jLSlag om rokdorf" leef uit Baskische terroristen gooien bom op auto staatspolitie r Nieuwe hongerstaking in Noordierse gevangenis Arrestaties na bekladden Duits consulaat Campagne Amnesty gen schending lensenrechten ri Zuid-Korea Anglikanen in Iran vrijgelaten Engeland wil meedoen aan interventiemacht V akantiecomplex op Corsica door explosies verwoest Avital S jts jaranski niet optimistisch Nieuwe sterren stelsels ontdekt lUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Ami van Vree) DNN De gevreesde „Slag om Brokdorf" is zaterdag gro- ndeels uitgebleven. Dankzij gematigd optreden van zowel b naar schatting 60 a 80.000 deelnemers als van de ingezette litiemacht (meer dan 10.000 man, de grootste politie- icht die ooit in de geschiedenis van de Bondsrepubliek op been werd gebracht) verliep de demonstratie tegen het Tebruik van kernenergie in het algemeen vreedzaam. Pas ui het eind van de middag kwam het bij de bouwplaats oor de kerncentrale tot schermutselingen tussen militante toom-tegenstanders en de politie, waarbij onder de politie Z8 en onder de betogers 45 gewonden vielen. Voor net in dien van de duisternis was de rust echter weer hersteld. aterdagmorgen vroeg verzamelden zich al duizenden voorna- elijk jonge mensen in het plaatsje Wilster voor de verboden imonstratie (de opheffing van het verbod door de rechtbank eeswijk was in de nacht van vrijdag op zaterdag in hoger be- »ep weer ongedaan gemaakt). Tallozen kwamen met vertraging t jan omdat er lange files om de autobaan ontstonden en scherpe ntroles op de toegangswegen werden uitgevoerd, j de demonstratieve tocht naar Brokdorf werden de deelne- n verrassing gesteld, toen de politie het bij de vijf ihtereenvolgende wegbarrières niet tot confrontaties liet ko- n, maar de demonstranten geleidelijk doorliet. Voorwaarde 5 dat zij zich lieten fouilleren op mogelijk bezit van wapens, khalve een kalmerende uitwerking had deze tactiek ook een ■rtragingseffect tot gevolg, zodat een massale toeloop op Brock- radicale minderheid van de betogers, die het t via de bevroren sloten bij de bouwplaats te komen, de ilitie met Molotov-coctails, stenen en lichtkogels bekogelde, ier en daar werd brand gesticht. De politie beantwoorde de Jval met charges, waarbij helicopters, waterkanonnen en ingas werd ingezet. Zeker 240 demonstranten werden aange- den, maar na enige tijd weer vrijgelaten. Tegen zes is een el tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Zowel de autoritei- ri als de organisatoren toonden zich gisteren niet ontevreden 'er het verloop van de Brokdorf-demonstratie. ten pantserwagen van de politie bestookt demonstranten rond de kerncentrale van Brokdorf met water en traangas. EDERLANDERS MOCHTEN BONDSREPUBLIEK NIET IN MSTERDAM De Amsterdamse politie de nacht van vrijdag op zaterdag zo'n 200 left zaterdagavond vier inwoners van de Nederlanders, die wilden deelnemen aan de pfdstad aangehouden, die bij het West- - demonstratie tegen de kerncentrale bij ts consulaat hadden geprobeerd ruiten Brokdorf, de toegang tot West-Duits land i gepantserd glas in te gooien en het ge- werd ontzegd. |w met verf hadden beklad. Eerder op de nd hield een zestigtal mensen bij het Bij de grensplaats Elten (Bergh-autoweg) moch- at een betoging tegen het feit, dat in ten 164 Nederlanders de Bondsrepubliek niet in, omdat „aanmerkelijke belangen van de Bondsrepubliek geschaad dreigden te worden". Later in de nacht werden bij de grensovergang Nieuweschans nog eens 50 Nederlandse demon stranten tegengehouden. De betogers weiger den in eerste instantie terug te keren. Met hek ken van wegenbouwers werd geprobeerd een wegversperring te maken, maar na discussies met de Duitse douane werd uiteindelijk beslo ten de aftocht te blazen. In Nieuweschans wer den geen zogenaamde weigeringsstempels in de paspoorten van de Nederlanders gezet. Bij El- ten was dat wel gebeurd. Volgens een Duitse woordvoerder heeft zo'n stempel echter geen gevolgen voor een volgend bezoek aan de Bondsrepubliek. ^^sraëliërs kraken Europees initiatief en: maEL AVTV De Israëlische kranten hebben gisteren niets 5 iel gelaten van het Europese initiatief voor het Midden- m ©sten. Het plan lekte vorige week uit naar de pers naar m inleiding van de besprekingen die premier Margaret That- »r van Groot-Brittannië afgelopen week in Washington ft gevoerd met president Reagan. ïn enkele grote Israëlische partij zal onderhandelen op basis de door Europa aanbevolen „recepten" en Israël zal niet taan dat zijn lot wordt opgeofferd aan de eenheid en dubbel- righeid van de Europese Gemeenschap", aldus de Jeruzalem INDEN Amnesty International in Londen is vandaag i campagne begonnen tegen schending van de mensen- hten in Zuid-Korea. De regering van dat land heeft van- rgen besloten aan ruim vijfduizend gevangenen amnes- of strafvermindering te verlenen, mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft in brochure verklaard over de namen te beschikken van vijf- iderd mensen die om politieke redenen gevangen zitten. Vol- s Amnesty worden in Zuid-Korea nog steeds mensen zonder klacht gevangen genomen en gemarteld. De organisatie, die verheugd te zijn over de opheffing van de staat van beleg in ari 1981, maakt zich ook zorgen over de toepassing van de dstraf in dat land. Amnesty, die vorig jaar niet welkom was Zuid-Korea om de beschuldigingen te onderzoeken, dringt op vrijlating van alle politieke gevangenen, gelegenheid van de nieuwe ambtsaanvaarding van president Doo-Hwan zijn 2.417 personen uit de gevangenis ontsla- de straf van 646 gevangenen verminderd en hebben 167 nsen hun burgerrechten teruggekregen. OLGENS BRITS RAPPORT: hockbehandelingen ijn voor ongeboren ind gevaarlijk N HAAG Ernstige lichamelijke en geestelijke afwij ken van pasgeboren babies zijn het resultaat geweest electroshockbehandelingen die hun moeders tijdens de ingerschap hebben ondergaan, zo luidt de conclusie van rapport, dat uitgebracht is door het Engelse Comité de Rechten van de Mens. rapport vermeldt dat 12 van de 39 onderzochte psychiatri- ziekenhuizen electroshock toepasten op zwangere vrouwen, Urende de laatste vijf jaar. kinderen die daarna geboren zijn, bleken zwaar gehandicapt, zijn gevallen bekend van een kind dat aan één kant ver- i was, een ander was doof geboren en weer een ander was telijke gehandicapt", aldus het rapport. Nederlandse Comité voor de Rechten van de Mens is nu ook onderzoek begonnen naar mogelijke electroshockbehande- op zwangere vrouwen in Nederland. „Wij hopen niet dat dit iederland gebeurt, maar we willen dit grondig onderzoe- aldus Loek Hopstaken, woordvoerder van het Comité, alle kanten worden gegevens verzameld om na te gaan of controversiële behandeling op zwangere vrouwen in Ne- rnd wordt toegepast. LONDEN De drie Britse Engeland teruggekeerd. missionarissen van de angli- kaanse kerk, die zes maan- Het zijn John en Audrey Cole den in Iran gevangen heb- man (beiden 57) en Jean Wa- ben gezeten, zijn zaterdag in dell (58). Volgens de Financial Times zijn de onderhandelin gen bemoeilijkt geweest door het Iraanse verzoek om reser veonderdelen te leveren ter waarde van 1,5 miljard gulden. De Britse zakenman, de 57-ja- rige Andrew Pyke, zit nog steeds gevangen. Hij werd eind augustus gearresteerd toen hij Iran wilde verlaten. THATCHER TERUG IN LONDEN WASHINGTON Engeland is bereid bij te dragen aan een multinationale interventiemacht, die snel kan ingrijpen om de belangen van de Westelijke mogendheden te verdedigen in het gebied van Perzische Golf en Indische Oceaan, zo is in betrouwbare kringen in Washington vernomen. Er is nog geen besluit genomen over de deelneming van Britse eenheden aan deze interventiemacht. Donderdag heeft de Britse premier, mevrouw Thatcher, inmiddels uit Washington in Lon den teruggekeerd, de vorming voorgesteld van een permanente zeemacht, bestaande uit Amerikaanse, Britse en Franse eenhe den. Premier Thatcher heeft zaterdagavond in New York ten over staan van oudgedienden van de voorloper van de CIA, de OSS, de Sovjet-Unie beschuldigd het begrip onstpanning te interpre teren als een „strijd met alle middelen, behalve oorlog". Zij waarschuwde voor pogingen van de Sovjet-Unie om een wig te drijven in het Westelijke bondgenootschap. Zij duidde de Sovjet- Unie aan als een supermacht met een vernietigende ideologie. Volgens haar rekent de Sovjet-Unie op een ineenstorting van de wilskracht van West-Europa. Dat zou het Oosten de mogelijk heid kunnen bieden het lot van dit deel „en misschien van dat van de gehele wereld" te bepalen, zonder naar het uiterste mid del, namelijk oorlog, te grijpen. BASTIA Een serie ontploffingen heeft vrijdagnacht een groot aantal vakantiehuisjes van een vakantiecomplex ten zuiden van de Corsicaanse hoofdstad Bastia verwoest De politie schat de schade op vijf miljoen gulden. Voor de aan slag, waarbij 87 van de 93 bungalows werden vernield, hebben de onbekende daders honderd kilo springstof, honderd meter lont en tien butagas-flessen gebruikt Zondag hebben onbeken den een parfumerie in het zuiden van Corsica opgeblazen. In het juist voltooide vakantiecomplex had het persorieelsfonds van de Franse posterijen ruim tien miljoen gulden gestoken. Deze aan slag is de grootste die totnutoe op Franse bezittingen op Corsica werd gepleegd. Corsicanen die meer autonomie willen, pleegden in het verleden aanslagen op een televisie-zendmast, de radarin stallaties van' het vliegveld Solenzara en een studio in Ajaccio. TEL AVTV Avital Sjtsjaranski, de echtgenote van de in de Sovjet-Unie gevangen gehouden dissidente natuurkundi ge, is niet optimistisch over het bericht, dat haar man bin nenkort zou worden vrijgelaten in ruil voor de vrijheid Mevrouw Sjtsjaranski verklaarde dat zij in de loop van de vier jaar, dat haar man gevangen zit, meer van die berichten ontvan gen heeft. „Ik geloof zoiets pas, als ik hoor, dat hij al in een vliegtuig onderweg is". Anatoli Sjtsjaranski is in juli 1978 ver oordeeld tot dertien jaar wegens „verraad en spionage". De Russische spion Kozlov is vorig jaar in Zuid-Afrika gearres teerd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Bobby Sands, de 27-jarige lei der van de IRA-leden in de Noordierse Maze-gevangenis, is vandaag in hongersta king gegaan, zoals hij een paar weken gele den had aangekondigd. Enkele andere IRA-leden zullen pas over twee weken zijn voorbeeld volgen, omdat Sands de eerste wil zijn om als martelaar voor de repu blikeinse zaak te sterven. Als hij het volhoudt zal zijn gezondheidstoestand over vijftig dagen. rond Pasen, kritiek worden. Dan herdenken de Ierse republikeinen hun (mislukte) Paasopstand van 1916. De actie van Sands en zijn medegevangenen heeft tot doel de Britten te dwingen alle ver oordeelde IRA-leden als politieke gevangenen te beschouwen. Vandaag is het vijf jaar geleden dat de Britse regering besloot IRA-gevangenen niet langer een speciale status toe te kennen. De massale hongerstaking van vorig jaar ligt nog fris in het geheugen. Deze stortte op 18 de cember in elkaar, net toen één van de deelne mers op sterven lag. Volgens de IRA-leiders hadden de Britten allerlei concessies gedaan, maar van Britse zijde werd erop gewezen, dat de geplande verbeteringen niet speciaal be stemd waren voor veroordeelde IRA-leden. De zogeheten „smerige actie", waarin IRA-gevan genen hun uitwerpselen aan de wanden van hun cel smeren, is dan ook nooit helemaal beëindigd. Sands zit een gevangenisstraf van 17 jaar uit voor ongeoorloofd wapenbezit. In de eerste helft van de jaren zeventig heeft hij ook drie jaar in de gevangenis van Belfast gezeten als één van de bevoorrechte IRA-gevangenen van de zogeheten speciale categorie. Tijdens de vo rige hongerstaking trad hij op als zegsman van de zeven IRA-leden, die toen in hongerstaking De Britse regering is, net als vorig jaar, niet van plan politieke concessies te doen. Ze zal niets ondernemen om de dood van hongersta kers te verhinderen. De actie van Sands werd vandaag gesteund door een grote massa beto gers. ROGER SIMONS (Van onze correspondent) BILBAO, MADRID Baskische terroristen hebben zondagochtend in Portugalete, een voor stad van de Noordspaan- se haven Bilbao, vanuit een voorbijrijdende auto een bom gegooid naar een patrouillewagen van de staatspolitie. Volgens een woordvoerder raak ten bij de aanslag drie agenten gewond. De terroristen konden met hun auto ontkomen. Enkele minuten na de bomaanslag probeerde een andere patrouil lewagen hen aan te houden, maar zij konden zich schietend een doortocht banen. De terreuractie kwam enkele uren nadat de meer gematigde, politiek-militaire afdeling van de Baskische afscheidingsbe weging ETA een onvoorwaar delijk bestand had afgekon digd. Op een clandestiene persconferentie ter gelegen heid van de vrijlating van de een week tevoren ontvoerde consuls van Oostenrijk, Uru guay en El Salvador, maakten leden van de politek-militaire vleugel van de ETA bekend dat zij een staakt-het-vuren in acht zouden nemen, omdat de huidige politieke situatie zo ernstig is dat politieke partijen en overheidsinstanties zich niet kunnen wijden aan de op lossing van het probleem van het Baskenland. De gematigde vleugel van de ETA verklaarde dat ook de meer militante gevraagd zou worden het bestand in acht te nemen. Dat verzoek blijkt dan kennelijk niet te zijn aangesla gen. De radicale groeperingen binnen de ETA waren verle den jaar verantwoordelijk voor bijna honderd politieke moorden. De drie consuls werden zater dagochtend vlak bij San Se bastian vrijgelaten. Zij waren ongedeerd. Aan de ei vrijlating dat rapporten ETA over marteling door Spaanse kranten zouden wor den gepubliceerd, werd slechts gedeeltelijk gevolg gegeven. De politiek-militaire afdeling van de ETA gaf bij de anono- nieme persconferentie een euskaf iraultzarako erakunde harmatua De drie leden van de gematigde afdeling van de ETA droegen tijdens de persconferentie monnikskappen met slechts spleten voor de ogen, terwijl de vensters in het vertrek verduisterd waren. commuiqué uit waarin wordt gezegd dat ze door de benoe ming van Calvo Sotelo tot pre mier van Spanje een ruk naar rechts in de politiek had ge vreesd en zelfs in dit verband ai gewelddadige acties had overwogen. Maar de poging tot een staatsgreep van maandag had de doorslag gegeven voor het. besluit alle acties op te ge ven en direct een bestand af te kondigen. Wij zulen de wa pens niet meer opnemen, aldus een communique, tenzij de mi litairen een nieuwe staatsgreep plegen of het proces dat Bas kenland autonomie moet ge ven, teruggedraaid mocht wor den. In zijn eerste openbare vér- schijning sinds zijn bevel tot afvallige generaals, heeft ko ning Juan Carlos op de mili taire academie van Saragossa zowel de Spaanse regering als de strijdkrachten gemaand le ring te trekken uit de mislukte staatsgreep van begin deze week. Hij waarschuwde in het bijzonder tegen een perscam pagne tegenm de miliatairenen een veroordeling zonder on derscheid van de strijdkrach ten. BERKELEY Sterrenkun digen van de Universiteit van Berkeley hebben ver scheidene melkwegstelsels ontdekt, die tien miljard lichtjaar van de aarde ver wijderd zijn. Nooit tevoren heeft men tot zo ver in het verleden in het heelal ge schouwd. De betrokken stelsels zijn aan merkelijk groter dan het mel kwegstelsel waartoe de zon en de planeten behoren. Tot dus verre waren de verst waar neembare stelsels acht miljard lichtjaren van ons verwijderd. De nieuwe ontdekking bete kent een steun voor de „Big Bang"-theorie ofwel de theorie van het „kosmische ei", vol gens welke het heelal, onge veer 18 miljard jaar geleden, ontstaan is uit een oerexplosie. In de daarop volgende twee miljard jaar hebben zich ster ren en sterrenstelsels uit de zich uitbreidende gasmassa's gevormd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7