zich met lange tanden voor enkele uren een ideaal. Buiten, in de vijandige straat, voelt hij zich tussen al die wilskrachtige doordrammers een doodsbange lilliputter, die het tempo onmogelijk kan bijbenen. Maar zodra het bruine tafégordijn achter hem dichtzakt, ziet hij tot zijn opluchting «Heen nog maar collega-lilliputters, die hem tamenzweerderlg op de schouder slaan en zeggen: „Zo, puwe reus". De baas van het café stimuleert die veilige geborgenheid op fcjn geheel eigen wijze. Hij bezit een lichaam van ruim Hoorregen spek, waarop een blozend hoofd van rose l/ïarsepein is gelast. Zijn monotone stem, die eigenlijk alleen te pruimen is, als hij de waterstanden zou voorlezen, notuleert de bestellingen, die zijn handen daarna vaardig uitvoeren. Het zijn onwijs grote handen, die waarschijnlijk niet het het rsultaat zijn geweest van een scheppingsdaad, maar die er indertijd door Hoogovens bij wijze van Vriendendienst zijn aangegoten. inder het inschenken bespreekt hij doorgaans de actuele roblemen, die de wereld bezig houden. „Die Reagan", egt hij vergenoegd, „is een man naar mijn hart. Het werd jd. dat de heren in het Kremlin tot de orde werden jroepen. Als dat norse wrak van een Brezjnev weer een tgeintje uithaalt, krijgt hij van meneer Reagan gelijk een ruisraket op zijn berenmuts. Prima. Mijn idee. Zo moet je at soort heren aanpakken". En daar kan Rusland het dan oorlopig weer mee doen, zou hij zo denken, ioms heeft hij geen adem over voor commentaar-en laat hij le radio invallen. Hij heeft een feilloos radarinstinct voor ipvoedkundige causerieën over drankmisbruik, waar zijn apseizende cliënten met gebogen hoofden naar luisteren Is een peloton soldaten tijdens de kerstnacht naar de almoezenier: even tijd voor Stille Nacht en daarna weer ol goede moed doorknokken. is een dokter op de radio een lezing houdt en de chamelijke en geestelijke resultaten opsomt van overmatig Icoholgebruik, zet hij de radio grijnzend wat harder en axeert hij de verzameling afbraak aan zijn tap met een oosaardig lodderoog. Op zulke momenten neemt iedereen ch voor een nieuw leven te beginnen, maar gelukkig komt a de dokter altijd Vader Abraham of Luv en die zingen de ergroeiïngen vanzelf weer recht. Dan komen de instant- losofietjes los in de trant van: „Nou ja, laat ik in het ergste eval zes en negentig worden inplaats van zeven en egentig. Dat vind ik nog geen doodwond. Dat jaar schenk ze". egen die tijd komt er trouwens steevast een muisgrijze )an binnen strompelen, die alle waarschuwingen van de .h. dokters zwijgend maar overtuigend ontzenuwt. Hij Is en komt elke dag na het uitgaan van de school aan de 'erkant zes consumpties plaatsen. Hij doet dat zeer snel zonder noemenswaardig beven en hij houdt er de ogen (Ij gesloten als een kind, dat vóór het slapen gaan zijn (vertraan krijgt. lis de zesde pierenverschrlkker kraaiend heeft laatsgenomen in zijn maagput. rekent hij af uit een prschoten knip en daarbij telt hij wantrouwig het fisselgeld na, dat de baas in zijn hand schudt. Zijn hulsarts oudt hem al jaren voor. dat hij zich moet matigen met zijn leftijd, maar zijn telkens terugkerend verweer, dat hij met «fier ventileert is dan: „Als je jeuk hebt, moet je krabben". Ie grijsaard komt precies om vier uur en gaat prompt om Ijf over vier weer heen. Ook daar heeft hij een bedoeling lee. Hij woont in een hofje naast de school en tussen het ifé en de overkant spoelt een etmaal lang een ïonderbroken verkeersstroom langs. En aangezien hij zelf et meer de rapheid heeft om aanstormende auto's te itwijken, moet hij wel wachten op de moeder, die met een anje slab voor de schooljeugd veilig van de ene kant van naar de andere loodst. Bij het eerste ploegje, dat 'ersteekt, sluit hij zich dan zwijgend aan. i vijf minuten later, als de zes consumpties ter bestemder aatse zijn, wankelt hij weer terug aan de arm van de 'me, gelijk een vlijtig schoolkind, dat zijn matjes voor ndaag weer tot volle tevredenheid heeft gevlochten. ING/DEN HAAG De Chinese premier, Zhao Ziyang, de Nederlandse ambassadeur in Peking, mr. J. Knep- •ut, gisteren een afscheidslunch aangeboden. Dit heeft roordvoerder van het ministerie van buitenlandse za- fis teren in Den Haag meegedeeld. ins de woordvoerder is nog niet bekend wanneer Kneppel- naar ons land terugkeert. China besloot vorige week de be- ingen met ons land terug te brengen van ambassadeursni- °aar het niveau van zaakgelastigden. Dit als reactie op het «en door de Nederlandse regering van een exportvergun- voor de levering door RSV van twee onderzeeërs aan Tai- worden beëindigd. In het algemeen lukt het wel de mensen in hun land van herkomst te helpen bij de opbouw van een eigen bedrijfje, maar met ontwikkelingsbe leid, langs welke weg de projecten worden gefi nancierd, heeft het wei nig te maken. Dat is de conclusie van een com missie die sinds '79 het functioneren van het programma terugkeer projecten, dat sinds '75 loopt, diepgaand heeft bestudeerd. De commissie bepleit nu de opbouw van een gestructu reerd hervestingingsbeleid, met als basis terugkeer-projec- ten. Een interdepartementale werkgroep zou duidelijke cri teria moeten opstellen welke buitenlandse werknemers wel en welke niet te steunen, in het kader van zo'n remigratie- programma. Tevens moet men de terugbetaling van het ge leende geld beter regelen, e- venals de samenwerking met de plaatselijke overheid in het land van hervestiging. In '75 gaf het ministerie van ontwikkelingssamenwerking vijftien miljoen gulden uit voor de terugkeer-projecten. De onderzoeks-commissie be zocht 45 projecten in Tunesië, Marokko, Turkije en Joegosla vië. Voor de helft zijn het klei ne agrarische familiebedrijfjes, maar ook zijn er reparatie- werkplaatsen, meubelmake rijen en bakkerijen onder. Ge middeld is per project tussen de 60.000 en 100.000 gulden be steed. SFB werkt in ploegendienst aan uitkering bouwvakkers AMSTERDAM Het so- claal fonds bouwnijverheid (SFB) in Amsterdam werkt zeven dagen per week, over dag 's avonds en niet zelden 's nachts in ploegendienst om de grote toevloed van werkloosheidsuitkeringen aan bouwvakkers op tijd te kunnen verwerken. Elke week verstrekt het fonds aan 50.000 werkloze bouw vakkers een ww-uitkering en dat aantal groeit met bij na 15.000 per maand. Terwijl door de grote drukte het aantal personeelsleden van het SFB sinds een jaar met bij na honderd is uitgebreid, zijn de financiële reserves van het fonds danig zijn geslonken. Door een jaarlijkse premiever hoging is het SFB er tot dus ver steeds in geslaagd aan zijn verplichtingen jegens de uitke ringstrekkers te vr oen, maar nu is er sprake van een ach terstand van enkele weken voordat iemand zijn definitie ve uitkering ontvangt. In 1975 moest het SFB bij het Alge meen Werkloosheidsfonds aankloppen voor een renteloze lening omdat de eigen midde len waren uitgeput. Dat lenen zal nu minder makkelijk gaan omdat ook bij het AWF de bo dem van de geldkist zichtbaar Stal met 260 varkens afgebrand In Lienden in de Betuwe zijn gisteren bij een brand in een varkensstal 260 dieren omgekomen. Enkele dieren moesten door de rijkspolitie worden afgeschoten. De brandweer had het vuur binnen een uur onder controle. Van der Klaauw toch naar Irak DEN HAAG Irak heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken uit genodigd voor een officieel bezoek aan Bagdad. Van der Klaauw ontving de uitnodi ging toen hij vorige week als voorzitter van de EG-mi- nisterraad Bagdad aandeed. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren meegedeeld. Vorig jaar februari zou Van der Klaauw Bagdad al bezoe ken, maar was op het laatste moment niet welkom, omdat Amerikaanse, Egyptische en Israëlische vertegenwoordi gers in Den Haag een bijeen komst hielden over de Camp David-accoorden. Nederland wees er steeds op dat het een privévergadering was, die ie dereen in Nederland kan hou den. Volgens een woordvoer der kan het bezoek niet plaats vinden voor de verkiezingen in mei. Nederland is tot 1 juli voorzitter van de EG-minis- terraad en de agenda van Van der Klaauw zal overvol zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de Eerste Kamer wordt dit jaar geheel vernieuwd. De regering heeft hiertoe besloten vanwege de aan de gang zijnde grondwetsherzieningen. Normaal is dat de senaat om de drie jaar voor de helft uit nieuwe leden gaat bestaan. Wijzigingen van de grondwet worden echter pas een feit, als de voorstellen daartoe twee keer in elk van beide Kamers zijn „gelezen". Daartoe was het dus nodig ook de senaat geheel te ontbinden. De verkiezing voor de Eerste Kamer, die ge schiedt door de colleges van Provinciale Staten, wordt gehouden op woensdag 10 juni. De dag daarvoor worden beide Kamers der Staten-Ge- neraal tegelijk ontbonden. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) sluit op die datum de zo geheten verenigde vergadering. Twee dagen la ter komen de beide Kamers in nieuwe samen stelling bijeen en opent Wiegel de verenigde vergadering. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn zoals bekend op 26 mei. Vanaf die datum tot 9 iuni komt de Kamer niet bijeen. Vóór de ver kiezingen en na de plechtige opening gebeurt er overigens ook niet erg veel. Van 10 april tot en met 24 april is er het Paasreces. Daarna ver gadert de Kamer evenmin, opdat de politieke partijen zich kunnen concentreren op de ver kiezingsstrijd. De nieuwe Tweede Kamer be handelt geen belangrijke zaken totdat er een nieuw kabinet is. In de tussenliggende periode draait in politiek Den Haag alles om de forma- Kamerleden willen overzicht politie-actie in Nijmegen DEN HAAG De Tweede Kamerleden Roethof en Stoffe- len (PvdA) willen dat de ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) de Tweede Kamer een schrif telijk verslag sturen over het politie-optreden in Nijmegen vorige week, bij de beëindiging van de kraakactie in de Piersonstraat Met een dergelijke brief kan de Kamer oordelen over de mate en aard van het politiegeweld, zo stellen de twee Kamerleden. Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) wil van Wiegel we ten hoe de instructie aan de politie luidde voor het vuurwapen gebruik'bij de ontruiming. Dit omdat Wiegel in de Eerste Kamer opmerkte dat er concrete situaties waren waarin het gebruik van vuurwapens geoorloofd was. Carnaval In het zuiden gaat het carnaval ook vandaag nog in alle vrolijkheid verder. In het Bossche Oeteldonk reed deze auto waarmee een verbintenis werd gelegd tussen het heden en de toe komst. Morgen is het Aswoensdag. Kamer vraagt steun aan zeevaart DEN HAAG De grote partijen in de Tweede Ka mer (PvdA. CDA en VVD) hebben de regering gisteren gevraagd de Nederlandse zeescheepvaart die steun te geven die nodig is om een goede concurrentiepositie op te bouwen. De VVD vroeg in een motie om regeling op korte termijn, omdat de huidige steunmaat regelen op 1 januari volgend jaar aflopen. Volgens de PvdA moet de WIR (wet investe ringsrekening) niet verder worden toegepast en dient te worden overgegaan tot gerich te steun. Volgens ministère Tuijnman van (Verkeer en Waterstaat) ligt een nota over de steun aan de scheepsbouw bij Financiën. „Mijn departement en dat van economische zaken zijn het in grote lijnen met elkaar eens, we moeten afwachten hoe Fi nanciën zich opstelt", aldus Tuijnman. COOP. VELUWSE EIERVEIUNG 3 MAART BARNEVELD - Aanvoer 2 095.110 stuks, stemming redelijk. Prijzen In guldens per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 14.00. 55-56 gram 16.80, 60-61 gram 16,60-16,85 Den Uyls verantwoordelijkheid EEN partij in verwarring. Een partij die net niet stuur loos heen en weer wordt getrokken tussen de wil om re geringsverantwoordelijkheid te dragen en het gemak om langs de zijlijn te staan roepen hoe het allemaal beter zou kunnen, zonder dat ook echt waar te willen maken. Zo moet de PvdA, op dit moment de grootste partij in het land, helaas worden gekarakteriseerd. Helaas, want gezien de grote pro blemen waarvoor in de komende jaren oplossingen moeten worden gevonden, is het politiek gezien weinig opwekkend te moeten constateren in welke situatie een zo grote politieke partij verkeert. DeN UYL is er dit keer nog in geslaagd zijn partij af te houden van al te extreme stellingnames, hoewel datgene wat de PvdA heeft afgesproken wèl op het randje van de werke lijkheidszin is, en er hier en daar zelfs over heen gaat. Ge lukkig heeft de PvdA het roer van de partij opnieuw in han den van Den Uyl gegeven, waardoor er nog enige hoop is dat de PvdA met haar plannen tot gevoel voor de realiteit zal worden teruggebracht, wanneer het er op aan komt. Het is de innerlijke tegenstrijdigheid ten top. De PvdA blijkt enerzijds Den Uyl naar het Catshuis te willen helpen, anderzijds heeft men hem zulke onwerkelijke programpun ten meegegeven, dat hij buiten de regering zou blijven indien er aan wordt vastgehouden. De democratische gezindheid van de PvdA willen wij niet in twijfel trekken, maar wij moeten wel twijfelen aan het inzicht dat sommige afgevaar digden blijken te hebben in wat in democratisch opzicht door de beugel kan en wat niet. Het is immers irreëel als sprekers op het congres van de socialisten betogen, dat de PvdA zich niets van (bijvoorbeeld) het CDA dient aan te trekken. Zo lang de PvdA geen absolute meerderheid heeft moet deze partij per definitie rekening houden met wat anderen willen. Het siert partijen zelfs wanneer zij ook wanneer zij de meerderheid hebben open willen staan voor de mening van de minderheid. NOGMAALS, dankzij Den Uyl plaatst de PvdA zich nog net niet helemaal buiten de werkelijkheid. Maar men houdt het hart vast als men zich tracht voor te stellen, wat er met de PvdA gebeurt als Den Uyl er niet meer is. Na de komen de formatie bijvoorbeeld, in het geval Den Uyl met de smalle marges die men hem heeft gegeven er niet in zou zijn geslaagd zijn partij aan de regering te laten deelnemen. Het wordt dan een radicaliserende partij, die vele jaren onge schikt zal zijn om te regeren. En gezien de omvang van de PvdA zou dat slecht voor het land zijn. Op de schouders van Den Uyl rust een zware verantwoordelijkheid. DUITSE KRANT: (Door onze correspondent Ami van Vree) BONN Een „reden tot zorg" voor de drie grote landen van Europa noemt de conservatieve Frankfurter Allgemeine Zei- tung het wanneer Den Uyl in mei een regering zal vormen. De weigering van het congres van de PvdA om nieuwe atoomwa pens op te stellen kan voor de bondgenoten nog heel vervelend worden, schrijft het blad. „Een neen van de Hollanders dreigt in de interne Duitse discus sie vooral binnen de SPD de positie van de bondskanselier te verzwakken". De Nederlandse gezindheid noemt het blad met het oog op de geschiedenis respectabel, maar: „Met dezelfde mate van eigengerechtigdheid waarmee eens het gereformeerde Nederland de Spanjaarden wilden evenaren en de wereld ver overen, is het thans op de omgekeerde weg, wil het als „klein land" uit de geschiedenis verdwijnen en de deken over het hoofd trekken als het buiten stormt. Maar Holland is helemaal niet zo klein". Record - drukte bij rijexamens DEN HAAG De da- lende welvaart ten spijt, zijn vorig jaar in ons land meer rijexamens aangevraagd dan ooit te voren het geval was. Bij na 915.000 personen lie ten het Centraal Bureau Rijvaardigheid weten het „rose papiertje" te willen bemachtigen. Dat zijn ër 10.000 meer dan in het vorige recordjaar, 1966, toen 905.000 aanvra gen voor het rijbewijs binnen kwamen. Zoals altijd het geval is, was het merendeel van de examenaanvragen vorig jaar afkomstig van kandi daten die voor een eerder examen waren gezakt. Iets meer dan 360.000 personen dienden voor de eerste keer een verzoek in om de rijproef te mogen afleggen; een toename van ruim 10 procent vergeleken met 1979. Meer dan de helft van het totaal aantal aan vragen was vorig jaar af komstig van vrouwen. STAATSSECRETARIS TOT COMMISSIE: Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Staatssecretaris L. de Graaf van Sociale Zaken heeft de Commissie Pensioenen van de Stich ting van de Arbeid gevraagd nu ein delijk eens op te schieten met het voorbereiden van een wettelijke pen sioenplicht. Hij eist, dat er voor het einde van dit jaar aangaande een aantal knelpunten knopen worden doorgehakt. Daarover wil hij vol gende week donderdag met de com missie praten. De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid, het samenwerkingsor gaan van werkgevers en vakbeweging, studeert al vele jaren op een wettelijke pensioenplicht voor werknemers. Uit gangspunt daarbij is, dat er bovenop de aow, die kan worden beschouwd als een basis-pensioenvoorziening voor ie dereen, voor werknemers een aanvul lende pensioenregeling komt tot aan een bepaalde salarisgrens. Voorzover salarissen boven die grens uitgaan moe ten de ondernemingen zelf vrijwillig voor een verder aanvullende pensioen voorziening zorgen. In de Tweede Kamer is al de vrees uit gesproken, dat het wel tot de jaren ne gentig kan duren voordat die pensioen plicht een feit wordt. In een brief aan de commissie zegt de staatssecretaris, dat hij niet zó somber is, maar toch vindt dat er wat meer schot in de zaak moet komen. Hij wijst erop, dat de commissie weliswaar voornamelijk in een vertrouwelijke sfeer werkt, maar dat er toch voldoende bekend is gewon den om het bedrijfsleven tot eigen pen sioenregelingen te brengen, die aanslui ten op de richting welke de pensioen commissie leek te zullen aangeven. An dere ondernemingen wachten met hun pensioenbeleid op het studieresultaat van de commissie. Daarom, vindt De Graaf, moet er spoedig een einde ko men aan de onzekerheid over het in te voeren pensioensystem. Hij heeft een dringend beroep gedaan op de commis sie om voor het einde van het jaar te beslissen. Vrij koud De Bilt - Geleidelijk aan dringt koudere lucht afkom- stig uit Denemarken ons land„ binnen. Vorst wordt vannacht evenwel nauwelijks verwacht De minimumtemperatuur zal rond of even boven het vries-* punt liggen. Overdag loopt de temperatuur op tot een graad of vijf. De koude lucht wordt aangevoerd om een depressie die van het Engelse Kanaal over Frankrijk naar Duitsland zal trekken. Het langzaam uit vloeien van deze koude lucht over onze omgeving veroor zaakte vandaag veel bewol king, op veel plaatsen mist en hier en daar ook wat regen. Wisselvallig is het boven de Britse Eilanden. In Frankrijk houdt het zachte weer aan. In Scandinavië blijft het vriezen. Vooruitzichten voor donder dag: Enkele maartse buien. Plaatselijk lichte vorst in de nacht en middagtemperatuur omstreeks 4 graden. Weersvooruitzichten' in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks min 1 graad Max. temp.: omstreeks 4 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Deelen mist Eelde geh.bew. Eindhoven mist Den Helder mist Lh. R dam geh.bew. Vlissingen motregen Z-Llmburg geh bew. Bordeaux l.bew. Frankfort regen Genève geh bei Helsinki onbew. Innsbruck zw bew Klagenfurt zw bew Kopenhagen geh.be>

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9