PvdA: koopkracht minima moet gegarandeerd worden Joop Atoom sluit socialistische rijen Gardeniers ziet niets in drie televisie-netten Wiegel: Alleen raadsleden kunnen wethouder worden NCW-topman wil af van automatische prijscompensatie Uiteindelijk herstel goede betrekkingen met Nederland Abortuscongres EO doet beroep op westen •JA 4L 1 MEETROKKEN BIJ fHlFFAIRE ■UISTERDAMSE 1)TARIS iscus pakt /assenaarse akenman egens ïammoet- huld 3INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1981 PAGINA 5. TIPHOL Wegens een astingschuld die zou zijn elopen tot ruim 8 mil- gulden heeft de fiscus elopen vrijdag op Schip- de Wassenaarse zaken- n M.L. Rijkers aangehou- en beslag gelegd op twee ques die hij bij zich had waarde van in totaal miljoen gulden. Wassenaarder is betrokken de fraude-affaire rond de sterdamse notaris me- v Slis-Stroom, die uit ambt is gezet en failliet klaard. Hij kwam in het iws doordat hij wilde hel de schulden te delgen van /an verduistering verdach- lotaris. Rijkers stelt dat de lectie der belastingen de ques ten onrechte in beslag ft genomen. De 10 miljoen ien zouden het eigendom een relatie in Canada, dit geld wil investeren in project dat Rijkers op Te- fe ontwikkelt en dat on- neer de bouw van vakan- •ungalows ten doel heeft. N TERLOUW: an Agt loet emissionair remier ijven nder- i ensen ibrug- de ge- e loop voelen xl. De Zgroep onze parlementaire re dactie) HAAG Jan Ter- fractievoorzitter van is fel gekant tegen het van premier Van Agt tijdens de komende ka- tsformatie zijn premier- ap op te geven en dan te n optreden als fractie- rzitter van het CDA. Van heeft dit idee ontvouwd iet partijblad CDActueel. het fractievoorzitterschap Van Agt namens het CDA nderhandelingen over een rmen kabinet op zich ne- Volgens de bestaande re- moet Van Agt na drie iden kiezen tussen het lierschap en het kamerlid- tschap. Terlouw zei giste- voor de AVRO radio dat Agt zijn demisssionair ka- t niet mag verlaten. Het ijbelang gaat niet boven landsbelang, aldus Ter- brdtenaar Mjferoof d \n tiek- ™Sri gedood beurs - Depart- B. P. de Rover uit Dord- t is zaterdagavond be- d en vermoedelijk door tikking om het leven ge il. Hij werd door zijn gevonden. De heer De er lag op bed, gebonden handen en voeten en een doek voor zijn uriosa eurs is ad, op gratis brengt op de ireven, zater- uur in (onge houden. politie gaat er vooralsnog a„ wij'1 ^at roofoverval door •ft drïèf dan een persoon is ge- /d, aangezien er een kluis |wenen is, die door één niet te tillen is. De over- rs moeten zaterdagavond n zeven uur en kwart I|Hacht zijn binnengekomen, die tijd had de heer De 11 ^Br zijn ene zoon op bezoek 1 IMm kwart over acht werd Bevonden door zijn andere 27 februari 1981: Andijvie Snijbonen 1930-2250. Boe- -t7-54. Witlof 240-455. Knolsel- 28. Sla 42-73. Peterselie 161. GVTi yoj Z'6 '27°, 145-153. B 169. S LEEUWARDEN (Vervolg van de voorpagina) D'66-lijsttrekker Jan Terlouw noemde de uitspraken van de PvdA verstandig en stelde dat deze partij dichter bij die van hemzelf was gekomen. Wel toonde hij zich ongelukkig met de opvatting van het PvdA- congres, dat er allereerst ge streefd moet worden naar een kabinet van PvdA. D'66, PPR en PSP. Als er al een progres sief (minderheids)kabinet zou moeten komen, dan verwacht Terlouw van „klein links" meer last dan gemak. VVD- leider Wiegel uitte scherpe kritiek op de houding van de PvdA tegenover de atoomta- ken van ons leger. Hij ziet deze als een stap op weg naar het uittreden uit de NAVO. Daadwerkelijke pogingen in die richting waren op het PvdA-congres ironisch genoeg een totaal fiasco geworden. Alle amendementen en gloed volle toespraakjes van afge vaardigden ten spijt, wilde de overgrote meerderheid van de vergadering lid blijven van de Noord-Atlantische Verdrag sorganisatie, al diende het dan wel een „kritisch" lidmaat schap te zijn. Vervolgens stel de een iets kleinere meerder heid, maar nog altijd een zeer ruime, zich achter de opvat ting van Joop Den Uyl dat ons land in de komende regeerpe riode niet verder zou moeten gaan dan het afstoten van vier a vijf kerntaken. Het was aan deze zaak dat Den Uyl zijn politiek leven had verbonden. Mocht het congres uitspreken dat de Ne derlandse krijgsmacht de ko mende vier jaar geheel atoom- vrij zou moeten worden, dan zou hij zich terugtrekken als lijsttrekker. Veel afgevaardig den staken niet onder stoelen of banken dat hun afdelingen zonder deze druk voor de lijn van het IKV zouden hebben gekozen: de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Ne derland. In zijn toespraak, waarmee het driedaags congres werd beslo ten, zei Den Uyl dat hij als lij strekker de „bijzondere ver antwoordelijkheid had om wat het program stelt (op het punt van de kernwapens, red.) ook ten uitvoer te kunnen en zul len brengen". Hij riep al zijn tegenstanders op ook de Rooie Vrouwen, die erg boos waren omdat een nieuwe abortuswet niet tot „strijd punt" was verheven de rijen te sluiten. „Ik heb u alle maal nodig". Koopkracht Het congres van de PvdA is in belangrijke mate bestand ge bleken tegen de druk van de partijtop wat betreft het so ciaal-economische hoofdstuk in het verkiezingsprogram. Zo werd het hoofdbestuur, dat door de financiële commissie was gewezen op een mogelijk „gat" van vele miljarden, te verstaan gegeven dat het beter niet kon proberen de garantie van de koopkracht voor de minimuminkomens alsnog te rug te draaien. Het gevolg was zaterdag een verklaring van de top dat ook zij de grens voor inkomensda ling legde bij de minima. Alle andere groepen zullen er vol gens het PvdA-program wel op achteruit gaan, tot vijf pro cent voor de hoogste salaris sen. Alleen als de economische groei, die de socialisten den ken te kunnen bewerkstelli gen (2,25 procent), niet wordt gerealiseerd, „zal de partij op nieuw worden geraadpleegd", aldus een communiqué van het hoofdbestuur. Het congres krijgt dan de vraag voorge legd, wat het belangrijkste is: werkgelegenheid of koop kracht voor de minima? Het congres nam evenmin ge noegen rnet een poging van het kamerlid Hans Kombrink en zijn „rekenaars" de verla ging te herzien van de leeftijd, waarop aanspraak bestaat op het wettelijk minimumloon. Een verlaging van 23 naar 21 jaar vond de meerderheid zo'n vanzelfsprekende zaak dat zij het bestuur opdroeg de beno digde 450 miljoen op de een of andere manier toch te vinden. Op het allerlaatste moment nam de vergadering nog een motie aan, waarin werd gepro beerd enigszins terug te ko men op de uitspraak dat het recht op een sociale uitkering niet heilig is. Volgens de met uiterst gering verschil aange nomen motie zou de hoogte van een uitkering niet afhan kelijk mogen zijn van de om vang van het inkomen van Lijsttrekker Den Uyl zingt samen met zijn vrouw Liesbeth de internationale als afsluiting van het PvdA-congres. een huisgenoot. De fractie in de Tweede Kamer werd ver zocht ideeën te ontwikkelen in die richting. Het kamerlid Jaap van der Doef, min of meer de geestelijke vader van het erkennen van de noodzaak te besparen op de sociale uit keringen, reageerde vrij laco niek: „We zullen het onder zoeken, maar als het niet kan kan het niet". AMSTERDAM Donderdagmid dag, luttele minuten voor de ope ning van het driedaagse PvdA-con gres in Amsterdam, verwijderden twee anti-kernwapendemonstran ten zich met snelle tred van het plein voor het RAI-congrescen- trum. In hun handen droegen ze elk een bord waarop een affiche was geplakt met de beeltenis van Den Uyl. De rook van zijn sigaar tje kringelde om zijn hoofd en mondde uit in een vervaarlijke atoompaddestoel. „Een stem op de PvdA is een stem op Joop Atoom", stond er verduidelijkend boven. „Gaan jullie nü al weg?", vroeg Maarten van Traa, PvdA-secreta- ris voor internationale zaken, toen hij op weg naar de ingang van het congrescentrum het tweetal pas seerde. „Het is zo koud", luidde het antwoord. „We gaan even hand schoenen halen". Het tafereeltje was tekenend voor de sfeer die twee dagen later, op zater dagochtend, het PvdA-congres be heerste. De overgrote meerderheid van de socialistische afgevaardigden liet de anti-kernwapenstroming bin nen de partij in de kou staan en schaarde zich achter het standpunt van Den Uyl: wél afwijzing van de plaatsing van kruisraketten in ons land, maar geen afstoting van alle atoomtaken van het Nederlandse le ger. Het door sommigen verwachte vuurwerk bleef uit. De ruim twee honderd uit binnen- en buitenland toegestroomde journalisten zagen en hoorden hoe het congres zich in een bijna serene en ontspannen sfeer over de kernwapenkwestie uitsprak. Het leek wel of de uitslag van de stemming tevoren al helemaal vast stond en eigenlijk was dat ook zo, want zou het congres ooit Den Uyl hebben laten vallen? Natuurlijk bleven emotionele gelui den niet uit, maar die werden gere geld onderbroken door uitspraken en gebeurtenissen die de ernst van de zaak weer enigszins relativeerden. Zoals het meisje, dat met een gitaar achter het spreekgestoelte plaatsnam en tezamen met een vrouwelijk ach tergrondkoortje een muzikaal beroep deed op Den Uyl, alle kernwapens uit Nederland te verwijderen. De lijsttrekker-in-spe bedankte haar persoonlijk en zij kreeg vanuit de zaal een donderend applaus, maar dat was meer vanwege de act zelf dan om de inhoud ervan. En dan was er de Hagenaar, die zo nuchter reageer de op de oproep van ds. Klaas van der Sluis (voormalig voorzitter van de Evangelisch Progressieve Volks partij) om alle kerntaken af te stoten, omdat voor een christen geen andere weg open staat. „Eén dominee maakt nog geen zomer", zo zei hij. „Er zijn nog zat christenen die tegelijkertijd ter kerke en ter atome gaan". Gela chen werd er ook toen plotseling vanaf een zijbalkon een plastic raket naar beneden zweefde aan een tros rode ballonnen, waarvan een aantal al tijdens de lancering explodeerde als gevolg van de hitte van de spot lights. Stille tocht Verscheidene afgevaardigden en be zoekers hielden het tijdens de discus sie al voor gezien? Zij trokken zich te rug in de wandelgangen om koffie of een eerste pilsje te drinken temidden van de vele stands met brochures van allerhande actiegroepen, artikelen uit de derde wereld, folders over de ge varen van alcohol en boekjes over het Esperanto, de taal die de arbei ders aller landen zou moeten vereni gen. „We blijven gelukkig realis tisch", zei een oudere congresganger tot een jonge partijgenote die naast hem in de rij voor het buffet stond. Een half uurtje later verdrongen zich binnen in de zaal de persfotografen en cameralieden in een dichte drom rond Den Uyl, die uitbundig werd gefeliciteerd door vice-fractieleider Ed van Thijn. De stemming was ach ter de rug. Joop had gewonnen. Kort daarna klaterde er opnieuw applaus op uit de rijen. De demonstranten van het Interkerkelijk Vredesberaad hielden, gewapend met hun borden, als eerlijke verliezers een stille tocht door de zaal. Zelfs het partijbestuur klapte mee. Het maakte toch niéts Den Uyl trok zich breed lachend te rug naar de gang en ontwaarde daar tot zijn verrassing de particuliere se cretaresse van Van Agt, die vier jaar worden, geleden nog zijn eigen secretaresse was. Het bleef onduidelijk wat haar had bewogen het congres te bezoe ken. In ieder geval deed het Den Uyl zichtbaar goed. De goede luim van de lijsttrekker bleek nog eens overdui delijk toen hij, ter afsluiting van het congres, zijn eerste grote verkiezings toespraak niet zoals gewoonlijk aan hief met het woord „Partijgenoten", maar met „Aardige mensen". Hij gaf toe, dat de emoties rond de kernwa penkwestie hem niet onberoerd had den gelaten. „Ik ben niet van beton en ik schaam me niet dat te zeggen". De toehoorders reageerden uitgela ten. Aan het slot van zijn rede citeer de Den Uyl enkele dichtregels van Han Hoekstra („Ik heb een ceder in mijn tuin geplant") waarmee hij dui delijk wilde maken, dat er nog hoop is voor Nederland. Als de PvdA ten minste aan de regering komt. De zaal veerde overeind. Het gescandeerde „Jopie, Jopie" van vroeger dagen bleef uit, maar het applaus kwam ze ker in aanmerking voor registratie op de schaal van Richter. Het „Op, so cialisten, sluit de rijen!" was na drie dagen discussiëren werkelijkheid ge- DICK VAN RIETSCHOTEN (Van onze parlementaire redactie) gemeentelijke stelsel aantasten. Een werkgroep over het aantal raadsleden wethouders, mert uitsluiting van zaken DEN HAAG Het kabinet voelt er en ander blijkt uit een mededeling in kleine gemeenten (minder dan 3.000 betreffende de ruimtelijke ordening. In niets voor mensen die niet in de ge- van Binnenlandse Zaken naar aan- inwoners) te verhogen van zeven naar het verlengde hiervan ziet Wiegel ook meenteraad gekozen zijn tot wethou- leiding van een advies van de werk- negen. Hij stemt ook in met het voor- geen reden gemeenteraden het recht te der te benoemen in geval van een groep herziening gemeentewet aan stel van de werkgroep de gemeente- geven overeenkomsten van B en W plotselinge vacature. Het benoemen minister Wiegel. raad de bevoegdheid te geven algeme- met projectontwikkelaars goed te keue van van niet-raadsleden tot wethou- ne regels op te stellen voor de verde- ren voordat zij van kracht worden, der zou volgens het kabinet het hele Wiegel neemt wel een voorstel van de ling van taken tussen burgemeester en (Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Minister Gardeniers (CRM) ziet niets in een plan dat namens de VPRO door oud-minister van CRM H. van Doorn is gemaakt om in ons land te komen tot drie tv-zenders. Volgens het plan zou er een zender moeten ko men volgens het huidige systeem, een zender met daarop de NOS en een commerciële zender. Met name tegen het com merciële net heeft de minister overwegende bezwaren, zo liet zij zaterdag voor. de tv weten. Volgens Gardeniers zal er van het plan geen enkele verbetering voor de programma's uitgaan en zal de invloed van de kijker niet toenemen. Volgens Van'Doorn kunnen de omroepen op het eerste net kwa litatief betere programma's maken dan nu, omdat ze niet langer bang hoeven te zijn voor ledenverlies. De zendtijd voor Neder land 1 wordt in het VPRO-plan gelijkelijk onder de omroepen verdeeld. Mevrouw Gardeniers heeft weinig vertrouwen in die kwaliteitsverbetering. Bovendien wijst zij het voorstel van- de hand op grond van de huidige ledentallen van de omroepen. Ten aanzien van het derde tv net waar de commercie op zou komen stelde de minister dat daarmee in feite de invloed van de kijker afneemt. DEN HAAG Het systeem van de automatische prijscom pensatie moet worden afgeschaft. In plaats daarvan zou voor elk jaar in overleg tussen werkgevers, werknemers en regering de totale ruimte voor loonsverhogingen bepaald moeten worden. Dit heeft de heer Wijffels, secretaris van de werkgeversorgani satie NCW, zaterdag voor de TROS-radio gezegd. Binnen dat overleg zou dan over de prijscompensatie onderhan deld kunnen worden. De besprekingen moeten in het voorjaar, nog voor de rijksbegroting, worden afgerond. Het moet tevens mogelijk zijn per bedrijfstak verschillen in de loonsverhogingen en de opbouw van de lonen aan te brengen. Wijffels sloot zich aan bij het voorstel van minister Albeda (so ciale zaken) jaarlijks de hele ruimte voor loonverhogingen te gaan bepraten. De NCW-secretaris liet weten dat er van de kant van de werk gevers geen nieuw CAO-overleg te verwachten is als de op prijs compensatie op 1 juli gekort wordt. Opslagplaats vloerkleden afgebrand In Leeuwarden is zaterdagavond een opslagplaats voor vloerbedekking in vlammen opgegaan. De schade bedraagt zeker twee miljoen gulden. Over de oorzaak is nog niets bekend. PEKING De Chi nese communisti sche pers heeft zich zaterdag verzoenend uitgelaten over de betrekkingen met Nederland en de le vering van RSV-on- derzeeërs aan Tai wan. „De vriend schap tussen onze volkeren zal uitein delijk leiden tot her stel van de goede be trekkingen tussen Peking en Den Haag", aldus een commentaar in het Volksdagblad. Het commentaar werd geschreven naar aanleiding van de Chinese eis dat de Nederlandse ambassa deur wordt terugge roepen nu het kabinet van Van Agt heeft VOLKSDAGBLAD CHINA VERZOENT: export besloten een vergunning onderzeeërs te verle nen. „Een absoluut correcte en noodzake lijke beslissing", meldt het blad, maar voegt daar meteen aan toe dat China nooit de „hartverwar mende houding" zal vergeten van het Ne derlandse volk, dat zich tegen de verkoop van onderzeeërs aan Taiwan heeft ge keerd. Het Russische persbu reau Tass stelde zich zaterdag eveneens so lidair en begrijpend op. Voor China waren er echter boze woor den. Tass verweet China zijn toevlucht te nemen tot „chanta ge, druk en dreige menten" om Neder land te laten afzien van dc levering. DEN HAAG Op een door de Evangelische Omroep belegd congres dat zaterdag in het Haagse Congresgebouw werd gehouden, is er zowel door medici als politici uit verschil lende westerse landen zware kritiek geuit aan het adres van hen die vóór legalisatie van abortus zijn. De heer Jongeling, voormalig Tweede-Kamerlid voor het Gere formeerd Politiek Verbond, zei dat de Tweede Kamer, door te kiezen voor de abortuswetgeving, gekozen heeft voor de dood. Hij meent dat door deze daad de Nederlandse natie zijn geboor tepapieren heeft verscheurd. De Amerikaanse vrouwelijke arts dr. M. Jefferson, deed op de Nederlandse artsen een beroep de goede naam die zij in het bui tenland genieten, niet te verspelen door medewerking te verle nen aan abortus. Zij riep alle westerse landen op terug te keren op eerder genomen besluiten ten aanzien van abortus. „Wij kun nen veel noodlijdende mensen helpen, maar niet zodra we ons zelf aan het vernietigen zijn", aldus dr. Jefferson. MAN DOODGEREDEN DOOR DRONKEN AUTOBESTUURDER ROTTERDAM Een dronken automobilist heeft gistermiddag in Rotterdam de 35-jarige F. de Koning uit de Maasstad doodge reden. De automobilist raakte op een viaduct de macht over het stuur kwijt, waarna zijn auto tegen de betonnen rand sloeg, waardoor de voetganger beklemd raakte. IETS LAGERE TEMPERATUUR De Bilt - Het afgelopen week einde stroomde zachte lucht ons land binnen. Zondagmid dag werd bij ons een tempera tuur gemeten van circa tien graden. Dinsdag is het iets minder zacht met een middag- temperatuur rond zes graden. Dit hangt samen, met een de- Cressie die vanmorgen Ierland erèikte en het komende et maal over Belgie en Zuid-Ne derland naar Duitsland zal trekken. Dit brengt ons veel bewolking en af en toe regen. De zachte lucht, die zich bo ven Frankrijk en het grootste deel van de Britse Eilanden bevindt, wordt begrensd door een lijn die van Schotland over Denemarken naar Polen loopt. Het ziet er naar uit dat koudere lucht boven Dene marken en het Oostzeegebied na morgen de zachte lucht uit ons land gaat verdrijven. Vooruitzichten voor woensdag: Opklaringen, maar ook enkele winterse buiten. Kouder, met lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp. omstreeks -2 gra den Max. temp. omstreeks 2 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Beurs van Amsterdam Slot- Voorbeurs Nedlloyd Gr. Nedlloyd Gr. (dlv. NMB (div'81) Ogem Holding

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5