Witte Poortkazerne wordt oefenruimte voor popmuzikanten Sneeuwstorm teistert Leidse earnavalsoptoeh t Praetorius: evenwichtig naar te uitvoerig r „Gemeente moet zich soepeler opstellen tegenover bezwaren" „Bent u er nog? hartehreet van Imperium Herman van Veen Dat tedere gevoel LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1981 PAGINA 3 JD 15 Aki .00 J<* Ap WH Pk arles H de gr LEIDEN „De zolder van de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde/Weddes- teeg wordt naar alle waar schijnlijkheid oefenruimte voor popmuzikanten, die verenigd zijn in de „Leidse Vereniging van Popmuzi kanten". De gemeente is in onderhandeling met onze vereniging over de opzet en exploitatie van het ge bouw. Maar het wordt wel 1982 voor we dat gebouw kunnen betrekken. Het staat nog niet definitief vast, dat we daar in kun nen, maar de Witte Poort is momenteel het enige ge bouw, waarover gepraat wordt." Aldus Rob Smit, lid van de vereniging van popmuzikanten. De Leidse popmuzikanten proberen al geruime tijd een geschikte oefenruimte te vin den. Zo werd er in de herfst van 1980 via een ludieke pro testactie nog eens bij wethou der P. H. Schoute van maat schappelijke aangelegenhe den en volksgezondheid op subsidie voor de popmuzi kanten en ondersteuning bij het zoeken naar een geschik te oefenruimte aangedron gen. De popmusici in Leiden kampen wat dit betreft met grote moeilijkheden. Ruim ten om te oefenen zijn nau welijks te vinden en ook een optreden is niet eenvoudig te realiseren. Uit deze proble men is onlangs de „Leidse Vereniging van Popmuzikan ten" voortgekomen. Wethou der-Schoute antwoordde tij dens de protestactie van de musici: „Ik realiseer me dat jullie in een moeilijke positie zitten, maar ik zie geen kans om te helpen. Er is gewoon geen geld voor. Jullie subsi diëren uit de pot die voor dit soort zaken bestemd is, kan niet. Dan zouden we anderen weer tekort doen." Rob Smit: „Na dat bezoek aan de wet houder gebeurde er een paar weken niets. Toen kregen we opeens een telefoontje van Schoute, of we niet wilden praten over wat we wensten. Daarna is de gemeente nog in Rotterdam gaan kijken hoe ze daar een identiek pro bleem opgelost hebben. We willen van die zolder twee lokalen maken en één kan toortje om de administratie bij te houden. Het probleem is natuurlijk de geluidsisola tie. Als je daar zomaar gaat spelen, kan de hele buurt meegenieten en dat is niet de bedoeling. Vooral de lage to nen zijn een probleem, maar dat is best op te lossen. Zo kan je de speakers van de basgitaar aan het plafond hangen en ook door dubbele muren kan de geluidsoverlast prima worden beheerst. Het is nog wat vaag allemaal, we moeten er de komende we ken nog verder met de ge meente over praten, maar in principe is het toegewezen." Mensheid De heer De Beer houdt zich namens de gemeente bezig met de muzikanten: „Over welk pand we praten, dat zeg De Wittepoort Kazerne wordt ingericht als oefenruimte voor Leidse popmuzikanten. ik liever niet. Dan bestaat de kans, dat ik actiegroepen op mijn dak krijg, terwijl ik eerst alles in kannen en krui ken wil hebben. De isolatie is inderdaad het grootste pro bleem. Je moet ervoor zor gen, dat de mensheid en de omgeving ontzien worden. De één heeft het over lawaai en de ander over muziek. Het is bedoeling er een soort studio van te maken, zodat de popmuzikanten hun gang kunnen gaan. Geen NOS-stu- dio, maar wel zodanig, dat het werkbaar is. Daar komt bij dat de financiële midde len beperkt zijn. Maar ik denk wel, dat de gemeente is staat is het financieel rond te krijgen. Het is bedoeling, dat de gemeente de zolder aan de vereniging verhuurt. De ver eniging moet dan voor de ex ploitatie zorgen." Rob Smit: „Die exploitatie houdt in, dat de studio in dagdelen aan bands wordt verhuurd. Met de huur, die gemeente nu in gedachte heeft, zou een band een och tend of avond kunnen oefe nen voor een prijs, die tussen de twaalf en vijftien gulden ligt. Daarbij is het wel een voorwaarde, dat we elke week zo'n tien groepen bin nen hebben. Maar dat zal geen problemen opleveren, want er zijn in Leiden zekert vijftig popgroepen die naar oefenruimte zoeken." MARCEL GELAUFF nbraak Rabobank alkenburg ogr. 1! •-25 Pr< He 17.' indersei aKENBURG In een vestiging van de Val- urgse Rabobank aan de Xerkweg is het afgelopen weekeinde ingebroken, hateaul Va|)e inbrekers die in het voor malige schoolgebouw een poor van vernielingen heb- ™™""en achtergelaten, hebben in ie bank geen geld of waarde- ppieren kunnen vinden. De Ink is tijdelijk in de afgele- Ijn school gevestigd, nu het ,antoor aan de Hoofdstraat jVordt verbouwd. Volgens een woordvoerder van de Rabo- ?ank was al min °f meer reke- „ling gehouden met een in- 23.55 Iraak. Daarom bevinden zich Witen de openingstijden geen Waardevolle zaken in het ge- iet de Ntouwtje. idlehghi. veactie binnen Hvee maanden 14 30 REIDEN B en w van Lei- «tie tot g«n moeten binnen twee Jaanden reageren op signa- Vingen van de burger- aadslieden. Wanneer het v)llege zich hier niet aan 8.30 oudt, staat het de raadslie- ,°S Zoek en vrij zich met hun klacht 15.30 it de raad te wenden. Een oorstel voor een dergelijke geling wordt 9 maart in de 02 capt ad behandeld. tin. 9.3( «x °6 onlangs deed zich een ge kochte iel voor waarbij het instituut C" l^tfirgerraadslieden zich tot het io Beica illege richtte met een klacht 'er contacten die tussen bureau huisvesting en de eemdelingenpolitie zouden van istaan. Er gingen echter nog en in 'ee brieven overheen, voor- er Fe t het b en w na 7 maanden met Is m itwoord gaf. De nieuwe rege- i tg maakt een dergelijke ver o&ging onmogelijk. Wanneer Vrij klacht na twee maanden bij in 1 raad terechtkomt, wordt de ngelegenheid in de commis- i behandeld. De carnavalsoptocht trotseert hagel, sneeuw en regen. TOCH REDELIJK VEEL BELANGSTELLING LEIDEN De Leidse carna valsoptocht, georganiseerd door Leidens eerste en enige carnavalsvereniging De Hutspotten had afgelopen zaterdag te kampen met een intensieve tegenwerking van de elementen. De hard nekkige sneeuwjacht waar in het gebeuren zich afspeel de, kwam ook de publieke belangstelling niet ten goe de, al had toch nog een rede lijk groot aantal Leidenaars zich langs de route van de optocht geschaard. Prins Frans de Eerste, heerser aller Hutspotten moet zich mo gelijk Napoleon gevoeld heb ben toen deze zich in het begin van de negentiende eeuw uit Rusland terugtrok. In zijn in drukwekkende door vliegende paarden getrokken praalwa gen zag hij het als hekkeslui- ter met enige zorg aan. Met name voor de vrouwelijke in fanterie, de traditioneel kort gerokte majoretten was het af zien wat de klok sloeg. De bij behorende muziekkorpsen le ken er minder last van te heb ben, ook al bleken sneeuw vlokken en muzieknoten geen beste combinatie. De Leidse politie, zorgde voor een snelle doorstroming voor de stoet, die de Leidse verkeersafwikkeling vanzelfsprekend niet bespoe digde, maar er ook geen al te veel grotere puinhoop dan ge woonlijk van kon maken. Het echte carnavalsfeest bars tte pas in de avonduren los, met het grote gemaskerde bal in het Antonius Clubhuis. Gis teren waren de kinderen aan de beurt, en vandaag vierden de Hutspotten feest met onge veer 200 geestelijk gehandi capten en met de Leidse be- i'aarden, die het carnaval aan luis kregen in drie bejaarde noorden. Vanavond wordt nog het traditionele Doordouwers bal gehouden, een bal aan de carnavalsvierders de eis stelt dat ze in een boerenkiel ge kleed moeten gaan. Ook dat vindt weer plaats in de resi dentie van de Hutspotten, het Antonius Clubhuis. JIDEN Het ensemble letorius, voorheen mis- ien beter bekend als okfluitensemble A van de 'eekmuziekschool Leiden, :elde zaterdagavond mu- k uit de Renaissance, de rok en de 20e eeuw, die tegenwoordigd was met werk van onder andere idings. Daarnaast nam En- ible B van de muziek- iooI programmaonderde- voor haar rekening. De ind ontleende een feeste- tintje aan de introductie i een langspeelplaat - na twee jaar moeizaam irken tot stand gebracht - larop Praetorius een reeks rken, reikend van Renais- nce tot heden, laat horen, rgelijkbaar met het pro- imma van deze avond. n was dirigent Piet Kunst, een vertrouwd figuur de van dit concert, weer ge lukt werken te vinden die bin nen het bereik van zijn leer lingen liggen. Zijn keuze vond ik voor het merendeel ge slaagd: de suite van Praetorius, de 17e naamgever van het ge zelschap, die van zijn tijdge noot Rivander en het kwartet van Badings zijn technisch vrij toegankelijk en bezitten een aantal mooie en humoristische vondsten die van de uitvoe ring een dankbaar werk ma ken. Wat Piet Kunst met veel en thousiasme in ieder geval be reikte, was een stevige greep op het muzikale materiaal. In een homogeen en zuiver sa menspel voerde Praetorius de partituren vrijwel foutloos uit en vulde die muzikaal met veel gevoel voor evenwicht in. In een enkel geval schoot dat door naar echte inspiratie waardoor de klank fors aan diepte won en bijvoorbeeld het kwartet van Badings met veel humor en gevoel voor sfeer liet horen. Op andere plaatsen wreekte het gebrek aan een lange muzikale adem zich en was er de oorzaak van dat ti miditeit en schoolsheid in de klank ging overheersen. Dat én het feit dat de gehele avond een vrijwel uniforme bezetting optrad, maakte van het uitvoerige programma een overdadige aangelegenheid. Zelfs het met veel animo ge brachte Divertimento van Zehn, dat met folkloristische en jazz-achtige ritmes verle vendigd is, kon door de wat vlakke toon niet als verfris send slot overkomen. Ensemble B die onder leiding van Nora Gortzak een barok- en een modern werk ter af wisseling speelde, vond ik kwalitatief beter dan Praetori us door de lossere toon die het produceerde en de treffender expressie die het daarmee be reikte. DIRK VOOREN D'66 AKKOORD MET BUSBAANPLANNEN: LEIDEN De raadsfractie van D'66 gaat in grote lijnen akkoord met het experimenteerproject Leid se Baan, een plan waarin verschillende verkeers maatregelen de doorstroming van het openbaar ver voer op de Hoge Rijndijk moeten bevorderen. De fractie is wel van mening dat de gemeente zich wat soepeler tegenover de bezwaren van de omwonen den op moet stellen. Het experimenteerproject omvat ondermeer de aanleg van vrije busbanen en een voorrangsregeling voor het busverkeer bij de stoplichten. Het is ook de bedoeling dat de fietsers een eigen strook krijgen terwijl er bij de Leiderdorpse brug een tunnel voor fietsers en voetgangers moet komen. Op een hoorzitting in de Stadsgehoorzaal, begin januari, spraken de omwonenden zich uit tegen de plannen van de gemeente omdat er geen rekening zou zijn gehouden met hun belangen. De winkeliers in de omge ving van de Hoge Rijndijk zijn vooral bang voor het verlies van klanten omdat er parkeerplaatsen verdwijnen. „Een goed plan, dat de verkeersafwikkeling voor alle verkeers deelnemers bevordert", aldus de D'66 fractie. Volgens deze partij is er dan ook geen aanleiding te veronderstellen dat de plannen een negatief effect zullen hebben. „Eerder valt een betere ver keersafwikkeling te verwachten", aldus D'66. Verwacht wordt dat de veiligheid voor fietser en voetganger aanzienlijk ver hoogd wordt. Wat betreft de economische aspecten vindt D'66, dat b en w nog eens duidelijk moeten maken wat het verlies aan parkeerplaat sen voor gevolgen heeft voor de winkels in de buurt. Om een goede bevoorrading van de winkels aan de Hoge Rijndijk moge lijk te maken zou de mogelijkheid open gehouden moeten wor den de vrije busbaan In te korten. „Belangrijk voordeel van het project is, dat de binnenstad van Leiden via het openbaar ver voer belangrijk beter bereikbaar zal zijn", aldus D'66: „Dit is ze ker van belang gezien de weinige mogelijkheden die er zijn tot vergroting van de opvang van de capaciteit van het autover voer/gebruik in de binnenstad". De fractie vraagt het college er bij Provinciale Staten op aan te dringen wat te doen aan de verkeerssituatie bij de Wilhelmina- brug. Tenslotte waarschuwt zij voor overlast in de omliggende straten als gevolg van sluipverkeer. LEIDEN Voor een bedroe vend klein publiek speelde de toneelgroep Imperium za terdagavond de première van „Bent u er nog?", van Francis Robert Roure. De inleiding in het programmablad, ge steld in associatieve beelden en bewoordin gen, maakt de toe schouwer niet veel wijzer over wat hij/zij gaat zien. „Bent u er nog" blijkt een drama tische reconstructie te zijn van de gebeurte nissen rond één van de grootste pestepide mieën uit de Europese geschiedenis. Verhaald wordt hoe na een reis door het Midden-Oos ten, de kapitein van een schip kan vermoe den dat er pest bij hem aan boord heerst, maar dat niet wil toe geven. Ook andere personen en officiële instanties blijven doen alsof hun neus bloedt; de quarantaineregels worden overtreden, voorzorgsmaatregelen 99 worden te laat getrof fen, waardoor de pest de stad, en later Euro pa, overspoelt. Later wordt in een proces de kapitein alleen aan sprakelijk gesteld en gaan andere schuldi gen vrijuit. „Bent u er nog" be staat uit een groot aan tal losse scènes die te zamen een beeld schetsen van de ge beurtenissen. Het stuk pretendeert niet de feiten foutloos weer te geven; de nadruk ligt op het feit dat mensen gezamenlijk verant woordelijk zijn en in hun handelen het ge meenschappelijk be lang in het oog dienen te houden. Maar te vens stelt de schrijver dat het in de aard van de mens ligt om ego centrisch te zijn en al lereerst aan het eigen belang te denken. In de volkse scènes komt dit voldoende naar vo ren. Deze scènes wor den telkens afgewis seld met episoden waarin de Pest, ten to nele gevoerd als een mooie jonge vrouw, discussieert met de bisschop, die zij ver wijt zijn eigen belang na te jagen. Ook de geestelijkheid, voor beeld der mensen, is dus niet van zwakheid ontbloot. IN deze scè nes had echter duchtig gesnoeid kunnen wor den. Naar verhouding bieden ze weinig in formatie en theatraal gezien zijn ze het minst interessant. De parallel die Imperium aan het slot naar onze tijd trekt is mager en niet overtuigend. Het spel van Imperi um, midden in het pu bliek in de lengterich ting van de zaal, is so ber. Dat zijn ook be lichting en decor, waardoor snelle scène wisselingen mogelijk worden en de vaart in de voorstelling blijft. Imperium speelt „Bent u er nog?" in maart en april op de vrijdag- en zaterdagavonden. Jacqueline Mahieu Wikor (diensverlenend instituut voor de musische vor ming van de jeugd) heeft de keuze voor de tournee van dit seizoen laten vallen op het beroemde stuk „Le si lence de la mer" van Vercors. In 1978 schreef Vercors zelf de theaterbewerking van zijn beroemde novelle. In november 1979 ging deze produktie in Parijs in premiè re. Deze alom geprezen produktie komt woensdag in dezelfde bezetting naar de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Na de pauze wordt een collage van gedich ten gebracht door de Tréteau de Paris. De gedichten stammen uit de tijd van het Franse verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. De voorstelling begint om kwart over acht. De prijs bedraagt voor alle rangen vijf gulden. Kaarten kunnen besteld worden bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (tel. 141141 of 141200). Hel gezicht van Palestina De jongerenvereniging Augustinus heeft voor woensdag een thema-aVond op net programma staan met als titel „wat is het gezicht van Palestina?". Het programma bestaat onder meer uit de film „De sleutel", die handelt over Pa lestijnse vluchtelingenkampen en verzetsgroepen. Voorts treedt de cabaretgroep „geen bezoek, geen bloemen" op, terwijl het laatste deel van het programma wordt gevuld door een discussie, waaraan het Palestina Comité mede werking verleent. De thema-avond aan het Rapenburg 24 begint om acht uur. Hoboconcert De hoboïst Peter Bree en de pianist Paul Komen geven woensdag een concert in de Kapelzaal van het K&O-ge bouw aan de Oude Vest 45. Het concert begint om 20.15 uur. Een kaartje kost f 4,50 of 4,- en kan besteld wor den onder nummer 141141. Dit concert vervangt het con cert van de Lena Bik, dat wegens ziekte van deze ho boïste niet doorgaat. De pia nist Paul Komen begon op negen-jarige leeftijd zijn pia nostudie en is een leerling van Jan Wijn. Hij was fina list in het Trompconcours in Eindhoven. J De pianist Paul Komen. Actualiteitencollege Studium generale houdt woensdag een actualiteitencollege. Drs. A.J.F. de Wit geeft een toelichting op het rapportAl ternatieve geneeswijzen" van de commissie Muntendam. De heer De Wit is secretaris van deze commissie. Het colle ge duurt van kwart over twaalf tot half twee. Het college wordt gegeven in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Stadsver!'raaiing In de Waag aan de Aalmarkt wordt van 5 tot en met 19 maart de tentoonstelling „Stadsver!raaiing en Stads vernieuwing" gehouden, die gaat over Nederlandse stadsvernieuwingsprojecten. Onder meer wordt uitge breid ingegaan op het Herengracht/Zijlsingelgebied. Hiermee haakt Leiden in op de Europese stadsvernieu wingscampagne, die uitwisseling van informatie op dit gebied ten doel heeft. Tijdens de tentoonstelling wordt een film van de Leidse amateurfilmgroep „TIEM" gedraaid. Bovendien wordt ter gelegenheid hiervan een nieuwe stadswandeling geïntroduceerd, getiteld „Een stadvernieuwingspad door de Leidse bin nenstad". De tenstoonstelling is van maandag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf uur en op koop avonden van zeven tot negen. Donderdag 5 maart om half acht opent wethouder C. Waal van openbare wer ken de tentoonstelling. 99 99 LEIDEN De zanger/cabaretier Herman van Veen begon zijn optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal zaterdagavond bijna traditiegetrouw met het bekende „Dat tedere gevoel". Een opening die in het programma dat hij samen met gita rist Harry Sacksioni en toetsenman Erik van der Wurff bracht, de eerste en tevens laatste zachtmoedigheid zou blij ken te bevatten. Het is dan ook de vraag voor wie Van Veen nog tedere gevoelens kan opbrengen. In elk geval niet voor zijn publiek dat ergens tussen de paus („Jezus is okee") en de bouwvakker met zweetvoeten wordt fijn gemalen. En kennelijk ook niet voor de tekst en muziek van de theatershow waarmee de mimische grootmeester -noodgedwon gen afgesplitst van de kindershow „Onder Water" - door het land trekt. Het kind en vooral het kind in Herman van Veen is één van de verschijnselen die hij overtuigend over wenst te brengen. Afgezien hiervan maakt Van Veen de indruk van een moegestreden idealist die het bijltje erbij neer wil gooien. De „zot of dwaas die buiten ronddaast zonder doel", moet de sympa thie van Herman van Veen al enige tijd ontberen. In de Leidse Stadsgehoorzaal was dat het afgelopen weekeinde allemaal niet zo'n probleem. De succesvolle ploeg van „Harle kijn-Holland" had nog voor de opkomst in de uitverkochte zaal het eerste ovationele applaus al te pakken. Ten afscheid blijken de fans dan ook volgaarne bereid elkaar nagenoeg plat-te trap pen om in de gang nog een glimp van de vioolspelende maestro op te vangen. Afgezien van nummers als „De weduwe", „Vermiste Terecht" en de toegift, stelde Van Veen's theatershow teleur. Toch slaagt hij er elke keer weer in om vriend en vijand te emotioneren en te shockeren. „Wat ben jij toch banaal de laatste tijd. Herman van Veen, vroeger zong je van die leuke liedjes", laat Van Veen zich in gedachte door zijn ouders vragen. Ik zal het helaas met ze eens moeten zijn. Het optreden in Leiden doet dan ook wee moedig terugdenken aan de jaren van kletsnatte clowns, kind aan huis en te hooi en te gras. De tijd daarvoor draagt de thea terman kennelijk nog altijd als een loden last met zich mee. Het succes van Suzanne blijft irriteren. Een nagenoeg uitzinnig pu bliek krijgt dan ook niet meer dan de eerste drie maten van „Als liefde zoveel jaar kan duren" te horen. ED OLIVIER Twee gewonden op Rijnsburgerweg LEIDEN Bij twee onge lukken in dezelfde bocht in de Rijnsburgerweg zijn twee gewonden gevallen. Twee auto's, beide rijdend in de richting Oegstgeest vlogen uit een flauwe bocht. Het eerste ongeluk gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over een en het tweede in de afgelo pen nacht om half vier. Ter hoogte van het pand Rijnsburgerweg 77 raakte za terdagnacht een auto bestuurd door een 32-jarige vrouw uit Leiderdorp van de weg, kwam via het fietspad en het trottoir weer op de rijweg, sloeg over de kop en kwam tegen een verkeerspaal tot stilstand. Zij werd met hoofdletsel en kneu zingen in het AZL opgeno men. De auto werd geheel ver nield. Bij het ongeval van af gelopen nacht raakte een 23- jarige vrouw uit Waddinxveen licht gewond. De bestuurder een 22-jarige man uit Wad dinxveen „parkeerde" zijn auto tegen een verkeerspaal. Volgens de politie reden beide auto's te hard.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3