Woonspreekuur wil jongeren 'woonwijs9 maken in Noordwijk REGIOIJOURINAAL REGIO! J0UR1NAAL Politiek café Voorschoten Nieuw scholen complex in Noord wijk kost bijna vier mil joen gulden Energieke Katwijkse ambtenaar gaat op de kleintjes letten DE LEIDSE COURANT CORRESPONDENT (M/V) REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1981 PAGINA 7 /OORSCHOTEN Het Politiek Café Voorschoten praatte 'ver welzijn en jongerenbeleid in Voorschoten in verband net de nieuwe rijksbijdrageregeling, waardoor binnenkort iet sociaal-cultureel werk geheel onder verantwoordelijk- leid van de gemeentelijke overheid valt. Vethouder Marselis, als lid van het forum, noemde de nieuwe egeling de decentralisatie van het jeugd- en jongerenwerk. Vol- ens de wethouder kan men ook spreken van „armoe-verdelen". oncreet komt het er op neer dat de gemeente een plan moet idienen voor vier jaar, dit plan jaarlijks bijstellen. Waarschijn- jk zal deze regeling voor het eerst in 1982 in werking treden. Volgens wethouder Marselis lijkt het allemaal erg leuk als ge- neente een plan op te stellen, maar indien de rijksoverheid geen inanciën beschikbaar stelt, dan houdt alles op. De discussie spit te zich toe op de vraag in hoeverre de plaatselijke politieke verheid invloed krijgt op het werk voor jeugd- en jongeren. Volgens de aanwezige gemeenteraadsleden valt er niet aan te intkomen dat de gemeenteraad zich een oordeel zal moeten vor- nen over het werk. lejheer Van der Ham (O.O.M.-instellingsdeskundige) zag het al- emaal erg pessimistisch. Volgens zijn visie krijgt de gemeente- aad de keuze of 1 XA km snelweg aanleggen of iets doen aan het Welzijnswerk. Ook de heer Kalfsbeek (Lindehoeve) zag de toe- omst weinig rooskleurig. Tiidens de gehele discussie kwam aar voren de vraag over de financiën. Vooral het open-jonge- enwerk wil graag kunnen experimenteren en dat kost veelal eld. Vanuit de kring van de raadsleden kwamen ook nog posi- ieve gegevens naar voren. Volgens de raadsleden kan iedere leente nu zelf bepalen waaraan de subsidies verstrekt wor- Vanuit het „veld", dat zijn de verenigingen en stichtingen, iten wel aanvragen ingediend worden. Gezien de krappe fi- lanciële situatie van zowel rijk, provincie als gemeente, zullen ^prioriteiten gemaakt moeten worden. Het is.daarom voor ie- |ere vereniging een dringende noodzaak om een goede begro- ing en planning op te stellen. In het politiek Café bleven, zeer tegrijpelijk, de meni meningen verdeeld. NOORDWIJK Na biina vier jaar van voorbereiding en onderhandelingen zijn de plannen voor de bouw van een rooms-fcatholiek scho lencomplex aan de Bronk- horststraat rond. De nieuwe school zal zeventien lesloka len tellen, te weten twaalf voor het lager onderwijs en bovendien nog drie werklo kalen, een speel-werklokaal en een speellokaal voor het kleuteronderwijs. Daarbij komen nog een gemeen schapsruimte, een handenar- beid lokaal en diverse neven ruimten. Verder is in het bouwplan een kelder als. fietsenstalling opgenomen. In totaal is met de bouw een bedrag gemoeid van 3.975.000. Vier bestaande scholen gaan in „De Bronck- horst" op. Van het toneel ver dwijnen de Sint Jerbensschool aan de Zeestraat, de Maria- school aan de Bronckhorst- straat, en de kleuterscholen „De Bengelenbak" en de „Wigwam". Het nieuwe scholencomplex wordt gedeeltelijk uitgevoerd met een hellend dak, voorzien van pannen. Het zal een op pervlakte beslaan van ruim 5200 vierkante meter en in haar totaliteit domineren in het woon- en winkelgebied tussen de Kerkstraat en de Van Limburg Stirumstraat Het voormalige klooster van de zusters J. M. J. aan de Bronckhorststraat wordt- ge sloopt en met een gedeelte van de kerktuin van de parochie kerk van Sint Jeroen bij het bouwterrein getrokken. Als „De Bronckhorst" gereed is, gaat de beuk in de Sint Je- roensschool aan de Zeestraat. De gemeente heeft de grond, waarop deze school is gebouwd, dringend nodig voor net definitieve tracé van de Weteringkade en de woning bouw in het Middengebied. Wethouder Bedijn van onder wijszaken en de ambtenaren van z'n staf verdienen een compliment voor het feit, dat het bouwplan voor de grootste school van Noordwijk haar be slag heeft gekregen. De grond- transactie, die er aan vooraf gaat, is juridisch wellicht de meest ingewikkelde, die ooit aan het gemeentebestuur is voorgelegd. Het grootste deel van de benodigde grond is ei- Êendom van het rooms-katho- eke kerkbestuur. Dit bleek echter niet bereid om de grond te verkopen, maar wel wilde zij haar bezit in erfpacht af staan. Dit kan beschouwd wor den als een „novum" bij het stichten van een school, en daarvoor was het fiat van het ministerie van onderwijs no dig. Bovendien moest men nog za ken doen met een vijftal parti culiere eigenaars van een aan tal woningen aan de Bronck horststraat, die voor de scho lenbouw plaats moesten ma ken. Voor deze bewoners en ook voor de bewoner van het vroegere klooster is het gelukt vervangende woonruimte te vinden. Met een van de eige naars is nog geen overeen stemming verkregen. Zijn pand Bronckhorststraat 18 is nodig voor de realisering van het schoolplein. Het staat de bouw van de school echter niet in de weg. De transactie met het r.k. kerkbestuur houdt in dat eerst «die bouwgrond aan haar in eigendom moet worden overgedragen, waarna zij op haar beurt de grond weer in erfpacht aan de ge meente uitgeeft. Mocht de nieuwe school ooit opgeheven worden dan vervalt de grond weer aan het kerkbestuur. Aan het project zit voor de ge meente een financiële scha duwzijde. De investering om vat namelijk een onrendabel gedeelte, waarvan de jaarlijkse lasten drukken op de algeme ne dienst. Dit bedrag wordt geraamd op circa 253.000. Daarbij komen nog de jaarlijk se lasten van infrastructurele voorzieningen als wegverbre- ding, toegangspaden naar school, en dergelijke. De Leldse Courant zoekt voor de verstag- geving in de gemeenten VOORHOUT en ALPHEN AAN DEN RIJN contact met een free-lance die in VOORHOUT/ALPHEN AAN DEN RIJN woont en In staat is om in overleg met de redactie het nieuws in deze gemeente te vergaren en uit te werken. De werkzaamhe den bestaan onder meer uit het bijwonen van vergaderingen en evenementen en het maken van interviews. Belangstelling voor het plaatselijke gebeuren is uiteraard een vereiste. De werkzaamheden worden goed gehonoreerd. Informatie kan worden ingewonnen bi] Ed Olivier, LC- regloredaktie 071-122244 tst. 22. Sollicitaties: Redactie Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA LEIDEN t.a.v. dhr. W. Buijtoweg. Informatieavond De Sjelter De gemeente Leiderdorp organiseert op woensdag 4 maart een informatieavond voor de bewoners in de omgeving van de Gaarmeesterstraat over de bouwplannen achter De» Sjelter. De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp faat daar woningen bouwen. De plannen zijn gereed en- unnen bekeken worden. Van 19.30 tot 21.00 uur zijn in? De Sjelter vertegenwoordigers van de gemeente en de wo- ningbouwvereniging aanwezig om de bezoekers in per-* soonlijke gesprekken toelichting te geven op de maquette, en de tekeningen, die overigens ook permanent bestudeerd kunnen worden in het gemeentelijk informatiecentrum. EHBO- wedstrijd Jn het Cultureel Centrum in Voorschoten worden don derdagavond de jaarlijkse EHBO-kringwedstrijden voor de Leidse regio gehouden. De afdelingsploeg mei de beste resultaten zal worden uitgezonden naar dé jaarlijkse districtswedstrijden. Zwemclub Lisse De Zwemclub Lisse houdt vrijdag 6 maart een algemene ledenvergadering in De Voorhof' aan de Lissese Bond- straat. Op het programma staan onder meer bestuursver kiezingen en de uitreiking van een aantal prijzen. De ver gadering begint om half negen. Ijzerlijm Dc Hazerswoudsc toneelgroep „Michael" komt binnen kort met het toneelstuk „Ijzerlijm" op de planken. Za terdag 7 maart Is het stuk te zien in het parochiehuis (Plejrn '68) in Hazerswoude Rijndijk, de dag daarna in Het Anker. Beide voorstellingen, die speciaal voor de jeugd zijn bedoeld, beginnen om half drie. Kees Ouwejan Kees Ouwejan en zijn makkers. De folkgroep Kees Ouwejan Makkers treedt donder dag 5 maart op in de Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Het repertoire van dem groep bestaat uit Ierse en Britse kroeg- en zeemanslie deren, jig reels, polka's, ballades en Nederlandstalige eigentijdse liederen. De folkgroep bestaat uit Kees Ou wejan, zang en gitaar, Yvonne Jacobs, zang, gitaar ep accordeon en Peer van der Burgh, viool, mandoline en" accordeon. De zaal gaat om negen uur open. BINNENKORT ENQUETE ONDER BEWONERS ZOMERHUISJES START ISOLATIE OPENBARE GEBOUWEN KATWIJK Er zal in Katwijk binnenkort werken uiteindelijk zelf niet mee. Besparen is een begin worden gemaakt met de isolering juist ook een kwestie van 's nachts de termos van openbare gebouwen. Doel hiervan is taat lager draaien en geen ramen openzetten, niet alleen het verstandiger omgaan met de kachel staat te loeien", aldus van der Meer. energie, maar ook om als voorbeeld te kun- De nog steeds stijgende gasprijs draagt er niet nen dienen bij het beleid zoals dit de ko- toe bij dat de mentaliteitsverandering versneld mende jaren gevoerd zal worden. Een onder* teweeggebracht zal kunnen worden. Het komt deel van het terugbrengen van het gasver* voor dat mensen die op het gas flink hebben bruik, ls ondermeer de aanstelling van ener- bespaard, toch een hogere eindrekening in de gie-ambtenaar A. van der Meer. Zijn taak is bus krijgen. Van der Meen „Ja, dat werkt na net geven van voorlichting op het gebied tuurliik niet bevorderend, maar je moet het zo van energiebesparing aan de Katwijkse be- zien dat deze mensen zonder al hun bezuinigin- volking en in deze plaats gevestigde bedrij- gen nog veel meer hadden moeten betalen. De ven. verhoging is namelijk niet het gevolg van een „De cijfers van de afgelopen jaren tonen duide- mindere omzet van de gemeentebedrijven, lijk aan dat de Katwijker bewuster met zijn maar van een koppeling aan de olieprijzen." energie omspringt. Het gasverbruik daalde aan- De taak van energie-ambtenaar Van der Meer zienlnk en dit is zeker niet alleen te danken is bijzonder omvangrijk. Behalve met het advi- aan de zachte winters waarmee we zo langza- seren van de plaatseliike bevolking, particulie- merhand vertrouwd zijn geraakt. Om nu de re- en gemeentelijke bedrijven, houdt hij zich achterstand die de gemeente heeft bij grote ook bezig met verschillende projecten op de la- groepen particulieren enigszins in te lopen, zal gore scholen. „Dit is voornamelijk een initiatief zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt van de scholen zelf, waarop door ons wordt in- met de isolering van het raadhuis en de open- gehaakt. We hebben hier uiteindelijk te maken bare scholen. Andere gemeentelijke gebouwen met de volwassenen van morgen en wat is er zullen hierna volgen." meer effectief dan het werken aan de basis?" „Als je bijvoorbeeld een wasmachine koopt, „Hiermee is natuurlijk niet gezegd dat er in de kriig je er een beschrijving bij waarin staat hoe Katwijkse woningen niets meer te "verbeteren je het voordeligst met dit apparaat kunt om valt. Vaak is dit niet slechts een kwestie van gaan. Bij de gemeentebedrijven is in zoverre het aanbrengen van de noodzakelijke voorzie- sprake van een koopmansgeest, dat er ook bij ningen, maar met name het teweegbrengen van ons wordt aangegeven hoe je op de meest eco- een mentaliteitsverandering bij de bewoner, nomische wijze met het produkt moet omgaan. Het helpt nog niet zoveel wanneer je een huis De continuïteit, het gas op langere termijn kun- van boven tot onder isoleert en de bewoners nen blijven leveren, staat hierbij centraal." proberen mensen de weg te wijzen naar de verschillende instanties. Er is dan ook nog steeds contact met de rechtswinkel. Er wor den wel mensen doorgestuurd naar Leiden. Ook kunnen medewerkers van het woon spreekuur stage lopen in de rechtswinkel", aldus Alex Ouwehand, een van de oprichters van het woonspreekuur. „Er zijn in die drie maanden al heel wat mensen bij ons geweest voor informatie en advies. We hebben er veel geholpen. Uiter aard is dat niet altijd mogelijk en moet je wel eens mensen teleurstellen. Verreweg de meeste bezoekers zijn huurders die proble men hebben met de huiseigenaar. Ook wordt veel advies gevraagd over de procedure voor huurverlaging of om huurverhoging te voor komen. Het probleem is vaak, dat men zich geen ruzie met de huisbaas kan veroorloven. Veel mensen zijn bang. De drempel is enorm hoog. Als 'Woonspreekuur Noordwijk' probe ren we mensen over de streep te krijgen. Het is toch te gek dat er gigantische huurprijzen betaald worden voor huidjes die niet veel meer dan kippenhokken zijn." „Het gaat met name om jongeren. Instellin- fen als Sancta Maria en de Van der Berg stichting trekken veel jonge mensen aan. Ze moeten allemaal wonen. Dit wordt vol gens ons door de gemeente onderschat. Zij zijn het die de veel te hoge huren moeten betalen voor kamers of zomerhuisjes van slechte kwaliteit. Zo'n tien procent van de Noordwijkse bevolking (23.000) is woning zoekend. Daarvan staan er nog geen 800 bij de gemeente ingeschreven. De rest neemt die moeite niet eens. Er wordt toch niks van verwacht" Valkenburg dook in het verleden NOORDWIJK Leden van het 'Woonspreekuur' dat sinds drie maanden actief is in Noordwijk, gaan deze maand een enquête hou den onder de bewoners van zomer huisjes in deze badplaats. Uit deze enquête willen de organisatoren van het woonspreekuur nieuwe gegevens halen over de woningnoodin deze ge meente. Het woonspreekuur wil een inzicht krijgen in de huurmoeilijk- heden van zomerhuisbewoners. Het is niet uitgesloten dat de resultaten van de enquête worden doorgespeeld naar het gemeentebestuur van Noordwijk. Verder gaat het woonspreekuur dat volgens de oprichters duidelijk aanslaat, een poging doen om leerling-verpleegkundigen van Sancta Maria en de Van der Berghstichting 'woonwijs' te maken in Noordwijk. Ook zijn er plannen om de voorlichting, met name op scholen, uit te breiden. Op dit moment wer- 1 ken 5 jongeren mee aan het Woonspreekuur. Iedereen kan elke donderdagavond van half acht tot negen uur terecht in het jongeren- li centrum 'Join' aan de Noordwijkse Sint Je- I roensweg 1. Een duidelijke aanleiding om een dergelijk spreekuur in te stellen, vormde het verdwijnen van het spreekuur van de Leidse Rechtswinkel in Join. „De rechtswinkel kon het grote aantal aan- vragen niet meer verwerken en bovendien moest er bezuinigd worden. Zij hadden na tuurlijk niet alleen met woningnood te ma- j ken, maar ook met andere problemen. We VALKENBURG De opgravingen naar een Romeinse vesting onder het Valkenburgse Cas- tellumplein die in sep tember van het vorig jaar onder leiding van mevrouw prof. Groen man werden verricht, hebben veel succes ge- had. De omtrekken van -schillende graanpak- hulzen werden ontdekt Hieruit kan worden op gemaakt dat de akker bouw een belangrijke bron van inkomsten vormde zo rond 50 jaar na Christus. Tijdens een lezing liet me vrouw Groenman gistera vond enkele dia's van de opgravingswerkzaamhe den zien. Hieruit en uit wat zij vertelde werd dui delijk dat er ook veel vondsten zijn gedaan op het gebied van paarden tuig en boogschutterij. Na de pauze werden po gingen in het werk gesteld om de vereniging- Oud- Valkenburg weer nieuw leven in te blzaen. Burge meester Van 't Wout be loofde zijn best te blijven doen voor het aanvullen van de verzamelkamer in het gemeentehuis. De Val kenburgse burgervader zal ook de voorzittershamer van „Oud-Valkenburg" gaan hanteren. De nieuwe Katwijkse energie-ambtenaar. De drie personen achter het woonspreekuur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7