Registratie vreemdelingen blij ft voorlopig bij politie Adler-directie bedankt burgemeester Bouw nieuwe Huigbrug Goekoop ontvangt bruidsparen Fruitkasten mogen weer Fietser ernstig gewond Burgemeester om steun honger stakers gevraagd Aanhangwagen gestolen @üUC^[PLfeDECQ^ LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1981 PAGINA 3 k*je. Spanningen leiden tot strafbaar gedrag LEIDEN Een aanko mend medicus, die enige tijd geleden op de Hooi gracht tegen de lamp liep (of fietste, eigen lijk), probeerde gisteren bij de kantonrechter eni ge clementie los te we ken. Hij trachtte zijn doel te bereiken door een aantal diepgewortelde psychologische proble men op te rakelen. De veroordeling kwam er desondanks. De student-medicijnen fietste onlangs op de Hooi gracht, maar in plaats van minstens één wettelijk verplichte hand had hij in het geheel niets aan het stuur. Niet in het minst stuurloos pendelde de acrobaat over het fraai rode fietspad. Toen een surveillanceauto van de ja politie hem hevige claxon- La I nerend passeerde, wuifde de fietser de inzittende agenten vriendelijk toe. Daarbij viel het hem op, dat de politie zich met de dag vriendelijker gaat ge dragen. Toen hij even la ter echter door dezelfde vriendelijke agenten over het fietspad achtervolgd werd, begon het te dagen. De overtreder zag plotse ling in, dat het signaal van de politie niet als groet, maar juist als reprimande bedoeld was. De overtre der besloot de Hermandad, die hij nu als opponent zag, te misleiden door een valse naam op te geven. De waarheid kwam echter al snel aan het licht en gis teren werd hij geconfron teerd met kantonrechter Van Dijke. *,.Ik had het nodig om met Vagaajosse handen te rijden. U ^fmoet weten, dat ik moei- ^^Tlijkheden thuis heb en bo- vendien ben ik zeer ge spannen. Om dat af te rea- geren, ga ik fietsen en als ik na een harde sprint mijn rug strek, vloeit de spanning weg. Een psy- cho-sociale indicatie dus. In verscheidene strafza ken, zoals bij abortus, is il dat aanleiding geweest om de verdachte te ontslaan van rechtsvervolging", al dus de student. De kanton rechter maakte duidelijk, dat de student voor pro blemen als abortus beslist niet bij het kantongerecht terecht kan. Tevens ver klaarde de verdachte, dat hij wel degelijk met losse handen kon fietsen, te meer omdat het fietspad totaal uitgestorven was. Dat kon ook niet anders", zo zei hij, „want de politie wagen achtervolgde mij over het rijwielpad". Kantonrechter Van Dijke bracht de zaken tot de juiste proporties terug: „U, als aankomend medicus zou toch moeten weten, dat u lelijk op uw hoofd kan vallen". Nu de pseu- do-wetenschappelijke ver dediging op haar grond vesten trilde, veranderde ■de verdachte van strategie. „Mijn naam staat verkeerd in de dagvaarding ver meld", probeerde hij. „U hebt kennelijk wel begre- t"1. pen, wie bedoeld werd, beg1 want anders stond u hier ei? niet", antwoordde de rech- er heterj die daarmee de mond st- van de verdachte defini- Pn tief snoerde. De beurt was aan °^lcier van justitie, ^bjfc mevrouw Tan: „U moet rat eitenm,nste één hand aan d wa^et stuur hebben, ter be- een «scherming van u en uw P0?*" omgeving. Seponeren van met de zaak op grond van psy- atege cho-sociale indicaties gaat miJ« in uw geval evenmin op". 1 me(De verdachte hoorde een een boete van vier rijksdaal- de 8eders tegen zich eisen. De daa veroordeling was conform, orver £)at js voordeliger dan ?en medisch consult", l desk sprak de rechter tot de maa tankomend geneesheer, u". ml ,Dat zeker", antwoordde niet je veroordeelde, die, voor- ïs all jat hij zich omdraaide om aan [je rechtzaal te verlaten, ik, zegven de rug strekte... uleen gjj portie lopen kenne- ijk paranormale agenten «V ond, want op papier werd ten overtreder verweten op 27 maart 1981 een over treding te hebben begaan. Foutje dus, want de man lederl leeft de overtreding wel degelijk gemaakt, maar dan enige tijd terug. „Mis- g 25 schien gaat u de 27ste nog foormul in overtreding, maar fscheii dat kan ik niet beoordelen, sterpi ik kan nu niets anders aflet doen dan ontslag van ik fechtsvervolging vragen", 3.59 V jddus de officier, die daar in werd gevolgd door de kantonrechter. WIM BUNSCHOTEN OMZET BLIJKT MET DERTIG PROCENT TE ZIJN TOEGENOMEN LEIDEN „Wij zijn ondanks alle moeite, die de gemeente Leiden zich getroost heeft om de Nederlandse vestigingen van Adler open te houden, toch genoodzaakt de produk- tie in Leiden en Cuyk te staken". Dit schrijft de heer Kramme, directeur van de Neder landse vestigingen van Triumph Adler in een brief aan burgemeester Goekoop. In de brief maakt heer Kramme melding van een omzetstijging van het Adler-concern in 1980 van 30 procent. De overname van een Amerikaans Computerbedrijf is hierbij inbe grepen. CNV-vakbondsbestuurder Doekle Terpstra is geschokt door dit cijfer „Dit is ongelooflijk. Er is altijd gesproken over een omzetdaling. Ik ben hier zeer verbaasd over. Maar ik kan pas een goed onderbouwde reac tie geven, wanneer ik het financiële rapport over de positie van het gehele concern be schikbaar heb. En dat rapport moet nog ver taald worden." Zijn collega van het FNV, Nol de Jong, is minder verbaasd: „Dat de omzet van het gehele concern 30 procent gestegen is, zegt niet zoveel over de Nederlandse bedrij ven. Die stijging komt, denk ik, van andere sectoren af en ligt niet de sfeer van conven tionele schrijfmachines. En daar gaat het om in Leiden en Cuyk." De dienst gemeentewerken Is begonnen met de nieuwbouw van de Huigbrug over de Mareslngel. Daarvoor werd gistermiddag begonnen met verwijderen van de houten drijvende brug over de Mareslngel. Met het drijvende gedeelte zit de gemeente een beetje in haar maag. „Dit drijvende gedeelte wordt voorlopig met onbekende bestemming afgevoerd naar een terrein van de dienst gemeenterwerken", wordt meegedeeld. Als alles volgens plan verloopt, kan de nieuwe brug In september in gebruik worden genomen. Inmiddels is er een noodoversteek tegenover de Koningstraat met een verbinding naar de Langegracht, achter het parkeerterrein van het Stadsbouwhuis. LEIDEN WACHT OP BEVINDINGEN LANDELIJKE STUURGROEP LEIDEN De registratie van in Leiden verblijvende vreemdelingen blijft voorlopig in handen van de vreemdelingendienst van de politie. Hoewel de commissie politionele aangelegenheden unaniem van me ning was dat deze taak eigenlijk naar het stadhuis overgeheveld zou moeten worden, leek dat op korte termijn niet realiseerbaar. Boven dien heersen er zowel bij de politie als bij het bureau burgerzaken twij fels over de doelmatigheid van een dergelijke overplaatsing. De raad nam bij de begrotingsbehande ling een motie aan om te onderzoeken of overplaatsing mogelijk was. Spoedig daarna werd er van de zijde van het ministerie van Justitie verzocht even tuele problemen rondom de vreemde lingenregistratie kenbaar te maken. Beide zaken kwamen gisteravond aan de orde in een vergadering van de commissie politionele aangelegenheden. De voltallige commissie toonde zich er voorstander van om de registratie uit de justitiële sfeer te halen. Zowel de heer M. Zonnevylle (VVD) als de heer J. Peters (PvdA) stelden zich voor „dat het voor een vreemdeling niet eenvou dig zou zijn de eerste stappen in een nieuwe gemeente naar het politiebu reau te zetten". Peters: „Elke Nederlan der wordt gewoon bij de afdeling bur gerzaken geregistreerd, alleen de vreemdeling moet naar de politie". Hij pleitte ervoor maar gewoon met het ex periment te beginnen en niet te wach ten op de bevindingen van de landelij ke stuurgroep 'Boertien'. Volgens plaatsvervangend politie-commissaris Mostert was die operatie echter niet zo eenvoudig. Mostert: „Ons is niet be kend dat vreemdelingen er moeite mee hebben dat zij zich moeten melden op het politiebureau. Bovendien wordt de doelmatigheid bij een overplaatsing er volgens ons niet groter op. Wij hebben geen problemen met experimenteren maar een dergelijke overplaatsing zou nu nog een ondoordachte en kostbare zaak zijn". Commissaris H. van Voor den had eerder laten weten vast te wil len houden aan zijn verantwoordelijk heid. In de grote gemeenten is de com missaris van politie belast met 'het toe zicht op vreemdelingen'. Geen opvang Met oog op zowel de personele als de ruimtelijke problemen die op zouden treden, besloot de commissie te wach ten met een experiment totdat de lan delijke stuurgroep haar bevindingen o-' penbaar maakt. Tot die tijd zal de regi stratie 'gewoon' bij de politie plaatsvin den. Het is momenteel echter niet zo dat de registratie bij de politie zonder proble men verloopt. De heer Mostert klaagde over het feit dat de vreemdelingenwet geving weinig doorzichtig is. „De pro cedures zouden makkelijker moeten verlopen", aldus Mostert. De politie heeft permanent vijf man beschikbaar die zich bezig houden met de admini stratie rondom de vreemdeling. Bovendien is het Leidse politiebureau eigenlijk niet geschikt voor de opvang. Wanneer een vreemdeling illegaal in Nederland verblijft, is het de bedoeling dat hij, tot zijn uitzetting, naar het huis van bewaring wordt gebracht Daar deze over het algemeen vol zitten, komt het regelmatig voor dat vreemde-, lingen drie tot vijf dagen in een daar voor ongeschikte Leidse politiecel moe ten verblijven. Het raadslid F. van Oos ten drong er op aan te bezien of een dergelijke opsluiting noodzakelijk was. ,,'t Zijn toch geen criminelen, aldus Van Oosten. Hoofdinspecteur Mostert zag echter geen ander middel om de vreemdeling „onder handbereik te heb ben". Gemeentesecretaris Lodder deed ten slotte de suggestie om, wanneer de brandweer een nieuw onderkomen heeft, de vreemdelingendienst onder te brengen „tussen stadhuis en politiebu reau", in het dan lege kantoor van de regionale brandweer, een suggestie die door de commissie niet werd afgewe zen. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop is van plan om in plaats van bezoeken af te leggen aan 60- of 65-jarige bruid sparen, deze allemaal in één keer uit te nodigen op het stad huis. De burgemeester reageert hiermee op de wens van een deel van de raad om niet zomaar voorbij te gaan aan derge lijke feestelijke gebeurtenissen onder de Leidse bevolking. Was het onder burgemeester Vis en loco-burgemeester Waal de de gewoonte dat de burgemeester een bezoek aflegde aan een 60-jarig bruidspaar, de heer Goekoop kondigde al snel na zijn benoeming aan met deze gewoonte te willen breken. Het was uit de tijd, vond de burgervader. Een aantal raadsleden was echter niet te spreken over de plannen van Leidens eerste burger en met name vanuit CDA-kring werd aangedrongen op het in ere herstellen van de gewoonte om de echtparen te bezoeken. De burgemeester heeft daarop gezocht naar een tussenoplossing en hij heeft er een gevonden. Voor alle 60- en 65-jarige bruidsparen is er maandag 11 mei nu een feestelijke bijeenkomst in het stad huis. Op het programma staan onder meer de vertoning van een filmpje over Oud Leiden, een toespraak van de burgemeester en een optreden van quizz-master Herman Emmink en pianist Henny Langeveld. Het is de bedoeling dat een dergelijk festijn jaarlijks wordt hërhaald. LEIDEN Binnenkort zullen de fruitautomaten, in de volksmond ook wel éénarmige bandieten geheten, weer zijn toegestaan in de Leidse cafés. Dit kondigde burgemeester C. Goekoop gisteravond aan in een vergadering van de raads commissie politionele aangelegenheden. De laatste jaren waren deze gokkasten in Leiden verboden. Een exploitant mocht ten hoogste twee flipperautomaten in zijn be drijf plaatsen. De twee flipperbakken kunnen nu worden uitge breid met maximaal twee fruitkasten. Het is niet de bedoeling dat er op de fruitautomaten verdiend gaat worden. Vooralsnog dient het speelgenot en niet de verdienste voorop te staan, vindt het gemeentebestuur. LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is gisteravond ernstig gewond in het AZL opgenomen, nadat hij op het Noordeinde geschept was. De man liep vijf botbreuken en enkele kneuzingen op. De automobilist reed door, maar kon later op de Leidseweg in Voor- schoten aangehouden worden. Hij bleek onder invloed van alcohol te verkeren en er werd bij hem een bloedproef ge nomen. Omstreeks half acht fietste het slachtoffer op het Noordeinde richting Witte Singel. Ter hoogte van de Rembrandtstraat werd hij van achteren aangereden door een auto die bestuurd werd door een 23-jarige Leidenaar. De man kwam met zijn fiets op de motor kap terecht. Tien meter verder viel de fietser van de auto en ter hoogte van de Witte Singel lag ook de fiets weer op straat. Door dat getuigen het nummer bord van de auto noteer den, kwam de politie de automobilist op het spoor. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop moet namens het gemeentebestuur een bezoek brengen aan de vijf Chilenen, die sinds woensdag 25 februari in honger staking zijn in het gebouw van Verbum Dei aan de Plantage. Dat vindt de Leidse PSP. De Chilenen zijn met één Nederlander in hongerstaking om te voorkomen, dat vijf in een Chileense gevangenis verblij vende Chilenen geëxecuteerd worden. De vijf worden er door de junta van beschuldigd dat zij alle acties, die in 1980 plaatsvon den uitgevoerd hebben. De PSP vindt dit onzinnig „gezien het grote aantal acties, dat over heel Chili gehouden is' De honger staking vindt behalve in Leiden in diverse andere plaatsen in Nederland en West-Europa plaats. Een aantal raadsleden heeft al een bezoek gebracht aan de hongerstakers. PSP-raadslid Jos van der Putten: „Het wel en wee van de hongerstakers, die ten slotte inwoners van Leiden zijn, is niet een zaak waar alleen raadsleden zich druk over moeten maken. Wij zouden het zeer op prijs stellen als het college deze actie ondersteunt door een bezoek van de burgemeester. De hongerstakers hebben bij het begin van hun actie aangekondigd, dat de actie onbepaalde tijd zal duren. LEIDEN Een aanhangwagentje, dat door gasfitters gebruikt werd bij de werkzaamheden in de Breestraat is in het weekein- de,gestolen. Het wagentje stond ter-hoogte van de Stadsgehoor zaal geparkeerd en had een waarde van achtduizend gulden. Enqüete (1) Met als thema „vragen over de verkeersafwikkeling In de Breestraat en omgeving na voltooing van de recon- structiewerkzaamheden" houdt het Koninklijk Neder lands Ondernemers-Verbond (KNOV), afdeling Lei den, een opiniepeiling onder de winkeliers in de Bree straat en omgeving. Dat zijn er in het totaal zo'n 250. Venvacht wordt dat nog voor de zomer (dus voor dat de reconstructie van de Breestraat voltooid is) de eer ste uitkomsten bekend zullen zijn. Enquête (2) De heer L. van Velzen, voorzitter van de Leidse afdeling van het KNOV: „Er is in het verleden al ontzettend veel gepraat over de verkeersafwikkeling in het centrum maar aan de Breestraat-winkeliers is nog nooit echt hun mening gevraagd". Aan de ondernemers wordt nu een aantal alter natieven voor de verkeersafwikkeling in de Breestraat voorgelegd. A: Handhaving van de bestaande situatie: B: Eénrichtingverkeer voor Breestraat en Marktenroute; C: Afsluiting van Breestraat voor alle verkeer uitgezonderd openbaar vervoer, voetgangers en fietsers. Enquête (3) De winkeliers wordt verder gevraagd rich nit te spre- ken over de plaats van de warenmarktop de Boter markt Vismarkt en Nieuwe Rijn of op de Nieuwe Rijn, Nieuwstraat en Hooglandse Kerkgracht „De plaats van de warenmarkt is een heet hangijzer", al dus de heer Van Velzen: Jiet gemeentebestuur durft zich er eigenlijk niet over uit te spreken". Om het pro bleem van de parkeergelegenheid op te lossen wil het KNOV een stichting in bet leven roepen die één of meerdere parkeergarages moet realiseren en exploite ren. Zowel bet bedrijfsleven als de gemeente zouden aan een dergelijke stichting deel moeten nemen. Het KNOV vraagt de centrumwinkeliers of zij bereid zijn zo'n stichting financieel te steunen. Type-cursus Het eerste gedeelte van de tupe-cursus, die door Ouders op herhaling" wordt georganiseerd, begint woensdagavond 11 maart Tijdens het eerste gedeelte wordt eerst wat aan het Nederlands gedaan, omdat dat van belang is met be trekking tot de latere type-snelheid. Er wordt dan geoe fend in concepten maken (en lezen), afkortingen, brieven opstellen enzovoort. De type-cursus zelf begint in augustus (na de vakantiesen duurt tot ongeveer juni van het vol gende jaar. De cursus bestaat uit 12 avonden Nederlandse les en uit in totaal 42 typelessen. De kosten, die aan de cur sus verbonden zijn, bedragen 350,-. De lessen duren van acht uur tot half tien. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen via het telefoonnummer 126502 (Herensingel 3). Duitse films Het LVC aan de Breestraat heeft een serie expressio nistische films op bet programma staan. Vanavond en morgen J)as Kabinet des Dr. Caligari" van Robert Wiene. Donderdag Palermo oder Wolfsburg" van Wer ner Schroeter. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur. Een kaartje kost vijf gulden en leden van het LVC betalen een gulden minder. In het Academisch Ziekenhuis zijn geslaagd voor het diplo ma ziekenverpleging A: A.G.M. van Aerie, mw. A.Y. Bel- for, H. Besselse, mw. EJ.M. Beugelsdijk, mw. K. de Boer, mw. J.F.A. Bok, mw. H.J. v.d.Boor, mw. J.C. Bregman. mw. C.H. Carmiggelt, mw. L.I. Dullemeijer, mw. M.W. Dijk-Schaap, T.A. Evers, R.J. Rips, mw. E. Griffioen, mw. EC. de Haan-Zomer, mw. A. van Haarlem, J.v.d. Hoek, mw. M.H.J. v.d. Holst, mw. J. Kanbier, C. Kinkel, mw. A.M.F. Leferink, mw. J.M. van Mastwijk, mw. A.E. Ma ters, M. Meesen, mw. M.C.G. de Mulder, S.W. Oliemans, mw. M.T.G. de Smit, mw. L.P.E. v.d. Steen, mw. M. West- strate, mw. P.NJ. de Wit. Vioolconcert De Japanse violiste Kaoru Kakudo geeft vrijdag 6 maart een concert In de Kapelzaal van het K&O-ge bouw, Oude Vest 45. Zij wordt begeleid door de pianist Marinus Flipse. Op het programma staan werken van H&ndel, Tartini, Brahms en Winlawski. Het concert begint om kwart over acht en kaarten zijn te koop bij bet K&O, telefoonnummer 14114L Volksdansen Ouderen kunnen elke vrijdagmorgen van tien tot kwart over elf deelnemen aan het volksdansen in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Om nieuwe deelne mers te trekken wordt vrijdag 6 maart een open les gege ven. Voor inlichtingen: tel. 149180 Hilde Jansen. Ondeko-Za De leden van de Japanse groep Odeko-Za, die vana vond in de Leidse Schouwburg optreden, lijden een as cetisch leven. De leer van Odenko-Za is gebaseerd op het Zen-Boeddhisme. Dat houdt onder meer in, dat de mens een perfecte conditie moet hebben om te kunnen trommelen zoals Odek-Za dat verlangt De trommels, hoofdinstrumen teen van de groep, imponeren op een ontzagwekkende manier wanneer zij allemaal tegelijk bespeeld worden. De groep speelt ook toneel en tevens worden dansen uitgevoerd, steeds met de trommel als middelpunt De voorstelling in de Schouwburg aan de Oude Vest begint om kwart over acht Kaarten kosten vijfentwintig of vijftien gulden (houders van een CJP of Pas 65 betalen vijftien gulden, terwijl ingeschreve nen bij K&O vierentwintig of veertien gulden ver schuldigd zijn). Telefonisch reserveren van plaats- kaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200 (bureau K&O aan de Oude Vest). mpucmmj Nagekomen familiebericht Enlge_en algemene kennisgeving Met droefheid maar dankbaar dat wij haar ruim 40 Jaar als huisgenote in ons midden mochten hebben, geven wij kennis dat heden voorzien van het H. Sa crament der zieken van ons Is heengegaan, mijn dierbare moeder en onze lieve oma CATHARINA HOOGENBOOM In de ouderdom van 94 jaar. Roelofarendsveen: P. H. M. Paauw- Groen in 't Woud Klein- en achterkleinkinderen 2 maart 1981. Oma Is opgebaard In het mortuarium van huize St. Jacobs. Woensdag 4 maart Is er een Eucharistie viering 's avonds om 7 uur. De gezongen uitvaart Is donderdag 5 maart om 10.00 uur In de Parochie kerk van St. Petrusbanden te Roelofarendsveen. waarna wij haar te ruste leggen op het R.K. Kerkhof aldaar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3